mm GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL ■ptiKia/nsrÜL Waar is de historische collectie der vrouwe van Neercanne Met een enkel woord 1 S 11 e fi f j Welterusten Agenda i 0 MAANDAG 8 DECEMBER 1958 Op zoek naar juwelenschat Onderzoek liep tot nu toe op niets uit (Van onze Limburgse correspondent) Ruim 10 jaar geleden verkocht de 65-jarige juffrouw Poswick, de enig over gebleven ongehuwde dochter van de laatste kasteelheer van Neercanne Oswald Ive Poswick, haar familiebezit, het historische kasteel Agimont, welk uniek Nederlandse terrassenkasteel sedert 1820 eigendom was geweest van de familie Poswick. De stichting het Limburgs Landschap heeft toen het kasteel, dat uit het einde der 17e eeuw dateert maar allang sterk vervallen was, aangekocht en doen restaureren, waarna er een restaurant met internationale vermaardheid in gevestigd is. Advertentie De bewoonster van het kasteel trok zich daarna in nog grotere eenzaam heid terug in het Belgische grensdorp je Canne, waar zij haar intrek nam in de voormalige burgemeesterswoning. Zij leefde sindsdien teruggetrokken en heel sober, op het armoedige af. Slechts en kele kennissen hadden nog contact met haar, maar werden nooit intiem met de ietwat zonderlinge oude dame. In augustus van dit jaar overleed zij op 76-jarige leeftijd en de erfgenamen verwachtten een nogal royale erfenis, waarbij zeker de f. 70.000 als opbrengst van de kas teel verkoop. De notaris te Canne bleek maar een zeer beperkt deel van het bezit der oude dame te hebben beheerd. Er waren o.a. familie-juwelen, meer dan 150 jaar geleden in het bezit der familie geko men en er moest toch nog een deel van het geldelijk kapitaal zijn. Vooralsnog bleef een en ander onvindbaar. Maar toen men een nauwkeurig onderzoek instelde in de rommelige woonvertrek ken kwam men tot verrassende ontdek kingen. Op de vreemdste plaatsen, bijv. in een kluwen wol, tussen oude kleren en verborgen tussen hopen rommel, vond men geldsbedragen van soms aan zienlijke waarde. In een van de boven kamers ontdekte men een geheime berg plaats in de muur, verborgen achter een zware kast, welke onmogelijk door de dame van haar plaats geschoven zou kunnen zijn. De bergplaats was dan ook leeg. Van de kostbare juwelencollectie en bijvoorbeeld van antieke tinnen bor den, welke in haar bezit waren geweest familiestukken met het wapen der Poswicks geen enkel spoor. Zowel in 1914 als in 1940 had mej. Poswick waardevol bezit in de tuin van het familiekasteel verborgen voor de invallende vijand, en dit deed het ver moeden rijzen, dat ze ook nu weer haar kostbaarheden op dezelfde wijze had weggestopt. Deze vermoedens van een begraven juwelenschat kregen meer ge loofwaardigheid, toen een inwoner van Canne zich liet ontvallen, dat hij „de oude freule" enige tijd vóór haar dood bezig had gezien in de tuin van de vroegere burgemeesterswoning. Aan die mogelijkheid hebben dc erf genamen zich vastgeklemd. Zo heeft dezer dagen op een door de zon om sluierde decembermiddag de heer Pos wick uit Valkenburg met nog enkele andere belanghebbenden, onder wie de„ huisbewaarder en de notaris van mej. Poswick, een speurtocht in de wildernis van de uitgestrekte tuin achter het huis ondernomen. Een helderziende, de heer Schaasberg uit Maastricht, wie bij dit onderzoek om advies was gevraagd, verklaarde ter plaatse, dat de juwelen noch in de tuin, noch in de oude woning waren. Niettemin moesten er volgens hem wel Juwelen zijn, waaronder vol gens zijn zeggen zioh ook een antieke kostbare ketting zou bevinden. Maar waar bevonden deze erfstukken zich? Daarop kon de heer Schaasberg voorshands geen antwoord geven. Men wil nu de mogelijkheid onder het oog zien, dat de juwelen al tijdens het leven van mej. Poswick, al of niet eerlyk, uit haar bezit zijn verdwenen. De naspeuringen in die richting zul len dan echter minder romantisch zijn dan het zoeken naar een verbor gen juwelenschat in een verwilderde tuin. Advertentie Aardschokken en politieke onrust in Guatemala In de Middenamerikaanse staat Guatemala, waar gisteren gemeen teraadsverkiezingen wei-den gehouden, heerst onrust, enerzijds als gevolg van het feit, dat het midden van