Burgemeester over grenswijziging: argument G.S. niet steekhoudend Voorschoten is groot, krachtig en vooruitstrevend genoeg Echtpaar Vermaak te Oegstgeest dinsdag a.s. 60 jaar getrouwd Sparta (Leiderdorp) verloor de gymnastiek ontmoeting met DOS VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 Begrotingsraad in Voorschoten Burgemeester en Wethouders van Voorschoten hadden, gesteund door hun staf, hun antwoord op de algemene beschouwingen van dinsdagavond zodanig voorbereid, dat zij meer dan twee en een half uur nodig hadden, om alle punten te behandelen. Voor het eerst sprak de burgemeester niet de hele rede uit, maar dit jaar behandelden de beide wethouders de vragen, die op hun portefeuille betrekking hadden. Burgemeester Van der Hoeven, die een uur en twintig minuten het woord voerde echter afgewisseld door de wethouders begon met de raad te danken voor de welwillende toon in de beschouwingen dit jaar. De gemeente begroting 1959 is reëel opgezet en het college heeft niet de intentie gehad de begroting tegen elke prijs sluitend te maken. Wel is getracht het tekort zo klein mogelijk te maken. Dit tekort kan, menen B. en W., alleen weggewerkt worden door het aantrekken van vaste geldleningen. Ten aanzien van het vragen van een verhoging van de uitkering uit het ge meentefonds, merkte spr. op, dat de financiële verhouding voor 1959 nog niet definitief geregeld is en dat het daar om nog niet mogelijk was een verho ging aan te vragen. Een vergelijking van het verzorgingspeil van andere gemeen ten met Voorschoten is ondoenlijk. Spr. vroeg de heer Fortanier, die daarnaar gevraagd had, het college van dit mon nikenwerk te ontslaan. Er schuilt een gevaar in alleen naar het inwonertal een vergelijking te maken. Bovendien zullen we er rekening mee moeten hou den, dat we, ook na verhoging, met een tekort zullen blijven zitten. By het vermelden van nog niet in de begroting opgenomen voorzieningen is verzuimd te vermelden, dat een 2de bluseenheid voor de brandweer aan geschaft zal moeten worden, waarvan de kosten begroot zullen moeten wor den op ongeveer f. 40.000. Het college acht het ongewenst een enquête in te stellen naar de wens ge meentewoningen te doen kopen door de bewoners. Liever zal het college de rege ling bevorderen eigen woningfoezit hel pen toepassen. De burgemeester ver klaarde, dat de voorbereidingen voor de stichting van een Prot. Chr. Bejaarden tehuis al gevorderd zijn en dat hij er niet aan bwijfelt, dat ook een r.-k. tehuis zal worden gesticht. Spr. meende, dat daarmee de behoefte voor 80% gedekt zou zijn, hetgeen de heer Korthals niet voetstoots wilde aannemen. Deze vroeg later op de avond, waar deze 80% uit blijkt. Spr. stelde een onderzoek voor onder de bejaarden, waaruit hun me ning ten opzichte van een bejaarden tehuis van een bepaalde richting zou blijken. Een coördinatieorgaan voor de mid denstand acht het college van groot belang, maar in eerste aanleg is dat een zaak van de organisaties zelf, hoewel het college bereid is de totstandkoming te bevorderen. Hoewel de gemeente slechts een zijde lingse invloed heeft op het vaststellen van de wethouderssalarissen zal de voorzitter in een volgende vergadering hierop terugkomen, wat wil zeggen, dat van hem wel een voorstel te verwach ten is, G.S. voor te stellen deze salaris sen te verhogen. KLEUTERONDERWIJS GEEFT ZORG Wethouder G. Schrama had slechts een kwartier nodig voor zyn antwoord. De raad had het hem niet moeilijk gemaakt. Het kleuteronderwijs baart de ge meente de meeste zorg, in het bijzon der de huisvesting. Voor de bouw van een