Paramount Kruideniers zullen zich aan de vestigingsbeschikking niet storen Thijs de Tuinman zegt héérlijk volop appels eten! de lichte sigaret, die veel zachter is De uitzending van vrijwilligers naar Nederlands Nieuw-Guinea Door verkoop boeken reeds lang rechten (Speciale berichtgeving) De kruideniers in Nederland houden zich al enige jaren gelijk gisteren in een gedeelte onzer oplage kort gemeld bezig met de distributie van het boek. Op grond hiervan hebben zjj historische rechten verkregen, die dus door een later afgekomen vestigingsbeschikking niet kunnen worden aangetast. Ik ben dan ook van mening, dat de Nederlandse kruidenier zich niet hoeft te storen en dit ook Biet zal doen aan de vorige week, op verzoek van de boekhandel door de rege ring afgekondigde vestigingsbeschikking 1958, waarin, afgezien van de reeds door hem verworven historische rechten, iedere kruidenier verboden wordt over te gaan tot de verkoop van boeken. WOENSDAG S DECEMBER 1958 Aldus het antwoord van de kruide- niersvakcentralen op de jongste ont wikkelingen in de zo veel gerucht ma kende pocketbook-kwestie. Wij wilden voorlopig de zaken eerst eens aanzien, aldus de heer P. Renkema, voorzitter en woordvoerder van de kruideniers vakcentrale op een gisteren te Utrecht gehouden persconferentie. Na het afkomen van de vestigings beschikking vorige week hebben wij ge ineend ons standpunt in deze zaak nu eens duidelijk uiteen te moeten zetten. De hele totstandkoming van deze be schikking noemde de heer Renkema een kwestie van het rechtsgevoel. Reeds twintig jaar lang heeft de boekhandel de gelegenheid gehad gebruik te ma ken van de vestigingswet om verkoop van boeken in andere branches te ver hinderen. In mei werd de zaak actueel, toen in het buitenland tot verkoop van pockets in kruidenierszaken werd overgegaan. Evenals de kruideniers, hadden de boekhandelaren dit uit hun vakbladen kunnen vernemen, maar niets bewoog de boekhandel tot actie. Nieuwe uitgaven Het Europa van de 6, uitg. Nijgh en Van Ditmar, 's-Gravenhage. Een han dig overzicht van een heel nieuw stuk activiteit in ons werelddeel, waarbij Nederland (één van die zes!) ten nauw ste betrokken is en waarvan dus iedere Nederlander, die belangstelling heeft voor de moderne ontwikkeling, eniger mate op de hoogte dient te zijn. Ach tereenvolgens worden de Kolen- en Staalgemeenschap (KSG of EKSG), de Euromarkt (Europese economische ge meenschap, EEG) en Euratom behan deld. Schrijvers zijn drs. G. Wissels, dr. J. C. Ramaer en ir. W. A. de Haas, die er tot op vrij grote hoogte in geslaagd zijn deze uitermate lastige materie in begrijpelijke vorm te gieten, een presta tie, waarover men niet gering mag denken. Als redaoteur staat dr. J. C. Ramaer vermeld. In voorbereiding zijn soortgelijke werkjes, reisp. over de Benelux en de NAVO (waarom NATO, dat Engels is?). De prijs is geen be zwaar. Zo leefden de Grieken ten tijde van Homerus, door Emile Mireaux, uitg. Hollandia N.V., Baarn. Een nieuw deel in de interessante serie, waarin eerder boeken verschenen over de Azteken en de Inca's, resp van de hand van Jacques Soustelle en Louis Ba/udin. Er blijkt over de gehele wereld grote be langstelling voor dit soort overzichten te bestaan, want de vertalingen zijn legio. Ook dit werk over de oude Grie ken is met deskundige hand geschreven en toch zodanig, dat de stof alleszins leesbaar is en niet blijft steken in een dorre opsomming van allerlei kenmer ken. Enkele titels van hoofdstukken: het Homerische universum, de burcht, vorsten en edelen, geestelijken en ont wikkelden, boeren en krijgers, kleine luiden en landarbeiders, bloedwraak en familieleven, het leven van de vrouw, volksfeesten, lijkstaatsies, spelen. De zee van Ikaros, door Göran Schildt, uitg. N. Kluwer, Deventer en Contact, Amsterdam. Een nieuw boek van de bekende avonturier-per-zeilboot Schildt, die zijn tochten achtereenvol gens heeft beschreven in De droomreis, In Odysseus' kielzog en De zonneboot. In dit