Laatste nieuws Radio zó hard aangezet, dat een kerkdienst erdoor verstoord werd Plan voor 64 flatwoningen in uitbreidingsplan Zijlwatering D. van Nieuwkoop gehuldigd als secretaris ijsclub „Kagermeer DINSDAG O DECEMBER 1958 Voor de Leidse kantonrechter En natuurlijk weer automobilisten, die linkerportier onvoorzichtig openden Een fabrieksarbeider uit Roelofarendsveen moest zich gisteren voor de Leidse jantonrechter verantwoorden, omdat hy de zondagswet had overtreden. Op 6 Juli lad hij zyn radio zó hard laten spelen, dat de landeiyke rust van de eerste dag Ier week daardoor verstoord werd. De wachtmeester by de Rükspolitie P. Spaan lit Oude-Wetering verklaarde, dat niet alleen de buren geklaagd hadden, maar lok kerkgangers. Zelfs in de kerk was het storend geluid hoorbaar geweest, jfschoon de bron van het lawaai zich op een afstand van tweehonderd meter van iet kerkgebouw bevond. Verdachte was meermalen gewaarschuwd, maar hy had ;r zich niet aan gestoord. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, eiste '20.— boete of acht dagen. De pl.v. kantonrechter, mr. De Koning, achtte dit ïlijkbaar niet voldoende en bepaalde de straf voor verdachte, die hy eigenwijs rond, op f25.boete of tien dagen. Rechter en officier gingen even buiten kijken Op 8 september had een vertegen woordiger op de Rijksweg zonder goede ode stoplichten gereden, waarvoor hij jekeurd was. Verdachte ontkende giste- •en voor de kantonrechter, dat hij ichuldig was geweest, maar zijn tegen- jpraak werd al heel spoedig als onjuist ichterhaald: daar verdachte's auto voor iet gebouw van het Kantongerecht itond. werd de zitting een ogenblik ge- ichorst en begaven de officier van Jus- litie mr. Van der Schans en de plv. mntonrechter zich naar buiten om de jtoplichten van naderby te bekijken! 3et bleek toen, dat die inderdaad niet n orde warenNa hervatting van de sitting eiste de officier f. 15 of vijf da- jen. Uitspraak f. 11 boete of vier da- jen. Een groot aantal bromfietsers stond terecht, omdat zij een duorijder of -rijd ster in amazonezit hadden vervoerd. Velen gaven gemakshalve de pers de schuld, omdat die niet zou hebben ge meld. dat dit verboden was. Eis en uit- f. 5.- boete of twee dagen. Vanzelfsprekend ontbraken ook de on doorzichtige automobilisten niet, die het linkerportier van hun vervoermiddel hadden geopend zonder zich tevoren er- da n te vergewissen, dat dit geen gevaar <on. Een Leidenaar had op zaterdag 29 september op de Breestraat deze ge- raarlyke manoeuvre uitgehaald, waar- Inor een passerende wlelrydster getrof fen werd, zodat zij veertien dagen niet n staat was om te werken. Voor de kos ten van het vervoer naar huis door de {eneeskundige dienst diende zij een ci- diele vordering in van f. 8.50. De offi cer wees er nogmaals op, dat dit een irnstige overtreding was en eiste dan >ok f. 50 of 25 dagen. De plv. kanton rechter bleek dezelfde mening te zijn toegedaan en vonniste conform de eis, met toewijzing van de civiele vordering. Voor dezelfde overtreding stond een Hagenaar terecht, die een auto zó op de iVaardgracht had geplaatst, dat er maar 1.20 meter overbleef om te passeren en lie bovendien het linkerportier geheel in verwacht had geopend, hetgeen tot jevolg had, dat een passerende wielrij- ler tegen de grond werd geworpen. Itaor de dientengevolge opgelopen scha- le was een civiele vordering van f. 22.65 ngediend, die werd toegewezen. Eis en litspraak f. 10 en f. 50 boete (of 4 en 55 dagen), resp. voor het ongelukkig neerzetten van de auto en het plotse ling en gevaariyk openen van het lin