Laatste nieuws and Rapenburg 42 is tlians stijlvol gerestaureerd jaargang Maandag 8 december 1958 Derde blad no. 29615 id Rapenburg 42, dat voor de voorlopige lijst van Neder- _Jonumenten van Geschiedenis jS¥ ;st, is thans stijlvol gerestaureerd. pJ.v5 eigenaar reeds eerder aan de 13,6 n enige voorzieningen laten fen, dank zij een subsidie van tovincie en gemeente, is daarna luratie van de gehele gevel van ceel onder handen genomen, stauratie, welke werd uitgevoerd G. Iteiding van de Rijksdienst voor de entenzorg, bestond o.a. uit het iWen van de topgevel, het verbe- 'an de kapconstructie en het inbrengen van nieuwe ramen, waarbij de roedeverdeling met de stijl van de gevel in overeenstemming werd ge bracht. Bovendien werd het onderge deelte van de gevel opnieuw gevoegd, werden de beschadigde stoeppalen ver nieuwd en kon ook aandacht besteed worden aan het uitvoeren van de nood zakelijke smidswerken. Dank zij aller inspanning en de wijze, waarop deze restauratie is uitgevoerd, is dit pand thans voor verval behoed en vormt het weer een sieraad voor het Rapenburg. (Foto L.D./Van Vliet) ,Con Amore" zingt .^s 's Weihnachtsoratorium lis vorige jaren zal Con Amore zat&iding van de komende kerst- bai het Weihnachtsoratorium van Uerejach uitvoeren; ditmaal worden lm de eerste vier cantaten; als or fc werken mede: Ded Hüsken e weink, sopraan, Aafje Heynis, alt, iloegt Honig, tenor en Hans Wilbrink, :slag( orkestbegeleiding wordt verzorgd zoTOt Bac'horkest uit Amsterdam en is. baloparty bespeeld door Hans het geheel staat onder leiding is. mon C. Jansen. spraitvoering vindt plaats op maan de in de Stadsgehoorzaal: de Moc,e repetitie, welke op vrijdag. 12 ABC®1", wordt gehouden is uitsluitend tweezijk voor leerlingen van alle vakinstellingen, maar ojirvormde kerkdiensten a n. Van Voorthuysenschool natf 19Jhervormde bewoners van de wijk in Leiden-Noord, die tot nodul*1"® waren aangewezen op de erkiikerk, hebben gunstig gereageerd ^„[gisterochtend voor de eerste ook een godsdienstoefening in |^s^a van de Dr. Van Voorthuysen- at hf® aan het verlengde van de et. Bixstraat werd gehouden. Niet ^an ruim 200 kerkgangers i in deze prachtige aula bijeen. I. Ottevanger, wykpredikant van ;ewtjk, waaronder ook Leiden- /-/«iressorteert, sprak deze ochtend adventstekst uit Zacharia 9 9 .luide, gy dochter van Sion; f/Jfeij dochter van Jeruzalem! Zie, ilng komt tot U, hij is rechtvaar- HoD zegevierend, nederig en rijdende neffe'®115 ottevanger by dit tekst- Lin^l stond, dankte hy het ge- voor het afstaan van ditie^a en ^'e 'kerkvoogdy voor de émei115 daarvan. Voorts wees hy noVfiat deze plaats volledig is te be- e va:en als een Bethel, een huis Gods, 5 Wc ook de sacramenten zullen wor- aan omei doo jn de bedoeling dat ds. ager éénmaal in de vier weken aamn dienst zal leiden. Op de reste- in de maand zullen of ,W^ere lïoi'vonmde predikanten of 'uo-mten van buiten voorgaan. 5 ge 'De: Arf Nelli tERGERLIJKE STAND ge* dam (Ne GEBOREN pgr'Llze- dr van H. M. Oudshoorn en ts c»room, Laura Isolde, dr van P. J. is en S. H. Stafleu, Ronald Petrus zn van P. de Ridder en A. A. M. jon, Henrlêtte Jacobine, dr van O. Plas en A. E. de Leen, Yvonne, dr Pasma en C. Rasser. ver ■Uim> GETROUWD mhdngelberg en W. Glesen. ter par OVERLEDEN men-an Bemmel. 60 Jaar. man. W. I. •aar, 12 Jaar. dochter, E van Ton- 42 jaar echtgenote van M. H. van 7erV»ort. E. J. Hkgen. 7 Jaar, zoon, A M mmidt. 71 Jaar, man, A. Redel. 74 ,^v,^hïgenote van A- Erades. G. Mole- Jaar, man. LEIDERDORP SINT-NICOLAAS-SURPRISE Vrydag 5 december hebben B. en W. 40 nieuwe woningen toegewezen, dus 40 „surprises" uitgereikt. Het betreft hier de 117 inaanbouwzijnde gemeente woningen in het Doeskwartier, waarvan er 40 byna klaar zyn. SINT-NICOLAAS OP BEZOEK bij „OUDERZORG—DE RIDDER" Zaterdagmiddag bracht St.