E m Zgn. 10%-regeling voor visserij blijft van kracht tot mei 1962 Permanente Commissie van Internationale Overbevissingsconventie in Dublin bijeen Vice - admiraal Pröpper is terug van Ver- Staten en de Antillen Splitsing in „Veteranenlegioen" Botte Neij gaf het roer over PHILIPS ..Photoflux Kerkelijk Leven Hoest Uw hoest WI ELI een dergelijke maaswijdte vergroting te gaan en dat deze aangelegenheid op de volgende vergadering van de Com missie verder zal worden besproken. BESCHERMENDE LAPPEN De Commissie hield zich verder bezig met de vraag of de bepalingen van de Conventie niet zo zouden moeten wor den gewijzigd, dat het gebruik van be schermende lappen netwerk teneinde slijtage en scheuren van netten te voor komen, zou worden toegestaan. Una niem werd besloten de ledert-regeringen te adviseren duidelijk omschreven be schermende lappen, gelijk aan die welke onder de regelingen van de Internatio nale Commissie voor de visserij in de N.W. Atlantische Oceaan zijn toege staan, toe te laten voor netten met een maaswijdte van 110 mm. Advertentie OVERTREDINGEN Over de beoordeling van rapporten door de deelnemende regeringen over overtredingen van de bepalingen van de Conventie werd gediscussieerd. Men be sloot stappen te ondernemen die groter uniformiteit in dergelijke rapporten verzekeren en de regeringen te voorzien van meer gedetailleerde inlichtingen over de wijze waarop toezicht op de na leving van de bestaande voorschriften zal worden uitgeoefend door alle leden regeringen. De Commissie gaf tenslotte uiting aan haar waardering voor het waardevolle werk dat de Internationale Raad voor het onderzoek van de zee voor haar had verricht en besloot als stoffelijk blijk van deze waardering een bijdrage van 400 (f 4000.te geven aan de Raad. Advertentie De Permanente Commissie van de Internationale Overbevissingsconventie 1946 hield in Dublin haar zevende vergadering. De vergadering werd bijgewoond door vertegenwoordigers van alle bij de conventie aangesloten landen, t.w. België,1 Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannlë en Noord-Ierland, Ierland, Nederland. Noorwegen, Polen, Portugal, Rusland, Spanje, West-Duitsland, IJsland en Zweden. De regering van de U.S.A., de Internationale raad voor het onderzoek van de zee, de F.A.O. en de Internationale commissie voor de visserij in de noordweste lijke Atlantische Oceaan hadden waarnemers gezonden. Het voornaamste onderwerp van be spreking was het rapport van de voor zitter van het comité, ingesteld door de Commissie tijdens haar zesde vergade ring in oktober 1957 te Londen. Dit comité, dat onder leiding stond van ir. G. J. Lienesch, directeur der Neder landse visserijen, had tot taak de moei lijkheden te onderzoeken die de leden- landen ondervonden bij de toepassing van de geldende maaswijdte-bepalingen van de Conventie en na te gaan welke wegen gevonden zouden kunnen worden om bestaande moeilijkheden op te los sen in overeenstemming met de doel einden van de Conventie. Het rapport van de voorzitter ging vergezeld van een rapport van een subcommissie van wetenschapsmensen, dat een gedetail leerd en veel omvattend overzicht bevat van de tongvisserij ln de Noordzee en de wijtingvisserij ln de Noordzee, de Ierse Zee en het Kanaal, tezamen met over eenkomstige inlichtingen over de andere voornaamste visserijen zowel voor niet- industriële als Industriële doeleinden. Dit wetenschappelijk rapport werd door de Commissie ontvangen als een grote bijdrage tot een beter begrip van vele markante beschermingsproblemen, waarmee leden-regeringen in het wer kingsgebied van de Conventie te maken hebben. Overeengekomen werd voorzie ningen te treffen, dat de Internationale Raad voor het onderzoek van de zee het document zal laten publiceren. De Com missie nam het wetenschappelijke rap port als uitgangspunt voor haar beraad slagingen over de problemen, die in het rapport van het comité-Llenesch naar voren waren gebracht. Deze problemen hadden betrekking op de tong-, wijting en gemengde visserij. MAASWIJDTE De Commissie kwam tot de conclu sie, dat er voor de tongvisserU geen