Aanpassing der gerepatrieerden verloopt veelal zeer moeizaam Vrouwen blijven in isolement Het is dikwijls moeilijk in de nieuwe samenleving op te gaan RECHTZAKEN Een royale 'jonge' RYNBENDE'S jonge J. D. Dibbets Rienstra overleden VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 Heimwee geldt niet voor jonge kinderen (Speciale berichtgeving) Er is bijna geen streek meer in ons land, waar ze nog behoren tot de opvallende verschijningen. Vrijwel iedere gemeente heeft meerdere van deze aanvankelijk zo exotisch lijkende, maar thans over het alge meen reeds vertrouwd geworden landgenoten van overzee in haar midden opgenomen. De kinderen der gerepatrieerden zitten met onze kinderen in de schoolbanken en het bevalt hun daar best. De mannen werken naast ons in de fabriek en op kantoor. Hun tempo ligt lager, maar in hun capaciteit is dank zij hun rustig en ijverig arbeiden zonder onderbrekingen gelijk. De vrouwen ontmoeten wij op straat, in de winkel, waar zij zich zonder mopperen door ons laten verdringen, misschien zelfs zijn het onze beste kennissen geworden, bij wie we theevisite afleggen. Toch zijn zij het, die het meest moeite hebben met wat in de officiële terminologie „aanpassing" heet. Te gemakkelijk blijven zij in haar isolement, eerder dan man en kinderen die door het leven zelf de maatschappij in worden geduwd. Overigens heeft deze voor ons land nieuwe bevolkingsgroep een te rijke schakering om allen in het bovengeschetste cliché onder te brengen, cliché dat gevaarlijk kan zijn voor een rechtvaardige beoordeling van ieder individu afzonderlijk. Zowel radicaal als maatschappelijk vormt het geheel der gerepatrieer den een dergelijke verscheidenheid met ontelbare overgangen, ook naar de Indonesische samenleving, dat een nauwkeurige afpaling der grenzen praktisch onmogelijk is. In een drietal vraaggesprekken met een aantal uit Indonesië naar ons land overgekomen gezinnen heb ben wij ons daarom beperkt tot de categorie die^et gezien afkomst en voormalige maatschappelijke status misschien het moeilijkst heeft volle dig in het Nederlandse leven op te gaan, hoewel dit. zoals wij konden constateren, toch niet altijd inhoudt dat men zich hier niet gelukkig en op zijn gemak zou voelen. men. Van hun functies ontheven, slechts steunend op de sociale bij stand die de Nederlandse regering hen via het Hoge Commissariaat ver leende, restte hen niets anders dan de grote stap te wagen naar een on bekende toekomst in een vreemd en in de meeste gevallen nog nooit aanschouwd land. Geen kansen. Tussenpositie Drie kinderrijke gezinnen, de ouders geboren in het voormalige Neder- landsch-Indië en getogen onder de Ja panse bezetting en in de woelige periode daarna, vertegenwoordigers van de categorie gerepatrieerden die genera tieslang een maatschappelijke tussen positie heeft ingenomen in haar ge boorteland, als het ware gedrongen tus sen de Indonesische bevolking ener zijds en de voor een werkperiode van slechts enkele tientallen jaren uit Ne derland overgekomen groep bestuurs ambtenaren, militairen en employés aan de andere kant. Zij hebben noch de hoogste posten bekleed, noch zijn zij afgedaald tot de laagste werkzaam heden in een maatsohappij, waar de tegenwoordig, geschoolde, teohnisch onderlegde werkkracht vrij onbekend was, in die zin dat de benaming arbei der hen nog altijd gedachten over koeliewerk voortovert. Zo lang zij in de gelegenheid waren, hebben zij getracht een be staan in hun geboorteland, hoezeer veranderd ook, op te bouwen, totdat het werken hen letterlijk onmogelijk werd gemaakt en uit handen geno- „Bittern" ramde Javakade „De oorzaak van de botsing van het 1527 b.r.t. metende Engelse s.s. „Bittern" tegen de muur van de Javakade te Am sterdam