laatste boek over een reis met de „Daphne" vertelt hij over een verblijf aan de Dalmatisohe kust, Griekenland, Turkije en Syrië. Diepgaand zijn deze verslagen niet, maar het is de schrijver ook niet om systematisch rapport te doen. Hij schildert zijn ervaringen op uiterst boeiende wijze en gaf ditmaal o.m. een interessante belichting op het leven van de monniken op de berg Athos, het oude Constantinopel (thans Istanboel) en de oude ruïnensteden aan de kostelijke kusten van de Middelland se Zee, zoals Troje, Ephese e.d. Een reisverslag van uitstekend gehalte. Watersportkalender Evenals aan die van het jaar 1958 hebben vele des kundigen op watersportgebied hun me dewerking verleend aan de Wava-kalen der 1959, welke by „Succes" te 's-Gra- venhage is verschenen. Voor de liefheb bers van de watersport is deze kalender met zyn vele fraaie foto's ongetwyfeld een waardevol bezit. De prys bedraagt f. 5.95. „Stabilo W" Wernink's Tennisvloe- ren en Sportvelden te Leiden heeft een interessante brochure samengesteld over het gebruik en de voordelen van de half-verharde sportvelden met de „Sta bilo W" toplaag. Het werkje is van belang voor verenigings-officials omdat men er tal van technische gegevens in •kan vinden over het onderhoud- en plattegronden van sportvelden en atle tiekbanen. De wonderen van de sterrenhemel By de N.V. Uitgeversmaatschappy Kosmos in Amsterdam is een zeldzaam fraaie uitgave verschenen onder de titel „De wonderen van het heelal" met tekst van dr. Rudolf Kühn, die in het Nederlands bewerkt is door dr. A. J. M. Wanders. Hoe goed en helder de tekst ook moge zyn, het hoofdaccent ligt by de circa vijftig fotografische opnamen van de grootste sterrenwachten ter wereld, die voortreffelyk in dit boek worden afgedrukt. De tekst van het boek geeft een summier overzicht van de bouw van onze directe en de verst venvyderde delen van het heelal voor zover de moderne astronomie deze thans ziet. Dank zy deze tekst gaat de im ponerende schoonheid van het heelal leven in de schitterende fotografische opnamen, die ook stuk voor stuk weer van een duidelijke, ook voor de leek volkomen bevattelijke toelichting zyn voorzien. Een zeer geslaagde uitgave, die zeker haar weg wel zal vinden in de huidige v. "^reld, (L - met meer aan dacht dan ooit tevoren de sterrenhemel gadeslaat. Verboden paradys; Wilde dieren en lut- paardmannen ln het. land van de Grote Geest, door dr. Carol Brubaker. Uitg.: E. J Brill. Leiden. Waar het Oosten begint, door mr. L Eversdijk Smulders. Uitg.; Broekman en de Meris, Amsterdam. Ons vertelboek, door Nel Verschoor-van der VIIb. Uitg.: J. H. Kok, Kampen. Nu echter de zaak in Nederland reeds bijna is afgewikkeld sinds september zijn hierover de besprekingen gaande nu de contracten hier en daar al zyn afgesloten: nu ineens komen leden van de Boekverkopersbond de minister met grote spoed om een regeling ter bevrie zing van de huidige situatie vragen. De toepassing van de vestigingswet en het hele vestigingsbeleid krygt hierdoor voor ons een vreemd aspect, aldus de heer Renkema. Wij hebben begrip voor de schrik van de boekhandel, niet zoals wy kruideniers van jongsafaan gewend aan felle concurrentie maar wy me nen toch dat het in het belang van producent en consument goed zal zyn als de kruideniers tot verkoop van pockets over zullen kunnen gaan. Ter illustratie van zyn verklaring, dat alle kruideniers reeds lang boeken verkopen, niet alleen de reeds uitge zonderde als receptenboekjes e.d., maar echte leesboeken toonde de heer Renkema een groot assortiment van deze boekwerken. Reislectuur, jongens boeken, plaatwerken en pockets- books. Winnetou van Karl May, zagen wy. en „De reis naar de maan" van Jules Verne. Alles uitgegeven, niet door een Nederlandse uitgever, maar door een commerciële tak van de KVC. Hoewel de kruideniers dus rustig verder kunnen gaan met hun pocket- book verkoopplannen, zo besloot de heer Renkema zyn betoog, zouden wij toch niets liever willen dan dat