Agenda Oorzaak van dodelijk schot op meisje bij oefening „Carillon" Met een enkel woord ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 PR kan niet de geringste twijfel over bestaan: Kroesjtsjef houdt, bij de van Moskou uit geleide strijd tegen het „kapitalisme", niet één maar twéé ijzers in het vuur. Totnutoe be paalde de vrije wereld zich bij haar maatregelen tot afweer in hoofdzaak tot het militair gebied, maar het wordt thans de hoogste tijd ook het econo misch terrein terdege in het oog te hou- den. Met één machtige duw tracht de (huidige Sovjetrussische premier de economie van zijn land omhoog te sto ten tot een niveau, waarop zij zich tenvolle met het Westen kan gaan imeten. Het zou uiterst gevaarlijk zijn dit facet van de communistische agres sie te veronachtzamen en in te slapen achter een wal van louter militaire wapens. Aan de andere kant moet men evenmin in de fout vervallen zich door Kroesjtsjef in een toestand van paniek te laten brengen en de militaire verde diging als van de tweede rang te gaan beschouwen. Maar Kroesjtsjef kent de zwakke plekken van het Westen, aan zijn analyse mankeert niet zo heel veel, de middelen om het gestelde doel te be reiken staan hem in vrijwel onbeperkte mate ten dienste en dus W| AT de Kremlin-leiding thans wenst is de verwezenlijking van een zeven-jarenplan (ditmaal zeven inplaats van de gebruikelijke vijf jaren), dat zich zal uitstrekken over de periode 19591965 en derhalve in het begin van het komende jaar zal begin nen te lopen. In dit tijdvak moet de industriële produktie met 80% omhoog: ongeveer 85% in de zware industrie en ruim 60 bij de consumptiegoederen. De landbouwopbrengsten zullen met 70% moeten stijgen, het werkelijk inkomen met 40%. Dit alles zal, althans volgens berekeningen van Kroesjtsjef, moeten betekenen, dat de totale produktie van het communistische blok omstreeks 1965 groter zal zijn dan die van de „kapita listische" landen. Tegen 1970 zal de Sov jet-unie op de hoogste levensstandaard in de gehele wereld kunnen bogen. Zowel in absolute cijfers als per hoofd zal de Russische produktie die van de Verenigde Staten dan voorbijgestreefd zijn, waarna er voor de vrije Westerse landen geen kans meer is om de ach terstand in te halen, tenzij zij zo ver standig zullen zijn zich bij het commu nisme aan te sluiten HET is zonder meer duidelijk, dat deze uiteenzetting niet helemaal vrij is van snoevende propaganda. Hetgeen niet wegneemt, dat het psy chologisch zeer verstandig is de massa een bepaald doel voor ogen te houden. Wie een duidelijk, zo mogelijk in cijfers uit te drukken program voor zich ziet ook al mikt het te ver bereikt meer dan degene, die in het wilde weg zit te werken. In dit opzicht kan het Westen bepaald iets van de methoden van het Kremlin leren. De vraag is overigens of de cijfers van de inspanning, inderdaad met de feiten in overeenstemming zijn. Er kan met getallen heel wat geknoeid worden, zoals in het verleden in de Sovjet-Unie bij herhaling is gebleken. En de bureaucratie, die ginds rijkelijk bloeit, zal vanzelfsprekend trachten door „afronden naar boven" (om het vrien delijk uit te drukken) haar eigen be staan te reohtvaardigen. De nauwkeu righeid, die het Westerse cijfermateriaal over het algemeen kenmerkt, is achter het ijzeren gordijn nogal eens een keer zoek, zodat men zich niet te spoedig door snorkerige getallen moet laten imponeren. DIT neemt niet weg, dat er toch duidelijk aanwijsbare factoren zijn, welke het Westen noodzaken op zijn hoede te zijn. In de New York Times heeft Schwartz er dezer dagen enkele opgesomd. In de eerste plaats dient men rekening te houden met de enorme overvloed aan delfstoffen op het grondgebied van de Sovjet-Unie, een voorraad, welke die van de Verenigde Staten verre overtreft (ijzererts, steen kolen, olie, bauxiet enz. enz.). Ook kan de Rus op technisch gebied bepaald niet achterlijk meer genoemd worden: de Sovjet-Unie behoort tot de technisch best-ontwikkelde landen en maakt op ruime schaal gebruik van de nieuwste ontwikkelingen. Bovendien geeft de arbeidskracht aohter het ijzeren gordijn, althans wat haar volgzaamheid betreft, heel weinig moeilijkheden: stakingen komen niet voor. De Sovjetrussische economie heeft in de afgelopen jaren evenmin hinder ondervonden van terug gang of inzinkingen, een verschijnsel, dat zich in de vrije'wereld van tijd tot tijd wél voordoet. En wat de agrarische produktie aangaat: Kroesjtsjef heeft gezorgd voor enkele belangrijke verbe teringen, zoals