Uit liet atelier van Sint Nicolaas ZATERDAG 22 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 ONS MENU VAN DE WEEK DE MAN, DIE liet beste paard ter wereld bereed Praktische wenken voor nuttige geschenken 3x veiliger Verhaal voor de kleintjes In één nacht Uw handen gaaf en zacht 3. Een gewonde Franse soldaat had dekking gezocht achter het lichaam van Lisette. Toen een Russische soldaat de Fransman met een bajonet te lijf wilde gaan, trof hij bij ongeluk Lisettedie daarop zo woedend werd, dat zij de Rus met haar tanden vastgreep, in het vrije veld sleepte en daarna met haar hoeven afmaakte. Onder hevig geweervuur reed Marbot terug naar zijn kampement. Vlak bij het doel werd Lisette door een kogel getrof fen en viel neer in de sneeuw. Marbot werd uit het zadel geslingerd en lag be wusteloos naast zijn paard, terwijl Mu- rats ruiterij voorbij galoppeerde op weg naar de heuvel. 4. Vier uur lang lag Marbot bewuste loos. Hij kwam eerst bij kennis, toen een Franse soldaat, die hem dood waande, zijn knie in zijn maag drukte om zijn laarzen uit te trekken. Marbot werd op een brancard weggedragen. Door de koude waren Lisettes wonden bevroren, waardoor ook de bloeding ophield. Rui ter en paard herstelden voorspoedig en keerden na de oorlog naar Parijs terug. In 1844, tien jaar voor zijn dood, schreef Marbot de beroemde memoires, welke Conan Doyle inspireerden tot zijn boek „De dappere daden van brigadier Gérard". I. Marcellin Marbot was een van de beste cavalerie-officieren van Napoleon. Hij was de held van vele veldslagen maar geen succes kan worden vergele ken bij dat in de bloedige slag bij Eylau in het jaar 1807. De Keizer had zijn le ger opgeslagen op een groot sneeuwveld, zoaar hij in gezelschap van zijn grena diers een bescheiden maaltijd nuttigde. Op een heuvel, enkele kilometers ver der, was een afdeling van het 14de regi ment van de hoofdmacht afgesneden. Napoleon ivilde de commandant laten weten, dat hij hem te hulp zou komen. Twee ordonansen waren reeds uitgezon den, maar beiden waren door de Russen gedood. Toen kwam Marbot aan de beurt. Hij bereed een paard Lisette, dat zo zacht als een lam en zo snel als een hert was, maar zich ook kon opwinden als een buldog als men het tergde. 2. Marbot vertrok in vliegende galop. De Russische wachtposten waren zo ont hutst door de aanblik van de eenzame ruiter, dat ze vergaten op hem te schie ten. Toen Marbot de bewuste heuvel be reikte, lag de weg zo bezaaid met ge- Nu de stamppottyd weer is aangebroken willen wü U er nog eens op wijzen liever niet meer dan eenmaal per week stamppot te geven daar door het stampen te veel van het C-vitaminegehalte verloren zal gaan. Beter is het om af en toe eens een stoofschotel op tafel te brengen. Deze bestaat uit fijngesneden groente en dobbelsteentjes aardappelen, welke evenals bij stamppot ook in één pan worden gaar gemaakt. Ze worden daarna echter niet gestampt; het aanhangende vocht wordt slechts met iets aardappelmeel of maïzena gebonden. Om de schotel „compleet" te maken worden er stukjes vlees, vis, ei, kaas of ook dikwyls peulvruchten aan toegevoegd. In dit weekmenu vindt U een stoofpot met kaas. Kaas mag nooit meekoken en wordt dus pas tot slot, wanneer de pan reeds van het vuur is genomen, door het gerecht heen geroerd, dit dus in tegenstelling tot vlees, vis, enz., welke tezamen met de groente en aardappelen moeten worden gaar gemaakt. ZONDAG vermicellisoep; schotel witlof met ham en kaas, aardappelen; fruitsla met slagroom. MAANDAG hamhoorntjes, sla, gebakken aardappelen; wentelteefjes. DINSDAG gehakt, spruitjes, aardappelen; Amerikaanse appelen. WOENSDAG stoofpot kool met kaas en tomaten; beschuit met bessensap. DONDERDAG gebakken lever, appelmoes, rouw gebakken aardappelen; warme griesmeelpudding. (Witte bonen in de wH zetten). VRIJDAG hard gekookte eieren, witte bonen, tomatensaus, rust; ge bakken banaan. Spaanse hutspot; fruit. ZATERDAG Recept: Spaanse hutspot. 