DE EXPO-AFBRAAK IN FEITE NOG STEEDS NIET BEGONNEN Rader en Dönitz behoren nog altijd tot de goede Duitse Marinetraditie WAT NU MET BRUSSEL Het centrum van de Belgische hoofdstad krijgt ander gezicht Mythe leeftHitler of geen Hitierjodenvervolging of niet! we trokken blijde, verbaasde,. ..soms elgke gezichten... - - ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 (Van onze Brussels correspondent) Op het ogenblik worden op het 200 hectare grote terrein van de Expo te Brussel alleen de kleine commerciële paviljoentjes afgebroken. Het grootste deel van het Nederlandse paviljoen staat nog overeind. Alleen de Friese boerderij is door de slopers onder handen genomen. Dat een aantal voor de afbraak verantwoordelijke heren op die manier de kat uit de boom kijkt, wordt verklaard door het feit, dat de verkoop van een paviljoen (of van onderdelen ervan) altijd nog een beter zaakje is dan gewoon maar afbreken. Bovendien hoopt men in de kringen van de buitenlandse commissarissen-generaal dat de Belgische regering nog een paar paviljoens zal aankopen of ze ter be schikking zal stellen van semi-officiële instellingen, wat bijvoorbeeld met het Amerikaanse paviljoen het geval is. Op het terrein werd ver teld, dat Koning Leopold het mooie paviljoentje van Siam (Thailand) zou hebben gekocht, maar het bericht is niet bevestigd en de slopers zijn al begonnen met de afbraak van het stenen terrasje. Over veel paviljoens nog niet beslist Inzake de grote paviljoens van Je Verenigde Staten, Sovjet-Rusland en Frankrijk is nog steeds niet beslist of alles nu definitief met de grond moet worden gelijk gemaakt. Wat het pavil joen der Verenigde Staten betreft, is wel vastgesteld, dat het theater in ieder geval in stand zal worden gehouden. Er worden nu stappen gedaan om het ge hele complex ovc- rind te laten. Het ronde gebouw zou namelijk uitstekend geschikt zijn voor de jaarlijkse auto salon, die in januari plaats vindt. De prachtige gevel van het grote centrale Jaarbeurspaleis met zijn blauwe kleur en goudgele vredesvogel, wordt wegge nomen en weldra zal het België-plein het oude vertrouwde beeld te zien geven van de Jaarbeursgebouwen, zoaals zij in 1935 werden opgetrokken. Maar de fonteinen en de tuinen blij ven, wat dan toch wel een zeer be langrijke aanwinst is. Een akelig ge zicht is de afbraak van „Vrolijk België", het middeleeuwse namaakstadje, waai de Expo-bezoekers zo'n fantastische pret hebben gehad en waar de Brusselse fan fare zo lustig defileerde onder het spelen van frisse deuntjes. Het restaurant Ober- bayern is al verdwenen. Afbreken is vanzelfsprekend altijd een nare bezig heid, maar velen geloven, dat de straatjes, de fraaie pleintjes en de vrolijke eethuisjes en café's, die door de Belgische brouwerijen werden gefinan cierd en 100 miljoen frank (of circa 8 miljoen gulden) hebben gekost, een beter lot dan de slopershand hadden verdiend. Het had een permanente toe ristische attractie van de Belgische hoofdstad kunnen worden. Wat nu Hoe zal Brussel het nu verder zonder de Expo doen? De Belgische hoofdstad heeft diverse troeven in handen en die het leven bont en welig is. Er is altijd een sfeer van Brabantse kermis. Ook de Expo met de geur van pommes frites ontsnapte er niet aan. Pieter Breughel is wel de typische figuur van een wel varend neutraal Brabant dat in het verleden met iedereen vriend wilde blij ven. Die sfeer van goede luim hangt in de honderden restaurants. Dat is