„GEK" DOEN TEGENOVER KINDEREN? Reeds cirkelen er aasgieren boven 's werelds jongste staat: GUINEA ZATERDAG 6 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 REIS DOOR FRANS WEST-AFRIKA (IV) Achter de bravoure van vertrekkende Fransen: onzekerheid over bruut doorhakken van banden ep »r£rrr ft? i' (Van onze Conakry. Dc ronde, open eetzaal van hef moderne, spierwitte Hotel de France in Conakry geeft een beknopt panorama van de wording van 's werelds jongste republiek: Guinea. Tussen ranke palmen ziet men een trage, loodkleurige oceaan, waarop de zwarte silhouetten drijven van „pirogues", breekbare vissersbootjes, bemand door magere negers. Daarachter ligt het wellustig groen van de Loos-eilanden, slechts gebroken door een rauwe, roodbruine wond, een bauxiet- mijn, waarin Guinea's rijkdom aan aluminiumerts aan de oppervlakte komt. Dat is het decor, be licht door de hete schijnwerper van de Afrikaanse zon. Wie zijn de acteurs? Er zijn de nieuwe Afrikaanse ministers, de enigen die in deze hitte een jasje kunnen verdragen. Zelfbewust, hoewel wat stijfjes, stappen zij binnen in welgesneden reisred acteur) antracietgrijze pakken uit Parijs, het moderne uniform der ministeriële hoogwaardigheid. André, de Franse maïtre d'hotel, bedient hen met dezelf de plechtigheid, die hij aanwendt jegens de Oostduitsers aan de volgende tafel, een handels delegatie, die als een gier boven het van de Franse kudde afgedwaalde schaap lijkt te cirke len. Zij telt een grijze partijganger, scheel en met een zenuwtrek, die de anderen controleert, een bleke, blonde jongeman met een neus als een deurknop en een vermoeid soort meneer ex-fabrieksdirecteur, later bediende, eerst van nazi's, nu van volksdemocraten. In afwach ting van de sluiting van een handelsakkoord absorberen zij onbeschrijflijke hoeveelheden Ne derlands bier a zes gulden de fles!!! Die ondankbare AfrikanenDe eers,e tekenen Er z\jn ook andere nieuwkomers: Engelse geologen en luchtvaartexperts, die, bedaard pijprokend, het terrein komen verkennen, een gigantische Amerikaan in zwarte shorts en roodwit geblokt hemd, die voornamelijk transpireert, een delegatie van gladde Tunesiërs, die de Guinese regering officieel komt felicite ren en officieus tot kalmte komt manen. Naast al deze zojuist gearriveerde vreemde vogels, zijn er vooral vertrèkkende gasten: kortgeknipte Franse administrateurs, ambtenaren, militairen en tech nici in open hemd en de kortste shorts ter wereld. Zij zijn vergezeld van licht- nerveuze vrouwen en zwermen, uit hun doen geraakte, kinderen, die gillen als sirenes. Zjj ratelen honderd-uit, verkeren in een vreemde mengeling van opge wonden vakantiestemming, overmoed, bitterheid en onzekerheid. Er is voor hen het vervroegd verlof in het koele thuisland, de bravoure van het nieuwe Frankrijk met een regering, die niet met zich laat sollen. Ook de opgekropte rancune jegens de ondankbare Afrikanen: „Ziekenhuizen meneer, scholen, wegen, miljoeneninvesteringen. En nu? Stank voor dank". En het leedvermaak: „Ze wilden toch zo graag „nee" zeggen, onafhankelijk zijn? Welnu, laat ze maar. Binnen drie maanden rijden ze de hele boel in de soep. Wat zullen we lachen". Wordt de barst toch nog geheeld? Zij zullen natuurlijk helemaal niet lachen. Want het zou tekort doen aan hun liefde voor dit land, waaraan zij zwetend en kankerend de beste jaren van hun leven gaven, wanneer men achter hun bittere bravoure niet de onzekerheid herkende over de tra gische vraag of het brute doorhak ken van alle banden met Guinea wer kelijk een verantwoord besluit is van Frankrijks aanwezigheid in dit hete stuk Afrika. Het bevredigt hen emo tioneel dat De Gaulle uit torenhoge, hautaine gegriefdheid Guinea de woestijn lijkt in te sturen. Maar nochtans pijnigt hen de vraag of Frankrijks mokkend treuzelen met de officiële erkenning van Guinea die de logische en elegante consequenties van de royale referendumkeuze had moeten zijn niet het in de steek laten betekent van 700 Franse parti culieren, bananenplanters. onderne mers, technici en winkeliers, van twee miljard gulden aan Franse investe ringen. Ook het in de steek laten van een