op 12 mei van dit jaar, is naar het oordeel van de Raad voor de Scheep vaart gelegen in het niet tijdig achter uitslaan van dit schip. De „Bittern", die van Liverpool kwam, ramde bij het en teren de kademuur van de Javakade voor loods F, precies op de plaats waar een grote walkraan stond. Het gevaarte brak en stortte op de loods, waardoor grote materiële schade ontstond. ..Aan boord van de „Bittern" is niet prompt gereageerd op de order om ach teruit te slaan. Daardoor is het schip te lang in de richting van de kade door gevaren", zo concludeerde de Raad. Een andere nalatigheid aan boord van het Britse schip was. dat op het be wuste moment alleen de 3e machinist in de machinekamer aanwezig was. zodat alle handelingen door één persoon moesten worden uitgevoerd. De Raad heeft echter ook enige kri tiek op het Nederlandse sleepbootper- Soneel. dat de „Bittern" de haven bin nenvoer. De manoeuvre is niet op de meest voorzichtige wijze uitgevoerd, zo meent de Raad. Het was beter geweest de „Bittern" eerst st.il te leggen, voor dat met het rondtrekken van de sleep boten zou worden begonnen. Verder acht de Raad de lengte van de door de voorsleepboot gebruikte tros onvoldoen de. Hierdoor bevond de sleepboot zich zo dicht onder het Engelse schip, dat een gebruik van het bakboord anker vrijwel onmogelijk was. 25 pastoors en kapelaans opgelicht (Van onze Haagse redactie) Voor de Haagse rechtbank had zich een 25-jarige mijnwerker te verant woorden, omdat hij sinds zijn vrij lating uit de gevangenis te Arnhem (juli van dit jaar) in verschillende plaatsen in den lande 25 verschillende pastoors en kapelaans heeft opgelicht. De jongeman vertelde altijd hetzelfde bedelverhaal. Hij zei, dat hij voor zijn meisje katholiek geworden was, dat zijn ouders hem daarom niet meer wensten te ontvangen en dat hij geld nodig had om zijn kosthuis te betalen. Het verhaal was van A tot Z gelogen. „Een vuile streek", vond de president van de rechtbank. „U speculeerde op hun goede hart". Het bleek, dat het hier een arbeids- schuwe figuur betreft, die altijd vol zelfbeklag is en waarschijnlijk weer in herhaling zal vallen. In 1956 is hij ook al eens voor oplichting van r.-k. geeste lijken veroordeeld. De officier van Justitie eiste, dat verdachte zal worden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden en voorwaardelijk terbe schikkingstelling van de regering. Uit- S'.Taak 18 december. ..Het is me hier te eng. Je kunt jezelf niet ontplooien. Eeuwig zou ik moeten blijven studeren en zelfs daar word ik niet wijzer van. Op mijn capaciteiten als vakman wordt nauwelijks gelet. Ik heb hier met iemand samengewerkt, die al elf jaar hetzelfde afstompende werk doet en dat heeft me veel duide lijk gemaakt..." Dit zegt ons een onge veer 35-jarige bouwkundige (status: Wara Negara) die wij ontmoeten op een tocht langs een aantal Haagse oontractpensions, waar de gerepatri eerden na hun aankomst voorlopig worden ondergebracht. „Zowel op het gebied van Oosterse als Europese bouw kunde heb ik ervaring opgedaan, zo voegde hij er aan toe. Ik zou me na tuurlijk moeten aanpassen aan de mo derne ontwikkeling hier. maar... ik krijg de kans niet Op de Rijkswerk plaats heb ik zes weken lang onge schoold werk gedaan. Daar schoot ik niets mee op. Goed, ik wil wel studeren voor de papieren, die hier thans ver eist zijn overigens heb ik diverse vooroorlogse diploma's maar als ik mijn vak niet kan uitoefenen, geeft al het leren niets. Ik verleer het dan tóch. Bovendien word ik ouder en ik heb ge merkt. dat je leeftijd al gauw geen aanbeveling meer is. Tóch optimisme „Ik heb het hier erg naar mijn zin, mijn man trouwens ook en de kin deren gaan graag naar school. Ik durf dit te zeggen, want ik ben al