VS AKKA Elegante dr. Wohlgemuth stond gisteren in Karlsruhe terecht Oostduits dreigement tegen het luchtverkeer naar West-Berlijn Brief van Dulles aan Adenauer JAN ZEILSTRA Jr. Met een enkel woord Agenda Voor IJNEN VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 Roep als Lebemann was hem vooruitgesneld (Van onze correspondent in Bonn) Voor het Bondsgerechtshof te Karlsruhe begon gisteren het proces tegen de Berlijnse chirurg dr. Wolfgang Wohlgemuth, bijgenaamd „Wowo", die ervan verdacht wordt op 20 juli 1955 de toenmalige president van het Westduitse Bureau tot Bescherming van de Grondwet, dr. Otto John, naar West-Berljjn te hebben gereden. Het gaat er in dit proces om of Wohlgemuth daarbij de com munisten heeft geholpen dan wel slechts een vriendendienst aan John heeft bewezen. Wohlgemuth, die behalve als chirurg ook nog als jazz-trompettist en als vriend van vele vrouwen bekend staat, betoonde zich gisteren bijzonder handig. Onder de toeschouwers bevonden zich vele dames: de roep van Wowo als Lebemann was hem tot in Karlsruhe vooruitgesneld! Wowo ontkent schuld Elegant gekleed en zich als een heer gedragend verklaarde Wohlgemuth, dat hij in 1906 als zoon van een hoogleraar geboren was, medicijnen had gestudeerd, driemaal was gepromoveerd en als trompettist tijdens zijn studie wat bij had verdiend en als student enige tijd lid was geweest van de communistische partij. Van 1937 tot 1939 leidde hij de particuliere praktijk van prof. Morell, de privé-arts van Hitler. Wohlgemuth zei gisteren dat hij zich destijds zeer voor Hitier en de lieden om hem heen had geïnteresseerd, omdat hij met het plan rondliep een aanslag op de Führer te plegenMaar als individualist had hij zich later niet aangesloten bij de groep persoonlijkheden, die daadwer kelijk een dergelijke aanslag pleegden. Hij beroemde er zich voorts op, de nazi leiders Ribbentrop en Hess te hebben geopereerd en dat hij tegen het einde van de oorlog in het Zwitserse consulaat te Berlijn was ondergedoken. Vijfduizend mark per maand Wohlgemuth trachtte na 1945 chirurg te worden in het bekende Berlijnse zie kenhuis Charité, dat grote faam kreeg onder prof. Sauerbruch, wiens leerling Wohlgemuth is geweest. Hij hoopte een dergelijke baan met de hulp der com munisten te krijgen. Hij kreeg de be trekking tenslotte ook werkelijk en daarbij van het Oostduitse ministerie van Gezondheid een maandelijks sala ris van niet minder dan 5000 mark. Over de vlucht van John naar Oost-Duits- land verklaarde Wohlgemuth, dat eerst genoemde zich tegenover hem had be klaagd dat in West-Duitsland zovele ex-nazi's weer hoog te paard zaten, het geen ook in Oost-Duitsland, volgens Wohlgemuth, het geval is. In de zomer van 1954 toonde John zich bijzonder ge ïnteresseerd in gesprekken met Oost duitsers en Wohlgemuth had hem toen meegedeeld, dat hij twee gesprekspart ners voor John in Oost-Duitsland had, te weten een Russische ambassaderaad en een lid van het centraal comité van de Oostduitse communistische partij. Wohlgemuth wordt nu juist verweten, dat hij dergelijke gesprekken heeft voorbereid, waarbij het er volgens het gerechtshof te Karlsrühe niet om gaat of hij wist dat John in Oost-Berlijn zou blijven. Aldus zou Wohlgemuth in direct John in handen van de commu nisten hebben gespeeld en hun daar door Westduitse staatsgeheimen heb ben gegeven, hetgeen de chirurg giste ren evenwel ontkende. Omzet P.T.T. 700 miljoen (Van onze parlementaire redacteur) BU de behandeling van de PTT-be- groting in de Tweede Kamer werd gis teravond van diverse kanten opgemerkt, dat de verhoging van de tarieven vorig groter is geweest dan nodig was, want het bedrijf heeft in 1957 zeventien mil joen gulden winst gemaakt die in de staatskas zijn gevloeid. Op die manier zit in de PTT-tarieven een stuk indirec te belasting, want het publiek betaalt teveel voor de diensten van de PTT. Minister Van Aartsen vond de winst van 17 miljoen niet groot op een totale omzet van 700 miljoen gulden. Met zo'n omzet valt niet precies te schatten of men met de tarieven precies uitkomt. Volgend jaar investeert PTT 165 mil joen gulden en men kan dus ook niet zeggen dat de investeringen uit de winst worden gefinancierd. Overigens komen die investeringen het publiek