BLIJFT: LEIDEN! Prof. mr. W. L. Haardt aanvaardde leerstoel burgelijk procesrecht Kan fair playworden geëist D' ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 Met een boeiende oratie over „Fair play in het burgerlijk recht" heeft prof. mr. W. L. Haardt gistermiddag het ambt van buitengewoon hoogleraar in het burgerlijk procesrecht aan de Leidse Universiteit aanvaard. Prof. Haardt ging in deze rede na in welke mate op de partijen in een burgerlijk geding de verplichting tot sportiviteit berust, en waar de Nederlandse wet en de jurisprudentie aanknopingspunten bieden voor een verplichting daartoe. Hij concludeerde, dat de wet indirecte middelen kent om sportiviteit af te dwingen, maar dat veel afhangt van de aard der incidentele gevallen. Het meest is nog te zeggen voor de regel, dat partijen in een burgerlijk geding jegens elkaar ver plicht zijn mede te werken tot alles wat een goede procesorde eist. Aanknopingspunten zijn schaars Prof. Haardt herinnerde in de aan vang van zijn betoog aan de uitspraak van Huizinga, dat het proces een kans spel is, een wedstiryd en een kamp met het woord. Mag men dan ook de maatstaf der sportiviteit aanleggen? Het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorde ring kent geen algemene regel, die de verhouding tussen procesvoerenden be heerst, zoals het Bergerlij ik Wetlboek in de regel omtrent de goede trouw bij de ten uitvoerlegging van overeenkomsten. In artikel 382 over de gronden van het rekest-civiel vindt men wel, dat bepaalde rechtelijke beslissingen kunnen worden herroepen op naderhand ontdekt bedrog of arglist, doch dit is geen wapen tot verbanning van alle onsportiviteit, ook niet wanneer men een ruime uitleg aan de betekenis van dit artikel wil geven, zoals bijv. Cleveringa heeft bepleit. Spreker behandelde enkele praktijk gevallen, waarin kennelijk sprake was van onsportiviteit, liggende op het ge bied van de echtscheidingsprocedure. Bijzonder fel is dikwijls in de hoogste rechtsinstanties gesproken 'tegen c sportieve handelingen en gedragingen tijdens een procesvoering, doch veelal kwam dat in de strafmaat niet tot uit drukking. Het uitspreken van een morele waar dering over de houding der procesvoe renden wordt de rechter in enkele arti kelen mogelijk gemaakt, zoals in arti kel 56, waarin op grond van een mo rele waardering of veroordeling de rech ter bevoegdheden heeft tot een andere dan de gebruikelijke kostenverdeling. Ook artikel 134 biedt enkele garanties tegen unfair play. Zorgvuldigheid Beschouwingen hierover brachten spre ker buiten het gebied van de burger lijke rechtsvordering. Daar immers is in artikel 1401 van het B. W. een norm te vinden, welke die van fair play wel heel dicht benadert: een onrechtmatige daad, die tot schadevergoeding verplicht begaat hy wiens handelen of nalaten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Theodoor Robert, zn van P. R. Locher en J Steinz, Wilhelmlna Maria, dr van D. Stokkel en P. van Schie, Arie, zn van C. Vonk en A. E. van der Voorst, Diana Ka rin Esmeralda Ingrid, dr van J. B. Krul en P. van Polanen, Isanna Cornelia Mair- garetha, dr van J. W. Luljnenburg en M. J. J. Wijsman, Wilhelmus Hendrikus. zn van W. H. A. van Veen en C. M. Bartels, Paulus, zn van C. Padding en G. P. Bo- gaards, Louise Hermlna. dr van G. Kroe- semeijer en A. van Egmond, Qulrina Ge- rarda Maria, dr van S. P. Ammerlaan en C M. Berg, Jolanda Maria Hendrika, dr. van J. C. Bink en V. M. D. de Wit, Evert Peter, zn van A. Keijzer en E. FrankhuiJ- zen, Anna Catharina, dr van P. Hooger- dijk en N. Noppe. ONDERTROUWD A. van Soest en M. van Soeren, P. J. Aleman en R. Blitz, P. van Egmond en H. Steenvoorden, J. Ringelberg en W. Glesen, B Smits en S. M. Kooijman, G. Philippo en M. C. Montagne, G. J. J. Siokker en A. F. Offenberg, H. A. Koole en C. Verhoe ven, A. G. Hooijer en A. van Ek. P. J. Scheltema en L. van Eeghen, B. Fois en J. P. van Kampen, W. F. Oudshoorn en M. C. de Hamer. GETROUWD N. Maarsen en E. J. van Ulden. OVERLEDEN F. P. P. Meijs, 32 jaar, man, M Boer, 18 Jaar, dochter, I. Onderwater, 89 jaar. man