deze ongelukkige beschikking zal worden ingetrokken. In het belang van de zich straks vestigende kruidenier, die nog geen rechten heeft verkregen, in het belang van de boekhandel die zich met deze regeling, waarby hun kartel opengebroken wordt en veel zeggenschap aan de SER wordt ge geven en tenslotte in het belane van het gevoel van rechtszekerheid dat door deze regeling lelijk is aan getast. Arsenicum in sigaretten oorzaak van longkanker De grote hoeveelheid arsenicum in Amerikaanse sigaretten kan de oorzaak zijn van de toeneming van het aantal gevallen van longkanker, aldus heeft de Amerikaanse vereni ging voor kankerbestrijding in haar blad „Cancer" meegedeeld. Een onderzoek heeft aangetoond, dat in de laatste 25 jaar de hoeveel heid arsenicum in de Amerikaanse sigaretten tioee- tot zesmaal zo groot is geworden. In een sigaret be vindt zich ongeveer 45 microgram arsenicum, waarvan er naar schat ting 4.95 microgram in de longen van de roker komt, indien de sigaret geen filter heeft. De filters bieden aldus „Cancer", maar een zwakke bescherming tegen arsenicum. On geveer dertig procent, 1.5 micro gram, blijft er in achter. Brand bij Van Gelder Papiermachine 2 weer buiten gebruik Gisteravond om half zeven is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de N.V. Koninklijke Papierfabriek Van Gelder Zonen te Wormer. De fabrleksbrandweer en de brandweer korpsen van Wormer en Wormerveer waren direct ter plaatse om het vuur te bestrijden. De brand is ontstaan in een der oud ste afdelingen van de fabriek, waar de papiermachine 2 staat opgesteld. Het houten dak, dat over een lengte van 50 meter op deze afdeling rust, brandde geheel af. De papiermachine die juist drie weken geleden opnieuw in gebruik is genomen, is een speciale machine met een z.g. langzame droging voor het vervaardigen van behangselpapier en perkament. Naar verwacht wordt zal de machine opnieuw voor een maand niet gebruikt kunnen worden. Behalve de brandschade aan de machine is er ook een grote water schade. Een der arbeiders van de papier fabriek, de 64-jarige C. Grandiek, heeft by de blussings werkzaamheden zyn arm gebroken. Herdenking gevallenen „7 december"-divisie Dit jaar zal de le divisie „7 decem ber" haar gevallenen herdenken niet zoals gebruikelyk op 7 december een zondag maar op zaterdag 6 december. De gevallenen zullen worden herdacht by het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam. De herdenking be gint te 11.30 met toespraken door de commandant van de le divisie „7 de cember" en door de legerpredikant en de aalmoezenier van de voormalige divisie. Daarna zullen de kransen wor den gelegd door de voorzitter van de „Band oudstryders 7 december" en de divisiecommandant. Ook aan nabestaan den van de gevallenen wordt de gele genheid geboden bloemen te leggen by het monument. Deputaties van de voormalige en van de parate divisie zullen deelnemen aan de herdenking, waaraan ook de K.M.K. medewerking zal verlenen. Bank Indonesia voorlopig nog in Amsterdam De minister van Staat voor Econo mische Stabilisatie, kolonel Soeprajogi, heeft aan het parlement medegedeeld dat het kantoor van de Bank Indonesia in Amsterdam nog gehandhaafd dient te biyven voor de controle op het beta lingsverkeer tussen Indonesië en de 15 landen van de Europese betalingsunie. De handel van Indonesië met deze lan den maakt byna 40 uit van de gehele buitenlandse handel van Indonesië. Zo lang het kantoor in Londen van de Bank Indonesia nog niet in staat is alle werkzaamheden van het kantoor in Am sterdam over te nemen, moet dit laatste worden gehandhaafd. Kindje bij gasvergiftiging overleden Gisterochtend vroeg heeft een 35- Jarige vrouw, wonende in de Gerard D oust raat te Amsterdam, gepoogd zich zelf en haar drie kinderen door middel van gas van het leven te beroven. Een van de kinderen, een meisje van zes maanden, is aan de gevolgen van de gasvergiftiging overleden. De vrouw moest in het Wilhelminagasthuis wor den opgenomen. Haar twee andere kin- deren, jongens van resp. zes en drie Jaar, kwamen er beter af dan hun zusje en werden by buren ondergebracht. Mr. Burger stelt vragen over stakingsrecht Het lid der Tweede Kamer de heer Burger heeft aan de minister van Justitie de volgende vragen schrifteiyk gesteld: 1. Is de minister niet van oordeel, dat recente dvielrechteiyke aotiea aantonen hoezeer nadere voorzieningen inzake het stakingsrecht urgent zyn? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan mede delen, welke voorzieningen zyn inziens in aanmerking komen, respeotieveiyk verwacht kunnen worden? Minister Vondeling zal de pachters kiezen (Speciale berichtgeving) Minister Hofstra heeft de Tweede Kamer gisteren meegedeeld, dat hy met de ministers Vondeling en Van Aartsen in beginsel is overeengekomen een deel van de dienst der Domeinen over te dragen aan het departement van Land bouw. Het betreft hier met name de z.g. rentambten, die verantwoordelyk zyn voor de agrarische opbouw van de IJs- selmeerpolders. Wat precies zal worden overgedragen, is nog niet beslist. Vast staat echter, dat minister Vondeling voortaan de pachters zal kiezen voor de uit te geven poldergronden. (Advertentie) Normal King Size f 1.- Hoe de bezoldigingen en toelagen zijn (Van onze Haagse redactie) Zoals gemeld is de mogelijkheid ge opend voor uitzending van dienst plichtige militairen naar Ned. Nieuw- Guinea op basis van vrijwilligheid. Nader vernemen wy dat voor uitzending in aanmerking kunnen komen: a) de dienstplichtigen die een deel van hun eerste oefentijd vrijwillig in Ned. Nieuw-Guinea willen doorbrengen, dan wel in aansluiting op hun verplichte eerste oefentijd enige, tijd als dienst plichtige vrywillig willen nadienen. b) de reserve soldaten I. die een pre mieverbintenis hebben 'gesloten, of dienstplichtigen, die een zodanige ver bintenis nog willen sluiten en even eens in de tropen willen dienen, (voor minderjarigen is toestemming van ouders of voogden nodig). De uitzending zal geschieden voor een verblijf van tenminste 6 maanden, ■waarin de heen- en terugreis niet zijn begrepen De overtocht zal per vliegtuig geschieden. Voor de uitgezonden militairen geldt een verlofregeling voor vertrek uit Ne derland (inschepiingsverlofen na terug komst in Nederland (ontsdhepingsver- lof). De bezoldiging in Ned. Nieuw Guinea van een solddjgenietende dienstplichtige in eerste oefentyd bedraagt: voor een soldaat f. 124, voor een soldaat I f. 138, voor een korporaal f. 185, voor een sergeant titulair f. 256, Bovendien bestaat voor elke dag ver- blyf in Ned. Nieuw-Guinea aanspraak op een byzondere toelage ten bedrage van f. 1,voor een soldaat en soldaat I, f 1,25 voor een korporaal en een ser geant titulair. Deze byzondere toelage wordt uitbetaald na aankomst van de militair in Nederland. Gouden Tuchtunie De Tuchtunie. die 31 oktober j.l. een halve eeuw bestond, stelt zich aldus de voorzitter, luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich ten doel de tuchte loosheid onder het Nederlandse volk te bestryden teneinde zyn zedeiyke, gees- telyke en lichamehjke kracht te verho gen en het openbare leven mooier te maken. De Tuchtunie legt speciaal het accent op zelftucht. Zij ziet hierin hoofdzakelijk de volgende elementen: 1. zin voor gezag en orde; 2. innerlyke beschaving; 3. individueel gevoel voor verantwoordelykheid en zelfbeheersing, gemeenschapszin. Ter gelegenheid van het gouden feest heeft de Tuchtunie een speciale editie van haar orgaan „De Gong" laten ver- schynen. De Unie overweegt ook een verandering van naam, omdat velen in de war worden gebracht wat betreft doel en streven. Men heeft gemerkt, dat de woorden „tucht" en „zelftucht" weerstanden opwekken. Er is een prys- vraag uitgeschreven voor een nieuwe naam. Drie geldpryzen zyn voor de beste inzendingen uitgeloofd. Vóór Kerstmis nog 170 nieuwe poeliers Op het ogenblik voorzien 625 poeliers de Nederlandse bevolking van wild en gevogelte. Het is echter