ten goede. Ruim de Draadomroep op, had de heer Visser (VVD) gezegd, en ook de heer Lucas (KVP) en de heer Van Mastrigt (CHÜ) hadden weer geklaagd over deze verliesgevende exploitatie. Minister Van Aartsen verklaarde hier omtrent nog geen definitief standpunt te kunnen innemen, omdat hij nog te kort minister is. Tegen het antennewoud op de daken kan het departement van Verkeer en Waterstaat weinig doen. Dat is een ge meentelijke taak! De PTT-begroting werd zonder replie ken en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Welkome surprise Van de 18.788 schoolklassen, die dit jaar hebben deelgenomen aan de kin derpostzegelactie „Door het kind - voor het kind" is de klas la van de Land- bouwhuishoudschool in Barendrecht de gelukkige winnaar van de hoofdprijs, die tezamen met andere prijzen ook dit jaar ten overstaan van een notaris zijn ver loot onder alle deelnemende scholen. De voorzitter van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels, prof. dr. R. Horn- stra, heeft de leerlingen van deze klas op de hoogte gesteld van hun benijdens waardig „lot": een veertiendaagse va kantie ergens in Nederland. Een welkome surprise op deze ver jaardag van Sint-Nicolaas! (.'Express werd opnieuw slachtoffer van censuur (Van onze Pa rijse correspondent) Het links liberale weekblad l'Express, dat er zich op beroemt nu 700.000 lezers te bezitten, is gisteren opnieuw getrof fen door een maatregel van censuur. Men herinnert zich, dat De Gaulle bij zijn eerste optreden als minister-presi dent plechtig heeft laten verklaren, dat de Franse pers in het vervolg weer ge heel vrij zou zijn, maar de generaal was dan ook in Algerije, toen gisteren alle exemplaren van dit weekblad, dat de ideeën van Pierre Mendès-France ver tolkt, in beslag werden genomen. De maatregel was bevolen door het minis terie van Rationale Verdediging en werd gemotiveerd door een passage van 15 regels, waarin de schrijver van een rechtbankverslag over een beledigings zaak tussen twee kandidaten uit de jongste verkiezingscampagne, minister André Malraux citeerde met betrekking tot de martelingen waaraan sommige Franse officieren zich in Algerije heb ben schuldig gemaakt. Vanmorgen is l'Express zonder die 15 geïncrimeneerde regels weer versche nen. De maatregel van de minister van Defensie, die indirect dus tegen zijn ambtgenoot genomen bleek te zijn, heeft de directie van het weekblad een scha depost van 4 miljoen franken of onge veer 35 duizend gulden opgeleverd. Inpoldering van Zuidelijk Flevoland wellicht eerder dan Markerwaard (Van onze parlementaire redacteur) Vlot en kundig heeft de nieuwe mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, gisteravond voor het eerst in de Tweede Kamer het woord gevoerd ter verdediging van de begro ting van het Zuiderzeefonds. Vier jaar geleden is besloten eerst, in elf jaar, de Markerwaard in te polderen en daarna Zuidelijk Flevoland. Inmiddels is gebleken, dat er niet voldoende geld beschikbaar komt om de Markerwaard in elf jaar in te polderen en elk jaar langer betekent een rente verlies van tien miljoen gulden. Daar om overweegt men nu Zuidelijk Flevo land voorrang te geven. Met de aanleg van de zuidelijke dijk van de Marker waard wordt op de keuze niet vooruit gelopen, omdat de dijk ook dienst doet voor de inpoldering van Zuidelijk Flevo land. Er wordt thans een rapport opge steld over de vraag, welke polder moet voorgaan. De begroting van het Zuiderzeefonds werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. (Van onze correspondent te Bonn) Het lid van het politieke bureau van de Oostduitse communistische partij, Matern, sprak gisteren op een verkiezingsvergadering van de SED in West-Berlijn dreigende woorden over de luchtverbinding van West- Berlijn met West-Duitsland. Hij be weerde dat Westelijke luchtvaart maatschappijen met haar vluchten naar West-Berlijn grote winsten boeken. Matern zei voorts, dat deze toestand niets te maken had met het verblijf van Westelijke strijdkrachten in West-Ber lijn, er is zijns inziens geen verdrag waaruit blijkt dat Westelijke lucht vaartmaatschappijen naar Berlijn mo gen vliegen. En Matern duidde erop dat dit het werk zou moeten zijn van de Deutsche Lufthansa, waarmee hU uiter aard niet de Westduitse