LETTERS Skteir PHILIPS Vrouwelijke ambtsdragers niet voor januari 1965 in classis en synode .Photoflux DE LEKKERSTE I CHOCOLADE Synode behandelde bezwaren van herv. geref. ambtsdragers DONDERDAG 11 NOVEMBER '58- Leidse gepensioneerden spraken over wensen die nog vervuld moeten worden De afdeling Leiden van de Alge mene Nederlandse Bond van Gepen sioneerden belegde gistermiddag een drukbezochte vergadering in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Als spreker was aanwezig de heer H. G. W. Mun- nik, lid van het hoofdbestuur. De voorzitter van de Leidse afdeling, de heer Ant. Metz, opende de vergade ring en deed vervolgens enkele medede lingen. O.m. wekte hij de aanwezigen op om zoveel mogelijk nieuwe leden te werven. Het hoofdbestuur heeft enige tijd geleden besloten om een gulden aanbrengpremie voor elk nieuw lid uit te keren, zo deelde de voorzitter tot ieders verrassing mede. Na de verkiezing van enkele afgevaardigden voor de zo spoe dig mogelijk in Utrecht te houden bui tengewone bondsvergadering kreeg de heer Munnik gelegenheid om een praatje tc houden over „Onze nog niet vervulde wensen". Wensen, die echter ongetwij feld vervuld zullen worden wanneer de regering akkoord gaat met het eind rapport van de Commissie-Van Poelje. Een van deze wensen betreft, die van een goed geregelde huurcompensatie. De toegepaste huurverhoging drukt op de gepensioneerden immers even zwaar als op de actief dienenden. Spreker gaf alle aanwezigen de verzekering, dat deze kwestie de grootst mogelijke aandacht van het hoofdbestuur heeft. Verder wijdde de heer Munnik aandacht aan de korting van de A.O.W. op de pen sioenen. Het hoofdbestuur heeft beslo ten om wat deze kwestie aangaat te wachten tot 1 januari 1959. Het zal dan eventueel een actie ondernemen om de korting in ieder geval verzacht te krij gen. Over de ziektekostenregeling kon spreker een vrij optimistisch geluid la ten horen. Deze regeling zal waar schijnlijk volgend jaar voor de actief dienenden tot stand worden gebracht, terwijl daarna houde de minister van Sociale Zaken zijn belofte de ziekte kostenregeling voor de gepensioneerden in behandeling genomen zal worden. De invoering van de glijdende pensioen- schaal staat vanzelfsprekend ook nog op het verlanglijstje van de bij de bond aangeslotenen. De heer Munnik sprak hierna over de zgn. pensioenvervangen- Ned. Bridge Bond De stand na de vijfde ronde van de pare ncornpetitie van het district Leiden NBB is ails volgt: Hoofdklasse: 1. Kuyitv Egimond 212 Pnt.; 2. v. d. Star—Oudshoorn 211% pnt.: 3. Aukes—Verkuil 201% pnt.: 4. Eling—Meikei 121 pnt. (3 ronden)5 v. DierenSlegtenhorst 199% pnt.; 6. Echtpaar v. Wimgen jr. 198 pnt.; 7. Echtpaar Nort 194 pnt.; 8. Roem—v. d. Stok 191 pnt.; 9. me*vr. Tieilkemeyer Hdssinlk 187 pnt.; 10. Echtpaar Tijssen 184%. pnt.; 11. Dr. Ruytetr Zijlkermevr. Nyppels 184 pnt.; 12. v. WeizenRoem 170 pnt.; 13. Echtpaar Bnakel 169 pnt.; 14. Ka.pbein-v. Kampen 160 pnt.; 15. v. d. Meer—Verboog 159% pnt.; 16. Klin kenberg1Lepelaar 153 pnt.; 17. Bergers —v. As 148 pnt.; 18. mevr. Kukler— Robbers 144 pnt. Ie Klasse: 1. MarelisWagenaar 221 pnt.; 2. v. d. HelmNoordenbos 207 pnt.; 3. Vissers—ide Vries 201 pnt.; 4. van 't HartStaal 199% pnt.; 5. Koelewdjn v. Leeuiwien 198 pnt.; 6. de Jongv. d. Plas 192 pnt.; 7. dames Schoutenv. Zijl 185 pnt.; 8/9. Verdel—Koek 181% pnt.; echtpaar de Winter 181% pnt.; 10. SelierKoning 181 pnt.; 11. Hoebink v. d. Meer sr. 177 pnt.; 12. Koster—v. d. Linden 175 pnt.; 13. MellemaBren- ninkmewyer 165% pnt.; 14. Polsv. d. Meer jr. 164 pnt.; 15. Echtpaar Seppe 160 pnt.; 16. dames Aukes—Broekhuyzen 153 pnt.; 17. FakensZuiderduin 