het land w^ar de hoofdstad is gelegen te lijden heeft van een vrijwel onafgebroken reeks aardschokken, en anderzijds naar aanleiding van het voornemen van pre sident Yidgoras Fuentes om de grond wettelijke waarborgen te beperken. Zaterdagavond deelde de president in een radiorede mee, dat hij voor het centrum van het land de noodtoestand zou afkondigen met het oog op de aard bevingen. De oppositie, in hoofdzaak de „Democratische nationalistische bewe ging" van aanhangers van wijlen pre sident Castillo Armas, is echter van oordeel, dat een dergelijke actie in de eerste plaats tegen haar gericht zou zijn. President Fuentes heeft n.l. de aanhangers van Castillo Armas er van beticht, dat zij van plan zijn zich van de macht meester te maken met behuip van wapens, welke zij sinds enige jaren verborgen houden. Het afkondigen van de noodtoestand houdt in, dat de rege ring de grondwettelijke waarborgen zonder toestemming van het parlement kan opschorten. De aardschokken hebben tot dusver geen slachtoffers geëist. De schade is van geringe omvang. Voor het eerst in een tiental jaren zijn de Venezolanen gisteren in vrije verkiezingen naar de stembus ge togen voor een nieuwe president en een nieuw congres. Gewapende soldaten hielden de wacht bij de stembureaus en vliegtuigen be waakten de kust, dit in verband met geruchten, dat aanhangers van de ver bannen voormalige diotator Perez Jime nez een staatsgreep in de zin zouden hebben. Maar er zijn geen incidenten gemeld. De drie kandidaten voor het presi dentschap zijn schout-by-nacht Larra- zabal (de huidige waarnemende presi dent) van de Democratische Unie; de politicus Betancourt van de Democra tische Actie en christen-democraat Caldera, die ook kandidaat is van de socialistische arbeiderspartij. Larrazabel wordt ook door de communisten ge steund; de Rooms-Katholieke Kerk verleent haar zwijgende steun aan Caldera. Volgens de stand der uitsla gen van hedenochtend had Betanoourt de leiding. Gasvergiftiging in Rotterdam Gistermiddag moesten de 45-jarige fabrieksarbeider N. C. Dits en zijn 51- jarige vrouw J. J. Dits-Schop, wonen de aan de Schammenkamp te Rotter dam met gasvergiftiging in het Zui derziekenhuis worden opgenomen. De toestand van de man is redelijk, die van de vrouw noemt men slecht. Zij werden bewusteloos in hun woning aangetroffen door een buurman, die op bezoek kwam. In de keuken bleek, dat de slang van het gaskomfoor gescheurd was. Hierdoor zou de slang losgeschoten zijn. De hoofdkraan stond open, t December, met feest'UJke dagen, Komt weldra de aan dacht weer vragen. Zorg daarom op tijd Voor BOOTZ' speciali teit. Want met TIP zal elk feest zeker slagen. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. de Hr. D. S.. Anna Paulowna ontv. 1 fl. TIP 1 l.fl. Bootz' Oude Genever. Nwe. Limericks inz. aan H. Bootz, A'dam. Piet van Egmond gehuldigd 25 JAAR KOORDIRIGENT. Piet van Egmond was zaterdagavond in het stampvolle Concertgebouw te Am sterdam niet alleen dirigent, maar ook jubilaris. Hij dirigeerde het Amster damse Oratoriumkoor, dat door hem 25 jaar geleden werd opgericht. Ter gele genheid daarvan voerde het koor een bijzonder werk van Handel uit, dat, voor zover bekend, tot dusver nog niet in Ne derland werd uitgevoerd, namelijk l'Al- legro il pensieroso ed il moderat (9, door Handel, getoonzet naar een ge dicht van John Milton. Daarna volgde de huldiging van Piet van Egmond, waartoe namens het hoofd bestuur van het Amsterdams Oratorium koor op het versierde podium het woord voerde prof. dr. mr. K. L. Piccardt. Hij belichtte de bijzondere kwaliteiten van de jubilaris, die reeds op zeer jeugdige leeftijd aan het hoofd van het koor werd geplaatst. Prof. Piccardt overhandigde de jubi laris een geschenk onder couvert en een gedenkboek met handtekeningen. Hierna sprak de heer Van Egmond, die tevens in dit seizoen 25 jaar organist is van het Concertgebouw, een dankwoord. Vele bloemstukken werden aangedra gen. Na de pauze werd het Te Deum van Bruckner uitgevoerd. Luitenant-generaal W. Schilling everleden Op 68-jarige leeftijd is zaterdag in het ziekenhuis Zuldwal te Den Haag overleden de oud-luitenant-generaal der KNIL-infanterie W. Schilling. Wijbrandus Schilling werd op 26 janu ari 1890 te Enschede geboren. Hij vertrok in 1912 als tweede luitenant der infan terie naar Nederland-Indië. Na van 1922 tot 1929 al kapitein van het KNIL in Atjeh te hebben vertoefd keerde hij naar Nederland terug. Hier werd hij eerst leerling aan de Hogere Krijgsschool in Den Haag, daarna leraar in strategieën krijgskunde aan diezelfde school. In 1935 ging hij opnieuw naar Ned.