luchtvaart maatschappij van die naam bedoelde, maar de Oostduitse, die dezelfde naam heeft. Ongetwijfeld wilde Matern, die een der voornaamste leiders is van de com munistische Oostduitse partij, de SED, hiermee druk uitoefenen op de West- berlijners, die zondag aanstaande naar de stembus gaan. De verkiezingen van zondag noemt men algemeen een soort referendum over het Russische voorstel om van West-Berlijn een vrije stad te maken. Er nemen zes partijen aan deel, waaronder de SED, die evenwel geen schijn van kans maakt. Adenauer in Berlijn De Westduitse bondskanselier Aden auer arriveerde gisteren te West-Ber lijn, waar hij op een verkiezingsbijeen komst verklaarde dat de Westduitse re gering en de bevolking van geheel West-Duitsland achter de Westberlijners Boycot der schepen onder goedkope vlag geëindigd Vandaag is in Amerikaanse havens het posten bij 143 schepen, die onder goed kope vlag varen, opgeheven, daar de vierdaagse boycot tegen deze schepen, afgekondigd door de vakverenigingen, die zijn aangesloten bij de Internationale Transportarbeidersfederatie te midder nacht was geëindigd. In totaal 190 schepen onder de vlaggen van Panama, Libei'ia, Costa Rica en Honduras, zijn over de geheel wereld door deze boycot getroffen. Aan de boycot werd deelge nomen door 18 Amerikaanse vakvereni gingen onder leiding van de National Maritime Union en de Seafarers In ternational Union, die byna 2 miljoen zeevarenden en transportarbeiders ver tegenwoordigen. In Canada had de boy cot minder effect doordat vele havens aan de S't.-Laurens zeeweg door het ijs afgesloten waren. staan. HU deelde mee, dat de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken Dulles hem een persooniyk schrij ven had gestuurd, waarin gezegd werd, dat West-BerlUn beschermd zal worden. Gelijk in 1949 met de Russen is afge- gesproken, aldus Dulles in deze brief, zal de vrije toegang tot Berlijn niet ge sloten mogen worden. Dit schrijven moet ongetwijfeld olie op de Westber- lijnse golven gooien, die een hoge stand bereikten na Dulles' verklaring, dat er met de Oosbdultsers als vertegenwoor digers van de Sovjet-Unie wel te praten zal vallen. Adenauer voert te West-Berlijn be sprekingen met burgemeester Brandt, ook de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Von Brentano komt hiertoe heden naar West-Berlijn. Hij wil Brandts oordeel over de situatie vernemen in verband met de aanstaan de besprekingen te Parijs over de kwes tie Berlijn. Brandt zelf zei gisteravond tegen leden van het Britse Lagerhuis, die thans Berlijn bezoeken, dat in de eerste plaats de gehele kwestie-Duits- land en niet alleen het probleem-Ber lijn op de voorgrond moet worden ge plaatst. Hij ontkende dat de Russische nota een ongunstige uitwerking heeft gehad op de We©tberlijnse economie. Beiaardconcours tijdens Holland Festival (Speciale berichtgeving) In de eerste week van juli a.s. wordt in het kader van het Holland Festival in Hilversum een internationaal beiaardconcotirs gehouden. De orga nisatie berust bU het plaatselijk cul tuurcentrum Koningin Wilhelmina, dat de technische medewerking krügt van de Nederlandse Klokkenspelver eniging. De bedoeling is dit concours ieder Jaar tijdens het Holland Festival te houden, zodat het er een vast pro gramma-punt van wordt, evenals dat het geval ls met het jaarlykse inter nationale orgelconcours in Haarlem. Het denkbeeld voor een beiaardcon cours vond een goed onthaal hij de Festivalleiding, vooral omdat hier sprake is van een echt Nederlands evenement, waarvan bovendien een groot publiek zonder kosten kan genieten. Ook de Nederlandse Klokkenspelvereniging in zonderheid haar voorzitter, mr. Romke de Waard, toonde zich zeer Ingenomen met het plan en zegde dadelijk alle medewerking toe. Hetzelfde deed het gemeentebestuur van Hilversum. Het is de bedoeling vijf Nederlandse en bui tenlandse beiaardiers als deelnemers uit te nodigen. Zij zullen een verplicht en een vrij werk moeten uitvoeren. Het gemeentebestuur zal een wisselprys uit loven. Elke avond zal een deelnemer het Raadhuiscarillon bespelen, zodat het concours vijf dagen duurt. Thans heeft Nederland het grootste aantal beiaar diers, direct gevolgd door België. Maar haard brand olie het beste voor uw oliehaard of kachel en... uw portemonnaie. KRAAIERSTR. 