mogelijk, dat dit aantal nog voor de kerstdagen zal zyn uitgebreid tot byna 800. In Utrecht hebben gisteren nameiyk 170 kandida ten deelgenomen aan het examen vak bekwaamheid poeliers en de meesten zyn van plan zich ogenblikkeiyk te gaan vestigen, zodra zij hun vestigingsdiplo ma ontvangen en dat zal voor de ge slaagden al aan het einde van deze week zyn. IN 1959 WEDEROM PROF. VAN DER LEEUW-PRUS De staatssecretaris van O., K. en W. stelt Nederlandse componisten in de ge legenheid mede te dingen naar de Prof. Van der Leeuw-prys, welke hy in 1959 wederom zal verlenen. Aangezien door verschillende omstandigheden de Prof. Van der Leeuw-prys in de laatste twee jaren niet beschikbaar werd gesteld, zullen in 1959 twee pryzen kunnen wor den toegekend. Voor de ene prys komen in aanmerking werken voor orkest (symfonie-orkest of kamerorkest), voor de andere prys kamermuziekwerken (tot en met de bezetting van een sex tet). De composities moeten geschreven zyn in de periode tussen de bevryding en 31 december 1958. Het is van geen belang of zy al dan niet gepubliceerd of uitgevoerd zijn. De te bekronen com posities moeten, o.m. wat de tydsduur betreft, geschikt zyn om voor de gram mofoon te worden opgenomen. De win naars ontvangen ieder een geldsom van f. 3.000. Ieder, die de aandacht van de com missie wil vestigen op het bestaan van werken, die voor de prijzen in aanmer king zouden kunnen komen, kan hier van uiteriyk 1 februari 1959 kennis geven, aan de seoretarls. De bezoldiging in Ned. Nieuw-Guinea van een weddegeciietende reserve soldaat I (premievrywilliger) en een dienst plichtig sergeant?wachtmeester (effec- ifcief) bedraagt per maand: leeftyd soldaat I sergeant/wachtm. in jaren ongeil. ongeh. geh. (gez in Ned.) 20 195 345 495 21 200 350 500 22 205 355 505 23 210 360 520 24 215 365 525 25 220 380 545 26 225 385 550 Bovendien bestaat voor elke dag ver blijf in Nieuw-Guinea aanspraak op een bijzondere toelage ten bedrage van: f. 1,voor een reserve soldaat I; f. 1,50 voor een sgt./wmr. (effectief). De reser ve soldaat I (premievrywilliger) heeft recht op de geldelijke uitkering van f 1600 per jaar, welke hem uit hoofde vian zijn verbintenis toekomt. enO.Oophö Advertentie Bent U een woeler? Kunt U maar niet in slaap komen...? Stop dan toch eens met al die stimulerende dranken. Vóór het naar bed gaan een kop van Houten cacao werkt kalmerend, is lekker en. U slaapt er zo goed Overval op bejaarde magazijnbediende Gisteravond omstreeks kwart over vyf is een naar schatting 30 tot 35- jarlge man in een brandstoffenhandel aan de Wilge'nweg aan de overkant van het IJ in Amsterdam Noord bin nengedrongen en heeft een overval gepleegd op een 74-jarige magazijn bediende, die alleen in de zaak was. De magazynbediende, die een zending goederen verwachtte, opende de deur van de zaak toen er gebeld werd. Ei- drong toen een man binnen die de magazynbediende een klap op het hoofd gaf met een Engelse sleutel, waarbij hij schreeuwde: „Je geld moet ik hebben". Hierna ontstond een worsteling, waarby de indringer trachtte de magazynbe diende met een sjaal te wurgen. Een ogenblik later kwam een 55-jarige kantoorbediende van de zaak binnen met de zending goederen. De indringer vluchtte daarop naar de keuken en zag later kans uit de zaak te ontsnappen. Voor één week De Russische regering heeft, zo als wy gisteren berichtten, besloten de officiële rustdag van zondag naar zaterdag te verschuiven, doch uit nadere mededelingen blykt, dat dit slechts voor één week geldt. Het Russische persbureau Tass zei, dat deze maatregel genomen is om „aan de wensen van de arbeiders tegemoet te komen". Naar van of ficiële Russische zyde wordt ver klaard Is deze maatregel genomen omdat vrydag 5 december in Rus land een nationale feestdag is ter herdenking van de aanvaarding der Sovjet-grondwet en omdat men de twee rustdagen van deze week wilde aaneensluiten. Record toto-prijs in Engeland De toto biedt ongekende mogelyk- heden. Daarvan is