DE POLITIEKE SPANNING KAN TOT KABINETSCRISIS LEIDEN GESCHENKEN WEERBERICHT „Situatie nu onverkwikkelijk IN TWEEDE KAMER DRIE MOTIES ONDER WIJSSALARIS Nuttige ministersontmoeting van de Benelux-landen in Brussel 97ste jaargang WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 No. 29611 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 VERKLARING DR. DREES IN EERSTE KAMER 55 (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft dr. Drees vanmorgen in antwoord op de debatten van gisteren, waarover wij elders schrijven, erkend, dat de binnenlandse politiek in een onverkwikkelijk stadium is gekomen. Als de in het kabinet vertegenwoordigde partijen al te ver afwijken van het regeringsprogramma, moet het kabinet tenslotte wel aftreden. Over de verklaring van mr. Burger in overleg met de socialistische ministers, zeide dr. Drees dat het onwerkelijk is er van uit te gaan dat ministers niet tevens vertegenwoordigers zijn van een bevolkings groep. Zij verliezen het vertrouwen van die groep, wanneer hun invloed in het kabinet verloren gaat. Dan is het gewenst dat de minis ters en de Kamerfractie nog eens met elkaar praten. niet van ons verwachten, zeide dr. Drees, dat wij dan toch maar als minister zou den aanblijven. Voorts verklaarde dr. Drees dat de re gering prijs stelt op verdere behande ling van het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet, dat de mogelijk heid moet openen dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea te zenden. Afstand genomen van verklaring-Burger Inderdaad hebben de socialistische ministers vergaderd met het fractie bureau van de P. v. d. A. en het partij bureau. Uitdrukkelijk is daar vastge steld en op verzoek van dr. Drees schriftelijk vastgelegd, dat de positie van de ministers een andere is dan van de fractie. Zij konden zich niet uitspreken over voorstellen, waarover het kabinet zich nog niet beraden had. Zakelijk zijn de socialistische ministers het echter met de meeste van de zeven punten van de P. v. d. A. eens. De verklaring van mr. Burger is echter duidelijk een verklaring van de fractie van de P.v. d. A. en niet van de ministers. Wanneer de resultaten van de arbeid van het kabinet als geheel naar het oordeel van de P. v. d. A.-fractie zo zijn, dat het aanblijven van de socialistische ministers geen zin meer heeft, kan men De spanning om Berlijn Adenauer roept op tot Duitse eenheid (Van onze correspondent in Bonn) Voor de eerste keer sedert het ont staan van de Westduitse Bondsrepubliek in 1949 heeft Bondskanselier Adenauer opgeroepen tot de vorming van een eenheidsfront van alle Westduitse en Westberlijnse politieke partijen. Hij ver klaarde gisteren voor de Bondsdag fractie van zijn eigen partij, de C.D.U., te Bonn naar aanleiding van de kwestie Berlijn: „Alle Duitsers moeten thans aaneengesloten en als een eenheid naast elkaar staan. De partijbelangen dienen achter het belang van het vaderland te komen". Van socialistische zijde de S.P.D. is de grootste Westduitse oppo sitie-partij is hierop nog geen recht streeks antwoord gegeven. Deze verklaring, een gevolg van de spanningen rond West-Berlijn, is voor Adenauer ronduit opzienbarend, zelfs gezien in het geheel van de huidige situatie. De Bondskanselier staat name lijk bekend als een man, die er te allen tijde voor is om regering en oppositie zo scherp mogelijk van elkaar te schei den. Zyn aanvallen op de socialistische oppositie-partij, de S.P.D., zijn welhaast i berucht geworden, ook de laatste maan- I den. Men mag evenwei zeer betwijfelen of het spoedig komen zal tot een West duitse regering van een nationale unie. waarin alle partijen vertegenwoordigd