BEP IPENBURG MOET TITEL DELEN MET NEL FRITZ Verrassende zege van St. Bernardus op Stompwijkse Boys Ria van Velzen (Bodegraven) kampioene bij de jeugd Altior kivam tegen Oranje Groen heel benauwd aan de winst TOOTING AND MITCHAM VELT NORTHAMPTON VOOR BEKER MAANDAG 8 DECEMBER 1958 Finale tumkampioenschappen dames (Van een speciale verslaggever) De Sinterklaasdagen waren nog te vers in de hoofden van de deelneemsters gegrift, het publiek was ook de roeringen van dit jaargetij nog niet geheel te boven, de zaal in het Haarlemse Krelagehuis droeg tot de algehele rommeligheid zijn steentje bjj, kortom: de gisteren gehouden finales van de dames tumkam pioenschappen waren nóch organisatorisch, nóch technisch een succes. Zoals wij reeds opmerkten bij dp halve finales, de onvoldoende voorbereiding op een derge lijke zware wedkamp bjj sommigen der deelnemende turnsters wreekte zich onder deze omstandigheden zwaar. En degenen, die wél afdoende waren ingesteld op het moordend klimaat van een finale, moesten dus logischerwijs een top apart gaan vormen. Dit hebben we dan ook zien gebeuren: in de eindstand van de halve finale, die zulke kleine onderlinge verschillen vertoonde, kwam reeds na één onderdeel, de paardsprong, vrij aanzienlijke verandering. De geringe voorsprong van Bep Ipenburg werd nóg kleiner, nl. 0.05 punt, op nummer twee. Nel Wam- bach, die weer op 0.05 punt werd gevolgd door Nel Fritz. Ali Zondervan schoof met haar 9.80 voor een schitterend aangezweefde bücksprong van de zesde naar de vierde plaats, op 0.05 punt(!) weer gevolgd door Rini de Wolf. En tussen deze vyf turnsters moest zich dus de nieuwe kampioene bevinden Maar voor dit bekend zou worden speelde zioh nog het een en ander of. Thea Beekman faalde bij haar sprong voor de zoveelste maal wat haar uit- sohakelde voor een topplaats. Riek Lei- brand, die alles op alles wilde zetten, zette te veel op alles: voorafgegaan door een vloedgolf van energie dook zU op het paard af en schoot min of meer haar doel voorbij8.70 punt. Zo ook aan het tweede toestel, de „zenuwenlat" of tewel evenwichtsbalk. Tot twee maal itoe miste ze hier het „levensgevaarlijike" C-onderdeel radslag, en dat dit haar toen te machtig werd was niet te ver bazen: slechts haar leider kon afdoende troost brengen in haar groot verdriet.. Als deze heer zich bij volgende gelegen heden eens bepaalde tot die oefenstof, die Riek werkelijk beheerst en niet „mis schien haalt Er gebeurde op de balk meer narig heid: de spanning aan dit toch al zo zenuwslopende apparaat werd tot onge zonde hoogte opgejaagd. Menig toe schouwer stond het klamme zweet In de handen, vele turnsters stonden bevend over alle leden op de smalle lat, was het wonder dat bij meer dan de helft der deelneemsters de cijfers onder de negen kwamen? Wij vragen ons dan ook af of oen dergelijke krachtproef, beter ge zegd, zenuwcrisis, nog wel binnen de perken van het gewenste blijft. Men ontneemt het publiek een mooi pro gramma-onderdeel, maar het zou wel licht beter zijn dit onderdeel apart te verwerken, tot nut van onze turnsters. Nel Wambach verspeelde haar tweede plaats door een mislukking in haar rug- waartse overslag, Rini de Wolf schui felde bibberend over het hooit, Bep Ipenburg riskeerde niets om maar niet te