NW liief liet parool tot boycot der z.g. goedkope-vlag schepen op 1 3 9 8 f* Bijna 100 doelen bij een sclioolbrand in Chicago WEERBERICHT Gevolg van grote verwarring Ik wil Eolletie PRESIDENT COTY KONDIGT OFFICIEEL HEENGAAN AAN BERLIJN: het is erg onrustig te leven op Russische tijdbom! nu 7, 97ste jaargang DINSDAG 2 DECEMBER 1958 No. 29610 LEIDSCH DAGBLA Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Een plotseling einde Besluit na overleg met tie lieer Been De boycot-actie tegen de z.g. „goedkope vlag" schepen is in ons land op een fiasco uitgelopen, want tengevolge van teleurstellende gebeurtenissen der laatste dagen heeft gisteravond de Ned. Bond van Vervoerspersoneel (NVV), de enige Nederlandse bond, die nog het parool tot de boycot handhaafde, de actie met onmiddellijke ingang voor alle Nederlandse havens beëindigd verklaard. Zulks geschiedde na overleg en met instemming van de secretaris generaal van de Internationale Federatie van Transportarbeiders, de Belg Omer Becu en blijkt uit een verklaring, die gisteravond in het hoofdkwartier van de I.T.F. ten kantore van de Centrale van Zee varenden ter koopvaardij en visserij aan de Heemraadsingel te Rot terdam werd uitgegeven. intrekken van het verzoek tot boycot der Paenhonlibco -schepen Verklaring De volledige tekst van de verklaring van het hoofdbestuur van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel luidt als volgt: „Het is wel duidelijk geworden, dat de doorvoering van de boycotactie in de Nederlandse havens belangrijk is beinvloed door de ontwikkeling rondom deze actie binnenslands van de laatste weken. Verscheidene factoren hebben een verwarrende invloed gehad op de te voeren actie. De allergrootste invloed moet worden geweten aan het afvallen van de CAO-partners uit de confes sionele kring, te weten de christelijKe- en katholieke organisatie. Steeds groter verwarring Reeds vroeg in de ochtend van maan dag 1 december bleek ons, aldus ver volgt de verklaring, dat bij het tewerk stellen der arbeiders kennelijk met de verdeelde opvatting tussen de NBV con fessionele en anders gerichte organisa ties was rekening gehouden. De hierdoor gemaakte verwarring werd nog ver groot door de verschillende vonnissen van de president van de Rotterdamse en Amsterdamse rechtbank, terwijl diege nen, die in de loop van de dag metter daad te Rotterdam weigerden om te werken op den duur in een onmogelijke positie zouden komen en aan represail le maatregelen zouden blootstaan In deze omstandigheden kan het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond voor Vervoerspersoneel niet langer de verantwoordelijkheid nemen haar leden enerzijds bloot te stellen aan zware pressie van werkgeverszijde, anderzijds aan aanvallen in het bedrijf, zowel van confessionele- als anders georganiseer - den. Zij meent daarom in het belang van haar leden te moeten overgaan tot Eén organisatie nodig In de haven van Delfzijl waar de meerderheid van de havenarbeiders in de NBV i$ georganiseerd werd de boycot van het schip „Union Metropole" doel treffend doorgevoerd. Ook te Terneuzen, waar schepen werden verwacht en te Vldssingen stonden de NBV-leden gereed de internationale oproep op te volgen. Nu echter te Rotterdam de omstandig heden aanleiding geven vast te stellen, dat de oproep tot boycot niet die weer klank heeft gevonden, die in eerder ge meenschappelijk optreden kon worden verwacht, meent het bestuur ook voor de andere havens van het land deze actie te moeten beëindigen. Opmerking verdient dat de Neder landse organisatie met grote waardering i heeft kennis genomen, dat het succes van de actie in Antwerpen mede te dan ken is aan het feit, dat de Belgische con fessionele organisatie wel aan de actie heeft deelgenomen en aldaar dus een gesloten front is gevormd. Het feit dat uit de binnengekomen berichten in andere delen van de wereld I blijkt dat aldaar de actie met veel succes I is kunnen worden doorgevoerd, onder streept dat de Nederlandse havenarbei ders in de toekomst alleen nog maar een rol èn nationaal èn internationaal zullen kunnen spelen, als zij inderdaad erin slagen zich gemeenschappelijk in J één organisatie aaneen te sluiten. Grote