-Nicolaas een bezoek aan de kinderen van de Per soneelsvereniging „OuderzorgDe Rid der". Dit feest werd gehouden in het Dorpshuis. Voorzitter Diseraad heette allen hartelijk welkom, speciaal de directeur, de heer Sweris en natuurlijk Sint-Nicolaas met zyn knecht. Er wer den enkele films gedraaid.. Alle kinderen ontvingen een cadeautje. De heren C. en F. Grims verzorgden het muzikale gedeelte van de middag. WARMOND ST.-NICOLAASFEESTEN Zaterdagmiddag brachten St.-Nicolaas en Zwarte Piet een bezoek aan het 't Trefpunt, waar zij de kinderen van het personeel van Padoxe-Panagro ont moetten. Hij werd welkom geheten door de voorzitter van de personeels vereniging, de heer J. Bekkering. Voor dat hy plaats nam op het poaium, werd hij toegezongen door de kinderen. Nadat alle kinderen met hun moeder of vader bij de Sint waren verzocht om hun ge schenken en vermaningen in ontvangst te nemen bracht de heer Landman enige leuke films op het doek. De Sint, die intussen weer vertrokken was. had de vele medewerkers hartelijk dank gezegd voor het vele werk, die zij hadden ge had om deze middag goed te doen sla gen. Na de traktaties sloot de voorzit ter deze gezellige middag. CHR. KLEUTERSCHOOL Zaterdagmorgen bracht de Sint een bezoek aan de Christelyke Kleuter school. Dit was de eerste keer, dat hij persoonlijk kwam. Dank zij de mede werking van het bestuur konden alle kinderen een geschenk in ontvangst nemen. Het eerste twaalftal van de Chr. Korfbalvereniging „Warmond" heeft zaterdagmiddag een vriendschappelyke wedstryd gespeeld tegen TOP 1 uit Sassenheim. Het werd een 6—2 over winning voor Warmond. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria J., dr van J. G. van der Horst en C. M. C. Langeveld, Helena M., dr. van A. M. van Wlnsen en A. A. M. van der Hulst. Ondertrouwd: A. L. Hoogstraten, 26 Jaar en P. H. Verhoef. 25 Jaar, A. P. Nannes, 25 Jaar en C. M. van Kempen, 23 Jaar. Getrouwd: Th. van Egmont. 33 Jaar en E. W. van Winsen, 21 Jaar. WASSENAAR Raadsstukken Belangengemeenschap voor gaslevering Burgemeester en wethouders van Wassenaar hebben de gemeenteraad voorgesteld per 1 januari 1959 een nieuwe gasleveringsovereenkomst aan te gaan met Leiden. De nieuwe overeen komst lijkt veel op die welke enige ja ren geleden tussen Wassenaar en een groot aantal andere gemeenten met Leiden gesloten werd over de levering van elektriciteit. Evenals met de elek triciteitslevering het geval is, gaan de gemeenten die van Leiden gas betrek ken waaronder Wassenaar een soort van belangengemeenschap aan. In de deelnemende gemeenten zullen de- Inbraak aan Hoge Rijndijk RUIM f. 1000.— VERMIST Tydens afwezigheid van de bewoners heeft men zich gisteravond tussen acht en negen uur toegang verschaft tot een perceel aan de Hoge Rijndyk, waarin een kolenhandel en rywielbewaarplaats zyn gevestigd. Via de voordeur binnen gekomen, werd allereerst een bezoek gebracht aan het kantoor. Hier werd uit een bureau een enveloppe met circa f. 900 ontvreemd. Bovendien vond men in dit kantoor nog een bedrag van f. 46. Met deze bedragen nog niet tevreden werden ook enkele kasten in de boven woning doorzocht, waarby nogmaals een bedrag va-n ruim f. 130 in handen van de inbreker(s) viel. AFSCHEID H. DE GRAAF Na ruim 25 dienstjaren heeft de heer H. de Graaf zaterdag in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd afscheid genomen van de Ned Electrolasch Maatschappy. Hij werd by deze gelegenheid in pryzende zin toe gesproken door de bedryfsleider, de heer Leupe, de voorzitter van de jubileum commissie, de heer C Mooten, de heer Van Es namens alle werkmeesters, de voorzitter van „De Stalen Band", de heer H. Laman( die er o.a. aan herin nerde dat de heer