150 pnt.; 18. dames VisserWithers 148 pnt. Joh. Jonker nam afscheid van Tuinbouw en Plantkunde De heer Joh. Jonker, die twintig jaar lang het voorzitterschap van de afde ling Leiden van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft waargenomen, heeft gisteravond deze functie neergelegd. In de verga dering, die in een der zalen van café restaurant „In den Vergulden Turk" is gehouden, werden vele woorden van dank en hulde gesproken voor wat de schei dende voorzitter in deze jaren voor de afdeling en de tuinbouw heeft gedaan. Ook mevr. Jonker werd in deze huldi ging betrokken. Hét voorstel van het bestuur, dat door de plaatsvervangend voorzitter, de heer J. H. Smit werd uitgesproken, nl. om de heer Jonker tot lid van verdienste der afdeling te benoemen, werd met luid applaus begroet. Het afscheidnemen en het ophalen van herinneringen nam een groot deel van de avond in beslag. Na een kort huishoudelijk gedeelte werden tenslotte de hyacinthen en krokussen uitgereikt voor de broeiwedstryd, die in februari wordt gehouden. „CAMERA LOOPT!" Voor een goed bezette Schouwburgzaal startte gisteravond even na acht uur het smalfilm-cabaret getiteld „Camera loopt!" en men kan zeggen dat deze ca mera onafgebroken gewerkt heeft tot het dichttrekken bij de eindscène van het toneelgordijn. Dat er vaart in het programma zat is ta begrijpen, want niemand minder dan Sonja van Weerdenburg, Dick Gabel en de pianiste Hansje Kerckhoff bedien den deze keer de camera's. De avond, die op initiatief van de plaatselijke fotohandel georganiseerd was, is ongetwijfeld geslaagd te noemen. In ieder geval is het doel, om het smalfilmen als ideale vorm van verant woorde vrije tijdsbesteding in bredere kring te propageren, in alle opzichten geslaagd. Hiertoe heeft zeker het ver tonen van de film „Neem 't in 8" bijge dragen. Deze zeer knappe film van Jan Noelinga legt in enkele rake opnamen het dagelijkse leven op de acht milli meter film vast. Ook het smalfilm-ca baret viel zeer in de smaak. Vooral Sonja van Weerdenburg oogstte veel succes. Ook de filosofietjes van Dick Gabel op zijn trapleer werden met een harte lijk applaus beloond. Aan het einde van deze geslaagde avond was er als extra attractie een quiz, met fraaie prijzen. Kerkelijk L even NED. I1ERV. KERK Beroepen te Gieten (toez.) W. C. Ligt- helm te Lekkerkerk. Bedankt voor Til burg (voor de Evangelisatie» en voor Waspik (toez.) S. Meijers te Hoogblok- land. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Opperdoes G. J. Buys te Papendrecht. Ouil-Geref. Genieenten in Nederland Bedankt voor Rljssen W. van Dijk te Grafhorst. de uitkering bijv. aan weduwen van ambtenaren, die na hun ontslag ge trouwd zijn en aan weduwnaars van ambtenaressen, die tevens kost winsters waren. De Staatscommissie-Van Poelje heeft de billijkheid hiervan gelukkig ingezien, aldus de heer Munnik, die tot slot van zijn toespraak nog mededeelde, dat de minister binnenkort met een of meer dere wetsontwerpen, welke in deze rich ting gaan. voor de dag zal komen. Ook deze spreker wees op de noodzaak om het ledental, dat momenteel 65.000 be draagt. zoveel mogelijk op te voeren. Na de pauze was er gelegenheid om over de gehouden inleiding vragen te stellen. AMSTERDAMSE LEGERZANGERS KOMEN NAAR LEIDEN Zaterdag a.s. arriveert voor een twee daags bezoek aan het plaatselijk korps van het Leger des Heils een veertigtal leden van het korps Amsterdam Con greszaal, een der beste zangkoren van het Leger des Heils in Nederland. Een tamboerijnband, een specifiek Le ger des Heils-ensemble, zal het koor vergezellen. De samenkomsten van zondag as. zullen door koor en band worden