kerportier. Invalide omvergereden Een bromfietsende inwoner van Lei derdorp beweerde gisteren, toen hy zich rerantwoorden moest wegens het aan rijden van een invalide in zyn wagentje >p de Leidsestraatweg. dat hy dit wa gentje niet op het rijwielpad had ge- tien. Het gevolg was geweest, dat het llachtoffer ondersteboven was gereden, ietgeen de officier van Justitie een zeer irnstige verkeersovertreding noemde: lis f. 60 of twintig dagen. Conform leze eis werd verdachte door de plv. kantonrechter veroordeeld. Vele weggebruikers hadden zich te Verantwoorden wegens slordig ryden. Een Rynsburgse chauffeur had in de rijnstraat ter plaatse in zyn vrachtauto hplaats van vooruit te kyken achter om gekeken, waardoor hy, na een licht mast en een bloembak vernield te heb- )en, in de Van Egmondstraat op de trambaan was terechtgekomen en te gen de tram was gebotst: hierdoor was 5rote schade ontstaan. Verdachte ver aarde de tram niet gezien te hebben 5fl ook geen signalen gehoord te heb- >en, hetgeen de officier van Justitie (logal vreemd vond, daar de wagenvoer- der voortdurend signalen had laten ho ren. Eis f. 70 boete of dertig dagen. De kantonrechter mr. De Bruijn veroor deelde verdachte tot f. 45 boete of vijf tien dagen. Voorts moest een aannemer uit Den Haag zich verantwoorden, omdat hij met zijn auto op de Veurseweg onvol doende afstand had bewaard, hetgeen een botsing met f. 146 schade had op geleverd. Eis f. 35 boete, uitspraak f. 25 boete of tien dagen. Op de Garen- markt had een Leidenaar met zijn bromfiets geen voorrang aan een auto Verleend. Het gevolg was een belangrij- ke schadepost geweest. Eis f. 30 boete of tien dagen. Daar verdachte ernstig gekwetst was en gedurende zijn ziekte geen inkomsten had genoten, veroor deelde de kantonrechter hem tot f. 20 burgerlijke stand van leiden GEBOREN Arie, zn van H. Twlgt en G. Mulder. Annie, dr van N. Oferman en J, van DuiJ- venboden. Ronald, zn van S. Braxhoven en M. a de Koning. Marjon Francina, dr van M. W. de Kluyver en A. Hilleger. He lena Johanna, dr van S. Stouten er. J. Schaftenaar. Wllhelmina. dr van P. J. Steenvoorden en A. Stouten. Marinus Machiel. zn van M. Nieuwenburg en M. van der Lelie, Anna Petronella Maria, dr van J. j. G. van der Salm en E. H van Veisen. Cornelia Petronella. dr van C. H. Haneveld en P. J. van der Louw, Pieter, zn van P. Nagtegaal en J. van der Zwart, Hendrik, zn van H. Uilenberg en A. C. S. van der Mark. Johannes Albertus, zn van L Malachowskl en N. Schrijver, Maria Anne Margaretha, dr van C. de Bock en H H. Teegelaar. Florls. zn van G. C. Haasnoot en C. van Duljn. Paulus Corne lls, zn van C. J. van Leeuwen en J. H. de Groot, Elizabeth Maria Jacoba, dr van A. Bchoonde'woerd en M. van Erk, Willem, zn van Vv. E. van de Lagemaat en H. van Loenen, Mlente Machteld, dr van J. H. Janzen en M. Kluft, Cornelia Henderlka Maria, dr van N J. Vink en G. M. de Groot, Roland Johannes, zn van W. Lui ten en E. Rasmussen. GETROUWD J. C. van Houwelingen en M. Hender son, G. de Jong en S. de Tombe. OVERLEDEN H. Wessellnk 84 laar, man, F, T. J. leenen, 13 jaar, tfcohter. boete of tien dagen. Een andere Leide naar had op de Provinciale weg no. 5 met een motorrywiel gereden, waarvan de remmen niet deugden. Verdachte was toen tegen de afsluitbomen van de N.S. opgevlogen. Eis en uitspraak f. 50 èn f. 15 boete of dertig en vijf dagen. Een Sassenheimer had op 13 sept, met een vrachtauto gereden zonder in het bezit te zyn van een rijbewijs. Zonder het doorgaand verkeer vry te laten was hij dwars de rijweg overgestoken ten einde een inrit in te