200 g. witte bonen, 1 kg. aard appelen, 250 g. wortelen, 1 groen kooltje, 2 uien, 4 dl. melk, 60 g. boter, zout. De geweekte witte bonen met wat zout en met zoveel water dat ze on derstaan, gaarkoken en daarna uit het water scheppen. (Niet nodig wanneer er een rest gave bonen van de vorige dag over is). De stukjes gesneden aardappelen, uien, wortelen en kool in het bonennat gaarkoken. De melk, de boter en de bonen er aan toevoegen, het geheel goed door een scheppen en het vocht met wat aardappelmeel binden. Recept: Amerikaanse appelen. 4 grote appelen, suiker, kaneel, boter. Caramelsaus: 6 dl. melk, 125 g. suiker, 20 g. maizena. De appelen schillen en boren, in een vuurvastschoteltje zetten; de holten opvullen met een mengsel van suiker en kaneel en er dan een klontje boter bovenop leggen. Een bodempje water in het schoteltje doen en de appelen in de oven gaar maken. De appelen voor het podoen overgieten met een (koude of warme) caramelsaus. sneuvelde soldaten en paarden, dat eni ge infanteristen hem moesten helpen. Marbot overhandigde de order van Na poleon, welke luidde „Verlaat de heu vel; Vorm een carré. Ik stuur U Murats ruiterij om U te ontzetten De commandant schudde het hoofd. „Het is te laat. Wij zijn geheel omsin geld". Daarop overhandigde hij een zware eikehouten staf met de adelaar aan Marbot met het verzoek deze aan de Keizer ter hand te stellen. „Groet de Keizer van ons. Leve de Keizer". Madrid, november '58 Deze week zijn we op bezoek geweest in de werkplaats van Sint- Nicolaas. De Goedheiligman had ons dat bezoek toegestaan op uit drukkelijke voorwaarde, dat we nooit publiekelijk zouden vermelden voor wie dit o£ dat cadeautje, dat we in die werkplaats zouden zien, bestemd was. En dat beloofden we natuurlijk maar al te graag, te meer waar Sint er niets op tegen had dat we het een of andere aar dige of originele ideetje, aan de brein van Zwarte Piet ontsproten, voor deze rubriek zouden gebruiken. In de werkplaats van Sint-Nico- laas heerste het spreekt vanzelf grote bedrijvigheid. We heb ben er onze ogen uitgekeken en er meer aantekeningen gemaakt dan we mogelijkerwijs in dit hoekje kunnen uitwerken. Wat we in 't bij zonder hebben genoteerd, zijn cadeautjes, die een ieder zelf kan maken, en omdat u misschien juist zit te peinzen hoe u uw cadeau tjes-budget kunt rekken, geven we u hieronder enkele mogelijkheden, waarvoor zelfs een kinderzakgeld ampel toereikend is. Veel moeite en veel tijd vergen ze evenmin en in de tijd, die u tot 5 december nog rest, zoudt u gemakkelijk al de hier besproken cadeautjes kunnen maken. VOOR BABY zagen we een handig slab-schortje, dat zelfs de onervaren amateurnaaister kan maken. Er is een lapje van 40 bij 70 centimeter stof (badstof of katoen) en 2.25 meter schuin* bies in afstekende kleur voor nodig (figuur 1). Figuur la geeft het patroon voor het modelletje weer: het is een rechthoekige lap. waarin twee armsgaten worden uitgeknipt. De zij kanten en de onderkant van de lap en de armsgaten worden met schuin bies afgewerkt. Langs de bovenkant H \k£)rj van