De Graaf ruim 15 jaar deel uitmaakt van het 'bestuur van DSB en een deputatie van het personeel uit Oude Wetering Tal van geschenken werden aangeboden. Na een dankwoord van de heer De Graaf vond nog een af scheid plaats in de kring van de directie. Overeenstemming „geleide demoeratie" Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Voorlichting heeft vandaag medegedeeld, dat tus sen president Soekarno en het kabinet een „volledige gelijkheid van inzicht" is bereikt over de conceptie van de president ten aanzien van geleide democratie. Interpellatie schrootfraude aangevraagd De heer Van der Goes van Naters (Arb.) heeft in de hedenmiddag gehou den vergadering der Tweede Kamer mede namens zijn fractiegenoot de heer Nederhorst, verlof gevraagd mondelinge vragen te mogen stellen aan de minis ters van Economische Zaken. Justitie, Buitenlandse Zaken en Financiën over het docr hen gevoerde beleid met be trekking tot de in Nederland en elders gepleegde schrootfraude. Op deze interpellatie-aanvraag zal morgen worden beslist. „Rheingold" 70 minuten sneller (Van onze Haagse redactie) De Rheingold, de internationale trem, die de verbinding Bazel-Hoek van Hol land onderhoudt, wordt met ingang van 31 mei van het volgende jaar 70 minu ten sneller. Op het ogenblik vertrekt de Rhein gold om 13.24 uur uit Bazel, na 31 mei zal dat 14.34 uur zijn. De tyd van aan komst in Hoek van Holland verandert niet: 23.26 uur. De verkorting van de rytijd op dit trajeot is mogelijk geworden, doordat het kopstation van Ludwigshaven als halte uitvalt. Een nieuw, geëlektrificeerd traject voert buiten dit station om. Nieuwe voorzieningen bij 400 bewaakte overwegen (Speoiale berichtgeving) In 1959, '60 en '61 zullen de Ned. Spoorwegen bij 400 spoorwegovergan gen in ons land nieuwe voorzieningen treffen in de beveiligingsapparatuur. Dan zullen namelijk rode knipper lichtinstallaties bij afsluitingen-met- helebomen zodanig gewijzigd worden, dat de lichten uitgaan, wanneer de bomen bij het openen bijna geheel omhooggedraaid zijn. Thans blijven de lichten nog branden, ook wanneer de afsluitbomen reeds ge heel geopend zijn. Van genoemde maat regel zal een logischer werking van bomen en lichten het gevolg zyn. Hoofdcommissaris Staal aan (Speciale berichtgeving) Wij vernemen dat het geschil tussen de heer H. M. C. A. Staal, hoofdcommis saris van politie te Rotterdam en de burgemeester, mr. G. E. van Walsum, dat tnvee maanden geleden naar buiten trad over de vaste aanstelling van een agente, is bijgelegd. De heer Staal heeft zich bereid verklaard zyn ontslag-aan vrage in te trekken. A.s. donderdag zal burgemeester Van Walsum in de ge meenteraad een verklaring over de af faire afleggen. Deze verklarin? is opge steld in overleg met de hoofdcommis saris. blijft MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 8 december. Veemarkt. Aanvoer in totaal 2021, vette koeien en ossen 1360. Varkens 661. Prijs in cents per kg.: vette koelen le kw. 295/325, 2e kw. 280/290, 3e kw. 250/ 260, varkens (lev. gew.) 196 194 192. zelfde tarieven gaan gelden als die welke in Leiden gelden. De gemeenten krygen medezeggenschap in alle wyzi- gingen die in de tarieven zullen worden aangebracht. Het gas zal geleverd wor den op basis van de kostprys en de winst zal verdeeld worden naar rato van het belang dat het produktiebedryf (Leiden) en de distributiebedrijven (de aangesloten gemeenten) In de gasvoor- ziening hebben. NADELIG SALDO VAN 4 TON Uit de aan de gemeenteraad voorge legde gemeenterekening over het dienst jaar 1957 blykt. dat de gewone dienst een nadelig saldo aanwijst van f 405.174.26 by een totaal aan uitgaven van f8.958.869.71. De kapitaaldienst, met een totaal aan uitgaven van bijna f 34 mil joen sluit met een nadelig saldo van f5.301.796.85. Wat de resultaten van de gemeentebedryven betreft, het elektrici- teitsbedryf heeft over 1957 een winst opgeleverd van ruim f39.000.