Krachtig, eensgezind antwoord van West-Berlijn op Russische eisen WEERBERICHT Bij verkiezingen voor het stedelijk parlement kregen de communisten minder stemmen dan ooit! Winst voor socialisten en CDU MAANRAKET VIEL TERUG IN ATMOSFEER EN BRANDDE OP DE GAULLE OPTIMISTISCH IN PARIJS TERUGGEKEERD 97»te jaargang MAANDAG 8 DECEMBER 1958 No. 29615 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ALS EEN MAN TEGENOVER MOSKOU! (Van onze correspondent in Bonn) De gisteren in West-Berlijn gehouden verkiezingen voor de 133 zetels van het stedelijk parlement hebben de twee grote partijen, die hier de regering vormen, de socialistische SPD en Adenauers CDU, grote winst opgeleverd. De kleine partijen werden alle uitgeschakeld. De communistische partij, de SED, leed een vernietigende nederlaag: zij kreeg nog geen twee procent van het totaal aantal uitgebrachte stemmen!! Daarmee heeft de Westberljjnse bevolking, die in groten getale aan deze verkiezingen heeft deelgenomen, duidelijk en onomwonden te kennen gegeven, dat zij de Russische nota betreffende het maken van West- Berlijn tot een gedemilitariseerde vrijstad afwijst. West-Berlijn, aldus kan men uit de verkiezingsuitslag concluderen, wenst geen door de communisten ingesloten vrij-stad te worden, maar een democratisch geregeerde vrije stad met intensieve verbindingen met de gehele westelijke wereld te blijven. De uitslag van de ver kiezingen luidt als volgt: uitgebrachte stemmen 1.615.965, opkomst der kiezers 93.7 procent (1954: 91.8 procent). Partyen Stemmen Zetels Percentages SPD 78 (64) 52.6 (44.6) CDU 55 (44) 37.7 (30.4) FDP 0 (12) 3.8 8.3) FVP 0 9) 0.7 4.5) DP 0 0) 3.3 4.9) SED 0 0) 1.9 2.7) Partylozen 0 2) 4.6) Tussen haakjes de cijfers van de in 1954 gehouden verkiezingen; de FDP is de liberale partij, de FVP de Vrije Duitse Volkspartij (een van de FDP afgescheiden groep), de DP is de rechtse Deutsche Partei, de SED de Oostduitse communis tische party. De kleine partijen hebben, nu het erom gaat, kennelük geen enkele aantrek kingskracht meer in West-Berlijn, een tendens die ook in de Bondsrepubliek merkbaar is. Daardoor zal men in de komende vier jaar in West-Beriyn in feite een regering en een parlement zon der een onontbeerlijke oppositie zien hetgeen uit democratisch oogpunt als voorbeeld voor het communistische Oost- Duitsland welzeker ernstig valt te be treuren. Uit een dergelijk oogpunt ware het gewenst dat de CDU toch in de oppositie zou gaan. Geen onderlinge tegenstellingen De uitslag van deze „volksstemming over de Russische nota van 27 novem ber", zoals men de verkiezingen heeft genoemd, was ook het waardige West- berlijnse antwoord op de verkiezingspop- penfcast die op 16 november in com munistisch Oost-Duitsland plaats vond. Daarbij „stemden" 99,87 procent der kiezers op het door de communisten be heerste Nationale Front. Gisteren toon de West-Berlijn wat er gebeurd zou zijn in geheel Oost-Duitsland, ware ook in dat land vrije verkiezingen gehouden. De politieke betekenis van de uitslag van gisteren is dan ook niet mis te verstaan: op dit democratische eiland in de com munistische wereld wil men niets weten van welk Russische voorstel ook, dat onder bedrieglijke leuzen de vrijheid der Westberlijners wil inperken. De Rus sische nota heeft ertoe bijgedragen, dat er van scherpe tegenstellingen tussen de bonafide Westberlijnse partijen geen sprake was. Men stond naast elkaar, waar het de afwijzing van de SED be trof. In eerste instantie ging de verkie zingsstrijd dan ook tegen de SED .tegen de Russische nota en tegen het commu nistische regime van Oost-Duitsland De buitengewoon grote opkomst der kiezers betekent in de eerste plaats een waardig antwoord op het verzoek, dat de bona fide partijen hier steeds' weer aan de kiezers hebben gedaan: stemt tegen de SED, stemt nog liever op onze eerlijke tegenstander hier dan op de commu nisten, maar stemt Kleine partijen wèg Voor de politieke verhouding