neutrale kleuterschool zijn de financiële middelen gevonden, en spr. had juist deze week vernomen, dat de Rijksvergunning zeer binnenkort te gemoet gezien kan worden. In het plan Adegeest zal veel ruimte voor scholenbouw gevonden kunnen worden. Het is spr. niet bekend, waarom de voorzitter en adviseur van de Sportraad afgetreden zijn. Dit zal wel blijken in de jaarvergadering medio december. Wethouder Schrama betreurde het, dat de Culturele Commissie zich niet heeft kunnen ontplooien. Indien dat op prijs gesteld zal worden, zal spr. gaarne zijn medewerking verlenen. Tenslotte deelde de heer Schrama nog mede, dat juist kort geleden in het college besloten was in het plan Adegeest gronden te reserveren voor de bouw van een meer representatieve ambtswoning voor de burgemeester. Deze is gedacht ter hoogte van „Stadwijk" en daarachter gelegen aan een geprojecteerde noord-zuid verbin ding in deze nieuwe wijk. ZWEMBAD Wethouder Dekker had meer dan een uur nodig voor zijn antwoord. Spreker begon met de moeilijkheden rond de stichting van een gemeentelijke begraaf plaats. Een terrein in Rozenburg onder vindt nog de tegenstand van de eigena resse. Het betreffende uitbreidingsplan is echter door G.S. goedgekeurd en als de eigenaresse niet in beroep bij de Kroon gaat of dit eventuele beroep af gewezen wordt, zal spoedig getracht worden de grond te kopen. Met het zwembad is het een trieste zaak. Het Ned. Olympisch Comité heeft bezwaar gemaakt, omdat het te dicht bij de tennisbanen geprojec teerd is. hetgeen de rust en concen tratie op de tennisbanen te veel zal storen. De gemeente Leiden heeft echter plannen een zwembad te stich ten op een zodanige plaats, dat ook Voorschoten daarvan zal kunnen profiteren. Voorschoten wil daarom even wachten! Aangezien een derde gymnastieklokaal niet op de urgentielijst 1959 kan komen zal ook een instructiebad onmogelijk gesticht kunnen worden. Spr. stond daarna zeer uitvoerig stil bij de moeilijkheden bij het opstellen van uitbreidingsplannen. Als belang rijkste punten nemen we verder uit dit betoog: Ten oosten van Vlietzicht moet gebouwd worden, omdat het zou getui gen van een te star beleid als niet kon worden teruggekomen op destijds gedane toezeggingen; de doorbraak van de Schoolstraat naar de Voorstraat is ge dacht tussen het Wapen van Voorscho ten en de Tramstraat; de aankoop van voorbereid en de gemeente gaat door met het ontwikkelen van bouwplannen in deze polder alsof er geen sprake is van andere gedachten (bedoeld is an nexatie). Deze grond is voor Voorscho ten zelf gepland in het structuurplan voor de Leidse agglomeratie; over de bestemming van de driehoek tussen station en Oranjekade kon spr. nog geen verdere mededelingen doen; open voortuinen zijn noodzakelijk geworden en spr. blijkt geen voorstander van „eigen" tuintjes. WONINGBOUW NIET ONGUNSTIG Met de woningbouw staat het er niet slecht voor. Na de oorlog zijn in Voor schoten 1100 woningen gebouwd, waar van 533 door de gemeente; van de 215 ln aanbouw zijnde huizen zijn er 89 ge meentewoningen; in de buurt van de woningen (eigen woningbezit), die de heer De Graaff bouwt, zullen er bin nenkort nog 86 gesticht worden. (Door de gebr. Stikvoort). In het le half jaar van 1959 zal aan 72 woningwetwoningen en 36 premiewoningen begonnen wor den; in het 2e halfjaar aan 44 wonin gen. Na de oorlog is ruim 20 ha openbaar groen aangelegd. Nu heeft Voorschoten 28 ha, waarbij 7 ha voor sport en een ha voor speelweide is. Een 2e school sportterrein komt binnenkort en ge dacht wordt aan een sportveld. Ontmanteling van de gemeentetoren, amovering