MEERDERHEID IN DE EERSTE KAMER STEUNT HET KABINET Wat zal t straks voor U zijn?.... SINT NICOLAAS MIJMERT IN SPANJE VAN ALLE KANTEN KRITIEK OP P. v. d. A. „Binnenlandse politiek thans in onverkivikkelijkstadium geraakt Trein brengt in Amerika's Zowel de weg cds TEE als voorbeeld wellicht uitkomst verkeersprobleem de lucht zijn onveilig 97ste jaargang Woensdag 3 december 1958 Derde blad no. 29611 (Van onze parlementaire redacteur) De fractie van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer heeft zich los gemaakt van het regeringsprogram. Zij acht het bovendien volgens de jongste verklaring van mr. Burger slechts verantwoord, dat ministers van de P. v. d. A. deel van het kabinet blijven uitmaken indien op korte termijn zeven socialistische wensen worden vervuld. Met deze verklaringen van mr. Burger is de binnenlandse politiek in een onver kwikkelijk stadium geraakt, constateerde prof. Anema (AR) gisteren in de Eerste Kamer. Er is een toestand van onduidelijkheid en onzekerheid ontstaan, die verlammend moet werken. P. v. d. A. eventueel ook in de oppositie De P.v.dA. echt binding aanwezig tussen Kamer'ractie en kabinet. Dat is in strijd met ons staatsbestel, al dus mr. Kolff (CHU). Een minister is een dienaavan de Kroon, vulde mr. Van Riel 'VVD) aan en niet van het volk. Wij beschouwen de minis ters niet als „filiaalhouders op ar beidscontract van de Kamerfrac ties", verkliarde mr. Kropman (KVP). „Is de verklaring van mr. Burger opgesteld na overleg met de socialistische ministers?"vroeg de heer Rupperi (AR), die er voorts op attent maakte dat het volstrekt niet zo is, dat de andere ministers de ze ven wensen tegenhouden. Overigens zijn er ook typische protestantse wensen, die ie AR vervuld zou wil len zien, maar die zijn op de so cialistische departementen in de ijs kast gezetHij zou zich dus kunnen aansluiten Uj de kritiek van de so cialisten op de socialistische minis ters. De woordvoerder van de PvdA. mr. In t Veld, had kegrip voor de verontwaar diging van mr. Burger over het feit, dat KVP en AR zich met betrekking tot de verkoop van landbouwgrond niet aan het regerinisprogram hielden, reden waarom ook de PvdA zich los maakte van het regeringsprogram. Onze fractie, zei hij, is bezorgd voor de ontwikkeling van de democratie als een kabinet niet kan steunen op een krachtige meerder heid in het parlement - dan is een voortdurend geschipper het gevolg. Een keuze KVP en AR, aldus mr. In 't Veld, moeten kiesen tussen een kabinet zon der socialisten, of een kabinet met de PvdA, maar dan op basis van een rege ringsprogram dat houvast geeft. Met beide oplossingen is de PvdA tevreden als er maar duidelijkheid komt. De PvdA heeft er dus eventueel ook geen bezwaar tegen oppositiepartij te worden. Dat moet echter leiden tot verscher ping van de tegenstellingen in ons volk. Nu alle partijen het standpunt inne- menu dat zj| vrij staan tegenover het kabinet, is volgens de heer In 't Veld, overleg tussen Kamerfractie en minis ters niet vreemd. En als men op een Fakkeldrageisdag vele partijgenoten bij een heeft, terwijl er ongerustheid is in de partij, ligt het voor de hand de men sen over het resultaat van dat overleg in te lichten. Is het inderdaad wel waar, vroeg de heer Ruppert (AR), dat de fracties van KVP en AR hun woord hebben gegeven dat zij zich zullen houden aan het rege ringsprogram? HU vroeg dit aan de mi- nister-president omdat hij uiteraard v/eet dat de toezegging niet is gedaan. Hij concludeerde dat de PvdA het onbe hagen in eigen kring afreageert op het kabinet. Veel waardering Terwijl de PvdA het leven van het kabinet afhankelijk