in West- Berlijn zelf komt de uitslag der verkie zingen erop neer, dat nog slechts twee partijen vertegenwoordigd zullen zijn in het Huis van Afgevaardigden, tA .veten de socialistische SPD, die de absolute meerderheid behaalde en de CDU. De FDP, de FVP en de DP alsmede de SED, behaalden geen van alle vijf pro cent'der stemmen en komen daardoor niet in aanmerking voor een zetel in het stedelijk parlement. In gêen elkele deel staat van West-Duitsland kwam het tot dusver voor, dat SPD en CDU samen to taal het parlement beheersten. Het ge volg van de uitslag zal wel zijn, dat deze beide partijen ook samen weer als „de grote coalitie" de Westberlijnse regering onder leiding van de 44-jarige socialis tische burgemeester Willy Brandt zullen vormen. Brandt zowel als de CDU-leiders Amrehn en minister Lemmer hebben hierop gisteravond reeds gezinspeeld. Beide partijen hebben de laatste tijd ook niet tegen elkaar gefulmineerd, on danks het intermezzo-Adenauer, die Westduitse verkiezingsmethoden naar West-Berlijn trachtte te verplaatsen, hetgeen men als mislukt beschouwt. In tegenstelling tot de SPD. die met opzet geen enkele socialistische leider uit Bonn heeft gehaald, maar hier haar ei?en boontjes wilde doppen, heeft de CDU de steun van Adenauer gekregen, zonder veel resultaat overigens. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar voorna melijk in de kustprovincies ook plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuid en west. Over het algemeen iets hogere temperaturen, maar in het zuidoosten van het land vannacht lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 december Zon op: 8.35 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 6.39 uur; onder: 15.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.34 en 15.53 uur. Laagwater te 9.48 en 22.00 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Rode S.A.-methoden De SED heeft te elfder ure met haar rode S.A. nog wat onrust trachten te Auteurs eisen tien procent Voor de pocketbooks Te Amsterdam is een zeer druk be zochte buitengewone vergadering gehou den, die gewijd was aan de problemen inzake het pocketboek. Na een openings woord van de voorzitter, prof. dr. Garmt Stuiveling, hield de auteur A. den Doo laard een gedocumenteerd betoog, waar in de eis van 10% royalty als minimum eis werd toegelicht. De dichter Hans Andreus gaf nog enige aanvullende op merkingen, aan de diepgaande discussie werd door talrijke leden deelgenomen. Algemeen was men van oordeel, dat de nieuwe ontwikkeling in de litteratuur ook aan de litterator ten goede dient te komen, en dat de betaling van het pocketboek thans ver beneden het mini mum ligt. Het bestuur deed bij monde van de voorzitter de toezegging, dat de Vereniging van Letterkundigen op korte termijn tot concrete daden over zal gaan. zaaien in West-Berlijn. Uit snel rijdende auto's wierpen communisten zaterdag nacht opruiende biljetten anderen scheurden plakkaten van de SPD en de CDU af en besmeurden muren met SED- parolen. Veel om het lijf had het niet, alleen werden bijna 200 communisten gearresteerd Het was het laatste vuur werk van de' communisten, die nog nim mer sinds de oprichting van hun partij in 1918 zoveel moeite hadden gedaan om vaste voet in West-Berlijn te krijgen en die op alle mogelijke manieren hebben gepoogd, die Westberlijners die mis schien wankelmoedig en bang waren geworden via hun partij-cellen in vele Westberlijnse wijken en verlokkende economische aanbiedingen, naar zich toe te trekken. Het heeft alles niet geholpen, zelfs de beruchte uitlating van Dulles over overleg met de Oostduitsers be keerde geen Westberlijner De commu nisten kregen minder stemimien dan ooit sedert 1918! Spanning aan grens Israël Syrië Van Syrisch grondgebied af is de ge hele nacht van zaterdag op zondag met geweren en automatische wapens ge schoten op Israëlisch grondgebied, aldus werd gisteren uit Tel Aviv gemeld. Zon dagavond namen Syrische