zouden zijn, zoals gisteravond en heden morgen in bepaalde Duitse kringen werd gesuggereerd. Zover zal Adenauers bedoeling bepaald niet gaan; daarvoor is de Bondskanselier een veel te realis tisch man. Adenauer verklaarde gisteren voorts, dat het de Russen er thans om gaat om het aanzien van West-Duitsland in de Westelijke wereld omlaag te halen. Hij kondigde een uitgebreid Duits antwoord op de Russische nota aan, waarin aan de wereld gesteld zal worden hoe men te Moskou erop uit is West-Duitsland bespottelijk te maken. In dit verband herinnerde de Bondskanselier aan het pact, dat Stalin in 1939 met Hitier sloot over de deling van Polen en aan de samenwerking van de Sovjet-Unie met de Reichswehr, de goedgeorganiseerde rest van het Duitse leger uit de eerste wereldoorlog. Hij noemde de actie van de Russische minister-president Kroesjtsjef met betrekking tot West-Berlijn de strijd van een slavenhandelaar tegen de vrijheid. Hij was er van overtuigd, dat, wanneer het Westen standvastig zal blijven, de Sovjet-Unie bereid zou zijn tot onderhandelingen, die lang zouden 'kunnen duren, maar tenslotte zouden leiden tot een voor Duitsland gunstig resultaat. Welwillende houding De meeste sprekers zijn het kabinet op welwillende wijze tegemoet getreden. Daarvoor was dr. Drees erkentelijk. Het kabinet heeft belangrijk werk onder handen, zoals de mammoet-wet op het voortgezet ondenvijs, het nieuwe burger lijk wetboek, het Deltaplan, sociale voor zieningen, herziening van de technische belastingwetgeving, de atoomwet, enz. „Ik mag zeggen", aldus dr. Drees, „Dat er over de hele linie belangrijke arbeid wordt verricht. Het heeft mij goed ge daan, dat tegenover de campagne die buiten het parlement stelselmatig wordt gevoerd om te betogen dat dit kabinet onmadhtig is iets te presteren, „in deze Kamer uiting is gegeven aan een andere opvatting". In vergelijking met andere landen mogen wij niet ontevreden zijn over de ontwikkeling van lonen en prijzen, over de stijging van de export en over het feit dat in weerwil van grote spanningen vrijwel ononderbroken de arbeid is voortgezet". Mogelijkheden Binnen de eenheid van de EEG lig gen grote mogelijkheden. Het beleid dat is gevoerd heeft ons volk niet belet vooruitgang te boeken en haar energie te ontplooien „Desondanks zijn er spanningen, die ertoe kunnen leiden dat het leven van het kabinet wordt afgebroken vóór de normale periode om is. Ik twijfel er niet aan, dat er dan een kabinet kan wor den gevormd met voortreffelijke perso nen, maar ik twijfel er wel aan of het een kabinet kan zijn op een vastere basis en met betere vooruitzichten. Een zaken-kabinet lost geen enkele moei lijkheid op. Aan de verhoudingen in ons volk zou het niet ten goede komen. Ik geloof", zo besloot dr. Drees, „dat het in het belang van ons land is, indien er voldoende steun aan het kabinet wordt gegeven, opdat het zijn arbeid kan blij ven voortzetten". Wet nationalisatie is aangenomen Het Indonesische Parlement heeft vanmorgen, zonder tegenstemmers, het wetsontwerp inzake de nationalisatie van Nederlandse bedrijven aangenomen. De Masjoemi en de Katholieke Partij onthielden zich van stemming. H.O.