opge luisterd. Bovendien zal zaterdag een uur van gewijde muziek plaats vinden in ge bouw Prediker, gepresideerd door de B O. van het Amsterdamse Korps Sr. Maj. G. Bakker. Mevr. Maj. Verwaal van het Hoofd kwartier te Amsterdam en kapiteine Kloosterman van de Kweekschool voor Officieren te Amstelveen zullen de zon dagsamenkomsten in de korpszaal aan de Hooigracht leiden. Vele jongeren, die totnutoe nog nimmer een voet over de drempel van het gebouw Prediker in de Janvossensteeg hadden gezetde den dit gisteravond met grote vrij moedigheid toen zij zich daar kon den vermaken met sport en spel. Voor de meisjes was zelfs een keu kentje ingericht, waar zij haar huishoudelijke aandrang naar har- i Adver*entlP> Wijnen PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „Candida albicans en therapie met antibiotica", de heer R. H. Cormane, geboren te Ban doeng en thans wonende 'te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Photochemische reacties van provita minen D en verwante verbindingen", de heer M. P. Rappoldt, geboren te Rot terdam en thans wonende te Weesp. De promotie geschiedde cum laude. telust konden uitleven en dat onze foto in beeld brengt. Een initiatief wij schreven daar gisteren reeds over, dat is voortgekomen uit de kring van het Stichtingsbestuur van Prediker. Pl.m. vijftig jongens en meisjes vonden hier deze eerste avond een nuttige en aangename vrije tijdsbesteding, waaraan vol gende week de handenarbeid wordt toegevoegd. (Foto L.D./Van Vliet) Met K O naar het oude Griekenland Onder leiding van mr. Henrik Scholte Dat ook in Leiden de lust om vreem de landen te zien blijft toenemen, bleek gisteren weer op de filmavond van K. en O. De foyer van de Stadsgehoorzaal was tot in alle hoeken bezet zelfs op het podium waren stoelen geplaatst toen mr. Henrik Scholte zijn korte in leiding begon met het geven van enkele toeristische informaties over Grieken land. Dit land stelt zich n.l. steeds meer open voor het internationale toerisme. Ieder jaar gaan er ongeveer drieduizend Nederlanders naar het zuidoosten van Europa en volgens spreker groeit dit aantal de laatste tijd zeer snel. Grieken land is in zijn levensstandaard beslist niet duurder dan ons eigen land. Het maken van een reis door Griekenland in groepsverband verdient echter de voorkeur boven een individuele reis. In de eerste plaats laten de plaatselijke verbindingsmiddelen te wensen over; verder zijn de hotels er meestal overvol en tot slot ligt er het feit, dat het oude Hellas veel voorlichting vraagt. Spreker wees erop, dat vooral een bezoek aan de kleine, minder bekende eilandjes in de Egeïsche Zee grote voldoening zal schen ken. Wat de meeste toeristen in Grie kenland zoeken? Zowel het feitelijke als het „geestelijke" klimaat. Griekenland is een arm en bijzonder warm land, doch men kan het de bakermat van onze huidige beschaving noemen. Veel van het vroegere Hellas, o.m. de vrij heidszin en de hartelijkheid, is bij het tegenwoordige Griekse volk blijven voortleven. Aan het slot van zijn cau serie vertelde spreker twee verhalen, welke achtereenvolgens de tragiek en de poëzie van het oude Griekenland illus treerden. Na deze boeiende inleiding volgde de vertoning van een kleuren film, waarbij de leden van K. en O. werden geconfronteerd met het grootse verleden van Griekenland. Vele mach tige ruïnes, zowel van de oude tempels als van de beroemde theaters, waren op de filmband vastgelegd. Na deze interessante (film)reis dwars door Griekenland, werd nog een aantal dia's vertoond. Een attaché van de Griekse ambassade in Den Haag woon de deze bijzonder geslaagde avond bij. Begrafenis mej. E. Verboom