bezwaar was tegen strenge handha ving van de maaswijdte van 75 mm. Voor de wütingvisserij werd een voor stel overwogen, bU wijze van proef in zekere gedeelten van de Ierse Zee en het Kanaal een maaswijdte van 60 mm. toe te laten, doch de Commissie kon het echter niet eens worden over directe toepassing van dit voorstel. Met betrekking tot de gemengde vis serij werd algemeen bezorgdheid uit gesproken voor het effect op de be schermde vissoorten indien dit soort visserij zich verder zou ontwikkelen. Besloten werd deze ontwikkeling nauwlettend gade te slaan. De Com missie besloot dat de zgn. 10 %-rege- ling tot 1 mei 1962 van kracht zal blijven. De 10 %-regeling houdt in, dat 10 van het gewicht van elke totale aanvoer van beschermde vissoorten, die niet bestemd Is voor menselijke consumptie uit ondermaatse vis mag bestaan. De Commissie besprak voorts een voorstel van de Noorse delegatie om de maaswijdte in het noordoostelijk deel van het werkgebied van de Conventie te verhogen tot 130 mm. Besloten werd dat verdere wetenschappelijke studie zou worden verricht teneinde het effect van WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 Premier Diefenbaker sprak met Djoeanda Beter begrip De Canadese premier Diefenbaker heeft zijn luchtreis van Singapore naar Australië gedurende twee uren in Dja karta onderbroken, voor een onderhoud met ziijn Indonesische ambtgenoot i Djoeanda Kartawidjaja. Voor hij gis termiddag weer vertrok zei Diefenbaker j zeer verhelderende en nuttige bespre kingen met premier Djoeanda te heb ben gehad. Premier Djoeanda vertelaarde na af loop van zijn onderhoud met Diefen baker, dat dit, hoewel kort. heeft bijge dragen tot een beter begrip over en weer. Gesproken werd over Indonesië "s buitenlandse politiek en andere vraag stukken van gemeenschappelijk belang. Ook heefit Djoeanda zijn Canadese col lega een toelichting gegeven op het standpunt der Indonesische regering in de kwestie Nieuw-Guinea. Thans heeft de Cadane9e premier, aldus Djoeanda, „in elk geval een beter begrip van Indo- nesië's nationale aanspraken". Tot dus ver hadden wij niets te klagen over de houding van Canada in de Nieuw-Gui- nea-kwestie. Steun toegezegd voor de Marineproblemen (Van onze Haagse redactie) Na een bezoek van enkele weken aan de V. S. en de Ned. Antillen is de bevelhebber der zeestrijdkrachten. vlce- admiraal Pröpper, gisteravond per vliegtuig uit Curacao op Schiphol te ruggekeerd. Hjj bracht een officieel tegenbezoek aan admiraal Arleigh A. Burke, chef van de Amerikaanse Ma rinestaf, die verleden jaar ons land bezocht, en nu op zijn beurt de heer Pröpper had uitgenodigd. Tijdens zijn verblijf in Amerika maakte deze van de gelegenheid gebruik een be zoek te brengen aan admiraal Jerauld Wright, Sealant (opperbevelhebber van de Navo-vloot) in Norfolk (Virginia). Met grote voldoening zei vice-admi- raal Pröpper dat zowel admiraal Burke als admiraal Wright hem opnieuw, voor zover mogelijk, alle Amerikaanse steun heeft toegezegd bij de grote problemen, welke zich in deze tijd bij de Marine van een klein land als het onze kunnen voor doen. Enorme lasten Veel nieuwe gezichtspunten zijn er tijdens dit oriënterende bezoek niet naar voren gekomen, maar vice-admi- raal Pröpper deelde wel mede er tij dens zijn reis meer dan ooit van door drongen te zijn. hoe groot de lasten zjjn, welke de ontwikkeling van de mo derne wapens vragen. „Zelfs voor een groot land als Amerika is het heel moeilijk de juiste balans te vinden tussen de enorme kosten, welke de research en de ontwikkeling van de moderne wapens vergen en de mili taire waarde ervan!", aldus de vice- admiraal. Een meer radicale verenigingspolitiek? In het Veteranenlegioen Nederland zich van de recente ontwikkeling afzij- bestaat sedert enige tijd een tegen- dag te houden, totdat de situatie duide- stelling tussen het hoofdbestuur en lijker is geworden. Naar de zegsman enige leden, die zich niet op alle pun- van het veteranenlegioen meedeelt zou ten met het beleid van dit bestuur den de leden, die zich in de afgeschei- kunnen verenigen. Deze laatste groep den groep hebben