-Indië, nu in de rang van majoor bij het KNIL. Hij werd in Malang geplaatst. Als generaal-majoor kreeg hij in 1941 het commando over de eerste divisie West-Java en leidde in dit gebied de acties tegen de Japanners. Hij wilde zich in maart 1942 aanvankelijk niet over geven en trok zich met zijn troepen in het gebergte terug, maar werd een week later toch tot capitulatie gedwongen. Hij werd geïnterneerd in Moekden. In 1945 keerde hij uit de Japanse krijgsgevangenschap op Java terug en werd in de rang van luitenant-generaal aangesteld als troepencommandant op Java. In oktober 1945 leidde hij de actie van Nederlandse troepen ter beveiliging van Batavia. Van februari 1946 tot november 1949 was hij hoofd der Nederlandse militaire missie in Japan. Hij bereikte in die tijd belangrijke resultaten bij de terugvor dering van door de Japanners uit Ne- derlands-Indië geroofde goederen. Na be ëindiging van deze opdracht werd hij gepensioneerd. Generaal Schilling was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Offi cier in de Orde van Oranje-Nassau en Commandeur in de „Order of the Bri tish Empire". De begrafenis is woensdagmiddag 10 november om twee uur op de Oosterbe graafplaats te Voorburg. Op verzoek van de overledene zullen geen toespraken worden gehouden. Advertentie Brandend Maagzuur boort bij U tot bet verleden bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies herstellen het evenwicht en elimine ren alle overtollig maagzuur vanaf het moment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met Uw eigen speeksel, in de maag belandt, 'n Heerlijk middel die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voordeel weer alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. BINNENLAND De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff heeft zaterdag tc Nunspeet een rusthuis voor vrouwen geopend, gesticht door het Algemeen Nederlands Onderling Zieken fonds A.N.O.Z.)Het rusthuis heeft de naam ,.C. J. van Liendenhuis" gekregen, naar de voorzitter van de ANOZ, lid van de Ziekenfondsraad en lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. De president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft thans bepaald, dat woensdagmiddag a.s. in het door de Senembah Maatschap pij tegen de Bank Indonesia aanhangig gemaakte kort geding nog enkele stukken zullen worden uitgewisseld, waarna ver moedelijk de uitspraak op 22 december a.s. zal worden vastgesteld. In Rotterdam heeft de politie een 17 jarige Jongeman aangehouden, die ervan verdacht wordt de laatste tijd in de om geving van de stadswijken Rlllegersberg en Schiebroek enige vrouwen en meisjes op vrij ernstige wijze te hebben aange rand. In het crematorium te Driehuis Wes- terveld is zaterdagmiddag onder grote be langstelling van hoge politie officieren en burgerlijke autoriteiten het stoffelijk over schot verast van de op 71-Jorlge leeftijd tijdens een jachtpartij op noodlottige wijze om het leven gekomen heer H. G. van Everdingen, oud-dirigerend officier der Rijkspolitie le klasse en kolonel der Koninklijke Marechaussee b.d. In Stockholm wordt van 613 lan. een Nederlandse muzlekweek gehouden, ter viering van het 40-Jarig bestaan van de Zweeds-Nederlandse vereniging. Ko ningin Juliana heeft zich bereid ver klaard het beschermvrouwschap voor deze muzlekweek te aanvaarden, terwijl Ko ning Gustaaf VI Adolf van Zweden het beschermheerschap op zich heeft geno men. Uitgevoerd worden composities van Jan P. Sweelinck, Willem de Pesch, Ple- ter Hellendaal, Ernst Heyslua, Alphons Diepenbrock en Hendrik Andrlessen. Tal rijke bekende Nederlandse musici zullen medewerking verlenen. Het motor passagiersschip „Randfon- tein", dat de vorige week door mevrouw Geldenhuys, echtgenote van de