Laalsfe nieuws Korte conferentie voor Leidse studenten in het Zendingshuis DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 „Een houding in de tijd In het kader van het werk der Ned. Herv. Kerk onder de studenten aan de Leidse Universtieti organiseer de de studentenpredikant, dr. K. E. H. Oppenheimer, voor de dertiende maal een halfdaagse conferentie. Ook nu weer werd deze bijeenkomst, die door een honderdtal studenten bijge woond werd, gehouden in de Zen dingshogeschool. Het thema was „Een houding in de tijd", waarover spraken prof. dr. W. Banning en dr. J. M. de Jong, die onlangs is benoemd tot ker kelijk hoogleraar aan de universiteit te Groningen. De spanningen, waarin wij leven Het onderwerp van prof. Banning luidde „De spanningen, waarin wij leven". Spreker omschreef allereerst het begrip „wij". Met dat „wij" zijn bedoeld die mensen, die in alle spanningen be reid zijn te luisteren naar het Evange lie, en bovendien zijn het de jonge mensen, de studenten. Wat zijn dan voor de jonge mensen, voor die studen ten, die willen luisteren naar het Evan gelie de spanningen? Prof. Banning wilde vier groepen onderscheiden. Aller eerst is er de spanning tussen de tra ditie zo men wil de christelijke of kerkelijke traditie en het moderne bewustzijn. De kerk spreekt woorden, die naar hun inhoud niet tot het moderne bewustzijn spreken. Het traditionele le venspatroon noemt het moderne den ken „huichelarij". Het gevoeligste punt hierin is wel de seksuele moraal. Men aanvaardt het traditionele levenspatroon niet meer en daardoor ontstaan span ningen. De kerk leeft echter niet alleen bij de traditie. Zij leeft uit de Heilige Geest, die haar vernieuwt. Het is dan ook beter te spreken van levende tra ditie tegenover conventie. Het tegen woordige denken rekent niet meer met het handelen Gods, hetgeen o.m. blijkt uit de spanning om de vraag van heden en toekomst. Over het heilshandelen Gods haalt men helemaal de schouders op. Het is de spanning tussen de situatie waarin wij leven en de bood schap van het Evangelie. Niet de situatie spreekt het laatste woord, doch in de arbeid voor gerechtigheid, vrede en verzoening. ONS WETEN De tweede soort spanningen ligt in ons weten. Wü hebben met onze ken nis reeds zeer veel bereikt, doch de zorg voor de mens dreigt daarbij op de achtergrond te raken. Hebben wij geen schuld op ons geladen, zo vraagt men zich af bjj het zien van alle technische vooruitgang. VRIJHEID OF DWANG De derde spanning ontstaat tussen vrijheid en dwang. In de industriële maatschappij ligt de toeneming van de organisatie besloten. De macht van de ox-ganisatie wordt steeds gx-oter endaar- door wordt de vrijheid beperkt, wordt de individualiteit aan banden gelegd. De bepex-king van de individuele vrij heid is op zichzelf niet zo erg als er iets goeds tegenover staat. Bovendien kan de mens eerst mens zijn in de verhouding tot de ander, hetgeen reeds een beper king inhoudt. Toch blijft de spanning tussen vrijheid en dwang bestaan, met name ook voor de wetenschappelijke wex'ker, die soms door de politiek in een bepaalde richting gedwongen wordt. ONS LEVEN EEN ANTWOORD Tenslotte behandelde prof. Banning de spanning tussen persoonlijk leven en de collectiviteit. Men heeft recht op een stukje eigen tijd voor de ziel, op eigen geweten, op intimiteit. In de „verborgen omgang met God" ligt de bron van het leven. Hierin ligt ook de eigen verantwoordelijkheid besloten. Verantwoordelijk zijn houdt in een antwoord, een antwoord op het Woord van God, dat in Jezus Christus vlees geworden is, en waarop ons leven ant woord wil zijn. Hierin ligt het wezen lijke van het mens-zijn en tevens de spanning met de collectiviteit. De mens tegenover geheim van Christus In de avonduren spx-ak prof. dr. J. M. de Jong over „De mens van onze tijd tegenover het geheim van Clmstus". Hij ging daarbij uit van het feit, dat onze tijd