militairen voor de tweede achtereenvolgende nacht Israëlische dorpen in het dal van Hoe- leh onder vuur. De Syriërs begonnen kort voor het invallen der duisternis van heuveltoppen af te vuren en zy hielden dit, met tussenpozen, ongeveer anderhalf uur vol. De minister van Buitenlandse Zaken van Israël, mevr. Golda Meir, heeft de Israëlische regering zondag er van in kennis gesteld, dat de „opzettelijke en niet uitgelokte aanval" van Syrië op Is raël, die woensdag plaats vond, een „ernstige toestand" heeft doen ontstaan, aldus is van Israëlische regeringszyde meegedeeld. Egyptische bladen meldden gisteren dat Israël in de afgelopen 48 uur een .reusachtig" sterke troepenmacht aan de Syrische en Libanese grens heeft samengetrokken. Het semi-officiële blad „Al Sjaab" schreef dat de Arabische strijdkrachten opdracht hebben gekre gen op hun hoede te zijn voor verras sende ontwikkelingen. 104.000 i-p.v.380.000 Technisch misluht, overigens geslaagd Het vierde Amerikaanse maanschot heeft zijn doel niet bereikt, maar is in wetenschappelijk opzicht toch zeer vruchtbaar geweest. Men zou het schot kunnen omschrijven als een technische mislukking maar een wetenschappelijk succes. Nadat aanvankelijk scheen, dat deze eerste poging van het Amerikaanse leger onder leiding van Von Braun zou slagen, bleek drie uur na de start dat de raket iets aan de benodigde snelheid tekort kwam. In de wereldruimte hebben dergelijk kleine oorzaken grote gevolgen: inplaats van de 380.000 km. naar de maan „haalde de raket slechts 104.332 km. afstand van de aarde, alvorens terug te vallen. Gisteravond om 20.51 Nederlandse tijd verbrandde de Juno II (ook wel Pionier III genoemd) bij de terugkeer in de atmosfeer boven de Sahara ten zuiden van Libië in Frans Equatoriaal Afrika, 3,7 seconden te kort Waarnemingen hebben aangetoond, dat de eerste trap van de raket, die in zijn geheel 23 meter lang was, 3.7 secon den te snel was opgebrand, waardoor niet voldoende hoogte en snelheid was verkregen toen de volgende trappen in werking kwamen. Deze eerste trap werkte met vloeibare zuurstof en kero sine als brandstof. De overige trappen, bestaande uit Sergeant-raketten, werk ten met vaste brandstof. Von Braun heeft medegedeeld, dat er waarschynlyk enige kleine veranderin gen in de eerste trap, een Jupiter-raket, moeten worden aangebracht voordat hij zijn volgende poging om de omgeving van de maan te bereiken kan onder nemen. Alle onderdelen van de raket combinatie hebben volgens de waar nemingen goed gefunctioneerd; het te snel opbranden van de eerste trap was waarschijnlijk te wijten aan de verkeer de plaatsing van een ventiel voor de brandstof menging Geen record In de loop van de nacht van zater dag op zondag bereikte de Juno zijn grootste hoogte van 104.332 km. Dat was minder dan de recordhoogte van de tweede luchtmachtpoging in okto ber, toen de Pionier tot op 126.590 km. van de aarde kwam. De Juno brandde in de atmosfeer op 38 uur en 6 minu ten na de start. Op dat moment zou, indien alles goed was verlopen, de om geving van de maan bereikt moeten zijn. De zenders van de Juno hebben uit stekend gewerkt. Zy hebben een stroom van gegevens naar de aarde gezonden over de gordel van intense radioactieve straling waarmede de aarde is omgeven. De zenders vielen pas enkele minuten voor het opbran den in de atmosfeer uit, nadat zij vier minuten na de start in actie waren gekomen. Ongeveer vijftig leden van het Engelse comité voor directe actie tegen een atoomoorlog hielden in het graafschap Norfolk een demon- stratie tegen het aldaar bouwen van een Amerikaanse raketbasis. Ondanks een politie- aanval met brandspuiten drongen de demon stranten door op het bouwterrein, uaar het gevecht in de modder werd voortgezet. Deze heer poogt, terwijl hij door twee agenten door de modder wordt weggesleept, met verbeten ernst waardig te blijven kijken om aan te tonen, dat het waarlijk geen grapje geldt, maar SPOETNIK-RAKET