ambassa deur van Zuld-Afrika hier te lande, ge doopt werd. heeft zaterdag zijn officiële proeftocht gemaakt met aan boord onge veer 200 gasten, onder wie zich behalve een aantal Nederlandse reders de burge meester van Schiedam, mr. J. W. Peek en de staatssecretaris voor Marine, vlce-ad- miraal H. C. W. Moorman bevonden. BUITENLAND Franse rechercheurs hebben 23 val6e schilderijen in beslag genomen, die op het punt stonden naar Amerika te worden verscheept. De schilderyen waren kopieën van werken van o.m. Monet, Dérain, Utrll- lo, Matisse en De Vlaminck. Een rechtbank te Chartres in Frank rijk heeft de boer Jean Dupont ter dood veroordeeld wegens moord op zyn zeven- Jarig dochtertje. Dupont pleegde deze misdaad om zich op zyn vrouw te wreken. Een rechtbank te Frankfort heeft een 31-Jarlge man, die zich voor de Jong ste zoon van Keizer Wilhelm II had uit gegeven, tot twee Jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man was schuldig bevon den aan bedrog, valsheid in geschrifte, diefstal, mishandeling en zedendelicten. Hij was, zo beweerde hy, in 1923 op het slot te Doorn geboren. Radlo-Boekarest meldt, dat een krijgsraad in de Roemeense hoofdstad vier mensen ter dood en vyf tot levens lange dwangarbeid heeft veroordeeld. De doodvonnissen zyn reeds voltrokken. Er werden geen verdere bijzonderheden gege ven. Twee volwassenen en twee kinderen zyn te Recklinghausen in het Roergebied om het leven gekomen, doordat zich on der een straat een hevige gasontploffing voordeed. Ook werd een aantal voorbij gangers ernstig gewond. Volgens te Bonn ontvangen berich ten is vrijdag te Alexandrië in Egypte een Duitser aangekomen, die beantwoordt aan het signalement van Ludwig Zlnd, de 52- jarlge voormalige leraar in Offenburg die spoorloos verdwenen is nadat hy wegens antl-semitische uitlatingen tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld. De man kwam aan met het Griekse schip „Achil- leus" dat Brindisi in Italië had aange daan. De 32.000 ton metende ..Leonardo da Vinei" het grootste transatlantische passagiersschip, dat na de laatste wereld oorlog in Italië is gebouwd is zondag te Genua te water gelaten. Het schip, dat 2o miljard lire gekost zou hebben, werd gedoopt door mevT. Carla Gronchi, de echtgenote van de president van Italië. De kiel van het schip werd in Genua gelegd kort nadat de 29.000 ton metende „An drea Doria" na een aanvaring voor de Amerikaanse kust was gezonken. De „Leo nardo da Vinei" heeft plaats voor 1.300 passagiers. De snelheid van het schip be draagt ongeveer 23 knopen. De drie Russische winnaars van de nobelprijs voor Natuurkunde, prof. Tsje- renkof, prof. Tamm en dr. Frank, zyn zon dagochtend te Stockholm aangekomen om de prijs woensdag a.s. in ontvangst te ne men. In de V.S., waar 25 Jaar geleden het drankverbod werd opgeheven, komen naar schatting 4.5 miljoen alcoholici voor. Zestig miljoen Amerikanen gebruiken spi ritualiën en wanneer men het wijn- en bierverbruik meerekent, drinken de Ame rikanen gemiddeld 13.5 miljard liter alco holhoudende dranken per laar. Vele Ame rikanen schijnen thans echter minder te drinken dan in de tijd van de „droogleg ging". Kroonprins Akihito van Japan en zyn verloofde, Michiko SJoda, hebben zon dag te Tokio een van de keizerlijke palei zen bezichtigd. Korinkakoe, waar zijn oom en tante, de Prins en Prinses van Ta- kamatsoe wonen. Het 43 kamers tellende gebouw wordt de nieuwe woning van de kroonprins en zyn vrouw. Voordat het prinselijk echtpaar het paleis betrekt zal het echter worden verbouwd. De blauw drukken liggen al gereed. De Griekse politie heeft een geheime communistische organisatie ontdekt en dertien leiders gearresteerd, onder wie verscheidene leden van het politieke bu reau der partij. Alle gearresteerden waren in de afgelopen maanden met vervalste paspoorten uit Oosteuropese landen Grie kenland binnengekomen. Zondagavond heeft de Scala te Mi laan haar operaseizoen voor het eerst sinds zeven jaar geopend zonder dat Ma ria Meneghinl Callas een hoofdrol zong. „La Callas" heeft ruzie gehad met Anto nio Ghiringhelli, de directeur van de Scala, en is daarom uit de lijst van mede werkers geschrapt. ZIJ liet