max Factor A.y. Dijk: zijn B. en W. strijdensmoe? max Factor Wethouder Jongeleen: ,,'k Ben nog niet genezen van merenplan" Dassen Peek&Cloppenburg G.G. en G.D. blijft nog minstens twee jaar aan Mare gevestigd GRATIS aanbieding van 97ste jaargang Dinsdag 25 november 1958 Tweede blad no. 29604 Na 6 jaar: merenplan nog steeds in discussie Aangenomen motie-Piena houdt nog steeds vast aan een merenplan Ondanks het feit, dat het Leidse Merenplan: het graven van een meer ten behoeve van zandwinning in de Zwanenburgerpolder onder Warmond, de gemoederen van de Leidse raad reeds zes jaar bezig houdt, gat de afwijzende beschikking van Ged. Staten van Zuid-Hol land, de raad gistermiddag weer stof tot ellenlange discussies. Ruim twee uur heeft men over deze zaak vol weten te praten. Het feit, dat B. en W. niet tegen deze beslissing in beroep bij de Kroon zijn gegaan, wekte bij de heer A. van Dijk (R.-K.) de indruk, dat het College strijdensmoe was. Wethouder Jongeleen, die in deze zes jaar voor de zoveelste maal het standpunt van het College moest verdedigen, liet de heer Van Dijk daarover niet in het onzekere. „Ik ben", zo gaf hij met stemverheffing te kennen, „nog niet genezen van het merenplan. Ook thans heb ik nog een merencomplex". Hoewel de raad het in het algemeen betreurde, dat B. en W. niet tegen de beslissing van Ged. Staten in beroep zijn gegaan, nam hij aan het einde van de discussie toch een door de heer Piena ingediende motie aan, waarin het College, in nauw overleg met de Leiden omringende gemeenten, werd uitge nodigd, maatregelen te treffen om door middel van een merenplan „of op andere wijze" in de benodigde zandwinning te voorzien. Over houding G.S. bitter teleurgesteld De heer Piena (P. v. d. A.), die de dis cussie opende, zeide, dat zijn fractie in de vergadering van 3 november-j.l. on aangenaam was getroffen door de mede- Advertentie een exclusieve St.NlcoIaas collectie, o.a. //Terylene//, de das met de langste levensduur, wasbaar en gg kreukvrij zuiver zijde - een Sint Nicolaasaanbiedirg voor de speciale 095 prijs van U Italiaanse import Ipura Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen Nieuwe Haagse wethouder (Van onze Haagse redactie) Ter voorziening in de vacature, welke in het college van B. en W. was ont staan door de benoeming van de heer mr. J. van Aartsen tot minister van Verkeer en Waterstaat, heeft de ge meenteraad van Den Haag gistermiddag mr. R. M. Reenen, de kandidaat van de Prot. Chr. raadsfractie, tot wethouder gekozen. Op de heer Van Reenen, die - evenals de heer Van Aartsen - tot de A.R. Partij behoort, werden 37 stemmen uitgebracht. Twee stemmen waren blan co. deling van de burgemeester, dat Ged. Staten hun toestemming hadden ont houden aan de ontgronding van het merenplan. Naar twee kanten valt deze teleurstelling uiteen, t.w. het niet verle nen tot toestemming van deze ontgron ding en de houding van B. en W., waar door de raad lang in het onzekere werd gelaten. Bij schrijven d.d. 6 januari j.l. hadden G.S. het College reeds op de hoogte gesteld van hun voornemen „ter zake op grond van de belangen van de landbouw afwijzend te beschikken". Op 17 juli j.l. werden B. en W. definitief van dit standpunt op de hoogte ge bracht, waarna het College op 15 augus tus j.l. besloot van de bestaande beroeps mogelijkheid geen gebruik te maken. Eerst op 3 november werd de raad van een en ander in kennis gesteld. Hoewel de heer Piena niet breedvoerig