verenigd een meer Gistermiddag heeft Botte Neij af scheid genomen als schipper van de in Hollum gestationeerde reddingsboot van de Noord- en Zuid Hollandse Reddings maatschappij, de „Dr. W. H. van Riet schoten". Hij wordt opgevolgd door de heer J. de Jong, die sedert 1937 lid van de bemanning van de Hollumer red dingsboot ls. De plechtigheid geschiedde op zee tus sen Ameland en Terschelling tijdens een tocht met de reddingsboot door overga ve van het roer door Botte NeU aan J. de Jong. Botte Neij is verscheidene malen on derscheiden. Hü voer 96 keer met de reddingsboot uit om hulp te verlenen. Op 14 van deze tochten werden 56 mensen gered. De laatste redding was op 14 juli toen hij met de reddingsboot Japie Buwalda uit Hol werd met zijn twee redders oppikte, nadat een vliegtuig aanwijzingen had gegeven. Gezondheidsredenen nopen Botte Neij, die 61 jaar ls, om pensioen aan te vragen. Zijn opvolger J. de Jong is 46 Jaar en sedert 1937 lid van de be manningvan de Hollumer reddingsboot. Gisteravond werd er feestelijk af scheid genomen in hotel „Welvaart" te Hollum met al het personeel, aan de boot verbonden, voerlieden inbegrepen. Al? enige in Nederland wordt de red dingsboot in Hollum nog door paarden naar zee gebracht en niet met een trek ker. heeft onlangs aan alle leden een cir culaire gezonden waarin zij mededeel de te zijn overgegaan tot de oprich ting van een „oud-strijderslegioen". De aanleiding tot deze oprichting zou naar een zegsman van het „Vete ranenlegioen Nederland" meedeelt zjjn gelegen in een reeds enige tijd bestaand meningsverschil, dat op de laatste algemene vergadering te Utrecht in september j.l. in discus sie is gekomen. Een drietal hoofdbestuursleden sprak zich toen uit tegen een begrotingspunt: de bezoldiging van een administratieve functie. Hoewel het er toen niet naar uit zag, dat de kwestie zich tot de huidige situatie zou ontwikkelen, zijn die drie hoofdbestuursleden er in geslaagd enige functionarissen van het Veteranen legioen uit Zuid-Holland en Zeeland voor hun ideeën te winnen, waarna zij vorige maand besloten tot oprichting van het genoemde „oud-strijdersle gioen". Dit telt thans in het legioen ongeveer 150 aanhangers. Andere leden hebben het hoofdbestuur laten weten radicale verenigings-politiek voorstaan huns inziens is de houding van het hoofdbestuur te zwak. Kort geding over drumband Inmiddels heeft het Veteranenlegioen Nederland geheel apart van deze affaire een kort geding aanhangig gemaakt tegen een van zijn leden, die „op onrechtmatige wijze de uniformen van de drumband zou ge bruiken". Dit lid, dat zijn vertrouwen in het bestuur heeft opgezegd en later is ge royeerd, heeft een deel van de drum band weten over te halen zich met hem te distancieren. De drumband is reeds tweemaal in het openbaar opgetreden in de uniformen, die het Veteranen legioen toebehoren: zwarte baret, kaki overhemd en kaki broek, witte koppel en enkelstukken. Het Veteranenlegioen zal nu ln een kort geding de president van de Rechtbank verzoeken genoemde groep te verbieden in het openbaar in deze uniformen op te treden. Nadrukkelijk is vastgesteld dat de Nederlandse Marine zeer geïnteresseerd ls in de ontwikkeling van de atoom onderzeeboot. Om de heer Pröpper alle gelegenheid te geven zich volledig op de hoogte te stellen van de manier, waarop een deel van de Amerikaanse Marine wordt getraind, voor zijn anti onderzeeboot-taak, maakte hij op invi tatie van admiraal Wright een oefening op dit gebied mee in volle zee. Daartoe werd hij na een tocht langs enkele Ma rine-bases, met een S 2 F het type vliegtuigen, waarvan er ook een aantal op de „Karei Doorman" zullen worden gestationeerd overgevlogen naar het Amerikaanse vliegdekschip, .Leythe", van het vliegdek waarvan hij. o.m. ook ge- catapulteerd werd. Tenslotte vloog de bevelhebber onzer zeestrijdkrachten naar Curacao, waar hij zijn jaarlijkse inspectiebezoek aflegde. Namens de Marine werd hij op Schip hol begroet door de plaatsvervangend- chef van de Marinestaf, commandeur A. N. de Vos van Steenwijk. Ook u maskt zulke leuke foto's Advocaat liet volledig