te Voorschoten Gistermiddag is op de Hervormde Be graafplaats in Voorschoten hét stoffelijk overschot ter aarde besteld van mej. E. Verboom, in leven kleuteronderwijzeres in Katwijk en leidster van het Padvind- stersgilde in Leiden. Vóór de begrafenis werd in de Her vormde Kerk een rouwdienst gehouden, waarvoor bijzonder grote belangstelling bestond, niet alleen uit padvinders- en padvindsterskringen, maar ook uit Kat wijk. De dienst werd geleid door ds. E. Saraber, hervormd predikant in Voor schoten, die Psalm 23 en Johannes 10 las. Vóór de prediking zongen de aan wezige padvindsters het Padvindsters- Nood-collegezalen voor de Parijse Sorbonne Duizenden Parijse studenten, die een staking van 36 uur waren begonnen uit protest tegen de onvoldoende universi- teits-accommodatie, verwelkomden gis teren op een bijeenkomst in de Sor bonne met luid gejuich de mededeling dat er een vijftal nood-collegezalen ter beschikking zouden worden gesteld. De 20.000 studenten van de wis- en natuur kundige faculteit, die voor hun staking openlijk steun van hun professoren had den gekregen, hebben aangedrongen op bespoediging van de uitvoering van het bouwprogramma voor de universiteit en vervanging van de te kleine collegezalen waar sommigen reeds uren van te voren aanwezig zijn om zich van een plaatsje te verzekeren. De noodzalen zijn door andere faculteiten aangeboden. lied. Ds. Saraber koos de tekst van zijn overdenking uit Psalm 23, n.l. over de „Goede Herder, Hij leidt mij in het rechte spoor, om Zijns Naams wil". Ds. Moerenhout uit Katwijk, voorzitter van het Hervormd Schoolbestuur, sprak daarna enkele herdenkingswoorden. Een viertal padvindsters fungeerde als slippendragers. Bij het neerlaten van de kist werd de „last post" geblazen. Onder de aanwezigen merkten wij op een delegatie van het hoofdbestuur van het Nederlands Padvindsters Gilde, n.l. mevr. E. den Haan—Groen en mej. A. Caro, de districtscommissaresse van het district Leiden mevr. L. S. Groenv. d. Vijver, hoofdleidsters en -leiders van het N.P.G. en N.P.V. uit de afdelingen Voorschoten en Leiden. Ook u maakt zulke leuke foto's Synodale comissie lierv. kerk vermaande kerkvoogd en 2 notabelen te Katwijk-Zee In het voorjaar van dit jaar zyn in de hervormde gemeente van Katwijk aan Zee moeilijkheden ontstaan in verband met het beroepen van een zesde predikant voor deze gemeente. De moeilijkheden liepen zo hoog dat hogere kerkelijke organen erin gemengd werden, wat tenslotte resulteerde in het besluit van de commissie voor het opzicht uit de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland één kerkvoogd en twee notabelen uit te sluiten van het Heilig Avondmaal. In deze kwestie heeft thans de commissie voor het opzicht uit de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk in hoger beroep uitspraak gedaan. verhoudingen weer te stellen, hetgeen niet mogelijk zou zijn als niet de weg der verzoening zou worden open gelaten, zo overweegt de synodale commissie verder. In dit verband wil de commissie niet verder gaan dan op de kerkvoogd en de twee notabelen toe te passen het eerste middel ter handhaving van de kerkelijke tucht, t-w. een vermaning. Daarbij wordt het besluit van de pro vinciale commissie tot uitsluiting V3n het Heilig Avondmaal vernietigd. De commissie vermaant de drie betref fende personen o.m. met alle macht te streven naar een verzoening en een duurzame verbetering der verhoudin gen, en in het vervolg bjj hun hande lingen en gedragingen de orde der kerk niet te veronachtzamen. Uitsluiting van Heilig Avondmaal ingetrokken Deze commissie is van oordeel, dat de schuld van alle moeilijkheden niet