drie jaar in Holland. Aan de andere kant echter ook drie jaar wonen in deze kamer met mijn man en zes kinderen. Dat valt niet mee. Maar als het me te hoog zit dan zing ik maar de hele dag. Een blozende, goedlachse jonge vrouw van in de dertig vertelt ons dat. Zij is uit Indonesië weggegaan uit angst, niet direct omdat er geep andere uitweg meer bestond, dat wil zeggen voor/over angst soms nog an dere mogelijkheden openlaat. „Ik durfde tenslotte niet meer alleen de passer op. hoewel het toch eigenlijk ongevaarlijk was. Moeilijke vraagstukken De achteruitgang in de conjunc tuur en de daardoor ontstane krappere werkgelegenheid zijn er de oorzaak van, dat hier en daar afgunst is gerezen jegens gerepa trieerden, resulterende in een ze kere rassendiscriminatie. Op som mige scholen zijn moeilijkheden geweest, waarbij het onderzoek uitwees, dat de blanke leerlingen ongunstig door hun ouders waren beinvloed. Maar in het algemeen zijn dit uitzonderingen gebleven en beperken de grote problemen van deze landgenoten-van-over- zee zich tot die vraagstukken, waarmee ook andere groeperingen X in ons volk te kampen hebben: huisvesting en het zoeken naar de juiste plaats in het arbeidsproces. J Daarnaast evenwel zijn er ontel- J bare kleine, minder in het oog lo- pende, zaken die het vooral de in Indonesië geboren en opgegroeide J gerepatrieerde zo moeilijk kunnen maken. In een drietal gesprekken met vertegenwoordigers van deze laat ste groep, waarvan wij het ver slag hiernaast afdrukken, hebben wij een indruk gekregen van hun reacties op de Nederlandse samen leving. scheurbuik vertoonde... Nu eet hij alles, maar hij heeft wel een harde les ge had. Ook het vinden van een baan vlotte eerst niet erg. In Indonesië was hij militair, eerst bij de Engelse politie, later in het Nederlandse leger. Het mi litaire leven lag hem niet en nu is hij arbeider. Voor iemand met Indische begrippen wel een hele stap terug, maar hij heeft het naar zijn zin, al hoopt hij nog vooruit te komen natuurlijk. Ja. en dan een woning. Het is wel duur met de inrichting en de huren zijn zo hoog, maar zoals nu gaat het eigenlijk niet meer. Mijn kinderen kunnen nau welijks hun huiswerk leren en dat is maar een van de problemen... Geen heimwee?. Maar vlak na de Japanse tijd heb ben mijn ouders en ik dan ook een tijdlang opgesloten gezeten in ons eigen huis. belegerd door gewapende kerels, die op de deur bonsden en scheldwoorden riepen. Dat heb ik nooit meer vergeten. Maar het is nu geluk kig allemaal voorbij. In het begin heb ben we het hier wel heel moeilijk ge had, vooral mijn man, met het vinden van werk natuurlijk, maar ook met bet eten. Aardappels wilde hij niet en hij I hield hardnekkig vast aan zijn Indische Qtek die men zich denken gerechten, totdat zich een begin van heimwee zonder een „terug' Planter in Indonesië. „De mensen denken, geloof ik, dat het zoiets is als het in de grond poten van jonge gewassen. Het is voor mij dubbel moeilijk werk te vinden omdat ik voor geen enkele arbeid hier ervaring heb en bovendien al 45 jaar oud ben. Al. dat wil zeggen, ik voel me nog jong genoeg, maar men schijnt er in Hol land anders over te denken. Onze derde man is afkomstig uit de Vorstenlanden en hij heeft zijn leven totdusver gevuld met het planten maar dan natuur lijk niet in de meest letterlijke beteke nis van tabak". Mistroostig kijkt deze gerepatrieerde administrateur, die in zijn leven toch wel andere uitzichten moet hebben gehad, door het raam van zijn zitslaapkamertje op een benauwd binnenplaatsje, waar de regen naar geestig neerdrupt van een zwarte tak. wier herkomst onder deze gezichtshoek niet nader is vast te stellen. Mijn oudste dochter, een meisje van tegen de twintig, gaat het