19 - LEIDEN TELEFOON 20556 Dulles constateert dumping van Rood-Chinese handel Minister Foster Dulles verklaarde gis teren in San Francisco, dat er concrete maatregelen nodig zijn om het hoofd te bieden aan Chinese dumpingpraktijken op de wereldmarkt. Hij zei dit in een rede voor de Kamer van Koophandel van Californië, waarin hij een uiteen zetting gaf van de algemene beginselen der Amerikaanse buitenlandse politiek, met de nadruk op het Verre Oosten. De minister deelde mede, dat de re gering een studie maakt van Chinese dumping van textiel, fietsen, naaima chines, vulpennen en dergelijke op de markt van Zuid-Oost-Azië. Daardoor wordt vooral de handel van Japan in Zuid- en Zuidoost-Azië bedreigd. Nationalistisch China noemde Dulles een „bevoegd bewaarder" van de Chi nese cultuur, die door het communis tische regime op het vasteland met ver nietiging wordt bedreigd. Hij geloofde evenwel, dat binnenlandse druk in China op de duur het karakter van het communistische regime zal wijzigen, in het bijzonder als dit regime niet op grote binnenlandse successen zal kun nen bogen. In het kort over Berlijn sprekend ver klaarde hij, dat de Sovjetrussische heer sers West-Berlijn bedreigen, omdat zij in het defensief zijn gedreven door de inspirerende demonstratie in die stad van wat vrije mensen kunnen. „Commu nistische heersers bezitten een formi dabel vermogen om hun bestuur op te leggen. Doch als vrije mensen de goede vruchten van de vrijheid tonen, zullen de knechters altijd in het defensief zijn en voor de uiteindelijke ineenstorting van hun stelsel staan". Finse regering afgetreden De Finse premier, Fagerholm, heeft gisteren aan president Kekkonen het ontslag van zijn regering aangeboden. Kekkonen heeft dit ontslag aanvaard. De president verzocht Fagerholm voor lopig de functie van minister van Bui tenlandse Zaken te vervullen; de socia listische minister van Handel en In dustrie, Hiltunen, zal als premier op treden tot een nieuwe regering kan worden gevormd. Ook de andere kabi netsleden blijven tot zolang op hun post, met uitzondering van de minister van Buitenlandse Zaken, Virolainen, lid van de Agrarische partij. Er bestopd al enige weken een crisis in de coalitieregering, die haar oorzaak vooral vond in een slechter worden van de betrekkingen met de Sovjet-Unie sedert Fagerholm eind augustus j.l. zijn kabinet vormde INTERNATIONALE DIRIGENTENCURSUS 1959. De artistiek-pedagogische leiding van de internationale dirigentencursus 1959 der Ned. Radio Unie, die van 22 juni tot 24 juli 1959 te Hilversum gehouden zal worden, is toevertrouwd aan de dirigen ten Franco Ferrara en Willem van Ot- terloo. De Italiaanse dirigent Franco Ferrara is als gewoon hoogleraar ver bonden aan de S. Cecilia Academie te Rome. Het doel van de cursus is, in aansluiting aan hét bestaande muziek onderwijs in Nederland, bij te dragen tot de vorming van dirigenten voor sym fonieorkesten. Men vestigt er van de zijde der N.R.U. speciaal de aandacht op, dat onder de vorengenoemde doel stelling evenzeer zijn begrepen de koor dirigenten, die zich verder willen be kwamen in het dirigeren van symfonie orkesten, teneinde met vrucht werken voor koor en orkest uit te voeren. ook Duitsland, Frankrijk, Engeland en in toenemende mate de V.S. hebben klokkenspelers. Men verwacht uit al deze landen belangstelling voor het concours, dat reeds staat vermeld in de eerste internationale folder over het Holland Festival 1959, waarvan de ver spreiding een dezer dagen begint. BINNENLAND Morgen tussen 10 en 12 uur zal te Zwijndrecht een ln opdracht van BPM door de N.V. Bouw- en montagebedrijf te Rotterdam gebouwd drijvend boor-dok te water worden gelaten. Dit boor-dok, dat ln Januari 1959 zal worden opgeleverd, ls het eerste waarover de Kon. Shellgroep zal beschikken. Het zal door de Shell-BP Pe troleum Development Co. of Nigeria Ltd. worden gebruikt voor boorwerkzaamheden ln de kreken van kustmoerassen. De Plattelandsjongeren Ocmeenschap Nederland zal op zaterdag 20 december ln het N.V. Huis te Utrecht haar algemene vergadering houden. Een wijziging van het Wegenverkeers reglement, waarin o.m. de afscherming van de achterwielen van auto's verplicht wordt gesteld, is in voorbereiding, zo deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mee in het eindverslag over de begroting van zijn Departement. Te Dalen (Gld) is gisteravond de 65- Jarige weduwe Van Glessen-Van de Wal door een achteruitrijdende vrachtauto doodgereden. Om grotere bekendheid te verkrijgen, zowel ln eigen kring als daarbuiten, zal het produktlviteltscentrum voor het Ho- reca-bedrijf op 19 december een produkti- vlteitsdag houden ln Krasnapolsky te Am sterdam. De minister van Verkeer en Water staat heeft in zijn antwoord op vragen van de vaste Kamercommissie over de begro ting 1959 meegedeeld, dat het ontwerp van het nieuwe rijtijdenbesluit met daar bij behorende toelichting vrijwel gereed is In de Oosterstraat te Delft is gister middag het 4-Jarlg zoontje van de familie Struyk, wonende aan het Vrouwendregt aldaar onder een vrachtauto, uit Pijnacker terecht gekomen Het jongetje werd zo zwaar gewond dat het ter plaatse over leed. Een staf van 35 stafleden van de Amerikaanse ambassade in Den Haag zul len op instignatle van hun regering elke morgen voor hun dagtaak begint een cur sus in de Nederlandse taal volgen. Deze maatregel is een uitvloeisel van de nieu we Amerikaanse regeringspolltlek om de talenkennis der leden van de Amerikaanse buitenland" +p verbeteren. De nieuwe Soedanese regering heeft besloten de activiteit van de vakbonden te verbieden. Dit is gisteravond in een offi cieel communiqué te Khartoem meege deeld. Deze maatregel ls noodzakelijk voor het handhaven van de orde, zo wordt ge zegd. Volgens de Soedanese ambassade te Londen ls de activiteit der vakbonden op geschort zolang de noodtoestand, die 17 november werd afgekondigd, van kracht ls. Verscheidene kunstenaars zijn uit de bond van Sovjetrussische filmpersoneel ge zet wegens gedragingen die in strijd zijn met de Sovjet-moraal, aldus meldt het blad van het ministerie van Cultuur, „Sovjetskaja Koeltoera". De uitgestotenen worden beschuldigd van losbandigheid, dronkenschap en hebzucht. In Gothenburg heeft men aan boord van het Zweedse passagiersschip „Brittan- nia" 220 kg goud ontdekt ter waarde van circa 1.060.000 gulden. Het goud bevond zich in een auto De „Brittannla" kwam uit Londen. In verband hiermee ls een 46- jarige Fransman gearresteerd, wiens naam niet bekendgemaakt is. De Algemene Vergadering van de Franse Ivoorkust heeft zich uitgesproken voor de status van republiek als lid van de Franse gemeenschap. Reeds acht andere voormalige Franse gebieden in Afrika zijn de Ivoorkust in- deze voorgegaan. In Amerika experimenteert men met een soort gas. dat de vijand in slaap moet brengen zonder de gezondheid te schaden. Generaal Schomburg, die dit meedeelde, zei dat er grote mogelijkheden in zitten, maar dat het nog lang zal duren voordat het gas bij de moderne oorlogvoering kan worden gebruikt. De Oostenrijkse spoorwegen stellen zich ten doel tegen 1975 alle stoomtractie door elektrische of dleseltractle vervangen te hebben. Wel wordt de uitvoering van het programma door investeringsbeperking vertraagd. Tegen een aantal van 60 mil joen passagiers in 1937 staat voor dit Jaar een geschat aantal van 150 miljoen. De Marokkaanse minister van Buiten, landse Zaken heeft de Franse ambassade te Rabat meegedeeld, dat verscheidene mensen zijn gedood of gewond bij een aan val door Algerijnse opstandelingen op een vluchtelingenkamp bij Bergent ten zuiden van Oedjda ln Marokko, aldus wordt ln Rabat vernomen Het Incident zou zich dinsdagavond hebben voorgedaan. Een ge mengde Frans-Marokkaanse Commissie zal ter plaatse een onderzoek Instellen. niiTPwiAviii De Franse communistische partij heeft George Marrana kandidaat gesteld De regering van IJsland ls gisteren voor de op 21 december te houden presl- afgetreden als gevolg van meningsverschil- dentsverkiezing. Maranna Ie lid van de len over economische kwesties. Nationale Vergadering. De Sovjet-Unie onderhandelt op het ogenblik met de scheepswerf Blohm und Voss te Hamburg over de bouw van zes passagiersschepen De totale waarde van de order wordt geraamd op rond 270 mil joen mark. In het gebied van Stawropol ls een omvangrijke fraude ontdekt bij ae toeken ning van ouderdomspensioen, die de staat reeds meer dan 800.000 roebel heeft ge kost, zo meldt het Russische