ryden. Eis f. 25 en f. 75, tezamen f. 100 boete of vijf en 25 dagen. Uitspraak f. 15 en f. 60 of 5 en 20 dagen. Wegens het ryden door een rood licht by het Haagse Schouw en het niet verlenen van voorrang by het kruispunt werd een Hagenaar na een eis van f. 30 en f. 60 boete veroordeeld tot f. 20 en f. 75 boete of tien en 25 da gen. Tenslotte werd een Leidenaar, die een motorrijwiel had bereden zonder een rijbewys te bezitten (eis f. 60 boete of twintig dagen) veroordeeld tot f. 40 boete of twintig dagen. Natuurvriend óók minnaar van goede muziek De Leidse „Natuurvriend" vereniging van Aquarium- en Terrariumvrienden, heefit gisteren voor het eerst de reeks traditionele bijeenkomsten doorbroken en een feestelijke avond georganiseerd, waarop niet over aquaria, maar wel over geneugten van het met vakantiegaan werd gesproken. Men had n.l. Sempre Avanti's „Jong en Jolig" in het St.-Antoniusclubhuis uitgenodigd om de leden genodigden en introducés te amuseren en dat ls „Jong en Jolig" weer bijzonder goed afgegaan. De woorden van welkom van de voor zitter. de heer C. Borghart, waren nog niet „koud", of het enthousiaste musice ren van Jong en Jolig spoelde als een golf vakantievreugd over het. voetlicht. Sinds de oprichting in 1948 heeft dit ensemble zo'n goede bekendheid gekre gen. dat commentaar op het slagen van deze avond niet nodig is. Het snarenspel der mandolines en bandolines, gecombineerd met zang van Wim Brugman, Gerard Koolhaas, Nel de Vries en Lyda Spaans De K.N.V.B.-toto voor hoge Raad Arrest op 13 januari a.s. (Van onze Haagse correspondent) De advocaat-generaal by de Hoge Raad, mr. M. H. van Oosten, heeft van ochtend geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie betreffende de K.N.V.B.-toto. Mr. Van Oosten achtte, evenals de rechtbank, de K.N.V.B.-toto in strijd met de Lotery- wet en vroeg bevestiging van het vonnis, acht boeten van ieder f.5 subs, acht maal een dag hechtenis. De heer L. Brunt, secretaris-penning meester van de K.N.V.B., die als aan legger van deze toto wordt beschouwd, was niet by de zitting aanwezig. In tegenstelling tot de zienswijze van de rechtbank te Maastricht, die de voor zitter-directeur van de Caritas-pool, de heer J. G. Hermes, ontsloeg van alle rechtsvervolging, meende de advocaat- generaal. dat ook deze toto wel dege- lyk in strijd is met de Loterywet. Mr. Van Oosten vroeg vernietiging van het vonnis van de rechtbank en veroordeling van de heer Hermes tot f5 boete sub. 1 dag hechtenis. In de derde zaak op dit terrein, de toto van ffDe Graafschap", concludeerde de advocaat-generaal tot verwijzing naar het Gerechtshof in het betrokken ar rondissement. In de drie zaken wordt arrest gewezen op 13 januari a.s. Kettingbotsing van 16 auto's (Van onze Haagse redactie) Op de Rijksweg Den Haag—Rotter dam, naby Delft, heeft vanmorgen een kettingbotsing plaats gehad, waarby zich geen persooniyke ongevallen heb ben voorgedaan, maar wel veel materiële schade werd aangericht. De eerste bot sing ontstond doordat een wiel van een door een (kraanwagen gesleepte auto er afliep. Dat was het begin van een serie aanry dingen, die zich tot op Ryswyks gebied voortzette. Het vericeer moest tydelyk door Delft worden omgelegd. Er waren 16 beschadigde auto's, waar van 4 zo zwaar, dat zy mbesten worden weggesleept. Interpellatie schrootfraude (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag de heren Van der Goes van Naters en Nederhorst (beiden P.v.d.A.) toege staan vragen te richten aan de minis ters van Economische Zaken. Justitie, Buitenlandse Zaken en Financiën, in