AKKOORD OVER BERLIJN DOOR MOSKOU EENZIJDIG OPGEZEGD Geen achterstand in de salarissen van leraren Fa. J. M. Gerding WEERBERICHT Fa. D, KRET Zn. Oost-Duitsland zal trachten de vrije luchtweg in te perken In Brusselse cafés en eethuizen brandde gisteravond kaarslicht 97ste jaargang ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 No. 29602 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Tijdens hun bezoek aan de Tech nische Hogeschool te Delft namen Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteren onder meer kennis van de gang van zaken bij het Laboratorium voor Vezeltech nologie. Scheepsramp in Birma eist 34 levens By de Birmaanse zuidkust zün 34 per sonen, onder wie 25 vrouwen en kinde ren, om het leven gekomen door een ontploffing aan boord van een motor jonk, waarmee zü op weg waren van Moelmein naar Tavoy. De jonk maakte deel uit van een groep schepen waarmee een detachement militairen met hun gezinnen en hun bewapening werd ver voerd (Advertentie) |BREESH?.l73*TEL.23337l A.O.W.-uitkering en premiegrens hoger De uitkeringen volgens de Alge mene Ouderdomswet zijn met in gang van 1 november jl. verhoogd wegens de veranderde verhou ding tot het indexcijfer lonen ge durende zes achtereenvolgende maanden met oktober als zesde maand. De AOW-uitkering voor gehuwden is verhoogd van f1524 op f 1584 per jaar (f5.— per maand meer) en voor ongehuw- den van f 936.— op f 972.— (f3.— per maand meer). De staatsbladen van gisteren waarin mededeling van deze verhogingen wor den gedaan, bevatten voorts het K.b. tot verhoging van de grens voor premie- plichtigen AOW, welke grens met in gang van 1 januari 1959 is verhoogd van f 6900.tot en met f 7450.Deze verhoging is gegrond op het loonindex- cijfer per 31 juli 1958. Admiraal Wright: Nederlandse schepen in de eerste linie Op de belangrijkheid van de Neder landse zeestrijdkrachten in internatio naal verband kan niet genoeg de nadruk gelegd worden, als wü bedenken dat vijandelijke onderzeeboten door het ple gen van een aanval op onze koopvaar dijschepen de eerste slag kunnen slaan, indien de oorlog zou uitbreken. Met deze verklaring heeft de gealli eerde opperbevelhebber op de Atlantische Oceaan (Saclant), admiraal J. Wright (U.S.N.) de bevelhebber der Nederland, se zeestrijdkrachten vice-admiraal H. H. L. Pröpper ingeleid op een persconfe rentie in het Navo-hoofdkwartier te Norfolk. Volgens de verklaring van admiraal Wright zou in het oosteiyk gedeelte van de Atlantische Oceaan de zojuist tot een modern vliegkampschip omgebouwde „Karei Doorman" tezamen met een of twee andere vliegkampschepen als eer sten ter beschikking staan om zulk een aanval te pareren. Admiraal Wright zei, dat Hr. Ms. „Karei Doorman" met'haar vliegtuigen tegen vijandelijke onderzee boten, de kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën", de twaalf onderzee bootjagers en anti-onderzeebootvliegtui gen in Navo-verband een belangryke rol zullen vervullen bü de verdediging van de Atlantische Oceaan. VOLGENS IEDERS VERWACHTING VANDAAG: LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Van discriminatie geen sprake BREESTRAAT 11 - TELEF 25876 (Van onze Westduitse correspondent) Vandaag zou de crisis rond Berlijn in een eerste beslissend stadium komen: de Sovjetrussische regering zou haar memorandum over dit vraagstuk bekend maken en het bezettingsstatuut opzeggen, aldus de algemene verwachting. Men acht bet in Bonn waarschijnlijk, dat dezer dagen een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der NAVO-landen over Beriyn byeen zal worden geroe pen en wel omdat in 1954 de NAVO de status van Berlijn heeft bevestigd. Amerika, Engeland en Frankryk zullen geen enkele wijziging