Een blok van Algerijnse ja-broers naar liet nieuwe Franse parlement PROF. MOLENAAR OVERLEDEN Gematigde nationalisten wagen zich niet in het niemandsland tussen Frans leger en de FLN Ex-legerpsycholoog Schneider is plotseling aan bekennen geslagen Aambeien? HEMOTABS >-4/ 7/uis cfeTiei Oud juridisch hoogleraar te Leiden en lid Eerste Kamer Optimisme over liet Amerikaanse toeristenbezoek aan Nederland 97ste Jaargang Dinsdag 25 november 1958 Derde blad no. 29604 (Van onze reisredacteur) Algiers, november. Ik heb dezer dagen de eerste leden van het nieuwe Franse parlement ontmoet. Het waren vier mohammedaanse Algerijnen en een Fransman, die, hoewel de verkiezingen in Algerije nog gehouden moeten worden, reeds enige tijd zeker zijn van hun zetel in het Palais Bourbon en van de 3500 gulden, welke zo'n zetel maandelijks zal opleveren. Zij staan namelijk kandidaat op de enige lijst van het kiesdistrict Tizi Ouzou, een ietwat mottig plaatsje in het bergland van Kabylië. Drie van de vijf ontvouwden mij hun programma, een Corsicaanse ex-commissaris van politie, een spitse, jonge Algerijnse schoolmeester, en een vrij sterk naar cognac riekende Kabyl. De politieke bijdrage tot het gesprek van de twee anderen, enigszins onduidelijke Algerijnen, beperkte zich tot ijverig ja-knikken. Deze vijf afgevaardigden zullen straks, deel uitmakend van het parlementaire blok van Algerije (21 Fransen en 46 Algerijnen) meebeslissen over zaken als de Euromarkt en Frankrijks rol in het Westelijke bondgenootschap, over sociale en economische problemen. Maar met vragen naar hun standpunt inzake zulke details moet men de gedeputeerden van Tizi Ouzou vooralsnog niet lastig vallen. Hun politiek program omvat slechts één punt: „l'Algérie Fran^aise", de eenheid van Algerije en Frankrijk. Fellaglia-chef is ongrijpbaar In een hen door het Franse gouver nement ter beschikking gestelde heli kopter, onvermoeibaar voortsnorrend van het ene bergdorp in Kabylië naar het andere, blijven zij hameren op dat ene punt. Waar zij de enige lijst vor men, zou men zich kunnen afvragen waarom zij zich zoveel moeite getroos ten. Welnu, hoewel zij geen concurren tie te duchten hebben, is er een ander soort oppositie in Kabylië: vijfduizend FLN-rebellen onder leiding van de legendarische fellagha-chef Amiroesj, op wie 45.000 Franse Alpenjagers tever geefs jacht maken in de wilde „djebels", de bergen van dit Algerijnse hartland. Tegenover hem willen de vijf kandida ten de stemmen van een zo hoog moge lijk percentage dér ingeschreven kiezers op hun naam brengen. Vandaar hun niet aflatende campagne. Vandaar ook de uitgebreide voorbereidingen van het Franse leger om straks de kiezers van Kabylië „veilig, vlug en voordelig" naar de stembureaus te brengen. Men moet hen immers beschermen tegen de ter roristische intimidatie van de FLN, hen In de gelegenheid stellen zich vrijelijk uit te spreken. Zeker geen elite Nu mag de keus in Tizi Ouzou, gelijk in twee andere kiesdistricten met een enlkele lijst, wel uiterst beperkt heten, in de andere zestien waar meer dan één lijst circuleert, is zij nauwelijks groter. Want die lijsten verschillen in feite alleen in de volgorde waarin zij de woorden „integratie, nationale vernieu wing, eenheid en Algérië Fran<?aise", in hun vaandels hebben geplaatst. Is dat „de waaier van alle politieke schakerin gen in Algerije", die De Gaulle wenste, is dat de Algerijnse politieke elite waar mee hij de toekomstige status van Algerije wilde regelen? Zeker niet. Uit gezonderd de vooralsnog theoretische mogelijkheid, dat twee of drie van de Algerijnse afgevaardigden zich na de verkiezingen zullen ontpoppen als gema tigde nationalisten, valt te voorzien, dat het Algerijnse blok in het Franse par lement straks gedwee de onwezenlijke theorie zal herkauwen, dat Algerije Frans is. En voorts ook In alle andere kwesties even gedwee de orders van Soustelle en zijn