van het Geb. voor Chr. Be- langen en restauratie van het Am- bachtshuis zullen voorlopig niet aan de orde gesteld kunnen worden. STRUCTUURPLAN EN ANNEXATIE »urgemeester Van der Hoeven ging daarna uitvoerig in op de kwesties betreffende het structuurplan voor de Leidse agglomeratie en de grenswijzi gingskwesties. Z.i. zijn de publikaties in de dagbladen ontijdig geweest. G.S. hadden slechts een aanvankelijke me ning gevraagd en de plannen waren nog niet rijp voor uitvoering. Spreker heeft de annexatieplannen nog niet eerder aan de orde gesteld, omdat hij wilde voorkomen, dat gedacht zou worden, dat het college op hol is ge slagen. In hun brief aan Ged. Staten hebben B. en W. getracht aan te tonen, dat de motieven van G.S. niet steekhoudend zijn. Ze zijn niet in het belang van de ontwikkeling van de in de Leidse agglo meratie gelegen gemeenten, een harmo nische uitbouw is in onderlinge samen werking te verkrijgen, de afstand tussen ingezetenen en bestuurders wordt te groot, dat doet afbreuk aan de demo cratie. In hoofdzaak zal Voorschoten in de toekomst aangewezen zijn de zgn. Haagse overspil op te vangen. Die vraagt geen industriële voorzieningen. Daarom is in de Leidse agglomeratie een beroep op industrialisatie niet no dig. Bovendien is Voorschoten aange sloten bij het Haagse bouwdistrict en is alles gebaseerd op de Haagse agglome ratie. De 5070.000 mensen van de Haagse overspil zullen liever in het kleinere Voorschoten dan in een Leidse stadswijk wonen. Ook de 2200 inwoners van Voorschoten, die bij Leiden zouden komen zijn daar niet op gesteld. Het verschil in groei tussen Leiden en Voorschoten na "44 is frappant, n.l. resp. 15.78 en 59.4 In het „annexatieplan" is gedacht de hoofdwegen als grens te nemen. Spr. vindt dit onlogisch. Openbaar water is veel beter als grens. Dit is hier: de Vliet, de RU" en de Korte Vliet (die in de toekomst verbreed zal moeten worden om de scheepvaart door Leiden te verlichten. De gemeente Voorschoten is groot, vooruitstrevend en krachtig genoeg om te kunnen meespelen in de Haagse en Leidse agglomeratie. Er is geen enkele reden voor grenswijziging! ZELF POSITIE BEPALEN De heer Fortanier <KVP) stelde bij de replieken, dat Voorschoten zijn positie in de Randstad Holland zelf zal kunnen en moeten bepalen. De gemeente moet plannen. Meer dan totnutoe. Mr. dr. J. P. I. van der Wilde (PC) meende, dat de gemeente wel een ver hoging van de uitkering uit het ge meentefonds kon vragen. Spr. ging uit voerig in op het door de heer Korthals in de vorige vergadering uiteengezette standpunt inzake de wethoudersverkie zing. Spr. stelde daarbij, dat de Prot. Chr. groep geacht kan worden 60 van de bevolking te vertegenwoordigen (met 4 van de 15 zetels! Red.) omdat 60% van de Voorschotense bevolking protes* tant is. De burgemeester mag niet als A.-R.-lid aangemerkt worden. Die staat boven de partijen. De heer Korthals (WD) daarentegen stelde uitdrukkelijk vast, dat de burge meester in het college mede stemrecht heeft. Bovendien heeft hij de belang rijkste portefeuille (Financiën, Red.). Spr. had gevraagd de houding van de P.v. .d.A. te verklaren. Het antwoord van de heer Pels ging zJ. langs de zaak heen. Spr. was zeer dankbaar voor de be langrijke en goedgeredigeerde verklaring over het structuurplan. De heer Pels (P.v.d.A.) zeide geen behoefte te hebben aan een parlemen tair steekspel met vingervlugheden. Na interrupties van de heer Korthals, die zich aangevallen voelde, trok de heer Pels slechts een gedeelte weer in en sprak van vlugheden. Geruchten, dat Ged. Staten maan dag