Afd. Leiden Ned. Katli. Graf. Bond bestaat halve eeuw Pauselijke onderscheiding voor jubilerende secretaris Leiden won de finale van het Amateursfestival te Leimuiden Pullovers Herenve: isten PeektCloppenburg Jeugd in volle Stadsgehoorzaal genoot van liet „ScapinG-ballet" 97»te jaargang Maandag 24 november 1958 Tweede blad no. 29603 het afdelingsbestuur. Zijn woorden van gelukwens gingen vergezeld van sigaren en bloemen voor de dames. De huldiging kreeg na een korte pauze nog een bij zonder feestelijk vervolg. Het afdelings bestuur immers wilde nog bijzondere glans geven aan het 25-jarige jubileum als bestuurslid van de heren H. Baars en W. H. J. Overdijk. De voorzitter noemde de heer Baars de bescheiden man in de schaduw, die niet graag heeft dat ergens veel ophef van wordt gemaakt. De waardering van de afdeling werd ook kracht bijgezet met een geschenk: een vulpenset met toepasselijke inscrip tie. In een met humor doorspekt speech- je dankte de heer Baars voor de eer die hem gebracht was. Ongetwijfeld had men bij deze feestelijke zondagmorgen bijeenkomst de beste wijn voor het laatst bewaard, want de huldiging van de ju bilerende secretaris, de heer Overdijk culmineerde in de Pauselijke onderschei ding ..Pro Ecclesia et Pontifice". Na al deze vriendelijke woorden vond men elkaar 's avonds weer terug in de Stadsgehoorzaal, waar een vrolijk en gevarieerd cabaretprogramma werd af gewerkt. In dit weekeinde stond de Leidse afdeling van de Ned. Kath. Grafische Bond in het middelpunt van de belangstelling van het R.-K. organisatieleven in de Sleutelstad. De afdeling bestond een halve eeuw. Bovendien waren niet minder dan elf leden reeds 25 jaar en langer de heer A. Swanen zelfs bijna zestig jaar lid van de NKGB. Zij allen ontvingen een verdiende huldiging, welke als hoogtepunt culmineerde in de uitreiking van de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" aan de „zilveren" secretaris, de heer W. H. J. Overdijk. prijs stelde, deed hij dit woord van ge lukwens met de aanbieding van een bloemenhulde gepaard gaan. Met een enkel woord dankte de voorzitter, de heer G. J. Stokkermans, voor dit sym pathieke geluid, waarbij zich velen in de loop van de middag aansloten. HULDIGING JUBILARISSEN Ook de zondag is voor de jubilerende afdeling een prachtige dag geworden. In de mooie, maar wat koude kapel van het Lyceum aan de Mariënpoelstraat, waren bijna driehonderd leden van de N.K.G.B.-familie bijeen om de dag met een plechtige Hoogmis in te zetten. De geestelijk-adviseur, kapelaan C. W. Thomas celebreerde de H. Mis met assistentie van twee paters van het Franciscanenklooster. In de gezellige aula van het lyceum waren intusen de ontbijttafels gereed gemaakt en hier wachtte de jubilerende N.K.G.B.-ers een smakelijk ontbijt, dat door een strijkje onder leiding van de heer Schrama werd opgeluisterd. Het hoogtepunt van deze gehele fees telijke viering was ongetwijfeld de hul diging van de jubilarissen onder wie er waren, die aan de wieg van deze Leidse afdeling hadden gestaan, n.l. de heren H. van Remundt en J. Vorst. De zilveren feestelingen waren de he ren S. H. J. M. v. d. Aar (die ook der- tien jaar bestuurslid-penningmeester is), C. J. de Heiden, C. Kamphues, D. Kershof en J. Nieuwenburg. Zij allen ontvingen de zilveren onderscheiding van de K.A.B. en een kleine attentie. In verband met hun veertigjarig lid maatschap ontvingen het gouden ere kruis: H. Baars, die ook 25 jaar be stuurslid is, H. de Gunst, J. de Keuning en N. Scheer, terwijl dit kruis ook over handigd werd aan de reeds genoemde gouden jubilarissen. Voor het zestig jarig lidmaatschap dit is in notulen Het jubilerend bestuur. V.l.n.r.: de heren A. N. Jans. K. F. de Bree, W. H. J. Overdijk. kapelaan C. W. Thomas, C. J. Stokkermans. S. H. J. M. van der Aar, C. Ruis en H. Baars. (Foto L.D./Van Vliet) Druk bezochte receptie De feestelijkheden rond deze gouden feestviering zetten zaterdagmiddag in tydens een zeer druk bezochte receptie in het St.