MINISTER HOFSTRA LIET HET ONAANVAARDBAAR" KLINKEN 274 mim DODEN EN ZWAARGEWONDEN WEERBERICHT 99 Prof. Romme zocht een uitweg Spanning rond het Binnenhof VOLGENDE WEEK IN PARIJS OVERLEG KWESTIE-CYPRUS IN ROTTERDAM Uc wil Ex-legerpsycholoog dr. Schneider komt al in mei op vrije voeten 97ïte jaargang DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 No. 29618 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GBLAD VUUR LEIDEN EN OT f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 TOPSPANNING IN DE TWEEDE KAMER Minister Hofstra heeft vanmiddag in de Tweede Kamer een niet mis te verstaan „onaanvaardbaar" laten horen over de motie-Romme en de amendementen, die zijn ingediend bij de behandeling van het wetsontwerp tot verlenging van de belastingverhogingen met twee jaar. Een meerderheid van de Kamer wilde de minister een termijn van een jaar toestaan, maar voelde niet voor twee jaar. Prof. Romme poogde de uiteenlopende standpunten wat nader bij elkaar te brengen door voor te stellen met een beslissing over de verlenging voor 1960 te wachten tot de S.E.R. had geantwoord op de adviesaanvrage van de regering. Doch minister Hofstra heeft zeer duidelijk laten weten, dat volgens hem dan een verantwoord financieel beleid onmogelijk zou zijn. Op verzoek van mr. Burger was de stemming over de motie-Romme uitge steld tot later. Eerst werden de beraad slagingen opnieuw heropend. Hierbij 1 kreeg minister Hofstra het woord. Deze zette nog eens de zakelijke gronden uit een, waarop hij het noodzakelijk achtte, dat de termijn van verlenging op twee jaar werd gesteld. Het stelt hem voor budgettaire problemen, voor hopeloze moeilijkheden, als hij geen zekerheid heeft. In zijn functie moeten wensen en mogelijkheden tegen elkaar worden af gewogen, hetgeen niet mogelijk is, als hij geen zekerheid heeft. Als men niet weet, waar men aan toe is, kan geen verantwoord financieel beleid worden gevoerd „en ik ben daar dan ook be paald niet toe bereid". Ook de motie- Romme geeft geen soulaas, al waardeer de de bewindsman de poging om een oplossing te vinden. Immers, hy stelt voor tot april te wachten, maar dan weten we over 1960 nauwelijks meer dan nu, zelfs wanneer het SER-rapport dan zou zijn verschenen, hetgeen nog lang niet zeker is. „De motie-Romme geeft geen zekerheid voor een behoorlijk be leid". Negatieve houding Daarna hekelde minister Hofstra fel het standpunt, dat door de heer Lucas (KVP) naar voren was gebracht, als zou de regering voor ieder bedrag een hard gevecht tegen de Kamer moeten leve ren. Wanneer Kamer en regering zo te genover elkaar komen te staan, valt de basis van vertrouwen snel weg. Was het een incidenteel geval, ik zou het nog kunnen accepteren, maar deze mening wordt door de meerderheid van de Ka mer gedeeld. En dan zeilen wij lang zaam een situatie binnen, dat het land niet meer bestuurbaar is. Bij een dergelijke negatieve houding komt het moment, dat de regering of re geerder tegen deze voortdurende opposi tie „neen" moet zeggen, al gaat het ook om een zaak, die wellicht in de ogen van het grote publiek niet zo erg be langrijk is. Ik wil dan de verantwoor ding niet langer dragen". Vragen van de heren Oud en Romme De heer Oud (WD) vroeg daarop of de betekenis van de verklaring van minister Hofstra was, dat bij aanvaar ding van de amendementen alleen de heer Hofstra zou aftreden. Of zullen zijn socialistische collega's en mogelijk /het gehele kabinet aftreden? De heer Romme (KVP) stelde de vraag of het standpunt van minister Hofstra ten aanzien van de onmogelijk van een verantwoord financieel beleid alleen gold voor de middelen of ook Spr. betichtte de KVP en de AR Party ervan in deze Kamer de banden met het regeringsprogramma met daden te hebben verscheurd. Sprekers veelbesproken „7 eisen" be doelden niet anders dan een grondslag te scheppen voor een praktisch rege ringsprogramma, waarmede de P.v.d.A. zich kan verenigen. (De zitting duurt voort) voor de uitgaven. Spreker