VERBRAND Na 2907 omwentelingen De raket, waarin zich Spoetnik num mer drie bevond, is woensdag jj. in de dampkring van de aarde terechtgeko men en heeft daardoor opgehouden te bestaan, zo heeft Tass gisteren meege deeld. De raket heeft 2907 maal rond de aarde gedraaid en een afstand van cir ca 130 miljoen km. afgelegd, dat is byna de afstand aarde-zon en meer dan 300 maal de afstand aarde-maan. Men verwacht dat Spoetnik nummer drie nog minstens zes maanden in haar baan zal blyven. De verbrande raket was zo groot als een spoorwagon, aldus Tass. President Tito van Joego-Slavië (links) gefotografeerd in gezel schap van president Nasser van Egypte op de trappen van het Suezkanaal-gebouw in Port Said. Spaans vliegtuig gevonden op top van sneeuwberg Het wrak van het Spaanse vliegtuig dat sinds donderdagavond met 21 perso nen aan boord vermist werd, is zater dag door reddingsploegen gevonden. ZjJ zagen, dat alle inzittenden by het neer storten van het toestel omkwamen. Het toestel, dat toebehoort aan de Aviaco Languedoc, verdween donder dagavond op een vlucht van Vigo naar Madrid. Het wrak werd nu teruggevonden op een met sneeuw bedekte bergtop, „De top van de dode vrouw". Na zijn vierde reis naar Algerije Maatregelen op langere termijn getroffen voor onttvikkeling can vijftien-jarenplan Woc Colni, l„ cl!.,, of 00k in de Brote lijnen de leiding van dh odldll IC Slllll OI de verdere politieke, militaire en econo mische ontwikkeling in Algerije in han- Bang-Jensen werd in het ongelijk gesteld Het administratieve tribunaal van de V.N. heeft zaterdag Povl Bang-Jensen, de Deense voormalige hoofdambtenaar op de afdeling politieke zaken der V.N., die enige maanden geleden wegens in subordinatie werd ontslagen, in het on gelijk gesteld. Eenstemmig verklaarde het tribunaal, dat Bang-Jensen geen „deugdelijke reden" had om te weigeren aan secretaris-generaal Hammarskjöld een lijst met namen van Hongaarse ge tuigen, die verklaringen over de op stand van 1956 hadden afgelegd, ter hand te stellen. Zoals bekend werd la ter besloten de betrokken documenten in het bijzijn van de Deen te verbranden. Het tribunaal verklaart, dat Bang- Jensen zich in een zeer moeilyke positie had geplaatst door niet mee te werken aan de behandeling van zijn zaak door een disciplinaire commissie. De Deen had geweigerd mee te werken, omdat hy eerst toegang wilde nebben tot stukken van het secretariaat van de Volkeren organisatie, waaruit zyn gelyk moest blijken. Volgens het tribunaal heeft hy echter geen recht op raadpleging van stukken van zyn tegenpartij. Voorts was het tribunaal van oordeel, dat Bang-Jensens bewering, dat de vei ligheidsregelingen bij de V.N. niet vol doende zijn om het geheime karakter van de betrokken lijst met name te waarborgen „zijn onwetendheid verraadt omtrent de maatregelen ter bescherming en bewaring van vertrouwelijke stukken by de V.N." Bang-Jensen zei later, dat hij het be sluit van het tribunaal betreurde, maar dat hij er nooit spijt van zou hebben zijn gelofte aan de Hongaarse getuigen te hebben gehouden. Hij hield staande, dat de tegen hem ingebrachte beschuldigingen ongegrond waren. Hij zou later beslissen of hij nog vertrek-iii-stilte (Van onze correspondent in Parys) Generaal Charles de Gaulle, Frank- ryks minister-president, is gisteren per vliegtuig van zyn vierde verblijf in Al gerije, dat ditmaal vijf dagen duurde, teruggekeerd in Parijs. In een korte radioboodschap heeft hy van zyn optimisme getuigd over de toe komst van Algerije. Over militaire ta ken, pacificatie en FLN heeft de gene raal niet gesproken. Wel heeft hij aan gekondigd, dat alle Algerijnen hun vrij heid, geluk en waardigheid deelachtig zullen worden en dat Frankrijk in staat is die taak te volbrengen in het raam van een Frans-Afrikaanse gemeenschap. De ontwikkeling van de oliebronnen van de Sahara, waaraan de generaal ook een bezoek heeft gebracht, neemt by dit perspectief een overwegende