NIEUW „LUGDUNUM BATAVORUM" IS MORGEN EEN HONDERDJARIGE II. 7.50 Meest Leidse LSC-gezelschap viert 13 december groot feest ook met Sint Nicoiaas op ieders iipï De moeilijkheden bij liet Inst. Preventieve Geneeskunde voor is de EVERSHARP 07*te jaargang Woensdag 3 december 1958 Tweede blad no. 29611 „Fier ende Statelijk Leiden kan nog zoveel textiel en burgemeesters Van der Werf heb' ben, het zou Leiden niet zijn als het Lugdunum Batavorum ontbeerde. Deze Latijnse naam voor de Sleutelstad stamt uit een duister verleden. Niemand weet waar die naam vandaan komt, niemand weet zelfs (zonder wetenschappelijke eigengereidheid) te vertellen waar Leiden zelf vandaan komt, hoe en wanneer en vooral waarom het is ontstaan. Vooral dat „waarom" is in vele tijden nog wel eens een open vraag geweest. Niet in ernstige tijden, maar daar hebben we het nu niet over. Want we schrijven over „Lugdunum Batavorum" naar aanleiding van een feest. Lugdunum Batavorum is namelijk meer dan de voluit geschreven gebruikelijke afkorting in adressen: L.B. Het is meer (hoewel een onderdeel) dan een Latijnse omschrijving van de Sleutelstad. Het is de naam van het plaatselijke gezelschap van het Leidsche Studenten Corps, het volgens traditie enige bestaanswaardige plaatselijke gezel schap van het LSC. Dit „Lugdunum Batavorum" bestaat morgen, de vierde december 1958, honderd jaar, welk eeuwfeest de dertiende december luisterrijk zal worden gevierd. Nauwe band met burgerij Lugdunum Batavorum is eigenlijk het enige plaatselijke gezelschap, dat zich in eigen kring kan laten gelden. De leden zijn in Leiden, niet alleen wan neer ze van him kamers naar de sociëteit of andere plaatsen van samen komst trekken, maar ook als ze „thuis" bij moeders pappot vertoeven. De leden van andere gezelschappen moeten maar zien of ze elkaar eens op „eigen terrein" vinden. Dat geeft Lugdunum een eigen plaats in het Corps en in Leiden. Er is geen ander plaatselijk gezelschap, dat zo nauwe banden onderhoudt met de burgerij. Zeer nauw bijvoorbeeld is de band met het Leids Gymnasium, de kraam kamer van het gezelschap. Lugdunum is steeds vertegenwoordigd bij hoogtij dagen van „Uno Sumus Animo", om gekeerd toont USA bij tijd en wijle gepaste interesse voor het wel en wee van Lugdunum. En dan zijn er de Leidse Joffers, die zich plegen te organiseren voor het aanbieden van vaandels, thee en koekjes. Hoogtijdag Gesticht tloor acht oud - gymnasiasten Op 4 december 1858 werd het Corps- gezelschap Lugdunum Batavorum opge richt door acht student-Leidenaars. Dat is iets anders dan acht Leidse studenten. Zij waren wel Leidse studen ten, maar tevens Leidenaars in dien jzin, dat zij voordien allen leerlingen waren geweest van het Leids Gymna sium. Het Leidsche Studenten Corps telt vele plaatselijke gezelschappen. Dat wil zeggen sub-organisaties, waarin studen ten, die uit een bepaalde plaats of streek afkomstig zijn elkaar terugvin den. Het plaatselijk chauvinisme viert nu eenmaal niet slechts in deze tijd hoogtij, zulks was ook vroeger het geval. Nu zijn er van dergelijke plaatselijke gezelschappen binnen het LSC, die bogen op een hogere ouderdom dan een eeuw. Maar zowel voor de histori cus als (vooral) voor de Lugdunum- poorter zjjn hun aanspraken van twijfelachtige waarde. Uit archieven is weinig historisch materiaal op te duiken over het wel en wee van „Lugdunum". Ten aanzien van dat „wel" gaat het wel. Met het „wee" is het iets moeilijker. Uit de bloeiperio den van het gezelschap resten in het eigen archief, bij reünisten en hun erfgenamen, bij het Historisch Archief van de Academie, en bij andere naarstig bewarende instanties nog wel voldoende feest-menu's, levendige en vaak dich terlijke beschrijvingen van hoogtijdagen en dergelijke reliquien, minder is er te vinden over de moeilijke perioden in het thans honderdjarig bestaan van het gezelschap. De notulen zijn sober, doch reeds daaruit blijkt, dat het bestaan van het gezelschap meermalen aan een zijden draad heeft gehangen. Numcsus clausus „Leiden" is een begrip geworden voor verzet tegen maatregelen, die de stu dievrijheid aantasten. Dat hebben de Duitse bezetters ondervonden.. Merk waardig in dit verband is, dat Lug dunum Batavorum, waarin zich de meest Leidse „Leidenaren" verzamel den, in de eerste decennia van zijn bestaan een „numerus clausus" heeft