vallen, slechts Nel Fritz scoorde met 9.50 een hoog cijfer in een mooie oefening. Of was Nel misschien de enige, die de gekozen oefenstof beheerste In elk geval had zij met haar werk de leiding veroverd, met Bep op de tweede, Ali op de derde en Nel Wambach en Rini de Wolf op de vierde en vijfde plaats. Een stand die tijdens de vrije oefening wei nig veranderde: alleen Ali wisselde daar met Nel. „MIDDENMOOT" Behalve deze kopgroep werd de aan dacht van de ca 1200 toeschouwers ten zeerste geboeid door een belangrijke „middenmoot", waarin o.a. Truus Dam Dini Valkenburg, Griet van Essen, Nel Sallé en Ineke van Amersfoort met wis selend succes goede prestaties toonden. Vooral aan de brug het nu volgende onderdeel was het werk van uitstekend gehalte. Cijfers onder de negen behoor den tot de uitzonderingen. Slechts Riek Leibrand faalde opnieuw, hoezeer zij door de aanmoedigingen van het publiek ook werd gesteund. Ali Zondervan had ook een paar onzekerheddjes. waardoor zij met de vijfde plaats verder moest. Voorwaar geen min resultaat voor iemand, die voor het eerst met de „gro ten" mocht meedoen Bep had 0,1 punt van haar achterstand op Nel teruggenomen aan brug, en met een voorsprong van 0.35 punt moest Nel aan haar laatste toestel, ringen begin nen. Zou het voldoende zijn om haar Nel Fritz aan het werk op de brug met ongelijke leggers. zwakste onderdeel heen de titel te bren gen? De spanning was enorm toen ze haar oefening begon, en het resultaat was na haar gave wedstrijd, een kleine teleurstelling: 9.30 pt. Bep had dus nog een kans die zij aan haar sterke toestel met handen én voeten greep, want zij stond als een huis na haar schitterende salto, met een donderende ovatie in haar punten. oren en 9.65 punt van de jury: gelijk met Nel Fritz! Het ongelofelijke was gebeurd: het KNGV had twee kampioenen en maar één titel! PRACHTIGE OEFENINGEN Tussen de emotie rond dit gebeuren vielen nog prachtige oefeningen van Rini de Wolf op, die zich daarmee dicht achter de kampioenen als derde plaat ste, terwijl Nel Wambach. die ook voor de eerste keer bij de dames meetuinde, als vierde finishte. Vijfde werd Ali Zon dervan, een turnster die een beetje meer routine nodig heeft om zich een hele wedstrijd op topniveau te kunnen hand haven. Haar clubgenote Grietje van Es sen is even veelbelovend, ook net jeuigd-af, en dan een zesde plaats. Nederlands drie beste turnsters. v.l.n.r. Rini de Wolf, die op de derde plaats eindigde en Nel Fritz en Bep Ipenburg, die de eerste plaats deelden. Truus Dam moest tussen al dit jeugdig gedrang naar de bovendste regionen met de zevende plaats genoegen nemen, ter wijl de steeds nog vooruitgaande Dinle Valkenburg nu als achtste kon eindigen. Ondanks haar val van de balk mocht Nel Sallé nog een negende plaats bezet- ten, Ineke van Amersfoort werd tiende, Thea Beekman elfde en Thea Hendriks twaalfde. Lieneke Majolee, die tijdens de halve finales kwam te vallen, werd van wege haar goede prestaties van gisteren toch nog in het keurkorps opgenomen, zodat voornoemd! dertiental dames de bloem van het KNGV zuilen uitmaken in 1959! En onder hen schuilen óók de afgevaardigden naar de Olympische Spelen van 1960waarvoor de trai ning reeds zal worden aangevat. Mogen zij zich even voorspoedig blijven