stelt van de vervul ling van zeven wensen, was het giste ren in de Eerste Kamer opmerkelijk dat het kabinet door de andere partijen in bescherming werd genomen. Wanneer het thans niet zeker is of het kabinet tot midden 1960 blijft zitten, dan heeft het zelf tot die onzekerheid geen aan leiding gegeven, zei prof. Anema (AR), die meende dat het kabinet moet wor den gesteund zolang er geen uitzicht is op een betere oplossing. De kritiek op het kabinet is niet in alle opzichten ge rechtvaardigd, oordeelde mr. Kolff (CHU), die verklaarde dat de Chr. Hist, fractie het kabinet zoveel mogelijk zal steunen. Het kabinet doet groot en moeilijk werk, aldus mr. Kropman (KVP) en mijn fractie hoopt dat het zijn werk kan en. zal voortzetten in het belang van het land. Wij zijn van me ning dat wij dit kabinet moeten blijven steunen. Het is onjuist, zei ook mr. Van Riel (VVD) het kabinet verwijten te maken van een beleid, dat het gevolg is van het kabinetsformatie-compromis van 1956. Het opmerkelijkste verschijnsel in de politiek vond mr. Van Riel (V.V.D.) het verlies van de P. v. d. A. bij de verkie zingen onder haar aanhang in de mid dengroepen. De A.-R. heeft de aanhang verloren, die geloofde in de „flinkheids illusie" van het Calvinistische volks deel. De C.H.U. wordt innerlijk aange tast door „de rode dominee". In het al gemeen worden de christelijke partijen, ook de K.V.P., bedreigd ''oor de indus trialisatie. De kritiek op de 19de eeuw is niet langer een bindend element. Het feitelijke religieuze gevoel in ons volk gaat niet achteruit, maar het is politiek niet meer zo sterk bindend. De meest eensgezinde partij achtte mr. Van Riel de V.V.D. Daar komen rijke mensen in voor, maar op 900.000 kiezers vormen zij een zeer kleine minderheid. De grootste aanhang komt uit de middengroepen. Wat de aanhan gers van de V.V.D. bindt, is dat iedere promotie van eigen inspanning afhangt. Men verwacht iets van de eigen pres tatie voor zich en zijn kinderen. Ook vele opklimmende arbeiders delen die opvatting, maar zij is vooral de hou ding van de progressieve middengroepen. De toenemende aanhang van de V.VD. wilde mr. Kropman (K.V.P.) echter niet ontkennen en hij meende dat dit bij de volgende kabinetsformatie wellicht consequenties zal hebben. Of de V.V.D. na de verkiezingen in het Kabinet komt, antwoordde mr. Van Riel, zal afhangen van het regeringsprogram en het resul taat van de verkiezingen. Het gaat het socialisme niet voor de wind, constateerde mr Kropman (K.V.P.), niet in Engeland en ook niet in Frankrijk en België. De P. v. d. A. heeft bezinning nodig op de gewijzigde geest onder ons volk, dat zich verzet tegen uitbreiding van de overheidsbe moeiing. Wat wij nodig hebben, aldus mr. Van Riel, is een niet-socialistische omwente ling. De P. v. d. A. overvraagt altijd. Daarom moeten de andere partijen haar altijd afremmen, met het gevolg dat de P. v. d. A. de eer opeist wanneer er iets tot stand wordt gebracht. Maar als het misgaat, zei prof. Anema (A.-R.), dan vallen de socialisten het kabinet aan. Het is een heel eigenaardige methode. Filosofisch De rede vanmr. Van Riel was nogal filosofisch getint geweest. Als men vraagt, zei hij tenslotte lachend, wat nu de concrete politiek is van de V.V.D., moet men dat vragen aan prof. Oud, want dat bepaalt de liberale fractie leider in de Tweede Kamer. Er werd meegelachen, omdat men zich herin nerde, dat prof. Oud daar geen antwoord had gegeven op de vraag hoe het eco nomisch beleid volgens de V.V.D. zou moeten zijn. Dat prof. Oud niet op on verhoedse vragen was ingegaan, vond mr. Kropman (K.VP.) volkomen te recht, zei