verband met het door hen gevoerde beleid met betrekking tot de in Ne derland en elders gepleegde schroot- fraude. De interpellatie zal worden gehouden op een nader te bepalen datum in het volgend jaar, wanneer er uitspraak is gedaan in de aan hangige strafzaak. De heer Van der Goes van Naters merkte op, dat het helemaal niet ls uit gesloten, dat er een reeks van strafza ken komt. De Kamer kan daar niet steed3 op wachten. Er zyn algemene kanten aan de schrootfraude. die met de processen niets te maken hebben. Of de interpellatie in februari 1959 kan worden gehouden, zal nader worden bezien. Voorstellen aan de raad van Wassenaar B. en W. hebben aan de gemeenteraad voorgesteld financiële medewerking te verlenen aan de plannen van een Haagse bouwondernemer, de heer G. A. Scheurwater, die in het uitbrei dingsplan Zijlwatering achter het complex van 135 woningwetwoningen van de Wassenaarse Bouwvereniging een 64-tal flatwoningen in vier woonlagen wil bouwen en bereid i; deze woningen op zes na te ver huren aan door de gemeente Wasse- vele andere zangeressen hield de aqua- riumvrienden een avond lang pretti< bezig. Het was een geslaagde bijeen komst en dit was ook de bedoeling van het bestuur dat velen in contact wilde brengen met de natuurvriend, die naast de schoonheid van muziek ook de schoonheid van het aquarium mint. Tengevolge van het blokkeren van een rem van zijn bromfiets kwam gister ochtend de 64-jarige heer P. C. Maas uit Oegstgeest op het rijwielpad van de Rijnsburgerweg te vallen. De E.HD. heeft het slaohtoffer, dat een hersen- schudding en een hoofdwond opliep, inclusief de overgebracht naar het Aoad. Ziekenhuis. Ere-medaille van het gewest K.N.S.B. Aan de uitnodiging van het bestuur van de IJsclub „Kagermeer" voor het bywonen van de ledenvergadering in café Mollens te Kaag hadden zeer velen gehoor gegeven. Niet alleen waren er talrijke leden aanwezig, maar ook afge vaardigden van het gewest van de KNSB en van verenigingen uit de omgeving. De vergadering had aanvankelyk een normaal verloop, doch na de gebruikelijke verslagen, vond de huldiging plaats van de heer D. van Nieuwkoop, die 25 jaar bestuurslid is. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer J. Biemond, die daarop direct het woord gaf aan de heer D. van Nieuwkoop voor het uit brengen van het jaarverslag. De heer Van Nieuwkoop herdacht daarin o.m. het overiyden van een der oprichters van de vereniging, de heer Groenewoud De penningmeester, de heer J. van der Stelt, kon een voordelig saldo van f. 392.66 vermelden op een telling van f. 937.72. Het bezit van de vereniging is nu gestegen tot f. 1442. Hierop nam de voorzitter weer het woord om de heer Van Nieuwkoop te huldigen. Hy schetste de Jubilerende se cretaris als een" hard werkende vriend en sportgenoot en bood hem namens bestuur en leden een kist sigaren aan De heer Stroombeek sprak namens het gewest Zuid-Holland van de KNSB er bracht de heer Van Nieuwkoop har telijk dank voor het vele werk dat hy heeft verricht in het belang van de ys- sport. Namens het gewest deelde hij mede dat de jubilaris de eremedaille met diploma was toegekend. Deze on derscheiding wordt slechts by hoge uit zondering toegekend. Nog vele andera sprekers wensten de De heer Haanappel (links) wenst als bestuurslid van het gewest en van de Hokij de jubilerende secre taris. de heer D. van Nieuwkoop, geluk. heer Van Nieuwkoop geluk met dit ju bileum, o.m. ds. M. Fokkema, herv. pre dikant te Kaag. In zijn dankwoord vertelde de heer I Van Nieuwkoop dat men 25 Jaar gele- I den zeer sober begon, maar