gekenmerkt wordt door een kort sluiting tussen ons en Chxistus, die uit gaat boven het menselijke tekox-t van alle tijden. Hij stelde verder vast, dat van het herwinnen van een levensver houding tot Christus alles afhangt. De Europese mens heeft zich aan het woord van Christus opgericht uit de machten die hem omringden. Hij vond daax-na een vrijheid, waarin hij bedoeld was, het fundamentele element te zijn. Na de eerst, gebrekkige ontmoeting met Jezus begon de x*eis naar de uiteinde lijke ontmoeting. Deze reis duur nu al byna twintig eeuwen, eeuwen, waarin het jonge Christendom vele en verscheidene moeilijkheden heeft moeten en ook kunnen overwinnfen, waarbij de bij belse toekomstverwachting in ver schillende vormen steeds weer terug keerde. De moderne mens is niet meer in staat deze toekomstverwachting voor zich op te eisen, omdat hjj de teleurstelling over de geseculariseerde heilsstaatverwachtingen, niet kan ver binden met het zichzelf verhogen tot die verwachting in bijbelse zin. Mede door het groeiende ruimtebesef wordt Jezus voor velen een nietig figuurtje temidden van een minuscuul mensheidje. Vaak wordt hiei-bij uit het oog verloren, dat de essenties van het menszijn niet verworven, maar geschon ken zijn. Voor het weer opnieuw ver werven van een verhouding tot Christus zijn twee wegen. De lange weg dreigt echter uit te lopen op verstandelijke overwegingen, de korte weg is de weg van het mannetje, dat uit de totale ruïne opstaat en weer begint te preken. Afgedreven en vervreemd als wij zijn van Christus zijn wij niet meer in staat Christus te zien als het hou vast. Nodig is, dat Christus eerst weer in al zijn gewone menselijkheid en tijdgebondenheid wordt gekend en liefgehad. Het weten daarna, dat God Zijn leven heeft verhoogd, geeft de mogelijkheid in Hem de weg naar de toekomst te hervinden. Aanbestedingen Chr. Techn. School te Katwijk-Rijn Gistermorgen aanbestedingen hadden afzonderlijke ilaats voor het aan- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 nov. Vette varkensmarkt. Toegestane gewichtaftrek 2%. Aanvoer 140 vette varkens. Notering per kg. levend ge wicht, zware varkens: geen notering, lich te varkens f 1.85-1.93, slagersvarkens f 1.94 1.96, zeugen f 1.631.74. Handel stug. LEIDEN, 25 november. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.; andijvie 2140, kroten 6, idem gek. 2025, boerenkool 813, rode kool 11—16, gele kool 710, groene kool 913, prei 1219, stoofsla 1823, spruiten A 29 60, B 3455, tomaten A 2040, B 20, C 2024, uien 414, waspeen 816, witlof 4493, per 100 stuks: bloemkool B 2341, C 1129, knolselderie 116, sla A 18.70 19.40, B 8.5015.10; per 100 bos: peterselie 5.40, selderie 3,00—4.20. Rotterdam, 25 november Veemarkt: Aanvoer in totaal 3248. Weektot aal 5219. Vette koeien on ossen 330, gebrulksvee 1012; vette kalveren 175; graskalveren 3'53; nuchtere kalveren 597; varkens 46; biggen 94 paarden 63; veulens 13 scha pen of lammeren 538: bokken en geiten 27. Notering:- vette koeien le kw. 2.90 3.20, 2e kw. 2.802.90, 3e kw. 2.402.60 per kg - graskalveren 450, 375, 280; nuch tere kalveren 70. 60, 45; biggen 60, 45, 40 per stuk; slachtpaarden 2.10, 1.90, 1.80 per kg.; schapen 90, 70. 60; lammeren 95 75, 60: kalfkoeien 12O0, 980, 850, vare Pl leggen van de elektrische installatie en de bliksemafleiderinstallatie voor het aan de Nieuwe Duinweg in aanbouw zijnde nieuwe gebouw van de Christe lijk Technische School Katwijk. Hierbij werd als volgt ingeschreven: Elektrische installatie: fa. Ergon- Electric te Leiden f. 74.600,fa. Lan- gezaal Sunige te Leiden f. 80.763, fa. Groeneveld Van der Poll te Am sterdam f. 82.325,fa. Tot Buis te Zaandam f. 82.560,fa. I.E.M.C.O. te Leiden f. 87.200,fa. C. J. de Jong te Katwijk aan den Rijn f. 93.700, Bliksemafleiderinstallatie: fa. Dek kers te Utrecht f.7.243,fa. Hommema te Wommels f. 8.373,fa. Safety First te Velsen f. 8.342,fa. Brood