VIERDE MAANSCHOT VAN V.S. HEEFT KANS VAN SLAGEN eerste erasmusprijs voor president van oostenrijk de gaulle in de sahara voor bezoek oliewinning juno is iets te langzaam WEERBERICHT Fa. D. KRET Zn. Heeft Von Braun ivéér succes Juno II vanochtend kivart voor zeven Ned. tijd gelanceerd 97ste jaargang ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 No. 29614 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. w Hcnny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witt0 stogel l>Lelden - Glr0 no 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leider. Telefoon 20023—24350 Voor Europese culturele integratie De uitreiking saterdag in Milaan Prins Bernhard zal volgende week zaterdagmiddag in de aula van de universiteit van Milaan, als regent van de stichting „Praemium Erasmianum" voor de eerste maal „De Erasmusprijs" uitreiken. Het is dr. A. Scharf, de president van Oostenrijk, als de representant van het Oostenrijkse volk, die met deze prijs voor 1958, groot f 100.000.— is begiftigd. Jaarlijks worden een of meer geld prijzen uitgereikt, als onderscheiding voor personen of instellingen, werkzaam op cultureel, sociaal, of sociaal-weten- schappelijk terrein, die een bijzonder belangrijke bijdrage hebben geleverd tot de geestelijke eenheiu of tot de eenwor ding van Europa of die door hun werk deze eenheid of eenwording hebben ge manifesteerd De plechtige uitreiking van deze door het gehele Nederlandse volk als resultaat ener bijzondere actie bijeen gebrachte prijs geschiedt op de voor laatste dag van de conferentie in Milaan van de Fondation Europeenne de la Culture Prins Bernhard is voorzitter van het college van gouverneurs van deze organisatie. In deze kwaliteit en die van regent van het Prins Bernhard- fonds is hij „stichter" van „Praemium Erasmianum". Doordat dr. Scharf verhinderd is op de vastgestelde dag de prijs persoonlijk in ontvangst te nemen, zal deze worden overhandigd aan ir. L. Figl, minister van Buitenlandse Zaken van Oostenrijk. Voorbeeld Het bestuur der stichting met aan het hoofd dr. P. Rijkens, voorzitter, de heer J. Henrick Mulder, secretaris, prof mr dr. G. M. Verrijn Stuart, penning meester heeft de door Prins Bern hard aanvaarde gronden waarop aan dr. Scharf de prijs is verleend als volgt ge formuleerd „Oostenrijk werd tot een voorbeeld van cultureel herstel, van Europese moed, van Europees élan, van Euro pese gezindheid en vertrouwen". „In plaats van zich in een begrijpe lijke nostalgie voor het schitterend ver leden te koesteren, in plaats ook van te volstaan met een begrijpelijk zich be perken tot de taken van herstel van het primaire leven zonder meer, heeft Oostenrijk zijn schitterende, voor Europa onvervangbare culturele erfenis ondanks de zeer grote, hiervoor noodzakelijke offers niet alleen blijmoedig aanvaard, maar zich vastberaden getoond deze Europese waarde door te dragen in de toekomst, te vernieuwen en in te bou wen in het Europees geheel". Nieuw fundament Zeer belangrijke cultuurmonumenten uit het verleden in hun oude luister her steld, het muziekleven staat weer op het oude wereldberoemde peil; de beel dende kunsten worden krachtig bevor derd; aan het internationale culturele verkeer neemt Oostenrijk vooral ook door Wenen en Salzburg weer met glans deel. Een zeer breed opgezet program ma van sociale cultuurspreiding en cul turele vorming vooral van de jeugd is waarborg, dat niet alleen de Europese cultuur behouden blijft, maar dat daar voor een nieuw en hecht fundament wordt gelegd. Is het brandend houden van deze culturele lamp in Europa al een zaak van eminente waarde op zichzelf, wellicht nog belangrijker is het, dat Oostenrijk deze culturele herleving bewust in het perspectief van Europa heeft gesteld; talrijk zjjn de initiatie ven voor de bevordering van de Euro pese culturele integratie. Door dit alles is Oostenrijk met zijn hoofdstad Wenen tot een lichtend voorbeeld ge worden van een positieve geestelijke instelling, van moed. van kracht tot daden, van vertrouwen in Europa. Prins Bernhard heeft gisteren in zijn functie van inspecteui-generaal van de Koninklijke Landmacht in Hilversum de artillerieprijzen uiige- reikt. Van links naar rechts kolonel R. H. Ie Fèvre de