Laatste nieuws STADSNIEUWS }7«te Jaargang Vrijdag 5 december 1958 Tweede blad no. 29613 Goede ontspanning voor de militairen Verantwoord amusement Aan de vooravond van de verjaardag ran Sint-Nicolaas werd een gezellige lamenkomst van militairen en genodig- len gehouden in de manschappenkan- ane van de Doelenkazerne. Dat het er /rolyk toeging valt niet te verwonderen. Sen uitgezocht groepje artiesten werkte i.l. met veel vaart en plezier een geva ceerd cabaretprogramma af. Het was roor hen een bijzonder succesvolle ivond! Na een kort openingswoord van idjudant J. Nieuwenstein verscheen als jerste op de planken de accordeoniste fanny v. d. Molen. Zij bracht verschil- ende bekende melodietjes ten gehore en jverd daarna terecht met een hartelijk ipplaus beloond. Dick Doorn zong o.m. aet aardige walsliedje „Tulpen uit Am sterdam" en een lied met serieus ka rakter „Ave Maria". Later op de avond fcad hij samen met Truus Koopmans ip. Laatstgenoemde is een artieste met twaliteiten. Zij weet wat het publiek verlangt en handelt er dan ook op charmante wijze naar. Haar liedjes zijn alleraardigst, vooral die waarbij zij zich celf op een gitaar begeleidt. Amusant was verder het optreden van Scot and Black, een duo, dat komische acroba tiek liet zien. Harry de Groot toonde lich een goed pianist. Hij speelde o.m. Improvisatie op het melodietje „Eén recht en één averecht". Verder was er nog een goochelaar, die de aanwezigen van de ene verbazing in de andere liet vallen. Zakkenrollers zouden van hem heel wat kunnen leren! Hoogtepunt van de avond was het optreden van het Leedy trio, drie „kwasten", die niets liever doen dan klanken kleuren. Op een wijze die overigens veel bewondering afdwingt! De effecten, waarmede deze tovenaars van de lichte muziek werken, Bijn meer dan kostelijk en algemeen werd het dan ook betreurd, dat het trio slechts tweemaal voor en na de pauze optrad. Het had gemakkelijk een hele avond kunnen vullen! De kers tbij een- komst van de in Leiden gelegerde mili tairen vindt plaats op 22 december a.s. In de Stadsgehoorzaal, Er zal dan een operette, nJ. „In het Witte Paard" wor den opgevoerd. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. Ned. recht, mej. H. H. v. d. Most (Bloemen- daal): mej. L. H. v. d. Vlerk (Leiden) j mej. C. C. de Ridder (Den Haag); mevr. A. F. de Vos van SteenwljkElias (Den Haag) en de heren J. W. Boeke (Noord- wijk); J. Jonker (A'dam); J. A. Willinge (Den Haag); C. J. Bleeker (Leeuwar den); H. M. v. d. Beek (A'dam); D. Knottenbelt (Hengelo); H. C. Wieringa (Haarlem); N. A. W. Lunsingh Ton- ckens (Wassenaar); W. Bosman (Den Haag) en A. C. P. van Leeuwen (Leid- echendam) AANBESTEDING ÉÉNJARIG ONDERHOUD MILITAIRE GEBOUWEN IN LEIDEN EN OMGEVING (Van onze Haagse correspondent) Hedenmorgen had in het bureel van de Genie aan de Raamweg te Den Haag een tweetal aanbestedingen plaats. Ten eerste het éénjarig onderhoud van militaire gebouwen en terreinen in de rondgemeenten en van de dienstkring Leiden met uitzondering van die te Oegstgeest en te Alphen aan den Rijn. Hiervoor kwamen 15 inschrijvingen binnen.. Hoogste was de firma W. van der Ley uit Herwijnen met f. 120.000 en laagste het C.V. Aannemingsbedrijf Proper uit Oegstgeest met f. 102.300. De tweede aanbesteding betrof de militaire gebouwen en terreinen te Leiden, Oegst geest en Alphen aan den Rijn. Hiervoor was het aantal inschrijvingen 19. Hoog ste was de firma W. van der Ley uit Herwijnen met f. 95.800 en laagste de firma S. J. van der Galie uit Deventer met f. 84.300. Lezers schrijven Gevaarlijk duister Mag ik langs deze weg de aandacht van onze Stedelijke Lichtfabrieken ves tigen op de gevaarlijk duistere plek, welke des avonds de nieuwe verkeersweg langs de molen „De Valk" vormt. Zelfs nu op het ogenblik dat deze molen in feestverlichting