gekend: het gezelschap mocht uit niet meer dan 12 leden bestaan. Van tijd tot tijd betekende dit, dat er leden geweigerd moesten worden, dat vroegere Leidse gymnasiasten als Corps lid geen lid van het „fier ende statelijk" gezelschap konden worden. Maar in diezelfde eerste halve eeuw is het ook vaak genoeg voorgekomen, dat het aan tal actieve leden ternauwernood vol doende was om er een bestuur uit te vormen Nimmer „bewusteloos" Lugdunum Batavorum heeft, dikwijls wankelende op de rand van de afgrond, zich echter als enig plaatselijk gezel schap steeds in leven weten te houden tot op de huidige dag toe. Er was, zo kan men lezen in het gedenkboek ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Leidsche Studenten Corps, wel eens sprake van een flauwte, maar nimmer van bewusteloosheid, laat staan van een schijndood waaraan vele andere plaat selijke gezelschappen zich plegen op te trekken naar een pre-historiisch ont staan. De numerus clausus is allang verval len. Lugdunum heeft jaren gekend, waarin het zich in drieën zou moeten splitsen om die beperking van twaalf Het oer-Leidse symbool van Lugdunum Batavorum, de gekruis te Leidse sleutels met de naam van het gezelschap, hangend aan een lint in de rood-witte Leidse kleuren. Het is het eretekendat de Leidse Leidenaar met trots draagt. leden te handhaven. Ook nu zijn er ruim dertig leden. Goed, die dertig zijn niet allemaal „Leienaren", maar ze hebben toch iets met Leiden te maken. Stammend uit een Oegstgeester familie geeft een Leids student tegenwoordig ook al vol doende papieren om zich „Lugduin" te noemen, en van het huidige bestuur is er zelfs een, die alleen met Leiden ge meen had, dat hij in de Drie October- straat woonde toen hij ontgroend werd, terwijl hij eigenlijk hoorde tot het ver foeilijke ras van de Hagenaars. H..-5£= Het centrum van activiteit van vele decennia de traditionele bijeen- Lugdunum, de Bierbengel, waar al komsten plaats vinden. (Poto L.D./Van Vliet) Advertentie cjuef WhiP Het eeuwfeest wordt niet op de ge denkwaardige stichtingsdag gevierd. Lugdunumleden zijn weliswaar in Lei den, wanneer ze in hun ouderlijk huis vertoeven, toch wordt de dag voor Sin terklaas met alle bijkomende drukte niet geschikt geacht voor een groot festijn. Per slot van rekening moet men dan een beetje uit de band kunnen springen, en dat gaat wat minder vrij moedig in de wetenschap, dat er zoveel Zwarte Pieten rondrennen om naarstig zondenboekjes vol te krabbelen. De grote feestdag wordt zaterdag 13 december. Om twee uur des mid dags worden de nieuwe leden geïnaugureerd in de Bierbengel bij „Pop". In de Bierbengel vindt ook om half vier een receptie plaats, waar voor alles is uitgenodigd wat een Leids tintje heeft. Ook alle oud-leden en functionerende poorters (samen meer dan tweehonderd) zijn daar uiteraard welkom. Na afloop van de receptie wordt een rijtocht met het Glippertje gemaakt naar het standbeeld van Van der Werf, dat met een krans zal worden getooid. Om kwart over vijf wordt Lugdunum daarna ontvangen ten stadhuize door het gemeentebestuur. Bij receptie en ontvangst worden geschenken uitgewis seld. Zoals gebruikelijk wordt daarna in Sociëteit „Minerva" bij de haard onder de netten geborreld. Ongeveer zestig man zullen aanzitten aan het slotdiner in de Sociëteit, tijdens welk diner even wordt gepauzeerd voor het bezichtigen van een expositie over het verleden van Lugdunum onder het motto „Pier ende Statelijk". Nieuw vaandel van de Leidse Joffers Aan deze hoogtijdag gaan nog enkele festiviteiten vooraf. Zo zal waarschijn lijk donderdag 11 december door de Leidse Joffers, ditmaal onder leiding van mej. L. H. van der Vlerk, een nieuw vaandel worden aangeboden. Het huidige vaandel werd bij het tachtigjarig bestaan door de toen malige Leidse Joffers, onder aanvoe ring van mej. dr. J. Zaayer, geschon ken. Verder zal er de avond van die dag worden gepeurd in de Leidse grachten, doch de vangstverwachtingen zijn niet al te hoog gespannen. Verder staat er nog 'n ontvangst in Sociëteit „Amicitia" op het programma. Twee tijdelijke bewindvoerders en een adviescommissie Naar aanleiding van interne moeilijk heden is het bestuur van het Neder lands Instituut voor Preventieve Ge neeskunde hier ter stede onlangs afgetreden. In overleg met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het