-Antoniusclubhuds. Onder de velen, die hier het afdelingsbestuur de hand drukten, waren o.m. wethouder S. Menken, die de felicitaties van het gemeentebestuur aanbood, deken M. Haring, de heer W. L. de Zwager, lan delijk voorzitter van de N.K.G.B., de heren H. Chaudron en M. v. d. Voort, resp. voorzitter en secretaris van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Gra fische Bond, de heer H. de Graaf, voor zitter van de afdeling Leiden van de Alg. Ned. Graf. Bond, de heer F. Arnol- dus van de Districts-Opleidingscommis- sie, de voorzitter van de Districtscom missie voor het typografisch bedrijf, de heer Th. de Wilde, vice-voorzitter van de afd. Leiden van de K.A.B. en voorts tal van vertegenwoordigers van de bij deze Bond aangesloten organisaties en van zusterafdelingen te Den Haag, Delft, Utrecht, Amsterdam, Rotterdam en Wageningen. De voorzitter van de feestcommissie, de heer W. Rijnardus, die de gelukwen sen namens de leden van de jubileren de afdeling aanbood, herinnerde eraan, dat de sociale toestanden rond de laat ste eeuwwisseling van dien aard waren, dat Paus Leo XIII zijn encycliek „Rerum Novarum" de wereld inzond, welke een vredige revolutie onder de arbeiders teweegbracht. Het is, volgens spreker, mede de N.K.G.B. geweest, die deze encycliek in de praktijk heeft ge bracht. Hulde bracht spreker aan de pioniers: van hun arbeid plukken wij thans de vruchten. Aangezien het afde lingsbestuur op geen grote geschenken in Utrecht nagegaan van de heer Swanen is helaas nog geen onderschei ding in de K.A.B. beschikbaar. In af wachting echter van 't creëren van een nieuw eremetaal ontving de 77-jarige heer Swanen een kist sigaren. Sigaren waren er ook voor de andere jubilaris sen en het boek „Stuwen en streven". De voorzitter, de heer C. J. Stokker mans voerde hierna het woord namens WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren; Jaquellne H.. dr van P. A. Oudshoorn en J. van der Welle, Cornelia M. Th., dr van J. H. M. Haverkort en M. J. van Werk. Ondertrouwd: Th. van Egmont, 33 Jaar en E. W. van Wlnsen, 21 Jaar. Goochelaar Averdi eindigde als eerste Het door de Leimuidense Mandolinevereniging „De Tremolando's" georga niseerde amateursfestival, waarvan zaterdagavond in de zaal van de dames Sneeboer de finale werd gehouden is zeer zeker geslaagd te noemen. Namens de organiserende vereniging riep de heer L. de Boer in zijn openingswoord de vele aanwezigen een hartelijk welkom toe. Hü was verheugd over de grote belang stelling. Hij verwelkomde in het bijzonder de juryleden de heren Gé Hofenk uit Leiden en B. Lam en D. de Vries uit Alphen aan den Rijn. Geünieerde Loge van Theosophen DE PLAATS VAN DE MENS IN DE WERELD Onder deze titel werd zondag voor de Geünieerde Loge van Theosophen, Steenschuur 6. een lezing gegeven. Het „geopenbaarde" vooronderstelt een periode van „ongeopenbaard zijn", en dit is de oorsprong van alle dingen. „Het onbekende', zo zegt de theosoof, openbaart zich periodiek en trekt zich na voltrekking van een manifestatie weer terug; het is als een ondenkbare tijd van in- en uitademing. Bij iedere openbaring treden geest en stof naar voren, twee polen van één ge heel. onafscheidbaar en tot in het klein ste atoom aanwezig. En dit is de basis van de gedachte „dat wij allen één zijn", het beginsel van broederschap, dat de theosofie uitdraagt. Mineraal, plant en dier zijn zich niet bewust van de geest, die in hen is. De mens echter, als meest geëvolueerd we zen, kan zich de geestelijke vonk in hem bewust worden. Hij heeft dus de moge lijkheden