P. J. Binnendijk, 6 maanden, dochter. indruist tegen de zorgvuldigheid, welke in het maatschappelijk verkeer en waarom dus ook niet bij het voeren van een proces betaamt ten aanzien, van eens anders persoon of goed. Naast het „misbruik van recht" is op grond hiervan als nevenvorm van de onrechtmatige daad ontwikkeld het be grip „misbruik van procesrecht" of „misbruik van procesbevoegdheden". Prof. Haardt behandelde andermaal enkele echtscheidingsgevallen als illu stratiemateriaal, waarbij hij opmerkte dat juist in de echtscheidingsprocedure de onpsortiviteit hoogtij viert, hetgeen niet te verwonderen valt, gezien de ver houding waarin de partijen tegenover elkaar zijn komen te staan. Krachtigste factor: ere-regelen De belangrijkste normen ter bevor dering van fair play in hef. burgerlijk procesrecht vormen echter de ere-rege len, waaraan de advocaat en procureur, wiens rechtsbijstand men doorgr* -n>; niet kan missen, is gebonden. Hem is daarbij immers de plicht opgelegd de hem in de uitoefening van zijn beroep toevertrouwde belangen te verdedigen, voorzover en zoals eer en geweten en de eisen van goede rechtsbedeling hem dat veroorloven of voorschrijven. Men vindt er voorts de regel, dat tussen advocaten een verhouding dient te bestaan, die berust op onderlinge wel willendheid en onderling vertrouwen. Er zou heel wat meer tegen de regelen van fair play worden gezondigd, wan neer in zovele gevallen niet de tussen komst verplicht was van de aan ere- regelen gebonden advocaten. Vele „onsportieve" handelingen van procesvoerenden behoeven niet zonder straf te blijven. Soms vindt men die straf in herroeping van een vonnis, soms in het ontnemen van het effect daarvan, soms in een afwijkende kos tenverdeling. Tenslotte is er de mogelijkheid tot ver oordeling tot schadev-erigcelr ng en tuchtrechtelijke straf voor de raadsman. Men ka.n niet zeggen, dat alle onsporti viteit daarmede uit de burgerlijke rechts vordering kan worden verdreven of be straft. Een algemene norm is zeer moeilijk op te stellen. Teveel hangt af van de om standigheden van het bijzondere geval, veelal ook van de onderlinge houding vóór de eigenlijke procesvoering. Misschien is nog het meest te zeggen voor de regel, dat partijen jegens elkan der verplicht zyn mede te werken tot alles wat een goede procesorde eist. Niet Eton maar Versailles De eis der „goede trouw" in het over- eenkomstenrecht kan overigens voor (Foto L.D./Van Vliet) Prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga (links) wenst prof. mr. W. L. Haardt en diens echtgenote geluk tijdens de receptie na de ambtsaanvaarding procesvoerenden niet dienen. Dat ook de regel van fair play dat in zijn algemeen heid niet kan behoeft zo besloot prof. Haardt. gezien de aard en oorsprong van ons procesrecht niet te verbazen. Gezien zijn aard niet, want de proces regels zijn geen regels voor een spel, dat gespeeld wordt om der wille van het spel, maar voor een strijd, waarin de partijen trachten te verkrijgen wat zy zien als hun recht. Gezien zijn oorsprong niet, want onze procesregels zyn nu een maal men kan het betreuren of niet ontstaan in de kanselaryen van de Zonnekoning die zetelde in Versailles en niet op de cricketvelden van Eton of Oxford. Na de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd besloten, vond een V.L.A.K. viert tweede lustrum Gisteren vierde de schoolvereniging van de Chr. Kweekschool te Leiden, V.L.A.K., haar tweede lustrumfeest. Deze herdenking werd in de morgen uren geopend door een kort woord van de directeur, mr. dr. K. de Vries. De sportcommissie, m. m. v. de gymnastiek leraar, de heer M. Kouwenhoven, ver zorgde hierna een uitstekend sport programma, waaraan alle leerlingen enthousiast deelnamen. Het hoogtepunt was ongetwijfeld de voetbalmatch tussen de leraren en leer lingen van de school. Vooral het publiek was het niet altijd met de scheidsrech ter eens, wat de nodige hilariteit op net veld wekte. Een voetbalwedstrijd tegen het elftal van de Instrumentmakersschool bete kende het einde van de sportmiddag. 