„NOTA IS GEEN ULTIMATUM", ZEGT PREMIER KROESJTSJEF La til it WEERBERICHT Sovjetrussische nota (hoewel onaanvaardbaar) brengt niettemin een zekere ontspanning teweég In feite een brutaal stuk werk Half jaar respijt voor Westen MINISTER CALS B TOT OVERLEG LERARENSALARIS „Vrije stad Berlijn" zou in de kortste tijd onvrij worden 97ste jaargang VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 No. 29607 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 '8* (Van onze correspondent in Bonn) Het klinkt wat boud, maar een feit is toch wel, dat de publikatie van de overigens onaan- baardbare 1 Sovjetrussische nota over „West" Berlijn als vrije stad" een zekere ontspanning teweeg heeft gebracht. Men heeft nu de zekerheid, dat althans de komende zes maanden niets zal gebeuren en dat er in de komende tijd van Wes telijke zijde heel wat gedaan kan worden om het Russische diplomatieke spel met eigen voorstellen te beantwoorden. Opvallend is in dit verband, dat de Westduitse beurzen na het bekendworden van de Russische nota opleefden en uitgesproken positief reageerden. Er was veel belangstelling voor de aandelen van grote industriële bedrijven, ook voor AEG en Siemens, die uitgebreide fabrie ken in West-Berlijn hebben. Bovendien verzachtte de Sovjetrussische pre mier Kroesjtsjef gistermiddag tegenover journa listen de Russische nota door te verklaren, dat het voorstel van het Kremlin géén ultimatum aan het Westen betekent. Hij zei, dat hij de wereld alleen maar van een „kankergezwel" wilde be vrijden. De bedoeling is, dat Oost-Duitsland volledige zeggenschap krijgt over zijn rechts gebied, dat wil zeggen: zijn soevereiniteit uit oefent te land, ter zee en in de lucht, zoals het persbureau Tass het gistermiddag formuleerde. Dit neemt niet weg, dat de Russische nota, hoe gematigd zij ook lijkt, in de grond van de zaak toch een brutaal stuk werk is, waarmede West-Berlijn en zijn ruim twee miljoen inwoners met insluiting, afpersing en mettertijd met een eis tot overgave wordt bedreigd. In dit verband klinkt het hoogst merkwaardig uit Moskou te horen, dat „chantage en dreiging met geweld de minst geschikte middelen zijn tot oplossing van een probleem als dat van Berlijn", waaraan werd toegevoegd: „Alleen krankzinnigen kunnen zover gaan, dat zij een nieuwe wereld oorlog ontketenen over het behoud van de bezettingsvoorrechten in West-Berlijn". Hiermede werden de zaken wel radicaal op de kop gezet. Bombastisch klinkt de toevoeging, dat „een schending van de grenzen van Oost-Duitsland, Polen, Tsjecho-Slowakije of welk ander land van het bondgenootschap van Warschau, door alle bij het pact aangesloten landen zal worden beschouwd als een aanvals- daad tegen hen alle, waarop onmiddellijk op passende wijze zal worden gereageerd". Amerika blijft een Berlijnse beschermer Eén blik op de kaart, zegt men te Bonn, en men beseft wat de Russische nota betekent: afsnijden van West- Berlijns verbindingen naar het Westen, een intensiever beleg van communis tische zijde dan ooit tevoren, een con trole, die niet slechts op de economische belangen van de stad, maar ook op de radio en de vrije pers, een overleveren van de gehele stad aan de willekeurige ideeën van de Oostduitse regering, een voortdurende bedreiging door het Rus sische leger. Honderdtachtig dagen heeft West- Berlijn nog voor de boeg, waarin het mag men de Russen geloven vrij mag zjjn. Honderdtachtig dagen, waarin men te Berlijn en Bonn eist, dat van Weste- Vertrouwen geschokt Gouverneur Platteel zendt ambtenaar terug (Van onze Haagse redactie) De gouverneur van Ned. Nieuw-Gui- nea, dr. P. J. Platteel, heeft de heer L. J. M. de Wit, directeur Culturele Zaken en Onderwijs en lid van de Raad van Diensthoofden in Hollandia, terugge zonden naar Nederland, waar hij dezer dagen zal arriveren. De heer De Wit heeft dusdanig ge handeld, dat de gouverneur