rogeringsblad „Izwestia". Onder leiding van de hoofd inspecteur van de dienst Sociale Verzeke ring in Kislovodsk heeft een bende vijf tien jaar lang tegen betaling van 2.000 roebel valse papleren verstrekt waarop ouderdomspensioen werd uitbetaald. De regering van Kenia heeft inlich tingen ontvangen over de oprichting van een geheim genootschap in de trant van de Mau-Mau, zo heeft de minister zonder portefeuille Norman Harris ln Nairobi ver klaard. De regering neemt maatregelen en men hoeft niet bang te zijn dat de ge beurtenissen van 1951 zich zullen her halen. zo voegt hij hieraan toe. De Britse LabourpartiJ heeft een schriftelijk protest naar Spanje gezonden naar aanleiding van „de recente golf van arrestaties onder Spaanse socialisten, libe ralen en andere democraten" De partij geeft uitdrukking aan haar bezorgdheid over „de heimelijke aard van de arresta ties, het ontbreken van officiële aanklach ten en de vasthouding der gevangenen in geheime gevangenissen". Voorts hebben de Britse socialisten bij de Portugese rege ring geprotesteerd tegen de recente aan houding van vier oppositieleiders. Op de luchtbasis Bentwaters ln En geland ziln gisteren de eerste vijf van on geveer 75 Amerikaanse straal-jachtbom menwerpers van het type F 1Ö1 Voodoo aangekomen die een snelheid van 1,920 km. per uur kunnen bereiken. De Belgische minister van Openbare Werken heeft gisteren onder de tuinen van de Kunstberg te Brussel een parkeer plaats geopend, die plaats biedt aan 1000 auto's. De minister deelde mee dat er onder de ontworpen administratieve wijk een parkeerruimte voor tweeduizend auto's zal worden aangelegd. De Columbiaanse oud-president Rojas Pinilla, die woensdag in Bogota is aange houden, is aan boord van een fregat ge bracht, waar hij tot nader order zal blij ven, zo is gisteren officieel In Bogota be kendgemaakt. Het fregat, de „Capltan Tono", ls van de marinebasts Cartagena vertrokken. Ook de zoon van Pinilla, Car los, ls aan boord. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 403 m. NCRV: 18.00 Muziekkorps. 18.20 De hangmat. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Nieuwe gram. 20.30 Lichte muz. 21.30 Gevar. progr. 22.15 't Verguldavondje. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Kunst overz. 23.3524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Carlllonspel. 18.35 Rep. Sinterklaasfeest v. e. kinderhuls. 19.2o Gram. VPRO: 19.30 De populariteit van St. Nicolaas, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Kamer koor. 20.30 Iets voor niets, caus. 20.40 Ca- baretprogr. VARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21.40 Voordr. 22.05 Op de eindstreep, caus. 22.10 Gram. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO; 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Vergelijkenderwijs VOOR ZATERDAG 6 DECEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. kind. 7.40 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zie ken. 12.00 Middagklok Noodklok. 12.03 Promenade-ork. en soliste. (12.3012.33 Land- en tulnb.med.). 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. kind. KRO; 14.00 V. d. jeugd. 14.10 Mannen koor. 14.45 Kron. v. letteren en kunsten. 15.20 Amateursprogr. 15.40 Boekbespre king, 15.50 Gregoriaanse zang. 16,20 Ma- trozenkoor. 17.00 Engelse les. 17.20 V. d. jeugd. 18.20 Journalistiek weekoverz. 18.30 Lichte muz. 18.45 Van klanten en wan ten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Bra bants ork. en sol 20.30 Ja, met mij, schets. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Pol. caus. 22.06 Lichte muz. 22 35 W(j luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto 23.22 24.00 Pianokwart. Hilversum II, 298 m. VARA; 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 d. vrouw. 10.50 Artiesten-café. 11.20 Buitenl. week overz. 11.35 Hoornkwartet. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hawaiian muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportnws. VARA: 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Lichte muz. 15.05 Van de wieg tot het graf, caus. 15.20 Radio Philh. ork. en solist. 16.20 Boekenwijsheid. 16.40 Kinderkoor. 17.00 Per expresse. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.35 Muziek- klosk. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Machten en mensen, caus. 19.45 Deze week, caus. 19.50 Iets voor niets, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Soo. comm. 21.45 Hits aan de spits. 22.00 Dansmuz. 22.35 Opsporing verzocht. 23.15 Nws. 23.3024.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA; 20.20 Vraag- en antwoordspel. 21.10 Tussenspel. 21.20 Avonturen van Do- rus. ZATERDAG Bieestraat 19; Evangelisatie (jnristen- meente „Ecclesia". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG St. AntoniusclubhulsFeestavond „De Natuurvriend". 8 uur nam. Tit. Brandsmalaan 174; Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Schouwburg: K, en O. „Rotterdams To neel" speelt .Heeft iemand nog iets?' 8 u. nam. De Doelen; Ledenvergadering Leidse Amateurfotografenver." 8 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden; Lezing dr. W. C. Braat „Het dagelijks leven ln de Ijstijd". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Rotterdams To neel speelt „Heeft iemand nog iets?" 8 u nam. WOENSDAG Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerksteeg) Opening tentoonstelling Leids Kunstcen trum. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Rotterdams To neel speelt „Heeft iemand nog iets?" 8 u nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.501.20 uur nam. Lakenhal; Lezing Ver. „Oud-Leiden". Spr. dr. A. A. Kampman over „Palmyra". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ver. van oud leerlingen Ambachtsschool. Filmavond over wegenbouw. 8 uur nam. Rapenburg 8: Ledenvergadering Ver. voor Int. Rechtsorde. Spr. prof. mr. J. M. van Bemmelen over „Bescherming van de rechten van de mens". 8 uur nam. Oegstgeest Café „Konijnen burg". Ledenvergadering IJsclub Oegst geest. 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. ds. J. A. Nieuwenhuizen over pro blemen rond de t.v. 8 uur nam Stadszaal (grote zaal)Abonnements concert Residentie-orkest o.l.v. W. van Otterloo. Soliste Ida Hündel. 8 uur nam. Station N.S.; Excursie Broederschap van oud-padvinders naar Haags Planetarium. 7.20 uur nam. BIOSCOPEN Luxor: „Tabarln". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Eiland der verschrikkingen". 14 Jaar. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. Casino: „Ariane" (Love in the after noon). 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag; 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Dracula". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. Hex: „Opdracht zonder genade". 14 Jaar. Werkdagen; 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Vrijheid". TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae". Werkd, 10 uur voorm.—4 uur nam.; zond 14 uur nam (t/m 8 de cember) Rijksmuseum voor Volkenkunde- Ten toonstelling „Wat doe Je ln de kou?' (tot en met 1 maart 1959) De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt waargenomen te Leiden door Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilheimlnapark 8. tel 26274 BU geen gehoor bU Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Hoorsp. 12.30 Ooggetuigeverslagen. 13.00 Cricket-overz. 13.10 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 15.10 Hoorspelen. 16.10 Ork. conc. 17.30 Ultwisselingsprogr. tussen twee steden. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer ber. 19.00 Nws. 19.15 Sport. 19.45 Gevar. muz. 20.15 Pari. overz. 20.30 Interviews. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoor spel. 23.45 Litanie. 24.00 Nws. 0.06—0.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.00 Gevar. progr. (Om 11.30 en 12.30 Nws.). 13.00 Wedstr. tussen scholen. 13.30 Nws. en Spotlight. 13.45 Sportparade. 14 10 Gram. 14.45 Filmprogr. 15.10 Amus. muz. 15.40 Pianospel. 16.00 Klankb. 16.15 Voetbalrep. 17.15 Ork. muz. 18.00 Sportrep. 19.00 Gitaar-club. 19.30 Jazz. 20.00 Journ. 20.25 Voetbaluitsl. 20.30 Ork. conc. 21.00 Gevar. progr. (Om 21.30 en 22.30 Nws.). 23.00 Dansmuz. 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. (verv.). 24.00 Gram. (Om 0.30 Nws.). 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ham mondorgelspel. 13.30 Jazz. 14.00 Gram. 15.30 Koorzang. 16.30 Lichte muz. 17.30 Duitse schlagers. 19.00 Nws. 19.30 Sinter klaasliedjes. 