—. het gas- bedryf een winst van ruim f 24.000. het waterbedrijf een winst van f484.76. Het grondbedrijf leed een verlies van byna f3000.—, het bedryf buitenplaat sen een verlies van ruim f61.000.—. Geert spoed met sportnota (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag met 47 tegen 55 stemmen de motie ver worpen van de heer Vrolyk (P. v. d. A.) en mevr. Ten Broeke Hoekstra (VVD), waarin de regering wordt uitgenodigd de toegezegde sportnota voor september 1959 te doen verschijnen. Voor stemden P. v. d. A., VVD en de communisten, tegen KVP, AR, CHU en SGP. Mist en gladheid eisen slachtoffers in Frankrijk Ln het weekeinde zyn in Frankrijk 28 mensen bij verkeersongevallen, voor namelijk veroorzaakt door mist en glad heid, om het leven gekomen. Het vliegveld Orly ten zuiden van Parijs kon tengevolge van de mist niet worden gebruikt. De binnenkomende vliegtuigen werden naar Le Bourget ge dirigeerd, het vliegveld ten noorden van de hoofdstad waar de weersomstandig heden gunstiger waren. Prins van Saoedi-Arabië in Eindhoven Gistermiddag om vier uur is Prins Fahd al Feisal, burgemeester van Riyadh, met gevolg in Eindhoven gearriveerd. Hy werd in hét stadhuis verwelkomd door burgemeester mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy. De prins verklaarde, veel te hebben ge hoord over de snelle industriële ontwik keling in Nederland; hy wilde zich hier van graag nader op de hoogte stellen. Prins Fahd al Feisal arriveerde per auto uit Brussel; hij werd vanaf de grens door een escorte van de marechaussee vergezeld. Tijdens de ontvangst in het Eindhovense stadhuis werd hy ook be groet door dr. B. J. Geveke, directeur van de voorlichtingsdienst van het mi nisterie van Economische Zaken. Vandaag brengt de prins een bezoek aan de Philipsfabrieken te Eindhoven en vanavond bezichtigt hy de verlichting van het Philips' Sportpark en van de stad. Daarna vertrekt hy per auto naar Amsterdam. Auto reed te water doch inzittenden gered Drie bewoners van Emmer Comipas- cuum de heren Knoop, Koops en Katuin hebben zaterdagavond'zes mensenlevens gered. Vermoedelyk doordat hy de ver- lidhte afsluitbomen bij een openstaande draaibrug te laat opmerkte, reed de be stuurder van een personenauto een ka naal in. Twee van de heren doken het water in en wisten de vier kinderen van de bestuurder resp. 4 en 10 jaar oud, door een gebroken ruit uit de nog drij- vende auto te trekken. Met grote in spanning slaagden zy er daarna in de bestuurder, de heer R. Hartmann uit Barger Compascuaim en zijn echtgeno te te redden door de auto naar de wal ite trekken, voordat hiy geheel onder water verdween. De derde redder ver leende hulp op de wal. Alle geredden zijn er met de schrik afgekomen. Herdenking gevallenen le divisie „7 december" By het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam is zaterdagmorgen de jaar lijkse herdenking der 'byna 500 in Indo nesië gevallen militairen van de le divisie „7 december" gehouden, die door mili taire en burgerlijke autoriteiten en na bestaanden werd bygewoond Naast de pyloon stond een erewacht' bestaande uit een peloton van het 15e 'bataljon in fanterie uit Grave aangetreden en aan de vlaggemast was de nationale drie kleur halfstok gehesen. Talrijke Amster dammers sloegen vanaf de trottoirs rond het monument de plechtigheid gade. Er werden toespraken gehouden door de tegenwoordige divisie-commandant, genei-aal-majaor A. V. van de Wall Bake, de legerpredikant en de aalmoe zenier van de voormalige divisie, luite nant-ter-zee 2e klasse Kramer en ma joor luchtmacht-aalmoezenier Van Rei