in wenste te gaan op de in het verleden gevoerde debatten in de raad, bracht hij nog eens in herinnering, dat de raad in meerder heid, met het oog op de ontwikkeling van de gemeente, voor dit plan voelde. Terwijl spreker er in kan komen, dat B. en W. van oordeel zijn, dat de behoefte aan zand voor de stadsuitbreiding bin nen de huidige grenzen van Leiden in de loop der jaren steeds geringer is ge worden, opent het nieuwe structuurplan nieuwe mogelijkheden. Naar het oordeel van zijn fractie is 't toekomstige struc tuurplan dan ook niet los te denken van het merenplan. ONBEGRIJPELIJK! De heer Piena betreurde het, dat de raad uit de pers kennis had moeten nemen van het verhandelde in een raadsvergadering te Warmond, waar in gesteld werd „dat Warmond het van Leiden sportief vond, dat deze ge- gemeente niet in beroep bij de Kroon was gegaan". Mede gelet op hetgeen B. en W. van Leiden mededelen t.a.v. de zandbe- hoefte van de toekomstige Leidse agglo meratie, komt het hem onbegrijpelijk voor, dat G.S. hun toestemming aan ontgronding hebben onthouden. Het gaat hier slechts om 45 ha land bouwgrond. Z.i. was het redelijk geweest Wethouder A. J. JONGELEEN nog een merencomplex indien G.S. zich bij hun beslissing had den laten leiden door het op handen zijnde structuurplan. Spreker verwacht te, dat alsnog in gezamenlijk overleg een oplossing werd gevonden. Het is te ho pen, aldus spreker, dat het ministerie van Binnenlandse Zaken in dit opzicht een doeltreffender politiek zal volgen. GROTE GEHEIMZINNIGHEID De heer Van Iterson (Prot. Chr.), die eveneens uitvoerig op de voorgeschiede nis van deze kwestie inging, zeide, dat de „opvoering" van het Leidse merenplan zeer lang heeft geduurd, veel geld heeft gekost en geen resultaat heeft opgele verd. Eertijds belangrijke partners, t.w. rijk, provincie en Ned. Spoorwegen, zijn thans weggevallen. Spreker bestreed de indertijd door wethouder Jongeleen ge maakte opmerking, dat „wanneer Leiden geen zand kon zuigen er geen huis in het plan zuid-west zou verrijzen". Dit is echter geheel anders uitgekomen. Er zijn huizen gebouwd en straten aangelegd. Spreker kon zich dan ook niet aan de indruk onttrekken, dat er rondom dit plan steeds grote geheimzinnigheid is geweest. Waarom is de raad direct na het bekend worden van de beslis sing van G.S. niet op de hoogte gesteld. Hoewel spreker ervan overtuigd is, dat het bouwen op polderpeil moeilijkheden kan veroorzaken, vraagt hij of Leiden hiertoe thans niet moet overgaan. De heer Van Iterson, die thans met voldoe ning constateerde, dat B. en W. van een beroep op de Kroon hebben afgezien, bracht tenslotte in herinnering, dat hij reeds het vorig jaar gewaarschuwd heeft voor de hoge kosten, welke thans reeds met dit nog niet gerealiseerde plan ge moeid zijn (f. 10.000.per jaar aan rente en kosten) TOEZEGGING ZEER VAAG De heer Van Dyk, die, zoals gezegd, uit deze gehele gang van zaken afleidde „dat B. en W. strijdensmoe waren", vond de toezegging van G.S.: dat deze zaak bij het overleg van het structuurplan opnieuw bestudeerd kan worden, maar zeer vaag. Bovendien had spreker de in druk, dat naar het oordeel van het Col lege het merenplan in de toekomst niet meer voldoende betekenis heeft. IN DE IJSKAST Ook de heer Hagens (V.V.D.) vond het merenplan een vervelende en oude ge schiedenis. Spreker achtte het betreu renswaardig, dat G.S. eerst na zovele jaren met een beslissing komen. Een be sluit, dat