a.s. definitieve beslissingen zou den nemen ten aanzien van de grens correcties werden èn door de heer Korthals èn door de voorzitter als hoogstwaarschijnlijk niet serieus ge nomen. De burgemeester liet ze graag voor wat ze waren: geruchten. Pas om één uur 's nachts begon de raad daarna aan de eigenlijke behande ling van de begroting, die hoofdstuks- gewijze werd afgedaan. Op 2 december a.s. hopen de heer W. F. Vermaak en mevrouw K. Vermaak-Van Leeuwen, Sumatrastraat 12 te Oegstgeest hun dia- manten huwelijksfeest te vieren. Zestig jaar is een lange tijd, maar achteraf bezien is het toch erg vlug gegaan: je bent oud voor je het weet. Oud zijn bruid en bruidegom inderdaad: hij is 82 en zij wordt 7 december a.s. 83 jaar en toch zijn beiden nog vrij goed gezond, al is het natuurlijk wel zo, dat de ouderdom met gebreken komt. STADSNIEUWS Prof. dr. H. W. Julius over de W.G.O. Uitdaging en antwoord Aan een koffiemaaltijd van het de partement Leiden van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del, heeft de Utrechtse hoogleraar prof. dr. H. W. Julius hedenmiddag het woord gevoerd over het onderwerp: „De We reld Gezondheidsorganisatie, uitdaging en antwoord". De WGO werd in april 1946 voorbereid op een conferentie te San Francisco. In april 1948 trad de constitutie in wer king. De WGO is een der bijzondere or ganisaties van de VJï. Ruim 85 staten zijn er lid van. Daar gezondheid en ziek te geen grenzen kennen behoort de ge hele wereld zich te verenigen voor deze taak. Het werk is in hoofdzaak te ver delen in twee gebieden: de blijvende en de tijdelijke taken. De eerste soort om vat o.a. de internationale standaardisa tie, quarantaine-regelingen, epidemiolo gische inlichtingendienst, documentatie, wetenschappelijke informatie enz. De tijdelijke taken zijn: hulpverleningen ln dringende omstandigheden bijv. bij on dervoeding van bevolkingsgroepen te- samen met Unicef), ernstige, epide mieën, constructie van sanitaire instal laties, hulp aan medische opleidingsin stituten enz. Het zijn natuurlijk in hoofdzaak - maar stellig niet alléén! - de minder bevoorrrechte landen, die van de diensten van de WGO gebruik ma ken. De kosten worden door de verschil lende aangesloten regeringen gedragen. Een schaal van heffingen regelt de om vang der bijdragen. Ongeveer 1/3 daar van komt uit Noordamerikaanse bron. Toch zijn de stemmen van alle aange sloten landen gelijkwaardig, als er in de assemblee moet worden gestemd, wat veelvuldig voorkomt. Tenslotte besprak prof. Julius hoe men de resultaten van dit schitterende werk, dat door idealisme wordt gedra gen, moet beoordelen. Het is de grootste onderneming ten behoeve van 's men sen welzijn. Nadat prof. Julius enige vragen had beantwoord, bood de voorzitter ,de heer J G. J. Verheij van Wijk, de spreker uit erkentelijkheid een fraaie Delfts blauwe schaal aan. versierd met een haring als toepasselijk symbool voor ge zondheid! De heer Vermaak werd in Utrecht geboren, doch kwam al spoedig naar Leiden toen zijn vader brugwachter werd van de brug over het Galgewater bij „het' Spoor". De bruid werd in Oegstgeest geboren. De heer Vermaak werd zilvermonteur en op zyn 13de jaar deed hij zijn in trede in de „Goudfabriek"'te Voorscho ten, waar hij niet minder dan 42 jaar heeft gewerkt. Toen werd hij echter ontslagen en werd het voor het gezin wat moeilijker rond te komen. In de „goudfabriek" maakte hij o.m. brood manden en theebladen van zilver, die dan van versieringen moesten worden voorzien. Ook heeft hij nog gewerkt aan de tien grote bladen, die Koningin Wil- helmina werden aangeboden bij