wilde de uiterste termijn, waarop de S.E.R. haar advies aan de regering zou uitbrengen stellen op een zodanig tijdstip, dat de regering in staat zal zijn daarop nog vóór het zomerreces van 1959 haar be leid te grondvesten. Wil minister Hofstra deze gedachte niet nog eens in overweging nemen? Het deed prof. Romme leed, dat de minister aan sprekers zakelijk voorstel de politieke factor van zyn aftreden verbindt. De heer Gortzak (Comm.) zag in het amendement van de heer Lucas (KVP) een welkome gelegenheid voor de rechtse partijen om het kabinet naar huis te sturen. De heer Burger (P. v. d. A.) koesterde principiële bezwaren tegen een tijdelijke belastingwetgeving, ongeacht of het een termijn van één of van twee jaar be treft. Dit is ook het standpunt van minister Hofstra, die zich niettemin beperkt heeft tot een periode van twee jaar. I Uitreiking van de Henri Sijthoff-prijs In een ontmoeting tussen beurs en bedrijfsleven gistermiddag gehouden in Carlton te Amsterdam, is voor de vyfde maal de Henri Sijthoff-prijs uitgereikt voor het beste jaarverslag, dat door een vennootschap is uitge bracht. De prijs bestaat uit een bron zen muurplaquette naar ontwerp van de beeldhouwster Grada Rueb. Ditmaal had de commissie als prijs winnaars aangewezen (in alfabetische volgorde) de Algemene Kunstzijde Unie (A.K.U.) te Arnhem voor de groep der internationale fondsen, de Geldersche Tramweg Maatschappij te Doetinchem voor de groep handel en diversen en de Key en Kramer Asphalt Ruberoid N.V. te Rotterdam voor de groep der kleinere industrieën. Toekenning en uitreiking van de prys geschiedde door een com missie bestaande uit mr. F. J. de Kok, voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, mr. Ph. A. J. Mees. voorzitter van de Vereeni ging van Effectenhandelaren te Rotter dam. en mr. S. H. van Groningen, voorzitter van de Bond voor den Geld en Effectenhandel in de provincie te 's-Gravenhage. Tijdelijk neerslag De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond enkele opklaringen en in het oosten van het land temperaturen om het vriespunt, daarna overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of natte sneeuw en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 DECEMBER Zon op: 8.38 uur; onder: 16.28 uur. Maan op: 9.48 uur; onder: 18.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.04 en 16.19 uur. Laagwater te 12.12 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's (Van onze Haagse correspondent) Amerikaanse lening voor Indonesië De Amerikaanse ambassadeur in Dja karta, Howard P. Jones, heeft medege deeld, dat het bestuur van het Ame rikaanse „ontwikkelingsleningsfonds" machtiging heeft verleend tot het voe ren van besprekingen over een lening aan Indonesië tot een maximum van drie miljoen dollar. Deze lening is be stemd voor hulp in de kosten in buiten landse valuta voor herstel van de spoor lijn tussen Boekit Assam en Tandjoeng Enim, in Zuid-Sumatra, ten behoeve van het vervoer van steenkolen uit Boekit Assam. Verwacht wordt, dat de besprekingen met de Indonesische regering binnen kort zullen beginnen. Geen concessies aan „zwarte korps" Het College van Rijksbemiddelaars heeft geen concessies gedaan onder dreiging van het zg. „zwarte korps". Minister Suurhoff van Sociale Zaken heeft dit verklaard in zijn antwoord op schriftelijke vragen van de heer Mae- nen, lid van de Tweede Kamer. Minister Suurhoff beschrijft het „zwarte korps" als een „kleine, zg. ca tegorale organisatie, die een aantal ar beiders, die in de water-, spoor- en we genbouw de machines bedienen, omvat". Zij is geen partij aangesloten bij de CAO, aldus de minister, doch zij kan niet als mala fide worden gekwalifi ceerd. In de periode toen de bindende loonregeling in het bouwbedrijf van kracht was, hebben de werkgevers- en werknemersorganisaties ook overleg ge pleegd met deze groep. Na de totstand koming van het nieuwe CAO bouwbe drijf hebben deze organisaties ook met het korps