in zich om tot geestelijke groei te komen, die tot de uiteindelijke volmaking leidt. De theosofie leert, dat de mens een zevenvoudig wezen is: zij onderschrijft de Drie-Eenheid, die eeuwig en onver gankelijk is, een aspect van het „Onbe kende", zich onderscheidend in Ie. geest, 2e. onderscheidingsvermogen of geestelijke ziel en 3e. verstand of denk vermogen. De overige gebieden, waar het men selijk wezen deel van uitmaakt, zijn stoffelijk en vergankelijk, waaronder het licham, dat het voertuig is van de ziel. die zodoende door de stof heen. er varing opdoet. Het is de bedoeling, dat de mens zijn lagere, vergankelijke as pect of lager zelf leert beheersen en zijn hoger zelf gehoorzaamt. De ziel, het Ego, is gebonden aan wetten: de eerste wet is die van oor zaak en gevolg. Deze wet van Karma bindt de daden aan de daad, m.a.w. voor iedere gedachte of handeling is de mens zelve aansprakelijk, hij heeft de daar uit voortvloeiende gevolgen ook te dra gen. Daar de mens zijn gedachten en handelingen op aarde voortbrengt, zal hij de gevolgen daarvan op hetzelfde terrein moeten ondergaan. Aangezien de mens niet in één leven tot volma king kan komen, zal hij vele malen te rug moeten keren, om zodoende ook de gevolgen, die hij nog niet heeft ver werkt, af te werken: Met de Wet van Karma, gaat hand in hand die van Reïncarnatie. Zo weerspiegelt in het menselijke Ego het Onbekende: de ziel kiest een lichaam als voertuig, trekt zich weer terug voor een periode van rust en reïncarneert weer totdat na volma king, allen weer naar hun oorsprong terugkeren. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde II de heer A. P. R. Blok (Leiden)semd-artsexamen de heer A. V. G. Bruscbke (Oegstgeest)artsexa men mej. B. B Ekker (Oegstgeest) en de heren F. P.'Gotsis (USA); W. F. R. v. d. Graaf (Den Haag) J. L Stam (Goes)W P de Weger (Den Haag) en O. L. Wolthuis (Leiden). Kerkelijk Leven NED. HERV. KERIv Beroepen te Nieuw-Lekkerland (wijkge- meente Dorp) J. C. Schuurman te Bles- kensgraaf. Beroepen te Lathum (toez.) K van Otteren, vicaris te Den Haag. Te Wilp Th. van Sprang te Zundert. Te Waddinxveen (vac. J. van der Haar) G. H. van Kooten te Genemuiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Wilnis G. de Vries, kand. te Almkerk. Beroepen te Hijlaard J. Nie- mantsverdriet, kand. te Barendrecht Bedankt voor Gorredijk W. Struvs te Krommenie. Bedankt voor Bodegraven L. Loosman te Berlikum. zuiver wol (import) //Arosan- gebreid in mo derne grove steek, nieuwe um-kleuren met QQ75 fantasie V-hals cAj //Moditalia" - full-fash ioned in moderne ton-sur-ton OQ75 dessins Suèdine limitotie-leded met wol «n mo- O>150 derne uitvoering t'r Orlon origineel ,,du Pont Speciale St. Nicolaas aanbieding 1695 "We°''e"rrneVo o"hn mode" 9ee/. bleu.gri'sb°'deou«- 2295 p 1,1, ,1 "v Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Driebergen F. Bakker te Huizen (N.-H.) Beroepen te London (Ontario Canada) (Free Chr. Kef. Church) S. Wijnsma te Broek op Langendljk. Leidse Jeugd Actie Het ballet tot voor kort een in ons land nogal stiefmoederlijk bedeelde kunstuiting vindt de laatste jaren steeds meer de zo verdiende waardering. Zonder enige twijfel heeft ook het inmiddels zo bekende Scapino-ballet daartoe het zijne bijgedragen. Dit jeugdballet wat betreft opzet en artistieke uitdruk kingsvorm uniek in Europa richt zich geheel op de jeugd. Het wil het kind reeds vertrouwd doen maken met ballet. Het Scapino-ballet poogt de jeugdige toeschouwers de expressieve mogelijk heden van het lichaam voor te houden en de schoonheid van deze uitingsvorm te doen beseffen. Hierdoor krijgen zij gevoel voor ballet en mogelijk via deze kunst ook voor andere vormen. „Scapino" doet dus baanbrekend werk. Derhalve is het sterk toe te juichen, dat de