zich tijdens de gala-voorstelling van „Turandot" niet zien. De Zweedse sopraan Blrgit Nilsson zong de hoofdrol van Prinses Turandot, en haar optreden verleidde het verwend Scala-publiek tot een daverende ovatie, die iets van een demonstratie tegen de temperamentvolle diva kreeg. De Socialistische Internationale heeft vandaag in Londen een verklaring uitge geven, waarin vrijlating wordt geelst van in Spanje gearresteerde socialisten en vak bondsleden, die geyverd hebben voor vry- held van meningsuiting en vrijheid van vereniging. Vryheld van politieke me ningsuiting met het doel wyziging van de regering te bewerkstelligen, is een recht, dat alle mensen moeten bezitten, aldus deze verklaring. Indien de arrestanten voor de rechter zullen worden geleid, die nen zy tegen een borgsom op vrije voeten te worden gesteld, zo meent de Socialis tische Internationale. De Italiaanse regering heeft zater dagavond in de Kamer van afgevaardig den met 294 tegen 286 stemmen b(J twee enthoudingen een vertrouwensstemming gewonnen. Premier Fanfani had donder dag de vertrouwenskwestie gesteld nadat de Kamer voor de tweede maal in een maand een regeringsvoorstel had verwor pen. De volksvertegenwoordiging keurde toen met 314 tegen 263 sten n een amendement van de rechtse oppositie goed, waarbij de benzineprys werd ver- i laagd. I VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18 00 Orgelspel. 18.30 Sportpraat- Je. 18.40 Koorzang. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Gram. 20.30 In dienst der kerk, caus. 20.35 De stalen toren, hoorsp. 21.35 Gram. 22.00 Parlementair commentaar. 22.15 Muzikale caus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO; 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: Economische ontwikkeling in Nederlands Nieuw-Guinea, door J. J. van der Laan. 18.25 Instr. kwart. 18.50 Openbaar kunst bezit, caus. 19.00 Koorzang. 19.30 Muzikale caus. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Radloscoop. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. 23.16 Act. 23.30—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Attentie. 21.05 Filmprogr 21.25 Pas geperst 21.55 Dagsluiting. VOOR DINSDAG 9 DECEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Lichte muz. 11.00 V d. vrouw. 11.30 Gram, 11.50 Als de ziele luistert caus. 12.00 Middagklok Noodklok. 12.03 Metropole ork. en solist. 12 50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Platen- nieuws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Franse chansons. 14.15 Instr. trio. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr 16.?* V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege ringsuitz.; Ryksdelen Overzee: Het Suri naamse bos van natuur tot cultuur (2), door drs. J. P. Schulz. KRO: 18.00 Lichte muz .18.20 Pol. caus. 18.30 Gram. 18.40 Instr. kwart, en solist. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje. 19.30 Gram. 20.30 Ja, met mij, schets 20.35 Rita, komische opera. 21.35 Aan de poorten van een nieuwe tyd, caus. 22.05 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.3524.00 Nieuwe gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen- wyding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gram. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Ha waiian muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubriek: 1. Hoe staat het met de bouw van onze boerderyen (2). 2. Problemen rond de championteelt. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Fluit en plano. 14.20 Pianorecital. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Alfred Andersch. onderscheiding en nieuw werk, literaire caus. 16.10 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Nat. accordeon-kampioenschappen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws 20.05 Ge- var. progr. 21.20 Act. 21.35 Gram. 22.00 Toneelbeschouwing. 22.15 Muzikale caus. 22.40 Orgelconc. 23.00 Nws. 23.15 Beurs ber. te New York. 23.16 New Vork calling, caus. 23.21 Gram. 23.3024 00 Dansmuz TELEVISIEPROGRAMMA 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Ge danste Jazz. 21.00—22.30 Speelfilm. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC' Home Service. 