overlegd over zijn wens tot een eigen CAO. Er mocht en mag wor den aangenomen dat, gezien de voor gaande geschiedenis, de contracterende werknemersorganisaties kennis droegen van dit overleg. Van een dreiging met staking door het „zwarte korps" was de betrokken rijksbemiddelaars niets be kend, aldus minister Suurhoff. Er zyn geen onderhandelingen ge voerd met of toezeggingen gedaan aan niet bona fide organisaties die geen par ty zijn bij de CAO-bouwbedrijf, aldus concludeert minister Suurhoff. Slechts heeft op verzoek een bespreking plaats gevonden met vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties, die party zyn bij de CAO voor het bouwbedrijf en van dè vereniging „het zwarte korps", aldus de minister. Lang voor de aanvang van de Ka merzitting had zich vanmiddag voor de ingang van de publieke tribune een lange rij van belangstellenden opgesteld. Gezien de beperkte ruimte zou slechts een gering aantal toegang kunnen ver krijgen. Tientallen fotografen, filmoperateurs voor het bioscoop- televisiejournaal be ijverden zich om opnamen te maken van bij het Kamergebouw arriverende ministers en parlementsleden. Vanzelfsprekend hadden bijzondere aandacht minister Hofstra, minister president Drees, zijn partijgenoot Bur ger en prof. Romme. Omdat het gerucht ging, dat de heer Tilanus in de ochtenduren langdurig met minister Hofstra had geconfereerd, stond ook de fractieleider van de CHU in het middelpunt van de belangstelling. Eivol waren de tribunes en de loges van de genodigden. In de laatste hadden enkele echtgenotes van ministers plaats genomen. In een van spanning geladen sfeer, die nog geaccentueerd werd door de vele fotografen en filmmensen, opende dr. Kortenliorst om precies één uur de vergadering. Niet veel Kamer leden hadden verstek laten gaan. Ach ter de regeringstafel waren minister president Drees en minister Hofstra ge zeten. Kerstfeest koninklijke familie 23 december Op 23 december 's middags om half vyf komt de Koninklijke familie met het personeel van de houtvesterijen en het personeel van Paleis het Loo in de bioscoopzaal van het Loo bijeen om daar het kerstfeest te vieren. Britse regering staat volkomen open voor ivijziging van tussentijds zeven-jarenplan Maar ongetwijfeld zal Londen trachten Geen bezwaar tegen een adempauze te verkrijgen, niet zozeer O 1 om de partijen op Cyprus aan het 1,TVf„l-lijntje te houden, maar in de eerste gcspi GK. llict MakariOS plaats om de atmosfeer te kalmeren. 1 Het lijkt echter onwaarschijnlijk, dat de (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat volgende week te Parys vertrouwelijke besprekingen over Cyprus zullen worden gevoerd tus sen Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, en diens Griekse en Turkse collega's. Macmillan gaf tevens de verzekering, dat reeds een zekere vooruitgang is gemaakt en de kloof is versmald. Selwyn Lloyd zal van de Parijse NAVO-bijeenkomst gebruik maken om achter de schermen over Cy prus te onderhandelen. Macmillan is hoopvol gestemd, dat deze methode tot de gewenste resultaten zal leiden. Hy zei, dat de Britse regering alles zal doen om overeenstemming te bereiken. In antwoord op een vraag van de lei der der oppositie, Gaitskell. antwoordde Macmillan, dat de Britse regering vol komen open staat voor nieuwe denkbeel den wat betreft eventuele wijzigingen van het tussentijdse Britse zevenjaren plan voor Cyprus. Zij is ook bereid een definitieve oplossing onder ogen te zien. Tot voor kort wilde Londen niet verder gaan dan het reeds in werking getreden plan voor plaatselijk zelfbestuur en deel genootschap als aanloop tot de verwe zenlijking van het zelfbeschikkingsrecht. De middenweg, welke Engeland voor lopig bewandelen wilde, is ook volgens velen in Londen door het Grieks-Cyprio tische verzet daartegen eigenlijk dood gelopen. Macmillan verklaarde onder veel betekenende toejuichingen van de conservatieve banken, dat het, hoewel hij bereid is te praten over het eind doel, een