IN BEGIN KOMEND JAAR NOTA OVER RECLAME IN TELEVISIE Franse socialisten gaan binnenkort in oppositie WEERBERICHT Motie ingediend over sportnota Begrafenisstemming op congres WESTERS OVERLEG OVER DE PLANNEN VAN DE GAULLE 7ste jaargang VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 Irecteur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Sln8elGlr0 no 67055 .oofdredacteur: J. Brouwer t. 7.50 per kwartaal; 1.2.55 per maand; 1.0.59 per week Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 STAATSSECRETARIS HOPPENER IN TWEEDE KAMER LEIDSCH DAGBLAD Dc staatssecretaris, mr. R. G. A. Höppener heeft gisteren tijdens iet radio- en televisiedebat in de Tweede Kamer verklaard, dat hij loopt, dat de nota over reclame in de televisie of commerciële televisie 31 het begin van het volgend jaar kan worden ingediend. De staatssecretaris had eerder opgemerkt, dat tegen de invoering yan de commerciële televisie oorspronkelijk vooral bezwaar werd ge maakt op culturele gronden. Men vroeg zich af of de programma's op behoorlijk peil zouden kunnen blijven. Toen echter bleek, dat in onze buurlanden wel reclame in de televisie zou worden ingevoerd, werd er de aandacht op gevestigd, dat het Nederlandse bedrijfsleven zich daartegen teweer zou moeten kunnen stellen door reclame voor Neder landse produkten in onze eigen televisie. Staatssecretaris Höppener verklaarde afhankelijk te zijn van gegevens buiten het departement. Als de nota ook maat regelen moet bevatten voor de toe komst, zal bovendien overleg nodig zijn met de departementen van Financiën en Volkshuisvesting (bouwvolume) en tenslotte zal de ministerraad bepaalde beslissingen moeten nemen. Daarom kon hij geen toezegging doen omtrent het tijdstip van indiening. Indien hij zich zou binden, zou er een nota moeten worden ingediend, die niet af is. Uit andere kringen dan van de P. v. d. A. en V.VJ3. kreeg de motie geen steun omdat men begrip had voor de moeilijkheden van de staatssecretaris. Maandag zal over de motie worden ge stemd. Verhoudingen in de N.T.S. zijn „goed" Het is daarom, dat thans door het lepartement van Economische Za ten een onderzoek wordt ingesteld 1 aar deze kant van het probleem Ier commerciële televisie. Als het 'esultaat van dat onderzoek bekend is, zal de regering binnen niet al te 'xinge tijd een beslissing kunnen ne men. Als zal worden beslist, dat re- ilametélevisie wordt toegelaten, al ius mr. Höppener, dan zal men nog moeten uitmaken in welke vorm dat tal gebeuren. Dat moet men tevoren overwegen. Van de vorm kan het een m ander afhangen. De regering zal zich ook beraden op de ontwikkeling van de televisie op lange termjjn, uitbreiding van de zendtijd en bouw van studio's. Over zendtijd in de televisie voor po litieke partijen zal de staatssecretaris het dvies vragen van de Radioraad. Hij staat sympathiek tegenover vrijstelling van kijkgeld voor militaire oorlogs slachtoffers. De kwestie is in onderzoek. De samenwerking van de omroepver enigingen in de N.T.S. noemde staats ecretaris Höppener „goed". Er komen wel eens spanningen voor, maar men Streeft steeds naar een vergelijk en samenwerking. Het is niet uitgesloten, dat een groot deel van de regeringsuit zendingen in de radio zouden kunnen verdwijnen, als de omroepverenigingen een deel van de onderwerpen in hun uitzendingen, eventueel op een andere tijd, overnemen. De memorie van antwoord op de nieuwe Omroepwet, vergezeld van een gewijzigd wetsontwerp, kan eveneens voor eind januari 1959 worden tegemoet gezien. Bij de behandeling van de Omroep wet kan dan het beste de financiering van de wereldomroep worden besproken. Sportnota Wat betreft de sportnota hebben de P. v. d. A. en V.V.D. gisteren in de Tweede Kamer gezamenlijk een mo tie ingediend, waarin de regering wordt uitgenodigd vóór september 1959 de toegezegde nota in te dienen. Briefkaarten van Ziiitl uit Italië De sinds vorige week spoorloos ver dwenen voormalige Duitse scheikunde leraar Ludwig Zind heeft verscheidene van zijn kennissen te Offenburg brief kaarten gestuurd, die in Italië waren gepost. Zoals bekend verdween Zind itoen zijn beroep tegen een vonnis van een jaar gevangenisstraf wegens anti- ISemitische uitlatingen, was verworpen. Inmiddels heeft de Duitse Bondsrepu bliek Argentinië verzocht, Zind niet toe te laten als hij naar dat land zou gaan. Zijn zoon heeft nJ. gezegd, dat de voortvluchtige via Marseille naar Ar- gentinië op weg zou' zijn. Adenauer in Berlijn Bondskanselier Adenauer arriveerde gisteren in West-Berlijn vooreen bezoek van twee dagen. Hij werd op het vlieg- veld begroet door burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn en de West- duitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffend, Ernst Lemmer, i Adenauer zei tegen verslaggevers dat hij naar West-Berlijn was gekomen om i de bevolking van de stad te tonen, dat het Westduitse volk en zijn regering vastbesloten achter haar staat. Wij zul- i len samen met onze bondgenoten erin slagen de toestand meester te worden, aldus Adenauer. Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met enkele ver spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige aan de kust tijdelijk krachtige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 DECEMBER Zon op: 8.31 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 2.43 uur; onder: 14.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.57 en 23.35 uur. Laagwater te 6.21 en 18..53 uur. Dit nummer bestaat alt 8 pagina's. Incident in Galilea voor Veiligheidsraad De Israëlische afgevaardigde bij de Ver. Naties heeft gisteren van zijn regering opdracht gekregen om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad te vragen ter be spreking van Syrische agressieve actie". De Israëlische regering heeft op een spoedvergadering in Tel Aviv besloten het incident van woensdag, waarbij Israëlische dor pen in het gebied van Galilea met kanonvuur werden bestookt (waarbij voor een miljoen gulden schade werd aangericht) voor de Veiligheidsraad te brengen. Vol gens de Israëliërs hebben de Syriërs Russische kanonnen ge bruikt. Voor de kabinetsvergadering in Tel Aviv pleegde premier Ben Goerion overleg met zijn stafchef, generaal-majoor Chaim Laskof. Geen ijdele hoop Tevens had de staatssecretaris ge zegd, dat de regering vorig jaar met een sportnota geen verwachtingen heeft willen wekken, die door de bestedingsbe perking toch niet te verwezenlijken zou den zyn. Dat financiële bezwaar geldt thans nog, want het inhalen van ach terstand op het terrein van de licha melijke opvoeding en de sport, zal enor me bedragen kosten. De bouw en inrichting van een een voudig gymnastieklokaal kost 175.000 gulden. Daarom is meer inzicht nodig in de omvang van de achterstand en de financiële mogelijkheden. Daarvoor is eerst de inventarisatie nodig van het geen aanwezig is. In de sportnota van het N.O.C. wordt aangedrongen op samenspraak tussen particulieren en overheid. Daar mee is staatssecretaris Höppener het volkomen eens. De overheid moet het particulier initiatief de helpende hand bieden. Voor het N.O.C. is het gemak kelijker een sportnota op te stellen dan voor de regering, die tevens moet na gaan, wat financieel kan worden ge daan. Eerste kabinet van Vijfde Republiek (Van onze Parijse correspondent) De Franse socialisten hebben op een bijzonder partijcongres in een voorstad van Parijs, bij monde van haar secretaris-generaal Guy Mollet, gisteren bekend gemaakt geen deel te zullen nemen aan de eerste regering der Vijfde Repu bliek. De nieuwe premier, die op 22 december door generaal Charles de Gaulle, die dan tot president der Republiek zal zijn verheven, moet worden benoemd, behoeft bij de samenstelling van zijn kabinet, dat in beginsel 5 jaar een eeuwigheid voor Franse politieke begrippen in functie zal blijven, dus niet op de actieve medewer king der socialisten te rekenen. Als eventueel kandidaat voor het premierschap wordt sedert gisteren in tussen naast Soustelle en Debré ook de huidige minister van Buitenlandse Za ken, Couve de Murville, genoemd. Couve de Murville staat als een trouw en vooral betrouwbaar compagnon van de generaal bekend, die, in tegenstelling met zijn collega's Soustelle en Debré, zijn handen nooit in de politiek bezoe deld heeft. Hij heeft zyn carrière in de diplomatie gemaakt en ook nu is hy nog bij geen enkele party aangesloten. Met de benoeming van Couve de Murville op de post van premier zou de generaal zeker wat olie kunnen werpen op de golven der tegenstellin gen en rivaliteiten tussen de verschil lende partijen. Niettemin is met zeker heid nog niets van de keuze van de generaal bekend, die zich zelf per soonlijk nog altijd niet officieel kan didaat voor het presidium der Repu bliek heeft gesteld. Op het socialistische congres