in de overeenkom sten nopens Beriyn aanvaarden. Zou dit wel geschieden, dan zal men het door de Russen zo gewenste gesprek tussen het Westen en communistisch Oost-Duits land accepteren, waardoor de eerste nederlaag zou zijn geleden. In Bonn verwacht men, dat de Oostduitse communistische regering, van vandaag af in het bezit van alle rechten op Oost-Berlijn, zal proberen de vrije luchtweg door de drie luchtkanalen van West-Berlijn naar West-Duitsland in te perken zonder zich te storen aan de viermogendhedenovereenkomst, die zegt, dat geheel Beriyn bezet gebied is van de vier grote landen dat Oost-Beriyn niet kan behoren tot de vroegere Russische bezettingszone. Geen blokkade van de roden verwacht In Bonn is gisteren het volgende aan het licht getreden. Ten eerste: de Sovjetrussische ambas sadeur Smirnof heeft gisteravond bij een ontvangst in de Indonesische am bassade ter gelegenheid van het bezoek aan West-Duitsland van de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio gezegd, dat de Russische stappen met betrekking tot Berlijn bij zullen dragen tot een ontspanning. „Wij zullen", zo verklaarde Smirnof letter lijk," „Berlijn aan de Duitsers terugge ven en wij hopen dat dat vlug zal kun nen gaan. Hoe sneller hoe beter. Ik ge loof dat de Duitsers een rustig kerst feest mogen vieren". Men meent, dat Smimof hiermede bedoelde, dat bij zijn regering bij haar vandaag te ondernemen stap om de viermogendhedenovereenkomst inzake Berlijn op te zeggen, de idee voor zit om de drie Westelijke sectoren van Berlijn aan de Bondsrepubliek over te dragen en de Oostelijke sector aan communistisch Oost-Duitsland. Londense overeenkomsten tussen de Grote Vier van 12 september 1944 en de Berlijnse overeenkomst van 5 juli 1945, beide Berlijn betreffend, worden geschonden. In mei 1949 te Berlijn en in le zomer van 1954 te Parijs werd de status van Berlijn nog eens extra vast gesteld. Honderd rebellen op Cuba gesneuveld Cubaanse soldaten, gesteund door vliegtuigen, hebben ruim honderd op- standelingen gedood bij een aanval op een rebellenkamp ten zuiden van j Mayari Arriba in de provincie Oriente, j aldus heeft het hoofdkwartier van het Cubaanse leger gisteren bekendgemaakt. Andere soldaten en een vliegtuig heb ben een aanval van opstandelingen op münen te Ocujal afgeslagen. Boelganin zou aan leverkwaal lijdeu Maarschalk Nikolai Boelgtanin, die 63- jarige voormalige Sovjetrussische pre mier bevindt zich thans in Moskou en is ernstig ziek als gevolg van een lever kwaal, zo verneemt Reuter uit Oost- europese bron. Mensen die hem onlangs zagen zouden hebben gezegd, dat hij er als een ernstige zieke uitzag. Boelganin werd de vorige week door premier Kroesjtsjef een lid van de „par tij vijandige groep" van Molotof, Malen kof en Kaganowitsj genoemd. Japanse Kroonprins zou een niet-adellijk meisje huwen Het wordt in Tokio als vaststaand aangenomen, dat de Japanse Kroon prins, Akihitozal huwen met een niet-adellijk meisje, omdat een hoffunctionaris gisteren een bezoek heeft gebracht aan de woning van Mitsjiko Sjoda, de 24-jarige dochter van een zakenman. Een huwelijk van de Kroonprins met dit meisje zou een breuk betekenen in een tra ditie die meer dan 2600 jaar oud is! Aangenomen wordt, dat de hof- dignitaris als tussenpersoon is opge treden en de toestemming van de ouders van het meisje heeft ge vraagd voor een huwelijk Mitsjiko Sjoda heeft haar oplei ding gehad aan het rooms-katholie- ke Heilig-Hartcollege te Tokio. Zij heeft nog niet besloten of zij zich tot het christendom zal bekeren. Ten tweede: de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Bren- tano, heeft de Westduitse ambassadeurs te Moskou, Washington, Parüs, Londen