-wet wordt september a.s. behandeld (Speciale berichtgeving) In de Tweede Kamer zijn gisteravond drie moties ingediend over de salarissen bjj het onderwijs. Twee hiervan, ingediend door resp. mevr. Heeroma-Meilink en de heer Kleijwegt (beiden P. v. d. A.), werden mede ondertekend door afge vaardigden van de KVP, de VVD en de AR-partij. Zjj vragen verbetering van de salarissen van leraren bij het lager nijverheidsonderwijs en van kleuterleidsters. Mevrouw Heeroma betoogde dat de salarissen bij het LNO in 1955 zijn gekoppeld aan die van het VGLO. Sindsdien zijn die bij het VGLO wel, maar die bij het LNO niet verhoogd. Deze situatie zal volgens haar motie weer gelijk moeten worden getrokken door wijziging van het salarisbesluit LNO. De heer Kleijwegt meende, dat ook de kleuterleidsters een duidelijke salarisachterstand hebben. Zijn motie vraagt door besprekingen in het georganiseerd overleg hieraan op korte termijn iets te doen. De derde motie, die handelt over de leraren-salarissen,'had tenminste wat de ondertekening betreft niet die al gemene belangstelling als de twee hier voor genoemde. Ze werd ingediend door de heer Toxopeus van de VVD. Ze wenst O Slot pag. 2 Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk wolkenvelden met slechts een verspreid voorkomende bui. Van nacht en morgenochtend op vele plaat sen mist en in het binnenland tempe raturen om het vriespunt. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke wind. (Opgemaakt te 1115 uur). 4 DECEMBER Zon op: 8.29 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 0.10 uur; onder: 13.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.31 uur en 21.01 uuf. Laagwater te 3.54 uur en 16.23 uur. Dit nummer bestaat dit 12 pagina's. vrije besprekingen tussen de vertegen woordigers van de leraren-organisaties in het G.O. en minister Cals persoonlijk En dit zonder dat deze laatste zich van tevoren heeft gebonden aan een bepaal de gedragslijn. De motie draagt alleen handtekeningen uit de fraotie van de WD. De andere sprekers verlangden even eens een open discussie en vooral een verbetering van de sfeer rond het over leg. Zij hoopten, dat de minister uit zich zelf een nog iets duidelijker toezegging op dit punt zou willen doen dan hij vo rige week al heeft gedaan. De heren Roosjen (AR), Tilanus (CH), Kleijwegt (PvdA) o.a. meenden, dat van beide kanten fouten zijn gemaakt vooral in taktisch opzicht. En deze fouten zijn het juist, die de sfeer bederven. De heer Tans (PvdA) betoogde, dat het de lera ren niet gaat om een paar tientjes. Maar zij voelen de uitsluiting van de verhoging van de top-salarissen in 1956 als een miskenning van hun taak en werk. Minister Cals had voordat bjj de re plieken de salarismoties loskwamen, zjjn j antwoord in eerste instantie voltooid. Hij zette de wensdroom, die hij vorige week I ten beste gaf ten aanzien van de be- handeling van de wet op het voortgezet Volgend jaar nog geen verhoging (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft gis teravond de heer Ruppert (AR) gesproken over de huurverhoging op een wijze waaruit kan worden geconcludeerd dat er in de loop van 1959 nog geen sprake zal zijn van huurverhoging. Hij verwachtte dat met het advies van de Sociaal- Economische Raad (waarin hij zitting heeft) over de huurverho ging, ongeveer 8 a 9 maanden ge moeid zal zijn. Als het kabinet dan nog zijn beslissing moet nemen, de voorstellen moet indienen en de Tweede Kamer en de Eerste Ka- onderwijs nu voort ten aanzien van de wet op het Hoger Onderwijs. De memo rie van antwoord kan men zeker in de eerste helft van het volgende jaar ver wachten, zei hij. De Hoger Onderwijswet kan dan ook, evenals de wet op het voortgezet onderwijs, in september 1959 in openbare behandeling komen. De ontgroeningspraktdjketi aan de uni versiteiten en hogescholen nopen vol gens de minister tot bezinning over de situatie van de studentengemeenschap in het algemeen en over het tuchtrecht van de rectoren in het bijzonder. Hij was verheugd, dat deze kwestie reeds de aandacht heeft van de diverse senaten. Ten aanzien van het Lager Nijver heidsonderwijs verklaarde hij zich