de lap wordt een 2 centimeter brede zoom gemaakt, waardoor een jjA halskoordje wordt geregen. Borduur fR of appliceer een aardig kindermotiefje op de voorkant van het schortje. a wat lmt of band (waarmee de kaft gesloten wordt) en een hoeveelheid gegomd „plastic papier", dat een hout tekening of een fantasiedessin te zien geeft (dit afwasbare materiaal vindt u in de handel en is heel gemakke lijk te verwerken). De vellen teken papier worden in tweeën of drieën ge vouwen, afhankelijk van het formaat van het papier en het voor het album gewenste formaat. Ze worden vervol gens zo aan elkaar geplakt, dat ze een „harmonicaplissé" vormen (figuur 4a). De aldus verkregen albumbladen zijn zowel van voor naar achteren als van achter naar voor (aan de achterkant) te gebruiken. De twee stukken karton voor de bovenkant en de onderkant van de kaft worden iets groter ge sneden dan de bladzijden van het album zijn. Ze worden aan beide kan ten beplakt met het plastic materiaal en voorzien van vier gleuven, waar door het lint of band wordt geregen, da het album afsluit (figuur 4). HET ALTIJD BRUIKBARE KLEER- HANGERTJE is een aantrekkelijk cadeautje wanneer het met stof en watten) overtrokken wordt (figuur 6), maar ook kan het dienen voor een praktische toiletzak, waarin alle mo gelijke kleine toiletartikelen kunnen worden ondergebracht. De achterkant en het overtrek van het hangertje worden van effen of bedrukte katoen gemaakt, de voorkant van de zakjes is van doorzichtig plastic, dat aan de bovenkant met katoenen bies geboord is. Door de zoom van de zak wordt een dun houten stokje of een roetje gestoken, opdat de zak, ook als hij vol is. goed glad tegen de muur blijft hangen. i Advertentie) De ideale elektrische koffiemolen van NEDERLANDS fabrikaat Absolute beveiliging tegen het mes. Door hei droaien van het geslotendeksel wordt de motor in werking gesteld. Absolute elektro-technlsche beveiliging Volkomen isolatiedoor plastic huis door de gesloten motor-door rubberlogers Absolute stekker-beveiliging De oangespoten stekker kan niet breken of losraken en heeft een extra beschermrand. Een verrotting voor iedere vrouw I Verkrijgbaar In de moderne posteltinten t wit/blauw - wit/groen - wit/grijs de walvis;: In de zee, niet ver van de kust, dat plan te bespreken, waren eerst de woonde een walvis. Of eigenlijk woon- burgemeester en de belangrijkste man de hij er niet want hij had geen nen van het stadje bijeengekomen, huisje maar hy was er. Soms zwom „Een walvis, die zó groot is", zei de hij wat heen en weer, en veelal lag hij onder water wat te dromen of te slapen. Ja, de walvis was er. En de mensen in het kleine havenstadje aan die kusl wisten dat heel goed. Maar ze waren helemaal niet bang voor de walvis. Waarom zouden ze ook? De walvis was een vriendelijk beest dat niemand kwaad deed. Soms gebeurde het, dat een vissers- boos uit het havenstadje regelrecht stevende naar de plek waar de walvis lag te dromen dat gebeurde omdat de stuurman van de boot die walvis onder water niet zag. En wat deed dan de walvis zodra hij hoorde dat zo'n boot naderde? Hij zwom weg, ja, natuurlijk, want geen enkele walvis laat zich overvaren maar dat was niet alles: de walvis zoog een geweldige plat water naar binnen, die hy dan zzzttmet een grote boog naar boven spoot. Dat za gen de vissers, en zei zeiden: „Hè, de walvis!" en ze lieten even de stoom fluit gaan twee korte stoten: hoe. hoe.En als het een bootje was dat geen stoomfluit had, dan werd de scheepsbel