prijkt, is de verlichting van de straat volstrekt onvoldoende. Wanneer hierin geen verbetering wordt gebracht, kunnen ongelukken niet uit blijven. Met dank voor de plaatsing. W. R. Politie op zoek naar bankbil j ettenknipper Waarschuwing aan publiek Voor zover op het ogenblik valt na te gaan is gedurende de drukte van de lichtwcek bij een viertal Leidse sigaren winkeliers een beschadigd bankbiljet van f 100 in betaling gegeven en wel door een onbekende man, van wie het signalement als volgt luidt: lang 1.85 meter, zwart haar, onverzorgd uiterlijk, zuidelijke of oosterse gelaatstrekken, gekleed in grijsbeige regenjas en bruine suède schoenen dragend. De bankbiljet ten zijn beschadigd door uitknipping van een trapeziumvormig gedeelte, waarvan de onderkant ongeveer zes centimeter lang is en de bovenzijde on geveer vier centimeter. Dit uitgeknipte gedeelte is zowel aan de voor- als ach terkant overdekt met bruinpapieren plakband. De politie verzoekt dringend aan degenen, die een dergelijk bank biljet in hun bezit hebben, zich in ver binding te stellen met de Nederland- sche Bank. Bij eventuele aanbieding van een verknipt bankbiljet dient men onverwijld de politie te waarschuwen. Het publiek wordt aangeraden deze bil jetten in ieder geval niet in betaling te geven of te ontvangen. Om de aanhou ding van de bankbiljetknipper is ver zocht. TENTOONSTELLING LEIDS KUNSTCENTRUM Van 1024 december zal in de Boer- haavezalen een tentoonstelling van het Leids Kunstcentrum worden gehouden. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, zal deze expositie woens dagavond om 8 uur openen. BEËDIGING MARINE-OFFICIEREN De luitenants ter zee arts der 2e-klasse K.M.R., de heren H. A. Verbeek en J. L. T. Oeberius Kapteijn en de luitenants ter zee van speciale diensten der 3e- klasse K.M.R., de heren R. M. Ulmann, H. F. van Woerden en mr. G. M. Bier man, allen alhier woonachtig, zullen volgende week vrijdag in het Marine Opleidingskamp Hilversum worden be ëdigd. Om onrecht en leed te verzachten DUITSER ZOND HONORARIUM NAAR ROTTERDAM (Speciale berichtgeving) Een Duitser uit een van de noordelijke havensteden heeft onlangs in een aantal plaatsen van ons land voordrachten ge houden. Het bedrag, dat hij als honora rium ontving, heeft hij niet willen be houden. Hy zond het naar Rotterdam met verzoek zoals hij schreef, daarmee „een heel klein beetje het onrecht en het leed te verzachten, dat de stad door mensen is aangedaan". De schenker, die ongenoemd wil blyven, is er zich van bewust dat het maar een kleinigheid is in verhouding tot de verschrikkelijke oorlogsgebeurtenissen, maar, gaat hij voort, „misschien is belangrijker dan het bedrag het feit, dat het als een teken van goede wil mag worden beschouwd". Prinses Irene neemt deel aan skikampioenschap H.K.H. Prinses Irene is voornemens deel te nemen aan enkele onderdelen van de Nederlandse skikampioenschap pen, die gehouden zullen worden op 7 en 8 januari te Val d'Iser. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN C.EBOREN Elisabeth Mathilde. dr van H. Brooshooft en E. Gibbels, Yvonne, dr van W. A. de Boer en M. E. Luijt, Adrlaan, zn van A. Bekker en J. Hartevelt, Petronella, dr. van W. Boehlee en P. de Ruiter. Ro bert, zn van A. de Boer en M. Eckelboom, Christina Jacoba. dr van H. V. Piket en C. van Leeuwen, Geertruida Hendrlka, dr van P. J. Zilverentant en H. Wassenburg, Willem Bernardus, zn van C. de Vogel en T. van Harten, Auke, zn van G. Noor- lander en E. Jonker, Gerrit, zn van G. Noorlander en E. Jonker. Ronaldus Anto- nius Jacobus, zn van F. H. van der Poel ei' J. c. Kok, Wllma Corine. dr van C. Hogewoning en H. Uljee, Johanna Maria Hendrlka, dr van H. Smit en J. M. Wit- senburg. Arie Dirk. zn van C. Oudshoorn en J. G. Snel, Renée Vivian, dr van M. H. Hopp en E. I. Mc Carthy. GETROUWD A. van Soest en M. van Soeren. A. R van Sloten en S. Koet, W. F. Oudshoorn en M. C. de Hamer. G. Philippo en M. C. Montagne, M. P. Sips en D. Fakkel. A. G. Hooijer en A. van Ek. OVERLEDEN C. H. Plus, 74 Jaar, weduwe van H. J. Kampinga, G. Hoogkamer, 69 Jaar, echt genote van A. van Schoonderwoerd den Bezemer, C. Brandt. 