niet langer vertrouwen kan stellen in deze naaste medewerker. De heer Stufkens, lid van de Tweede Kamer, heeft eind oktober over deze kwestie vragen gesteld aan de minister van Zaken Overzee, welke vragen nog niet zijn beantwoord. Mendès-France afgetreden als burgemeester Pierre Mendès-France, een der voor naamste niet-communistische tegen standers van premier De Gaulle, die in de eerste ronde van de parlementsver kiezingen werd verslagen, heeft gisteren ontslag genomen als burgemeester van Louviers, een stad van ruim tienduizend inwoners in het departement Eure. In een vraaggesprek met het linkse blad „'1 Express" heeft Mendès-France verklaadd, dat hij „vier jaar lang het voorwerp van aanhoudende aanvallen en laster" is geweest, die op den duur hun uitwerking op de kiezers van zijn dis trict niet konden missen. Voorts weet hij zijn nederlaag aan de algemene nei ging van de huidige politiek. Iets kouder De Bilt verwacht bot morgenavond1: Overwegend da-oog en zwaarbewolkt weer met hier eei daar tijdelijk mist, maar ook enkele verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige ooste lijke wind'. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 NOVEMBER Zon op: 8.22 uur; onder: 16.34 uur. Maan op: 19.37 uur; onder: 10.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.52 uur en 17.04 uur. Laagwater te 0.39 uur en 12.53 uur. Dit Blad bestaat uit 24 pagina's. ljjke ztfde voor West-Berlyn meep zal worden gedaan dan het zinspelen op overleg met de Oostduitsers, gelijk Dul les dat eergisteren deed. Men kan deze Westduitse eisen, gezien de met de dag moeilijker wordende toestand van de Westberlijners, wel begrepen, maar men mag nu van de Westduitsers zelf eisen dat ook zij zich zullen houden aan de regels van het spel. De Westduitse Bondskanselier Adenauer verklaarde gisteravond naar aanleiding van de Russische nota over West-Berlijn: „De Berlynse bevolking kan ervan overtuigd zijn, dat, in samen werking met de Westelijke landen, alles gedaan wordt om de veiligheid en de huidige status van West-Berlijn, als mede de vrije verkeerswegen tussen Berlijn en de Bondsrepubliek te hand- Bonn opgelucht door verklaring van V.S. In politieke kringen te Bonn is men zeer opgelucht door een com muniqué van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, waarin de Russische voorstellen aangaande Berlijn van de hand worden gewezen. De verklaring, dat de V.S. geen eenzijdige opzegging door de Sovjet-Unie van haar ver plichtingen in Berlijn kunnen aan vaarden, neemt alle onzekerheid weg welke werd veroorzaakt door uitlatingen van minister Dulles op zijn jongste persconferentie, zo werd gezegd. haven". Op een te Bonn gehouden pers conferentie karakteriseerde de regerings perschef, staatssecretaris Von Eckhardt, de toestand als te zijn „ontspannen, maar blijvend ernstig". Van gezaghebbende zijde te Was h- i n g t o n is verzekerd, dat het Westen zonder twijfel aan zijn rechten als be zetter en beschermer van West-Berlijn zal vasthouden. Tegenover Kroesjtsjefs opvatting, dat de natuurlijke oplossing voor het Ber lijnse vraagstuk is, dat de stad deel wordt van het omringende gebied, staat de Britse mening, aldus telefoneerde onze Londense correspondent heden ochtend, dat er maar één ding werke lijk natuurlijk is, namelijk dat Berlijn weer de hoofdstad zal worden van een herenigd Duitsland. In diplomatieke kringen wordt ook nog de opmerking gehoord, dat er geen enkele reden is om het internationale controlesysteem van Berlijn te wijzigen en nog minder op te geven, zonder een enkele tegemoet koming van Russische zijde. Zeshonderd inheemse arbeiders zijn teeds enige maanden bezig in de omgeving van Waigo in Neder lands Nieuw-Guinea een zeventig kilometer lange autoweg aan te leg genvrijwel uitsluitend met hand kracht. Het werk zal over ongeveer twee jaar gereed zijn. Dc bovenste foto toont