KERSTSAMENZANG IN LEIDEN, LEIDERDORP EN HILLEGOM FILMS Klokgelui kondigt feest aan u ZIET 'T IN PANORAMA! Wowo had het niet gemakkelijk voor gerechtshof in Karlsruhe 7ste jaargang Zaterdag 6 december 1958 Tweede blad no. 29614 Met Kerstmis mag niemand eenzaam zijn,, Zondag j.l. zijn de adventsweken ingegaan, de tijd waarin heel de hristenheid zich voorbereidt op de herdenking van de komst van hristus in de stal van Bethlehem. De adventstijd is van ouds een tijd et een eigen stijl, evenals trouwens het kerstfeest. Het valt echter et te ontkennen dat de advents- en kersttijd steeds meer ver- ereldlijkt, hetgeen velen in de kerken verontrust. Een anoniem mité, gevormd door leden van verschillende protestantse kerken en r.-k. kerk heeft evenals vorig jaar weer een oproep doen uitgaan t bezinning. In Leiderdorp vlen wijst er allereerst op dat kerst- ist „Christusfeest" betekent, hetgeen 1 zekere stijl in de voorbereiding en viering eist. Nog maar nauwelijks is -Nicolaas uit de etalages verdwenen het kerstmannetje doet er zijn in de. Doch het kerstmannetje heeft •ts te maken met het kerstfeest en :t Jezus Christus te maken. Dit is chts één symptoom van de verwereld- :ing van het kerstfeest, die in andere iden reeds verder is gegaan dan in derland, doch waarvan ook in ons id de tekenen duidelijk worden. Eenzaamheid Het kenmerk van onze tijd is een- aamheid. Hoe hoger de positie is die nen bekleedt, hoe eenzamer men vaak s in dit leven. Als het comité dan tok de slagzin „Met Kerstmis mag liemand eenzaam zijn" lanceert, be ekent dit niet dat dit alleen voor de cersttijd geldt. Kerstmis is echter een jerede aanleiding weer eens te wijzen ip de plicht van ieder mens duurzame ;oede betrekkingen aan te knopen net zijn medemens. Vaar Christus onze broeder werd in vlees, mogen wij onze mede-mensen t links laten liggen. Bij de bezinning het kerstfeest is zeker ook nodig een sinning op de menselijke betrekkin- met de liefde voor de medemens als indslag. )e week van 17 tot en met 24 decem- is een week van bijzondere voorbe ding op het kerstfeest. Hoe dichter iter men bij het feest komt, hoe druk- men het krijgt en hoe minder tijd n heeft voor de bezinning. Met name de dag voor Kerstmis heeft ieder het sonder druk, zowel in de winkels als de huishoudingen. Het comité wijst p, dat de taak van de huismoeder il verlicht kan worden als alle huisge- ;en een handje meehelpen. Eigenlijk voor een zo belangrijke feestdag een je middag nodig, evenals de zaterdag- idag voor elke zondag! Klokgelui Ivenals vorig jaar zullen de klokken i kerken en andere gebouwen het stfeest inluiden. Het comité heeft het lege van B. en W. verzocht ook de illonklokken te laten luiden en ge- de toestemming vorig jaar en de ncipiële toestemming voor dit jaar, wacht men dat dit ook inderdaad zal euren. Ook het klokje van de Uni- siteit zal zijn stem laten horen. Alle kken luiden op 24 december van vonds 7 tot 7.10 uur. Samenzang Het gelui van de klokken is bedoeld ls een uitnodiging aan de burgerij an Leiden naar het Stadhuisplein te omen om daar gezamenlijk bekende erstliederen te zingen. De beiaardier an het carillon zal voor de begelei- ing zorgen en ook enkele tussenspe- m ten gehore brengen. Ivenals vorig jaar zal de eerste regel i het te zingen lied de tekst zal op ne schaal worden uitgereikt wor- i voorgespeeld. Het comité is zeer ikbaar voor deze steun van het caril- De samenzang duurt van 7.15 tot i uur. Hoezeer deze zang vorig jaar 'd gewaardeerd, bleek wel uit de op- ast van naar schatting 2000 personen. 