te Am sterdam f. 8.424,fa. I.E.M.C.O. te Leiden f. 10.950, De gunningen werden aangehouden. Herdenking 26 november BIJEENKOMSTEN IN 17 PLAATSEN Morgen worden wederom in zeventien plaatsen in Nederland universitaire bij eenkomsten gehouden ter bevorderixig van het contact tussen de Leidse Uni versiteit en de oud-alumni. De sprekers zijn hooglerai'en, leden van de weten schappelijke staf en studenten, die de Leidse Universiteit vertegenwoordigen. De datum van 26 november is voor deze bijeenkomsten gekozen, omdat in 1940 op deze dag prof. mr. R. P. Cleveringa zijn rede hield xxaar aanleiding vair het ontslag van prof. mr. E. M. Meijers door de bezetter. Deze rede vond grote weer klank onder de oud-alumni, die het universitaire verzet daarop hun steun gaven. De plaatsen, waar de bijeenkom sten gehouden worden zijn: Alkmaar, Amsterdam, Breda, Enschede, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Hilversum, Leeuwar den, Maastricht, Middelburg, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. Te Leiden zelf vindt zoals gemeld een bijeenkomst in de Pie- tex-skex-k plaats, tevens voor de studen ten. Op 3 oktober vonden reeds Leidse bijeenkomsten plaats in Arnhem en Go- rinchem. Aan de meeste der bijeen komsten is tevens een gemeenschappe lijke maaltijd vex-bonden. De organisatie gaat uit van het Leidsch Urxiversiteits- Fonds en de Stichting Pro Civitate, met hulp van vele plaatselijke comité's. LEIDSE POSTDUIVENCLUB Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de Leidse Postduivenclub werd op de gehouden jaarvergadering besloten naast de jubileumtentoonstel ling op 13 en 14 december, ook een intiem avondje voor de leden te hou den op zaterdag 27 december in Oud- Hortuszicht. Het bestuur wex-d als volgt samen gesteld: Th. J. Werter, voorzitter: B. Geen jaar, 2de voorzitter; C. de Groot, secretaris, Lammermarkt 53; J. Schou ten, 2de secretaris; J. P. Fasel, penning meester; M. de Lange, 2de penning meester en R. Pet, algemeen adjunct. E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN In het Gereformeerd Jeugdhuis aan de Breestraat werden EHBO-wedstrij- den gehouden voor ploegen helpers (sters) van het Rode Kruiskorps. De organisatie was in handen van de Colonne RKK Leiden. Er waren 20 deelnemende ploegen." Na afloop reikte de commandant van de organiserende colonne, dokter H. P. Veldhuyzen, de prijzen uit. Zij werden gewonnen door de ploegen: Helpsters: Leidschendam 1 met 43 punten, Wasse naar met 33 punten; Helpers: Voorburg nxet 52 punten, Bodegraven 1 met 42 punten. De prijzen voor commandant gingen naar: Helpsters: Cdte Leidschendam 1 met 40 punten en Cdte Wassenaar met 3S punterx en Helpers: Cdt. Bodegraven 1 met 41 punten en Cdt Leidschendam 2 met 40 punten. DR. MR. W. HUGENHOLTZ COMMANDEUR CHEVALIERS DU TASTEVIN Dr. mr. W. Hugenholtz is tijdens het 157-ste kapittel van de „Confi-ex-ie des chevaliers du Tastevin" bevorderd tot commandeur van deze broederschap. Genoemd kapittel is dezer dagen, naar gewoonte, gehouden in het kasteel „Clos de Vougeot". De mededeling van zijn bevordering tot commandeur werd gedaan tijdens het diner, waaraan 600 personen aanza ten en dat gepresideerd werd door de heer Pierre Micheli, ambassadeur van Zwitserland te Pax'ijs. Onze stadgenoot dankt deze onder scheiding aan het feit, dat hij in 1950 de Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren oprichtte, waarvan hij acht jaar lang voorzitter is geweest. Bij zijn be vordering ontving dr. mr. Hugenholtz een fraaie oox'konde en een zilveren nap. BAZAAR „HET ZONNEHUIS" Morgen wordt in het gebouw Leven daal 103 van 14-23 uur een grote ba zaar gehouden. De opbrengst is bestemd voor „Het Zonnehuis" te Beekbergen, een inrich ting, waar chronische zieken van alle gezindten worden verpleegd. De Dameskrans „Lydia", die zich hier in Leiden het lot van deze - voor het leven lang - zieken aantrekt, organi seert deze bazaar, waar een keur van artikelen, ook voor de jeugd, te verkrij gen is. Onze stadgenoot, prof. dr. C. J. van der Klaauw is voor de tijd van drie jaar benoemd tot lid van de Commissie van Bijstand van het Rijksinstituut voor Veldl^Q^P^c^Qnderaoek ten behoeve Mr. F. G. van Dijk sprak in Leiden Op V.V.D. vergadering De Leidse V.V.D.