hij gisteren. Mr. In 't Veld (P. v. d. A.) vroeg van de regering weer de bereidheid te praten over Nieuw Guinea als de omstandighe den daarvoor gunstiger zijn. De rege ring moet de mogelijkheid niet uitsluiten van een andere oplossing dan handha ving van de Nederlandse soevereiniteit. Er staan in deze kwestie niet zulke hoge vaderlandse belangen op het spel, dat vaderlandsliefde ons gebiedt te zwijgen. Waarom moet Nederland voor de op voeding van de Papoea's het risico ne men van een gewapend conflict, al is dat niet op korte termijn te verwach ten? Het is inderdaad geen Nederlands be lang, antwoordde de heer Ruppert (A.-R.) dat Nederland met Nieuw Gui nea verbonden blijft; dan zou afstoten beter zijn. Maar bepalend is het belang van Nieuw Guinea en daarvoor heeft de heer In 't Veld geen oplossing. Dodelijk schot tijdens jachtpartij te Buren (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag is de 71-jarige heer H. G. van Everdingen, uit Den Haag, kolo nel der Rijkspolitie b.d., tijdens een jachtpartij in de omgeving van het Gel derse plaatsje Buren door een ongelukkig schot van een jachtgenoot, zo ongeluk kig getroffen, dat hij ter plaatse over leed. De heer Roelofs klom juist over een afrastering bij de achtervolging van het wild, toen zijn geweer afging met boven vermeld gevolg. De Rijkspolitie van Bu ren heeft de zaak in onderzoek. De heer Van Everd'ingen zou juist vandaag 72 jaar geworden zijn Weer een autobusincident in Birmingham (Alabama) In Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama zijn dertien negers, onder wie twee predikanten, tot gevan genisstraffen en boetes veroordeeld, om dat zij hadden geweigerd gehoor te geven aan een bevel van een autobus chauffeur om achterin te gaan zitten. De twee predikanten kregen resp. drie maanden en één maand met een boete van 350 gulden. De overige beklaagden kregen voorwaardelijke straffen. Allen tekenden beroep aan. Volgens de nieuwe bepalingen inzake de stadsbussen van Birmingham, welke naar aanleiding van de boycot door de negerbevolking in 1957 werden afgekon digd, kunnen negers en blanken in theorie zitten waar zij willen. Vroeger zaten de blanken voorin, gescheiden van de negers die achterin plaats moes ten nemen. Volgens de nieuwe bepalin gen heeft de chauffeur echter het recht de passagiers een plaats aan te wijzen. Indien deze weigeren hieraan gehoor te geven, kunnen zij wegens „verstoring van de openbare orde" tot hoogstens zes maanden gevangenisstraf worden ver oordeeld. Intellectuelen in China verontrust over „communes" Volgens het Chinese blad „Kwang Ming" is een groot aantal leden van China's acht niet-communistische par tijen ernstig verontrust door de op richting van „communes" in het hele land. Op een bijeenkomst te Peking, die (Van onze Amerikaanse correspondent) Amerika, het modernste land ter we reld, heeft te kampen met overvolle autowegen en bovendien met overvolle luchtroutes. Sommigen hier zijn van me ning, dat het auto- en vliegtuigverkeer alleen wat uitgedund kan worden, wan neer heel moderne treinen voor snel- diensten gaan zorgen over betrekkelijk korte afstanden en tussen grote bevol kingscentra. werd bijgewoond door duizend afgevaar digden van deze partijen, wier leden voor het grootste deel gerecruteerd worden uit de intellectuelen, zou gebleken zijn, dat de meeste afgevaardigden het slechts uiterlijk eens zijn met de oprichting van deze „communes". Deze „commu nes" zijn een nieuw soort sociale een heden, waarin miljoenen Chinezen zijn georganiseerd voor een gemeenschaps leven, dat op militaire leest is geschoeid. Vliegen in Amerika is enigszins