1957 was dit evenement enig in Ne- land, daar het op de dag voor Kerst in de open lucht werd gehouden, vijl medewerking werd verleend door 1 carillon. Het ziet er naar uit dat ook jaar Leiden de enige plaats in Ne land zal zijn, waar dit op deze wijze chiedt. Wij verlangen licht ZONDAGMORGENGESPREK BIJZONDER KERKEWERK er. im a de bijeenkomsten in verband met m. Amerikaanse Evangelist Osborn en aandacht voor gebedsgenezing, die en rdoor werd gewekt, heeft de Com- sie Bijzonder Kerkewerk van de ise Hervormde Gemeente besloten ig te keren tot programma's waarbij •k" isseling van gezichtspunten en ge- 50 hten rondom een actueel thema ge nheid bieden voor een eenvoudig en 10 >gaand gesprek. et onderwerp voor aanstaande zon- 20 morgen luidt: Wij verlangen licht! 05 erlangen naar licht kan van heel ichillende aard zijn. Icht willen de mensen in de vragen elke dag, in de problemen van het eldgebeuren en op talloze andere ter- emeenschappelijk is echter wel het angen naar licht bij moeilijke, vaak llende vragen in moreel en geestelijk .cht. Is God bestaat, waarom is de wereld zo, zoals de wereld is? ls God bestaat, waarom is mijn le en het leven van anderen dan zo egrijpelijk? rij zijn weer in de donkerste periode het jaar. Maar aan de binnenkant, onze raadselen en vragen, verkeren ook in het donker. Wij verlangen i de bijeenkomst van a.s. zondagmor- zal niet maar zo een antwoord ge- ïn worden. De inleiding wil een id en afwisselend beeld geven van de ?en, die ons als mens voor donkere dselen plaatsen. Met nadruk zal ech- daartegenover gewezen worden op Licht dat via de bijbel ontdekt kan den. nauw verband met het onderwerp een artiesten-echtpaar uit Amster- i (gitaar en zang) liederen van langen zingen. ■e bijeenkomst staat onder leiding dr. P. L. Schoonheim. - De afdeling „Loonbelasting en sonele belasting" van de Inspectie istingen te Leiden 2de afd., wordt ingang van 15 december verplaatst Breestraat 40 naar Br eestraat 19 lang Korte Schoolsteeg*. De samenzang zelf is niet enig in Nederlandé Zo zal men o.m. in Hillegom en Leiderdorp eveneens samen komen om bekende kerstliederen te zingen. In Leiderdorp geschiedt dit even eens op 24 december naast de her vormde kerk, des avonds om 8 uur. De geestelijkheid van de hervormde en gereformeerde kerk en rooms-katholieke parochie Meerburg alsmede de burge meester verlenen hun medewerking aan de schriftlezing. Muzikale medewerking wordt verleend door de zangkoren .Ex celsior", „Hart en Stem" en het r.-k. kerkkoor en door de Harmoniekapel in volle bezetting. De samenzang wordt voorafgegaan door het luiden van de klokken gedurende een kwartier. In Hillegom In Hillegom komt men op 23 decem ber samen in de grote zaal van Tres long. Vorig jaar kwamen daar onge veer 800 personen bijeen, maar men verwacht dit jaar evenals in Lei den nog wel een grotere opkomst. Het Hillegomse comité is samengesteld uit personen uit alle lagen van de be volking en draagt zodoende ook een in terkerkelijk karakter. Leden van „Cres cendo" en de „Hillegomse Harmonie Kapel" verzorgen enkele soli, terwijl de begeleiding wordt verzorgd door een orgel. De organisatie van deze avond is weer ter hand genomen, omdat van vele zijden hiertoe een verzoek werd gedaan. Evenals in Leiden en Leiderdorp blijkt in Hillegom deze manier van voorbereiding op het kerstfeest zeer te worden gewaardeerd. Moge deze avon den de inzet vormen van een goede kerstfeestviering. Advertentie U hoort 't door de radio U leest 't in de krant... REPORTAGES HEET VAN DE NAALD: zi Boriem ts nu hor am at rÊ>.dÊik. Enige malen betrapt op tegenstrijdigheden Geen vergiftigde koffie? (Van onze correspondent in Bonn) Op de tweede dag van het proces- Wohlgemuth in Karlsruhe verklaarde