na tuurlijk ook een „plus" voor deze stad. Tientallen Brusselse restaurants kregen een wereldfaam die door niemand wordt betwist, ook niet door de jaloerse Pa- rijzenaars. Bekoorlijk Er zijn in alle hoeken van de stad van die kleine restaurants die een echte „Chez soi" atmosfeer kunnen scheppen. En wie met de wagen naar Brussel komt en eens goed „uit" wil zijn, rijdt naar „Den Barreer, een restaurant in een oud prachtig herenhuis, of naar het kasteel van Groenendaal, in dat enorme Zoniënwoud (of Foret de Soig- nes). Het „Rood Klooster" waar Van der Goes schilderde, is eveneens tot restaurant verbouwd. Het is een mooi middeleeuws gebouw in een dal met eeuwenoude bomen op de heuvels. Dat behoorlijke décor ligt op 20 minuten Officiële publikaties BEKENDMAKING De Burgemeester der gemeente Leiden maakt bekend: Ie; dat, ter voldoening aan artikel 10 der Onteigeningswet, een commissie uit Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland, bijgestaan door de Hoofdinge nieur-Directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland en de burgemeester, in het Stadhuis, aldaar, Kamer 204, zitting zal houden op dinsdag 23 december 1958, te 10.00 uur, teneinde de bezwaren van be langhebbenden aan te horen tegen het plan van onteigening voor demping van dn Uiterstegracht in de gemeente Leiden, alsmede teneinde van eventueel op de be treffende percelen rustende, onbekende zakelijke of andere rechten kennis te nemen, en nodigt belanghebbenden uit om hun bezwaren, ter plaatse en ure ver meld, mondeling of schriftelijk aan ge noemde commissie mede te delen; 2e: dat de stukken, bedoeld in het eer ste lid van artikel 12 der Onteigeningswet ter voldoening aan het tweede lid van dat artikel ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie der gemeente, aldellng openbare werken, kamer 111, van 8 december 1958, totdat de commissie haar werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht; 3e: dat het uitgewerkte plan van het gehele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente Lelden, afdeling Openbare Werken, kamer 111, van 8 de cember 1958 totdat de commissie haar werkzaamheden heeft volbracht. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Nicolette Helena Jacoba, dr. van N. M. Hogenboom en M. T. van der Meer; Wij nand Alexander, zn. van G. H. Stomp en M. C. van der Peet; Jacoba Hendrlka, dr. van J. P. Mink en D. Hartevelt; Johannes Hendrik Franciscus. zn. van H. Rahms en H. M. de Wilde; Euphemia Maria Berna- dette, dr. van J. G. Wisse en J. T. Heijn; Henricus Petrus Johannes, zn. van M. J. T. Arendts en M. A. P. Knaapen; Adrianus zn. van H. H. van Stnlen en M. Hdnders; Josina Adriana, dr. van A. B. Faber en J. Middelkoop; Elisabeth Maria, dr. van J. A. Koeleman en A. C. M. Soholte; Cornells Jozef, zn. van J. A. Koeleman en A. C. M. Scholte; Frans Peter, zn. van W. Zitman en M. van Atten. ONDERTROUWD J. P. M. Wagenaar en W. H. T. Stoop; W. T. Koevoet en E. M. Phllipsen; H. A. M. J. Oedayrajslngh Varma en B. E. da Costa Gomez; G. J. Bossink en P. Rljs- dam; N. den Hoed en P. C. van Wijland; G. van EIJgen en M. A. Meijer; J. van Leeuwen en C. Bekooy; J. A. Serlie en C. M. Wesseling; L. Stakenburg en H. A. van der Meij; A. van Hemert en H. van Roijen D. Dulvesteijn en G. Keereweer; H. W. Kuljper en M. de Groot; J. R. F. Meule- man en A. M. H. Traversin; T. Maaskant en J. Karei; H. D. Hamming en B. C. de Jong; E. H. Hemmen en H. C. Kuil; C. E. Schippers en W. M. F. Taverne; W. F. Verkuljlen en H. Monflls; W. Jansen en H. Mes; B. Schaap en P. H. Kuil; R. J. A. Rippe en J. T. de Miranda. OVERLEDEN M. van Veen, 81 Jr.. vrouw; K. van der Bent, 75 Jr., wed. van K. van Duijven- voorde; N. van der Linden, 79 Jr., man; W. P. Brouwer, 32 jr., man; D. van der Reljden. 