80 Jaar, echtgenote van K. van Leeuwen. Hulpcaissière verduisterde f 3800 (Speciale berichtgeving) Een 32-jarige Haagse huisvrouw, die in verband met de Sint-Nicolaasdrukte als tijdelijke caissière in dienst trad bij een warenhuis te Den Haag, is door de recherche aangehouden op verdenking f. 3.800 te hebben verduisterd. Zij was belast met de telling van het geld in de kassa's en moest daarbij door de caissière opgestelde staten controle ren. In de periode van 21 november tot 1 december heeft zij deze staten regel matig vervalst en het daardoor vrij komende geld mee naar huis genomen, in totaal f. 3.800. Zij dacht er echter niet aan, dat de kassa's de eindbedragen van de kassabonnen ook registreren en dat ook langs deze weg dus nog een controle wordt uitgevoerd. Op 2 decem ber stond het bedrag vast en werd zij aangehouden. Van het verduisterde geld had zij nog f. 2.300 over. Inbrekers aangehouden (Speciale berichtgeving) Twee Dordtse rechercheurs hebben gisteravond op het Damrak in Amster dam de beruchte inbreker uit Hendrik Ido Ambacht, die zaterdagnacht bij V, en D. in Dordrecht een partij bontman tels en enkele sieraden had gestolen, van een prettig Sinterklaasfeest afge houden. In een ogenblik tijds hadden de speurders hem klem en de arrestant dusdanig overrompeld, dat hij geen verzet bood. hoewel zijn atletische capa- oiteiten hem daartoe gelegenheid ge noeg boden. Twee Rotterdamse rechercheurs za gen in de nacht van dinsdag op woens dag aan de Lombardkade te Rotterdam een man, die zich bij een huis verborg. Zij hielden hem aan en namen hem mee naar het pand op de Lombard kade, waar hij tegenaan had gestaan. Toen bleek, dat hij daar een poging tot inklimming had gedaan. De aangehou dene nam de zaak sportief op en zei: „Jullie hebt gewonnen en ik heb ver loren". VACATURE-MOLENAAR IN EERSTE KAMER De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer in de vacature-wijlen prof. Molenaar, prof. dr. H. J. Witte- veen, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Prof. Oud, die eerder benoemd verklaard was in deze vacature, heeft deze benoeming niet aanvaard. Prof. Witteveen heeft over zijn al of niet zitting nemen in de Eerste Kamer nog geen beslissing ge nomen. SLIEDRECHTSE WETHOUDER MOET OOG MISSEN (Speciale berichtgeving) De Sliedrechtse wethouder A. Baars, die enige dagen geleden in het raadhuis van Sliedrecht door een fotograaf werd aangevallen, zal het zwaar gewonde rechteroog moeten missen; het linker oog kon behouden blijven. De heer Baars zal waarschijnlijk de volgende week uit het Dordtse zieken huis worden ontslagen. VAN GOGH-COLLECTIE IN JANUARI TERUG De directie van het Rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo heeft bericht uit Tokio ontvangen, dat de Van Gogh- tentoonstelling te Kyoto niet verlengd zal worden. De grote belangstelling van Japanse zijde voor de Van Gogh's zou zeer zeker een verlenging wettigen, maar thans is gebleken, dat de tentoonstellingsruimte in Kyoto niet voor een langere termijn beschikbaar is. De collectie schilderijen en tekeningen zal nu begin januari met de vliegtuigen van de Scandinavian Airlines System via de Noordpool naar Schiphol worden vervoerd. Het eerste gedeelte wordt op 3 januari op de Am sterdamse luchthaven verwacht, het vierde en laatste transport op 15 jan. EERSTE TESTMATCH AUSTRALIË— ENGELAND. Engeland uit voor 134 runs. Op de eerste dag van de eerste test match tussen Australië en Engeland, welke te Brisbane wordt