land, dat, hoewel het nooit om een Franse administratie heeft ge vraagd. er nu niet ineens van de ene dag op de andere buiten zal kun nen. Van de ene dag op de andere... Het vertrek van èlle Franse regerings functionarissen administratie, po litie, douane, medische dienst, onder wijs, spoorwegen. PTT, luchtvaart, landbouw is vrijwel voltooid. De plotselinge overdracht heeft tot geen enkel incident van betekenis geleid, verliep in volmaakte orde. Maar af en toe hapert al het elektrische licht, Radio-Guinea is drie dagen uit de lucht geweest, kleine voortekenen van de praktische problemen, die zich zullen voordoen, wanneer het vlieg wiel van de Franse impuls tot stil stand gekomen zal zijn. Alle hoop volle werken van de Fides (het Franse investeringsfonds voor de over zeese gebiedsdelen) zijn lamgelegd, een bijna afgebouwd ziekenhuis staat stil en verlaten. Tienduizenden, zij delings van de Franse aanwezigheid afhankelijke Guineanen zijn zonder inkomen. De detailhandel verflauwt, de grote ondernemers remmen hun Het Hotel de France in Conakry zó bouwde Frankrijk in Afrika. VARIA Charles Chaplin jr., de 33 jaar oude zoon van Charly Chaplin, is bezig een boek te schrijven over zijn va der. De titel is ,.My father is a very funny man" (Mijn vader is een erg grappige man). In het speciale verblijf van Chi-Chi, de reuzenbeer van de Londense die rentuin, is een systeem van aircon ditioning aangebracht om hem te beschermen tegen de Londense mist. zou bewijzen in staat te zijn Guinea's soevereiniteit uit te oefenen, klinkt zwak. Enkele leden der Franse rege ring hebben uit persoonlijke gekwetst heid Sékou Touré mores willen leren op een manier, die enigszins doet den ken aan de aanvoerder van 'n voetbal clubje dat tegen een eigenwijs jongetje zegt: „En nou mag jij lekker nooit meer met ons spelen". Daarbij verge tend dat er èndere voetbalclubs in de wereld zijn! Het treuzelen heeft de erkenning door andere Westelijke mo gendheden, die vitale belangen in dit gebied hebben (Engeland, België en de Verenigde Staten) nodeloos ver traagd en de communisten zijn er als de kippen bij geweest om van deze tijd- en propagandawinst te profite ren. Het is ook een vrij roekeloos spel met aanzienlijke Franse belangen ge weest. Men zou hier aanmerkelijk bitter over kunnen worden, ware het niet dat Frankrijk op het moment dat ik dit schrijf in beginsel besloten heeft Guinea te erkennen en een voorlopige rege ling te treffen waarbij Guinea in de zone van de frank en daarmee in de Westelijke invloedssfeer kan blijven, iets waarvan de Guinese regering géénszins wars is, alle paniekverhalen omtrent haar communistische inslag ten spijt. Met een zucht van opluch ting kan men constateren, dat er een wederzijdse neiging bestaat de barst te helen. Het was hoog tijd! Andere clubs Ziedaar een paar van de problemen, die Guinea's „nee" en de Franse re actie daarop hebben opgeworpen. Ik laat de redenen van dat „nee" in het midden tot een volgend artikel. Ge steld zij slechts, dat Guinea een vol komen constitutionele keuze heeft ge daan. Dat Frankrijk zijn nieuwe be trekkingen met Guinea aan een Onder Guinea's lege ruimten liggen rijkdommenzal Fria zijn bauxietproject kunnen verwezenlijken? De Gaulle in Guinea na het ,.nee", een persoonlijke gegriefdheid. activiteit, wachten af tot de onzeker heid omtrent de grootste vraag zal zijn opgeklaard: blijft Guinea in de zone van de frank? Die vraag beslist over véél. De Gui nese regering leeft van voorschotten uit de Franse schatkist, momenteel 15 miljoen gulden, heeft zelf geen liquide middelen om zijn ambtenaren te betalen. Guinea's belangrijkste export, ba nanen, genieten een zwaar beschermde voorkeursbehandeling op de Franse markt (een 40 proc. hogere prtfs dan die op de wereldmarkt!). Een eigen Guinese muntsoort zou slechts een twaalfde van de huidige waarde heb ben. Aangewezen op eigen kracht zou Guinea slechts zeven maanden per jaar kunnen leven; de grote toekomst projecten worden zwaar bedreigd. Het zijn de plannen van twee internatio nale maatschappijen, „Bauxites du midi" en „Fria" om in Boké bauxiet te delven, in 1960 alumina, en in 1965 