58 Jr., man; G. T. H. van Gas teren, 79 Jr., wed. van S, J. Chabot. BLIJFT JUNO NOG STADSNIEUWS DAGEN STIJGEN zullen de een na de ander worden uit gespeeld. Wie thans door de stad rijdt wordt getrofen door de enorme licht- zee, een ware triomfboog van neon in vele kleuren. Een van de grote attrac ties is het binnenrijden van het cent rum via het grote viaduot: 15 meter hoog ziet men neer op de stad, die door de nieuwe moderne gebouwen wordt be heerst. Het nieuwe verkeerssysteem met de tunnels, het viaduct en de sterk ver brede lanen met zes of acht rijbanen oefent een geheimzinnige aantrekkings kracht uit. Vele toeristen willen het eens zien. Het bouwen houdt daar bo vendien niet op. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan het inter nationaal centrum, dat in de eerste da gen van januari klaar moet komen. Dit enorme flatgebouw voor winkels en kantoren is reeds grotendeels verhuurd, en zo krijgt het centrum van de hoofd stad, het oude Rogierplein, een geheel modern gezicht. Ieder is reeds vergeten dat hier enkele jaren geleden nog een van de oudste stations prijkte. Rekent op Europa Om een brandpunt van belangstel ling, van congressen, toerisme en zaken leven te blijven want de Expo heeft direct en indirect veel nieuwe contacten opgeleverd rekent Brussel bovendien op de groei van de administraties der Europese instellingen. Het nieuwe paleis van de congressen, in de Albertinawijk, is reeds voor de helft bezet door amb tenaren van de gemeenschappelijke markt en van het secretariaat van de Europese ministerraad. Verder hebben Euratom en de Europese commissies in de stad nog drie nieuwe enorme ge bouwen gehuurd. Er zijn in de Belgische hoofdstad waarschijnlijk al meer dan duizend Europese (dus duur betaalde) ambtenaren aan het werk, en de mees ten hebben zonder moeite mooie flat woningen kunnen huren. Anderen zijn buiten Brussel in tuinwijken of villa's gaan wonen. Dat die installatie zo ge ruisloos kon gebeuren, bewijst dat Brus sel een oplossing had gevonden voor het probleem van de huisvesting. Ook op dit ogenblik is er nog een grote voor raad onbewoonde huizen beschikbaar, en zelfs in sommige nieuw gebouwde flat woningen zijn leegstaande appartemen ten. Brussel is een prettige stad, waar Arts moest hulp met dood bekopen De bejaarde medicus W. R. van Haga uit de Meeuwenlaan in Amsterdam- Noord heeft vanochtend zijn hulpverle ning aan een licht gewond slachtoffer van een geslipte personenauto op de gladde Zuiderzeeweg nabij de Schelling- wouderbrug in Amsterdam-Noord met de dood moeten bekopen. Hij was met zijn zoon uit zijn auto gestapt om hulp te bieden aan de 36- jarige ir. W. Baer, een employé van de Draka, die met zijn personenauto, ko mende uit de richting Amsterdam-Oost, over de kop was geslagen en in de berm van de weg terecht gekomen; hij liep slechts enkele ontvellingen aan het ge zicht op. Juist op het moment, dat de drie heren op het middentalud van de weg nog even stonden te praten over het wegslepen van de auto. slipte op het gladde weggedeelte ter plaatse een van de brug komende zware betonmeng- wagen en reed recht op het groepje waarbij