hogere prijzen, ontgin ning van maagdelijke gebieden, enz., waardoor de opbrengst sterk is toegeno men. ER zijn nog ander gunstige factoren. Niet alleen de overvloed van delf stoffen is groot, maar de fabrieken voor verwerking zijn alle in de naaste omgeving van de vindplaatsen gebouwd. Overigens zit er aan dit voordeel een keerzijde, welke wij verderop vermelden. Een ander punt, dat de aandacht ver dient, werd dezer dagen in de New York Herald Tribune vermeld door de beken de Democratische politicus Adlai Ste venson, die zojuist een lange reis door de Sovjet-Unie achter de rug heeft. Wat hem opviel is de grotere vrijheid bij de produktie. Van vele zijden is hem ver zekerd, dat fabrieken en ondernemin gen voorheen niets konden beslissen zonder er eerst Moskou in te kennen. En dat betrof dan futiliteiten. Tegen woordig kunnen de directies veel meer naar eigen goeddunken handelen, al thans wat de ondergeschikte punten betreft. Een opmerkelijke verandering, die zelfs zover gaat, dat men uit de mond van leden der communistische partij onverdacht „kapitalistische" uit spraken hoort als: een goed salaris is onmisbaar voor vergroting der produk tie, waaraan trots werd toegevoegd: en ik heb een best inkaomen. UITERAARD ontbreekt het niet aan schaduwzijden. De moderne fabrie ken in Siberië eisen enorme voor zieningen op het gebied van huisvesting der arbeiders, transport e.d. Voorts zijn er voor de vergroting der produktie om vangrijke kapitalen nodig, hetgeen nogal wat moeilijkheden geeft, omdat Kroesjtsjef tegelijkertijd bezig is met een grootscheeps woningbouwprogram ma en de militaire kosten nog geen en kele vermindering tonen. Tegenwoordig is het ook niet meer zo gemakkelijk als vroeger om arbeiders te recruteren voor de afgelegen gebieden. Onlangs nog werd in de Sovjetrussische pers geklaagd over jongelieden, die in Europees Rus land dicht bij hun geboorteplaats een gemakkelijk baantje zoeken (en blijk baar vinden ook) inplaats van zich op te geven voor emogratie naar de dun bevolkte streken. Nog een factor drukt het aantal arbeidskrachten: het lage geboortecijfer gedurende de oorlogs jaren, dus juist in de jaargangen, welke thans aan bod komen. En dan gaat Kroesjtsjef bij zijn gedurfde plannen uit van een stabiele politieke toestand, zowel in de Sovjet-Unie als in de satel lietstaten. Maar het rommelt wel eens Zuidelijke zwier (Van onze t.v.-medewerker) Het was een hele verrassing, zomaar een royale geste van de NTS, om de kij kers een vrijdagavond-traktatie te bie den. Doch niet zonder spanning, omdat we maar hadden af te wachten wat er over de ons onbekende brug van Esta- ban zou trekken op gezag van de ons al even onbekende Amerikaanse toneel schrijver Swinson. Voor zover ons iets wel bekend was, dan was dat, dat bij ons weten er geen enkel radioprogram ma iets van de nevelachtige sluiers, die het geheel onhulden, heeft opgelicht. Een historisch geval, spelend in Span je in den jare 1812 over de strijd van Napoleon tegen de continentale Britse troepen, het leek op het eerste gezicht toch wel echt een noodzakelijkheid daar van wat meer bekend te maken om een beter begrip te bevorderen. Nadat het spel op gang was gekomen, bleek het echter een genoeglijke klucht te zy'n, die zonder enige historische ken nis of krijgskundig inzicht licht te vol gen was. Eén der aantrekkelijke kanten was, dat het in volle ernst werd ge speeld, waardoor de kijker nergens en nimmer het gevoel kreeg: nu wordt er van mij verwacht, dat ik zal lachen. Hiermee is onze lof allerminst uitge put. Hoewel het spel zich soms een beetje erg luidruchtig voltrok, moet toch het tempo vol vuur en vaart worden ge prezen, zonder dat daarmee het telkens even doorbrekende stille spel werd over speeld. De rolkennis was zeer soliede, slechts tegen het eind was er in ondergeschik te passages soms even een aarzeling. De rolbezetting was ons geheel vreemd, omdat we geen gelegenheid hebben een paar keer per week naar een schouw burg in België te gaan, maar leek sa mengesteld uit ervaren krachten, die met plezante leut hun zegje zegden. De schrijver (of de vertaler of bewer ker) had de Fransen zogoed als de En gelsen in het ootje genomen en de Brit se generaal met de glansrol, die het rijke weeuwtje in de wacht sleepte, was per slot een militair van de koude grond, immers in burger en dan bo vendien nog (symbolisch?) met een pa raplu gewapend. Afgezien van een enkel krachtwoord, was de terminologie gematigd, tenzij men zich stootte aan een uitdrukking