rechtervleugel zal vol gen. Wiens schuld is het, dat De Gaul le's plannen om de Algerijnse kwes tie op een nieuw spoor te brengen, op 30 november aanstaande zo'n jammerlijk echec zullen leiden? Wie heeft de gematigde nationalisten, die er in Algerije ongetwijfeld zijn, verhinderd zich kandidaat te stel len? De verleiding bestaat öf het Franse leger öf de FLN als boosdoe ner aan te wijzen. Hoewel het Fran se leger in Algerije niet bewust de orders van De Gaulle saboteert, staat vast, dat het geenszins bereid is actief te bevorderen, dat straks in het Franse parlement min of meer dezelfde ideeën zullen worden verkondigd, die het momenteel in Algerije zelf te vuur en te zwaard bestrijdt. Mes in de rug Om gedaan te krijgen, dat de gema tigde nationalisten zich kandidaat zou den stellen, was méér nodig dan een passief toelaten van die mogelijkheid. In feite zou men die nationalisten moe ten dwingen om vandaag openlijk de gedachten te verkondigen, die hen gisteren aan een martelbehandeling van de „elektriciens en badkuipspecialisten" van Generaal Massu zouden hebben blootgesteld. Zelfs al zouden die natio nalisten dit risico willen lopen, dan rest hun een ander: een mes in de rug, want de FLN wil van geen compromis weten. En niet alleen uit vrees maar ook uit politiek realisme willen de gematigde nationalisten de FLN niet eenvoudigweg negeren. Het feit, dat deze Algerijnse verkie zingen een klucht met tragische gevol gen dreigen te worden, ligt minder aan het Franse leger of de FLN, dan wel aan het feit, dat in een oorlog zonder pardon een democratische verkiezing een vol slagen onmogelijkheid is. Iedere poli tieke wandeling in het niemandsland tussen de twee elkaar op leven en dood bevechtende kampen is een kansvolle poging tot zelfmoord, dat kan zelfs het onbetwistbaar persoonlijk prestige, dat De Gaulle in Algerije geniet, niet ver hinderen. Vandaar dat de overgrote meerder- 'heid der Algerijnse afgevaardigden straks wederom uit „beni-oui-oui", zal bestaan, uit ja-broers, mensen wier lot al met Frankrijk verklonken is. Het geen in Algerije geen pretje hoeft te zijn, want het percentage der kandida ten van wie een of meer familieleden al door de FLN vermoord zijn, is hoog. Ook wanneer eens in Frankrijk zélf een meerderheid de mythe van het Franse Algerije eindelijk zal verwerpen, zullen deze afgevaardigden zich nog aan die mythe vastklampen. De moge lijkheid, dat dit Algerijnse parlemen taire blok op een kwade dag een blok aan Fr ankrijks been zal worden, lijkt geenszin# Men wil geen anderen Een voorproefje van die mogelijkheid gaven de vragen, die twee collega's van grote Franse kranten aan de Algerijnse afgevaardiden van Tizi Ouzou stelden. Die vragen waren zo sceptisch, zo ironisch, dat de naar cognac ruikende Kabyl razend opsprong en schreeuwde: „Als U onze verklaring van trouw aan Frankrijk verkeerd durft te interprete ren, dan zal ik U". En een even pijnlijk staande verkiezingen. moment deed zich voor in het werkver trek van generaal Faure, de militaire en burgerlijke commandant van Groot- Kabylië. Deze generaal die twee jaar geleden dertig dagen vestingstraf kreeg wegens een komplot tegen de wettige Franse regering, die eens in Lyon kan didaat stond voor de Poujadisten en die men derhalve moeilijk een brandende liefde voor de parlementaire democra tie kan toeschrijven, geneerde zich kennelijk, toen hij voor de Franse en buitenlandse journalisten moest uitleg gen, hoe het kwam, dat er in zijn ter ritoir maar één lijst was. Zijn adjudant had trouwens al eerder verklaard: „de generaal zou het écht leuker hebben gevonden, wanneer er twee lijsten waren. Trouwens de huidige kandidaten hebben alles geprobeerd om andere aan te moedigen een tweede lijst te vormen". Generaal Faure, een overigens bijzon der intelligent man, mompelde wat in de geest van: „kandidaten hier zijn bij zonder eerlijk en moedig. Werkelijk de vijf besten