geluid. burgemeester, „heeft vast veel voedsel Het was net of de vissers en de wal- nodig. Ik zelf lust wel tien borden pap vis elkaar kenden. En dat was ook zo. per dag en hoe moet het dan zo'n De walvis beschouwde alle mensen als walvis vergaan, die zeker twintig, der zijn vrienden, en de mensen uit het tig keer zo groot is als ik ben?" kustplaatsje vonden het eigeniyk heel „Een walvis eet vis", zei de meester, gezellig hun eigen walvis in de zee te „en de zee is vol vis", weten. Ze hadden zelfs een plan uit- „Ja, dat is allemaal goed en wel", gewerkt om de walvis te voeden. Om zei een wakkere vissersman, „maar als die walvis de vis opeet, kunnen wü die vis niet meer vangen en als wij min der vis vangen, verdienen wy minder geld". En ook dat was waar. Wel zei de burgemeester: „Er zwemmen meer vis sen in de zee dan u kunt vangen", maar de vissers zeiden: „Nee wü zullen de walvis ander eten geven, zo dat hij minder vis eet". Toen plakte de burgemeester een aankondiging tegen de gevel van het raadhuis, waarop aan alle stedelingen verzocht werd in het vervolg hun restjes en kliekjes in een emmer te bewaren. Dat deden de mensen met plezier en de vissers namen die etens- restjes mee en gooiden ze in de zee voor de walvis. Nu, de walvis vond het best. Want altyd vis eten valt ook niet mee en voortaan kreeg hy papresten van de burgemeester, lekkere hapjes vlees van de goedige slager, de aardappeltjes die Jantje-van-de-dominee weigerde op te eten (zodat hy voor straf naar bed werd gestuurd, maar dat wist de wal vis natuurlyk niet) en de gebakjes van de vorige dag van de bakker. Soms ook een enkele peer en een ap pel je kunt het zo gek niet beden ken of de walvis at het. En hy vond het heel plezierig en hy was heel dankbaar. En nu was het dan zomer. By het strandje achter de haven speelden de kinderen in het lauwe water, terwyl, niet zo ver van hen vandaan, de wal vis loom op en neer bewoog en nu en dan eens met zyn buik over het zand op de bodem van de zee schuurde. Ook de walvis vond het prettig dat het zo mer was. Het werd een warme zomer bovendien, het werd warmer, steeds warmer de mensen trokken de dun ste kleren aan die ze hadden en als ze elkaar tegenkwamen in de stille straatjes, zeiden ze: „Warm, hè?" Ja, dat duurde drie dagen en toen was er een echte hittegolf. Er viel geen regen en er waaide geen wind, het was alleen nog warm. Zo warm, dat niemand het nog prettig vond be halve dan de walvis, want in het wa ter blyft het immers altyd koel. „Het zal wel niet lang duren", zeiden de mensen troostend tegen elkaar, maar de vissers die altyd en overal weten wat voor weer het worden gaat schudden hun hoofden en zeiden: „Dit blyft wel even zo" en ze keken naar de lucht boven de zee, die trilde van de hitte. Ze kregen gelyk: de vierde dag werd nog warmer en de vyfde dag werd zó heet, dat de blade ren aan de bomen vergeelden en de bloemen in de tuinen slap aan hun stengels hingen. En hoe dat nu kan, weet ik niet, maar op de een of andere wüze kreeg de walvis er de lucht van, dat de mensen van de warmte leden. En wat dacyht die walvis? Hy dacht: „De mensen doen zoveel voor my nu kan ik eens iets terug doen". En dat deed hy. Hy zwom tot vlak voor de haven en de kinderen die daar lusteloos op de warme stoffige stenen zaten, Juichten van opwinding toen ze plotseling de glimmend-gryze rug van de walvis boven de zeespiegel zagen. En nog groter werd hun bhjd- schap toen, opeens, die walvis een reuze-sloot water binnen zoog en die op de kade sproeide. De stenen