als: pas op, of ik steek je mijn regen scherm in je darmen. De over het ge heel uitgespreide naïeve intrigue bood de generaal gelegenheid naar hartelust te hanteren en om het geval nog mooi er te maken, verzocht hij zijn aanstaan de bruid vooral te bedenken, dat er toch Engelse officieren zijn, die vol adel en zonder uitbundige trots hun hart op de rechte plaats dragen, waarvan hij dan het bescheiden voorbeeld vertegenwoor digde. Om een gelukkig slot te bereiken, moest een draai worden genomen, die schrijver en spelers niet zonder vertra ging in het tempo konden opbrengen. Ook de niet ingewijde lezer zal uit het voorgaande begrepen hebben, dat het hier helemaal niet om een hoogdravend stuk ging (hoewel de nogal gezwollen opening poogde de kijkers nog even op een dwaalspoor te brengen), maar wel mag gezegd worden, dat een luchtige klucht met toewijding geproduceerd, ge regisseerd en gespeeld werd. Als het buitenland ons op deze wijze verlost van t.v.-vrije avonden (als dat dan persé moét), kan het nog best eens zijn, dat zonder grote kostenverhoging voor de NTS de kijkers soms aardig aan hun trekken kunnen komen. Leiden, Maarsmanssteeg 8 Telefoon 20685 Vijf scherpe patronen in pistool De Legervoorlichtingsdienst deelt ons het volgende mede: „Het onderzoek dat door de Kon. Marechaussee werd ingesteld naar de toe dracht van het ongeluk bij Emmen, waarbij door een pistoolschot een 8-jarig meisje werd gedood en een dienstplichtige soldaat zeer ernstig gewond, heeft totnogtoe het volgende opgeleverd. Het pistool, waaruit het fatale schot is gelost, werd op 17 november door een dienstplichtig soldaat, houder van dat wapen, in leen gegeven aan een dienst plichtige sergeant in verband met de door deze laatste van 17 op 18 november te vervullen functie van wachtcomman dant in de kazerne te Assen. Bij het betrekken van die post bracht de ser geant, overeenkomstig zijn instructies, een houder met 5 scherpe patronen in het pistool. Op 18 november 's morgens werd de sergeant als wachtcommandant afge lost. Tot het nieuw opkomende wachts- personeei behoorde de soldaat V., die in het wachtlokaal zijn pistool van de sergeant terugkreeg. Hierbij werd ver zuimd de houder met. 5 patronen uit het wapen te halen, terwijl over de aanwezigheid van de houder in het wapen ook niet is gesproken. achter het ijzeren gordijn en de jongste generatie ziet óók liever consumptie goederen dan wat anders. t—i EN kleine vergeetachtigheid van de |- Sovjetrussische premier is voorts, 1 dat hy niet rekent of althans niet rekenen wil) met wat het Westen nu reeds produceert en in de toekomst naar alle waarschijnlijkheid méér zal voortbrengen. Het vorig jaar bedroeg de staalproduktie van de zes landen van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap ongeveer dezelfde als die van de Sovjet-Unie; dat was in vijf jaar een stijging van rond veertig procent, veel meer dan in Rusland.. En de toeneming tegen 1965 wordt even groot geraamd als ginds, dus eveneens tot 85 miljoen (ton. Daarnaast produceert Amerika dan nog eens 80 miljoen ton. Dergelijke cijfers gelden ook voor olie, elektriciteit en andere vitale voortbrengselen. Over zoiets als auto's kan men van Russische zijde beter zwijgen: 850.000 in 1965 tegen nu reeds negen miljoen in Amerika en Europa tezamen! Dit neemt eohter niet weg, dat de indruk van de stijging der Russische produktie vooral in de ach tergebleven gebieden allerminst onder schat moet worden, met name door de propaganda, die ermee gemaakt wordt. Eén nieuwe fabriek in een communis tisch land wordt propagandistisch beter „verkocht" dan tien in het Westen! Het is derhalve noodzakelijk rekening te houden met grotere economische druk in de naaste toekomst. Ook zonder reclame zal de rode concurrentie zich zeker doen gevoelen. Vooral als ook de uiterst goedkope Chinese produktie op gang gaat komen, waarvan wy persoon lijk verwaohten, dat ze die van de voor oorlogse Japanse tienvoudig zal over treffen MEN ziet het aan West-Duitsland: een land, dat later begint met industriële produktie (hetzij om dat het voordien ten achter was dan wel omdat door oorlogsschade oude machi nes door nieuwe vervangen moesten worden) neemt een uiterst sterke con currentiepositie in. Dit is een ijzeren economische wet, waaraan niets te ver anderen valt. Wie op dit gebied het laatst komt, die het eerst maalt! Het Westen zal zich dus tot het uiterste dienen in te spannen om vóór te blijven. En dat daarbij vooral aan de jeugd een zeer belangrijke