gersberg. Na de toespraken werden kran sen gelegd door generaal-majoor van de Wall Bake, de oud-commandanten, de generaal-majoors b.d. H. J. J. W. Dürst Britt en E. Engles. Daarna legden' enkele nabestaanden bloemen aan de voet van de pyloon neer. Na het signaal „The last post" volgde een minuut stilte gevolgd door het re veille-signa al. Deze sobere herdenking werd besloten met het Wilhelmus, ten gehore gebracht door de Koninklijke Militaire Kapel. „Oranje" feestelijk in Sydney begroet Het m.s. „Oranje", dat voor het eerst na de tweede wereldoorlog weer een Australische haven aandoet, is gisteren in Sydney aangekomen, waar het ter gelegenheid van de opening van de nieuwe passagiersdienst op dat werelddeel is verwelkomd met muziek van de plaatselijke politie- kapel en met vriendelijke woorden door vertegenwoordigers van de „Oranje-society". Dit is een organi satie van het Australisch en Nieuw- zeelands personeel, dat voornamelijk als medisch personeel gedurende de oorlog op de als hospitaalschip inge richte „Oranje" heeft gevaren. Het gezelschap heeft tezamen met de gezagvoerder J. H. Schulbing en een deputatie van de tegenwoordige opva renden onderwde een aantal man nen die tijdens de oorlog op het schip heeft gevaren een krans gelegd bij de cenotaaf in Sydney. Er is daarna aantal passage-agenten de lunch aan boord gehouden. Namens de society is het schip een boemerang aangeboden. Ook de Nederlandse ambassadeur en de consul-generaal waren bij de plechtig heden aanwezig. Morgen vertrekt de „Oranje" naar Melbourne, waar op 11 december een aantal passage-agtenen de lunch aan boord zullen gebruiken, evenals te Fre- mantle, de laatste aanloophaven in Australië, op 15 december a.s. Een der directieleden van de Stoomvaartmaat schappij ..Nederland", de heer P. de Josselin de Jong, vertoeft in Australië ter bijwoning van de offioiële plechtig heden. BUITENLANDSE ONDERSCHEIDING MR. L. A. NYPELS Bij Koninklyk besluit is byzonder ver lof verleend aan: mr. L. A. Nypels, vice- president van de Hoge Raad der Neder landen te 's-Gravenhage, oud-voorzitter er. lid van de Benelux-studiecommissie tot eenmaking van het recht, wonende te Warmond, tot het aannemen van de benoeming tot Grootofficier der Orde van de Kroon van België. Dienstbode uit pension aangehouden Armband van Napoleon zoek (Van onze correspondent) De Haagse politie heeft een 24-jarige gehuwde vrouw aangehouden, werk zaam als dienstbode in een pension. Zij wordt ervan verdacht ten nadele van de eigenaresse en van een gast linnen goed en sieraden voor een totale waarde van ongeveer f. 1.000— te hebben gesto len. Deze goederen werden ln een koffer tje bij haar thuis gevonden. Nog zoek is een 22-karaats gouden armband met emaille bovenplaat, een pronkstuk dat uit de geschenkenverza meling van Napoleon stamt. Het is een familie juweel, eigendom van een der pensiongasten. De dienstbode zegt van deze armband niets af te weten. De emaille bovenplaat is ingelegd met een grote bergsteen omgeven door enkele kleinere kleurige stenen, aan weerszijden van de bovenplaat sluit de armband met scharnieren. De materiaalwaarde van het juweel wordt op f. 700,k f. 800, geschat, de kunstwaarde is echter veel 'hoger. In de band staan enkele Jaar tallen in elk geval het jaartal 1835. Elektrisch polshorloge batterijtjes in plaats van veer. Een Europees producent van pols horloges heeft thans een jarenlang experimenteren afgesloten, gedurende die tijd 50 octrooien verworven en verwerkt in een elektrisch horloge en nu op de Europese markt gebracht. De klassieke veer is in dit produkt ver vangen door twee elektrische batte- rytjes ter grootte van een koffieboon. Worden in de bestaande elektrische klok de energie-impulsjes geleverd op de kanteling der