weerklank Belangrijk is tenslotte aldus de ver klaring dat kan worden vastgesteld dat de ITF-actie in de gehele wereld een weerklank heeft gevonden als nooit te voren bij een dergelijke actie het geval is geweest. De medewerking van de ha venarbeiders in de andere landen van de wereld is voor ons een aanmoediging om, zo zegt de verklaring, bezield door dezelfde geest van internationale soli dariteit. verder te gaan. Tenslotte mag niet onvermeld blij ven aldus de verklaring, dat die wijze, waarop leden van de Scheepvaart Ver- eemging Zuid zich na de uitspraak van de president van de rechtbank in de praktijk hebben gedragen weinig bewon dering heeft kunnen opwekken. Nog vóór einde van dit jaar Algerijnse rebellen zoeken steun in China In drie iveken is erg veel veranderd Eind mei 1959 is een belachelijke datum, die de Westberlijtiers toch verontrust (Van onze correspondent te Parijs) De Franse premier, generaal Charles de Gaulle, heeft gisteren een tweede bezoek binnen enkele dagen aan pre sident René Coty gebracht. Volgens een officieel communiqué heeft het staats hoofd nu zijn voornemen te kennen gegeven vóór het einde van dit jaar af te treden.. Ofschoon het communique, dat punt nog in het duister laat, wordt nu toch wel algemeen aangenomen, dat generaal De Gaulle zich op 21 decemher a.s., en hoogst vermoedelijk als enige, kandidaat zal stellen voor de hoge functie van president der Republiek.. Deze maand zal er zo dus weer een I voorname stap op de weg der verwezen- I lijking der Vijfde Republiek worden gedaan, die nu wel, sinds zondag, over een fris gekozen volksvertegenwoordi- ging, maar nog niet over een nieuw hoofd beschikt. Intussen komt de regering vandaag bijeen om de conclusies uit de overrom pelende vertriezingsuitslagen van zondag 1 j.l. te. trekken. Bovendien zullen de punten op de i's worden geplaatst voor de nieuwe reis van generaal De Gaulle naar Algerije, waarheen hij morgen vertrekt.. Opnieuw, en ten derde male is er nu sprake van generaal Salan uit Algiers weg te promoveren de functie van inspecteur van het leger werd voor hem op maat gecreëerd doch nu gelooft men, dat het er dit keer nek werkelijk eens van komen zal. Salans opvolger in de civiele sector, de econoom Delouvrier, heeft zich in Algiers al ingeweekt en zyn huidige adjudant, generaal Challe, is voorbestemd toe komstig opperbevelhebber over het Franse leger in Algerije te worden. Generaal De Gaulle, die een knap strateeg is, heeft uiterst omzichtig te werk moeten gaan om Salan tot aftre den te bewegen of beter te dwingen, maar na verschillende mislukte pogin gen schijnt, zoals gezegd, voor hem nu dit succes in Algerije althans toch wel in zicht te zijn. Tot zover onze Parijse correspondent. Mohammed Jazid, minister van Voor lichting in de Algerijnse opstandelingen- regering, heeft zondagavond in een j televisieprogramma verklaard, dat een Algerijnse delegatie op weg is naar Peking om te onderhandelen over mate riele steun van China. De pogingen om Amerikaanse hulp te krijgen, zijn op niets uitgelopen, zei hij. I Jazid verklaarde, dat uit Peking een uitnodiging was ontvangen. Prinses Sjahnaz heeft een dochter Prinses Sjahnaz, dochter van de Sjah van Perzië, heeft hedenochtend het leven aan een dochter geschonken. Moeder en dochter maken het goed. De achttienjarige Prinses Sjahnaz is een kind uit het eerste huwelijk van de Sjah. Haar echtgenoot is Aradsjir Za- hedi, een zoon van een vroegere minis ter-president. Volgens berichten van enige tijd gele den zou de Sjah kunnen hertrouwen met Prinses Soraja, indien zijn dochter een zoon zou krijgen. Volgens de Perzi sche grondwet kan echter alleen een zoon van de Sjah kroonprins worden. Zwakke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige regen en hier en daar mist. Overwegend zwakke wind. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Morgenmiddag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 DECEMBER Zon op: 8.27 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: uur; onder: 12.