archief te Kampen achter Talrijke dossiers gevonden In een huis te Kampen was vele jaren een advocaat gevestigd. Deze vertrok ettelijke jaren geleden met zün gezin naar Canada, zijn opvolger vertrok ook naar elders. Het huis werd daarna doof een particulier gezin bewoond, waarna onlangs het pand werd gekocht door een meubelhandelaar uit Ootmarsum, die er een meubelzaak in wilde vestigen. Deze dieed echter een wonderlijke ont dekking. In de kelder van het bewuste pand werd een compleet advocaten-ar chief aangetroffen, dat op rekken was NED. HERV. KERK Aangenomen naar Franeker P. J. D. van Malssen. predikant voor bijzondere werk zaamheden aldaar naar Middelburg vac. wijlen F. Don) M. Enker. laatstelijk predikant ln Israël, thans woonachtig te 't Zandt (Zld.). GEREF. KERKEN Beroepen te Hoek (Zld.) Th. P. van Belzen. kand. te Arnemulden te Schie dam (vac. G. Brinkman) J. Couvee mr. J. R. H. van Schaik, namens rooms- katholiek Nederland mgr. Giobbe dank gebracht voor de vele positieve arbeid, die hij in een 23-jarige werkzaamheid hier te lande heeft verricht en voor de wijsheid waarmee hij dit deed. Mr. van Schaik overhandigde hem als stoffelijk bewijs daarvan een couvert, de inhoud waarvan mr. Van Schaik mgr. Giobbe vroeg naar eigen inzicht te bestemmen. De afscheidsreceptie was zeer druk be zocht. Verschillende hofdignitaressen waren aanwezig o.a. de grootofficieren baron Van Hardenbroek, vice-admiraal Rost van Tonningen en baron Baud, de mevr. Velp te Maasdijk A. J. Bondorp te grootmeesteres mevr. Van Wickevoort Dombmg te NieuwCTbrug aan den Rijn Crommelin, de dame du palais baronesse Bedankt ^oor Mfewiik fz-HI (3dê nred I De Smeth' de dame du Pa'sis van HKH pi ren voo^utïïcM Oou fv'ac h Wh! Prtaaes .WUhelmina, douairière De Sa- van Andel) P. Heinen te Noordwljk-Bln- nen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Beijeriand R. Slofstra te Harderwijk. Afscheid van mgr. P. Giobbe VERTREKT SPOEDIG NAAR ROME Gistermiddag heeft de Pauselijke nuntius, mgr. P. Giobbe, die zeer spoe dig naar Rome zal vertrekken wegens zijn a.s. opneming in het college van kardinalen, op een door hem gegeven ontvangst vele autoriteiten en vertegen woordigers van velerlei levenskring ln de gelegenheid gesteld van hem af scheid te nemen. Te voren heeft de minister van Staat, De Gevangenpoort in Den Haag, die gedeeltelijk voor hel verkeer moet wijken. Het tegen het oor spronkelijke gebouw in 1924 aan- gebouwde Berlagepoortje moet ver~ dwijnen om plaats te maken voor een rijwielpad. vornln Lohman, adjudanten van H.M., de secretaris van ZKH Prins Bernhard.' dr F. A. de Graaf f, de secretaresse van HKH Prinses Wilhelmina, mej. Geldens. Vele ministers en staatssecretarissen kwamen met de minister-president dr. W. Drees de scheidende nuntius vaarwel zeggen, zo ook dr. A. A. L. Rutgers, vice- voorzitter van de Raad van State en andere staatsraden, verschillende oud ministers. de voorzitters van de beide kamers der Staten-Generaal, de heren Jonkman en Kortenhorst met vele an dere kamerleden. Met de Utrechtse aartsblschop mgr. Alfrink waren de meesten der Neder landse bisschoppen en coadjutoren aan wezig. Het Corps Diplomatique was in ruime mate vertegenwoordigd zowel als de Ne derlandse ambtelijke wereld. Eerder op de middag had H. M. de Koningin mgr. Giobbe in het paleis Huis ten Bosch een lunch aangeboden. H.M. de Koningin heeft mgr. Giobbe medegedeeld, dat hij benoemd is lot Grootkruis van de orde van de Neder landse Leeuw en hem de bij die onder scheiding behorende versierselen uitge reikt. SYNODE GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) WEER BIJEEN De generale synode der Geref. Kerken (vrijgemaakt) heeft na een onderbre king van enkele weken gistermorgen haar vergaderingen te Bunschoten her vat. De praeses, ds. J. van Bruggen van Assen, opende de synode en deed enke le mededelingen over het agendum. De synode nam allereerst in behan deling de zaak S. J. P. Goosens. Daartoe vergaderde zij dinsdag vrijwel de gehele dag in besloten zitting. De praeses deelde mede, dat de kas voor de geestelijke verzorging van de militairen