gehouden, heeft Engeland een pover resultaat bereikt. Alle wickets gingen neer voor slechts 134 runs. En toen de stumps waren ge trokken, was Australië nog in het bezit van alle wickets en had het team 8 runs gescoord. De linkshandige pace-bowlers Alan Davidson (3 voor 36) en Ian Meckiff (3 voor 33), alsmede leg-break bowler Richie Benaud (3 voor 46) wa ren degenen, die Engeland de voet dwars hadden gezet. De topscorer van de En gelse ploeg was Trevor Bailey met 27. Peter May, de aanvoerder, bracht het tot 26 runs. VOETBAL Bondsteam voor Rotterdam Voor de voetbalwedstrijd tussen het Rotterdams elftal en een bondsteam (spelers onder de 23 jaar), welke woens dag as. in het Feyenoord-stadion te Rotterdam om de Gouden Onafhanke lijkheidsbeker wordt gespeeld, is het bondsteam als volgt samengesteld: Doel: Van Heeswijk (Blauw Wit). Achter: Veldhoen (Feyenoord) en De Jong (DWS/A). Midden: Franssen (GVAV), Schilder (Sparta) en Althof (Blauw Wit). Voor: Laoeroms (NAC), Rutten (BW), Theunissen (Vitesse), Groot (Stormvogels) en Bosselaar (Sparta). ROOMS-KATHOLIEK EN PROTESTANTS AMSTERDAM HOUDEN KERSTZANG De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zylstra en de deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. van der Burg, zullen het openings- resp. sluitings- woord spreken op de massale volks- kerstzangavond, die dinsdag 23 decem ber in de hallen van het R.A.I.-gebouw circa 7000 Amsterdamse christenen van nagenoeg alle protestantse kerkgenoot schappen en ditmaal (voor het eerst in de hoofdstad) ook van de R.-K. Kerk tezamen komen. Dr. J. J. Buskes, her vormd predikant leest het kerstevange lie en de dichter-predikant ds. Okke Jager houdt een korte toespraak. Theo van der Bijl leidt met medewerking van de beide door hem gedirigeerde koren, het R.-K. Hoofdstadkoor en de Kon. Ohr. Oratorium vereniging „Excelsior" en van het Nationaal Muziekkorps van het Leger des Heils de samenzang der kerstliederen. De gehele bijeenkomst zal de volgende avond per radio worden uitgezonden. Snijden levensgevaar li Officiële publicities GESLOTEN,VERKLARING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het LEIDERDORP In de Herv. Kerk is de heer J. Swart tot ouderling gekozen. WARMOND Tafeltennisvereniging „Steeds Vooruit" Het tweede damesteam heeft in Rijn. saterwoude van RTC 3 verloren met 8—2. Het programma voor de volgende week luidt: Detas 1 (Delft)—Steeds Vooruit 1 (heren); Reflex 4 (Lisse)— Steeds Vooruit 2 (heren). WASSENAAR „De Wittenburg" komt ter beschikking van de gemeente Onderhandelingen, die het Wasse- naarse gemeentebestuur sinds begin 1956 gevoerd heeft met mevrouw Meeuwissen- de Bie die in Kasteel De Wittenburg een pensionbedrijf exploiteert, hebben nu tot resultaat gehad, dat de huurover eenkomst met mevrouw Meeuwassen per 31 december a.s beëindigd zal worden. De gemeente Wassenaar is sedert eind 1955 eigenaresse van het kasteel en het omringende landgoed. Kort na de aan koop nam het gemeentebestuur contact op met de huurster met de bedoeling, het in de huur 'begrepen terrein te ver kleinen. Het gemeentebestuur wilde n.l. een zo groot mogelijk gedeelte van het landgoed ter beschikking krijgen om te zijner tijd open te stellen voor het pu bliek. De onderhandelingen die ook gin gen over de huurprijs, leverden voor alsnog geen resultaat op. Toen het ge meentebestuur enkele maanden geleden de huurster'aanmaande tot betaling van de 25% huurverhoging sedert 1 augus tus 1957, deed mevrouw Meeuwissen het voorstel, de huurovereenkomst, die aan vankelijk lopen zou tot oktober 1963, voortijdig te beëindigen. Het gemeente bestuur is hierover uiteraard onder voorbehoud van goedkeuring door de raad en door G.S. tot overeenstem ming gekomen met de huurster In een overeenkomst, die thans aan de ge meenteraad ter goedkeuring is voor