van de streek. De hele be volking staat achter hen. Ik heb gepro beerd anderen te helpen, maar men wil hier geen anderen". Hij kuchte, wreef zijn bril schoon en zijn verlegen toon verdween pas, toen hij over zijn grote tegenstander, de rebellenleider Amirousj sprak. Hij wees ons uit het raam de schuilplaatsen van de onvindbare Amirousj in de bossen en de besneeuw de bergtoppen van Kabylië. Hij sprak over „die donderse kerel" met haast onverholen bewondering en raadde ons aan voor vier uur 's middags naar Algiers terug te rijden om niet in een FLN-hinderlaag te vallen. Dat bracht ons terug in de werkelijkheid van Algerije. Die werkelijkheid ligt nog steeds in de oorlog, en niet in de aan- Een onverwachte trending in Bonner proces (Van onze correspondent te Bonn) Robert Schneider, de man die eens chef-psycholoog van het Westduitse leger was dapk zij een reeks oplichterijen en vervalsingen, is dezer dagen voor de rechtbank te Bonn plotseling aan het beken nen geslagen. In de afgelopen twee maanden had hij steeds ont kend, maar nu kwam hij over de brug. De biecht van Schneider komt er op neer, dat hij toegeeft 14 van de hem verweten 17 gevallen van oor kondevervalsing en vijf van de zeven gevallen van bedrog te hebben mis dreven. Terwijl iedereen in de rechts zaal opnieuw het in duizenderlei bochten wringen van de bijzonder handige Schneider verwachtte, zei hjj bij het begin van de zitting: „Het is Advertentie dit tabletje en U stilt de pijn* Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal met Hemotabs. 'n Nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. Geen zalf of zetpillen meer nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevorderen ge nezing: ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, bevorderlijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. "n Complete kuur f. 1.47 Bij Apothekers en Drogisten. verschrikkelijk moeilijk om alles te zeggen, ik was tot dusver zo negatief omdat ik geen vertrouwen in de rechtbank kon vinden. Ik had het ge voel, dat men mij hier tot een ge woontemisdadiger wilde bestempelen en mij geen intelligentie wilde toe schrijven". Echt zijn volgens Schneider zijn eind diploma middelbare school en zijn doc torsbul in de psychologie, maar doctor in de medicijnen is hij niet. Hij stu deerde slechts vier jaar medicijnen, ver valste een verklaring, waardoor bleek dat hij meer jaren had gestudeerd en fabriceerde tenslotte een benoemings oorkonde voor arts. Al deze en vele an dere vervalsingen had men voetstoots geaccepteerd. Hoe simpeler zij er uit zagen, zei Schneider, hoe makkelijker de mensen er in liepen. Hij deed ook uit de doeken, dat hij in zijn soldaten- boekje aan het vervalsen was geslagen en zich onder meer het ijzeren kruis had toebedeeld, hoewel hij nooit enige oorlogsonderscheiding heeft ontvangen. Zelf-analyse Schneider speelde ook op deze zit ting ijverig de psycholoog. Hij ging met zijn reeds beruchte breedsprakigheid over tot een „analyse van het eigen in nerlijke leven", waarbij hij o.m. zei, dat hij meer dan normaal eerzuchtig was, hetgeen hij afleidde uit zijn zucht tot eenzaamheid. De vitaliteit en veelzijdig heid, die niemand hem wil ontzeggen, heeft hij volgens eigen bewering van zijn moeder geërfd, de hardheid, waarop hij zich beroemt, van zyn vader. Hij sloeg zich op de borst voor zijn vlijt en voor het vele werk dat hij verricht heeft en met trots getuigde hij, dat hij als chef- psycholoog van het leger een bevredi gende prestatie geleverd had. Schneider beloofde tenslotte van nu af aan de waarheid te zullen zeggen. Tussen Schneider en de voorzitter van de rechtbank Schroder kwam het zelfs tot een waarachtig geestig debat! De voor zitter stelde Schneiders bekentenissen voor, dat de beklaagde de rollen zou verwisselen en over zichzelf zou gaan oordelen. Schneider zei daarop: „Dat ■4W- Sedert generaties is 4711 EAU DE COLOGNE het traditionele feestgeschenk. Het geschenk,dat ook met Sint Nico- laas met vreugde wordt begroet. »4711« origin. Eau de Cologne .4711« Tosca Eau de Cologne »4711« Troika Eau de Cologne .4711. Mascota Eau de Cologne »4711Rheingold Eau de Cologne •>4711» origin.Eau de Cologne met Eau de cologne zeep. Rheingold Eau de Cologne in vaporisateurx in luxe geschenkkarton. 