aluminium te fabriceren. Want voor het laatste is de bouw nodig van een grote stuwdam in de Konkoure op een lening van de Wereldbank met een Franse garantie. Die garantie, en daarmee de lening, lijkt op z'n zachtst gezegd, thans hoogst onwaarschijn lijk, al gaan beide maatschappijen voorlopig voort met hun alumina- projecten. raadpleging met de partners van de nieuw te vormen Franse gemeenschap wil onderwerpen, is billijk en logisch. Dat het Guinea's keuze niet heeft be antwoord met prompte erkenning en een provisorische regeling voor de financieel-eoonomische betrekkingen en een soepele overdracht van het Franse bestuursapparaat ls daaren tegen onbillijk, onlogisch en onver standig. Van een economische chaos in Guinea kunnen alleen de commu nisten profiteren. Het argument dat men wilde af wachten tot Sékou Touré's regering kan me indenken, dat dit jongst acteurtje van de wereld, de drie - jarige Hugues Herbert iets vanm': Jgh-Ugh"-kreet begrepen zou heb 3n en met mij onmiddellijk „Ir aantje" was gaan spelen. Hij acteert in de film „Un jour ris", die zo juist beëindigd is. ">aarin verdwaalt Hugues in de wc tad, komt in een menigte terecht Zoals sommige zaden in verkeerde aarde vallen, zo viel ook deze kreet bjj haar in verkeerde aarde. Ze wist blijkbaar niet welk een vreemde sinjeur zij voor zich had, keerde zich schielijk om, rende naai haar ouderpaar en barstte in de hevig ste snikken uit, die men zich denken kan. Sindsdien sta ik bij haar geboek staafd als „Oom Ugh-Ugh". Ik ben voor levenslang gedoemd die naam tc iragen. Nog steeds en jaren geleden! t rouwig aan het geschiedde a) kijkt ze mij wan- Sindsdien heb ik geleerd, nooit meei gek" tegenover kinderen te doen. Kinderen kunnen acteurtjes in de dop zijn, als ze verbeeldings kracht hebben. Ik heb ze soms „gek" zien doen, ter wijl ze héél goed wisten, dat ze gek deden, want de ouderen lachten er smakelijk om en stimuleerden hen om nóg gekker te gaan doen. Daar zit niets geks in, omdat ze dik wijls met volwassenen omgaan, die allerlei grimassen tegen hen makenen dan denken, dat je die bij voorkeur tegenover kinderen moet uithalen om bij hen in de pas te komen. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik meermalen met stomme verbazing ge keken heb naar ouderen, die zich zó belachelijk aanstelden tegenover de kleintjes allemaal om hun hartjes te winnen! dat het leek, alsof ze in een gekkenhuis beland waren. Kinderen kunnen soms in dezelfde trant reageren, maar ook héél anders. Sommigen kijken met verbaasd-ont- stelde ogen, anderen gaan brullen, weer anderen huilerig-gillen. In enkele gevallen hebben ze de grote mensen „door" en wenden zich ijskoud-verontwaardigd, diep-beledigd af. Ze laten zich eenvoudig niet voor de gek houden Het staat misschien aan het begin van een lachend leven, net zo lang totdat de ernst van het leven ook hém te pakken krijgt. Niet dat ik 't voor hem hoop, want ik gun alle kinderen een leven lang plezier. Maar niemand kan 't zich veroor loven, altijd grappig en vrolijk te zijn. Of zou dit baasje die levenskunst verstaan, óók als hij oud geworden is? Er zijn altijd uitzonderingen, die de regel bevestigen. Zou de kleine Hugues Herbert daar toe behoren? De tyd zal 't leren.... FANTASIO. Zveel kinderen, zoveel zinnen. Zo had ik zelf vroeger de ge woonte tegen een kind een soort Indianenkreet te uiten, zo in de trant van „Ugh" - „Ugh". Dat was enige tijd bijzonder goed gegaan: de kinderen lachten er harte lijk om en gingen onmiddellijk „mee" comediespelen. Het gaf een vertrouwd gevoel. We vermaakten ons onderling bést. Tot ik eens een overigens héél lief meisje ontmoette, tegen wie ik dezelfde kreet uitstootte. op de uitkijk naar Koningin Elisabeth van Engeland. Het ventje valt op door een rijkdom aan uiteenlopende expressies, waarvan ge er hier een paar ziet uitgebeeld. Het is een uitermate schalks ventje, heeft véél gevoel voor humor en is een van die acteurtjes in de dop, waarover ik in de aanvang repte. Door zjjn onbevangen grappigheid veroverde het kereltje vanzelfsprekend de harten van al z'n medespelers.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 14