ont wikkelen els tot op heden het geval was, dan kan Nederland met trots naar zijn gymnastische vertegenwoordiging in 1960 opzien! UITSLAGEN: Uitslag: Kampioenen Bep Ipenburg en Nel Fritz 94.30; 3. Rini de Wolf 93.55; 4. Nel Wambach 93.45; 5. Ali Zonder- van 92.50; 6. Griet van Essen 92.45; 7. Truus Dam 92.10; 8. Dinie Valkenburg 91.75; 9. Nel Sallé 91.25; 10. Ineke van Amersfoort 90.45; 11. Thea Beekman 90.30; 12. Thea Hendriks 89.65; 13. Rie Kelderman 88.75; 14. Loes Pijper 88.40; 15. Jopie van Beek 87.80; 16. Riek Lei- brand 87.35; Lieneke Majolee 45.25. JEUGD: In de ochtenduren werd na een goede wedkrijd' Ria van Velzen jeugdkam pioene 1959 voor mej. Sohoehuis en mej. Meyburg. Willy van Egmond en Dolly van der Meulen hadden beiden een val van de balk te incasseren, waardoor zij dit jaar voor de eerste plaatsen waren uitgeschakeld. Zij weiden nu respec tievelijk 6 en 7. Uitslag: 1. R. van Velzen, Bodegraven 47.05 2. F. Öchoehuis, Alkmaar 46.50 3. M. Meijburg, Rotterdam 46.15; 4 en 5. H. Wendrich, Enschede en E. Smidts, Utrecht 45.80 6. W. van Egmond 45.55; 7 D. v. d. Meulen 45.50 beiden Amster dam; 8. H. Scholten, Enschede 45.45; 9. N. van Bekkum, Alkmaar 44.95; 10. J. Ti eland Haarlem 44.75 11 en 12. F. van Deursen, Leiden en R Menkel Tilburg 44.65. Voetbal in Afdeling Leiden Don Jordan, een 24-jarige bokser uit Los Angeles, heeft op verrassende wijze de wereldtitel in het weltergewicht op zijn naam gebracht. In Los Angeles, voor eigen publiek, versloeg hij de 6 jaar oudere titelhouder Virgil Akins, die 3—1 als favoriet stond genoteerd, op (Van onze LVB-medewerker) Bij het bestuderen van de uitslagen in de eersteklasse valt op, dat van de leiders Rüpwetering het bij LDWS heel wat gemakkelijker heeft gehad dan Altior op eigen veld tegen Oranje Groen. De Rippers wonnen namelijk met 14, terwijl Altiof zich bijzonder gelukkig mocht prijzen met een benauwde 43-over- winning op Oranje Groen. Rouwkoop bleef op de derde plaats door een magere 21 zege op het in elk opzicht meevallende Weteringse Boys, terwijl SVLV zich ten koste van KRV op de vierde plaats nestelde. De Voorschotense ploeg won met 15 van de Katwljkers. Tenslotte zorgde St.-Bernardus voor de grootste verrassing door bij Stompwijkse Boys met een 13 overwinning uit de klei te komen. Dat was bijzonder prettig voor de Groenendijkbewoners, omdat hierdoor het aantal reeds vóór gisteren verzamelde punten van zes gehandhaafd blijft. De strafcommissie van de Afdeling Leiden heeft namelijk bepaald, dat het staken van de wedstrijd St.-BernardusOranje Groen de schuld van de thuisclub is geweest en deze derhalve twee winstpunten in mindering gebracht moeten wor den, terwijl voorts, indien noodzakelijk, de wedstrijd uit zal worden gespeeld te beginnen met een 32 stand in het voordeel van Oranje Groen en met 9 spelers van St.-Bernardus. Naar wij van de zijde van St.