de Berbjnse chirurg dr. Wolfgang Wohlge muth gisteren, dat hij op 20 juli 1954 de toenmalige president van het West- duitse bureau tot bescherming van de grondwet, dr. Otto John, geen vergif tigde koffie heeft laten drinken. „Otto John kreeg van mijn assistente een heel normaal kopje koffie,,' aldus de arts, wie gisteren overigens niet alles zo goed afging als hij had gedacht. Wohlgemuth, die ervan wordt ver- aldus de communisten te hebben ge bracht met Russen en Oostduitsers en audus de communisten te hebben ge holpen om Westduitse staatsgeheimen Aantal werklozen in Leiden bleef gering In het rayon Leiden dat de gemeenten Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegst- geest, Voorschoten, Warmond en Zoe- terwoude omvat, was eind november het beeld van de werkgelegenheid in grote lijnen geheel overeenkomstig de cijfers, die voor het gehele land golden. Ook Ook in Leiden en omgeving was de ab solute werkloosheid iets opgelopen, maar niet in die mate als normaal zou kunnen worden geacht voor dit seizoen. Dit wordt in de eerste plaats geweten aan de gunstige weersomstandigheden, die hebben medegeholpen om het aan tal werklozen laag te houden, maar toch ook aan conjunctuurinvloeden. Over het algemeen is men zeker tevreden over de gang van zaken en 747 werklozen eind noveanlber nog geen twee procent (1.85) van de mannelijke beroepsbevol king mag niet verontrustend genoemd worden. In vergelijk met eind oktober betekent het een stijging van 41, terwijl men vorig jaar in dezelfde maand bijna tweehonderd hoger kwam. De werkge legenheid in de metaalnijverheid weet zich op het peil van de vorige maanden te handhaven, er zijn aanwijzingen, wel ke zelfs op een licht herstel in deze be- Opdracht zonder genade Een echtef> western Rex Het terrein der westerns is door legio filmmakers zo grondig afge graasd, dat men eigenlijk bewondering moet hebben voor de mensen, die nog iets origineels weten op te brengen. Men komt ze helaas dan ook niet te vaak tegen. Slechts een enkele keer. Zoals bij de kleurenfilm op breed doek „Op dracht zonder genade". In het verhaaltje van de revolverheld, die erop uit gestuurd wordt om een man op te sporen, die eens een legende was en in de wijze, waarop deze geschiedenis zich verder afspeelt steekt iets oorspron- dmyfstafc wijzen. In de textielnijverheid1 heerst grote bedrijvigheid. De bouwnij verheid vertoont in weerwil van de ove rigens geringe stijging van de arbeids reserve als gevolg van het seizoen een gunstiger 'beeld dan vorig jaar. Hoewel eind november 121 vrouwelijke arbeids krachten als werkloos stonden inge schreven, overtreft de vraag nog altijd het aanbod. VAN DEZE WEEK: Beeldhouwer David MacFall aan de voet van het bijna voltooide standbeeld van Churchill, dat ge plaatst zal worden in diens kies district Woodford. Er. Is. een stom van protesten opgestoken rond dit standbeeld, dat volgens velen eer der een in woede onstoken gorilla uitbeeldt dan de grote staatsman, die men emee wil eren keljjks. Het is meer dan men van de meeste westerns kan zeggen. Maar voor het overige is deze verse schotel met overbekende ingrediënten gegarneerd en overgoten: veel spanning, voortdurende actie en een scheutje romantiek. Alles bij elkaar dus een „echte" western, waarin de hoofdrollen vertolkt worden door Jock Mahoney, Gilbert Roland en Linda Cristal. „Ariane" Pikant en ondeugend Casino Ariane, vrije filmbewerking van Anets bekende roman van die naam, is een charmant verhaal, waarin een „groot" drietal de hoofdrollen speelt, t.w. Gary Cooper, Audrey Hep burn en Maurice Chevalier. De eerste als een ervaren en een beetje wereld wijs man, de