dat men steeds gewerkt had om de schaatssport populair te maken. In de plaats van de heer Y. J. de Vries werd de heer De Jong in het bestuur gekozen, terwijl de vacature ontstaan door het bedanken van de heer J. Loog- man werd vervuld door de benoeming van de heer P. Möllers sr. Namens het gewest sprak de heer Stroombeek woor den van dank tot de heer De Vries, die vele jaren in het belang van de ver eniging had gewerkt. Tenslotte werd nog even gesproken over het binnenkort op te richten trai ningsfonds, bestemd voor uitzending van' leden naar het buitenland. naar erkende gegadigden voor woon ruimte. De huurprijs van deze flat woningen, die uit vier kamers zullen bestaan met keuken, wc en douche ruimte^ zal, al naar gelang van de verdieping, variëren van f. 91 tot f. 79 per maand. Er is, aldus B. en W., naar woningen in deze prijsklasse een ruime vraag in Wassenaar. Wat de financiering van ddt bouwplan betreft, is er een tekort aan financie ringsmiddelen van f. 125.000. B. en W. hebben de raad nu voorgesteld, een lening tot dit bedrag te verstrekken onder verband van tweede hypotheek. Verder wordt voorgesteld, de benodigde grond, die reeds bouwryp is, aan de heer Scheurwater te verkopen. Het betreft een terrein van ruim 3600 m2 en de pry's van deze grond bedraagt f. 33.68 per m2. Aan deze grondverkoop is door B. en W. de voorwaarde verbonden, dat de koper van de woningen zich verplicht de woningen gedurende een tydvak van 10 jaren als huurwoningen te exploite ren, terwyl de huurprijzen niet meer mogen bedragen dan variërend van f. 79 tot f. 91 per maand. De totale stichtingslcosten van het complex flatwoningen worden begroot op f. 1.245.000. Het Rijk geeft een pre mie van f. 348.000, een hypotheekbank verstrekt een lening onder eerste hypo theek voor f. 575.000, de gemeente een lening van f. 125.000 en de bouwexploi- tamt zelf fourneert de rest, n.l. f. 197.000. Het verstrekken van de lening van f. 125.000 levert voor de gemeente geen financieringsmoeilijkheden op, omdat de gemeente door de verkoop van de grond een bedrag van f. 124.380.24 ont vangt. LAGERE GRONDKOSTEN Voorgesteld wordt voorts enkele wy- zigingen aan te brengen in besluiten die verband houden met de bouw van 135 inmiddels voltooide woningwetwoningen door de Wassenaarse Bouwvereniging in het uitbreidingsplan Zijlwatering. De minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid is n.l. niet akkoord gegaan met de indertyd vastgestelde grondprijs van f 540.000.Deze mag maximaal f 450.000.bedragen. Het verlies van f90.000.denken B. en W. te kunnen compenseren bij de verdere uitvoering van het uitbreidingsplan n.l. door het aanbrengen van besparingen en het kie zen van bepaalde bebouwingsmogelijk- heden. Volgens de nieuwe berekening zullen de totale stichtingskosten van de 135 woningen f2.835.384.12 bedragen, dat is rond f25.000.lager dan de aanvanke lijke raming. Het verschil van f 90.000. In grondkosten is voor een groot deel gecompenseerd door de bouwkosten, die rond f 65.000.hoger blijken te zijn dan aanvankelyk berekend was. Doordat de gemeente de bouwvoorschotten tegen 4 aan de bouwvereniging moet ver strekken terwijl het Ryk het rente- verschil aan de gemeente zal vergoeden wordt de gemiddelde huur van de woningen, die berekend was op f 16.10 per week nu voorlopig becijferd op f 15.90 per week. RECHTSGEDING De vroegere eigenaar van het fabrieks pand Kasstraat 1 de gemeente kocht het indertyd uit zyn faillissement mocht een deel van het pand biyven gebruiken voor zyn bedryf, maar heeft totnutoe de daarvoor overeengekomen