Stichting Leidse Jeugd-Actie, welke reeds eerder deze Amsterdamse ballet groep naar Leiden haalde, het niet bij deze ene keer heeft gelaten. De Leidse jeugd heeft zich dankbaar getoond voor deze kans op hernieuwde kennismaking. De Stadsgehoorzaal was zaterdagmid dag meer dan goed bezet, toen de secre taris van de L.J.A., de heer G. Stein- bach, een woord van welkom sprak en zich daarin speciaal richtte tot de wet houder en mevrouw Van Schaik, die de voorstelling bijwoonden. Het programma werd ingeleid en toe gelicht door Scapino (Peter Brandsma), die als eerste nummer een luchtig en vrolijk dansje aankondigde, waarin een deel van het ensemble zijn vreugde over de dans uitte. Loes Zindel en Richard Glasstone gaven daarna het bekende verhaal van Prikkebeen en Ursula op puntige, maar gracieuze wijze gestalte. In de trieste en ontroerende geschiedenis van de „Kleine Zeemeermin" werd de titelrol op geraf fineerde wijze gedanst door Toosje Waldman. Vrolijkheid en droefheid wisselden elkaar snel af bjj de neger liedjes, die werden gezongen door Scapino. En toen waren de grote balletten aan de beurt. De eerste was „Het gipsbeen". Het was duidelijk te merken, dat velen via de televisie reeds kennis hadden gemaakt met dit ballet. Dit bekroonde dansverhaal van de 11-jarige Thora Justesen ging n.l. op 12 november j.l. in première voor de camera. E>e choreo grafie was van Karei Poons, de muziek van Coby Lankester. In dezelfde vorm wederom met Kathy Gosschalk in de hoofdrol werd het verhaal nu in Leiden gedanst en eenstemeer werd duidelijk, welk gemis het ontbreken van kleuren in de televisie betekent Na een korte pauze het slot- en tevens hoofdnummer van het progTamma: „De MARIAN SARSTADT de Infante verjaardag van de Infante" op muziek van Jules Massenet op choreografie van Jean Rebel. Vrijwel het gehele ensem ble werkte mee aan dit heerlyke, hart- veroverende ballet, waarin Marian Sarstadt de rol van de Infante (de prinses aan het Spaanse hof) danste. Kinderlijke naïviteit, natuurlijk raffine ment. spontaan enthousiasme en jeug dige bezieling. Zij maakten dit verhaal tot een warm levend sprookje, waarvan de bekoring onweerstaanbaar was. Het daverende applaus gold in de eerste plaats het Scapino-ballet voor het ge- bodene, maar ook de L.J.A., die dit hogelijk had gemaakt. Als eerste traden de Tremolando's voor het voetlicht, die buiten mededin ging zeer verdienstelijk een viertal nummers ten beste gaven. Mevr. ProokMartens zong enkele liederen, en het Leidse Mondaccordeontrio „The Cromaldy's" gooide beslist hoge ogen. „The Taptune Singers", uit Lisse, zon gen en speelden gitaar, waarvan net eerste beter was dan het tweede. Het programma voor de pauze werd beslo ten met de „Electroboys", uit Leiden, die met hun akrobatiek veel succes oogstten. Het was jammer, dat het to neel voor enkele programmapunten 'e laag was, waardoor o.a. een fries naar j beneden tuimelde en twee leden van j het gezelschap licht gewond werden. Bij de laatste oefening sneuvelde er zelfs een plafondlamp. Het applaus was te- I reoht verdiend. 1 Na de pauze begon het Leidse Accor- I deon- en Mandolinegezelschap „Cres cendo" met een drietal pittige num mers. De Leidse goochelaar .Anverdi" had ieders intense aandacht en ver richtte de onmogelijkste handelingen. „The Maui Islanders", Hawaianband uit Alphen aan den Rijn, besloot het programma. Anverdi (rechts) ontvangt de wis selbeker uit handen van de alge meen leider, de heer L. de Boer uit Leiden. In het midden het jurylid D. de Vries uit Alphen. (Foto Leidsch Dagblad) Als conferencier trad de heer W. v. d. Louw. uit Alphen aan den Rijn, op, ter wijl de heer Van der Stoel, uit Alphen d. Rijn, de pianobegeleiding ver zorgde. Bij monde van de heer D. de Vries maakte de jury het resultaat