fasen van de toegevoerde wisselstroom, in het nieuwe horloge ko men die impulsjes van het herhaald eventjes inschakelen van het gelijk- stroompje uit de batterytjes. Deze leve ren gedurende ruim een jaar een con stante stroom. De balans-met-spiraal (de onrust) raakt op het snelste moment van haar slingering het uit de batterij ko mend voedingsdraadje, waardoor de stroom een elektromagneetje passeert. Tussen de polen van dit magneetje be weegt zich de onrust. Deze brengt die beweging als in elk uurwerk over op het wieltjes- en radertjes-systeem. Al leen zyn in dit nieuwe systeem slechts 6 k 7 in plaats van, als in de mecha nische uurwerken, circa 20 radertjes nodig. Vooreerst wordt het nieuwe polshor loge alleen in goud uitgevoerd: 34 gram 18 karaats, zodat de prijs in Nederland vooralsnog f1400 bedraagt)Binnenkort zal het ook in b.v. staal geleverd kunnen worden. Sjafroeddin in Singapore? zou confereren met soemitro e.a. Het verluidt dat Sjafroeddin Prawi- ranegara, premier van de revolutionaire Indonesische regering, te Singapore ge arriveerd is. Sjafroeddin zou een dag of tien ge leden in Malakka gearriveerd zijn en sedertdien heen en weer gereisd hebben tussen Singapore en Koeala Loempoer. Sjafroeddin zou sedert zyn aankomst o.a. geconfereerd hébben met dr. Soe mitro, minister van Economische Zaken in de contra-regering. Sjafoeddin zou vergezeld zijn van Moh. Natsir, voor malig leider van de Masjoemi. Het was bekend dat na beëindiging van de militaire fase van de opstand, Sjafroeddin de wijk had genomen naar de heuvels by Kerintji, in de buurt van Boeki Tinggi. Op welke wijze Sjafroeddin naar Sin gapore gereisd is, is niet bekend, maar Indonesische bronnen zeggen dat hy de Straat van Malakka moet zyn over gestoken in een snelboot. Dr. Soemitro bevindt zich al maan den in Singapore. Hij zou tussentyds bezoeken hebben gebracht aan Zwitser land. de Philippynen en Formosa. Dulles aan de betere hand De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, die aan een dikke darm-ontsteking ïydt, is aan de betere hand, zo is gisteren officieel in Wash ington meegedeeld. Dulles werd vrydag in een ziekenhuis te Washington opge nomen. Hy verwacht dat zyn voorgeno men reis naar Parijs, waar hy de bU- eenkomst van de NAVO-raad zal bywo- nen, kan doorgaan. Uit het onderzoek is gebleken, dat Dulles niet aan dezelfde ziekte lijdt, waarvoor hij twee jaar ge leden is geopereerd. BEURSOVERZICHT Philips en Unilever zeer vast AMSTERDAM, 8 december De nieuwe beursweek zette vandaag ln met zeer vaste koersen voor aande len Philips en Unilever in een markt, die overigens niet veel leven te zien gaf zowel voor de internationale, als de locale waarden. Aan de Amerikaanse honger naar de Philipsaandelen schijnt geen einde te komen. De koers van Philips wordt nog te laag geacht ten opzichte van de gemaakte winsten van de maatschappy. Daarnaar kUken de Amerikanen, terwijl tevens gelet wordt op de groeimogelykheden, die het Phi- lipsconcern heeft. Men vraagt zich ter beurze in Amsterdam intussen angstig af, of dit aandeel dezelfde kant opgaat als de aandelen Kon. Olie, waarvan de hoofdmarkt is verplaatst van Amster dam naar New York. De omvang van de handel van vanmiddag in Philips was niet in overeenstemming met de forse koersnyging van circa 18 punten, verge leken bij vrydag j.l. Wel werd er ln dit fonds regelmatig zaken gedaan maar drulk was het zeker niet. De koers be paalde zich op circa 430, ex 6% interim- dividend. De slotkoers van vrijdag was 417%. Unilevers profiteerden in ruime mate van de hernieuwde hausse in de Philips- hoek en werden tamelijk levendig op 472 verhandeld. De koerswinst beliep voor deze aandelen circa 12 punten. De Unileverpapieren worden morgen ex 25% bonus