vergoeding niet aan de gemeente be taald. Ook heeft hy geen gevolg gege ven aan de lastgeving van B. en W., het door hem gebruikte gedeelte te ontrui men. B. en W. hebben de gemeenteraad nu voorgesteld een rechtsgeding te voe ren en daarin betaling van het ver schuldigde en ontruiming te vorderen. COMMISSIE VAN OVERLEG De commissie van overleg Inzake de lichameiyke opvoeding en de sport be stond totnutoe uit 4 leden van de raad en 5 leden, die door de plaatselijke sportverenigingen werden aangewezen. B. en W. hebben de raad nu voorge steld, het aantal leden van de raad in deze commissie met één uit te breiden en de heer W. Boender tot lid te be noemen. Bovendien stellen B. en W. voor te bepalen, dat de wethouder van Onderwys ambtshalve de functie van lid-voorzitter zal bekleden. In de com missie hadden totnutoe namens de raad zitting mevrouw I. H. Eernstman-Stegh- gers en de heren A. J. van Bemmelen en mr. dr. W. F. van Gunsteren. GEEN SUBSIDIE VOOR MISSIEVAKSCHOOL B. en W. hebben de raad voorgesteld om op een subsidieverzoek van de direc teur van de Missievakschool te Bunde (L.), welke school door een Wasse naarse leerling bezocht wordt, afwyzend te beschikken. Het ligt niet op de weg van een gemeentebestuur aldus B. en W. aan de raad naast de verplichte bydragen voor het nyverheidsonderwys extra subsidies te verlenen voor oplei dingen als op deze school gegeven wor den. Oostduitse delegatie in Warschau Een delegatie van de regering en de communistische partij der Duitse De- mooratische Republiek (Oost-Duitsland) onder leiding van de eersite vice-premler en partysecretaris Walter Ulbrlcht, is vandaag met een speciale trein te Warschau aangekomen voor overleg met de Poolse autoriteiten. Premier Grotewohl kon om gezondheidsredenen niet de leiding van de afvaardiging op zich nemen. De Oostduitsers biyven tot zondag in Polen. Van Poolse zyde zal by de besprekin gen de nadruk worden gelegd op het permanente karakter van de Poolse westgrens. Ook in de Poolse pers, die tot dusver vrywel geen aandacht aan het komende Oostduitse bezoek had be steed. wordt gesproken over de Oder- Neissegrens als ,.de grens van vTede en vriendschap tussen Polen en Duitsland". „Deze grens is thans geer. voortdurende bron van conflicten en oorlogen meer", aldus „Trvbuna Ludu", het orgaan der Poolse communistische party. De Poolse partysecretaris. Gomoelka. verklaarde in zyn welkomstrede. dat „alle verbonden strydkraohten van het socialistische kamp onze grenzen aan de Elbe en de Oder en de Neisse bewa ken". Ulbrlcht beschuldigde de West- duitse BondskEinselier, dr. Adenauer, en diens minister van Defensie Strauss er van, dat zy „de vredesgrens langs de Oder en de Neisse willen teniet doen". Vaccinatie tegen kinderverlamming In 1959 zullen ongeveer 1,5 tot 2 mil joen kinderen in de leeftijdsklasse van 6 tot 14 jaar van Rijkswege ingeënt wor den tegen kinderverlamming. Werd voor de vaccinaties in het afgelopen jaar zo wel vaccin uit Amerika en het Belgische Salk-vaccin (R.I.T.-vaccin) gebruik, in 1959 zal uitsluitend ingeënt worden 'met het R.I.T. vaccin. Maandag a.s. zal de eerste party R.I.T.-vaocin voor het komende vacci natie programma in België in ons land aankomen. Omstreeks 1 miljoen doses entstof zullen dan naar het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid te Utrecht worden vervoerd. Overtreding processieverbod R.-K. PRIESTER VRIJGESPROKEN Het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, uitspraak doende in hoger be roep van een vonnis van de rechtbank in Breda tegen drie r.