van deze avond bekend en werden de prijzen van beide voorgaande avonden en van deze I finale uitgereikt. I De uitslag van de finale was als I volgt: 1. Anverdi, goochelaar, Leiden, 82 punten; 2. Mondacc. Orkest Vereni ging Crescendo, uit Leiden, 79 punten; J 3. Electroboys, akrobatiek, Leiden, 78 p.; 4. The Maui Islanders Hawaianband,, Alphen aan den Rijn, 76V2 P-; 5. Tli? Cromaldy's, mondacc. trio. Leiden, 76 p. The Toptune Singers, Lisse, 68 p.; 7. mevrouw ProokMartens, Alphen aan den Rijn, 64 p. Bij eeuwfeest Leidse Synagoge: nieuwe voorhang van de Heilige Arke VIERING „THANKSGIVING DAY" Evenals in voorgaande jaren is ge schied zal de Amerikaanse ..Thanks giving Day" dit jaar in Nederland ge vierd worden met een dienst in de Pieterskerk op donderdag 27 november 's morgens te 11.00 uur. De ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, de heer Philip Young, zal een toespraak houden en de boodschap van president Eisenhower voorlezen. Deze diensten worden telkenjare in Leiden gehouden omdat de Pilgrim Fathers, die de „Thanksgiving" hebben ingesteld, van 1609 tot 1620, in Leiden hebben gewoond. SPEELTUINVERENIGING ZUIDERKWARTIER De bazaar ten bate van de speeltuin vereniging Zuiderkwartier heeft ruim f 551.opgebracht. Een bedrag, dat zal worden aangewend om het interieur van het clubhuis van deze vereniging op te knappen. diensten van gisteren verleende het koor zowel in de openlucht als in de korpszaal haar medewerking. Mevr. majoor Ver waal begeleidde op het orgel, terwijl een versterkt muziekkorps onder leiding stond van waarnemend kapelmeester P Houweling. Aan het zondag te vieren eeuwfeest van de Leidse Synagoge ging gister middag reeds een korte plechtigheid vooraf: de officiële overdracht van een nieuwe voorhang van de Heüige Arke, waarin de wetsrollen worden bewaard. Namens de leden en oud-leden van de Israëlitische gemeente bood mej. Wolf deze prachtig bewerkte voorhang aan. In het Hebreeuws is op dit kleed de vol gende opdracht geborduurd: „Geschenk van de mannen en vrouwen van de Israëlitische Gemeente Leiden ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van de synagoge in de maand Kislew 5719". Teneinde teleurstelling te voorkomen verzoekt het kerkbestuur van deze ge meente ons mede te delen ,d at de plech tige herdenking van dit eeuwfeest zon- 1 dagmiddag uitsluitend voor genodigden toegankelijk is. Gebrek aan plaats- ruimte noopte het kerkbestuur tot het nemen van deze maatregel. I (Foto KD./Van Vliet) BLIJDE BOODSCHAP DOOR MIDDEL VAN HET LIED Op uitnodiging van het korps Leiden van 'het Leger des Heils bracht de zang- brigade Amsterdam-Congreszaal een tweedaags bezoek aan onze stad. Onder leiding van zr. E. Kamp bracht dit koor zaterdagavond een stonde van gewijde muziek en zang in gebouw Pre diker. Majoor G. Bakker, de bevelvoerend offficier van het Amsterdamse korps zeide in zijn openingswoord, dat voor de heilssoldaat vooral het lied het middel is tot het brengen van de Blijde Bood schap. Na de schriftlezing uit de 33ste Psalm zongen alle aanwezigen staande het lied „Gij die de Heer bemint" waar na het ensemble een drietal opgewekte liederen ten gehore bracht. Een sopraan solo werd daarbij vertolkt door zr. W. Hofman Declamatie van de Amsterdamse korpsseoretaris br. H. Verhoef, piano solo en een tamiboerynpartij wisselden elkaar af alvorens het tweede gedeelte van dit optreden aanving. Ook dit ge deelte werd met aandacht beluisterd: vooral het dubbelkwartet, dat op uitne mende wijze het schriftwoord „Komt al len tot Mij(Matth. 11:28) ten gehore bracht, trok sterk de aandacht. Met het Halleluja, eeuwig dank en ere, en een kort slotwoord van majoor Bakker werd deze avond besloten. Ook in de zondags-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3