z.i. vijf jaar te laat komt. Inderdaad is er gebouwd, doch hierbij speelde de kwestie van de zandprijs een belangrijke rol. Komt straks het struc tuurplan aan de orde, dan is het zeker van belang om te onderzoeken of een merenplan geen voordelen biedt. Met de heer Van Dijk is de heer Hagens nog niet gerust op de toezegging van Ged. Staten straks een dergelijk plan in studie te nemen. Moeten wij momenteel akkoord gaan met de beslissing van G.S., voor de toe komst dienen wij waakzaam te zijn. Wel licht moet dit plan t.z.t. weer uit de ijs kast gehaald worden. ZANDWINNING UIT ZEE Nadat ook de heer Ten Broek (K.V.P.) nog eens aandacht aan de behandeling van dit plan in vorige raadszittingen had geschonken, ging de heer Winse- mius (P. v. d. A.) uitvoerig in op de planologische aspecten van de toekom stige agglomeratie, welke een nieuw element in de ontwikkeling van de stad te zien geeft. Met tal van voor beelden maakte spreker duidelijk, dat by een realisering van een structuur plan zeer veel zand nodig is. Volgens de heer Winsemius vormt een Leids merenplan niet de enige mogelijkheid om aan goedkoop zand te komen. Z.i. schuilt ook een goede mogelijkheid in zandwinning uit zee. Het komt spreker onbegrijpelijk voor, dat Warmond notabene op kosten van Leiden het merenplan niet met beide handen heeft aanvaard. Bü realisering van dit plan had Warmond een prachtig waterfront gekregen en daardoor een positie als de Kaag kunnen innemen. Ofschoon spreker toe moet geven, dat bij uitvoering van dit plan landbouw gronden verloren zouden zijn gegaan, is dit slechts 45 ha, nog maar nauwelijks voldoende voor een exploitatie van drie boerderijen. Het is nu eenmaal nood zakelijk, dat alle belangen tegen elkan der worden afgewogen. Dit heeft Rotter dam met zijn Europoort, waarvoor 4700 ha land worden onttrokken, ook gedaan. Volgens spreker zal Leiden terdege aandacht moeten besteden aan plannen, waardoor de gemeente aan goedkoop zand kan komen. Doet Leiden dit niet, dan wordt het een stad met dure wonin gen. In dit verband pleitte de heer Win semius voor een spoedige indiening van een herzien merenplan en het ter hand nemen van nieuwe grondboringen NIET IN DE IJSKAST Prof. dr. Goslings (P. v. d. A.), die ervan overtuigd bleef, dat Leiden met de indiening van dit plan blijk gaf een brede visie te hebben, wees er met na druk op, dat hogere instanties het Lei den mogelijk moeten maken het struc tuurplan te verwezenlijken en hiervoor is zand nodig. Ontvangt men geen medewerking, dan is het zaak, dat Leiden deze instanties onder het oog brengt, dat men dan maar liever van het plan afziet. Spreker bekruipt een gevoel van onbehagen, dat het College niet dieper op deze zaak is ingegaan. Laat men deze zaak toch niet in de ijskast zetten! De tijd dringt! WAAROM GEEN INLICHTINGEN! De burgemeester, die de raad het eerst van antwoord dient, gaf een verklaring waarom het College de raad niet heeft ingelicht. In december j.l. hebben B. en W., aldus spreker, de raad over dit plan uitvoerig ingelicht. Tijdens deze bespre king heeft het College een goed inzicht verkregen over „de stemming van de raad", welke geen twijfel deed bestaan over de" wenselijkheid van dit plan. Bo vendien nam men indertijd een principe besluit. Zouden B. en W„ op aandrang van de raad, in beroep zijn gegaan, dan had men zich gebonden aan een zaak, waarvan men alle overwegingen nog niet kent. Het plan was immers uitsluitend op Leiden