-k. priesters, die op 23 juni 1957 in Geertruidenberg het processieverbod zouden hebben overtreden, heeft de verdachten vry- gesprokeu. daarmede het vonnis van de rechtbank bevestigend. Het Hof overweegt in zijn arrest, dat de behandeling in hoger beroep, ook na daar gehouden verhoren van getuigen- deskundigen, het Hof niet geleld heb ben tot andere beschouwingen dan die van de eerste rechter. Het Hof verenigt zich met de gronden en beslissingen, vervat in het rechtbankvonnis, en neemt die over met toepassing van het ook ln het rechtbankvonnis als toege past vermelde artikel 423 van het Wet boek van Strafvordering. marktberichten ROTTERDAM. 9 december Veemarkt i Aanvoer ln totaal 2809. Weektotaal 4830. Vette koeien en ossen 375; gebrulksvee 837; vette kalveren 180; graskalveren 198; varkens 52; biggen 35; paarden 53: veu lens 2; schapen of lammeren 492; bokken of geiten 16. Notering: vette koeien le kw. 2.95—3.25. 2e kw. 2.80—2.90. 3e kw. 2.50— 2.60- vette klaveren 2.803.10. 2.602.70. 210—2.50 per kg.: graskalveren 450. 375. 260; nuchtere kalveren 72. 60. 48; biggen 60 45. 40 per stuk; slachtpaarden 2.10. 1 80. 1.70 per kg schapen 90, 70 60; lam meren 98 78. 60; kalfkoeien 1200. 980. 850- melkkoeien 1200 980. 850; vare koeien 850. 750 600; vaarzen 875, 800. 600; pinken 625 500, 450. Nabezorging Mocht U een keer de krant niet ontvangen, dan verzoeken wjj U no. 30500 te bellen vóór 7 uur n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur n.m. (Dus niet het in de telefoongids vermelde nummer van onze auto maat). OEGSTGEEST RUkspostspaarbank In de maand november is aan het postkantoor inge legd f. 99.040,77 en terugbetaald f. 81.532,27. BEURSOVERZICHT Drukte in Unileverhoek AMSTERDAM, 9 deoember De reeds eerder aangekondigde 25% aandelen bonus van het Unilever concern heeft vandaag een wilde handel ter beurze in het Margarinefonds tot gevolg gehad. Vanmiddag werden de aandelen ex 25% bonus en ex 9 1/4% interimdivi dend voor het eerst verhandeld. Tenge volge van de bonus zijn er een kleine 400.000 stock-dividenden vrijgekomen. Ter verlcryging van nieuwe aandelen heeft men stockdividenden nodig, die ter beurze gekocht kunnen worden. Aan de andere kant zyn er aandeelhouders, die de stockdividenden verkopen, wanneer ze daar een goede prys voor kunnen maken. Zo werden vandaag in de Unileverhoek de oude en nieuwe stuk ken plus de stockdividenden verhan deld. hetgeen zeer verwarrend werkte. De belangstelling was. vooral by de opening van de markt, ontzettend groot. De arbitrage, commissiehulzen en de beroepshandei was ln deze hoek aanwe zig toen de handel losbrak. Wie gedacht had goedkope aandelen op de kop te kunnen tikken, tengevolge van een eventuele druk op de koers van de aan delen door een groot aanbod van de stockdividenden, kwam bedrogen uit. Tegenover een theoretische waarde van de stockdividenden ad f. 925 ten opzich te van de sloükoers van de aandelen van de vorige dag, was de openlmgsprys van middag van de stockdividenden f. 948. Dit kwam neer op een koers van 387 voor de oude aandelen en 378% voor de nieuwe aandelen ex stock en Interim dividend. Gisteren was de slotprys 471 cum stock en Interim dividend. De prys voor de stockddvldenden varieerde van circa f. 938 tot f.. 950. De Unileverpapieren worden, door de beurs, vergeleken by de huidige koers van de Phillpsaandelen, goedkoop ge acht. Er gingen tevens geruchten ter beurze, dat de aandelen tz.t. op de Westdui'tse beurzen zullen worden ge ïntroduceerd. Over het algemeen was men van mening, dot de prijzen van de Unileverpapieren van vandaag boven