beter. Zij heeft pas een betrekking op een han delskantoor. Wij zijn nu acht maanden in Nederland, maar we hadden de kin deren vooruitgestuurd". Haar vrije tijd? Nou, zij heeft haar kleren en zo, zegt de moeder wat lus teloos. waarbij zij met moeite haar ge zicht in een vriendelijke maar tra gische glimlach plooit. Een vrijetijds besteding die in haar eenzijdigheid, naar het ons lijkt, toch wel de ken merken van isolement en verveling draagt. „Heimwee heb ik niet", voegt de voormalige planter er nog aan toe. .Als ik hier een huis en werk had dan verlangde ik verder niets meer". Er is geen terug Heimwee is er natuurlijk wèl, zij het beperkt tot plotselinge stille mo menten, die zo gauw mogelijk verge ten worden. Men kan niet een deel van zijn leven en nog wel „de beste jaren" doorbrengen in een land, waar men bovendien is geboren en opgegroeid, en dan zo maar weg gaan zonder ooit terug te verlangen, zeker niet wanneer dat weggaan ge dwongen geschiedde. Maar het heimwee is ongericht, want het land en de levenswijze waarvoor het be stemd is. bestaan niet meer en dat is waarschijnlijk wel de diepste tra- kan: Bonn pessimistisch over vrijhandelszone Begrafenis eerste klas (Van onze correspondent in Bonn) Ondanks het feit dat Juist de West- duitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, als een soort bemiddelaar naar Londen is geweest, is men in Bonn zeer pessimistisch over de verdere voor uitzichten voor de vrijhandelszone. In Westduitse dagbladen sprak men heden morgen van een „begrafenis eerste klas" die men de vrijhandelszone te Brussel heeft gegeven. Reeds enige dagen geleden werd hier gezegd dat de idee van de vrijhandels zone in feite al morsdood was. Enigerlei optimistische reactie op de laatste be sluiten van de vergadering te Brussel van de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap is hier dan ook niet geuit. Eerder zegt men in de Westduitse hoofdstad, dat in Brussel uitstel van executie is verleend. De voor standers van een vrijhandelszone nemen hier in aantal toe, niet slechts in han delskringen in Hamburg en Bremen, maar ook in industriële kringen. Men meent, dat de gemeenschappelijke markt te klein is en dat het noodzakelijk is de kleine groep van zes landen van de Euromarkt uit te breiden. Daarbij hoort men steeds meer kritiek uiten op Bonds kanselier Adenauer, van wie gezegd wordt dat hij aan zijn politieke doelein den economische principes wil opoffe ren, gelijk dat ook duidelijk is geworden uit zijn besprekingen over het kolen- vraagstuk. Men spreekt in dit verband van een star vasthouden door Adenauer aan de afspraken met De Gaulle en men meent dat men de Fransen een betere dienst zou bewijzen als, zoals het dag blad Die Welt hedenmorgen schreef, de regering-Adenauer zich meer zou laten leiden door de principes van de Bonds dag te Bonn, die zich tot twee keer toe heeft uitgesproken voor de vrijhandels zone als economisch en politiek nood zakelijke aanvulling van de Euromarkt. De „fog" wordt „smog" Het gevaar dreigt dat de mist. „fog", die grote delen van Engeland reeds 25 dagen bedekt, „smog" („fog" met .smoke", rook) gaat worden. In 1952 kwamen honderden mensen, overwe gend longlijders, ten gevolge van de „smog" om het leven. Een specialist van het Bartholomew ziekenhuis in Londen. B. T. Cummings. heeft ge waarschuwd dat de mist zodanig met rook wordt verzadigd, dat de veilig heidslimiet is bereikt, en dat een her haling van de ramp van zes jaar ge leden dreigt. In een gebied van ca. 28.000 vier kante mijl ondervindt het verkeer enorme overlast. Honderden automobi listen hebben de afgelopen weken hun wagens laten staan omdat het zicht tot enkele meters beperkt was. Treinen hebben soms uren vertraging, de „un