waar, vanwege het verlies van meer dan 60 der voormalige 100 afgevaardigden, wel een nauwelijks verholen begrafenisstem ming heerste, heeft Mollet drie hypo theses geformuleerd voor de onmiddel lijke politieke toekomst van Frankrijk. Maar bij alle drie die mogelijkheden waarbij De Gaulle staatshoofd of rege ringsleider zal worden, dan wel zich geheel en al zal terugtrekken luidde het advies van de huidige minister van Staat, dat zyn partij geen regeringsver antwoordelijkheid meer zal moeten dra gen. De Franse socialisten hebben zeker wel eens eerder partij beslissingen geno men om die later weer sierlijk over boord te werpen en men herinnert zich in dat verband speciaal hun aanvankelijk to taal afwijzende houding jegens generaal De Gaulle in de dramatische meidagen van dit jaar. Niettemin is het voor het moment wel waarschijnlijk, dat de 40 socialisten samen met de 10 communis ten in de komende legislatuur de linkse oppositie zullen vormen. Gisteren is het binnen de storm- i vloedkering gebouwde 2000 ton metende Griekse schip North Marchioness" als eerste grote schip Thans ruim 68000 mannen werkloos S'tamtie verbeterd Het ministerie van Sociale Zaken heeft uit de cijfers over november de conclusie getrokken, dat in die maand de situatie op de arbeidsmarkt verder is verbeterd. Weliswaar, aldus het ministerie, steeg het aantal werkloze mannen van 59.270 tot 68.430, terwijl de geregistreerde arbeidsreserve, welke behalve de werkloze mannen ook de op aanvullende werken geplaatste werknemers omvat, toennam van 68.798 tot 81.103, doch deze stijging is, gezien de normaal in deze tijd van het jaar optredende seizoenstijging van de werkloosheid, slechts gering. Het trendcijfer, dit is het voor normale seizoenschommelingen gecorrigeerde cyfer van de geregistreerde arbeids reserve van mannen, vertoonde dan ook wederom een scherpe daling en wel van 90.000 tot 83.000.. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 7.152 tot 6.898. Regionaal gezien valt het op, dat de geregistreerde arbeidsreserve het duide- I lykst toenam in de drie Noordelijke provincies en Zeeland. In deze sterk agrarisch georiënteerde gebieden doen de seizoeninvloeden relatief sterk van zich spreken. I Voorts valt het op, dat de geregisfcreer- de arbeidsreserve in de provincie Utrecht een daling vertoont. Voorna melijk is dit te verklaren door een zeer gunstige ontwikkeling in enkele bedrij ven in de metaalindustrie. In het algemeen was de ontwikkeling van de situatie op de arbeidsmarkt het gunstigst in de drie westelijke provin- door de sluis van de stormvloed ciri' !_-■/— >i Het afnemen van seizoenwerkzaam- Kering btj i^apelle naar zee ge- heden had behalve een stijging van de bracht. I seizoenwerkloosheid ook een toeneming - van de tijdelijk versluierde structuur werkloosheid tot gevolg. Prins Philip in Nederland Als gasten van H. M. Koningin Ju liana en Z. K. H. de Prins der Neder landen hebben gisteren Prins Philip van Engeland en minister C. Staf deel genomen aan een jacht op grof wild in de Koninklijke houtvesterijen rond Apeldoorn. Voorts maakten van dit gezelschap twee Amerikaanse generaals en enige persoonlijke vrienden van 't Koninklijk gezin deel uit. Er werd hoofdzakelijk geschoten op grof wild, dus op herten en wilde zwij nen. Z. K. H. Prins Philip is vanochtend omstreeks kwart voor tien van het vliegveld Soesteiherg naar Engeland vertrokken. Prins Bernhard deed hem uitgeleide. Prinses Irene bezocht het dertiende bataljon Garde Fuseliers Prinses Irene" te Schalkhaar. Bij de inspec tie van de keuken met het cafetaria- systeem werd de Prinses een kop soep aangeboden. Prins Bernhard naar Chili? Men verwacht dat Prins Bernhard, uit hoofde van zyn functie van voorzit ter van de Federation Equestre Inter nationale, gedurende de tweede helft van de volgende maand een bezoek zal brengen aan de Chileense hoofdstad Santiago. De Prins is uitgenodigd voor het in ternationale concours hippique van Vina del mar, dat van midden-januari tot midden-februari duurt. Herstel van het leiderschap van de drie grote vrije landen onderwerp van gesprek (Van onze Parijse correspondent) In Washington, Londen en Parijs is vannacht gelijktijdig bekend gemaakt, dat de drie landen onderhandelingen zijn begonnen over voorstellen, die generaal De Gaulle kort geleden per brief aan zijn ambtgenoten Eisenhower en Macmillan heeft gedaan, met de