grote vergissing zou zijn om alles weer in de smeltkroes te werpen. Hieruit blijkt wel, dat de Britse rege ring ondanks alles in beginsel vast houdt aan het eigen plan als een eerste stap, al is zy onder de druk van de omstandigheden thans gedwongen dit plan te veranderen en eventueel verder te gaan. Op de invalswegen van Rotterdam heeft men naast de 50-km-borden op grote horden het resultaat van doden en zwaar gewonden minder in één jaar. De borden zijn bedoeld als aanmaning zich aan dit blijk- Britse regering zich op lange termijn wil binden, zoals de Grieken willen, die Engeland ervan verdenken, dat het doel bewust op verdeling van Cyprus aan stuurt. Nogmaals zei Macmillan, dat de Britse regering er geen bezwaar tegen heeft met aartsbisschop Makarios te onderhandelen. Deze concessie heeft Engeland pas kort geleden gedaan, na dat Makarios bereid was aansluiting bij Griekenland te laten varen. Totnutoe was het Brits Standpunt, dat onder geen beding met Makarios mocht worden ge praat, zolang hy niet openlijk de Eoka- terreur veroordeelde. Maar de Britten beseffen nu, dat het onbegonnen werk is hem daartoe te brengen. Advertentie de snelheidsbeperking in de be- baar nuttige voorschrift te houden, bouwde kom aangegeven: 2741 Geen raketten voor Nederland De Amerikaanse regering zal de NAVO-landen in totaal voldoende raketten voor de midden-afstan den leveren ter bewapening van tien raket-eskandrons. Italië en Engeland zullen waarschijnlijk de enige Europese naties zijn die raketbases kunnen bouwen en in richten. Nederland, Griekenland en Turkije, landen die eveneens belangstelling hebben getoond, zouden geen raketten krijgen, om dat de tien eskadrons niet .dun ner uitgesmeerd" kunnen worden dan over twee landen, aldus is gisteravond in Amerikaanse rege ringskringen te Washington ver nomen. Naar verluidt zullen Nederland, Grie kenland en Turkije zelfs geen demon stratiemodellen van Irbm's" kunnen krijgen. Zij zullen moeten wachten tot dat een „tweede generatie" van dit type raketten is geproduceerd, en Europese bedrijven kunnen worden ingeschakeld by de vervaardiging van deze wapens. In Engeland kiest men. zoals ook tn de jaarwisseling moet opluiste- in Scandinavië reeds een zeer lange ren. Dit jaar werd Deanne Coltman traditie is, de laatste jaren een uit Rochdale gekozen, die hier ge- lichtkoningindie allerlei bijeen- kroond wordt door de lichtkoningin komsten in de tijd tussen Kerstmis van vorig jaar. Norma Danbij. Vlijtigbegaafd, maar oneveiiivichtig" (Van onze correspondent in Bonn) Breed lachend nam de voormalige chef-psycholoog van het Westduitse leger, de 39-jarige Robert Schneider, gisteren de uitspraak van het gerechtshof te Bonn in ontvangst, dat erop neerkomt, dat hij in mei 1959 op vry voeten zal komen. Hy werd namelijk wegens het ten onrechte voeren van een academische graad, bedrog en het ongeoorloofd uitoefenen van de geneeskunde veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en tien maanden, onder aftrek van voorarrest. Enorme zwendel gereduceerd tot charmante handigheid Men verwacht, dat het gerechtshof hem, als hij in mei twee derde van zyn straf erop heeft zitten, zal vry laten. Schneiders proces heeft niet minder dan drie maanden geduurd. De presi dent van het gerechtshof schetste Schneider als een vlijtige, zelfs begaaf de maar labiele persoonlijkheid. Hy zei letterlijk: „Wij zullen u bij al uw zwakke karaktertrekken als een steeds actieve en Ijverige man beschouwen. U bent geen gevaarlijke gewoontemisdadiger, hoewel veel ertoe bijdraagt, dat men u als zodanig kan beschouwen. Maar wy geloven dat het daarbij bij u meer gaat om de neiging tot bluf, dan tot werke lijke misdadigheid" Daarmee distan tieerde de voorzitter zich van het oor deel van de officier van Justitie in dit proces, die Schneider een ordinaire en gevaarlijke gewoontemisdadiger had ge noemd, die lange tyd uit de normale maatschappij moet worden verbannen. Inplaats daarvan schetste