's Avonds kwam men in Den Burcht bijeen voor een intieme feestavond. Voor de pauze verzorgden de leraren het programma, dat bij allen zeer in de smaak viel. Het hierop volgende marionetten spel werd eveneens zeer gewaardeerd. Aardaliewmning BIJEENKOMST INST. V ARB ONTWIKKELING EN A.N.M.B. In de foyer van de Stadsgehoorzaal hielden in het Instituut voor Arfo. Ont wikkeling en de Algem. Nederl. Metaal- toedirijfsbond, afd. Leiden gisteravond een bijeenkomst. wa.ar de heer J Wesse- ling van de B.P.M. een lezing hield' over de winning van aardolie. Reeds in de grijze oudheid was de mensheid bekend met de aanwezigheid en gebruik van aardolie, aldus de heer Wesseling. En toch is de petroleumin dustrie in 1959 pas een eeuw oud. In 1859 werd voor het eerst 'bewust olie ge wonen op een dipte van 21 meter, in een 'kleine provinciestad, ergens in Pennsylvania. De man, wie dit na de nodige technische voorbereidingen ge lukte was een gewezen conducteur van de spoorwegen, Edwin Drake. Thans boort men olie op diepten van soms 7000 m In steeds sneller tempo en grotere omvang is de oliewinning verder voortgeschreden. In alle uithoeken van de aarde wordt de aardolie gevonden, in een weiland bij Schoonebeek, zowel als in de tarwevelden van Texas. De heer Wesseling gaf vervolgens een interessant overzicht van de geschiedenis van de olie als lichtbron. Hdj gaf tevens een opsomming van de verschillende doeleinden en artikelen, waaraan olie te pas komt en die daaruit vervaardigd worden, alls asfalt voor onze wegen, car bonpapier voor schrijfmachinespar fums, vlekkenwater en in 'het bijzonder is de olie van belang bij het samenstel len van vemdetigingsmid de Len tegen schadelijke insecten als sprinkhanen e.d. Momenteel bedraagt de wereldpro- du'ktie een miljard ton per jaar; toch zal deze in 1975 'tot het dubbele geste gen moeten zijn om in de energiebe hoefte te kunnen voorzien. In ons land wordt momenteel een kwart van de behoefte gedekt door de oliewinning in ons eigen land. Het vermoeden van het steeds kleiner worden van de oliereser ves is volgens de heer Wesseling onge grond. De ontdekking van nieuwe vel den en het voortschrijden van de tech niek waarborgen een steeds weer toe nemen, van deze reserves. Een tweetal films verduidelijkte daarna de voor dracht van de heer Wesseling, zowel wat de oliewinning betreft als de bestrij ding van schadelijke insecten. In het bijzonder de 'kleurenfilm van Bert Haan stra gaf van dit laatste een indrukwek kend beeld. Namiens beide organisaties dankte de heer P. van Zonneveld voorzitter van het Instituut voor Arb. Ontwikkeling de Leidse Chr. Besturenbond DS. H. J. A. HAAN SPRAK OVER HET LUTHERANISME De Leidse Christelijke Besturenbond heeft op zyn gisteravond in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen gehouden eerste najaarsvergadering van dit sei zoen een klein uur besteed aan het lutheranisme. Inleider was de Evan gelisch Lutherse predikant hier ter stede, ds. H. J. A. Haan. Uitgangspunt voor zijn betoog waren de rapporten van de Lutherse Wereld federatie. Ds Haan legde de nadruk op het algemeen priesterschap der gelo vigen en wees in dit verband op de rijk- FEESTAVOND „OUDERZORG DE RIDDER" In het Dorpshuis werd gisteravond de Jaarlijkse feestavond van de perso neelsvereniging „Ouderzorg De Ridder" gehouden. De voorzitter der personeels vereniging dhr G. J. Diseraad sr. open de de avond met 'n hartelijk woord wel kom, speciaal aan de directie en de afgevaardigden van de zusterverenigin gen. Door zich te verzekeren van de medewerking van het gezelschap o.l.v. Kees Nouens met de revue „Sterren stralen uit Den Haag" heeft het be stuur een goede greep gedaan. Dit ge zelschap telt een groot aantal artiesten dom van de evangelische liturgie. De en Joop Kranenburg toonde zich een consenus (overeenstemming in doop en avondmaal) met de Herv. Kerk vindt o.a. vorm in jonge gebieden van maat schappelijke structuurwijzigingen, zoals in Hoogvliet, een der snel groeiende wij ken van Rotterdam. Daar zijn kerk en sociale arbeid van grote betekenis. De Luthers-dogmatische visie wilde spreker