ge vaarlijk, omdat het zo vol geworden is in de lucht. Herhaaldelijk zijn er botsin gen en bijna-botsingen, vooral in de buurt van de vliegvelden der grote ste den. Men is druk in de weer om de vei ligheid groter te maken, maar ook al bakent men de luchtwegen beter af en ook al houdt men de vliegtuigen stren ger onder controle, het aantal toestellen neemt steeds toe en hun snelheden wor den steeds groter. Alleen vermindering van het aantal vliegtuigen zou uitkomst kunnen brengen. De wegen op de begane grond zijn ook stampvol met verkeer. Alweer in hoofd zaak in de buurt van de grote steden. Men werkt hard aan de verbetering van het wegennet over het gehele land en uw correspondent, die zowel in 1952 als in 1958 een autotocht dwars door de Ver enigde Staten heeft gemaakt, kon vast stellen, dat de wegen in zes jaar tijd veel en veel beter zijn geworden. Maar toch, wat een karwei is het bijvoorbeeld nog om uit het hart van Chicago naar de westelijke stadsgrens te komen! Ook autorijden in Amerika is vrij ge vaarlijk. Al rijdt men hier in verge lijking met West-Europa veel gedisci- plineerder, de auto veroorzaakt deson danks ongeveer honderd maal zoveel dodelijke ongelukken als trein en vlieg tuig samen.... Men zal in 1975 het wegennet nog aanzienlijk verbeterd heb ben, maar ook hier is het enigszins vech ten tegen de bierkaai, want de auto's Eigen belang Het bindende element in de V.V.D. is dus, concludeerde de heer Ruppert (A.-R.): ieder zoekt zijn eigen belang Dat betekent, zoals in de 19de eeuw, vrijheid voor de economisch sterken en verdrukking voor de economisch zwak keren. Umoet niet denken, dat de Sint de échte wel te verstaan, hij die straks over de daken rijdt voor één avondje in ons land is. U heeft hem beslist al gezien, in gezelschap van Piet. Niet van tientallen Pieten, want die is de echte niet. Nee: de échte houdt er maar één Piet als schild knaap op na. Sint heeft met hém al genoeg te stellen: waarom zou hij er dan meer bij nemen?.... Die éne Piet staat altijd voor Sint klaar. Hij strijkt z'n tabberd en mijter, wast z'n witte handschoenen, friseert z'n baard, poetst z'n schoenen, kortom zorgt piekfijn voor alles wat een waardige Bisschop toekomt. Bovendien verzorgt hij Sints diëet. Want Sint mag strooien met pepernoten, speculaas, chocola en marsepein zoveel als-ie wil, zélf staat hij al jarenlang op streng rantsoen. Hij at er in z'n jonge jaren zóveel van, dat hij 't nu,, met 't oog op z'n leeftijd, kalmpjes aan doet. Sint moet nog linger mee dan vandaag. Er worden ieder jaar duizenden nieuwe kindertjes geboren en die willen graag óók nog van hem pro fiteren. Daarom wordt Sint in de watten gelegd. Door Piet. int zélf trekt zich van Piets bezorgdheid geen sikkepit aan. Hij gaat rustig z'n gang, of 't nu sneeuwt of re gent of niet. Hij blijft er koud onder. Z'n eeuwenoude plicht is 't 5 december op pad te gaan en daarmee basta. Wanneer Piet zeurt: „Sint, zouden we 't nu heus wel doen? Dat griepje van laatst is U niet in de kouwe kleren gaan zitten", dan ver duistert Sints blik en hij zegt: „Wel, allemensen, hoe dikwijls heb ik je al niet gezegd, dat rust roest. Ik blijf met m'n werk doorgaan. Voor mij bestóét geen pensioengerechtigde leeftijd. Ik kan niet wachten, geen dag en geen nacht, vooral niet op m'n verjaardag". Piet zucht diep. Hij weet, dat als Sint zó losbarst, er niets met hem te beginnen is. Hij lacht als een nikker, die kiespijn heeft en gaat Sints spullen halen: z'n mijter, z'n tabberd en wat er zo bij hoort. De schimmel heeft 't debat gehoord. Hu ként dat en hinnikt. Hij wéét 't: 't is weer voor mekaar. „We gaan