-ers kwamen gister avond in „De Haamaonie" bijeen. De voorzitter, de heer J. Machielsen. sprak een kort woord van welkom. Hij' deelde o.m. mede, dat op 18 december a.s. de oprichtingsvergadering van de J.O.V.D. (Jongeren Organisatie voor Vrijheid en Democratie) gehouden zal worden. Als spreker was op deze vergadering aan wezig mr. F. G. van Dijk. Het onderwerp van zijn toespraak luidde „De alg. politieke toestand, in verband met agrarische vraagstukken". Mr. Van Dijk begon met er op te wijzen, dat het op het ogenblik in de Neder landse politiek aardig begint te rom melen, dit in tegenstelling tot de poli tieke matheid, welke momenteel in Frankrijk valt waar te nemen. Als op positiepartij legt de V.V.D. de vinger op vele wonde plekken. Zij heeft be zwaren tegen verschillende punten van het tegenwoordige regeringsbeleid en acht o.m. socialisatie van woningen en grond en belasting op winsten uit den boze. De V.V.D., zo vervolgde spreker, is er van overtuigd, dat er niets boven de vrijheid van het individu gaat. Over de recente actie van Burger was mr. Van Dijk slecht te spreken. Vrij uit voerig zette hij het waarom uiteen. Zeer verheugd toonde hij zich over de grote winst, welke de V.V.D. bij de af gelopen verkiezixxgen heeft weten te boeken. Vooral de jongeren hebben aan de groei en bloei van de partij mee willen werken. Volgens mr. Van Dijk is xiiet het ouderdomspensioen het voor naamste, maar de moed om als verant woordelijk individu in vrijheid het leven aan te durven. Spreker schetste vervolgens de wereldsituatie op agra risch gebied. Volgens hem kan men be ter over een restantenmarkt dan over een wereldmarkt spreken. Op de res tantenmarkt komen de overschotten terecht. Mr. Van Dijk wees voorts op het grote belang van zoveel mogelijk vrijhandel. Ook de landbouw zou dan vrij kunnen exporteren. Aan het slot van zijn betoog vroeg mr. Van Dijk aandacht voor enkele gevaren, die de Euromarket in deze kwestie met zich mee kan brengen. LEIDSE AMATEUR FOTOGRAFENVERENIGING De Leidse Amateur-Fotografenvereni ging hield gisteravond in „De Doelen" haar jaarvergadering. Na het openings woord van de voorzitter, de heer J. G. Gompelman, werden de gebruikelijke agendapunten in een vlot tempo afge handeld. De bestuursvex-kiezing leverde geen moeilijkheden op. Het aftredende bestuurslid, dr. W. Winsemius, had zich herkiesbaar gesteld; er waren geen te genkandidaten naar voren gebracht en dus werd hij herkozen. Hierna kwam het meest spannende moment van de avond: het bekendma ken van de uitslag van de wedstrijd om de „H. J. Holswilder-plaquette", die elk jaar wordt gehouden voor beginners en gevorderden. De heer J. Raar heeft dit keer de plaquette gewonnen met een prachtige foto van visnetten, die opviel door fraaie lijnwerking en gave tech niek. Nadat de plaquette was uitgereikt, be sprak de heer Gompelman het ingezon den werk aan de hand van het jury rapport. Het bleek, dat de ingezonden foto's gemiddeld zeer goed van kwali teit waren. Een der leden, de heer J. van Triet, zorgde met een aantal mooie kleurendia's over Oostenrijk, Bulgarije en Turkije voor een gewaardeerd slot- programma. GOUDEN JUBILEUM „DE OUDE LEIDSCHE" Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan der LPV „De Oude Leidsche" wordt op 18, 19 en 20 december in de lokalen der veilingvereniging „Bloem- lust" te Rynsburg de 18de landelijke, tevens vierde bollenstreekshow georga niseerd in samenwerking met de ver enigingen: Ko-Plu-Ko te Katwijk; P.V. Lxsse en omstreken; P.V. Noordwijk en P. en K.V. Streven