derground" is overvol en het luchtver keer is volkomen ontwricht. NIEUWE HOOGLERAREN TE UTRECHT. De minister van O., K. en W. heeft dr. H. J. Flieringa benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de oogheelkunde, in het bijzonder ten be hoeve van de stichting klinisch hoger onderwijs te Rotterdam. Dr. Flieringa is geneesheer-directeur van het oogzie kenhuis te Rotterdam. Dr. E. H. Hermans, leider van de cen trale organisatie voor de bestrijding van huid- en geslachtsziekten te Rot terdam, werd eveneens benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht Hij zal onder wijs geven in de huid- en geslachts ziekten, ook in het bijzonder ten be hoeve van de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam. Geen oorlogsmonument of carillon in Den Haag (Van onze correspondent) Aan het plan van het drie jaar ge leden in Den Haag gevormde Comité Oorlogsmonument 19401945 tot op richting van een monument, waar door alle Hagenaars, zowel burgers als militairen, die in de oorlog hun leven gaven, zouden worden geëerd, zal geen uitvoering kunnen worden gegeven, daar men er niet in is ge slaagd, het hiervoor benodigde bedrag, dat op zeker f 200.000.werd geschat, bijeen te krijgen. Ook het idee, om daarvoor in de plaats de gemeente een carillon aan te bieden, dat men gedurende een vrij groot aantal jaren afhankelijk van de totstandkoming van de representatieve vleugel van het nieuwe stadhuis, in een gazon op het Burgemeester de Monchyplein dacht te plaatsen, zal niet verwezen lijkt kunnen worden, daar de finan ciële positie van de gemeente niel' toelaat, de kosten van aankoop oi huurkoop van de toren en de kosten van de daarvoor benodigde fundering welke circa f 70.000.zouden belopen voor haar rekening te nemen. De gedachten van het comité waren namelijk uitgegaan naar de aankoop van een carillon, dat in de toekomst geplaatst zou kunnen worden in de toren, welke in het representatieve ge deelte van het nieuwe stadhuis is ge projecteerd. Het oog was gevallen op de architectonisch bijzonder fraaie toren met carillon, welke als onderdeel van het Nederlandse paviljoen op de Expo te Brussel heeft geprijkt. Het comité was niet in staat alle 47 klokken van het carillon aan te kopen, maar wèl 38 daarvan en hoopte, dat de gemeente dan bereid zou zijn de kosten van de toren en van de fundering te dragen. B. en W. hebben echter kenbaar ge maakt, dat de gemeente zich de aan de aankoop of de huurkoop van de toren verbonden vrij aanzienlijke kosten niet kan getroosten en hebben nu andere suggesties gedaan, waarover het comité zich thans zal beraden. i White Label f 8.35 Jonge Schiedammer f 7.50 per literfles Advertentie Deze gerepatrieerden zijn in de werkelijke betekenis van het woord losgeslagen. Ook al leven zij een fatsoenlijk burgerlijk bestaan, in het bezit van het Nederlanderschap dat zekerheid biedt, zo mogelijk weer onder een eigen dak. zo graag ook werkend, opdat zij zich het nieuwe verworvene waardig kunnen beto nen en hun gevoel van eigenwaarde hoog houden. Naast dit heimwee en deze tragiek is er toch ook weer het geluk, de tevredenheid te kunnen leven in vrijheid zonder angstge voelens, misschien ook zonder „er uitgekeken te worden". Het verlan gen naar een vroegeris bovendien tijdelijk, want „de kinderen hebben het zo naar hun zin op schoolt" Was van 1942 tot 1957 hoofdinspecteur van Belasting-inspectie (2de afd.) Op 66-jarige leeftijd is gisteren te Oegstgeest plotseling overleden de heer J. D. Dibbets Rienstra, oud hoofdinspecteur van 's Rijksbelastin gen en hoofd van de Inspectie der Belastingen (2de afdeling). De heer Dibbets Rienstra, die 9 mei 1892 werd geboren en in de belasting wereld een bekende figuur was, heeft het vorig jaar