zich ook een motorrijder had gevoegd in en kwam met een zware klap op zijn zijkant terecht op het linker weggedeelte. De gevolgen waren ontstellend. De arts Van Haga moet op slag dood zijn geweest, zijn circa 35-jarige zoon, eveneens medicus werd ernstig ge wond, evenals de chauffeur van de betonwagen, die uit de cabine werd geslingerd. Ir. Baer en de motorrijder ontkwamen aan de catastrofe. De slachtoffers zijn direct overge bracht naar het Wilhelminagasthuis. Het tempelpaviljoentje van Siam, dat door Koning Leoplod zou worden gekocht en in het park van de Japanse toren en het Chinees paviljoen door Leopold 11 in 1910 op de wereldtentoonstelling van Parijs gekocht opnieuw zou worden opgebouwd. auto van de Grote Markt van Brussel Of wij het zonder de Expo verder kunnen in Brussel? Het zal zeker een grote inspanning vergen om de vreemde toeristen in een steeds groeiend tempo voor een bezoek aan Brussel te interes seren. de „enigszins verplichte" cliën- tele van de Europese gemeensohappen buiten beschouwing gelaten. Uit de Expo is een nieuwe vereniging geboren: „Brussel, internationaal cen trum". De Expo heeft daarbij bepaald een stoot te gegeven en de meeste grote internationale reisagentschappen orga niseren thans een bezoek van enkele dagen aan de Belgische steden, met Brussel als uitgangspunt. Maar het grote doel van Brussel blijft vanzelfsprekend: hoofdstad van Europa worden. Hiervoor Eerste rakettrap werkte drie seconden tekort Officieel is In Cape Canaveral ver klaard, dat eerst morgen definitief over het toekomstige lot van de Juno II. het projectiel van het Amerikaanse leger, dat vanochtend naar de maan werd ge lanceerd, geoordeeld kan worden. Metingen hebben aangetoond, dat de eerste rakettrap drie seconden te kort heeft gewerkt. Er mankeerde daardoor V/a procent aan de benodigde snelheid. Twee en een half uur na de lancering had de Juno in haar spiraalvormige baan om de aarde een hoogte van 35.200 km bereikt. Deze hoogte blijft groter worden, wellicht zelfs nog enige dagen. Overigens worden belangrijke weten schappelijke gegevens ontvangen van de radioapparatuur aan boord van de Juno, die vooral betrekking hebben op de stralingsgordel om de aarde. Het moet thans uitgesloten worden geacht, dat de Juno het gebied van de maanbaan zal bereiken. Geref. Kerk bouwt woningen veer jonge lidmaten Toewijzing zonder bemiddeling van Overheidsinstanties. (Speciale berichtgeving) Getroffen door de woningnood, heeft de gereformeerde kerkeraad te Bussum destijds besloten als unicum in den lande uit zijn midden een Stichting ..Woningbouw" te vormen, die voor de jonge kerkleden een woning wil laten bouwen. De plannen krijgen nu vaste •vorm: binnenkort zullen langs de Laar- derweg in Bussum 16 woningen verrij zen. die door deze commissie zullen worden toegewezen aan woningzoeken den onder de jonge gemeenteleden. De financiering van dit project is mede door een lening uit de Geref. Kerk rond, terwijl de plannen door de betrokken in stanties zijn goedgekeurd. De huur der woningen, die door een Bussemse aan- j nemingsfirma gebouwd zullen worden, zal ongeveer f. 75.