ingesteld? Met de plannen voor de Leidse agglomeratie deed een nieuw element zijn intrede. Opnieuw zal nu de zandkwestie aan de orde moeten komen. Een zaak, welke vermoedelijk veel groter moet worden opgezet. Advertentie Onderwijs kan ruimten van voormalig Joodse Weeshuis nog niet missen Het voorstel om een bedrag van f 6555.beschikbaar te stellen voor het treffen van voorzieningen aan en het aanschaffen van meubilair ten behoeve van de kamer van de directeur van de G.G. en G.D. ontlokte gistermiddag in de Leidse raad van diverse zijden kritiek. Niet zo zeer omdat de raad niet overtuigd was, dat deze „armoedige kamer eens een keer flink moest worden opgeknapt", doch meer uit overwegingen van psychologische aard. Men was bevreesd, dat deze opknapbeurt de stimulans weg zou nemen om het gebouw spoedig naar het voor malige Joodse Weeshuis aan de Roodenburgerstraat over te plaatsen. Zo vond mr. Woudstra (Prot. Chr.) het niet verantwoord om een bedrag van f 6555.te investeren in een ge bouw, dat in de naaste toekomst voor afbraak is bestemd. De plannen tot overplaatsing van het gebouw liggen toch immers bij B. en W. gereed? De heer Kortmann (KVP), die in het voor stel had gelezen, dat dit bedrag in vijf jaar kon worden afgeschreven, wilde weten of dit impliceert, dat men nog vyf jaar op een verhuizing moet wach ten. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) vond het tenslotte niet verantwoord om onder deze omstandigheden kosten te gaan maken. Wethouder Menken bracht de raad onder het oog, dat niet alleen de nog niet uitgevoerde demping van de Lan- gegracht de afbraak van dit gebouw tegenhoudt. In het voormalige Joodse Weeshuis zijn momenteel nog een la gere- en een kleuterschool gevestigd. Ligt het in de lijn der verwachtin gen, dat de lagere school in 1959 naar het nieuwe gebouw aan de Oppen- heimstraat wordt overgebracht, voor het onderbrengen van de kleuter school is tot op heden geen oplossing gevonden, zodat de zo dringend ge wenste verplaatsing van het gebouw van de G.G. en G.D. nog wel enkele jaren op zich zal laten wachten. In dien er een mogelijkheid was geweest om dit voornemen binnen twee jaar te realiseren, waren B. en W. met geen voorstel tot modernisering van de directeurskamer gekomen. Het is niet uitgesloten, dat dit nog 3 a 4 jaar gaat duren. ACHTERGEBLEVEN GEBIED Hoewel de wethouder toe moest geven, dat het huidige gebouw van de G.G. en GX>. verre van ideaal is, voldoet mo menteel de dokterskamer aan redelijke eisen. De administratie en de direc teurskamer liggen echter in een „achter gebleven gebied". Vooral deze laatste is weinig representatief, vandaar dit voor stel. Mr. Woudstra, die deze mededeling Ivoor d G.O. en GD. teleurstellend noemde, verwacht dat men zo spoedig mogelijk naar een oplossing voor de kleuterschool zal zoeken. Gezien de uiteenzetting van de wet houder zal hij zich niet tegen het voor stel verzetten, maar hij doet het met pijn. (De burgemeester: wij ook!). De heer De Kier (Prot. Chr.) verwachtte, dat zodra de ruimten van de lagere school leeg komen, deze ook te reser veren voor de G.G. en G.D. Wethouder Van Schaik, die deze gang van zaken eveneens betreurde, zeide, dat er onder de huidige omstandigheden geen andere mogelijkheid was. Hoewel het gebouw indertijd mede voor onder wijsdoeleinden was gekocht, komt het gebouw uiteindelijk aan de G.G. en G.D. ten goede. Indien straks het schoolge bouw aan de Oppenheimstraat wordt