de verharding van een stuk wegde onderste foto het ver slepen van een zware boomstam voor de fundering Ophouden niet die leugens Verhoging pust niet in algemeen beleid (Van onze parlementaire redacteur) Verongelijkt en verontwaardigd verklaarde minister Cals gister avond in de Tweede Kamer, dat hij bereid is in een behoorlijk klimaat het gesprek met de leraren over hun salaris voort te zetten, maar, zei hij, laat men het mij niet onmogelijk maken. Men moet op houden mij te beschuldigen van oneerlijkheid, laffe leugens en vuile tactiek. Ik wil graag met de leraren praten, maar maak het mij niet onmogelijk door dag-in-dag-uit verdachtmakingen en beledigingen in de lerarenbladen te schrijven. Hervatten van het overleg kan ook niet als de leraren zeggen: Wij moeten eerst dezelfde verhoging hebben als de hogere ambtenaren in 1956 (de topsalarissen) en anders praten we niet. Het overleg is door de leraren afgebro ken, constateerde de minister. Zij ver klaarden in de laatste vergadering van Auto te water in Den Helder Bestuurder en drie vrouwen omgekomen Vannacht omstreeks kwart over een is van de Kruisersteiger in Den Helder een personenauto te water geraakt. Daarbij zijn vier mensen om het leven gekomen. Een van de slachtoffers is de be stuurder, de sergeant geschutma- ker konstabel J. M. C. Steenaert. Voorts zijn drie vrouwen omgeko men, die in de auto zaten. Het ongeluk zo deelt de Marinevoor lichtingsdienst mee, is waarschijn lijk te wijten aan de dichte mist. Langszij de Kruisersteiger liggen aan weerszijden resp. ,,De zéven Provinciën en de ,,De Ruyter". Door de mist heeft de bestuurder waarschijnlijk niet kunnen zien welke kant hij moest oprijden om aan de landzijde van de steiger te komen. In de auto zaten het echtpaar Stee naert, mevr. Vis en haar nichtje. Het gezelschap had een bezoek gebracht aan de kruiser „De Ruijter". Bq het vertrek van de steiger reed de auto, in plaats van landwaarts, in de rich ting van het water. Uit het remspoor, dat de auto achterliet, kan worden afgeleid, dat de bestuurder zijn ver gissing te Iaat heeft ontdekt. De auto sloeg over de kop en stortte van d' vier meter hoge kade in het daar 10 meter diepe water. Vrijwel onmiddellijk na het ongeluk waren brandweer en duikers van de Kon. Marine ter plaatse. Het kostte echter geruime tyd voor duikers de auto hadden gevonden en vastgemaakt. Toen de wagen boven water werd gehaald bleek zij de stoffe lijke overschotten van drie personen te bevatten. Het ontzielde lichaam van mevrouw Steenaert werd later uit het water opgehaald. Men vermoedt, dat zij bij het ongeluk door de voorruit van de auto is geslagen. het georganiseerd overleg hun actie in het publiek te zullen voortzetten. Met de instelling van de commissie, die een onderzoek zou instellen naar de verhouding tussen de salarissen van de leraren en de academisch gevormde ambtenaren, zijn de leraren akkoord gegaan, vertelde minister Cals. Drie deskundige leraren waren in de com missie vertegenwoordigd. Het rapport is van de zijde van de leraren eerst waardevol genoemd. Naderhand pas is gesproken van boerenbedrog. Het gaat niet om de grootte van het bedrag dat met de salarisverhoging voor de leraren bij het V.H.M.O. gemoeid zou zijn. Dat is een bedrag van onge veer twee miljoen grilden, evenals voor de leraren bij het lager nijverheidson derwijs. Financieel onaanvaardbaar zijn wel de consequenties, die met de salarisverhoging gemoeid zouden zijn doordat ook andere groepen van amb tenarensalarissen in beweging zouden komen. De salarisverhoging voor de leraren zou niet passen in het algemene salarisbeleid van de regering. Dat is de moeilijkheid. Als er ruimte komt voor loonsverhoging, ligt de zaak an ders, aldus minister Cals. Als ik met de leraren tot een oplossing kan komen, die in het algemene regeringsbeleid aanvaardbaar is, ligt de zaak ook an ders. Prinses