concentreren in het grondwoord: simul (tegelijk)de mens is voor Gods aangezicht als christenmens tegelijk zondaar en kind Gods. In de nabespreking werd de vinger gelegd bij de kennelijke schroomvallig heid bij vele Lutherianen t a.v. het CNV. In zyn antwoord schetste ds. Haan de geschiedenis van de vervolgde Lutherse kerk in Nederland en verklaarde dat in de kerk enkel Wet en Evangelie van Gods heerlijkheid en genade gepredikt mogen worden. Er mag geen vermen ging optreden van kerk en staat, evan gelie en politiek. De voorzitter van de Besturenbond, de heer A. L. Verhoog, vertolkte in een kort slotwoord de grote interesse waar mede de vergadering naar de Lutherse predikant had geluisterd. Hierna ging de vergadering over in discussiegroepen, teneinde tot menings- en besluitvorming te komen aangaande het algemene werk van de bond. Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is mej. J. J. M. Hooy- mans, analiste voor de botanie aan de Leidse Universiteit, gerekend van 1 juli j.l., benoemd tot wetensoh appel ijk amb tenaar in vaste dienst. drukbezochte receptie in de ontvangst- heer Wesseling voor de bijzonder leer kamer van de academie plaats. zarne avond. LEIDERDORP Het geweten Gisteravond vergaderde de Ned. Chr. Vrouwenbond in het gebouw Eikenlaan. Spreker voor deze avond was ds. Banga, geref. predikant alhier, met als onder werp „Het geweten". De zaal was tot de laatste plaats be- Ds. Banga vroeg allereerst: Wat is het geweten? Iedereen heeft een geweten, maar het is een moeilijke zaak, en bijna niet te zeggen wat het is. Steeds minder mensen staan erbij stil, aldus ds. Ban ga, wat o.a. ook wel een gevolg is van de laatste oorlog. Wat het geweten is, vinden we in de bijbel. Daar staat n.l. in Rom. 21 „ter wijl hun geweten mede getuigt". Hier uit blijkt, dat ons geweten een getuige nis is, dat ons kan aanklagen. Het ge weten is een stem in ons hart en onze ziel, als antwoord op Gods woord aan ons. In het Oude Testament komt het woord „geweten" niet voor. Toch zijn er ook daar wel enkele voor beelden, bijv. wanneer Adam en Eva van de verboden vrucht gegeten hebben, vluchten zij. Ds. Banga wees er vervolgens op, dat in het woord „geweten", het woord „weten" zit, en dit wijst op het kennen van Gods wet uit de bijbel. De kerk heeft tot taak ruime gewe tens te beperken en enge gewetens te bevrijden. vlotte en onvermoeibare conferencier, die de zaal bij zijn optreden vrijwel on afgebroken liet daveren van het lachen. Ook enkele bekende radio-artiesten tra den op t.w. John Meyer, imitator en Cor Bielen. de jeugdige kunstfluiter. Dit programma toonde voor „eik wat wils" en het feest zette zich na afloop der voorstelling voort met een bal. Jonge Kerk De Jonge Kerk heeft een nieuw bestuur gekregen. Afgetreden zijn de heren T. den Os, E. Vonk en mej. A. v. d. Vecht, resp. als voorzitter, penningmeester en secretaresse en ge kozen zijn als voorzitter de heer Bou- man, als secretarisse mej. E. Wille en als penningmeester de heer E. Wijn- souw. ZOET ERWOUDE RAADSAGENDA De raad komt op woensdag 26 no vember 1958 te 19.45 uur ten gemeente- huize bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Behandeling van de begrotingen van het waterleidingbe drijf, het grondbedrijf, burgerlijk arm bestuur en de gemeentebegroting 1959 verpachting van de vuilnisstortplaats; voorwaarde inzake bankgarantie ver bonden aan het besluit tot grondver- koop aan mejuffrouw T. Bleys; verkoop van een perceel grond gelegen aan de Antoniusstraat; wijziging van de ge meenschappelijke regeling I.Z.A.; mach tiging voor het jaar 1959 kasgeldlenin gen aan te gaan; aangaan van een re kening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten voor 1959; verlenen van een subsidie aan de Middelbare Landbouwschool te Voor hout; verlenen van een bijdrage aan de R.-K. Woningbouwvereniging St.- Wlllibrord in de niet door het Ministe rie van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid aanvaarde stichtingskosten van de 16woningen aan de Wlllibrordus- straat; beschikbaarstellen van een wis selbeker voor de Fok -en Contfolevei»- eniging „Zoeterwouds Glorie": wijziging van de gemeentebegroting 1958; vast stelling van de vergoeding artikel 101 LO.