- per maand bedra- gen. Als novum wordt beschouwd, dat de commissie zelf zal kunnen uitmaken aan wie deze woningen moeten worden j toegewezen, zonder bemiddeling van I overheidsinstanties. Italië zat zonder kranten „Rome Daily American" was het enige blad in geheel Italië, dat gisteren van I de pers kwam. daar alle Italiaanse Journalisten een staking van 24 uur hielden. Er kwamen geen avondbladen uit en vandaag verschenen de ochtend bladen evenmin. De ruim 4.000 Italiaan se journalisten begonnen gisterochtend om zes uur met hun staking om kracht bij te zetten aan hun eisen om een salarisverhoging van 40 procent, kortere werktijden en wlntervakanties. De Ver eniging van Uitgevers had een salaris verhoging aangeboden van 10 procent, hetgeen werd afgewezen. Twee journa listen die voor de radio- en televisie omroep verslag gaven van het debat in de Kamer werden door hun vakvereni ging geschorst. Buitenlandse pers agentschappen moesten van niet- Italiaanse employé's gebruik maken om verslaggeverswerk in Italië te doen. Medische Dienst Leiderdorp Dokter H. A. Blaau- wendraad. Hoogewaard 4, Koudekerk, tel. K 1714 - 208. Oegstgeest Dokter E. W. J. van Walohren (tel. 22030) en dokter A. B. J. v. d. Vliet—De Vries (tel. 22331). Voorschoten Dokter Th. Thies, Leidseweg 51, tel. 2520; voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, telef. no. 2177. Warmond Dokter A. W. Bots, te Voorhout, tel. K 2532 - 7393. Wassenaar Dokter E. M. N. Ooster- baan, Prinses Marielaan 14a, tel. 3056 (Noord) en dokter H. D. Boer, Witten- burgerweg 188, tel. 9124 (Zuid). Apotheken t.m. zaterdag 13 dec.: zal nog een grote strijd moeten worden (Apotheek dr. P. Siderius, Johan de geleverd. 1 Wittstraat 9, tel. 3806. Gistermorgen omstreeks kwart voor tien reed op de Rijnsburgerweg een 27-jarige vertegenwoordiger uit Oegstgeest met zijn scooter tegen een bestelauto. De chauffeur van de bestel auto merkte de scooterberijder niet op toen hij bezig was zijn wagen te keren. De Oegstgeestenaar liep een gecompli ceerde rechterenkelfractuur op. De EHD zorgde voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor hei semi-artsex. mej. N. J. F. S. de Ranitz (Den Haag) en mej. J A. Voorwinden (Leiden); artsex. de heren J. A. v. d. Haar (Den Haag) R. J. J. L. Knipsdheer (Den Haag) en M L. Petit (Den Haag1). NIEUW AFZETGEBIED LEIDSE COÖP. GROENTEVEILING Aan de lange lijst van afzetgebieden der Leidse Coöp. Groenteveiling is van daag weer één toegevoegd, t.w. Afrika. Tien ton uien, gesorteerd volgens voor schrift van het Uitvoer Controle Bureau verliet het veilingterrein om vanuit Rotterdam per sohi-p naar Nigera te worden vervoerd. VOORSCHOTEN OECUMENISCHE DIENST In verband met het in werking tre den van de consensus tussen de Herv. en Ev. Lutherse Kerk over het H. Avondmaal en de H. Doop, wordt mor genavond in de Herv. Kerk alhier een oecumenische dienst gehouden, waarin ds. E. Saraber en ds. H. J. A. Haan (Luth. pred. te Leiden) zullen voor gaan. Oost en West werken samen aan een film Amerikaanse, Britse en Russische artiesten en technici zullen samenwer ken in de eerste gezamenlijke film van Oost en West. zo werd dezer dagen te Londen meegedeeld De film „Operatie IJsbreker" zal ongeveer veertig miljoen gulden kosten en in een Engels- en Russisch-talige versie worden uitge geven. Zij verhaalt het neerstorten van een poolvliegtuig en de pogingen van Britse en Russische schepen om de overleven den te bereiken, voordat de ijsschots, waarop zij zich bevinden, breekt en om slaat De film zal naar verwachting eind 1960 gereed zijn. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 december. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: andijvie 4552. kroten, gekookt 25, boerenkool 1323. rode kool 1112, gr. ten A 4358. B 3850, winterpeen 18, wit. kool 14, prei 12—26, stoofsla 2627, sprui- 101 6698, per 100 stuks: bloemkool A 57, B 25—44, knolselderle 11, sla A 18.10, B 12.2014.10, per 100 bos: selderie 8,00 11.60. KATWIJK AAN DEN RIJN, 6 december. Groenteveiling: waspeen A export (per kist) 2.403.30, waspeen B export (p. kist) I.602.80, waspeen binnenland (per kist) 2.004.00, gele kool 12.0012 10, groene kool 7.10—11.80, boerenkool 11.00—11.20. spruiten A 40.— tot 50.—. B 22— tot 31 selderie 11.80, uien (per kist) 2.202.40, breekpeen (per kist) 1.101.20, stoofsla 10.tot 11.bloemkool A (per 100 st.) 28.tot 44.bloemkool B (per 100 st.) 14.tot 18.knolselderle (per 100 st.) 2.009.00, andijvie A 27.tot 42.an dijvie B 14.tot 22.rode kool 11.tot II.50. Aanvoer waspeen 46.000 kg. waarvan 10.000 kg. voor export werd verkocht. RIJNSBURG. 5 december. Bloemen veiling FLORA. TroschrysantenAnjou 7080. Orchid Beauty 7590, Schla ger 7090. Kauffmann 6075, Jozef 65—85. Little America 7080. Wllcox 70 85. Erco 6884, Balcon 115140, Love- llne 80—85. Golden Sail 85—100, Rolinda 75—90. Island 100—115, Freesia 75—100. Narcissen: Helios 7585. Early Glory 80 100, pragford 5065. alles per bos. Am. Anjers: Sim rood 1822. roze 2026. wit 1928. Harvest Moon 14-16, Lucky Stricke 1620, Shock Pink 1820, Tulpen: Kre- lage 2931, Imperator 4647. Pink Troh- fy 4244, Demeeter 115120, Roland 21 —27 alles per stuk. Blinde trouw" aan oude admiraals (Van onze correspondent te Bonn) Door de straten van Nederlands Marinestad Den Helder heeft men al enkele malen officieren van de nieuwe Westduitse Marine zien lopen. NAVO-bondgenoten, die doordrongen zijn van de nieuwe democratische geest? Men mag het hopen. Weten doet men het niet meer, sedert het laatste incident waarbij de namen van Dönitz en Rader weer eens werden genoemd. In de Westduitse Oostzeehaven Gliick- burg had onlangs een bijeenkomst plaats, georganiseerd door legerpredl- kanten en de Evangelische Academie te Hamburg. Daar sprak o.m. de oud-offi cier, thans legerexpert van de socialis tische SPD, dr. Beermann, over de tra ditie van de Westduitse Marine. In Beermann vocht blijkbaar de socialis tische politicus met de oud-officier, want op een gegeven ogenblik gooide hü de knuppel in het hoenderhok door de vraag op te werpen of de Westduitse Marine niet de in 1917 wegens muiterij gefusilleerde matrozen Reichpietsch en Koebis moest rehabiliteren. Een der aanwezige Marine-officieren zei daarop, dat het uit disciplinaire overwegingen niet mogelijk is om muiters te rehabili teren, waarop Beermann verklaarde dat de beide gefusilleerde matrozen hem nader stonden dan de groot-admiraals Kader en Dönitz, die zich schuldig heb ben gemaakt aan ondersteuning van de jodenvervolging door nazi's. Daarop verlieten alle Marine-officieren de bij eenkomst, kennelijk bijzonder beledigd door Beermanns opmerking. Voor de buitenstaander ls Beermanns stelling betreffende de gefusilleerde muiters aan de ene kant wel, maar aan de andere kant ook weer niet accep tabel. Immers, de socialist meent dat muiterij onder de bepaalde politieke spanningen van 1917 getolereerd was en daarover valt met de wetboeken in de hand te discussiëren. Maar aan de andere kant is het misdrijf der twee onaanzienlijke muiters van 1917 bepaald niet, wat de omvang aangaat, te verge lijken met de misdaden waaraan lieden als Rader en Dönitz zich schuldig heb ben gemaakt. Rader, die al spoedig na 1933 het vertrouwen van Hitier