op stap", denkt-ie. Sint en Piet géan op stap. Met zakken vol. Presentjes en kilo's lekkers. Acrobaten zijn ze onder de lichtende maansikkel. Zo'n tocht wordt begunstigd. Soms dalen Sint en Piet behoedzaam uit den hoge en worden beneden hartelijk ontvangen. Zij waren zich aan haard en hof, vermanend hier, gekscherend daar. De schimmel hinnikt boven naast de schoorsteen, hun tocht is nog niet afgelopen. Ze verstaan z'n roep, trekken verder. Ze zijn een avond lang gedrieeën in de weer om mensen gelukkig te maken. Ook U komt aan de beurt. Zorg, dat ge er goed voor staat. Sint kan lelijk in z'n baard brommen al valt 't altijd mee; Piet houdt niet voor niets z'n roe in de hand. Vóór U 't weet, heeft U een schrobbering te pakken. Laat 't liever een goedkeurend klopje zijn en een pakje in Uw hand dan een pak rammel. Sint ként z'n Pappenheimers: pas dus op! Nog even en hij klopt aan de deur. Wèt zal 't zijn? FANTASIO worden steeds talrijker, steeds groter en steeds sneller. Bovendien maken de mon sterlijk grote vrachtauto's het rijden steeds riskanter. De chauffeurs op die monsters zijn wellicht de beste rijders ter wereld, maar iedereen kan een onge luk krijgen en wanneer zo'n „zwaarge wicht" een particuliere auto kraakt, blijft er niet veel van over. Sommige verkeersdeskundigen propa geren een eerherstel voor de Amerikaanse passagierstreinen, die het economisch slecht maken en die als er niet wordt ingegrepen in velfe streken hun onder gang tegemoet gaan. Misschien zou men met regeringssteun en op grond van een nationaal plan diverse particuliere spoor wegmaatschappijen in staat kunnen stel len hun diensten ingrijpend te moderni seren. Men zou zich kunnen voorstellen, dat snelle, moderne treinen, zoals men die thans o.a. tussen Amsterdam en Parijs heeft (de TEE) reeds een grote keersververbetering konden brengen In dichtbevolkte delen van Amerika. Boven dien zouden snelle „monorail"-treinen tal van forensen ervan kunnen overtui gen. dat zij hun auto beter thuis kunnen laten. Treinen geven over betrekkelijk korte afstanden al gauw sneller verbindingen dan het vliegtuig, omdat het station doorgaans in het centrum van de stad is, het vliegveld daarentegen ver erbui ten. Verkeer over korte afstanden is voor het vliegtuig bovendien zelden eendabel. Helaas maakt het vrij grote aantal particuliere spoorwegmaatschappijen het maken van een goed plan niet eenvou dig. Het ziet er weieens naar uit, dat die maatschappijen eerst failliet moeten gaan, alvorens de staat kan ingrijpen en een verkeersplan kan doorvoeren, dat rekening houdt met de gezamenlijke be langen van lucht-, weg- en treinverkeer. (Opgetekend uit Zijn mond door onze speciale Spaanse geheimschrijver, Joop van den Broek) TEDER jaar wordt het naar Malaga. Bij Malaga my een beetje moei- murmelt de Middellandse J- lijker Spanje te ver laten, voor mijn reis naar Nederland. De wetenschap dat ik daar verwacht wordt door zo velen, doet mij de reis steeds onder nemen, maar mogelijk komt er een dag waarop ik aan mijn droom om in december in Spanje te blijven, geen weerstand zal kunnen bieden, zo ver telde ons Sint-Nicolaas tijdens een weemoedig ge tint gesprek Deze wens begint meestal te leven als ik mijn oefen- ritten maak op mijn schimmel. Het is dan meestal begin november en het is een vreugde om dan door dit Spaanse land te gaan. In sommige stre ken van Midden-Spanje vriest het dan al, maar in het zuiden schijnt nog de zon. Misschien is er niets mooiers dan deze late herfstzon te zien op het Alhambra van Granada Er komen dan bijna geen toeristen meer en dit Moorse paleis, zo wonder lijk in tact