-Bernardus vernemen, zal tegen deze uitspraak beroep worden aangetekend. AltiorOranje Groen In de eerste tien minuten nam Oranje Groen door haar midvoor de leiding, toen deze op een te zacht teruggespeelde bal liep en doelman Sassen te glad af was: 01. Harry van der Jagt maakte daarna uit een vrije schop gelijk, waarna H. Bos in zijn eentje zijn elftal de leiding gaf en Volgering met een fraaie kopbal de voorsprong nog voor de thee vergrootte: 3—1. Na de pauze werd Harry v. d. Jagt dermate in het nauw gedreven, dat hij het leer in eigen doel schoot: 32. Uit een strafschop wegens haken van Bos maakte Van der Jagt 42, maar nog voor het einde hadden de bezoekers opnieuw het verschil op één doelpunt gebracht: 43. De stellig verdiende ge lijkmaker wisten de gasten niet meer op het bord te brengen. LDWS—Rijpwetering De mannen van Gijs de Lange troffen het in de wedstrijd tegen Rijpwetering niet, dat Voetbal in Engeland De vreugde was groot: de cham pagne vloeide rijkelijk. De suppor ters van Tooting and Mitcham, een kleine Londense amateurclub, konden het maar nauwelijks gelo ven, dat hun ploeg in de tweede ronde van de Engelse beker-com petitie de profclub Northampton Town had verslagen. De spelers werden in triomf van het veld ge dragen en amper hadden de elf van Tooting and Mitcham de kleedkamer bereikt of het geluid van wegspringende kurken weer klonk en de champagne ging rond. Behalve Tooting and Mitcham, dat met 2—1 won, slaagden nog twee clubs, die niet in de league competitie uitko men, erin zioh te handhaven in de strijd om de beker. Worchester City versloeg met 52 de vierde divisie ploeg Mill- wall en Peterborough United schakelde met 42 Headington United uit. Yeovil Town speelde voorts tegen Colchester United gelijk. Indien Yeovil de „replay" wint komen dus zelfs vier „non-league"- clubs uit in de derde bekerronde. Dan gaat het pas „echt" beginnen, want in die derde ronde komen ook de teams van de eerste en tweede divisie In het veld. ARSENAL BEHIELD DE LEIDING Arsenal heeft de leiding in de eerste divisie behouden. De Londenaren heb ben het in Porthmouth echter lang niet gemakkelijk gehad. Verder dan een 10 overwinning kwamen de „Gunners" niet. Gordon Nutt was de man die Arsenal aan de zege hielp. Met een hard en laag schot scoorde hij, in de zesde minuut, het enige doelpunt in deze wedstrijd. Arsenal, dat thans de eerste helft van zijn programma heeft afgewerkt, ver gaarde in deze 21 wedstrijden 27 pun ten. De tweede plaats delen Wolver hampton Wanderers en Bolton. Beide ploegen hebben thans 26 punten, doch I speelden dit seizoen slechts 20 maal. Ook Wolverhampton Wanderers kwam niet verder dan een krappe 10 zege. Pas in de tweede helft van de ontmoe ting met Everton viel de beslissing. Bolton Wanderers speelde voorts met 11 gelijk tegen Blackburn en Preston r v; V X s 4: "X-"-'. North End, vierde op de ranglijst, ver sloeg in Londen Tottenham Hotspur met 21. in de eerste divisie De uitslagen waren Aston VillaManchester City 11; Blackburn RoverBolton Wanderers 11; BlackpoolLuton Town 30; ChelseaBirmingham City 10; Man chester United—Leicester City 41; Newcastle UnitedBurnley 52; Not tingham ForestWest Bromwicn Albion 11; PortsmouthArsenal 01; Tot tenham HotspurPreston North End 12; West Ham UnitedLeeds United 23; Wolverhampton WanderersEver ton 10. enkele scheidsrechterlijke dwalingen juist in het nadeel van LDWS uitvielen en dat deze bovendien nog doelpunten voor de bezoekers opleverden. Sira had de score geopend, waarna de bezoekers met een kopbal van de midvoor uit een hoekschop gelijk maakten. Na de pauze kende de scheidsrechter eerst ten on rechte een strafschop