taak is toevertrouwd moge niet alleen door haarzelf maar ook door de ouderen terdege begrepen wor den- Natuurlijk kan het Westen deze economische strijd winnen, maar wie denkt, dat dit zonder moeite gaat, ver gist zich deerlijk. De ware vrijheid luistert naar de wetten, dichtte Jacques Perk, hetgeen in dit verband betekent, dat de vrije wereld zich geen ongebon denheid en verspilling van energie kan veroorloven. Toespitsing van alle krach ten op een duidelijk omschreven doel is onontbeerlijk! In verband met het inmiddels ont vangen alarm voor de oefening „Caril lon", deed de soldaat zijn pistool dade lijk aan zijn koppel. Korte tijd later, omstreeks 9 uur is hij met zijn com pagnie op mars gegaan in verband met de oefening „Carillon". In de omgeving van Emmen werd door het onderdeel halt gehouden en een legeringsplaats uitgezocht. De soldaat kreeg, tezamen met een andere dienstplichtige soldaat opdracht een dubbelpost ter bewaking van het kampement te betrekken. Al spoedig kwamen kinderen uit de omgeving naar de oefenende troepen kijken; zo ook n&ar de dubbelpost, die bij een bosje stond opgesteld op korte afstand van elkaar. Op een gegeven moment stond een 8-jarig meisje tussen beide soldaten in. Een der twee soldaten liet zijn pistoolmitrailleur aan de om hem heen staande kinde ren zien en demonstreerde daarbij hoe het wapen werkte. Ook de andere soldaat wilde dit doen, haalde zijn wapen van de koppel en trok ter demonstratie de slede achteruit. Aan genomen moet worden, dat hij- daarbij aan de trekker is gekomen, omdat het wapen afging. Het schot trof eerst het meisje H. en daarna de andere soldaat, met het noodlottige gevolg, dat het meisje even later overleed en de soldaat zeer zwaar werd gewond. Het onderzoek wordt voortgezet. Daar bij wordt in het bijzonder aandacht gegeven aan de omstandigheden, welke ertoe hebben geleid, dat een houder met 5 scherpe patronen ongemerkt in het pistool is achtergebleven". BINNENLAND Gistermorgen om half elf is op de scheepswerf Wilton Feyenoord te Schie dam de 50-Jarlge J. P. Smeele uit Den Haag, die werkzaam was bij de tanker Meerdrecht, dodelijk verongelukt. Hij kreeg een lege emmer op het hoofd, die uit een takel viel. Tijdens een gisteren in hotel Ter minus te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Nederland se Vereniging van Brandweercommandan ten is de heer H. J. E. M. Woudberg, commandant van de brandweer te Venlo, benoemd tot voorzitter van het alge meen brandweerwedstrijdcomité in ons land. Dit comité organiseert de diverse brandweerwedstrijden ook de landelijke, in ons land. Aan dr. Fr. de Jong Eaz uit Am sterdam, schrijver van het boek „Om de plaats van de arbeid", is gistermiddag de Henriëtte Roland Holstprljs (f 1000, uitgereikt door de voorzitter van de ge lijknamige stichting, prof. dr. G. Stuive ling. BUITENLAND Het Egyptische dagblad Al Akhbar meldt dat de Sjah van Perzië hertrouwen zal met Soraya, als de dochter van de Sjah. Prinses SJahnez, volgende maand het leven aan een zoon schenkt. Al Akh bar zegt dat de Sjah als hij een klein zoon krijgt, deze proclameren zal tot toe komstig erfgenaam van de Perzische troon. De vereiste grondwetswijziging is reeds voorbereid. SJahnez is de dochter van de Sjah uit zijn huwelijk met prin ses Fawzia, zuster van ex-Koning Faroek van Egypte. Bij een tussentijdse verkiezing in East-Aberdeenshire hebben de conserva tieven hun zetel behouden, maar hun meerderheid daalde van 10.057 tot 6.328 stemmen. Vertegenwoordigers van de 100.000 Britse havenarbeiders hebben gisteren eenstemmig besloten de internationale boycot van schepen onder goedkope vlag. die van 1 tot 4 december wordt georga niseerd. te steunen Wekelijks doen circa 15 schepen onder goedkope vlag (d.wz schepen die de Panamese. Liberiaanse. Hondurese of Costarlcaanse vlag voeren) Britse havens aan. ZATERDAG Den Burcht (grote zaal)Uitvoering To neelver. D.O.B. .Buikerfreule" 8 uur nam. St.-Anthonius Clubhuls: Receptie 50- Jarig bestaan Ned. Kath. Grafische Bond. 3.305 uur nam Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Gymnastlekuit- voering „Nleuw-Brunhllde". 8 uur nam. Stieltjesstraat: Receptie 35-jarig bestaan Fa. Th. Burgerhout en Zóón. 35 uur nam. Clubhuis Zuiderkwartier (Anjelierstr.) Bazaar ten bate van afbouw. 311 uur nam. Prediker: Samenkomst Leger des Heils olv. majoor Bakker. 8 uur nam. Gebouw Prediker: Leger des Heils. Mu ziek- en zangdienst olv. majoor G. Bak ker te Amsterdam. 8 uur nam. ZONDAG Luxor-theaterBijz. Kerkewerk Herv. Gem. o.l.v. ds. Schoonhelm. 