tweede als een jong meisje, dat haar hart aan deze miljonair ver liest en de derde als detective, die zijn neus in andermans zaken steekt. De film speelt in Parijs: kan het anders dan dat zij pikant en ondeugend is en dat de romantiek er een hartig woord in meespreekt? De sfeer van het luxueuze hotel, waar in Gary en Audrey elkaar ontmoeten, is uitnemend getroffen. Maar dat is niet de hoofdzaak. Hoofd zaak zijn de gebeurtenissen en w&t voor kostelijke gebeurtenissen! waar mee deze film doorspekt is en Audrey en Gary de harten van iedereen stelen, met Chevalier als een perfecte derde op de achtergrond. Van deze film hebben indertijd in onze stad reeds tallozen al genoten. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze reprise nog talloos veel anderen zal stimuleren tot een bezoek. Er is een heerlijke avond door ge waarborgd! ,£iland der verschrikking" Oorlogsavontuur met een poging tot diepere achtergrond LIDO Een tafereel uit de tweede wereldoorlog en dus de zoveelste oor logsfilm. In dit geval met een diepere achtergrond, want de vraag komt o.a. aan de orde of een vredelievende Qua ker tot daden van geweld kan overgaan. Hoofdpersoon is Alec Austen, tekenaar op een reclamebureau, die aan boord van een torpedojager het wantrouwen wakker roept van de eerste officier Edge, al verzekert Austen hem, dat hij geen principiële Quaker is. De diepere strijdvraag wordt door deze verzwakking als het ware ontweken, zo dat het zwaartepunt in deze film komt te liggen op, een hachelijk avontuur op zee en de liefde van Austin voor Susan, die zich echter eerst wil vrijmaken van haar chef met wie zij bijna verloofd is. Hoofdrolspeler Alan Ladd is een beken de figuur op het witte doek en de ove rige rolbezetting bracht tal van min of meer bekende sterren in actie. Vanzelf sprekend is dit werk (in Warnercolor) met een flinke dosis oorlogsromantiek overgoten, al ontbreekt het allerminst aan de suggesie, dat er ook nog wel wat anders is dan dat. Al bij al een dualis tisch geheel, dat al naar gelang hetgeen de toeschouwer verwacht, verworpen dan wel geprezen zal worden. „T abarin" Wervelende ohow LUXOR Zoals de titel van deze film reeds doet vermoeden wordt het middelpunt van het verhaal gevormd door de Parijse nachtclub Tabarin. Daarin neemt Jacques Forestier een zeer bijzondere plaats in. Slechts het fi nanciële gedeelte van dit amusements centrum rust op andere schouders, voor het overige en vooral het artistieke ge deelte komt het allemaal op hem neer. Tot een van de sterren, die hijzelf lan ceert, - een vroegere vriendin van hem - roet in het eten komt gooien, de finan cier weet in te palmen en dan langzaam Tabarin ten gronde richt Zoals te ver wachten was» komt alle», weer op zijn in handen te krijgen, kwam verschei dene keren in botsing met de president van de rechtbank. Deze zei enkele ma len, dat het op 20 juli 1954 anders moet zijn toegegaan dan de beklaagde schil derde. In het geding is hierbij de ver klaring van John zelf, die erop blijft staan, dat hij op 20 juli 1954 in de woning van Wohlgemuth in West-Ber- lljn een verdovende stof heeft gekregen en dat hij vervolgens naar Oost-Berlijn in Wohlgemuths auto is ontvoerd. Wohl gemuth verklaarde gisteren, dat hij op de fatale dag heel gewoon met John naar Oost-Berlijn is gereden, daar zijn zij ontvangen door een mysterieuze dr. Schneider, die niemand kent. Vervolgens hebben zij gesproken met een Russische ambassaderaad en enige Oostduitsers en daarna is het gekomen tot een com pleet drinkgelag, waarbij de alcohol rij kelijk vloeideVolgens de arts is John dronken geworden en over een tafel gaan liggen; hij lalde