haar huwelijk. Het was een zeer precies werk dat uitsnijden van de versieringen, weet de heer Vermaak nog goed. De heer Vermaak pakte alles aan wat hij krijgen kon, maar al spoedig vond hij vast werk bij de Annakliniek te Lei den, waar hij portier en stoker werd. Twintig jaar heeft hy daar nog gewerkt, maar toen hij 75 jaar werd, vond men het welletjes en kreeg de heer Vermaak pensioen. Sinds 1932 wonen de heer en mevrouw Vermaak nu in Oegstgeest. Zestig jaar geleden zijn zij op een stormachtige dag, met sneeuwbuien, in het huwelijk getreden. In het stadhuis van Oegstgeest werd het huwelijk vol trokken door burgemeester Van Griet- huyzen, waarna de kerkelijke bevesti ging plaats had in de Groene Kerk. De dienst werd geleid door de plaatselijke predikant ds. Ruys. De heer en mevrouw Vermaak hebben vier kinderen, die allen getrouwd zyn. Zy hebben 6 kleinkinderen en 2 achter kleinkinderen. Het feest zal maandag en dinsdag op rustige wijze worden ge vierd. Veel drukte kunnen bruid en bruidegom niet meer hebben, hoewel vooral de bruid nog zo kras is dat zij haar huishoudentje nog best bij kan houden, behalve dan het zware werk. De bruidegom is niet zo goed meer ter been. Het zullen volgende week toch nog wel drukke dagen worden voor het Druidspaar en we vermoeden, dat er dan ook niet veel van komt het Leidsch Dagblad te lezen, zoals bruid en brui degom nu al zestig jaar doen! OEGSTGEEST Gezellige avond van „De Lekenspelers" In het Patronaatsgebouw hebben de „Lekenspelers" gisteravond opgevoerd het blijspel „Mijn vrouw verlangt sa laris" door Wim Dumont. Met deze op voering heeft deze toneelgroep de dona teurs een prettige avond bezorgd, niet alleen dloor de keuze van het stuk doch tevens door het goede en vooral 'vlotte spel, waarmee de „Lekenspelers" be paald hebben bewezen op de goede weg te ziijn. Mej. M. v. d. Mey, mej. B. Post, mevr. Van Ees en de heien E. A. de Wekker en A Post mogen wel in het bijzonder worden vermeld voor de wijze Vier wedstrijdavonden heeft de Gym nastiekvereniging „Sparta" achter de rug. Onderlinge wedstrijden werden af gewerkt naast een tweekamp met DOS uit Leiden. De bedoeling van deze avon den was, zo zei de voorzitter van Spar ta, dc heer v. d. Krol, om deze vorm van vrije tijdsbesteding voor de jeugd te sti muleren en de sportiviteit te bevorderen. We noemen dit wel „wedstrijden", aldus de heer v. d. Krol, maar er is niet voor getraind. De avonden werden gekenmerkt door een sfeer van sportiviteit. De beschik baar gestelde beker werd door DOS ge wonnen met 0.8 punt verschil. De ju niorenbeker is bij de onderlinge wed strijden gewonnen door Atti van Ingen Schenau; de senioren beker door mevr. Tisseur-RotmensenVermeldenswaardig is verder nog, dat het Sparta-lid, de heer Bregman ondanks zyn 60 jaren nog op de tweede plaats bij de heren ein digde. Een langdurig applaus was een welverdiende beloning. De uitslagen zijn verder als volgt: Maandag: meisjes 1011 jaar: Spar ta 1. Mieke Hoek, 2. Lineke v. Driel en Gerda Mioch en 3. Teuni Mioch en Nel lie Nicolai. DOS: 1. Lydia v. Woudenberg, 2. Nel- leke Kiel. 3. Anke v. d. Weyden. Onderling 67 jaar: Meisjes: 1. Hen- riëtte v. d. Schaaf, 2. Hanneke Rasser, 3. Joke Fieselaar; jongens: 1. Aat de Vogel, 2. Gert v. d. Zwan, 3. Rudolf v. Arkel. Dinsdag: onderling meisjes: 8 jaar: 1. Heiltje Roest en Annemarie v. Rooyen, 2. Anneke Bloemendaal, 3. Hendrikje v. gronden in de Boshuizerpolder wordt1 Reyn; 9 jaar: 1. Jacqueline Zondervan, 2. Mary Stouten en Nellie Waal, 3. Fan- neke Limburg. Woensdag: meisjes 12 en 13 jaar: Sparta: 1. Atti v. Ingen