gelegd, wordt gesteld, dat mevrouw Meeuwissen op uiterlijk 31 december a.s. het kasteel en het in de huur begrepen ge^pelte van het landgoed, zal opleveren aan de gemeente. De gemeente doet af stand van de aanspraken op de huur verhoging sedert 1 augustus 1957 en over de laatste drie maanden van 1958 zal de huurster geen huur verschuldigd zijn. Mocht zij op 31 december a.s. geen ge schikte andere woongelegenheid voor haar en haar gezin hebben gevonden, dan zal zij het gedeelte van het kasteel, dat thans door haar gezin bewoond wordt, tijdelijk mogen blijven bewonen tegen een huurprijs van f. 225,per maand. De gemeente zal mevrouw Meeuwissen bovendien een bedrag van f 414,betalen voor voorzieningen, die kruispunt van de wegen: Lorentzkade. Phllosophenpad, Kamerllngh Onneslaan, Lammenschansweg en Leliestraat, met in gang van 8 december 1958 voor de duur der bestratingswerken aldaar is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, ry- z-U in het kasteel heeft moeten treffen •o trekdieren en vee. I met het oog op de brandveiligheid. B. en W. schrijven aan de raad dat zij eze voorwaarden aanvaardbaar vin den, vooral omdat de gemeente door de beëindiging van het huurcontract de vrije beschikking krijgt over nagenoeg het gehele landgoed. Het grootste ge deelte van het landgoed zal gereserveerd worden voor openstelling voor het pu bliek, terwijl het kasteel met een zo klein mogelijk omringend terrein door de gemeente verhuurd of verkocht zal kunnen worden. G. S. maken bezwaren tegen „afwijkingsbevoegdheid" In de bebouwingsverordening voor het uitbreidingsplan „Zijlwatering" is in dertijd door de Wassenaarse gemeente raad een bepaling opgenomen over de afwijkingsbevoegdheid van B. en W. Volgens deze bepaling zouden B. en W. de bevoegdheid hebben zekere afwij kingen van het uitbreidingsplan betref fende bestemmingen en rooilijnen toe te staan, zodat daarvoor een tijd rovende procedure van een officiële herziening nodig zou zijn. Gedeputeerde Staten hebben hun goedkeuring aan deze bepaling onthou den. Dit college is van oordeel, dat aan de afwijkingsbevoegdheid voor het uit breidingsplan Zijlwatering geen werke lijke behoefte bestaat, omdat zich in Wassenaar niet een zo intensieve en omvangrijke bouwactiviteit zal ontwik kelen als waarop een dergelijke afwij kingsbevoegdheid in Den Haag bijvoor beeld is afgestemd. De bebouwingsverordening biedt reeds vele afwijkings- en vrijstellingsmoge lijkheden. aldus G. S. en bovendien is bij de bevoegdheid, zoals die in Wasse naar is geregeld, de rechtszekerheid on voldoende gewaarborgd. B. en W. van Wassenaar zijn het met deze zienswijze van G.S. niet eens en stellen de raad daarom voor in beroep te gaan bij de Kroon. De behoefte aan een afwijkingsbevoegdheid hangt niet in de eerste plaats af van de omvang der bouwactiviteit. Afwijking van het uitbreidingsplan kan evenzeer nodig zijn bij kleinere bouwplannen. Wat de door G.S. aangeduide afwijkingsmoge lijkheden in de bebouwingsverordening betreft, merken B. en W. op. dat deze de moeilijkheden, die zich bij de uit voering van het uitbreidingsplan kun nen voordoen, niet oplossen, terwijl de zo gewenste soepelheid niet verzekerd is. Voor aantasting van de rechtszeker heid behoeft, naar de mening van B. en W. niet gevreesd te worden, omdat immers alle afwijkingen onderworpen zullen zijn nan <7oedV;»iiring door G.S. Subsidieverzoek De Maatschappij voor Toonkunst te Leiden heeft zich met een adres om* subsi die tot de Was- NIEUWE UITGAVEN Vijf stromenland, balans der wereld delen, door prof. dr. P. J. Bouman; uitg. Van Gorcum en Comp., Assen. De bekende schrijver van „Revolutie der eenzamen" poogt in dit nieuwe boek een visie te geven op de vijf stromen (de vijf werelddelen), die als het ware in één delta samenvloeien. Men kent de pakkende styl