-wet 1920 aan het bestuur van de St.-Bemardussohool over de jaren 1953 t.m. 1957. Nabezorging Mocht U een keer de krant niet ontvangen, dan verzoeken wij no. 3 0 500 te bellen vóór 7 uur njn. Zaterdags tussen 4 en 6 uur n.m. (Dus niet het in de telefoongids vermelde nummer van ons bedrijf. Medische Dienst Wassenaar Dokter J. Baart de la Faille, Van Zuylen van Nijeveltstraat no. 108, tel. 3018 en dokter J. C. de Neef. Wilhelminaplein 1, tel. 8303. Nacht dienst apotheken Wassenaarse Apotheek Schouwweg 32. tel. 2402. Voorschoten Dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, tel. 2527. Wijkverpleeg ster: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Warmond Dokter A W. Bots, te Voorhout, tel. K 2532 - 7393. Leiderdorp Dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, tel. 24828. Oegstgeset Dokter Held, tel. 24649 en dokter LanenBaron, tel. 21610, e hemel staat in de wereld van nü in een kolk van belangstelling Méér en méér verdiepen de mannen der wetenschap zich er in, maken zij zich er vertrouwd mee. Wie deze week met de Leidse Sterrewacht per televisie een kijkje in het heelal wierp, heeft iets kunnen merken van de oneindigheid om ons heen, is er diep van onder de indruk gekomen. Hij voelde zich als een speldeknopje op aarde, op haar beurt een speldeknopje in de ruimte. Het is goed zich dat te realiseren, nu ieder individu zich zelf zo hoogst belangrijk vindt. Hij is immers in de grond niets anders dan een miezerig stofje, een microbetje of een atoompje zo men wil in een zee van zonnestelsels, die zelfs met een „ijzeren gordijn" niet zijn af te schermen. Niemand kan zich van deze oneindigheid zelfs maar het kleinste idee vormen.... e zijn, als Leidenaars, een beetje trots op deze Leidse Sterrewacht en op onze hoogleraren Oort, Van de Hulst en Oosterhoff. Toch kunnen we van hier uit maar een héél klein stukje van de hemel onderzoeken. Er zijn in andere landen veel grotere telescopen en ook de atmosfeer moet voor een dlles doorborende blik meewerken. Greenwich bijv. was totnutoe hiervoor een uitstekend oord. Door allerlei omstandigheden kwam deze plaats voor grondig onderzoek niet meer in aanmerking. Men moest met de reusachtige telescopen en alles wat er bij hoort naar het Hürstmonceaux-kasteel in Dome Town (Sussex) verhuizen. Hier ligt de sterrekundige dr. Richard van der Riet Wool- 'ey behagelijk uit te kijken op een speciaal geconstrueerde .sofa, naar al hetgeen zich boven hem afspeelt. Dat zal niet gering zijn, want met dit enorme toestel kan hij heus véél verder kijken, dan zijn neus lang is! Op zulke gemakkelijke banken liggen de Leidse sterre- kijkers tijdens de ongeveer 40 nachten per jaar, die zich voor een „vergezicht" lenen, niet. De Leidse Sterrewacht leent zich bovendien niet voor directe, hoofdzakelijk wél voor fotografische waarnemingen. Voor de eerste gaat men sinds een jaar te werk in de post (filiaal) Hartbeestpoortdam in Zuid-Afrika, zodat men niet ten achter hoeft te blijven bij de modernste observatoria als Mount Palomar (Califomië). We kunnen dus altijd verwachten, dat Leiden met de nieuwste vindingen op het gebied der hemellichamen voor de dag komt. Dat stemt hem, die een enkele maal 'savonds onze Sterrewacht passeert en opkijkt naar de geheimzinnige, hoge koepels, tot onverholen bewondering. Er zal ook in de toekomst nog wel héél wat uit de Leidse bus of uit die van Hartebeestpoortdam te voorschijn komen. Wanneer praktische, avontuurlijke of romantische aard bewoners van hier willen wégvluchten, omdat ze deze bol te klein vinden of schoon genoeg krijgen van alle conflicten vlak om zich heen, kunnen ze op de Leidse Sterrewacht horen, hoe het élders gesteld is. Ddar weten ze hun weetje wel! Of dacht U dat de wetenschapsmensen van nü de roem rijke traditie van illustere voorgangers als De Sitter en mderen niet voortzetten? Ook in ddt opzicht blijft Leiden: Leiden! FANTASIO.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5