Montigny. com- mandant van de artillerie school te Breda, generaal majoor J. Th. Win- helman, inspecteur der artillerie. Prins Bernhard. en adjudant M. Stofregen. Trein uit Boskoop reed door stootjuk Om kwart over negen vanmorgen is de trein uit Boskoop op het station Gouda door het stootjuk van een kop- spoor gereden. De trein drong een meter het perron van Gouda binnen. Een reiziger werd hierbij gewond. Ook produktie van aardgas biedt grote mogelijkheden De leiders der Franse oliebedrij- ven, met wie de generaal gisteren Collectie ten Cate bracht bijna half miljoen op De schilderijen uit de collectie van wijlen de heer Ten Cate hebben op de veiling van „Sotheby" een totaalbedrag van 46.030 pond. ruim f. 460.000, opge bracht. In totaal gingen 40 schilderijen uit deze collectie in de Londense veilingzaal in andere handen over. Hartelijke begroeting door bevolking De Franse premier, generaal Charles de Gaulle arriveerde gisteravond per vliegtuig in Toeggoert, een 17.000 inwoners tellende stad in de Sahara, nadat hij overdag de Franse oliewinningsbedrijven in dit gebied had bezocht. Toen De Gaulle Toeggoert binnenreed, werd hij door verscheidene duizenden Algerijnen, die zich om zijn auto verdrongen, warm begroet. Zij riepen „De Gaulle, De Gaulle" en „Algérie Fran^aise", toen de generaal in het duister zijn auto verliet om hen de hand te schudden. Van tijd tot tijd gaf dit aanleiding tot bezorgdheid onder het gezelschap van De Gaulle, dat het contact met hem in de menigte verloor. Het officiële programma had pas de dag van vandaag gereserveerd voor „rechtstreeks contact met de bevolking". sprak, verzekerden hem dat Frank rijk binnen vier jaar in staat zal zijn olie uit te voeren. De aandacht, die De Gaulle aan de Franse oliebedrijven in de Sahara besteedt, wordt algemeen opgevat als een aanwijzing, dat hij van me ning is dat Frankrijk zijn moeilijk heden in Algerije grotendeels op economisch terrein moet overwin nen. Het jaarlijkse bedrag, dat Frank rijk in de toekomst zal besparen door het niet langer in harde, bui tenlandse valuta voor de invoer van olieprodukten zal behoeven te beta len, zal gelijk zijn aan het huidige tekort op de betalingsbalans. Volgens Franse oliedeskundigen zullen de olievelden van Hassi Messaoed en Edjele in 1961 resp. veertien en twaalf miljoen ton olie per jaar opleveren. In Gabon zal dan jaarlijks vijf en in Frankrijk zelf vier miljoen ton olie per jaar worden gewonnen. Daar Frankrijk jaarlijks 35 miljoen ton olieprodukten verbruikt, zal zijn behoefte dan door deze produktie zijn gedekt. Volgens deze zelfde deskundigen zal, wanneer eenmaal het vraagstuk van de voorstuwing door buisleidingen is opge lost, jaarlijks 50 miljard kubieke meter aardgas uit de Sahara naar Frankrijk kunnen worden overgebracht, hetgeen gelijk zou staan met het Franse jaar verbruik van steenkool. Rekening houdende met de produktie- kosten, zijn deze Franse reserves aan olievoorraden in de Sahara groter dan die van het Midden-Oosten, doch klei ner dan de voorraden van het Westelijk halfrond. Het aardgasproject vergt een kapi taalsdeelneming van ongeveer een mil jard gulden; men verwacht, dat dit be drag door Franse en Algerijnse particu lieren bijeengebracht zal worden. Men hoopt van de goedkope elektri sche energie, die door middel van het aardgas kan worden verkregen, gebruik temaken om, voor de eerste maal. staal bedrijven in Algerije te stichten. Generaal De Gaulle kreeg een gunsti ge indruk van de opgestelde plannen, die in het kader van zijn vijfjarenplan zullen worden uitgevoerd. De Franse eerste minister heeft vóór zijn bezoek aan de Sahara ook du. inheemse wijken van Bone be zocht. Toen hij deze betrad, over handigde de onder-voorzitter van de mohammedaanse gemeenteraad, Sjerif Zerroek, hem de traditionele gift van melk en dadels met de woorden ,jDeze dadels zijn niet zo zoet, als onze liefde voor U". Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger GEHEEL AFRIKA IN GHANA BIJEEN Gisteren is in de hoofdstad van Gha na, Accra, een conferentie van alle of bijna alle Afrikaanse landen (afhanke lijk en onafhankelijk) geopend, waar 500 afgevaardigden een week lang ove» Afrikaanse vraagstukken zullen verga deren. Hieronder is ook een plan tot op richting vaneen „Pan-Afrikaans geme nebest van de vrjje onafhankelijke Ver enigde Staten van Afrika" Voorts zal men zich bezig houden met bespreking van niet-gewelddadige middelen tot be striding van imperialisme en rassendis criminatie. Premier Kroesjtsjef, paraat op het vinkentouw der rode propaganda, prees het initiatief tot deze conferentie in eeD boodschap als het „bewijs der groeien de solidariteit van de Afrikaanse volke ren in hun strijd tegen het kolonialis me". Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: De komende nacht zullen door uit straling de temperaturen in het bin nenland tot een paar graden beneden het vriespunt kunnen dalen. Overigens blijven er opklaringen en wordt de kans op buien gering. (Opgemaakt te 10 uur). 7 DECEMBER Zon op: 8.33 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 4.02 uur; onder: 14.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.06 uur. Laagwater te 7.40 en 20.03 uur. (8/12 hoogwater te 0.39 en 13.04 uur, laagwater te 8.48 en 21.07 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina'a en een BUvoegseL Deze foto uit Khartoem toont luitenant generaal Ibrahim Abboed. het nieuwe staatshoofd van de Soe- dan, de leider van de onlangs uit-\ gevoerde staatsgreep zonder bloed vergieten, met zijn jongste zoontje Hatem op de arm. Gebied van de maan kan morgenmiddag omstreeks vijf uur worden bereikt De Juno II is op weg naar dennaan! Vanochtend om kwart voor zeven Nederlandse tijd werd van Cape Canaveral in Florida de zestig ton zware viertrapsraket naar de maan gelanceerd met als neuskegel de Juno, waarin zich ruim zes kg. instru menten bevinden. De lancering geschiedde, na de mislukte maan- schoten van de luchtmacht, nu voor het eerst door het Amerikaanse leger onder leiding van de raket-tovenaar Wernher von Braun. Vier minuten na de start begon men de radiosignalen van de Juno op te vangen. Korte tijd later werd officieel medegedeeld, dat alle vier de trappen van de raket perfect hebben gefunctioneerd, zodat nu dus verder uit de baan van de „vrije val" door de ruimte moet worden opgemaakt, of de Juno het doelgebied, de maan, zal bereiken. Dat kan morgenmiddag omstreeks vijf uur Nederlandse tijd het geval zijn. Er is echter een kleine afwijking van de voorgenomen baan geconstateerd, n.l. een fractie van een graad. De kans dat de maan wordt getroffen is klein. Waarschijnlijk zal de Juno de maan passeren en tot eerste „kunstplaneet" worden bevorderd die in een baan om de zon gaat lopen. Met het oog op de mogelijkheid dat de maan getroffen wordt, is de met een laagje goud overdekte Juno voor de lancering geheel ontsmet en met chirurgische steriliteitszorgen in de raket geplaatst. Men moet namelijk voorkomen dat levenskiemen op de maan worden geïmporteerd. wil men later kunnen nagaan of er oorspronkelijk op de maan sporen van leven voorkwamen. Succes betekent voorsprong op de Russen Tweede grote prestatie van Amerikaanse leger Amerika hoopt vurig, dat Von Braun en zijn mannen het prestige weer zullen redden door voor een ruimte-succes te zorgen na de volledige en gedeeltelijke mislukkingen van de laatste maanden. Begin oktober en begin november vorig jaar lanceerden de Russen hun opzien barende eerste Spoetniks, waarna de Amerikaanse marine het met de Van guard ging proberen. Dat werd echter een grootscheeps fiasco. Von Braun, werkzaam voor het Ame rikaanse leger, slaagde er tenslotte na koortsachtig werken in, op 31 Januari 1958 de eerste Amerikaanse kunstmaan, de Explorer in haar baan te krijgen. Er volgden kleinere kunstmaantjes en de grote derde Spoetnik, maar de meeste aandacht van de wereld begon zich toch te verschuiven naar nog gedurfdere on dernemingen in de ruimte: de sprong naar ce maan. Wat de Russen op dat gebied heb ben gepresteerd is bekend: nog niets. Wat ze hebben geprobeerd is niet bekend, en dat kan best al heel veel zijn geweest. Want de mis lukte Amerikaanse pogingen, die nu eenmaal (gelukkig) niet voor de we reld verborgen blijven, toonden aan dat er heel wat geprobeerd moet wor den voor men succes mag verwachten. Ditmaal liet Amerika niet de marine maar de luchtmacht de eerste pogingen ondernemen waarbij