de president hem als een intelligente charmeur, die zich aan alle situaties weet aan te pas sen en die niet voor niets, zy het dank zij allerlei bedriegerijen, chef-psycho loog van 't Westduitse leger werd. Overi gens veroordeelde de president in het bijzonder Schneiders houding tegenover verscheidene vrouwen, die ver onder de maat is gebleven. Tenslotte dankte de president van het gerechtshof zowel de officier van Justitie als Schneider voor de faire strijd Hij redt het wel Op deze bepaald ongewone wyze ein digde een opzienbarend proces, tenzij de officier van Justitie nog in hoger beroep gaat. De handige Weense jon gen, die Schneider altijd is gebleven, is er daarbij best afgekomen. Zyn enorme zwendelarij is teruggebracht tot char mante handigheid en de man, die ach tereenvolgens gesjeesde student in de medicijnen, assistent-arts, fotohande laar, neuroloog, theoloog en psycholoog was, is gereduceerd tot een werkloze, die nog maar een half jaartje moet zitten. Wanneer dit gebeuren zal, kan men in Washington op hei ogenblik niet zeggen. De kwestie van de voor de NAVO beschikbare raketten zal onderwerp van gesprek zijn tijdens de vergadering van NAVO-ministers die de volgende week in Parijs begint, zo werd voorts ver nomen Daarby werd door dezelfde zegslie den aangetekend dat de kwestie van de vervaardiging ener tweede genera tie van raketten in het NAVO-kader van groot belang is. Wellicht zullen te Parys maatregelen besproken wor den waardoor de Europese industrie ingeschakeld kan worden. De urgentie van dit probleem wordt in Washing ton, niet in het minst na de recente ontwikkelingen rondom West-Berlyn, algemeen onderkend. Hy heeft met succes de maatschappij opgelicht door te speculeren op het aan zien, dat men vooral in Duitsland hecht aan academische titels. Hij deed zich voor als „Herr Doktor" en de wereld boog voor hem. Dat hy tenslotte toch nog een echte doctor in de filosofie is gebleken (men heeft tenminste niet kunnen bewijzen, dat hij ook deze titel ten onrechte voert) kwam hem tijdens het proces nog best te stadeSchnei der die zo gaarne tot in de hoogste maatschappelijke kringen wilde door dringen en daartoe een menigte verval singen pleegde, zal opnieuw moeten beginnen, maar. zo verzucht men in Bonn, een man die zo intelligent is en die zich zo snel aan alle mogelijke situaties kan aanpassen, zal het ondanks zyn strafregister in deze maatschappij wel weer redden. Prachtige grotten ontdekt in Ardennen Mooier dan die van Han (Van onze correspondent in Brussel) Vier jonge Belgen, nog onervaren speleologen (grotonderzoekers)heb ben onder leiding van de heer Louis de Backer in de Ardennen, in de plaatsjes Hampteau en Hotton een zeer mooie onderaardse grot met bvitengeiooon fraaie stalactieten en stalacmieten ontdekt. In de jongste jaren zijn er in de Ardennen talrij ke kleine grotten ontdekt en een aantal clubs van speleologen spen deert hieraan het grootste deel van de vakantie en weekeindes. Het avontuur van de vier jonge mannen begon met een briefje van een bevriende postbode, die het be staan van de grotten vaag vermoed de De beide gemeenten zijn geen bekende vakantieoorden en de al daar liggende steengroeven leiden een kwijnend bestaan. De ontdek kers vielen achterover toen zij een prachtige zaal van 60 meter hoogte binnendrongen na urenlang in de duisternis te hebben rondgedwaald De zaal wordt geschraagd door zui len. die een schitterend witte kleur hebben. De zaal kreeg tot naam „Achtste hemel". Elders zijn de za len rood of wit als albast. Verder is nog een onderaardse ri vier ontdekt. De speleologen hebben de voorzit ter van de club van de Centrale Ver eniging van Speleologen van Belgic dc heer Peters, opgebeld en sedert enkele dagen is men nu volop bezig met de verdere exploratie van de wonder grotten. In vele opzichten zijn de grotten naar het heet, grootser en mooier dan de bekende grotten van Han!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1