bereid een kleine commissie in te stellen, die hem zal kunnen adviseren over maat regelen tot vermindering van het lera rentekort in deze sector. Hij zegde de heer Roosjen toe een christelijke HTS in Rotterdam voor subsidiering te zullen voordragen, als tenminste het zeer bin nenkort te verwachten spreidingsplan voor het HTO zich hiertegen niet uit drukkelijk verzet. Een beeld van de rampzalige brand in een school te Chicago, waarbij bijna 90 kinderen en enkele leerkrachten de dood vonden. mer dan nog de wetsontwerpen moeten behandelen, is de zittings periode van het kabinet (normaal tot midden 1960) voorbij. Hij be greep daarom niet waar de P. v. d. A. zich druk over maakt. Het bovenstaande is uiteraard een persoonlijke zienswijze van de heer Ruppert, maar in regerings kringen kon men reeds enige tijd geleden al vernemen dat er in 1959 van huurverhoging nog geen sprake zal zijn. VOLOP bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Vrijdag 5 december van 2.30 tot 5 uur houden ST.-NICOLAAS en PIET AUDIËNTIE. Minister Hofstra: Belastingvrijdom is schadelijk (Speciale berichtgeving) De regering blijft van oordeel, dat belastingvrijdom voor internationele functionarissen schadelijk is voor de Europese gedachte. Zij zal dit stand punt wanneer het gelegen komt blijven verdedigen, ook in de Noord-Atlanti- sche Verdragsorganisatie. Dit heeft j minister Hofstra gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Hij achtte het j niet uitgesloten, dat nog vóór 1 januari voorstellen gereed komen voor belas- ting van de salarissen in Euratom en E.E.G. In de NAVO heeft men van dergelijke voorstellen tot nu toe niet willen weten. Minister Hofstra zegde toe, dat hij een zo redelijk mogelijke aanslag rege ling zou bevorderen voor Nederlandse bedrijven in Indonesië. Over deze kwestie is nog overleg gaan de met de ondernemingsraad. Als het tot een regeling komt, zal de vaste commissie van financiën uit de Kamer op de hoogte worden gebracht De kwestie van de loonbelasting op overwerk zal nader worden bezien als daarover de suggesties bekend zijn van 1 Tijdens een receptie in Oen Haag heeft de Pauselijke internuntius mgr. Paolo Giobbe, die naar Rome j vertrekt in verband met zijn aan- j staande benoeming tot kardinaal. afscheid genomen van vele autori- teiten. De foto toont de voorzitter I t an de Eerste Kamer. mr. J. A. Jonkman in gesprek met mgr. Giobbe de loondeskundigen uit het bedrijfs leven. De minister meende geen wijziging te kunnen brengen in het systeem van teruggave van omzetbelasting bij uit voer. De regeling mag niet verder wor den gecompliceerd, zei hij. Hij gaf toe. dat er veel is gefraudeerd bij het invoeren van motorrijtuigen. Gebruikte voertuigen werden aange geven tegen een te lage waarde en nieuwe voertuigen kwamen de gren zen over onder het mom van gebruikt te zijn. De douane heeft opdracht tegen deze belastingontduiking streng op te treden. De omvang van deze praktijken loopt nu terug. Minister Hofstra zegde tenslotte toe de aanslagregelingen te versnellen door het inschakelen van mechanische hulpmiddelen. Landbouivkwestie gaat naar hoger niveau (Van onze correspondent in Brussel) De ministeriële Benelux-conferentie, welke gisteren in Brussel werd gehouden, heeft aanleiding gegeven tot een fel debat over de harmonisatie van de land bouwpolitiek in dé drie landen. De Nederlandse en Belgisch-Luxemburgse stand punten stonden lijnrecht tegenover elkaar. De nieuwe Belgische minister van Landbouw, baron Albert de Vleeschauwer, die het eerste Beneluxverdrag van 5 september 1944 in Londen mede ten doop hield, oefende scherpe kritiek uit op het „onvrije" Nederlandse