weer het leger in reserve werd gehouden. Driemaal, op 17 augustus, op 11 oktober en op 8 novem ber, verhief zich op Cape Canaveral in Florida een machtige Thor-Able drie trapsraket met een „Pionier-ruimte voertuig op een bulderende vuurzuil in een poging om een baan om de maan te bereiken. De eerste keer ontplofte het gevaarte enkele ogenblikken na de start. De tweede poging had een bevredigen der verloop. Het doel, een baan om de maan, werd weliswaar niet bereikt, maar wel bereikte de Pionier een record afstand van de aarde van ongeveer 126.000 kilometer, waax-bü belangrijke wetenschappelijke gegevens werden uit gezonden onder meer over de stralings gordel om de aarde. De derde poging werd weer een volledige mislukking: de derde rakettrap kwam niet tot ontbran ding en deze Pionier viel na een hoogte van slechts enkele honderden kilome ters te hebben bereikt weer in dichtere atmosferische lagen terug om daar op te branden. Drie mogelijkheden Daarmee had de Amerikaanse lucht macht het eigen contingent van drie maanschoten uitgeput: nu is het weer de beurt van Von Braun, de befaam de raketpionier. _Het is niet de bedoeling, dat (zoals bij de Pionier-pogingen) de Juno II, van Von Braun in een baan om de maan gebracht wordt, en evenmin worden opnamen van de „achterzijde" van de maan gemaakt. De verlengde Jupiterraket die de Juno II de ruimte inbrengt is niet van de aarde af be stuurbaar voor baancorrecties. Het richten geschiedde geheel op aarde vóór de start. Dit betekent, dat, wil men een redelijke kans hebben om het gebied van de maan te bereiken, de snelheid enigszins groter moet zijn dan bij de Pioniers het geval was. De „ontsnappingssnelheid" bedraagt 40.000 km. per uur. Een rem-apparatuur wordt niet meegevoerd, zodat, bij sla gen van het maanschot, de Juno of wel op de maan zal verpletteren ofwel de maan voorbij zal schieten. In dat laatste geval nadert de Juno de zon. De Juno kan dan op den duur geheel door de zon worden ingepalmd en in de omgeving daarvan verbranden of een baan om de zon gaan beschrijven als de eerste al of niet permanente kunstmatige planeet. Maar in die beide laatste gevallen zullen we over het uiteindelijke lot niets horen. De zendapparatuur kan „slechts" bijna een miljoen kilometer overbruggen (de maan staat ongeveer 380.000 km. van de aarde) terwijl de zon heel wat verder weg staat, namelijk ongeveer 150.000.000 kilometer Klein maar nuttig De Juno II weegt slechts 13.5 waarvan 694 kg. instrumenten, voorna melijk voor stralingsmeting en het on derzoek van de mogelijkheden tot radio verbinding op zeer grote afstand. Voorts bevindt zich een apparatuur aan boord voor foto-elektrische opnamen van de maan bij nadering van dat hemel lichaam. Het gewicht van de Pionier bedroeg ruim 38 kg. Het startgewicht van de raketcom binatie voor de lancering van de Juno II bedroeg 60 ton, het gewicht van de Thor-Able ongeveer 50 ton. Von Braun heeft zijn eerste maan schot zelf voor de lancering een kans van één op twee van slagen gegeven. Hij verwachtte toen, dat het gebied van de maan ongeveer 34 uur na de start zou worden bereikt. Dat betekent, nu de Juno II om kwart voor zeven heden ochtend Nederlandse tijd werd gelan ceerd, dat het maangebied bereikt zou worden om kwart voor vijf morgenmid dag Nederlandse tijd. Men zal echter vermoedelijk reeds geruime tijd voordien uit waarneming van de radiosignalen weten, of het maanschot slaagt of niet. De Pionier zou de maan bij succes on geveer 72 uur na de lancering hebben bereikt. Drie uur na de start heeft gene raal John Medaris, hoofd van de afdeling raketten van het Ameri kaanse leger, bekend gemaakt dat de raket niet voldoende snelheid heeft gekregen. In afwijking van de eerste waarnemingen is later gebleken, dat de eerste trap niet lang genoeg heeft gewerkt. Volgens niet officiële berichten had de raket van de Juno bij het verlaten van de dampkring een snelheid van 39.200 km. per uur, dat was 640 km. per uur minder dan volgens de plannen het geval had moeten zijn. Zijn deze cijfers juist, dan wordt het maangebied niet bereikt en valt de Juno terug in de atmosfeer of gaat hij als kunstmaan om de aarde cirkelen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1