van deze socioloog, die de kunst verstaal recente en actuele geschiedenis op levendige en doorzich tige wijze aan de lezer te presenteren, waarbij hij de gang van zijn uiteenzet ting soms op verrassende wijze onder breekt door korte illustratieve tussen voegsels, dae het betoog niet alleen sterk verlevendigen, maar ook tal van kenmerkende delen ervan scherp be lichten. Prof. Bouman is van mening, dat het thans in de wereld om vier centrale problemen gaat, waarvoor slechts door internationale samenwerking oplossin gen te vinden zijn: de voortschrijdende sociale ontworteling; rasconflicten, wel ke ressentimenten ontketenen, wel ke nauw met ontwortelingsverschijnse len verband houden: de snelle toene ming van de bevolking over de gehele wereld en de gevolgen, welke die toe neming voor de voedselvoorziening heeft; tenslotte de noodzaak het oor logsgevaar te beteugelen. Wat dit laatste aangaat, neemt prof. Bouman een afwijkend standpunt in, dat het beste als „realistisch pacifisme" omschreven kan worden. „Wel kan men zich", zo schryft hij, „op de bestaande politieke constellatie beroepen en de verdediging van de hoogste geestelijke waarden centraal plaatsen tot recht vaardiging van een voortgezette bewa peningswedloop, maar de twijfel laat zich niet meer onderdrukken". Een doorboring van het niet-ondoordring- bare NAVO-schild zou de Verenigde Staten niet geheel ten gronde richten: wél de kleine wapenbroeders, die geen drie of vier treffers kunnen verduren. De afschrikkingstheorie is reeds lang ondermijnd, niet door onweerlegbare argumenten, maar door de 2jwijgende scepsis van de velen, die er niet meer in geloven. Vooral onder de jongeren zou deze scepsis wijd verbreid zijn, zegt hij en hy vraagt even verderop: „Wordt het niet tjjd om de „wiskunde der ver nietiging" over boord te zetten?" Wat prof. Bouman wenst is een „doorbraak naar nieuwe denkbeelden„Men kan het risico, dat de regeringen willen ontgaan, ook aanvaérden", maar „waar zijn de staatslieden of bestuurders, die bij de afweging van risico's een proef zouden durven wagen met het risico van de geweldloosheid?Er zou een aanvaarding van martelaarschap, een geloofskracht en een morele discipline voor nodig zijn, waartoe ik geen van de Westerse volken momenteel in staat acht". Schrijver is derhalve feitelijk van mening, dat de bewapeningswedloop de wereld steeds verder in het slop jaagt, dat de vrede een dóAd zou moeten zijn in deze zin, dat de Westerse wereld af stand zou moeten doen van de bewape ning en een eventuele Sovjetrussische bezebting zou moeten verdragen, dat dientengevolge de Russische bezetters tot de ondergang van hun eigen stelsel zouden bijdragen, maar dat dit alles onmogelijk is, omdat hij, zoals geciteerd, geen der Westerse volken tot een zege pralend passief verzet in staat acht. Zodat hij met dr. Dippel van mening is, dat „de afschrikkingstheorie kennelijk het beste is wat we zakelijk kunnen opbrengen". Deze conclusie zou défaitisch klinken, indien er, aldus prof. Bouman. niet de mogelijkheid van een christelijk réveil bestond, de kernsplitsing van morele krachten, die ons kunnen redden. Prof. Bouman is, met prof. Röling, van me ning, dat juist de kleine mogendheden geroepen zijn een rol te spelen in een overgang van het Europese volkenrecht naar een nieuw wereldvolkenreöht. Triomf over de tijd, door C. W. Ceram. Uitgeverij W. Gaade, Den Haag. Dit boek over de opmars van de ar cheologie is een gecombineerd leesboek en plaatwerk, dat de geschiedenis der oudheidkunde zélf tot onderwerp heeft. In dit zeer royaal geïllustreerde werk triomferen mens en wetenschap over het verleden. De opzet van dit zeer in teressante werk is gelegen in het com bineren van afbeelding en tekst op een zodanige wijze, dat ze als het ware ver smolten zijn. Inderdaad heeft de