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.32 uur en 19.59 uur. Laagwater te 3.05 uur en 15.28 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Ondanks veel moed en grote woorden, toch onzekerheid (Van onze correspondent in Bonn) Terwijl in West-Duitsland het „Wirt- schaftswunder" voortwoedt, terwijl van Westduitse regerings- en werkgevers zijde daadwerkelijke financiële steun voor West-Berlijn wordt gegeven, terwijl men voorts in Bonn van de eerste schrik over de Russische nota is beko men - beeft West-Berlijn nog van de angst! Het verschil tussen de stemming, die hier thans heerst, en die hier, tij dens ons laatste bezoek vlak na Kroesjtsjefs rede van drie weken gele den algemeen was, is hemelsbreed. Toén kon men overal de moed en de Berlijn- se „Schnoddrigkeit", het ironisch beoor delen van de moeilijkste situaties waar nemen. Thans moet de moed er in wor den gehouden door openlijk vertoon van hulp, door bovenmenselijke inspannin gen van mannen als burgemeester Brandt, door schreeuwende krantenkop pen met het woordje „Nein" als West- berlijns antwoord op de Sovjet-nota. Toén spotte men met de angst van en kelen, die hun spaartegoed hadden op gevraagd. Thans zijn er vélen, die dat gedaan hebben, zijn er ook velen, die iri Westduitse bladen hun Westber- lijnse huizen te koop of te huur aanbie den. Toen verklaarde Brandt ons dat men vol vertrouwen was in Bonn en Washington, thans fulmineert hij tegen Dulles' voor de Westberlijners zo onge lukkige uitdrukking en betoogt hij, dat er op rugdekking van Bonn niet te re kenen valt: „Wij hadden geen angst, die heeft men in onze plaats in West- Duitsland gehad. Daar moet zelfs thans het bindgaren uitverkocht zijn, het bindgaren waarmee men de broek wil dichtsnoeren Tóen en th&ns - er ligt een periode van nauwelijks drie weken tussen. Drie weken, waarin West-Berlijn moest ver nemen dat Moskou, met grote handig heid de spanning opvoerend, een uitstel van executie van zes maanden heeft verleend en dat op 28 mei 1959 de mi sère voor de deur zal staan. Want men heeft hier op dit ogenblik nog weinig hoop op georganiseerd Westelijk overleg Men moet de Westberlijnse massa thans op de been houden door de opbeurende taal, waarvan Brandt zich in deze da gen bedient. Men speelt hier nu alles door elkaar heen: ter ene zyde de woe de over Dulles' uitlatingen, de angst voor de Russische nota en voor de 28ste mei 1959; ter andere zijde de verkie zingen van zondag 7 december. Die ver kiezingen deden Brandt, de SPD-burge- meester. reeds menige aanval op Bonn, het centrum van de CDU-regering, uit voeren. Bonn verwfjt hij zwakheid, Bonn verwijt hij dat het West-Berlijn niet als deelstaat van de Bondsrepubliek heeft willen accepteren, Bonn verwijt hij een slakkegang, Bonn is de hond, die gesla gen wordt Vluchtkoffers pakken Het is nu bepaald niet zo, dat men in West-Berlijn de mensen jachtig en Vergelijking Onze correspondent in Bonn ver- i toefde het afgelopen weekeinde in Berlijn. In bijgaand artikel trekt hij o.m. een vergelijking tussen de sfeer die in West-Berlijn thans, zo kort na de bekendmaking van de Russische nota heerst, en de sfeer, die hij drie wéken geleden, na de geruchtmakende eerste aankondi- ging door Kroesjtsjef van de opzeg- ging van het vier-mogendiheden- akkoord voor Berlijn, aantrof. «3 Berlijn bouwt door aan de recon- structie van de stadpolitieke crisis of niet. De foto toont de werkzaam heden voor de aanleg van een nieuwe ondergrondse spoorlijn tus sen Steglitz en Wedding in de buurt van de Keizer Wilhelmkerk (achtergrond)Links een gedeelte van een pas voltooide wolken krabber bij de dierentuin. Advertentie 2 cv onrustig door de straten ziet vluchten Ze zitten nog altyd avond na avond op de overdekte, verwarmde terrassen van de Kurfürstendamm. Ze lynchen nog al tijd niet de jeugdige Oostberlijnse pro pagandist, die hierheen is gestuurd om de mensen te lijmen, ze spotten eerder met zo'n jongen, die ook niet beter weet dan hem is voorgekauwd. Maar op die zelfde Kurfürstendamm kon het een Hamburgs journalist gebeuren, dat hij op een terrasje naast zich een kelner tegen een vaste klant schertsend hoorde zeggen: „En, dokter, wanneer zullen wij onze vluchtkoffers pakken? Nu al, of pas over zes maanden?" De onverho len ironie van dit voorval was zo ge mengd met de brandende angst, die ieder