bestuur van het Preventie fonds de heren S. Spijer, oud-direc teur van de G.G. en G.D. te Rotter dam en P. C. Broekhoff, adviseur voor de Volksgezondheidszaken betreffende de gerepatrieerden, bereid gevonden als tijdelijke bewindvoerders van het Instituut op te treden. De minister heeft thans aan de heren prof. dr. P. Muntendam, directeur-gene raal van de Volksgezondheid, prof. W. P. J. M. Krul, oud-directeur van het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoor ziening, prof. dr. A. Polman, voorzitter van de gezondheidsorganisatie T.N.O. en mr. B. A. van Schaik, president directeur van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor, verzocht als on afhankelijke commissie advies uit te brengen over taak en plaats van het Instituut in het geheel van de preven tieve gezondheidszorg. Het advies zal antwoord moeten geven op vragen over de opzet van 'het programma en de organisatie van de researchwerkzaam- heden. De commissie zal zich ook ver diepen in de maag of het Instituut in de toekomst een formeel eventueel ^wettelijk uitvoeriger geregelde status Idient te 'krijgen en eventueel voorstellen (ter zake doen. Tenslotte zal zij zich Nezig houden met de personeelsbezet- ing en eventueel voorstellen tot wijzi gingen in die. bezetting voorleggen. ti. Jgi ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen A' Wis- en Natuurkunde de heren G. W. Schouten (Leiden) en D. Z. Toet (Lei den; kand. examen D Wis- en Natuur kunde de heer E. C. van der Meulen (Leiden)kand. examen F Wis- en Natuurkunde de heer H. J. Kooreman (Leiden)kand. examen L Wis- en Natuurkunde mej. H. J. van Hoorn (Leiden); kand. examen K' Wis- en Natuurkunde mej. A. T. Schretuder (Leiden); doet. examen Scheikunde mevr. M. W. WeimarMuijen (Rotter dam) doet. examen Biologie de heer J. H. van Balen (Wassenaar). Advertentie BALLPOINT met POREUZE kogel, dus fantastisch schrift, fraai model en in prijs verlaagd van f 14.50 NU SLECHTS Een super surprise uit de BALLPOINTBAR der VULPENKLINIEK BREESTRAAT 145 rubber laars, draadbolder, jongenspet, houten balken, armbandje, kasboek, sleutels, rekenmeter, buskaart in étui, schroevendraaierset, bus benzine, konijn, gezangenboek, ketting, rozenkrans, kin derlaarsje, kinderschoenen, dames schoen, droogrek, voorzetlens, leesboe ken. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. H. R. VAN DER VAART Vrijdagmiddag hoopt prof. dr. H. R. van der Vaart, benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde om onderwijs te geven in de theoretische biologie, zijn ambt te aanvaarden door het uitspreken van een rede im het Groot Auditorium der Leidse Universiteit. GOUDEN JUBILEUM J. V. D. VEER Maandag zal de heer J. van der Veer het feit herdenken, dat hij voor een halrve eeuw in dienst trad bij Van der Linden's Boekdrukkerij en reprodukitie- inrichting aan de Vliet. JEUGDVOORSTELLINGEN K. O. Onder auspiciën van de Commissie Jeugdvoorstellingen van K. O zullen voor leerlingen van de Leidse Ulo's en het Nijverheidsonderwijs op donderdag 11 december enkele fihnvoorstellingen worden georganiseerd. Voor de hoogste klassen is dit de film „Si tous les gars du monde" (Als alle mensen nu eensen voor de lagere klassen de film „Emiel en zijn detec tives". GEVONDEN VOORWERPEN In de maand november zijn de vol gende voorwerpen gevonden: brillen, bankbiljetten, muntbiljetten, zegels, portemonnaie, handtasje, hakmes, hoofddoek, aktetas, koffer inh. sport- kleding, kinderdriewieler, beursje, pe- troleumbus, broches, handschoenen (glacé), handschoenen (wol), auto-bui tenband, autosteps, jute zakken, wiel dop, zegelring, boeken, boodschappentas, herenregenjas, sierspeld, vulpen, sjaal, sportjasje, nylon kousen, overall, dames mantel, kindertasje, schoolétui, voor snijder, geldsbedrag, damespolshorloge, BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Willem, zn van G. Visser cn K. Griek- spoor, Marjolein, dr van L. van 't Bosch en A. M. Ruijper, Maria Jacoba, dr van M. J. Klootwijk en A. Buljn, Johanna, dr. van M. J. Klootwijk en A. Buyn, Theodo- rus Cornells Adrianus, zn van A. M Vo gelaar en T. H. van der Geer. Antonia D. dr van A. Dubbeldeman en A. D. van Es. GETROUWD J. A. van Scheepen en V. Schade. OVERLEDEN J. J. van Goozen, 57 Jaar, man, J. J. Opstal, 68 Jaar, man.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3