tot Verbetering, Hil- legom. De tentoonstelling wordt officieel ge opend op donderdag 18 december des avonds om 8 uur. Ere-prijzen worden alleen toegekend aan eerste prijswinnaars. Voor het win nen van een collectieprijs zijn 12 punten nodig. De puntentelling is als volgt: U; Voetbalpools voor Hoge Raad De Hoge Raad heeft vandaag drie zaken met betrekking tot voetbalpools behandeld, n.l. cassatieberoepen van L. Brxxnt (Kon Ned. Voetbalbond), die wegens overtreding van de Loterijwet door de rechtbank in Den Haag ver oordeeld is, van de offioier van Justitie te Maastricht tegen J. G. Hermes (Ca ritas), die door de rechtbank te Maas tricht is vrij gespróken van de ten laste gelegde overtreding der Loterijwet en van J. oodbergen (Voetbalpool De Graafschap), die wegens overtreding dier wet is veroordeeld door de recht bank te Arnhem. Mr. C. R. O. Wijcker- hld Bisdom, te 's-Gravenhage, pleitte in de zaak van de K.N.V.B. Voetbaltoto's zijn - aldus pleiter ter toelichting van een drietal cassatiemid delen - zeer populair en is het kwaad moeilijk uit te roeien. Het standpunt van de voetbalbond is, dat men dit feit moet aanvaarden. Er is een behoefte aan een voetbaltoto en dan liefst een grote, nationale toto. Pleiter ging hier na verder in op de geschiedenis der be staande toto van de KNVB en het ver volgingsbeleid, ook ten aanzien van an dere pools. Nederland is thans geworden - aldus eindigde pleiter zijn pleidooi - een „to talitaire" staat. Wanneer deze toto ver boden zou worden, zou een chaos ont staan van toto's van alle mogelijke clubs. De advocaat-generaal mr. Van Oosten zal in deze zaak conclusie nemen op 9 december. In de Caritaszaak heeft mr. Ph. C. M. van der Ven te 's-Gx*avenhage het be roep tegengesproken. Het gaat hier om 30.000 deelnemers, die inderdaad een be sloten kring vormen, gezien de hechte relatie onderling en tot de vereniging. De requirant dient volgens pleiter, niet ontvankelijk te worden verklaard, om dat het hier een beperkte vrijspraak be treft. Ook in deze zaak zal mr. Van Oosten op 9 december conclusie nemen. In de derde zaak werd niet gepleit. Soldaat na vaccinatie overleden Naar de Legervoorlichtingsdienst mee deelt, is vannacht in het St.-Lauren- tiusziekenhuis te Roermond overleden de 19-jarige dienstplichtige soldaat G. A. Langenhof uit Rijssel (O.) ten gevol ge van encephalitis post vaccinalis (complicatie na primo vaccinatie). De soldaat, die ongehuwd was, was in op leiding bij het derde depot infanterie te Roermond. Nederlandse vorderingen op Indonesië: f 243 miljoen In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer heeft minister Luns in zijn me morie van antwoord op de begroting van Buitenlandse Zaken het volgende overzicht gegeven van de Nederlandse vorderingen op Indonesië. Het totale bedrag, dat Nederland uit hoofde van leningsovereenkomsten van Indonesië op ultimo september 1958 te vorderen heeft, is derhalve te becijfe ren op f. 138,4 miljoen. Voorts is Indonesië 15 miljoen gulden aan Nederland schuldig voor een bij drage in de teruglevering van zilver aan Amerika. En tenslotte heeft ons land een vordering van negentig mil joen gulden op Indonesië wegens uit betaalde pensioenen aan oud-over heidsdienaren van Indonesië. Met ingang van 7 december hervormde kerkdiensten in dr. Van Voortbuysenschool ZZG; ZG; GG en G resp. 5-4-3-2 en 1 punt. De show wordt ingedeeld in Hoen ders; Trio's; Krielhoenders; Konijnen (grote-, midden- kleine- en dwergras sen) sierduiven enz. Studenten hebben in de afgelopen nacht een van de lichtpalen, welke juist gis'tei-avond aan beide zijden van de Breestraat zijn opgericht, uit baldadig heid vernield. De straf bleef niet uit, wa,nt de paal viel dwars door een glas ruit van het huis waar de studenten verblijven. Omwonenden hebben bij de politie een klacht ingediend wegens het verstoren van de nachtelijke rust. LEIDERDORP UITVOERINGEN