en Rome voor een vergadering naar Bonn teruggeroepen. Dinsdag zullen zq deelnemen aan een grote Duitse diplo matieke conferentie over de gevolgen van de Russische maatregel. Adenauer zeide gisteravond te Mtin- chen, dat er geen reden voor de West- du itsebevolking is om ongerust te zijn. „Ook de Russische bomen groeien niet in de hemel", zei Adenauer, opwekkend tot een rustige houding. Met grote behoedzaamheid, zo meent men te Bonn zelf, zal de Sovjet-Unie zonder iemand voor het hoofd te sto ten in den beginne de Russische sector van Berlijn in Oostduitse handen spe len, waarmede dat deel dus definitief uit bezettings- en in communistische handen komt. Grote risico's zullen de Russen daarbij trachten te vermijden. Het is ook hierom, dat men te Bonn noch te West-Berlijn welke blokkade maatregel ook van de Oostduitsers ver wacht. Maar, blokkade-maatregel of niet: voor het Westen zal de formele overdracht van de macht over Oost- Berlijn onaanvaardbaar zijn omdat hiermede eenzijdig, en dus onwettig, de Advertentie Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Half miljoen man gedwongen werkloos Gisteravond heeft Brussel de klok enkele tientallen jaren achteruitgezet: de kaars was weer te voorschyn gekomen. In de drankgelegenheden dronken de verbruikers een biertje by kaarslicht en hetzelfde dansend licht verlichte de eet huizen en de winkels. In de late namiddag had de politie de winkeliers meegedeeld, dat elke zaak recht had op één brandende lamp of neonbuis. Toen de avond inviel, waren de straten van het stadscentrum verlaten. De meeste schouwburgen beschikken over een installatie voor eigen stroomvoorziening en waren open. In een zaal werd bij kaarslicht een concert gegeven. De bioscopen bleven echter gesloten. Een half miljoen arbeiders is zonder werk doordat hun bedrijven by gebrek aan stroom niet kunnen draaien. Het aantal stakers by de openbare nutsbedrij ven is 12.000. Tot dusver is het huishoudelijk gebruik van gas en elektriciteit beperkt. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: De temperatuur zal zich op ongeveer hetzelfde niveau kunnen handhaven. Door de nabijheid van een nieuw hoge- drukgebied blijft de kans op regen erg klein. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 NOVEMBER. Zon op: 8.12 uur; onder: 16.40 uur. Maan op: 15.29 uur; onder: 4.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.22 en 13.42 uur. Laagwater te 9.23 en 21.34 uur. (24/11 hoogwater te 2.02 en 14.14 uur, laagwater te 10.06 en 22.15 uur). Dit nummer bestaat uit L2 pagina's en een Bijvoegsel. De begum, de weduwe van de I die in Cairo bezig zijn aan het vroegere Aga Kahn, bracht een I het mausoleum voor haar over- bezoek aan de marmer-graveurs, leden echtgenootZij hanteerde Regering toch bereid tot een herziening De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer een nota ingediend inzake de salarispositie der leraren. De bewindsman zegt daarin, dat is gebleken, dat ook na de verhoging van de topsalarissen in 1956 de salarispositie van de leraren over hun gehele loopbaan genomen iets gunstiger is dan die van de vergelijkbare Rijksambtenaren. De regering is daarom van oordeel, dat van een discriminatie der leraren geen sprake is. Na een historisch overzicht van de gang van zaken betreffende de leraren salarissen sedert 1953, geeft hij aan het slot een korte samenvatting van het regeringsstandpunt, dat gebaseerd is op conclusies, die door de commis sies unaniem zijn aanvaard. „Gezien het feit zegt de minister dat de verschillen in de functies van leraar en van ambtenaar een volkomen gelijk salarisverloop niet voor de hand liggend en zelfs ongewenst doen zijn, is de regering van mening, dat