Irene heeft enkele dagen doorgebracht in het trainingskamp van het Oostenrijkse nationale ski team te Weissee in de Oostenrijkse Alphen. De Prinses aan de lunch met de Oostenrijkse skileraar Edi Roller. Advertentie) Slot pag. 2 schuimrubber- matras Alle soorten „UBICA"-matrassen uit voorraad leverbaar bij: N.V. Textielhandel ADR. v. OOY jr. BREESTRAAT 39 - LEIDEN Burgemeester Brandt naar V.S. om daar Westberlijnse standpunt uiteen te zetten (Van onze correspondent te Bonn) Bondskanselier Adenauer verklaarde gisteravond, dat reeds nu aan de over tuiging uitdrukking kan worden gegeven dat „onze Westelijke partners ieder voorstel afwijzen, dat ten doel heeft Berlijn onbeschermd te laten en zijn vrijheid in gevaar te brengen". Daarmede duidde hij aan wat in eerste instantie aan het Russische voorstel schort: wordt West-Berlijn een z.g. gedemilitariseerde vrije stad, zoals de Sovjet-Unie in haar nota voorstelt, dan is het met de vrijheid van dit stadsdeel gedaan omdat het omgeven wordt door een geheel commu nistisch Oost-Duitsland, dat doen en laten kan met het transport naar en van de stad wat het wil!! Voorts geldt en dat is gisteravond nog eens in het officiële Amerikaanse commentaar gezegd het Russische voorstel slechts voor de drie Westelijke sectoren van de stad, niet voor de Russische sector, die kennelijk de hoofdstad blijft van Oost-Duitsland en die natuurlijk volgens de Sovjetplannen mettertijd moet worden uitgebreid met West-Berlijn tot één grote hoofdstad voor Oost- Duitsland. die reeds enige dagen geleden heeft op gewekt om West-Berlijn niet in de steek te laten en daar door te gaan met in vesteren en produceren. De twee onmiddellijk met dit probleem werkende hoge Duitse functionarissen, de minister voor Al-Duitse Zaken Lem mer en de Westberlijnse burgemeester Brandt hebben gisteravond beiden ver klaringen over de Russische voorstel len afgelegd. Lemmer zei, dat Berlijn nimmer een soort niemandsland in het hart van Duitsland en Europa zal wor den. Hjj wekte op dat men zich niet zal laten beïnvloeden door het feit, dat de Russen voor de verandering van de vrije status van West-Berlijn de treurige ter mijn van zes maanden hebben gegeven en Brandt, als burgemeester van de stad waarom het gaat, verklaarde, dat het de Russen er in de eerste plaats om te doen is de geallieerde troepen uit West-Berlijn te werken, terwijl evenwel Russische troepen als een ring om de stad gelegerd zouden blijven zijn. De band van West-Berlijn met West-Duits- land zou juridisch, economisch en fi nancieel worden doorgesneden, West- Berlijn zou financieel en economisch af hankelijk worden van Oost-Duitsland. Het einde van de vrijheid zou een kwes tie van korte tijd zijn, aldus Brandt, die binnenkort naar Amerika vertrekt om daar het Berlijnse standpunt mee te de len. Toch wel onderhandelingen waarschijnlijk In Bonn meent men voorts, dat het ondanks deze overwegende be zwaren tegen het Russische voorstel wel zal komen tot onderhandelingen over de status van Berlijn. De on- I buigzaamheid, die men te Bonn en West-Berlijn terecht éien toon spreidt, gaat niet zo ver dat men I ieder gesprek afwijst, omdat zonder onderhandelingen de gevaren, die de laatste twee weken gedreigd hebben, opnieuw zullen terugkeren. Men hoopt hier verder, dat de zekere mate van onenigheid, die blijkens Dulles' uitlating over een mogelijk onderhandelen met Oostduitsers als vertegenwoordigers van de Russi sche bezettingsmacht te Berlijn in Westelijke kringen bestaat, in de komende maanden verdwijnen zal. Regering en oppositie trekken te Bonn thans in ieder geval wel één lijn. beide hebben zij zich gisteren zeer uit drukkelijk solidair verklaard met Ber lijn en de bevolking alle mogelijke hulp toegezegd. Dit is eveneens verklaard van de zijde van de Westduitse industrie,

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1