normaal mens hier diep in zijn hart tengevolge van de grote onzeker heid heeft, dat men zonder overdrijving kan concluderen, dat hier mensen wo nen, die iets te verliezen hebben en die vrezen dat inderdaad op korte termijn te zullen verliezen. majesteitelijk comfort voor 'n populaire prijs Alle grote woorden over de inder daad grote moed van de Westberlij- ners, alle politieke uitlatingen over het feit, dat inderdaad ieder spoor tje wankelmoedigheid dodelijk kan zijn - dat alles doet niets af aan het feit, dat hier in West-Berlijn een sfeer heerst vol onzekerheid, vol re deneringen over hoe het op 28 mei 1959 kan zijn, over wat men in zes maanden doen kan Slot op pag. 2 Een beeld van de verkiezingen in stemlokaal van een klein dorpje hun Algiers. Arabieren brengen in het stem uit. Vrouw te Heemstede levend verbrand (Speciale berichtgeving) Vannacht is de 53-jarige mevrouw T. Loots uit de Jan van ten Bergstraat in Heemstede in haar slaapkamer levend verbrand. Aangenomen wordt, dat zy in bed heeft liggen roken. Mevr. Loots heeft nog getracht aan het bran dende bed te ontkomen. Het verkoolde lichaam werd vlak voor het bed aange troffen. Om 2 uur werden buren van het slachtoffer uit de slaap gewekt door een sterke rooklucht. Onmiddellijk hebben zy de brandweer gewaarschuwd, die met drie stralen het vuur bestreed. Door de enorme rookontwikkeling kon men ech ter niet tijdig by het slachtoffer komen. Vermoedelijk een geval van brandstichting Er zijn gisteren bij een brand in een rooms-katholieke lagere school te Chicago nu reeds 90 kinderen en drie nonnen omgekomen. Vele doden moeten nog worden ge ïdentificeerd. Er zijn tientallen gewonden naar ziekenhuizen ge bracht. Men vreest dat het aantal doden nog groter zal worden. De brand breidde zich bijzonder snel uit en verwoestte de oude vleugel van het gebouw van drie verdiepingen. Uit het gebouw hoorde men tijdens de brand om hulp roepen. Kinderen spron gen van de hoogste etage op het plavei sel waar ze gewond of dood bleven lig gen. Voor de school speelden zich hart verscheurende tonelen af. Honderden ouders riepen om hun kinderen, toen in dekens gewikkelde lijken uit het ge bouw werden gedragen en op een gras veld werden neergelegd. De politie liet versterkingen aanrukken om te voorko men, dat de ouders doordrongen tot op de plaats waar de lijkjes lagen. Een hooggeplaatst brandweerman zei, dat misschien een brandstichter verant woordelijk is voor de brand. Slechts by twee schoolbranden zijn in de laatste 100 jaar in de Ver. Staten meer levens verloren gegaan. In 1937 kwamen bij een brand in een school te New London in Texas 294 per sonen om, in 1908 te Cleveland in Ohio 176. De brand brak nog geen twintig mi nuten voordat de school om drie uur zou uitgaan, uit. Korte tijd later stond het gehele gebouw in lichterlaaie. De slachtoffers onder het onderwij zend personeel waren kloosterzusters. Drie nonnen, die trachtten leerlingen naar buiten te leiden, zyn omgekomen. Verwacht wordt, dat het aantal do den nog groter zal worden, daar er wei nig kans is, dat een aantal van zeker honderd gewonden zal herstellen. Vele kinderen bevinden zich in levensgevaar. Mannen van de politie en de federale recherche zoeken in de smeulende ruïne naar aanwijzingen omtrent de oorzaak van de brand. De politie deelde mee, dat gezocht wordt naar twee mannen die kort voor het uitbreken van de brand bij de school werden gezien. Vier klassen met kinderen van 11 tot 14 jaar werden door vuur en rook inge sloten. Brandweerlieden zagen in een klas 24 kinderen dood in hun bank zit ten met hun aardrijkskundeboeken voor zich. De school telde 1300 leerlingen. Dui zend konden worden gered. Velen slaag den erin door de dichte rook naar bui ten te komen. Doordat zij. op aanwij zing van de leerkrachten, langs de vloer kropen, waar zich het langst nog lucht bevond. Een politieman heeft aan de pers meegedeeld gehoord te hebben, dat een van de scholieren een minuut of 20 voor dat de brand uitbrak, opdracht had ge kregen wat afval te verbranden. In het deel van het gebouw waar zich dit afval bevond, is vermoedelijk de brand ont staan.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1