landbouwbeleid, dat door allerlei subsidies en reglementeringen het peil van de Nederlandse landbouw-kostprjjzen kunstmatig laag houdt. Hjj verklaarde dat de Nederlandse regering sedert jaren geen enkele maatregel heeft genomen, welke het landbouwbeleid in de drie landen nader tot elkaar zou hebben kunnen brengen. Het is jaren geleden, dat een zo scherp geluid van Belgische kant werd gehoord en het werd dus weer eens een levendig Beneluxdebat van „dirigisme" tegen „vrjjheid", zoals wij ons nog uit „de goede oude tjjd" herinneren. Maar in tegen stelling tot de goede oude tijd hebben de Benelux-ministers, die het klappen van de Benelux-zweep aardig beginnen te kennen, zich niet tot een onvruchtbare discussie laten verleiden. Er werd namelijk besloten dat de drie landbouw ministers nog in de loop van deze maand in Den Haag opnieuw bijeen zullen komen en dat zij wat een vooruitgang betekent! over de vrijmaking van landbouwprodukten in het Benelux-verband moeten onderhandelen. Vrijhandelsprobleem werd nog eens doorgenomen Voor een vrije handel in Benelux-ver band schijnen consumptie-aardappelen, bloemkool en kersen in aanmerking te komen. In februari zal een meer uitgebreid ministerieel comité de landbouwkwesties bij de horens vatten en trachten richt- lijnen te verstrekken voor het uitwer- j ken van een geharmoniseerde land bouwpolitiek. De deskundigen, die nu al acht jaar aan die landbouwharmonisa- tie dokteren, worden dus voorlopig naar huis gestuurd. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Pierre Wigny, die de conferentie presideerde, verklaarde ons dat de landbouwkwestie inderdaad van een hoger niveau uit moet worden be keken. Een merkenbureau Verder heeft het Benelux ministers comité een ontwerp voor een gemeen schappelijk Beneluxmerkenbureau goed gekeurd. Den Haag wQrdt de zetel van deze nieuwe Benelux-instelling. De fa brikanten uit de Benelux en de buiten landse fabrikanten zullen dus hun mer ken straks niet meer afzonderlijk in de drie landen moeten deponeren. Het is waarschijnlijk, dat er later ook een der gelijke komt voor de gemeenschappe lijke markt. De ministers hebben besloten - dat gebeurde echter al meer in het verle den! - dat zij elkaar vaker zullen ont moeten. Thans is besloten iedere twee de maandag van de even maanden een Benelux-ministersconferentie te houden. Er is verder overeenstemming bereikt over de liberalisatie van stikstofmest stoffen in Benelux-verband. Er komt voorts een nieuw verdrag betreffende de administratieve samenwerking inzake de doorvoer- en in- en uitvoerhandel. Afgezien van de landbouw-ruzie, die niet eens meer de verdienste had van originaliteit, is het dus een vruchtbaar gesprek geweest van de Nederlandse ministers Luns, Zjjlstra, Samkalden en Vondeling met hun nieuwe Belgische collega's. De Belgische minister van Buiten landse Handel stelde nog voor dat de passen- en bagage-controle aan de Be- nelux-grenzen volledig zal worden afge schaft. De drie ministers van Buitenlandse Zaken hebben na de conferentie nog apart vergaderd. Over deze bijeenkomst lekte niets uit, maar het is duidelijk dat de ministers een laatste maal hun standpunten betreffende de vrijhandels zone hebben doorgenomen. Vandaag is immers te Brussel over de vrijhan delszone gesproken op de ministerscon ferentie der zes. Het Benelux-memorandum betreffen de de vrijhandelszone vormde de basis van de besprekingen en het zag er naar uit, dat het Benelux-document gunstig zou worden onthaald, althans als uit gangspunt voor een gemeenschappelijk voorstel aan Engeland en de and.re O.E.E.S.-landen zal dienen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1