gebleven door de eeuwen heen, ligt daar als een exotische bloem bij de eeuwige sneeuw van de nabije Sierra Nevada. Op de binnenplaatsen fluiste ren de fonteinen, zoals ze ook zacht zingen in de nabijgelegen lusthof der Moorse koningen, de ..Ge- neralife" Daar boven op de toren staande is be neden Granada te zien en het gedeelte, waar de zi geuners hun holwoningen hebben in de bergen. Slechts oude mensen als ik kunnen het geluid ho ren van de gitaren, die daar klinken. De keus daarna is altijd moeilijk zo vervolgde Sint-Nicolaas. Ik zou de schimmel kunnen wenden Zee aan het gele zand strand en ook in hartje winter schijnt de zon hier nog fel. Er bloeien bloe men. Maar die bloeien ook in de beschutte patio's van Sevilla en vooral in die van Cordoba. Dat is ook altijd een van mijn vragen op de oefentoch ten: welke stad is dieper te beminnen: Sevilla of Cordoba? Sevilla is lich ter, zoals de manzanilla, die men er drinkt. De koetsjes, die hier de luid ruchtige taxi's der grote steden vervangen, gaan door de oude wijk achter de kathedraal en soms verlaat ik mijn paard om zacht wiegend in zo'n koetsje door de bochtige straten te gaan. Of ik ga langzaam en te voet door de Calle de las Sierpes, waar de medemensen al tijd zo nabij zijn. Cordoba is stiller, stren ger. tragischer desnoods, maar de stilte wordt er verbroken door de tinke lende Cordobaanse orgel tjes. die langs de oude. vroegere moskee trekken. Misschien is Spanje nu altijd mooi,, in de herfst. Langs de fjorden van de Noordkust, waarover de stille regen gaat. de vlak ten van het tafelland, waar het nu koud is. Ik zou het wel eens echt winter willen zien worden in al die andere streken van dit grote Spanje. Maar ik ben nieuwsgierig een te vergeven fout in een zo oud man, hoop ik naar wat er gebeurt daar in de kale bergen van Montserrat, by Bar celona. Precies op 6 de cember kiezen daar de koorknapen een bisschop- je. dat voor één dag het bestuur overneemt van de vader abt van het Bene naar Sevilla en Oordoba diktijner klooster. Men of da andere kant uit, zegt, dat da jongen, lid van het beroemde kna penkoor. in bisschopsge waad wordt gestoken, dat hij aanzit aan een groot feestmaal, dat h\J ge schenken ontvangt Na alle opwinding op myn Nederlandse reis moet ik rusten en zo zag ik nooit de Drie Koningen, die hier in Spanje dezelfde rol vervullen als ik in Ne derland. Ze komen uit verre landen, doen hun plechtige intocht in een grote processie en alle Spaanse kinderen Juan, Carlos, Paco, Cesar, Maria Dolores, Martita lopen uit, zoals de Nederlandse kinderen als ik kom. Ze geven hun lijstjes, waarop hun wen#en geschreven zijn. ook al weer zoals de Nederlandse kinderen het aan mij doen Men zegt dat voor hen dit feest van Drie Koningen hetzelfde is als het feest van mijn verjaardag, die ik steeda in Nederland vier. Mis schien juist door mijn voortdurende afwezigheid op die dag, moesten de Spaanse kinderen het zoe ken bij de Drie Koningen. Dat zijn de dingen die ik wel eens wilde zien. maar die mij ieder Jaar weer ontglippen. Elk jaar kom ik naar Nederland. Ik doe het met liefde. Maar misschien komt er een jaar. dat ik wil zien hoe dat koorknaapje voor die ene 6 december „bis- beto" is. daar in Montser rat en hoe de Drie Ko ningen mijn taak uitvoe ren in Spanje. Maar voor al omdat ik het winter wil zien worden in Spanje, met sneeuw op de bergen, de geur van gepofte kas tanjes in de lucht, de zon op de „Costa del Sol" bij Malaea. de laatste rozen die bloeien in een be schutte patio van Cordo ba. Oh nee. dit jaar nog niet. Maar misschien ooit

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5