4711Eau de Cologne zeep, karton a 3 stuks %im komt er op aan hoe ik de beklaagde be oordeel. Werp ik hem in het vuur of geef ik hem een kans? Ik zou hem een kans geven en aan zijn leeftijd denken!" Schroder stelde Schneider toen voor, dat deze zijn eigen oordeel over zichzelf zonder enige goedpraterij zou opschrij ven en in een verzegelde envelop zou afgeven. Na de uitspraak zou men dan het oordeel van de verdachte met dat van de rechtbank kunnen vergelijken. De officier van Justitie in dit proces komt woensdag aan het woord, waarna het proces sneller ten einde zal zijn dan men had verwacht. Op zeventig jarige leeftijd Op zeventigjarige leeftijd is vorige week overleden prof. mr. A. N. Molenaar, oud-hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de sociale wetgeving en lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal sedert juli 1946. Prof. Molenaar heeft in de loop van dit jaar in verband met het bereiken van de pensioenverplichte leeftijd zijn hoogleraarsfunctie neergelegd. Op verzoek van de familie maken wij eerst thans van dit overlijden melding, nadat hedenochtend in alle stilte de ter aarde- bestelling heeft plaats gehad. Ondanks dreigementen Anthonie Nicolaas Molenaar werd op 20 april 1888 geboren te Waddinxveen. Hij bezocht de HBS te Leiden. Na met goed gevolg het staatsexamen te heb ben afgelegd, studeerde hij rechten aan de Leidse Universiteit. Hij beëindigde zijn studie in 1916 met een promotie op een proefschrift getiteld: „Rechtska- rakter der Begrootingswet". Na voltooiing van zijn studie was hij enige jaren als commies-redacteur werk zaam bij de gemeentesecretarie te Utrecht, tot hij het algemeen secreta riaat aanvaardde van het Verbond van Nederlandse Fabrikanten-verenigingen. Bij de fusie van deze organisatie met enige andere industriële top-organisa- ties werd hij met mr. P. W. J. H. Cort van der Linden benoemd tot algemeen secretaris van het Verbond van Neder landse Werkgevers. Zijn universitaire loopbaan ving hij aan in 1927, toen hij werd toegelaten als privaat docent in het arbeidsrecht aan de Leidse Universiteit Deze functie aan vaardde hij op 17 oktober 1937 met een rede onder de titel: „Bronnen van ar beidsrecht". Sedert 1934 waa hty daarnaast toege voegd lid van de Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau te Ge neve. Hij maakte in die tijd reeds deel uit van vele bestuurs- en adviescolleges. Op 30 december 1937 werd hij be noemd tot bijzonder hoogleraar te Lei den in de sociale wetgeving in Neder land, welk ambt hij op 11 februari 1938 aanvaardde met een rede over: „De na leving van arbeidsconventies". Deze nieuwe leerstoel was gevestigd door de Stichting Labor voor de studie van so ciale wetgeving in Nederland. Op 1 januari 1946 volgde zijn benoe ming tot buitengewoon hoogleraar, en op 1 januari 1950 tot gewoon hoogleraar in de sociale wetgeving. Inmiddels had hjj op 23 juli 1946 zijn intrede gedaan in de Eerste Kamer der Staten Generaal voor de toenmalige Party van de Vrijheid, later omgezet in de VVD. Prof. Molenaar heeft in de naoorlogse jaren een zeer actieve rol in de politiek gespeeld, en is herhaaldelijk als .spre ker opgetreden in propagandavergade- ringen. Hij publiceerde verschillende grote en kleinere artikelen op tocaaal* Ondanks de felle aanval van de voorzitter van het in de Verenigde Staten gehouden Asta-congres de Amerikaanse vereniging van reis bureaudirecteuren op de hotellerie in West-Europa, die volgens hem niet of te weinig is ingesteld op de eisen_ van het Amerikaanse toerisme en zijn