Schenau, 2. Lora van Leeuwen, 3. Ineke Fruman. DOS: 1. Jac. Kiel, 2. Elly Kapaan, 3. Joke Kamphuis. Adspirant dames 14-15 jaar: Sparta: 1 Greet Meerburg en Annelies Baaima, 2. Anneke v. Wijck, 3. Ineke v. d. Krol. DOS: 1. Gerda de Boer, 2. Ria de Haas, 3. Ada de Koning. Donderdag: Jongens 8 en 9 jaar on derling: 1. Inus Seret, 2. Peter Andrik, 3. Ton Hulsbos en van 9 en 10 jaar: 1. Piet v. Egmond, 2. Chris de Jong, 3. Jacques Gordijn. Jongens 10-16 jaar: Sparta: 1. Roel Munnik, 2. Herman Roest, 3. Aat v. d. Stoel. DOS: 1. Jan Bredeveld, 2. J. v. Born, 3 Daan Verhoeven. Sparta dames: 1. TisseurRotmensen, 2. G. van Aalst, 3. G. Hendrikse—Jan sen. DOS: 1. B. v. Houten, C. Boelee, 3. C. Nap. Heren Sparta: 1. B. Grimmon, 2. J. Bregman, 3. G. N. Lemmerzaal. DOS: 1. J. Neerpoel, 2. W. Wentel, 3. H de Geus (voorzitter DOS). Voor de onderlinge wedstrijden werd de jury gevormd door mevr. Tisseur, de heer Bregman en de heer Boutekan, voor de overige wedstrijden afwisselend door de heren A. de Vink, A. Taverne, J. J. Pommee en de l*Ecluse. Op 19 november waren er onder linge wedstrijden voor de dames se nioren, die gewonnen werden door de dames Boutekan en Stouten. waarop ze zich van hun taak hebben gekweten. We gewezen matroos kon als dienstmaagd tooh niet in de schaduw staan van de huisvrouwen, die meenden wel recht te mogen doen gelden op wat extra's. Het slot was dat de beide dames de staking opheffen, nadat de heren ver geving hadden gevraagd en het verlang de salaris werd uitbetaald. Na de opvoe ring was er bal onder leiding van de heer D. Jansen en met medewerking van het „Veri" dansorkest o.l.v. J. den Broester. VOORSCHOTEN Hoe lang zij spraken Bij de behandeling van de gemeente begroting is dit jaar de burgemeester het langst aan het woord geweest, nl. 1 uur en 22 minuten. Op hean volgt wethouder Dekker met 1 uur en 5 mi nuten. Wethouder Schrama sprak slechts 16 minuten. Bovendien uitte die zijn misnoegen (evenals het raadslid de heer Van der Hulst), dat de vergade ringen tot ver over twaalven moeten duren. Voorschoten wordt gewoon be rucht om zijn lange „nachtvergaderin gen". Het college van B. en W. is dus in totaal 2 uur en 43 minuten aan het woord geweest. De raadsleden maakten het echter langer, n.l. in totaal 3 uur en 3 minu ten (buiten de eigenlijke behandeling van de begroting), Daarvan sprak de heer Korthals 1 uur en 2 minuten, de heer Fortanier 55 minuten, de heer Pels 50 minuten en de heer Van der Wilde 43 minuten. WASSENAAR SCHIETWEDSTRIJD RESERVE-POLITIE In de schietloods achter het politie bureau heeft de Wassenaarde reserve- politie met de dames gisteravond een gezellige Sint-Nicolaas-schietwedstryd gehouden op de geluksbaan. Voor alle deeneemsters en deelnemers was een prijsje beschikbaar. Niet Sint-Nicolaas reikte de prijzen uit, maar de commis saris van Politie, de heer J J. Maandag, die de reservisten namens 'de Sint aan raadde, het volgend jaar de oefen- en theorie-avonden trouw te bezoeken om onaangenaamheden met gard en zak te voorkomen. De commissaris dankte in het bijzonder de vertegenwoordigers ven de plaatselijke commissie voor hun be langstelling. De belangrijkste uitslagen waren: Dames 1. mevr. v. Eysden 292 pt.; 2. mevr. v. d. Bent 288 pt.; 3. mevr. Bo venhof 285 pt.; 4. mevr. v. Deutekom 280 pt.; 5. mevr v. Barneveld 278 pt. Heren: 1. J. Snelderwaard 278 pt.; 2. J. v d. Does 274 pt.; 3 ir. H. W. Dun- newolt 268 pt.; 4. J. Oiidehoori. 2C: pt.; 5. A. v. d. Ham, 265 pt.; 6. S. v. d. Bent 265 pt. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR Mr. BURGER. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Pierre Wigny, heeft van middag aan de voorzitter van de raad gevende interparlementaire Benelux- raad, mr. J. A. W. Burger, de onder scheiding uitgereikt van Grootofficier in de Belgische Kroonorde. WASSENAAR AANRIJDING Op de wegkruising Rijksstraatweg- Lange Kerkdam had, doordat een 49-jarige inwoner van Gouda, als be stuurder van een personenauto, bij het oversteken van de rijweg geen voor rang verleende aan een uit de richting Leiden komende 31-jarige motorrijder uit Leiden, een aanrijding tussen beide voertuigen plaats. De Leidenaar liep hierbij vermoedelijk een schedelbasis- fractuur op en is per ziekenauto naar de St.-Ursula-kliniek overgebracht. Auto en motor werden beschadigd. Geslaagd De heer A. J. Kuypers, alhier, slaagde aan de Eo. Hogeschool te Rotterdam voor het kandidaatsexa men ec. wetenschappen. - Aan ouders van in 1950 of 1951 ge boren kinderen, die tot nu toe nog niet zijn ingeënt tegen kinderverlamming wordt op woensdag 3 december a.s. des middags van 3 uur tot kwart voor 4 alsnog gelegenheid hiertoe geboden. Van zaterdag 29 november tot en met donderdag 4 december mogen ook in Wassenaar de winkels tot 's avonds 9 uur geopend zijn. Vrijwilligers voor Nieuw-Guinea Nu het ontwerp tot het wijzigen van de Dienstplichtwet nog geen kracht van wet heeft gekregen, zullen be halve beroeps- en reserve-personeel van de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht ook vrijwilligers van de Kon. Landmacht voor een eerste uit zending naar Nieuw-Guinea in aan merking komen. Deze vrijwilligers zullen worden ge zocht uit de dienstplichtigen, behorende tot de luchtdoelartillerie en tot de com mandotroepen. Alhoewel volgens de hui dige Dienstplichtwet uitzending van dienstplichtigen naar Ned. Nieuw-Gui nea met hun toestemming zonder meer mogelijk is, zal voor degenen, die jon ger zijn dan 21 jaar bovandien de toe stemming van de ouders worden ge vraagd. Voor de dienst in Ned. Nieuw-Guinea zullen overeenkomstige beloningen e d. gelden als voor het Marine-personeel, dat in dat gebiedsdeel dienst doet. BEURSOVERZICHT Iets lagere markt Amsterdam, 28 november. De laatste beursdag van deze week bracht over de gehele internationale markt vanmiddag fractioneel lagere koersen op het Damrak. Zonder een richtingaanwijzing v. Wallstreet, dat gis teren wegens „thanksgiving-day" geslo ten bleef, gebrek aan bedrijfsnieuws, de politieke situatie in Berlijn en het na derende weekeinde, bleef de handel bin nen zeer nauwe grenzen. De kopers liten grotendeels verstek gaan. waar door de geringe verkooporders toch nog konden domineren. In vrijwel alle hoe ken van de internationale waarden was gering middenkoers-aanbod aanwezig, 'tengevolge waarvan de opening laag werd ingezet. D.w.z. een paar punten beneden de slotkoersen van de vorige dag. Alleen aandelen Kon. Olie lagen goed gedisponeerd op f. 190,50. Dit bete kende een paar dubbeltjes hoger, verge leken bij de slotkoers van gisteren. De arbitrage was vrijwel op de gehele markt niet actief, waardoor de geringe omzetten worden verklaard. Zelfs in de Philipshoek was het, vergeleken bij de vorige dagen, stil en de koers van deze aandelen lag 2 punten beneden gisteren. De 5% converteerbare obligaties Philips werden op 183li verhandeld, min 1 punt. KXM. werd onveranderd verno men en aandelen Unilever bleven, na een lagere opening, circa 2 punten be neden donderdag. Aku's moesten met een verlies van circa 4 punten genoegen nemen. In de Scheepvaartafdeling was het zeer rustig en de stemming kalm. In de meeste fondsen kwam pas tegen het sluiten