op het ogenblik niemand meer van overtuigd dan de 51- Jarige handelaar in yzerwaren Henry Richard uit Exeter. Hy won namelijk samen met een tot dusverre onbekend ?:ebleven inwoner van Manchester een ormidabele hoofdprys in de Little- woods-pool: 3.176.814 gulden. Beiden hadden acht gelyke spelen voorspeld. Henry Richard ontving niet alleen zyn aandeel van 1.588.407 gulden, maar bovendien nog een bedrag van 12.214 gulden aan kleinere pryzen. De prys van ruim 3 miljoen gulden is de hoogste, die ooit ter wereld werd uitgekeerd. Richards reactie? „Misschien geef ik m'n zaak weg. Met het geld dat ik nu heb kan ik een heleboel goede dingen doen voor andere mensen. Maar voor ik daar over denk ga ik eerst met vakan tie. Naar Zwitserland". Rotterdams elftal tegen Nederlands jeugdteam Het Rotterdams elftal, dat op woens dag 10 december aa. in Stadion- Feijeinoord tegen het Nederlands jeugd- elftal (spelers onder 24 jaar) speelt om de Gouden Onafhankeiykhheidsbeker, is een Sparta-Feyenoord combinatie geworden. De opstelling is namelijk: doel: Van Dyk (Sparta); achter: Van Kerkum (Feijenoord) en Van der Lee (Sparta); midden: Verhoeven (Sparta), Walhout (Feijenoord) en De Koning; voor: Van Ede, De Vries (beiden Spar ta), Cor van der Gijp, Rijvers en Mou- lyn (allen Feyenoord). Reserves: Den Hertog (Excelsior) Bak (Feyenoordi) en Schouten (Feyenoord), Klaverjascompetitie Voor de competitie van de Federatie van Klaverjasverenigingen Leiden en Omstreken werden de volgende wed strijden gespeeld: Afdeling Is LBF 1—Oosthoek 1 7—6: Groenoord 1SLF 1 7—5; APP 1—P v H 1 5—7; Krantz Zaalberg 1 6—6. Afdeling 2: MDH 1—MDS 2 6%—5Hj Centrum 1Groenoord 2 66; AWS 1— Krantz 48. Afdeling 3: SLF 3T en D 8 9—8; Centrum 2—Krantz 3 2^—9^LBF 2— SLF 3 3—0; Pevewe 1—LBF 2 4—8. PAARDESPORT Rotterdams CH1 van 2 tot en met 6 september Tijdens een te Brussel onder voorzit terschap van Prins Bernhard gehouden algemene vergadering van de internatio nale hippische federatie, werd besloten, dat het jaaxLykse internationale con cours hippique van Rotterdam in 1959 zal plaats hebben van 2 tot en met 6 sep tember Tijdens dit CHIO zal tevens het Europees dameskampioenschap sprin gen verwerkt worden. De organisatie van de overige wedstrijden om Europese titels werd respectievelijk toegewezen aan: Parijs 13—21 juni Europees kam pioenschap springruiters, Londen 20—25 Juli Europees kampioenschap junioren. De officiële dressuurproeven van de FEI, die dit jaar in Wiesbaden gehouden werden, worden volgend jaar in St. Gal len verreden. Italië zal na afloop van de Olympische Spelen van 1960 de wereldkampioenschappen springen or ganiseren. Leidse Schaakbond Voor de eerste klasse vond gister avond een zeer spannende wedstryd plaats tussen Boskoop 1 en Philidor 2. Het duel eindigde in een voorlopige 4'/24V4 stand, waarbij de enige afge broken party zal beslissen wie met de winst uit de bus zal komen. De moge lijkheid is groot, dat onze stadgenoten met het kleinst mogelyke verschil gaan winnen, hoewel remise niet tot de on- mogeiykheden behoort. Sportsplinters Het organisatiecomité van de Olympische Winterspelen-1960 te Squaw Valley, heeft bekend gemaakt, dat reeds 10.000 kaarten voor de spelen verkocht zyn. Verwacht wordt, dat dageiyks 35.000 toeschouwers de wedstryden zul len volgen. De pryzen zyn overigens „pryzig": een dagkaart kost 30 gulden en een passe-partout 240 gulden. Wimbledon-kampioene Althéa Gib son zal volgend jaar niet meer aan wedstryden deelnemen, mogelyk zelfs nooit meer. Zy wordt nameiyk filmster. Gisteren vloog zy naar Hollywood, waar de opnamen worden gemaakt van „The Iron Horse", een film waarin de tennis kampioene een hoofdrol heeft. Het nationale yshockeyteam van Rusland, dat op het ogenblik een tournee maakt door Groot-Brittannië, heeft te Edinburgh een 10—3 zege be haald op de Schotse ploeg Edinburgh Royals. De Schotten werden in sommige perioden totaal overspeeld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7