in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd de dienst met pensioen verlaten. Zijn gymnasiale opleiding genoot hij te Assen, waarna hij rechten studeerde aan de Rijksuniversiteit te Groningen. In 1919 ging hij over naar de belasting dienst en voleindigde hij zijn studie in 1923. In 1927 werd de heer Dibbets Rienstra benoemd tot inspecteur te Wageningen. Vervolgens was hij nog werkzaam te Apeldoorn. Zevenbergen en Breda. Op 1 juni 1942 kwam hij in de rang van hoofdinspecteur naar Leiden, waar hij tevens was benoemd tot hoofd van de Inspectie Belastingen (2de afde ling). Ook in zijn „Leidse tyd" heeft de heer Dibbets Rienstra zich doen kennen als een uiterst bekwaam belastingdeskun dige, die zyn ambtenaren steeds voor ogen hield, dat de kunst van het luiste ren bij de belastingbetalers een sfeer van vertrouwen kan kweken. Daarnaast legde hij bijzondere belangstelling aan de dag voor de persoonlijke omstandig heden van zijn personeel. Wie kwalitei ten bezat, kon op zijn medeweriting bij promoties rekenen. In het ambtelijk werk was hy een baken, waarop veilig gekoerst kon worden. Door veel vertrouwen aan anderen te sohenken, wist hy te bereiken, dat dit vertrouwen zelden werd beschaamd, hetgeen er veel toe heeft bijgedragen, dat de heer Rienstra zulk een goede Wijlen de heer D. DIBBETS RIENSTRA sfeer in zijn ambtelijke omgeving wist te scheppen. Na een werkzaam en vruchtbaar leven in de actieve dienst was hem de wel verdiende rust slechts kort geschon kenOp 18 mei 1957 nam hy in intieme kring afscheid van de Leidse Belastingdienst, by welke gelegenheid zyn bijzondere gaven van hoofd en hart in het licht werden gesteld. Zyn vele verdiensten vonden het vorige jaar officiële erkenning in zyn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Deze telefoto geeft een beeld van door Arabische kinderen bin het bezoek, dat De Gaulle brengtbezoek aan Sidi Salem in de buurt aan Algerije. De premier omringd van Bone. Proces over boycotactie acht dagen uitgesteld Vandaag stond op de rol van de Cl- viele Kamer van het Gerechtshof te Den Haag het proces dat de Scheepvaart vereniging Zuid tegen de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel in kort ge- i ding bij de president van de Rechtbank I te Rotterdam aanhangig had gemaakt inzake de boycotactie tegen de Panhon- libcoschepen. De president van de Recht bank te Rotterdam had in kort geding een vonnis in het voordeel van de Ned. Bond van Vervoerspersoneel geveld. De SVZ was in het ongelijk gesteld in haar eis om de Nederlandse Bond van Ver voerspersoneel en de Kath. Bond van Transportarbeiders .,St. Bonifacius" te verbieden tot de boycotactie op te roe pen. De scheepvaartvereniging had tegen dit vonnis beroep aangetekend. De advocaat van de scheepvaartvereni ging. mr. Droogleever Fortuyn roeg en kreeg vandaag 8 dagen uitste voor het indienen van zijn memorie van grieven. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 5 december Veemarkt. Aanvoer: 2 stieren, 38 melkkoeien, 250 vette koelen, 33 varekoeien, 13 graskalve ren, 22 vette kalveren, 61 nuchtere kal veren, 82 vette schapen, 2600 vette lam meren, 18 varkens (zeugen), 287 schram men. 633 biggen, 10 geiten, totaal 4039 st. Notering: melkkoeien f 825-1100, vette koeien per kilogram schoon gewicht f 2.70 i 3.25, vare koelen f 500850, graskalve- 1 ren f 225350, vette kalveren per kilo gram levend gew. f 2.tot f 2,70. nuch- I tere kalveren per kg lev. gew. f 1.401.60, J nuchtere kalveren per stuk 14065, vet- I te schapen 165—95, vette lammeren f 65 95. drachtige zeugen f 275375, schram- men f 75100, biggen f 4045. en tot f 52 j Handel: voor melk- en varekoeien riüs-I tig, vette koelen vlug. graskalveren kalm. vette kalveren goed. nuchtere kalveren kalm, vette schapen en vette lammeren stug, zeugen, schrammen en biggen rede- I Hik. LEIDEN, 5 dec. Kaasmarkt. Aanvoer: 32 partijen Goudse en 3 partijen Leidse Kaas. Notering: Goudse extra kwaliteit tot f 2.39, Goudje eerste kw. f 2.262.32, Leidse eerste kw. tot f 2.35. Handel matig. HOOFDDORP, 4 december. Graan- beursnoteringen; tarwe f24,tot f29. gerst f 21.tot f 25.