plaats in. De generaal heeft de menseiyke en psychologische elementen van het pro bleem-Algerije op de voorgrond ge plaatst en de militaire oplossing naar een verdere toekomst verschoven. Hij is de overtuiging toegedaan, dat het Alge rijnse vraagstuk uit de wereld is gehol pen, zodra de Algerynen een menswaar dig bestaan is verzekerd en de oorzaken van hun rebellie zijn opgeheven. Een der officiële doeleinden van de reis was voorts de wens van de generaal persoonlyk kennis te kunnen maken met de 71 afgevaardigden, die in Alge rije op 30 november werden gekozen. Het moment is gekomen, zo liet de ge neraal de nieuwe député's van Franse en Algerijnse oorsprong weten, nu ern stig aan het werk te gaan. Zelfs de studentenleider Lagaillarde, die anders niet op zyn fascistische mondje is ge vallen, moest na afloop van de audiën tie, ietwat bleek rond de neus, erkennen dat de generaal ook op hem een diepe indruk had gemaakt. Salan nog gehandhaafd De nieuwe reis van de generaal stond vooral in het teken van het 15-jaren plan, dat De Gaulle by zyn vorig be zoek in Constantiene had onthuld. De Gaulle heeft nu de nodige maatregelen op langere termijn willen treffen, om de uitvoering van zijn plan te garanderen. In verband met zijn aanstaande promo tie tot staatschef zal hy in de toekomst nog bezwaarlyker tijd en gelegenheid kunnen vinden Parijs te verlaten. Overigens is er in de omgeving van de generaal al op gewezen, dat de president een letterlijk en fiautirliik dodeliik i verdere acties zou ondernemen. „Vroeg I van de republiek volgens de nieuwe een letterlijk en [iguurujK aoaeujK Qf de waarheid m het Ucht i grondwet tevens hoofd van de Franse ernstige zaak. treden", verklaarde hy. gemeenschap zal zyn en als zodanig dus den kan blyven houden. Over één punt heeft tenslotte de ge neraal Frankrijk en Algerye nog in on wetendheid gelaten. Tegen de verwach ting in werd het vertrek van generaal Salan op zyn post van regeringsverte genwoordiger in Algiers, nog altyd niet officieel door hem aangekondigd. In Pa rys tastte men vanmorgen nog in het duister naar de reden van dit zwygeiu Is Salan De Gaulle opnieuw te slim af geweest? Of wenst de premier een af tocht in de stilte, die zich komende da gen zou kunnen voltrekken en waarop De Gaulle tevoren geen speciale aan dacht wilde vestigen? Vermoedelijk zal men hierover wel spoedig meer bijzon derheden vernemen. Soebandrio in Djakarta VERHELDERENDE GESPREKKEN. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, is gisteren te Djakarta teruggekeerd na een bezoek van een maand aan ver schillende landen. Op deze reis heeft hij gesproken met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles, met die van Engeland Selwyn Lloyd en zyn Russische ambtgenoot Gro- myko. Dr. Soebandrio deelde mede, dat hy in zyn gesprekken met deze en andere staatslieden had bereikt, dat by hen meer begrip was ontstaan voor de ont wikkelingen in Indonesië, o.a. voor de Indonesische stryd voor Westelyk Nieuw Guinea en de positie van president Soe- karno. Vooral zijn onderhoud mee Dulles achtte Soebrandrio verhelderend, „aange zien daarby alle misverstanden tussen de V.S. en Indonesië uit de weg konden worden geruimd." Op een vraag over Amerikaanse mili taire en economische hulp aan Indo nesië zeide Soebranrio dat deze aange legenheid alleen in principe werd be sproken en dienaangaande niet in bij zonderheden is getreden. Met Gromyko heeft Soebandrio gesproken over be langrijke internationale vraagstukken, o.a. de kwestie-Berlyn en de verande ringen, die zich in Azië hebben voorge daan. In Canberra is officieel bekend ge maakt dat Soebandrio in de tweede week van februari een bezoek aan Austrlaië zal brengen, om o.a. besprekingen te voeren over de Indonesische aanspraken op Nieuw Guinea. Het bezoek geschiedt op uitnodiging van de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, Casey.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1