SPORTCLUB „SPARTA". De sportclub „Sparta" hield gisteren in het Dorpshuis de eerste uitvoering. Gisteren waren de kleintje aan de beurc, die voor een gezellige avond zox-gden. Vandaag en morgen worden de onder linge wedstrijden voortgezet en don derdagavond is de grote avond, waaraan ook leden van D.O.S. uit Leiden zullen deelnemen. DAMNIEUWS LDC speelde voor de competitie tegen LDV 2 uit Leiden. De voorlopige uitslag is 7—7. De vexmoedelyke uitslag is 11—9 in het voordeel van LDV. De onderlinge uitslagen waren als volgt: C. Deege naars (LDC)—Teleng (LDV 2) afgebro ken; J. van Sandijk—S. v. d. Wijngaard afgebr.; A. v. d. ZwanM. Brinks af- gebr.; D. HassefrasJ. Dxeef 11; J. Marijk—W. Klein 1—1; W. Wolff—n.o. 2—0; L. Matze—P. Mark 0—2; G. H. OostergoA. Sladek 11; C. de Koning Mazurel 2—0; C. Verweij—C. Klinken berg 0—2. RAADSVERGADERING De raad komt a.s. vrijdagavond om 7.45 uur weer bijeen in openbare zitting. BURGERLIJKE STAND Geboren: Rosita, dr van L. Blok en M. de Ridder. Ondertrouwd: W. J. Nagtegaal, 23 jaar en P. Kranenburg, 26 jaar. Getrouwd: W. Overdijk, en J. M. H. Prangers, G. Klinkenberg en IJ. C. van den Hoogen. Overleden; C. Mitus, 79 jaar, echtgenote van J. P. Vervark. VOORSCHOTEN JEUGDSHAAKKAMPIOENSCHAP Het bestuur van de Schaakvereniging „Voorschoten" heeft besloten voor het eerst na 1950 weer een toernooi om net jeugdschaakkampioenschap van Voor schoten te organiseren. Omdat gedu rende enkele jaren deze vereniging niet over een gunstige lokaliteit kon be schikken, heeft men deze toernooien niet kunnen houden. Nu heeft men het nieuwe gebouw Leidseweg 15, naast de Gereformerd Kerk, als speellokaal. Het ligt in de bedoeling die schakers en beginnelingen te laten deelnemen, die vóór maart 1959 de 20 jaar niet be reiken. De deelneming is gratis. De wedstrijden worden gehouden op twee middagen in de kerstvakantie. Zowel voor meer geoefende spelers als voor geginnelingen zijn er aantrekelijke prij zen beschikbaar. Inlichtingen en aanmeldingen bij de I t 41 en N. I WASSENAAR Intocht Sinterklaas Zeer groot was zaterdagmiddag bij de Haven de belangstelling van kinderen en van ouderen voor de officiële intocht van Sint-Nicolaas, die op uitnodiging van de Wassenaarse Middenstandsactie naar Wassenaar is gekomen om luister by te zetten aan het begin van de december-actie, die onder het motto „Spaanse weken" in Wassenaar gehou den wordt. Nadat de kapel van de Marine-luchtvaartdienst van het Vlieg kamp Valkenburg een feestelijke rondgang door net dorp had gemaakt, luisterden deze marine-muzikanten de aankomst van de Sint op met een toe passelijk Sint-Nlcolaaslied. De Sint ar riveerde op een met vlaggetjes versierde boot. Hij werd verwelkomd door de loco-burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg, die de goedheiligman de vex-zekering gaf, dat de jeugd van Wassenaar in het afgelopen jaar goed heeft opgepast. De Sint antwoordde met de beste wensen voor de gemeente, overhandigde de loco- bux-gemeester een geschenk en besteeg daarna zijn witte schimmel voor een lange rondrit door het dorp. Daarbij werd hij begeleid door een muziekkorps eerst Excelsior, later St.-Laurentius uit Voox-schoten door edellieden te paai-d en door bereden Rijkspolitie van het detachement aan de Buurtweg. Overal trok de stoet veel belangstelling. ARKA VIERDE ZILVEREN FEEST De afdeling Wassenaar van de Alge mene R.-K. Ambtenarenvereniging heeft het 25-jarig bestaan herdacht met een Hoogmis in de St.-Willibrord- kerk, die werd opgedragen door de gees telijk adviseur, kapelaan G. H. Lager- berg, met een feestelijk ontbijt in de foyer van het R.