330. m. 12.00 V. d. scholen. 12.15 Gram. 12.30 Klankb. 13.00 Test match-ber. 13.10 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws 14.10 Dis cussie. 14.55 Intermezzo. 15.05 Sportrep. 16.50 Gram. 17.15 Hoorsp. 17.45 The silver lining, caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer ber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.45 Orgelrecital. 20.00 Gram. 21.00 Be roemde rechtszittingen. 22.00 Nws. 22.15 At home and abroad, caus. 22.45 Donder dagavondconcert. 23.45 Pari. cverz. 24.00 Nws. 0.060.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en orgelsp. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en V. d. arb. 14.00 Lich te muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Lichte muz. (Om 16.30 Nws 16.45 Mil. ork. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dag boek. 17.45 Orgelspel. 18.15 Pianospel. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws en Have a gol 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en gram. 22.00 Hoorsp. 22.30 Nws. en ge var. muz. 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Klassieke muz. 19.00 Nws. 20.00 Ge var. progr. 21.00 Dansmuz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.10 Solls- tenconc. 14.40 Gewyde muz. 15.50 Ro mantische muz. 17.00 Kamermuz. 17.25 Gram. 20.00 Kamermuz. 21.50 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12 00 Gram. 12.15 Twee pia no's. 12.30 Weerber. 12.34 Twee piano's (verv.). (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws 13.11 Oude muz. 14.00 Schoolradio 15.45 Vlaamse muz. 16.00 Koersen. 16.02 Koor zang. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Piano- Vragen en varen (Van onze t.v.-medewerker) Onder de vlag van de VARA kwam zaterdagavond het vragenspei „Je neemt er wat van mee" voor de eerste maal in een eindfase.. Het verloop van deze wedstryd is bepaald bevredigender ge weest dan het zich liet aanzien. In de eerste plaats is dat te danken aan de herhaling in meerdere ronden. Daar door raken de mensen wat meer thuis, ontplooien zich beter en bovendien bieden ze een aardige gelegenheid om de reacties der kijkerschaar uit de doe ken te doen. Verder blijkt ook het houterige hokje steeds beter be voldoen, omdat de slachtoffers minder worden afgeleid en verder een prachtgelegen- heid tot gelaatsstudie geeft, waar de regie dan ook alles uithaalt. Maar voor dat we zover waren, moest eerst een kenner op voetbalregels voor de eerste maal op het slappe koord. Eerdmans luisterde niet zo erg best de man heeft ook de zenuwen, maar dat werkt de spanning in de hand en rekende daardoor een goed antwoord voor fout. Dat is niets erg, maar dat op zaalpro test zoiets moet worden gecorrigeerd, is niet zo best. In de technisch steeds meer geperfectioneerde studio had Eerdmans moeten roepen: „controlekamer, band terugdraaien" en dan was de zaak pret tiger bekeken geweest, omdat de VARA de eer aan zich had gehouden. De Louis Bouwmeester-specialist had talryke betuigingen en blijken van meeleven en waardering gekregen en oogstte als eerste de duizend gulden, volkomen verdiend. De Esperantist had Kunt U niet slapen door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpynen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt daardoor weer rustig de gehele nacht. Togal kan baten waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelyk voor hart en maag. By apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8."" recital. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.50 Syndicale kron. 20.00 Maan delijkse kron. 21.00 Gram. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Zang en piano. 22.55 23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.45 Ork. conc. 16 05 en 16.35 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Dis cografie. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.10 Vrye tyd. 22.55 Nws. De staking van boordwerktuigkun digen van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Trans World Airlines, die 17 dagen geleden begon, is zaterdag geëin digd. Vandaag zouden de vluchten van de TWA worden hervat. De stakers hebben de voorstellen van de directie voor een nieuw arbeidscontract aanvaard. Dr. Hans Friedrich, die lndertyd met dr. Wernher von Braun, aan de Duitse V- 2 heeft gewerkt en die later in Amerika een leidende rol speelde by de ontwikke ling van de intercontinentale Atlas-raket, is zaterdag in San Diego overleden Hij is 47 Jaar geworden De Amerikaanse Marine gaat by Pearl Harbor een reusachtige radiotele scoop bouwen voor het radioverkeer tus sen Hawaii en Washington. Het is de be doeling dat de radioseinen van de telescoop door de maan worden teruggekaatst en in Amerika opgevangen. Een voormalige directeur van Tesla. de grootste Tsjechoslowaakse Radio- en andere elektrische apparatenfabriek. en zyn voornaamste accountant zijn tot acht en vier Jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zy ten onrechte hadden gemeld dat de fabriek aan de produktie-eisen had voldaan. Door rapporten te vervalsen hadden zy en andere functionarissen in totaal 115.000 kronen (ongeveer 60.000 vulden aan premies gekregen. De bezorgers van de negen Newyork- e dagbladen zijn vandaag in staking ge- 1 ■aan om aan hun looneisen kracht bij te zetten. Voorts willen zij een kortere werk- i week. langere vakanties en kleinere bun dels kranten. St. AntoniusclubhuisFeestavond „De Natuurvriend". 8 uur nam. Tit. Brandsmalaan 174; Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.3o uur nam. Schouwburg: K. en O. „Rotterdams To neel" speelt „Heeft iemand nog iets?' 8 u. nam. De Doelen; Ledenvergadering Leldse Amateurfotografenver." 8 uur nam. DINSDAG Ryksmuseum van Oudheden; Lezing dr W. C. Braat „Het dageiyks leven in de ystyd". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Rotterdams To neel speelt „Heeft iemand nog iets?" 8 u. nam. Wassenaar Kasteel „Oud-Was senaar". Jaarvergadering Hist. Vereniging „Oud-Wassenaar". 8.15 uur nam. WOENSDAG Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerksteeg): Opening tentoonstelling Leids Kunstcen trum. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Rotterdams To- I neel speelt „Heeft iemand nog iets?" 8 u. nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Lakenhal: Lezing Ver. „Oud-Leiden". Spr. dr. A. A. Kampman over „Palmyra". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ver. van oud leerlingen Ambachtsschool. Filmavond over wegenbouw. 8 uur nam. Rapenburg 8: Ledenvergadering Ver. voor Int. Rechtsorde. Spr. prof. mr. J. M. van Bemmelen over „Bescherming van de rechten van de mens". 8 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenvergadering Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smink. 8 uur nam. Rehoboth: Bond van Chr. Boerinnen en Plattelandsvrouwen. Spr. mej. M. A. Oele over textielstoffen en hun behandeling. 7 45 uur nam. Oegstgeest Cafe „Konynen- burg". Ledenvergadering IJsclub Oegst geest. 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. ds. J. A. Nieuwenhuizen over pro blemen rond de t.v. 8 uur nam Stadszaal (grote zaal)Abonnements concert Residentie-orkest o.l.v. W. van Otterloo. Soliste Ida Handel. 8 uur nam. Station N.S.; Excursie Broederschap van oud-padvinders naar Haags Planetarium. 7.20 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Warmond 't Trefpunt. Winter- uitvoering Warmonds Fanfare. 8 uur nam. VRIJDAG Haagweg 14: Opening tentoonstelling „Avibus". 7.30 uur nam. De DoelenGenootschap Nederland Engeland. 8.30 uur nam. St. Anthonius Clubhuls: I.ustrumcon- cert Accordeonorkest „Neerlandia". 8.15 u nam. Stadszaal (grote zaal): Generale repe titie „Con Amore". Welhnachtsoratorium. 7.30 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering Ned Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Stadszaal: Filmreportage Osbornsamen- kumst Den Haag. 8 uur nam Warmond 't Trefpunt. Winter- uitvoering Warmonds Fanfare. 