van de beurs notering Ten laste van Van Ommeren N. V. staat op woensdag 10 december a.s. de inschrij ving open op f. 7,5 miljoen niet-royeer- bare certificaten groot 1000 gulden met claimrecht tegen 160%. Aandelen Van Ommeren bleven onbe- Va» <*e leidende cultures noteerde HVA 1281s, min 1%, Amsterdam Rub- bersonveranderd.Verenigde Nederlandse Rubberfabrieken werden 10 punten ho- OP 180 vernomen. De uitgestelde uit spraak in het korte geding van de Se- nembah-maatschappij tegen de Bank Indonesia was niet van invloed op de aandelen Senembah. Met de stortingsdafcum, 1 december a.-®; °P de 4% procent staatslening in zicht waren deze obligaties van middag eerder aan de koopkant. De angstige houder® schijnen van hun 6tulkken af te ay'n. Advertentie Beurs van Amsterdam Vrydag 28 november ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% jjv Grootboek obl. 3% 79% Ned. '47 3% (3) 89tf ooia Ned. '51 3% 94 Ned. '53 (3%) 91 jj Ned. '56 314 91 Ié Ned. '48 314 85 91'e Ned. '54 314 8714 85 Ned. '55 I 3H 87 y, 8744 Ned. '55 II 314 89 87% Ned. '37 3 88% 898 Dollarlng '47 3 911', 90% Investeringscert. 3 9514 95% Ned. 62-64 3 9314 94 Cert. NWS 214 60', 95% Indië '37 A 3 8914 8914 Grootboek '46 3 88Va Ned. W.B. 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. ,37 35 Nat. Handelsbank 128 Ned. Handelmij180 180 Amst. Rubber 68 673/'4 Deli MIj.en (Ver.) 130.30 130.70 H.V.A130 127% Java Cult„25V4 Senembah118Ü 119% Vorstenlanden 12 12 A.K.U241% 237% Berkel's Patent (v.) 2U0 Calvé Delft eert. 352 355 Kon. Pap. v. Gelder 189% igg Hoogovens eert340 332 Müller en Co. N.B. 340 340% Ned. Kabelfabr298 098 Philips 413% 412% Philips pref185% 105 Unilever 456% 455 Wilton Feyenoord 210 Biliton 2de r186 186% Dordtse Olie gew. 783% 733 Kon. Petr. (f.20.— 190.40 1 89_ idem (50 f.20.190.30 190.50 Holl. Amer. lijn 153% 152% Java China Paket 132 133 KL.M103 104 Ned. Stoomv. Mij. 159 15€' Kon. Paket MU133 Stoomvaart My. Ned. 155 151 Nievelt Goudr. eert. 134 130% v. Ommeren eert. 252 055' Kon. Rott. Lloyd 144 141a/ Ned. Scheepv. Unie 138% jjJJ NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 93% 93% Den Haag 1954 3% 86% Leiden 1947 3% 94B R'dam *37 I-in 3% 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97 Premieleningen A'dam '53 3 98 Adam 'SI 2% 88% A dam *56 I 2% 86% A'dam *56 II 2%95% Eindhoven '54 2% 84% Enschede '54 2% 84% Den Haag '52 I 2% 96% Idem II 2% 96% R'dam '52 I 2% 97 Idem n 2% 97% Idem '57 2% 106 Utrecht '52 2% 98 Va Z.-Holl. 1957 2% 105Va NIET-ACTIEVE AANDELF Bank- en Credletlnstellingen Amst. Bank242 H.B.U. eert210 Rott. Bank 190% Twentsche Bank 183 Industrie Ondernemingen Albert Heyn272B Borneo Sum. H.Mij. 41% Ned. G. en Sp. fabr. 228 Kon. Ned. Grofsm. 118 Internatio83% Rott. Droogdok MU. 551 Sikkens Lakfabr. '53 460 Tieleman en Dros 7 Ned. MU. Walv.vrt. 82 Spoorwegen Dell Spoorweg MU. 5% Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 29% Intern. Nickel85% Anaconda 5714 Bethlehem Steel 47H Cities Service 59 General Motors 47fj Kennecott96 Republic Steel 67,% Shell Oil 79% Union Pacific 34% Un. States Steel 84,% 88% 87 95% 95% 97 ,V 244% 210 199% 182 270 41 228 117% 85 550 462 30 85% 57% 48% 59,'e 48 A 95% 67% 34% 84% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VJC. 27/4 Edelmet. Kon. AA 54 52% Pref. w.a. Idem 62 290 295B Holl. Constructie 304 306 B Ing. bur. v BouwnUv. 156 Id. V4 div. 1958 148 148 Int. Kunststoff. Ind. 45 Leidsche Wolspinn. 183B Ver. Touwf a brieken 190% 192 Wernink's Betonm. 96 y« 102% Van Wyk Textiel 61% 61% 104%GB 106GB

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11