schrij ver zijn doel bereikt: er ontstond een plaatwerk, dat men kan lezen. De in houd is gesplitst in een vijftal boeken. In het eerste komt achtereenvolgens het werk aan de orde van Winckelmann, pater Piaggio. Mazois, Schliemann, Dörpfeld, Evans, Maiuri en Ventris, waardoor de cultuur van Pompeï tn Herculaneum, van Troje en van Kreta op even boeiende als overzichtelijke wijze worden geëxposeerd In de andere hoofdstukken komen Egypte. Babel, Mexico, Jericho en Indus-cultuur aan de beurt, om nu maar de hoofdzaken te noemen. Interessant zijn ook de ge deelten. welke gewijd zijn aan de archeologie onder water en vanuit de luóht. De talloze platen zijn uitstekend, evenals de gekleurde reproduktles (een M- ii i l; GOED. Wijf in een twijfel- voorligger NEEM GEEN RISICO Na het inhalen mag de weggebruiker eerst dan weer naar rechts gaan indien dit uit een oogpunt van gevaar of be lemmering van het ingehaalde verkeer verantwoord is. Zó zegt de wet het. Nog maar al te dikwijls wordt er ech ter tegen deze regel gezondigd en wordt het ingehaalde voertuig „gesneden". De bestuurder of berijder van dit voertuig wordt dan gedwongen tot schielijk afremmen of tot rechts uit wijken. Eigenlijk kan tegen deze vorm van weg-piratisme niet straf genoeg opgetreden worden, zo meent de ANWB. Belangrijk is echter ook de vraag: Waarom wordt er gesneden? Dikwijls is het „snyden" eenvoudig het gevolg van een verkeerde „waar dering" van de verkeerssituatie; de in haler bemerkt dan tot zijn grote schrik, de tegenligger sneller nadert dan het hem toescheen bij het begin van zijn inhaalmanoeuvre. Een dergelijke misrekening kan tot de meest ernstige gevolgen leiden Neemt U zich daarom liever voor alléén in te halen wanneer hierin geen enkel risico schuilt. Blijf in twijfelgevallen achter de voorligger, ook al kost dit iets van Uw ongetwijfeld kostbare tijd. senaarse gemeenteraad gewend. Het I zestiental). Een waardevolle uitgave, adres is als ingekomen rtuk ter kennis die niet alleen een fraai panorama van van de raad gebracht, met het voorstel 1 een tak van wetenschap geeft, maar het in handen te stellen van B. en W. vooral ook de kennis van oude culturen voor het uitbrengen van pre-advies. op boeiende wijze verdiept. Conferentie over „geleide democratie" Het Indonesische Kabinet heeft van daag met president Soekamo bespre kingen gevoerd over de voorstellen van de Nationale Raad met betrekking tot de invoering van een „geleide democra tie". Naar wordt aangenomen waren ook vereenvoudiging van het partijen stelsel en wijziging van de structuur van het parlement onderwerp van be spreking. Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. BEURSOVERZICHT Internationals hoger Amsterdam, 5 december. De handel had voor de laatste beurs- dag van deze week niet veel om het lijf. Een zeer gunstige factor is, dat de koer sen van de meeste internationale waar den in deze stille markt boven de slot- koersen van gisteren uitkwamen. Hier voor zorgde wederom het buitenland, dat door blijft gaan de Philips en Uni lever aandelen uit de markt te nemen. Philips, met een onveranderd interim dividend van 6 schommelde om de 417, tegenover de vorige slotprijs van 415. Unilevers ruim een punt hoger op 461. Aku's en KLM goed prijshoudend. Converteerbare obligaties Philips mon teerden ruim 2 punten. Kon. Olie op f 188.60, f 150 beneden gisteren inge volge de lager afgekomen koers voor deze aandelen uit Wallstreet. De Scheepvaarten met lagere koersen. De gisteren behaalde winsten gingen vanmiddag grotendeels verloren. Hier voor was slechts gering aanbod nodig. Van de cultures valt weinig te vermel den. De tendentie in deze afdeling was gemakkelijk behalve voor Senembah's, die een puntje hoger noteerden. Staats fondsen kalm en goed prijshoudend. Van de locale markt werden aandelen