de werk- commissie haar onderzoek terecht heeft geconcentreerd op de vraag, of in het algemeen aan verschillende groepen van personen met een gelijke of althans ge lijkwaardige opleiding ook een ongeveer gelijkwaardige financiële positie in over heidsdienst wordt geboden. Het resul taat van deze studie blijkt nu te zijn, dat de salarispositie van de academisch gevormde leraren sedert de verhoging der lerarensalarissen in 1953 aanzienlijk gunstiger was dan die van de acade misch gevormde Rijksambtenaren. Ook na de verhoging van 1956 is in deze situatie geen verandering gekomen. Hoog aanvangssalaris Er bestaat aldus de minister een opvallend verschil in de opbouw van de salarisschalen, dat echter een logisch gevolg is van de verschillen, die tussen beide functies bestaan. Zo geniet de leraar een naar verhouding hoog aanvangssalaris, dat gemotiveerd is door het feit, dat hij anders dan meestentijds de ambtenaar reeds ter stond bij het begin van zyn loopbaan een zelfstandige functie aanvaardt en van meet af aan de volle verantwoor delijkheid draagt. Hiertegenover staat, dat de taak van de leraar gedurende diens loopbaan niet in die mate in om vang en verantwoordelijkheid toeneemt als dit voor de gemiddelde academisch gevormde ambtenaar het geval is. Een sterkere staging gedurende de loopbaan van het ambtenarensalaris die ten slotte leidt tot een hoger maximum en een geleidelijke- stijging van het leraarsalaris dat met een aanzienlijk hoger bedrag aanvangt is daarom ook naar de mening van de regering in overeenstemming met het verschil in aard van beide functies. In overeenstemming Slechts omdat in en buiten het ge organiseerd overleg bij herhaling met grote nadruk werd aangedrongen op verhoging van het maximum-salaris, wijl dit volgens de lerarenorganisa ties de enige methode zou zün om de volgens hen bestaande „discriminatie" te doen vervallen, is de regering ertoe gekomen zich bereid te verklaren te overwegen of het salarisverloop van de leraren meer in overeenstemming kan worden gebracht met dat der hogere ambtenaren. Dat zulks dan niet alleen voor het maximumsalaris, maar voor de gehele salarisschaal zou moeten gelden, be hoeft geen nader betoog. De regering heeft er echter getuige het slot van de hierboven weergegeven regerings verklaring in het georganiseerd overleg geen twijfel aan laten bestaan, dat zij een verlaging der aanvangssalarissen niet verkieslijk acht. Mede gezien de besprekingen in het overleg meende zij nochtans haar bereidheid te moeten uitspreken om elk voorstel, dat binnen het algemeen salarisbeleid der regering aanvaardbaar is, in overweging te nemen, zeker wanneer daardoor naar de mening van het georganiseerd overleg het ambt van leraar aantrekkelijker zou worden en aan maatschappelijke status zou winnen. Advertentie KANTOORMACHINES KANTOORMEUBELEN ook zelf de beitel waarmee de tek sten worden aangebracht. Prof. Heuss ontving dr. Soebandrio De president van de Westduitse Bondsrepubliek, prof. Theodor Heuss, heeft gisteren de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Soe bandrio, ontvangen voor een langdurig onderhoud. Dr. Soebandrio werd ver gezeld door de Indonesische ambas sadeur in Bonn, mr. Zairin Zain. Dr. Soebandrio heeft gistermiddag zijn Duitse ambtgenoot Von Brentano inlichtingen verstrekt over de politiek en economische toestand in Indonesië In diplomatieke kringen werd er de nadruk op gelegd, dat financiële hulp verlening niet ter sprake werd gebracht. Gisteravond gaf de Indonesische am bassadeur een ontvangst ter gelegenheid van het bezoek van minister Soebandrio. Onder de gasten bevond zich dr. Hjal- mar Schacht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1