10.30 uur voorm. Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Spr. dr. B. W. Schaper. 10.30 uur voorm. Stadszaal (grote zaal): Feestavond 50- Jarig bestaan Ned. Kath. Grafische Bond. 8 uur nam. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Nationale Judo kampioenschappen. 1.30 uur nam. St.-Antonius Clubhuis: SRO-toneel- avond. 8 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. MAANDAG Stadszaal (grote zaal)LKK „Voor Al len". Sopraan Lols Marshall. 8 uur nam. De Doelen: Jaarvergadering Leidse Ama teur Fotograf en veren. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus over de islam door prof dr. G. W. J. Drewes. 8 uur nam. Titus Brand6malaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.S0 uur nam SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedie „De Humorist". 8 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. J. H. C. Kern „Griekse plastische vazen". 8 uur nam. Korevaarstraat 30: Ned. Coöp. Vrouwen bond. Spr. mevr. J. v. d. Akker over „Om gang met mensen". 2 uur nam. Universiteit (filmzaal)K. en O.-film- studiekring „Calabuig". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedie „De Humorist". 8 uur nam. Koksschool (Doelenkazerne)Amstel- toneel speelt „Een vreemd meisje". 8 u. nam. WOENSDAG Rapenburg 61: K. en O.-cursus „De psychologie van het ziekbed" door dr. H. Faber. 8 uur nam. Doopsgez. Kerk; Lezing ds. K. C. van Oossanen „Kan een modern mens waarde hechten aan de leefregels uit de bijbel?" 8 uur nam. Schouwburg: Uitvoering „De Professo- renwijk". 8 uur nam. De Harmonie: Ledenvergadering Leidse Bond van Huls- en Grondeigenaren. 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal)Concert Ned. Madrigaalkoor. 8.15 uur nam. Pieterskerk: Universitaire herdenking 26 november 1940. 4.45 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde; Le zing H. R. van Heekeren over de na-oor- logse prehistorische onderzoekingen en ontdekkingen op het eiland Celebes". 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van bezinning. 12.501.20 uur nam. Den Burcht: Filmavond Chr. Metaal- bedrijfsbond. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Bazaar „Het Zonnehuis". 2 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde; Ten toonstelling „Wat doe je in de kou?" (tot en met 1 maart 1959). DONDERDAG Stadszaal (kleine zaal)Ver. van oud- leerlingen Ambachtsschool. Lezing over Roto-Westzaan N.V. 8 uur nam. Stationsweg 43: Ledenvergadering Ka mer van Koophandel en Faorleken voor Rijnland. 2.30 uur nam. Schouwburg: De Sleutelspelers „Stad huis op stelten" 8 uur nam. Gerecht 10; Geloofsgemeenschap „Kerk en Vrede". Bandopnamen rede prof. J. Verkuyl over „Verzoening". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Vergadering Sociale Raad. Spr. dr. P. C. J. van Loon over de vrijwilliger in het maatschappe lijk werk. 8 uur nam. Oegstgeest (Patronaatsge bouw) Uitvoering „De Lekespelers". 8 u. nam. Café Aniba: Leidse Tuiniers- en Bloe mistver. „D.E.V.". 8 uur nam. Lakenhal; „Een uur Nederlandse mu ziek" door leden Kon. Ned. Toonkunste- naarsvereeniging. 8 uur nam. VRIJDAG Het Gulden Vlies: A.R. Klesver. wijk IV. Spr. prof. dr. J. Prins over „Nieuw- Guinea in de branding". 8.30 uur nam. St.-Antoniusclubhuis: K. en O.-film „Met eervol ontslag". 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND Hilversum I 402 m. KRO: 14.10 Metropole ork. en solist; 14.45 Kroniek v. letteren en kunsten 15.20 Zang en orgel; 15.40 Boekbespr.; 15.50 De schoonheid van het Gregoriaans; 1620 V. d. jeugd; 17.00 Engelse les; 17.20 Lichte miuz.; 17.40 Idem; 18.00 Journalistiek weekoverz.; 18.10 Sftrijkork.; 18.30 Napo- litaanse liederen; 18.45 Van klanten en wanten weten, caus.; 19.00 Nws.; 19-10 Act.; 19.20 Lichtbaken, caus.; 19.35 Ka- merork. en solist; 20.30 Ja, met mij 20.35 Gevar. progr.; 21.55 De knlpperbol, caus. 22.05 Amus-mruz.; 22.35 Wij luiden de zon dag in. Aansluitend: Avondgebed en li turg. kal.; 23.00 Nws.; 23.15 Nws. in Es peranto; 23.2224.00 Gram. Hilversum II 298 m. VARA: 14.05 V. d. jeugd; 14.40 Harmo- nie-ork.; 15.05 Van de wieg tot het graf, caus.; 15.20 Radio-Philharm. ork.; 16.25 Boekenwijsheid; 16.45 Meisjeskoor: 17.00 Nieuwe gram.; 17.30 Act.; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Lichte muz.; 18.35 Miuziek- kiosk; 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Machten en mensen, caus.; 19.45 Deze week, caus.; 19.50 Iets voor niets, caus. VARA; 20.00 Nws.; 20.05 Thuis best?, schets; 20.13 Gevar. progr.; 21.30 Soc. comim.; 21.45 Gram.; 22.00 Dansanuz. 