-K. Verenigingsgebouw en met een feestavond. Aan het ontbijt sprak de voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer L. G. de Koning een rede uit, waax-in hij hulde bx*acht aan de initiatiefnemers van 25 jaar geleden en dankbare woor den wijdde aan het goede gehoor, dat de wensen van de organisatie via het georganiseerd overleg altijd vinden bij het Wassenaax-se gemeentebestuur. De burgemeester, die met zijn echtge note en met wethouder dr. Veraart aan dit ontbijt aarxzat, wenste bestuur en leden geluk namens het gemeentebe stuur. De heer S. F. Fluitsma deed dit namens het hoofdbestuur. Nadat kape laan Lagex-berg gewezen had op de geestelijke taak van de ARKA. sprak namens de leden de heer H. A. M. G. ten Harkei. De feestavond werd ver zorgd door het Haarlems Radio Cabaret onder lading ran Harry Meijer. De sterke stadsuitbreiding in Leiden- Noord maakt het voor de Hervormde Gemeente gewenst, dat ook in dit stads gedeelte een mogelijkheid werd gescha- BEURSOVERZICHT Scherpe reactie voor internationals Amsterdam, 25 november. Er voltrok zich vanmiddag ter beurze een scherpe reactie voor vrijwel alle internationale waarden. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de flauwe tendentie die gisteren in Wall Street aanwezig was. Voor de zwakke markt in New York werden verschei dene factoren aangewezen o.a. de rem op het economisch herstel, de situatie Korte gedingen tegen twee transportarbeidersbonden Ook de Scheepvaartvereeniging Noord te Amsterdam, voor wie mr. W. baron van Haersolte optreedt, heeft de dag vaardingen voor de korte gedingen te gen de hoofdbesturen van de Neder landse Bond van Vervoerspei'soneel (NVV) en de Ned. R.-K. Bond van Transportarbeiders „St.-Bonifacius" (KAB) te Utrecht doen uitbrengen. De R.-K. bond heeft zaterdag besloten zich achter de actie tot boycot van de onder goedkope vlag varende schepen te stel len. In de dagvaarding wordt - evenals in Rotterdam - aan de president gevraagd gedaagden te bevelen binnen 24 uur na het vonnis de aan hun leden en andere havenarbeiders gedane aanzegging tot deelneming aan de boycotactie in te trekken op straffe van een dwangsom van f. 100 voor iedere dag dat zij in ge breke blijven. Stoeiende fietsers: één dode De 13-jarige P. van der Kolk te Lemelerveld is gisteravond, toen hij per fieits van school op weg naar huis was, door een passerende vrachtauto gegre pen en op slag gedood. De jongen was aan het stoeien met enkele vriendjes, waardoor zij met zijn vieren naast elkaar kwamen te rijden, juist toen de auto hen reeds dicht was genaderd. glaasje I pen tot het 's zondags houden van gods dienstoefeningen. Dank zij de mede werking van de gemeente en de leiding van de Dr. A. van Voorthuysenschool is hiervoor een gelegenheid gevonden in deze aan het verlengde van de Mamix- straat staande school. Met ingang van zondag 7 december zullen in het vervolg iedere zondag om tien uur in deze school godsdienstoefeningen worden ge houden. In deze eerste dienst zal ds. M. Ottevanger, wykpx-edikant van de Marewijk, waaronder ook Leiden-Noord ressorteert, voorgaan. (Foto L. D./Van Vliet) in Berlyn en de belastingverkopen in verband met het naderende einde van het jaar. De koersdaling in Wall Street was de grootste sedert drie jaar. Wie gedacht had, dat het Damrak vandaag met een overweldigend aanbod op de markt zou komen, kwam bedrogen uit. Wel bestond er bij de opening van de markt in vrijwel alle hoeken een grote drukte, echter na tien minuten was het, behalve in de Philipshoek, volkomen x-ustig. De koersverliezen wa ren dan ook zeker niet in overeenstem ming met de omvang van de gedane zaken. In Philips (vandaag worden de derde kwartaalcijfers van dit concern nabeurs bekend gemaakt) ging nog het meeste om. Het aanbod werd gretig door de arbitrage opgenomen voor buiten landse rekening. Dit kon echter niet verhinderen dat de koersdaling voor de aandelen, t.o.v. de slotkoers van giste ren, circa 20 punten betekende. De aan delen schommelden rond de 391 tegen de vorige dag 412I/2. De 5% converteer bare obligaties Philips noteerden circa 9 punten lager. Voor Unilevers was de belangstelling gering. De stixkken wer