Twentèche Kabel iets hoger geadviseerd. Deze maatschappij heeft een aanzien lijke order, groot f. 1.2 miljoen ontvan gen van de Indian Railways voor 160 km sdgnaalkabel. De aandelen Ver. Blik- f abrieken waren gevraagd op een mededeling van de directie, dat over het lopende boekjaar een bevredigend dividendvoorstel zal kunnen worden verwacht. Op de incourante markt wer den de aandelen van de Kon. Fabriek F. W. Braat verhandeld tegen 300%. De laatstgedane prijs was 260%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 december Londen 10.57%—10.58% New York 3.76%—3.77%; Montreal 3.90%—3.90%; Parijs 89.75—89.85; Brussel 7.58% 7.59%; Frankfort 90.45%—90.50% Stock holm 73.05—73.10; Zürioh 86.46—86.51; Zürioh <vr. fr.) 87.9588.00; Milaan 60.60%—60.66 y2; Kopenhagen 54.70 54.75: Oslo 52.85%—52.90%Wenen 14.60%—14.61%; Ankara 3.80A—3.80fè; Praag 52.M—52.94; Lissabon 13.26% 13.28. iprst- glaasje! Beurs van Amsterdam Vrijdag 5 december ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% 92%B Grootboek obl. 3% 80 Ned. '47 3% (3) 891) 89f| Ned. '51 3% 94 94L Ned. '53 (3%) 91% 91% Ned. '56 3% 91 90% Ned. '48 3% 85% 85% Ned. '54 3% 87% 87 %B Ned. '55 I 3% 87 87 Ned. '55 n 3% 88% 88% Ned. *37 3 86 86% Dollarlng '47 3 91 90% Investeringscert. 3 95% 95% Ned. 62-64 3 94% 94A Cert. NWS 2% 59% Indië *37 A 3 90% 90% Grootboek '46 3 87A Ned. W.B. 6% 1091) 109H ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 32% 34% Nat. Handelsbank 125 127 Ned. Handelmi)179 180% Amst. Rubber 67% 67% Deli Mij.en (Ver.) 134.15 133.80 H.VA128% 127% Java Cult25 25 Senembah11911 120 Vorstenlanden12% 12% A.K.U238% 237% Berkei's Patent (v.) 202 203 Calvé Delft cert. 362 362 Kon. Pap. v. Gelder i84% 185y4 Hoogovens cert330 330 Müller en Co. N.B 336 339 Ned. Kabelfabr292 297 Philips 415% 417% Philips pref135 183 Unilever 459% 460% Wilton Feyenoord 205 207 Biliton 2de rI84exd. 180 Dordtse Olie gew. 775% 762% Kon. Petr (f.20.—190 idem (50 a f.20.—19020 188.30 HoU. Amer. lijn 151H isoy, Java China Paket.. 132^ 131% K.L.M04 104. Ned. Stoomv. Mij. imk Kon. Paket MUfig* 136g Stoomvaart Mij. Ned 152 150% Nievelt Goudr cert 133^ 133% v. Ommeren cert. 953 Kon. Rott. Lloyd iqqij, 139 Ned Scheepv. Unie Jgg 133 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 93 92% Den Haag 1954 3% 86% Leiden 1947 3% 94 B R'dam *37 I-m 3% 90% 9iy4 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 96% Premieleningen A'dam '53 3 96 y4 A'dam '51 2% 88 88% A'dam '56 I 2% 86% 87 A'dam'56 U 2% 95 94% Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede '54 2%84% 84% Den Haag '52 I 2% 95 95% Idem II 2% 94% R'dam '52 I 2% 96% 96tf Idem II 2% 95 idem '57 2% 104% 104% Utrecht '52 2% 99% 98% Z.-Holl. 1957 2% 1051) NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 239% 239 H.B.U. cert209 210 Rott. Bank 198% 196 Twentsche Bank 183 181 Industrie Ondernemingen Albert Heyn268 267 Borneo Sum. H. Mij. 40% 40% Ned. G. en Sp. fabr. 222% 225 Kon. Ned. Grofsm. 117% 118 Intematio86% 86 y4 Rott. Droogdok My. 555 Sikkens Lakfabr. '53 456 562 Tieleman en Dros 7 Ned. Mij. Walv.vrt. 81B 82% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 5% 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29% Intern. Nickel85% 87% Anaconda 57% 57% Bethlehem Steel 49 48% Cities Service 60% 60% General Motors 47% 47% Kennecott95% 94% Republic Steel 68 69% Shell Oil 78i| 79% Union Pacific 34% 1 Un. States Steel 85% 81 y4 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K 4/12 Edelmet. Kon. AA 52GB Pref. w.a. idem 62 295 295 Holl. Constructie 310 317 Ing. bur. v Bouwnyv 155% 155 3/4 ld. div. 1958 148 1413/4 Int. Kunststof! Ind 45% Leidsche Wolspinn 193L 190GB Ver. Touwfabrieken 193% 193% WernInk's Betonm 102% 102% Van wyk Textiel 60B 601/4 Zaalberg 109%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3