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws 22.10 Ork. conc. 22.40 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 1.00 Jazzmuz. 2.15 5.30 Gevar, muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.00—24.00 Analyse spectrale de 1'Occident. Brussel, 324 en 484 m. ,o3o2e4 Jï1- .12 00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief, 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Radio-Almanak. 14.30 Ra- diojourn. 15.00 Accordeonrecital. 15.15 Gram. 15.45 Acoordsonrecital (verv.). 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws 17.10 Dagklapper en lit, kal. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Gram. 18.00 Orgeloonc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.00 Gram. 21.15 Amus ork. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m. 12.15 Gram .12.54 Idem. 13.00 Nws. 13.10 Chansons. 16.00 Disco-club. J» 92 1710 Gram. 17.20 Bel Canto. 18.48 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr 22.00 NWs. ,22.10 Jazz. 22.55 Nws 23 00 Gevar. muz. 23.55 Nws. Nieuwjaar nieuw carrillon Bij de intrede van het nieuwe jaar om 00.0 uur zal het nieuwe Hil- versumse carillon het radiotijdsein ver zorgen. De (imitatie) Big Ben van de AVRO, die totnutoe voor de tijdsaan duiding zorgt, zal dan van l januari af alleen nog maar dienst doen op die da gen, waarop de AVRO-zender in de luoht is. De overige omroepbedrijven zenden dus het carillontijdsein uit. De AVRO houdt om redenen van traditie de Big Ben in dienst. Deze klok, een geschenk van de propagandisten aan het bestuur van de Hilversumse Draad- Omroep (HDO). waaruit later de AVRO voortkwam, heeft sedert 3 mei 1926 onafgebroken het tijdsein voor de AVRO en later ook voor de andore omroepbedrijven verzorgd. Het pre- cisietijdsein blijft naast het carillon tijdsein gehandhaafd. KRAAIERSTRAAT 30 - TEL. 21180 Bromfietsen binnenkort 30 km. binnen bebouwde kom Hoewel de invoering van de be schermde voetgangersoversteekplaat sen de veiligheid van het voetgan gersverkeer zeker ten goede is gekomen mag niet worden ontkend, dat de daarmee bereikte resultaten nog niet bevredigend zün te noemen. Het expe rimentele stadium is nog niet beëin digd. Mede doordat bedoelde oversteek plaatsen nog zo gering in aantal zijn, is de voetganger daarmee nog niet vol doende vertrouwd en valt bij hem veelal een aarzeling waar te nemen, van zijn recht van voorrang gebruik te maken. De vraag, of het gewenst is, de voet ganger een zekere mate van bescher ming te verlenen op alle door een zebra patroon aangegeven voetgangersover steekplaatsen dus ook die zonder knipperbollen ls thans in studie bU de Commissie Veiligheid Wegverkeer. Een wijziging van het Wegenver keersreglement, houdende o.m. vast stelling van een maximum-snelheid voor bromfietsen binnen de bebouwde kom van 30 km. per uur, zal zeer binnenkort het Staatsblad bereiken. In overweging is, in hoeverre aan de op 1 januari 1963 nog aanwezige niet aan de eisen voldoende bromfiet sen alsnog faciliteiten kunnen worden verleend. De destijds ingestelde werkcommissie, welke tot taak heeft te bestuderen op welke wijze een beperking van de ge luidshinder in het verkeer kan worden bereikt, heeft zeer onlangs van haar bevindingen een rapport uitgebracht. Omtrent de in dit rapport gedane voor stellen terzake heeft de minister zijn standpunt nog niet bepaald. Dit deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mee in het eindverslag over de begro ting van zUn departement. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). tb i <0 as a dw Helsinki licht bew. wnw 4 -3 0 Stockholm onbew. w 5 -1 0 Oslo onbew. nw 5 4 0 Kopenhagen onbew. wnw 9 3 1 Aberdeen regenbui zaw 8 4 1 Londen geh. bew. windstil 1 0 Amsterdam regen nnw 3 6 0.1 Brussel geh. bew. wzw 1 2 0 Luxemburg zw. bew. n 2 -0 0 Parfjs onbew. nno 2 -5 0 Bordeaux zw. bew. O 4 5 0 Grenoble zw. bew. windstil -4 0 Nice onbew. nnw 6 2 0 Berlijn geh. bew. wzw 8 4 0.6 Frankfort geh. bew. zw 2 -8 0 München geh. bew. w 2 -8 0 Zürich geh. bew. O 1 4 0 Genève geh. bew. n 2 -1 0 Locarno onbew. O 2 -6 0 Wenen onbew. zw 2 -10 0 Innsbruck onbew. windstil -dl 0 Rome regen nno 2 5 2 Ajaccio zw. bew. nno 2 5 1 Madrid geh. bew. zo 3 11 20 Malloroa half bew. n 4 4 0 Algiers mist wzw 1 7 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2