heeft gewonnen en in 1939 groot-admiraal werd, heeft een grote invloed geoefend op Hitiers oorlogsplannen. In 1943 trad hij af, in 1946 veroordelde het Inter nationale Gerechtshof te Neurenberg hem tot levenslang. Dönitz, wiens me moires dezer dagen juist zijn versche nen en waarin hij zijn houding onder Hitier rechtvaardigt, werd in 1939 com mandant van de Duitse onderzeeboot- vloot en werd in 1943 als opvolger van Rader benoemd tot opperbevelhebber der Marine. Hitier benoemde hem tot zijn opvolger in april 1945. Hij werd in 1946 te Neurenberg tot tien jaar ver oordeeld. Officiële zienswijze Van officiële zijde te Bonn heeft men over het incident te Glückburg gezegd, dat noch de beide in 1917 gefusilleerde muiters noch de beide groot-admiraals voor de huidige Duitse Marine als voor beelden kunnen gelden. Ongetwijfeld een gelukkig commentaar! Wat de mui ters betreft, beriep Bonn zich terecht op de pilaren, waarop een leger in een democratische staat rust: gehoorzaam heid en bevel, wat na de eerste wereld oorlog zelfs door sociaal-democraten is erkend, gelijk de sociaal-democratische minister van Defensie in de Welmarer Republiek, Noske, dat deed. Beermanns houding tegenover de muiters van 1-917 acht men te Bonn vreemd, omdat het hier om twee matrozen gaat, die thans in communistisch Oost-Duitsland als helden worden vereerd. Over Dönitz en Rader zegt Bonn dat zij de jodenvervolging van Hitier c.s. met nadruk hebben goedgekeurd en dat legt een schaduw over de wapenfeiten van beide ex-admiraals, die volgens het Westduitse ministerie van Defensie tij dens de oorlog de Marine volgens de regels van het volkenrecht hebben laten vechten. De Mythe Maar geen woord uit Bonn over de zich verwijderende Marine-officieren, die „hun" Rader en „hun" Dönitz bele digd achtten door Beermanns opmer king. Men heeft reeds gezegd dat er ook in de nieuwe Westduitse Marine een soort R&der-DÖnitz-mythe heerst, een aanknopen aan de oude traditie van de Duitse Marine, Hitler of geen Hitier, jodenvervolging of nietMen verwijt thans de Westduitse Marine-officieren, dat zij nu al decennia lang zozeer ge steld zijn geweest op hun onafhanke lijkheid dat zij de politieke werkelijk heid steeds uit het oog hebben verloren. Of het nu de „Kaiser" was, die hun be veelt te vechten, of de Welmarer Repu bliek, of Hitler of de NAVO de poli tiek interesseert hen niet, zo zegt men. En Rader en Dönitz blijven zij trouw! j Dat zyn hun grote voorbeelden, van hen de grootadmiraals van Hitler maken zij een mythe. Het incident te Glückburg geeft nog eens aan welke moeilijkheden er in West-Duitsland bestaan bU de op bouw van een nieuw leger en een nieuwe Marine en dus bij het aan trekken van ongetwijfeld, militair ge zien, capabele officieren die nog altijd geen onderscheid kunnen maken tus sen hun daden en het misbruik, dat i de nazi's hebben gemaakt van de1 kundigheid en de kennis van deze i zelfde officieren, van Rader en Dönitz I tot de huidige veertigers en vijftigers, i die de NAVO dienen en nu door Kiel, Glückburg, Den Helder, Portsmouth en Brest lopen.... J !r dere week was vó| vavt itoarte Pief ev7 Sinterklaas „.onsdieet bestond uit suikergoed met speculaaso C-*—-1 "Ükrl \L'/ SiNr£RKlAAS... SPECULAAS PIETER8ARS.... we maakten weer barslechte" bint Ni— cciaasgedichteru. kleine makkers., maakten veel en wild eraas en ook U getooide ëévi dag aaw SintNicolaas

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7