22.35 Opsporing verzocht; 23.15 Nws.; 23.30 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 13.50—14.20 Intocht v. St.-Nico- laas ln Amsterdam. KRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Gevar. progr.; 21.20 Filmprogr. 21.45 Quizprogramma. VOOR ZONDAG 23 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; IKOR: 8.30 Goedemorgen; 9.00 Morgengebed; KRO: 9.30 Nws.;' 9.45 Gram. 9.50 Pontificale Hoogmis. 12.35 Instr. Octet. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbe spreking. 14.00 V. d. jeugd. 14.30 Her- denkingsconc. 15.20 Hobo en piano. 15 50 Gram. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. Con vent van Kerken: 17.00 Vrije Evangelische kerkdienst. NCRV: 18.30 Gram. 19.00 Kerkelijk nws. 19 05 Samenzang. 19.30 De mens en ik. Gelovige heidenen, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Act. 20.15 Caba ret. 20.45 Promenade ork. en solist. 21.30 Vaarwel mijn dierbaar Vaderland, klank beeld. 22.20 Lichte muz. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Ra dio Phllharm. ork. en solist. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, caus. VPRO: 10.00 V. d. kind. IKOR: 10.30 Ned. herv. kerkd. 11.30 Vragenbeantw. AVRO; 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand ln de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bijdraaien. 14.00 Boekbespr, 14.20 Jephta, oratorium (deel 1). 16.05 Theseus en Ariadne, hoorsp. 16.30 Sport- revue. VPRO; 17.00 Gesprekken met luis teraars, caus. 17.15 Werkgelegenheid in een weifelende conjunctuur, caus. VARA: 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws. en sport- uitsl. en sportjourn. 18.30 Zigeunerork. 19.00 Muzikale discussie. 19.30 Annema- rieke, hoorsp. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Zijn zeven vrouwen, hoorsp. 21.20 Weense muz. 21.50 Cabaret- progr. 22.20 Act. 22.35 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.2024.00 Heden en verleden. Radlo-Bloememlaal 10 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uitzending van de dienst gehouden op 16-11-1958 om 2 uur nam.), 11.15 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uitzending van de dienst voor belangstellenden gehouden op 16-11-1958 om 7.30 uur nam.), 3.45 u. ds. D. J. Roos te Haarlem-Zuid (r.str. uitzending) BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.20 Gram. 13.10 Krit. 13.55 Weerbe*. 14.00 Nws. 14.10 Kust en land. 14.40 Gram. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Symf. ork., koren en soliste. (16.33 16.48 Caus.). 17.15 Vragenbeantw. 17.30 Muz. caus. 18.00 V. d. kind. 18.50 Caus. 13.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ 19 45 Gevar. muz. 20.30 Amerikaanse nws. brief. 20.45 Godsd. klankb. 21.25 Liefda- digh. oproep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws, 22.15 Lezing. 22.45 II Trovatore, opera, 2,3.50 Epiloog. 24.00 Nws. 0.06-0.36 Strijk- kwart. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Have a go! 12.30 Kerk dienst. 12.55 Ber. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. muz. 14.45 Gevar. progr. 15.15 ld. 15.45 Filmprogr. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Lichte muz. 18.30 Hoorsp, 19.00 Gevar. muz. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Idem. 20.30 Nws. 20.35 Gram. 21.30 Samenzang. 22 00 Gevar. muz. 23.00 ld. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Romantische muz. 0.50 Meditatie. 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.10 Lichte muz. 15.00 Verz. progr. 16.30 Ge var. conc. 18.15 Symf. ork. en solist, 18.45 Vierhandigpianospel. 19.00 Nws. 20.00 II Ritorno d'Ulisse in Patria, opera. 21.45 Nws. 22.15 Instr. Octet. 22.45 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.154.30 Ge var. muz. Grondpersoneel van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Trans-World Airlines" (TWA) is gisteren te Kansas City, waar de maatschappij gevestigd is, in staking gegaan. In totaal zijn onge veer 19.000 mensen in staking. De TWA heeft al haar vluchten afgelast, zowel op de binnenlandse als buitenlandse lijnen. De maatschappij maakt dagelijks 66 vluchten op binnenlandse lijnen. Syrië heeft bij de gemengde wapen stilstandscommissie een klacht ingediend waarin de Israëlische strijdkrachten van drie „verraderlijke" aanvallen op en nabij de post van Dreijat worden beschuldigd. Een Syrische woordvoerder zei, dat Israë lische gewapende eenheden vrijdagoch tend de Jordaan overstaken maar ge dwongen waren