opgeleverd zullen hier zes klassen van de openbare lagere school en vier klas sen van de Montessori lagere school worden ondergebracht. Voor de in het gebouw gehuisveste kleuterschool is dan nog geen oplossing gevonden. Ofschoon de bouwplannen van een kleuterschool alle instanties zijn gepasseerd, is thans het wachten op een financiële regeling van de bouw. Wanneer deze afkomt kan spreker nog niet zeggen. Het ligt niet in de bedoeling om als de lagere school uit het gebouw is verdwenen de ruimten meer voor onderwijsdoeleinden beschikbaar te stellen. Na deze uiteen zetting wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. VOORLICHTING VAN ADVIESBUREAU Naar aanleiding van de discussie, welke gisteren werd gevoerd over het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet van f 65.500.voor een olie- stookinstallatie voor Endegeest c.a., waarbij mevr. mr. Glastra van Loon- Boon zijdelings ook het aan B. en W. gegeven advies van het Adviesbureau P. W. Deerns te Amsterdam ter sprake bracht, gaf wethouder mr. Drijber aller eerst een technische uiteenzetting over stoom- en waterpompen en over vol-, halfvol- en geheel automatische olie- stookinstallaties. Met tal van voorbeel den toonde spreker aan, dat deze ver hoogde uitgave, mede met het oog op een besparing van mankracht, verant woord is. Voorts bracht hij de raad on der het oog, dat men er met deze in vesteringen nog niet is. Belangrijke en ingrijpende wijzigingen zullen aan deze gestichten ook in de toekomst nog nood zakelijk zijn. Het College overweegt een en ander in een meerjarenplan vast te leggen. Wethouder Jongeleen, die daarna de kritiek op de adviezen van het Advies bureau ontzenuwde, begrijpt niet waar om de raad geen voorstel aanneemt, waarbij het B. en W. wordt verboden zich van de diensten van dit bureau te bedienen. Reeds eerder het was bij een vorige samenstelling van de raad Red. beluisterde de wethouder dit kritisch geluid. Hoewel er wel eens een fout wordt gemaakt, doch aan alle menselijke arbeid kleven fouten, is het College van mening, dat dit bureau goed werkt. Nadat de heer Jongeleen een opsomming had gegeven van al de werkzaamheden, welke onder het geven van een advies zijn begrepen, wees hij erop, dat indien installateurs een advies zouden geven, dit ook zeker in de aan nemingssom tot uitdrukking zou komen. Het bedrag, dat het adviesbureau in de loop der jaren voor het geven van ad viezen heeft berekend, varieert van f 18.000— tot f36.000.— per jaar. Voor een dergelijk bedrag zou het onmogelijk zijn een gemeentelijke technische ad viesdienst in het leven te roepen. Spre ker becijferde de kosten van een derge lijke dienst zeker op f 63.000.per jaar. De ervaringen, welke B. en W. met het Bureau Deerns hebben opgedaan, geven het College geen aanleiding om naar een ander adviesbureau om te zien. T.o.v. de aansprakelijkheid deelde wethouder Jongeleen mede, dat deze by het maken van een fout, voor rekening van de gemeente komt. Mevr. mr. Glastra van Loon, die niet kon begrijpen, dat ook voor kleine objecten (scholen) dit bureau steeds ingeschakeld werd, gaf de wethouder te verstaan, dat by de a.s. behande ling van de begroting overwogen zal worden een voorstel, waarop de wet houder doelde, in te dienen. Mr. Woudstra zou het op prijs stellen, dat het College eens ernstig studie ging maken van het dragen van verantwoor delijkheid (aansprakelijkheid bij even tueel gemaakte fouten. Kan het advies