den op 442 verhandeld en verloren circa 18 pixnten. Aku's waren gevoelig lager bij een notering van 232, minus 10 pun- texx. Kon. Olies ondergingen een koers verlies van f. 6 vergeleken bij de slot koers van maandag. Aandelen KLM hielden zich zeer goed en werden bijna f 1.lager vernomen. De scheepvaarten ondergingen een verdere koersafbrokkeling van 1 tot 3 punten. Ook in deze sector bleef de handel binnen zeer nauwe grenzen. Van de cultures verloren HVA bij ge ringe omzetten circa 6 punten. Delimin f 1.50 en Senembah's werden 4 punten lager op 117 verhandeld. Het bestuur van de Senembah staat niet afkerig tegenover het eventueel redelijk bod op alle uitstaande aandelen van de maat schappij door derden, aldus een mede deling van het bestuur in de heden ge houden buitengewone vergadexing. Staatsfondsen gemakkelyk. In de lo cale sector waren vrijwel alle fondsen eveneens lager bij een zeer beperkte omzet. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 november Londen 10.57 Vs—10.57%; New York 3.76ft—3.77W. Montreal 3.8913—3.90^; Parijs 89.8089.90; Brussel 7.57%— 7.58%; Frankfort 90.40%—90.45%Stock holm 73.06—73.11; Zürich 86.41%— 86.46%; Zürich <vr. fr.) 87.90—87.95; Milaan 60.57%—60.62%Kopenhagen 54.65%—54.70%; Oslo 52.84—52.89; We nen 14.59%—14.60%; Ankara 3.80y4— 3.80%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Dinsdag 25 november ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Industr. Obligatie: Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 33/4 93% 92% L Grootboek obl. 3% 79% Ned '47 3% (3) 90% 8911 94% 94 92A 91% 92 9111 85% 85% Ned '54 3% 88% 88% 87% 87% Ned. '55 II 3% 89% 89% L 88% 88 H Dollarlng '47 3 91% 91% Investeringscert 3 95% 95% Ned 62-64 3 94% 94% Cert. NWS 2% 6012 91% 91% Grootboek '46 3 88% 110% 110 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmij. Amst. Rubber Deli Mij .en (Ver.) H.V.A Java Cult. Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkei's Patent (v.) Calvé Delft eert Kon. Pap. v Gelder Hoogovens eert Mliller en Co. NJB Ned. Kabelfabr. Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr (f.20.— idem (50 a f.20.—) Holl Amer lijn Java China Paket KX.M Ned Stoomv Mij Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert Kon. Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 95% 93 Den Haag 1954 3% 86 Leiden 1947 3%94B R'dam "37 I-m 3% 91% 34 33 130 124 180 178 68% 65% 130 126.65 129% 121% 25% 25% 121% 116 11% 11% 2427/8 229 204 200 361 343 191 187 341 330 345% 336 299 290 412% 387% 187 180 459y4 440% 210 205 188% 183% 799% 770 193 187 192.70 186.40 153% 149% 135 131 104.80 104 155% 152% 132% 131 156 150% 130% 129% 257 246 143 140% 139% 133% Philips Dollarlng '51 96 96 Premieleningen 100B 98 89 88 A'dam '56 12% 87% 86% A'dam '56 II 2% 95 y8 95% Eindhoven '54 2% 85% 85% Enschede '54 2% 82fJ 83 Den Haag '52 I 2% 96'/8 96% 96% 96% R'dam '52 I 2% 97% 96 Vi 97 106f* 107% Utrecht '52 2% 98 98% Z.-Holl. 1957 2% 105 105% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 245% H.B.U. eert210% Rott. Bank 198 Twentsche Bank 185 Industrie Ondernemingen 242 210 198 183% Albert Heyn Borneo Sum. H. My Ned. G. en Sp. fabr Kon. Ned Grofsm Internatio Rott. Droogdok My 274 42 235 118% 85% 560 Sikkens Lakfabr '53 570B Tieleman en Dros Ned. My Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service Genera] Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 7% 83 y8 29A 85% 60 48% 58% 47% 98 68% 77% 34% 87% 41% 115 85 545 444 7 82% 5% 28% 83 57% 46% 57% 46% 96 65% 75% 84% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edeimet. Kon. AA Pref. w.a idem Electrolas B Holl Constructie Ing Dur v Bouwnyv ld. y4 div. 1958 Int Kunststuii Lno Leidsche Woisplnn Ver Touwfabrieker Wernink': Betonm Van Wijk Textiel V.K 24/11 55% 54 62 295 318 314% 159 150 45 44% 191 192 193 100B 102 61B 61% 102% 103GB

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7