de verwachtingen waren uitgekomen. Voor de overige internationale waar den was hoegenaamd geen belangstel ling, ook niet voor Philips, die op 428 vrywel onveranderd by gisteren noteer den. evenals Aku's op 238 en Kon. Ohe op f. 188.50. KLM werd een paar dub beltjes lager geadviseerd. Staatsfondsen kalm en goedpryshoudend. Scheepvaarten verwaarloosd met eer der Iets lagere koersen. Van de cultures waren Dell gevraagd, by na f. 2 hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 december Londen 10.57%—10.58; New York 3.76%—3/77%Montreal 3.90H—3.91A: Parys 89.75—89.85; Brussel 7.58%—7.59; Frankfort 90.44—90.49: Stockholm 73.00 73.05: Zürich 86.47%86.52%; ZU- rlch (vr. fr.) 87.95%-88.00%: Milaan 60.58^—60.63%; Kopenhagen 5469%— 54.74%: Oslo 52.85-S2.90; Wenen 14.60% —14.61%; Ankara 3.80A—3.80H: Praag 52.8452.94; Lissabon 13.26%13.28. Beurs van Amsterdam Dinsdag 9 december ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% 92% Grootboek obl. 3% ..80 Ned. '47 3% (3) 89ff 8911 Ned. '51 3% 93} i Ned. '53 (3%) 91% 91% Ned. '56 3% 90% 90% Ned. '48 3% 85% 85% Ned. '54 3% 87 A 87% Ned. '55 I 3% 86% Ned. '55 II 3% 88% 89 Ned. '37 3 87B 95%b Dollarlng '47 3 71 90% Investeringscert. 3 95 %L 95% Ned. 62-64 3 94% 94% Cert. NWS 2% 59% Indië '37 A 3 90 90% Grootboek '46 3 87ft Ned. W.B. 6% 109f3 109*1 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 34% 34% Nat. Handelsbank 127% 126 Ned. Handelmy179 179 Amst. Rubber 67% 67% Deli My.en (Ver.) 135.70 196 H.V.A127% 126% Java Cult25% 26% Senembah118% 119% Vorstenlanden12% 12% A.K.U237% 238% Berkel's Patent (v.) 205 Calvé Delft cert. 364% 366% Kon. Pap. v. Gelder 185 183Vi Hoogovens cert333 330 Miiller en Co. Ni 339 339% Ned. Kabelfabr300 300 Philips 42818e.d. 427% Philips pref185exd. 185 Unilever 471% 384 exd. Wilton Feyenoord 207 Biliton 2de r182% 183 Dordtse Olie gew. 760% 763 Kon Petr (t. 20.—188.20 189 idem (50 A f. 20.—188.45 188.70 Holl Amer lyn 150% 149 Java China Paket.. 131% 130% K-L-M104.80 104.10 Ned. Stoomv My. 149 148% Kon. Paket My135^ 1351^ Stoomvaart My. Ned. 151 149% Nievelt Goudr. cert. 132% 131 v. Ommeren cert. 253 Kon. Rott. Lloyd 139 139 Ned Scheepv Unie 134% 1341^ NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 92% 93 Den Haag 1954 3% 86% Leiden 1947 3% 94B R'dam '37 I-HI 3% 92 92% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam'56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem H 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-HoU. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 96% 95% 95% 88% 88% 86% 86% 94% 94% 82% 82% 84% 83 95% 95% 94% 93 96% 96% 95 95% 104% 104% 99% 99 106 105A 239% 239 210% 209 197 200 Twentsche Bank 181 179 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 267 Borneo Sum. H.My. 40% 40 Ned. G. en Sp. fabr 226 226% Kon Ned. Grofsm 117 118 86% 86% Rott. Droogdok My. 564 565 Slkkens Lakfabr. '53 436 Tieleman en Dros 7 Ned. My. Walv.vrt. 81% 81 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 5A 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 29AB 29A 85 85% 56% 56 Bethlehem Steel 48% 47% 60% 60 General Motors 46% 46% 94A 93% Republic Steel 69% 09% 78% 79% 35% 35% Un. States Steel Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K 8/12 Edelmet. Kon. AA 52GB 52GL Pref. w.a. idem 62 295 300B Holl Constructie 318 320 B Ing bur v Bouwnyv 155 156% Id. div 1958 1413 4 Int Kunststofl Ind 44%L 43%GL Leidsche Wolspinn Ver Touwfabrieken 190UL 190 192% 192% Wernink's Betonm 102% 102% Van Wyk Textiel 61GB 60% 108 106%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5