bureau hiervoor niet verantwoordelijk worden gesteld? De heer Van Dijk zag de adviezen ook voor een leek gaarne in duidelijke taal geschreven. Tenslotte vroeg de heer Ten Broek of in een con tract niet kan worden opgenomen, dat bij een tekortkoming in het bestek, het Adviesbureau aansprakelijk is. Nadat wethouder Jongeleen de raad had toegezegd, dat de kwestie van de aansprakelijkheid door het College in studie zal worden genomen, werd het voorstel z.h.s. aanvaard. Ook met alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen, was dit het geval. GRATIS een royale proeftube hi-fi vloeibare make-up bij aankoop van een hi-fi lipstick Bij daglicht, bij kunstlicht... altijd de zekerheid van zuiver natuurlijke („high fidelity") schoonheid voor u: hi-fi vloeibare make-up plus hi-fi lip stick. Nu beide tezamen voor de prijs van één lipstick. Gratis een royale proefstick pan-stik make-up bij aankoop van een tube INVISIBLE FOUNDATION Geef uw uiterlijk de charme van jeugdige frisheid door de ideale make-up combinatie: Pan-Stik plus de vochtrijke Invisible Foundation. Nu beide tezamen voor de prijs van één tube crème I Benut deze buitenkansjes vandaag nog... de voorraad Is beperkt, de aanbieding tijdelijk I hollywood Imp. Marfac N.V. - Huddestraat 3-5 - Amsterdam OPNIEUW EEN MERENPLAN Wethouder Jongeleen, die met het standpunt van B. en W. is medegegaan omdat het College in een moeilijke positie verkeerde, ging hierna nog eens uitvoerig in op de voorgeschiedenis van dit zesjarenplan. Met diep leedwezen heeft de wethouder van de beslissing van G.S. kennis genomen. Men heeft blijkbaar in deze kring geen begrip van de positie van Leiden in het struc tuurplan. De heer Jongeleen, die over de houding van G.S. bitter teleurge steld is, zegt nog niet genezen te zijn van het merenplan. Integendeel, de afwijzing zal voor hem een stimulans zijn pogingen in het werk te stellen, dat Leiden, met omliggende gemeen ten, opnieuw een merenplan krygt. Spreker gaf de raad de verzekering, dat hij straks de raadzaal niet verlaat met een gebogen hoofd, omdat het College bakzeil heeft gehaald. Het bouwen op polder- of boezempeil Is voor spreker niets nieuws. In 1948 is deze zaak reeds onderzocht. De heer Van Iterson dient goed te be grijpen, dat de woningbouw en de huur van de woningen hem zeer ter harte gaat. Vandaar zijn pogingen en daar voor diende ook dit plan om goedkoop zand aan te trekken. Zand, dat soms tientallen kilometers ver per as moet worden aangevoerd. NAUW OVERLEG EN ANDERS. Nu het structuurplan ook een woordje gaat meespreken, versterkt hem dit in de mening, dat men in nauw overleg met hogere instanties moet zoeken naar een nieuw plan tot zandwinning. Is men hier buiten Leiden niet van ge diend, dan komt het wethouder Jonge leen gewenst voor, dat de gemeente maar van iedere grenswijziging afziet en het Den Haag laat weten, dat Lei den geen rol wil spelen in de ontwik keling van Zuid-Holland. Miljoenen kubieke meters zand hebben wij nodig voor onze toekomstige ontwikkeling. Nogmaals, aldus de wethouder, ik ben nog niet genezen van myn merencom plex. HET EN EEN MERENPLAN De heer Piena, die in tweede instantie verklaarde, dat ook hij het merenplan niet los kan zien van het structuurplan, diende een mede door de heren Hagens en Ten Broek ondertekende motie in, waarin de raad de afwijzende beslissing van G.S. zeer betreurt. Voorts wordt in deze motie gezegd, dat de raad van oor deel is, dat