8 uur nam. tegen de dertig telegram-men ontvangen, alles in abacadabra. Hy kwam op de laatste trap, die de bokser-bloemen- koopman na hem tot de top voerde. Ook de door hem ontvangen reacties waren treffend. Eerdmans verstaat de kunst ae kykers daarvan deelgenoot te maken zonder de wedstrijd al te veel af te remmen. Karin Kraaykamp kreeg haar zin en speelde het tussenspel. De omroepsters schynen namelijk allemaal na verloop van tyd de onweerstaanbare drang naar eigen optreden te krygen. Men had haar echter o.i. op een dood spoor gezet, want bij de introductie van de tweede versie van „Madchen in Uniform" liet de VARA de gelegenheid onbenut een paar stukken uit de oude van 1931 daterende film als vergelyking te ver tonen. Nu werden de kykers getrakteerd op Romy Schneider en dat wordt zonder enig sarcasme gezegd, want na het zoetelyke begin toonde Romy hoeveel dramatisch talent er in haar nu reens jaren geproduceerde suikerwerk onder drukt is geworden. Tot slot sloeg Dorus onder de VARA- vlag aan het varen. Het Is geen een voudige taak daarvan balans op te maken en tegelijk iedereen tevreden te stellen, wat we trouwens ook niet na streven. In de eerste aflevering van zyn avon turen liet hy ons genieten van een namaak-politie-korps-koor, waarvan we genoten. Gezagsondermynlng, riep een van onze collega's. Nu, die vriend zal zyn toestel dan wel hebben afgezet, toen de Marine er door werd gehaald, want daarbij vergeleken was de politie kin derspel. Niettemin hebben wy grote waardering voor de sublieme présentatie van Dorus en tal van zyn aardige vondsten. Ja, we weten het wel, Dorus legt het er aanzienlijk dikker op dan Wim Kan, die met zyn toverstaf een minister karikaturaal weet te karakte riseren. Verder werden we weer her innerd aan Chaplin's dictator, maar toch leek de creatie van Manders een schepping van eigen snit, die hier en daar wat slobberig kleedde, maar toch ook wel fyne nuanoes van het model te zien gaf. Wij hadden een goede vaart, maar voor anderen was het koude bad tegen het slot misschien een sprekend sym bool. Laat hen dan maar bedenken, dat over geen defensie-onderdeel meer grapjes worden gemaakt dan juist over de Marine, doch die slaagt er dan toch maar in om de personeelsbehoeften voor het grootste deel door vrywilligers te dekken. Het kon weieens zyn, dat de in Amerika geldende propaganda-stel- ling: „w&t men over ons zegt, komt er niet zo erg op aan, als er maar over ons gepraat wordt", een kern van juistheid verbergt. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Hogewoerd 87: Kanarietentoonstelling „De Zanger". 10 uur voorm. 10 uur nam. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling „Avi bus". 10 uur voorm. tot 10 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Jubileumuitvoe ring Damesgymnastiekver. „Concordia". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 87Kanarietentoonst.elling „De Zanger". 10 uur voorm. 6.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Haagweg 14; Vogeltentoonstelling „Avi bus". 10 uur voorm. tot 8 uur nam. BIOSCOPEN Luvor: „Tabarin". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Eiland der verschrikkingen". 14 jaar. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.1b uur. Casino: „Arlane" (Love in the after noon). 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Dracula". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Kex: „Opdracht zonder genade". 14 jaar. Werkdagen; 2.30, 7.15 en 9.16 uur. zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Vryheld". TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Wat doe je in de kou?" (tot en met 1 maart 1959) Avond- en nachtdienst Apotheken Te Leiden is geopend de Zuider-Apo- theek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest is geopend Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). TJ cir3 rsl uur a S 3 V S 2 c- CoJ Helsinki licht bew. zzw 4 -17 0 Stockholm sneeuw zzw 8 - 1 0.1 Oslo sneeuw windstil - 1 2 Kopenhagen regen zzw 7 3 0.1 Aberdeen half bew. wzw 4 1 0.6 Londen zw. bew. zzw 1 3 0 Amsterdam geh. bew. z 5 2 0 Brussel on bew. zzw 1 - 4 0 Luxemburg geh. bew. zzo 3 - 3 0 Parijs on bew. nno 1 - 5 0 Bordeaux geh. bew. nno 2 2 0 Grenoble half bew. windstil - 8 0 Nice on bew. n 2 3 0 Berlijn sneeuw zo 3 - 1 0.1 Frankfort geh. bew. windstil - 4 0 Zürich geh. bew. wzw - 3 0 Genève geh. bew. nno 1 - 3 O Locarno onbew. O 1 - 7 0 Wenen on bew. zo 5 - 4 0 Innsbruc' onbew. windstil -12 0 Rome onbew. no 4 0 0 Ajaccio licht bew. no 1 4 0 Algiers regenbui wzw 8 12 5 Madrid zw. bew. windstil 7 0 Mallorcr. half bew. windstil

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2