bedoe ling het leiderschap der drie grote Westelijke landen te herstellen en te bevestigen. Men herinnert zich, dat deze brief, waarvan de inhoud in Bonn indertijd openbaar werd gemaakt, in diplomatieke kringen nogal enig stof op deed waaien. Het blijkt nu echter dat De Gaulle zich door die eerste afwijzende reacties niet heeft laten afschrikken en nu ontegenzeglijk ook al een doelpunt boekte. Weliswaar zegt het communiqué, dat deze besprekingen die in Washington plaats zullen vinden, slechts een explorerend karakter dragen, terwijl de andere Westelijke landen op de hoogte zullen worden gehouden, niettemin mag worden aangenomen dat het streven er nu op is gericht de diplomatieke samenwerking der grote Westelijke Drie weer op het peil te brengen, dat vóór het avontuur van Suez bestond. Reorganisatie van NAVO nog niet ter sprake Men meent in Paryse diplomatieke kringen voorts te weten, dat generaal De Gaulle zich bereid heeft verklaard in dit overleg niet de kwestie der reor ganisatie van de NAVO te mengen, welk vraagstuk eveneens in zijn be doelde brief was aangeroerd. Dit pro bleem zal worden gereserveerd voor de aanstaande Atlantische ministersconfe rentie in Parijs, om daar in aanwezig heid van alle geïnteresseerde landen be handeld te kunnen worden. Londen bereid tot beraad over de Duitse kwestie Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Engeland heeft duidelijk „neen" ge zegd tot Kroesjtsjef maar tevens een positief geluid laten horen. In het debat over de buitenlandse politiek, dat gister avond in het Lagerhuis werd gehouden, heeft de Britse regering zich bereid ver klaard tot een conferentie der Grote Vier over de Duitse hereniging en de Europese veiligheid. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. zei, dat de regering gereed is om dit vraagstuk in al zijn aspecten te bespre ken. Dit zal moeten gebeuren na de bij eenkomst van volgende week van de Grote Drie. Wat de Duitse hereniging zelf betreft blyft voor het ogenblik de Britse houding onveranderd. Selwyn Lloyd herhaalde, dat een hereniging alleen door vrije verkiezingen kan tot stand komen. Hy gaf de verzekering, dat het Wes ten, indien een herenigd Duitsland be sluiten zou zich by de NAVO aan te sluiten, geen voordeel zou trekken uit de verplaatsing van Russische troepen 300 kilometer naar het oosten. Het NAVO-schild zou niet dezelfde afstand opschuiven. Het Westen zou verder Rusland willen waarborgen tegen Duitse agressie. Selwyn Lloyd zei over het plan-Kroesjtsjef, dat er niet de ge ringste kans bestaat dat Berlyn vry zou blijven. Berlijn kan alleen de hoofdstad zyn van een vry en verenigd Duitsland. Selwyn Lloyd betoogde voorts dat een controle-systeem op de grond en in de lucht tegen verrassingsaanvallen zou moeten worden ingevoerd, dat zoveel mogelijk Europees gebied zou moeten omvatten, met overeengekomen troe pen- en wapensterkten en een systeem van bewapeningsinspectie. De controle moet tot verschillende delen van de wereld worden uitgebreid. Lichtpuntje Selwyn Lloyd zag een lichtpuntje. Er is namely k een belangrijke stap voor waarts gedaan door de jongste Rus sische voorstellen in Genève tot beëin diging van de H-bomproeven. Daarom is het volgens Selwyn Lloyd mogelijk om thans over te gaan tot een gedach- tenwisseling over de fundamentele be ginselen, waarop de controlemaatrege len moeten rusten. De Labour-oppositie beschuldigde de regering er van dat zy wegens haar puur negatieve houding de problemen alleen maar heeft verergerd. Het Wes ten valt van de ene in de andere crisis en danst naar de pypen van de Russen. Volgens de Labour-deskundige op het gebied der buitenlandse politiek, Dennis Healey, lag de enige hoop voor een op lossing in een regionale aanpak van het vraagstuk, te beginnen met Centraal- Europa. De gehele wereld wacht op een initiatief, dat gezien de internationaal- politieke situatie alleen maar van Groot-Brittannië kan komen. Spaans verkeersvliegtuig met 21 inzittenden vermist Een Spaans verkeersvliegtuig met zes tien passagiers en vijf bemanningsleden, dat donderdag uit Vigo vertrok naar Madrid, wordt vermist, aldus wordt uit Madrid gemeld. Alle pogingen het toe stel te vinden zyn tot dusver mislukt. In de nacht van gisteren op vandaag acht te men de kans, dat het vliegtuig be houden zou worden aangetroffen zeer gering.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1