in Indonesië een saldo heeft van ruim f. 6000. Dit bedrag zal wor den gesteld in handen van de commissie voor de garnizoenskerken. geplaatst en waarbij een kartotheek werd aangetroffen die naar de 1500 in de rekken opgeslagen dossiers verwees. De dossiers bevatten gegevens over POD-zaken, echtscheidingen, faillisse menten, strafzaken kinderzaken na latenschappen enz. Èen van de advoca ten moet het huis hebben verlaten zonder zich verder om dit archief te bekommeren en zonder iemand kennis te geven dat het ln de ktelder aanwezig was. De meubelhandelaa.r heeft de politie met de vondst in kennis gesteld. Alles is per bestelwagen naar het politiebureau overgebracht. In de kelder werd tevens nog een brandkast aangetroffen waarin zich allerlei stukken bevonden. De kel derdeur was niet gesloten Aangenomen mag wel worden dat onbevoegden niet van de vaak vertrouwelijke stukken heb ben kennis genomen. Sjef van Dongen spontaan gehuldigd De bevolking van de gemeente Aar denburg heeft, zijn burgemeester Sjef van Dongen die voor zijn werk als voor zitter van het bestuur der katholieke HBS voor West Zeeuws Vlaanderen door de Paus werd benoemd tot ridder in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote, een spontane hulde gebracht. In de raadzaal ran het gemeentehuis waren de voltallige raad, de katholieke geeste lijkheid en de predikanten, alsmede tal rijke notabelen bijeen gekomen. Namens de raad en namens de bevolking bracht het oudste raadslid A. I. Catsman (AR) de gelukwensen over. Hij wees op het geen burgemeester Van Dongen voor de streek en de gemeente heeft gedaan en op het feit, dat hij van een door de oor log verwoeste gemeente Aardenburg een goed bewoonbare gemeente heeft ge maakt. Staande op het bordes van het gemeentehuis moest burgemeester Van Dongen een muzikale hulde van de beide muziekverenigingen in de ge meente in ontvangst nemen. Hij dankte ontroerd. Het had hem zieer getroffen, dat alle richtingen en lagen van de be volking spontaan deze hulde kwamen brengen. Advertentie Moeizame afzet van Indonesië's exportprodukten In het regeringsantwoord op de alge mene beschouwingen in tweede termijn van het Indonesische parlement over het wetsontwerp inzake nationalisatie van Nederlandse bedrijven, deelde ae Minister van Staat voor Economische Stabilisatie, kolonel Soeprajogi, mede, dat de regering blijft zoeken naar an dere markten voor de Indonesische exportprodukten. De minister gaf ech ter toe. dat er op dit gebied tal van moeilijkheden zijn. omdat de functio nele kracht van de Nederlanders op de Europese markt voor Indonesische pro- dukten nog steeds groot is. De regering blijft niettemin overtuigd, dat al deze moeilijkheden overwonnen zullen kun nen worden. met MIXTURA Het beroemde CANADESE geneesmiddel tegen hoest en verkoudheid. Wethouder door woedende fotograaf gestcken Incident te Sliedrecht (Van onze correspondent) Ten raadhuize van Sliedrecht zou gisteren in de avonduren een vergade ring worden gehouden van de commis sie. die de belangen van het gemeente ziekenhuis behartigt. De voorzitter hiervan, wethouder A. Baars, bevond zich enige tijd voor het begin van de vergadering, dat op 8 uur was gesteld, in de trouwzaal van het raadhuis. Toen enige commissieleden bij het gemeenle- huis arriveerden, stond de ziekenauto voor en bij nader onderzoek bleek, nat hierin de wethouder zou moeten worden overgebracht naar het ziekenhuis. Een fotograaf uit Papendrecht, aan wie de toegang tot het Slie- drechtse raadhuis sinds enige tijd was ontzegd, had zich toegang tot de trouwzaal verschaft en er was daarna een vechtpartij met de wethouder ontstaan. Met een dolkmes heeft de fotograaf de hoer Baars ernstig aan het gezicht gewond Op zijn hulpgeroep werden juist pas serende voetgangers geattendeerd op de precaire situatie waarin de wethouder verkeerde en zij slaagden erin de van woede ziedende fotograaf te overmees teren. De vergadering van de comiplssie kon door dit incident geen doorgang vinden. De fotograaf werd door de Slie- drechtse politie ingerekend.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4