zich terug te trekken na dat de Syriërs het vuur hadden geopend. Een bezoek van een Russische dele gatie aan Soedan, ter bespreking van de in beginsel door de vorige Soedanese re gering aanvaardde economische hulp, is uitgesteld. Een reden is niet opgegeven, maar van betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat de nieuwe regering alle plan nen voor hulp, zowel van Amerikaanse als van Russische zijde, zal nerzlen. De Nederlandse mevr. mr. J. M. Stof- fels-Van Haaften heeft gisteren, bij de behandeling van een rapport over hulp verlening aan Palestijnse vluchtelingen in het Midden-Oosten ln de speciale po litieke commissie van de Ver. Naties, ge zegd, dat bijna de helft van de naar schatting één miljoen Palestijnse vluch telingen nog geen zestien Jaar is en daarom niet verantwoordelijk is voor de spanningen in het Midden-Oosten of het vluchtelingenprobleem. Het Is van zeer groot belang, dat deze Jonge generatie vooruitzichten wordt geboden voor de toekomst. Nederland, aldus mevr. Stof fels, heeft ondanks eigen moeilijkheden z(Jn bijdrage verdubbeld. Rapenburg 61: K. en O.-cursus modern toneel door Erik Vos. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap „Nederland- Engeland". Spr. rev. C. T. Teape Fagard over "Yorkshire en de stad York". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned Mij. voor Nijverheid en Handel. Spr. prof. dr. H. W. Julius over de Wereld-gezondheids organisatie". 12.30 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Stella's sleutel" (The Key) (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur: Zondag; 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Destry" (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; Zondag; 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag: „Als Parijs ontwaakt". Casino: „Olivier Twist" (18 Jaar). Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mon oncle" (alle leeft.) Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur, Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Wie wordt mijn moordenaar?" (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag; 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1Tentoonstelling geoïo- fle van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Breestraat 19: Tentoonstelling Kees Buurman en Jan Wessendorp. Werkd. 7— 10i uur nam (tot. 22 november). Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae". Werkd. 10 uur voorm.4 uur nam.; zond. 14 uur nam. (t/m 8 de cember) De dienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan- dugmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Lahr, Postel, Verhoef. Gaasbeek en Roodenburg Vermaat. Te Oegstgeest door de doktoren Held. tel. 24649 en Lanen-Baron, tel. 21610. Te Lelden is geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. bovendien is ge opend tot zaterdagmiddag 6 uur Apo theek „Tot hulp der Menschheid", Hooi gracht 48. tel. 21060. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8. tel. 26274. behalve zondag van 8 uur tot 22 uur nam. Bij geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.35 Hoor spel. 15.45 Les Picaros, operette. 17.30 Gram. 17.05 Ork. conc. 19.40 Lichte muz. 20.10 Franse muz. 22.00 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12.34 Ork. conc. (verv.), 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 13.30 Voetbal- rep. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Sport uitsl 17.52 Gram. 18.00 Zang en piano. 18.30* Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Wacht op mij, Georglna, hoorspel. 21.00 Gram. 21.15 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05- 24.00 Dansmuz. 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz. progr. en sport. 17.00 Nws. 17.05 Verz progr. en sportber 18.45 Gram. 19.00 Godsd. halfuur 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 21.05 Gram. 21.30 Chansons. 22.00 Nws. 22.10 Relais. 22.55 Nws. 23.00 Jazz muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 24 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV; 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gewijde muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9 40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische ether leergang. 11.00 Gram. 11.25 Gevar. progr. 12.00 Holland Festival 1958: Orgelconc. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Instr. Trio. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Ge var. progr. 15.35 Vocaal ens. en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello, klavecim bel en fluit. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Sociale bijstand in Suriname, door mr. M. de Groot. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Sport. 18.40 Koperens. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Nederl. volksliederen. 19.30 Radio krant. 19.55 Op de man af. 20.00 Gram. 20.25 St. Pancras, caus. 20.30 Goud, hoor spel. 21.35 Pianorecital. 22.00 Volk en Staat, caus. 22.15 Muz. caus. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Idem. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 11.00 Kamerork. en so liste. 11.45 Voordr. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. plat teland. 12.43 Hawaiianmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 So pranen en piano. 14.30 Gram. 16.00 Idem. 16.45 De functie van het maatschappe lijk werk, caus. 17.00 V. d. Jeugd. 17.15 V d. padvinders. 17.25 V. d. Jeugd. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: Nabeschouwing over het laatste geschie denis-congres van de Raad van Europa te Istanbul, door L. J. M. van de Laar, hist, drs. 18.25 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Gitaarspel. 19.25 Muzikale caus. 19.40 V. d. Jeugd. 20.00 Nw6. 20.05 Radioscoop. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 Act. 23.30- 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Sportgebeurtenissen. 20.40 Theater- en filmnieuws. 21.20 Clrcusrep. 21.55 Dagsluiting. (over de 4e lijn van 1820 uur) I. Peter Tsjaikowsky. Symphonde nr. 4 tol f kl. t. op. 36. Andarite sosteniuto - Moderato con anilma; Andantino ln modo d,i oanzona; Scherzo - Pizzicato ostinato - Allegro; Finale - Allegro con fuoco. Phllharmonisoh Orkest van Leningrad olv. Kfurt Saniderldng. n. Sergei RachmanJnov. 1. Concert voor piano en orkest nr. 2 in c kl. t. op. 18. Moderato; Adagio sostenuto; Allegro scherzando. Andor Foldes. piano. Philhar- mondsch Orkest van Berlijn olv. Leopold Ludwig. 2. Symphonde nr. 3 in a kl. t. op. 44. Allegro moderato; Adagio ma non troppo; Allegro: B.B.C. Symphony Or chestra oliv. Sir Malcolm Sargent. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 V. d. scholen. 16.00 Hoorsp. 17.30 Gevar. muz. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer ber. 19.00 Nws. 19.15 In the South East. 20.00 Blaasens. 21.00 Interv. 21.30 Ge var. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Cello en piano. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's Dagb. 12.30 Nws, en gevar. muz. 13.00 Lichte muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws). 16.00 Gevar. conc. Om 16.30 Nws. 16.45 Accord, muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 17.45 Lichte muz. 18.30 Nws en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Interv. en gram. 21.30 Nws. en voordr. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Amus. conc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Symf. conc. 21.45 Nws. 22.40 Jazzclub. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.15 4.30 Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12 05 Ork. conc. 13.30 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Ork. conc. 16.00 Iaem. 18.05 Kamermuz. 19.46 Gram. 20.00 Ork. conc. 23.10 Kamermuz. 23.25 Piano en cello. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landbouwers. 12.42 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamer muz. 16.00 Koersen. 16.02 V. d zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Kinderkoren 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ka merork. en sol. 21.00 Kunstkaleldoscoop. 21.15 Gram. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Twee piano's. 22.5523.00 Nws, 484 m. 1200 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Kla vecimbelrecital. 17.55 Gram. 19.30 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Ex perimentele muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürioh Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Algiers a 00 2-^ c S* 4Jt- d<N geh. bew. wzw 5 4 0 licht bew. w 2 4 0 mist windstil 0 0 geh. bew. w 8 5 0 geh. bew. windstil 3 0 zw. bew. ono 7 8 0 zw. bew. ono 8 3 0 geh. bew. ono 6 4 0 zw. bew. ono 8 3 0 geh. bew. ono 3 6 0 onbew. windstil 0 0 regen windstil 4 0.2 regen nno 6 15 2 geh. bew. n 1 3 0 geh. bew. ono 4 5 O geh. bew. ono 6 3 0 geh. bew. no 2 4 0 geh. bew. windstil 4 0 regen O 2 7 1 motregen ono 3 3 0.5 onbew. verand. 1 -4 0 zw. bew. O 4 16 0 regen nno 1 13 0.1 licht bew. windstil -1 0 licht bew. zw 2 11 14

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2