werden koel en nat, de kinderen juichten in het zoute water dat als een frisse regen op hen neerkwam. Door hun ge juich liepen de mensen hun huizen uit en ook zij namen een douche. De walvis zwom langzaam langs de kade en overal bracht hy water het plensde tegen de oude huisjes en de hele lucht verfriste. Zelfs de bloemen en de bomen leken weer opgewekter. Minstens een uur zwom de walvis voor de kust, toen verdween hy. En hy was vast van plan het stadje de volgende morgen weer zo'n bad te brengen doch het hoefde niet: 's nachts begon het te regenen. De mensen in het ha venstadje waren de walvis zo dank baar, dat ze de bakker vroegen een speciale taart voor hem te bakken. En dat deed de bakker met plezier! M. F. r VOOR DE KINDERKAMER een aardig, simpel ideetje: de badhand doeken (klein formaat) waarop in één hoek een poppetje of beestje in fel afstekende kleuren is geborduurd of geappliceerd een vrolyke garnering waaraan de kleuters gemakkelijk hun eigen handdoek herkennen (elke handdoek heeft een ander motiefje en.dit wordt natuurlyk van kleur en wasecht garen gemaakt). VOOR DE KOFFIETAFEL zes eierwarmers in een zakje (figuur 2), die uit een kleine hoeveelheid dikke wol in een wip worden gehaakt. Met een dikke haaknaald. Ze worden alle geheel in vasten gehaakt en hebben alle hetzelfde bijenkorf-model, ze zyn alle voorzien van een wit randje aan de onderkant en een wit wollen kwastje aan de top, maarze heb ben alle een andere kleur (een rood, een geel, een groen, een marineblauw, een korenblauw, een zwart). Voor het opbergen van dit stelletje een gehaakt zakje, in dezelfde vorm als de eier warmers, doch tweemaal zo groot. Ook dit Is voorzien van een wit randje en een wit kwastje; boven het witte randje is een ry stokjes gehaakt, waardoor een wolkoordje wordt ge regen. Voor de koffietafel ook een serie servettenzakjes, die evenals de eier warmers alle een andere kleur heb ben. Ze worden gemaakt uit linnen, geborduurd met witte zyde. Ze heb ben alle hetzelfde borduurmotiefje. Minder pryzig (minder stofverlies!) wordt een zestal servettenzakjes, in dien ze alle van dezelfde stof (byvoor- beeld crèmekleurig linnen) worden gemaakt en als onderscheidingsteken een (overigens identiek) borduurmo tiefje van verschillende kleur dragen. VOOR DE TOILETTAFEL een byouxdoosje, gemaakt uit een sigaren kistje af een steVig kartonnen doosje, dat van binnen geheel met fluweel en van buiten met andere stof of met ge gomd, bedrukt „plastic papier" wordt beplakt. Een mooi effect kan worden verkregen door het deksel geheel of gedeeltelijk met wollen of zijden petit point werk te verluchten (figuur 3). Byzonder aardig ook is de hand schoenendoos waarvoor een stevige, vlakke kartonnen doos van hand schoenlengte nodig is. Deksel en doos worden aan de buitenkant met de een of andere katoenen of zijden stof be plakt. Een hand, uit fel gekleurd vilt gesneden en ter hooge van de pols met een gestrikt lint gegarneerd, wordt boven op het deksel geplakt (fig. 3a). EEN FOTO-ALBUM, dat er keurig uitziet, heel veel plaats biedt en heel weinig kost, kunt u zelf maken uit tien vellen stevig (grys) tekenpapier, twee stukken karton (voor de kaft), Voor de handel: N.V. HANDELMIJ. R. F. M. WERNEKINCK, A dam Roos verdwijnt met TRAITAL 3 anti-roos. Alleen Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen - Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos. verdwenen. vraag TRAITAL 3. BOWNTOH N V AMSTERDAM

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13