etc. verhandeld. Er wordt dan een levendige handel in stocks ver wacht, waardoor de koers van de aan delen mogeiyk onder druk kan worden gezet. In de overige internationale waar den ging bijna niets om. Aku's een punt boven vrijdag en Kon. Olie op f. 188.50 weliswaar een paar dubbeltjes boven pariteit New York, doch circa 30 cent beneden de vorige slotprys. In de Scheepvaarten noteerden Scheep vaart Unies na een zwakke opening 135 plus 2, terwyi in de overige waarden niet veel verandering kwam. Ook de belangstelling voor de hoofdfondsen op de culüuurmarkt was vandaag verre van aanwezig. Koersafwykingen van enige betekenis kwamen niet voor. Staats fondsen gemakkeiyk. WISSELKOERSEN Amsterdam, 8 december Londen 10.57—10.57%; New York 3.76 7/8_3.77 Montreal 3.90 —3.90 Parijs 89.75—89.85; Brussel 7.58y2—7.59; Frankfort 90.44—90.49; Zürich 86.47%— 86.52%; Zürich (vr. fr.) 87.95%—88.00% Milaan 60.59%—«0.64%Kopenhagen 54.66—54.71; Oslo 52.83—52.88; Wenen 14.60%—14.61%; Ankara 3.80A—3.80fi; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%— 13.28. glaasje! Beurs van Amsterdam Maandag 8 december ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92 %B 92% Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 89H mi 94L 93H 91% 91% Ned. '56 3% 90% 90% Ned. '48 3% 85% 85% Ned. '54 3Vi 87 %B 87^ Ned. '55 I 3% 87 86% Ned. '55 II 3% 88% 887s Ned. '37 3 86% 87B Dollarlng '47 3 90% 71 Investeringscert. 3 95% 95%L Ned. 62-64 3 94A 94% Cert. NWS 2% 59% 59% Indië '37 A 3 90% 90 Grootboek '46 3 87 Ned. WH. 6% 109Jg 10918 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 92% Premieleningen 96% 95% 88% A'dam '56 I 2% 87 86% A'dam '56 U 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede '54 2% 84% Den Haag '52 I 2% 95% 95% 94% - R'dam '52 I 2% 96tf 96% 95 95 idem '57 2% 104% 104% Utrecht '52 2% 98% 99% Z.-Holl. 1957 2% 10511 106 NI ET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 239 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden AK.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert Mllller en Co. N3 Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f.20.—) Idem (50 f.20.—) Holl. Amer. lijn Java China Paket klm Ned. Stoomv My Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert. Kon Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE 34% 34% 127 127% 180% 179 67% 67% 133.80 135.70 127% 127% 25% 25% 120 118% 12% 12% 237% 237% 203 205 362 364% 185% 185 330 333 339 339 297 300 417% 428%e.d. 183 185exd. 460% 471% 207 180 182% 762% 760% 190 188.20 188.30 188.45 150% 150% 131% 151% 104.— 104.80 151 149 136% 135% 150% 151 133% 132% 253 139 139 133 134% Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 92% Den Haae 1954 3% 86% Leiden 1947 3% 94B 1 R'dam 37 I-HI 3% 91V4 92% 86% H.B.U. eert. Rott. Bank Twentsche Bank 210 196 181 239% 210% 197 181 Industrie Ondernemingen Albert Heyn267 Borneo Sum. H. Mij 40% Ned. G. en Sp. fabr. 225 Kon. Ned. Grofsm. 118 Internatio 86y4 Rott. Droogdok My. 555 Sikkens Lakfabr. '53 562 Tieleman en Dros 7 Ned. My. Walv.vrt. 82Vx Spoorwegen Dell Spoorweg My. 5% Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 29^ Intern. Nickel 87% Anaconda 57% Bethlehem Steel 48% Cities Service 60% General Motors 47% Kennecott94% Republic Steel 69% Shell OU 79 %B Union Pacific 34% Un. States Steel 81% 226 117 86% 564 436 81% &A 29AB 85 56% 48% 60% 46% 94A 69% 78% 35% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 5/12 Edelmet Kon AA 52GB Pref. w.a. idem 62 295 295 Holl Constructie 317 318 Ing bur v Bouwnyv 155 3/4 155 Id. dlv 1958 1413 4 Int Kunststoli Ind 45% 44%L Leidsche Wolspinn 190GB Ver Touwtabrieken 193% 192 Wermnk s Betonm 102% 102% Van wyk Textiel 60 1/4 61GB 109% 108

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7