tenslotte: „Ik blijf hiereen opmerking waar van de Russische gasten zeer hadden opgekeken, mag men Wohlgemuth ge loven. Deze verklaring van de BerRjnse arts werd niet voetstoots door het Bondsge- rechtshof aangenomen. Men betrapte Wohlgemuth verscheidene malen op tegenstrijdigheden. Zo weigerde hij om de naam te noemen van de vooraan staande Oostduitse communist, die bij het drinkgelag aanwezig is geweest: „Dat kan ik niet. De aarde moet voor mU weer rond worden", zei hij, kenne lijk erop doelend, dat hij na het proces te Karlsruhe weer naar Oost-Berlijn wil gaan. Wohlgemuth trachtte Johns vlucht ook steeds weer te verklaren uit de teleurstelling van laatstgenoemde over het feit, dat zovele ex-nazi's in West- Duitsland weer hoge ambten bekleden, maar ook hiermee kon hij zijn hulp bij het rijden van John naar Oost-Berlijn en het contact leggen tussen John en de Russen en Oostduitsers niet verklaren. Aan een wens, welke reeds meer dere malen in de Leidse raad is ge uit: een betere regeling van het ver keer op de hoek Lorentzkade Kamerlingh Onneslaan, wordt thans uitvoering gegeven. De afde ling bestratingen van de dienst van gemeentewerken treft hier momen teel tal van voorzieningen, welke er op gericht zijn het verkeer in vas tere banen te leiden. Het invoeren van het een richtingsverkeer op de Lammen- schansweg, mogelijk geworden door de aanleg van het bestrate Philoso- phenpad, maakte dit dan ook wel gewenst. Een oplossing is gevonden door het trottoir op de hoek van de Kamerlingh Onneslaan (rechts op de foto) te verbreden en een bocht te leggen op het punt waar de Lo rentzkade (links op de foto) uit komt op deze laan. Dit laatste is echter vrij ingrijpend: de rijbreedte van de Lorentzkade wordt hier ge halveerd, terwijl in het wegprofiel enige bochten komen. Kunnen wij er begrip voor hebben, dat op dit punt het verkeer uit de richting Lo rentzkade wordt afgeremd, met het nemen van zulk een rigoureuze maatregel gaat men o.i. te ver. In de toekomst zullen auto's en fietsen waarom niet meteen een rijwielpad aangelegd? zich door deze smalle bocht moeten wringen, met alle daaraan verbonden gevaren. Had men deze bocht niet enkele meters kunnen verplaatsen naar de richting van de stad? Bovendien krijgt men, komende van de Lorentzkade. min der uitzicht op het van links komen de verkeert dan zulks in het ver leden het geval was. Een ideale oplossing achten wij dit dan ook allerminst. (Foto L.D./Van Vliet) Advertentie vrolijke pootjes terecht. Een stel goede vrienden uit Tabarin zorgt daar wel voor, maar het is toch niet zo belang rijk. Want al is het verhaaltje niet zo zin- en zouteloos als te doen gebruike lijk bij dergelijke showfilms, het loopt toch ook niet over van originaliteit. Maar het is goed verteerbaar*en als zo danig een acceptabele aanvulling van een overweldigende hoeveelheid over rompelende show. Het zijn voornamelijk de beroemde Blue Bell Girls uit het Lido en de French CanCan van de Moulin Rouge, die in deze het leeuwedeel voor zich opeisen. Een wervelende showwind waait door deze film, waarin de hoofd rollen op gezellige en vlotte wijze wor den vertolkt door de dynamische Annie Cardy, de roodharige schoonheid Sylvia Lopez en de lieftallige Sonja Ziemann Alles by elkaar een kleurige, levendige en aantrekkelijke showfilm, waarop fil misch gezien wellicht het een en ander valt aan te merken, maar die de lief hebbers van dit kleurige en klankrijke amusement aangename ontspanning kan bezorgen. „Dracula" Toppunt van griezeligheid Trianon Er zijn altijd mensen die griezelen het toppunt van zaligheid 'vin den Welnu: die kunnen terecht bij de film