toe aan de Rip pers, die benut werd (12) en daarna zag hij een schoolvoorbeeld van buiten spel over het hoofd, dat eveneens tot een doelpunt tegen LDWS leidde: 13. Een gedeprimeerd LDWS interesseerde het daarna niet meer, dat de bezoekers nog tot 14 kwamen. RouwkoopWet. Boys De Wete- ringers hebben zich de gehele wedstrijd fel tegen een dreigende nederlaag ver weerd. In de eerste helft namen de be zoekers door hun midvoor de leiding. In de tweede helft volgde een belegering op het Boys-doel, waardoor Vis gelijk kon maken en Ju de stand op 21 kon brengen. Dat Hans Lucas nog een straf schop voor Rouwkoop onbenut liet, deed de Voorschotenaren geen schade meer. KRV—SVLV Door felle tegenstand van KRV in de eerste helft was de stand bij de rust nog dubbel blank en mochten de Voorschotenaren zich daar mee zelfs gelukkig prijzen. In de tweede helft bleek SVLV de weg naar het doel gevonden te hebben en door Leo v. d. Voort, Beb Hakker (2x> en Plet Zonne veld <2x) liepen de bezoekers weg naar een 05 voorsprong. Kort voor het einde redde de Katwijkse rechtsbinnen de eer: 15. Stompwijkse BoysSt.-Bernardus Op een vrijwel onbespeelbaar veld, waarop nog nauwelijks gras zichtbaar was, heeft St.-Bernardus een verdiende 13 overwinning behaald. Wel namen de Boys, doordat hun midvoor uit bui tenspelpositie kon inschieten de leiding 1—0, maar toen debutant Wesselman voor de rust nog gelijk gemaakt had: 11 en Bosch daarna 21 en kort daarop Wesselman zelfs 31 had ge maakt. bleek dit voldoende om de pun ten naar de Groenendijk mee te nemer. De stand in thans: Rijpwetering 10 17 9 15 10 12 10 11 9 10 10 10 de eersteklasse luidt Alph. Boys LDWS St.-Bernard. Or. Groen Wet. Boys Midvoor Paddy Hasty van Tooting Town and Mitcham werd na al loop van de glorieuze zege op Northampton zwaa mhelsd door zijn trotse vader Altior Rouwkoop SVLV KRV Stompw. B. TWEEDEKLASSERS Voor de tweedeklasse werden slechts twee wedstrijden gespeeld, waarvan de uitslagen niet schokkend waren. Zo deelden UDOen ZLC in Oegstgeest met 33 en wist VNL met 20 van VTL te winnen. Het terrein van MMO werd voor de belangrijke wedstrijd tegen SJZ door de consul afgekeurd. Stand VN A 10 14 VNL 10 9 SJZ 8 13 VTL 10 7 MMO 8 12 Leidse Boys 10 7 UDO 10 12 VVOA 9 5 ZLC 9 10 Unitas (L.) 10 5 noodlottig. Wel probeerde doelman Wijsman het gevaar nog af te wenden, maar ondanks zijn ikrachtige pogingen, moest hij toch naar het net: 10. Tot teleurstelling van de vele supporters bleek dit enige doelpunt voldoende om Woubrugge de eerste nederlaag in dit seizoen toe te brengen. NSAAlphen Op een bijzonder slecht bespeelbaar terrein heeft Alphen een moeizame 12 overwinning be haald. Van der Nagel maakte er 0—1 van in de eerste helft, waarna een kwartier voor het einde M. v. d. Neut uit een hoekschop door Spierenburg ge nomen, gelijk maakte: 11. V. d. Nagel trof tenslotte nogmaals de roos, toen hij snel doorliep na een mistrap van Huisman, die de bal op doelman Scholte wilde terug spelen: 1—2. Het werd ook de eindstand. VVSBRouwkoop De Voorschote naren namen in deze ontmoeting wel iswaar de leiding: 01, maar daarna kwam WSB zó fel opzetten, dat de be zoekers op eigen helft werden terug gedrongen en de thuisclub op regel matige wijze de voorsprong kon ver groten tot 41. Het