dreiging, dat de Amerikaanse reisbureaus met een boog om Europa zullen trekken indien de toestand niet verbetert, is de directeur van de Amsterdamse V.V.V., de heer .1. N. Strikers vry optimistisch voor de toekomst. Hy heeft in opdracht van de V.V.V. de Amerikaanse toeristen- markt onderzocht en op het Asta- congres deze dreigende woorden aan gehoord. De heer Strijkers juist terug uit Amerika is van mening, dat Neder land als toeristenland in de V.S. nog altijd zeer veel goodwill heeft. „Willen wij echter niet achterop raken, dan zal de hotelcapaciteit dienen te worden opgevoerd en aangepast aan de mini mum eisen van de Amerikaanse toerist: een niet te luxe kamer met bad of douche en een toilet. Alleen reeds in Amsterdam zullen er minstens 2000 bed den moeten bijkomen in de eerstvol gende vijf jaren". In Amsterdam wordt wat betreft de uitbreiding en de aanpassing reeds het een en ander gedaan. Verscheidene hotels zijn er al toe over gegaan hun kamers om te bouwen. „We gaan daar mee in elk geval de goede kant op". De heer Strijkers meent, dat gestreefd dient te worden naar het opstellen van vastgestelde programma's voor de Ame rikaanse vakantieganger, waardoor economisch en staatkundig terrein in dagbladen en tijdschriften. Aan het einde van het afgelopen aca demische jaar heeft hij afscheid van zijn universitaire werkkring genomen na het bereiken van de pensioenver plichte leeftijd. Prof. Molenaar was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. Oude vrouw door gas vergiftigd De 80-jarige weduwe J. van der WardtKruidenier is door gasvergifti ging in haar woning aan de Eerste Balsemienstraat te Rotterdam om het leven gekomen. Buren roken een sterke gaslucht en waarschuwden de politie. Deze drong het huis binnen en vond de vrouw dood te bed. Bij onderzoek bleek in de keuken, die aan haar slaapkamer grenst, een gaskraan open te staan. De vrouw sliep vaak slecht en had de gewoonte 's nachts op te staan om thee te zetten. De politie vermoedt, dat dit ook thans het geval is geweest en dat de vrouw aan een verkeerde kraan draalde toen ze weer naar bed ging. deze langer in ons land zal vertoeven. De gemiddelde verblijfsduur van de Amerikaan in ons land bedraagt op het ogenblik bijna twee dagen. Mogelijkheden voor intensivering van het Amerikaanse toeristenbezoek aan Nederland ziet de heer Strijkers ook in het volgend jaar te houden herden king van Hudsons reis vanuit Amster dam naar de naar hem genoemde baai, waar hij de stad Albany heeft gesticht, thans 350 jaar geleden. Voorts zullen bepaalde vormen van publiciteit in Amerika door de V.V.V. in samenwerking met de Holland Amerika Lijn en de K.L.M. ter hand worden genomen. Over de juiste vorm wordt nog overleg gepleegd. Tenslotte deelde de heer Strikers mee, dat de grote Amerikaanse ver- voersmaatschappijen zeer optimis tisch zyn over het komende seizoen. Er zijn reeds talrijke boekingen naar Europa verricht. Scherpe koersdaling in Wall Street De Amerikaanse beleggers wachten vandaag nerveus af, of de effectenbeurs zich zal herstellen van de scherpste reactie sedert drie jaar, die zich maan dag heeft voorgedaan. Deskundigen schatten, dat de markt waarde der te New York genoteerde effecten in een dag tijds 6.7 miljard dollar is gedaald. De koersdalingen, ver oorzaakt door talloze winstnemingen, liepen tot vyf dollar per aandeel. Make laars noemden verscheidene oorzaken van deze scherpe reactie. Volgens som mige makelaars waren de beleggers nerveus geworden door de, overigens minder ingrijpende, reactie van vrijdag j.l. en trachtten zy gisteren zich nog met winst terug te trekken uit een markt, die haar langdurige opwaartse beweging scheen te eindigen. De onzekerheid over Berlijn en een gevoel van onbehagen over het stag neren van de opgang uit de economische recessie waren andere oorzaken, die men in Wall Street noemde.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5