Dracula, waarin de wereld der vampiers op quasi-wetenschappelijkei wijze uit de doeken gedaan wordt. Die vampiers zijn de prodiukten van een oud volksgeloof dat vooral in Duitsland nog opgang maakt volgens hetwelk deze uit de dood herrezen wezens zich voeden met menselijk bloed. Het bloed dat Graaf Dracula een vampier bij uitstek, tot zich neemt hij ziuigt het uit de halzen van schone, jonge vrou wen is niet blauw, maar donkerrood en het druipt hem tappelings uit de mond. Het is bepaald héél griezelig om dit te zien, zoals er nog zoveel meer griezeligheden vertoond worden, waarbij het kabinet van dokter Caligari maar kinderspel lijkt. Voor ons persoonlijk gaan die griezeligheden in belachelijk- heden over, maar er zullen misschien velen zijn die er anders tegenover staan. Voor hen geldt, dat ze zich goed aan hun stoel moeten vasthouden, om dit alles te overleven. Het gelukt tenslotte de aanstichter van alle \reselijk onheil de beruchte graaf Dracula, die 's nachts gaat leven en zich overdag in zijn graf tombe ophoudt, onschadelijk te maken en daarmee meteen een einde te maken aan zijn verschrikkelijke terreur. Deze graaf woont in een somber kasteel en maakt van daaruit zijn bloederige strooptochten. Hij wordt na een verwoed gevecht onschadelijk gemaakt. Zijn kwade geest is definitief verslagen door de dokter die een speciale vampierstu die maakte. In hoeverre U tegen al deze griezeligheid bestand bent zal een be zoek moeten leren Wij zijn er nog net in geslaagd de benen te nemen, gelukkig zonder de afgrijselijke Dracula op onze hielen Kerstactie Leger des Heils In het ook dit jaar weer fraai uitge voerde kerstnummer van de Strijdkreet, is een wereld-kerstreportage opgeno men, met afbeeldingen uit Brazilië en uit Japan, uit Ziirich, Parijs en Berlijn, waarop de bekende kerstpot van het Leger des Heils het middelpunt vormt. Ook in onze gemeente wordt deze kerstactie momenteel voorbereid.. In de komende week trekken de Heils soldaten er weer op uit met hun collec tebussen en -lijsten, terwijl binnenkort op verschillende punten in de stad de kerstpot weer zal verschijnen. Talloos zijn wederom de aanvragen om hulpverlening. Het Leger, aldus deelde ons de bevel voerend officier van het korps Leiden in verband met deze actie mede, vindt vele handen om die hulp gestrekt, maar het weet ook, dat er gévende handen zijn. Daartoe vindt men in de komende weken volop gelegenheid. TENTOONSTELLING PRENTENKABINET In het Prentenkabinet der Leidse Universiteit, wordt van vrijdag 12 december tot en met 10 januari een tentoonstelling ingericht van foto's en tekeningen van Ralph Prins. Het werk van de Hagenaar Ralph Prins doet hem kennen als een zeer veelzijdig kunstenaar, die geboeid wordt door de talrijke facetten, die zich voor doen bij vormgeven en ontwerpen. Hij werkt op het gebied van de industriële vormgeving van de fotografie en van de tekenkunst, maar bij voorkeur in het domein van de toegepaste grafische kunsten, zoals affiches, illustratie en lay out. Regelmatig exposeerde Ralph, zowel in binnen- als buitenland, het laatst in Nijmegen. Met geringe wijzigingen zal het daar getoonde materiaal, bestaande uit foto's en tekeningen, thans in het Prentenkabinet te zien zijn. VOGELSHOW „ARIBUS" De club van vogelliefhebbers „Avibus" organiseert van 12 t/m 14 december in het gebouw St.-Leonardus aan de Haag- weg een vogelshow. Voor de leden is aan deze tentoonstelling een onderlinge wed strijd verbonden, waarvoor diverse be kers en medailles, o.a. door het college van B. en W, en de directie van ons Blad, beschikbaar ayn gesteld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3