—, haver f 22.tot 126.gr. erwten f32— tot f48—, ka pucijners f32,— tot f42,—. karwfjzaad f68.— tot f85,—. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal maandagmiddag a.s. om half drie plaatsvinden op de be graafplaats nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest. Alles per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN. 4 december. Nieuwe functie voor dr. ir. F. Q. den Hollander (Speciale berichtgeving) De president der Ned. Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, die aan het einde van deze maand als zodanig zal aftreden, zal zich gaan wijden aan de verwezenlijking van de plan nen om op de kop van Rozenburg een hoogovenbedrijf en staalindustrie te stichten. Binnenkort is namelijk de benoeming te verwachten van de heer Den Hollander tot lid van het cura torium van de staalstudie-stichting en tot voorzitter van de technische com missie der stichting. De technische commissie heeft tot taak het zgn. voorproject, dat door het Duitse staalconcern Krupp is gemaakt, te bezien en te beoordelen. Dit voorpro- nniv ijc.ii müii, uecemoer. Groenteveiling: waspeen A export (per cr Pehelst, behalve een advies voor de nM a technische opzet, ook een kostenraming en een rentabiliteitsberekening. Volgens dit plan zal de Rozenburgse staalindus trie in eerste instantie een .staalproduk- tie van 300.000 ton per jaar bereiken. Later kan de produktie worden opge voerd tot 1 miljoen ton en zelfs tot 2 miljoen ton staal. Indien de produktie-omvang Inder daad dit laatste cijfer zou bereiken, zou het staalbedrijf aan de mond van de American Express 6/8 l 00 4/6 0.75. 2/4 Nieuwe Waterweg tot de allergrootste WSOT?o|?3 £SS?~2S 0/8^90, 4/6 0.60, op iniim f300 miljoen Vermoedelijk zal worden begonnen met 600 arbeiders, maar mogelijk ook met 1200 man. Ult- eindelijk zullen in de staalindustrie Montbretia maximaal 12.000 arbeiders werk kunnen Montbretla vinden. kist) 2.803.90, waspeen B export (per kist) 2.803.00. waspeen binnenland (per kist) 2.004.40, andijvie A 24.0039.00, andiyvle B 11,00—17.00. groene kool 7.00, rode kool 13.00, breekpeen (per kist) 1.10. Aanvoer waspeen 25.000 kg., waarvan 8.000 kg. voor export werd afgenomen LISSE, 4 december. Bloembollenvel- llng. Op de bloembollenvelllng waren de noteringen voor plantgoed van gladiolen als volgt: GLADIOLEN per 100: Pactolus 4/6 0.60. 0.24, Acoa LaurentlaWHHPHjmH Sneeuwprlnse8 6/8 0.80. 4/6 0.55, 3/4 Ó.25] Sans Soucl 6/8 1.50. Marconi 4/6 0.85. Fireklng 4/6 0.85 3/4 0 30. BIJGOED; Boerenploenen f34.per 100 Montbretla Fantasy 6op f 1. Krokus Mea Flora 7op 1.20. Meteor 7op 1,20. 6op 1.Anemonen St. Brlgld 6 7 f0.85, Aruc Cornutum 24op f25.30. Lllium Rubrum 20op f36.Idem 18/20 f21.50. Dahlia's In diverse soorten f 10.20 tot f 12.50. RIJNSBURG. december. Bloemen veiling. Troschrysanten; Schlager 85100 Rollnda 90—105. Anjou 95—100. Erco 90- ioogleraarsbenoeming niet aanvaard Dr. J. M. de Jong, conrector van het 105. Kauffmann 80-^90 LÏttle Americans theologisch seminarium der Ned. Herv —85. Teima 90—105. BUiandei 85—100 heeft besloten zijn benoeming tot £?lcoü. 12°—130- Wilcox 70—80. Loveiine 'merkelijk hoogleraar in de theologische S?lde4n S\Ü ,80~ Frees,a 80— faculteit van de Ryksuniversiteit te 150, per bos. Am. Anjers 2231 per stuk. i Groningen niet te aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5