bij een eventuele uitvoering van het structuurplan grote hoeveelhe den zand nodig zijn. Hoewel, aldus de motie, de raad erkent, dat bij het zand- zuigen cultuurgrond verloren gaat, staat daartegenover, dat een te vormen meer een bijdrage levert tot oplossing van een tekort aan recreatie. Op grond van deze overwegingen nodigt de raad het College van B. en W. uit om, in overleg met de omlig gende gemeenten, maatregelen te tref fen om door middel van het meren- - plan „of op andere wyze" zich van het benodigde zand te kunnen voorzien. Bij de discussie over deze motie zeide de heer Van Iterson geen behoefte te hebben aan de voortzetting van de acti viteiten voor het merenplan. Ook de heer Van Dijk wenste de zandwinning niet te koppelen aan het merenplan. De heer Van Weizen was van oordeel, dat de raad nog te weinig geïnformeerd is over de diverse vraagstukken, welke straks gaan BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Peter, zn van W. Gijsman en E. Blok; Willem, zn van D. Niev&art en A. W. van der Linden; Maria Christina, dr van L. Prins en M. C. van der Hoeven; Cornelia, dr. van G. Plug en J. Plokker; Susanna Johanna, dr van A. C. M. Vermeulen en J von Meijenfeldt; Petrus Clemens Maria, zn van J. C. Fles en C. M. J. J. Overdijk; Ro nald Frank Peter, zn van J. C. Bakx en C. L. Nicolaas; Leonardus Johannes Bartho lomew Wilhelmus, zn van T. H, Bakker en J. F. Kooimans; Marion, dr van W. Stout- jesdijk en G. van Barneveld; Albertine Frederika, dr van J. van Egmond en G. A. van Egmond; Johnny, zn van J. P. J, Wijnschenk en N. Nieuwkoop; Jeroen Jo hannes Petrus, zn van A. M? van Kins en G M. J. Zandbergen. GETROUWD T. J. Smids en E. Segaar. G. H. Holtslag en H. H. M. Terveer, J. G. Kaak en A. M. van der Veer, R, J Kylstra en J. Matze, C. J .La Lau en E. Binnendijk. OVERLEDEN H. Bijl, 72 Jaar, weduwe van W. Kamp man, C. A. B. P. Boers, 65 jaar, man, A. Kromhout, 1 jaar, zoon, M. M. de Bakker. 71 Jaax, P. J. H. I. Verwoerd. medespelen. De heer Harmsen (Prot. Chr.) had ook al bezwaar om het meren plan in één adem te noemen met de zandwinning. Z.i. is het voldoende in dien in de motie tot uitdrukking komt, dat B. en W. diligent moeten zijn t.a.v. zandwinning. De heer Winsemius dacht, dat deze bezwaren omzeild konden wor den door te spreken van een meren plan. Naschorsing der vergadering was ook het College van mening, dat beter ge sproken kon worden van „een meren plan, „of op andere wyze", waarmede de ondertekenaars van de motie ak koord konden gaan. Ook de raad, met uitzondering van de heren Van Iter son en Van Dyk, deelde dit gevoelen, zodat de motie z.h.s. werd aangeno men. De heren Van Iterson en Van Dijk wensten geacht te worden tegen te hebben gestemd. De mededeling van B. en W. inzake de ontgronding van het Leidse Merenplan werd hierna z.h.s. aangenomen. Straks kan een merenplan weer in discussie komen. INCIDENT Tijdens dit debat ontstond nog een klein incident tussen wethouder Jon geleen en de heer Van Iterson. Toen wethouder Jongeleen in zyn repliek de heer Van Iterson als „rekenmees ter" verweet steeds in de contramine te zyn, antwoordde deze „dat hy dit niet langer nam", ny zeide steeds met open vizier te hebben gestreden, waarop de wethouder hem toevoegde: „als de heer Van Iterson dit niet neemt, moet hij maar zien wat hij doet. Elk woord, dat ik gesproken heb, neem ik voor mijn volle verantwoor ding".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3