was een sportieve wedstrijd. Stand: Alphen Woubrugge Rouwkoop WSB Hazersw. B. 10 18 10 18 10 13 10 13 10 9 NSA Kagia Sleutels TAW 10 10 10 10 Zaterdagcompetitie 4e KLASSE A KoudekerkSHS Alphia—Katwijk 0—1 1—1 4e KLASSE B SV '35—DEVJO 6—3 4e KLASSE A (WEST 1) Lisser BoysVVGA 20 ADM—AMVJ 2—1 Verschuivingen op de ranglijsten brachten deze inhaalwedstrijden niet. We hebben de standen daarom achter wege gelaten. Volgende week is er weer een volledig programma in de zaterdag- competitie. V ierdeklassers zaterdagvoetbal De zaterdagcompetitie van de KNVB beperkte zich dit week-eind in Leiden en omgeving tot een drietal wedstrijden in de vierde klasse. AlphiaKatwijk (11) Gelet op het vertoonde spel was de puntenver deling in deze meer spannende dan fraaie wedstrijd de Juiste uitslag. Beide treffers werden in de eerste tien minu ten gescoord. Alphia deed dit door haar linksbinnen, die getreuzel in de Katwijkdefensie afstrafte en enkele mi nuten daarna profiteerde Katwijk-links buiten Oldekamp van een fout van de Alphia-doelman Noorlander. In de twee de helft speelde de op drie plaatsen ge wijzigde Katwijkploeg beter dan Alphia, maar verder dan een afgekeurd doel punt en het missen van enkele opge- leg niet. kansen brachten de bezoekers het ZATERDAGAFDELING Verrassend was in deze afdeling de 10 nederlaag, die Kagia aan het i Laan reeds gepasseerd was. reeds als kampioen gedoodverfde Woubrugge wist toe te brengen. Alphen won haar ontmoeting bij NSA met veel moeite met 12, terwijl Rouwkoop bU VVSB met 41 ten onder ging. Kagia— Woubrugge Bij de rust was de stand nog steeds zoals men was be gonnen, hcewei vooral Woubrugge en- KoudekerkSHS (01) Een fout van Koudekerk-doelman Kruyt, die zich op een hoge voorzet verkeek, leverde het enige doelpunt van de wedstrijd op. Om nu echter Kruyt de schuld van deze nederlaag in de schoenen te schuiven, zou werkelijk te ver voeren, want in de Koudekerk-aanval werden daarvoor te vlot de kansen om zeep geholpen. Zelfs liet Theo Zandbergen voor rust een strafschop onbenut. In de tweede helft scoorde Paling wel iswaar voor Koudekerk een treffer, maar hij deed dat volgens waarneming van de arbiter uit buitenspelpositie. Het doelpunt werd dus afgekeurd en daar mee kon Koudekerk zich maar moeilijk verenigen. Voor de rest was het een bijzonder slecht gespeelde wedstrijd. Lisser Boys—VVGA (2—0) Een op spil Jousma na weer volledig Lisser Boys benutte de kansen beter dan VVGA en won met 20. Het midvoorprobleem is by de Lissenaren echter nog lang niet opgelost, ook al deed Van 'tWout zijn uiterste best. Door Gys Hagen namen de Boys de leiding en deze voorsnrong werd in de 23ste minuut door Van 'tWout vergroot: 2—0. Aan de andere kant moest Imanse eenmaal redding brengen, toen Van der Na de thee nam Lisser Boys het te gemakkelyk op, waardoor VVGA meer in de aanval kon komen. Echter zonder succes, want de zwait-witte achter hoede hield de zaak potdicht Het Duitse biljartkampioenschap in het kader 71/2 Is gewonnen door kele prima scoringskansen had gehad. Walter Luetgehetmann. In de laatste Halverwege de tweede helft werd een party zegevierde hy over de titelverde- snelle tegenaanval de groenwitten 1 diger Rudolph in 10 beurten.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4