alleen bij de kerkvoogden en notabelen berust, maar, dat ook de centrale ker- keraad niet vrij uitgaat, gezien zijn gebrek aan wijsheid en tact bij het beroepingswerk. De harde maatregel, door de provinciale commissie genomen, is op zichzelf begrijpelijk en aanvaard baar, zo meent de synodale commissie, doch heeft onder de gegeven omstan digheden niet de gewenste gevolgen. De sdtuatde in Katwijk aan Zee kan alleen maar verklaard worden als beide par tijen elkaar in Christus vinden. In het bijzonder rust op de predikanten de taak om met grote tact en broederlijke liefde alles te doen om de gestoorde MELKPRODUKTIE WINTER PERIODE 1958/1959 Uit een prognose over de melkafleve- ring in de winterperiode 1958/1959 opge maakt door het Produktschap voor Zuivel, blykt dat een daling van ca. 1.5 als de meest waarschijnlijke ge acht kan worden. In de winterperiode 1957/1958 bedroeg de totale melkproduktie 1.987.000 ton. Over dezelfde periode in 1958/1959 wordt een produktie van 1.955.000 ton ver wacht. Modellen gereed voor bemande satellieten Het hoofd van de afdeling „ruimte vaartuigen" van de Amerikaanse mart- schappij „General Electric", Hilliard W. Paige, heeft op een persconferentie te Philadelphit verklaard, dat er ree modellen van kunstmanen gereed zijn gekomen, die mensen kunnen mee nemen en hen weer veilig naar de aarde kunnen terugbrengen. Advertentie DS. W. L. MILO 80 JAAR Ds. W. L. Milo, emeritus-predikant der Geref. Kerken viert op vrijdag a.s. zijn 80ste verjaardag. Ds. Milo diende de kerken van Warns-Staveren, Vianen, Kollum en van juli 1922 tot zijn emeri taat in september 1944, die van Almelo. GODSPENNING VOOR OOSTPRIESTERHULP Gistermorgen hebben vertegenwoor digers van de Oostpriesterhudp en van de actie Middagklok-noodklok aan de lieven. Over dit onderwerp heeft een van de directeuren van het instituut „Kerk en Wereld'', dr. J. C. C. Rupp; die te vens directeur is van het vormingswerk voor het bedrijfsleven een rede gehou den in de Grote Kerk te Driebergen. Dr. Ruipp had zyn toespraak de titel gegeven „Adam. waar zijt gij?", omdat de mens (Adam) in het bedrijf dikwijls voor God op de vlucht blijkt. Zijn betoog kwam erop neer, dat de mens een een heid hoort te zijn, maar in de praktijk veelal een gespletenheid vertoont, cloor- bisschop-ccadj'Utcr van 's-Hertogen- i dat heit bedrijf hem geheel opeist. De •bosch, mgr. W. Beakers, een aantal exemplaren in zilver aangeboden van de zgn godspenning, die dodr deze beide instanties verspreid wordt, met verzoek deze aan alle Nederlandse bisschoppen ter hand te willen stellen. De bedoeling van deze godispenning is: „de Nederlandse katholieken telkens opnieuw te herinneren aan de katho lieken van de zwijgende kerk achter hot ijzeren gordijn en hen aan te sporen tot mens in zijn werk heeft meestal zijn hele wezen geconcentreerd op het be drijf Het is niet juist te stellen aldus dr. Rupip d'ait het bedrijf (al doet het een beroep op een bepaalde functie van de mens) niet de hels mens kan gebruiken. Intussen doet het verschijnsel van de gespletenheid zich niet alleen voor in het bedrijfsleven, maar ook in de weten schap. de sport, ja zelfs in de kerk. Dr. Rupp betoogde vervolgens de gebed en offer voor deze bro-eders en noodzaak van een "dialoog tussen kerk en wereld. De weg. die voor het bereiken van deze dialoog moet worden gevolgd, zo lichtte dr. Rupp toe, is het wegne men van de belemmeringen, die de men sen het horen van Gods vraag waar zij zijn in de weg staan. Dit kan bereikt worden dooi' wederzijdse vraagstelling van hen die aan de dialoog deelnemen, waarbij ook voor de vragensteller het „Adam waai' zijt gij?" géldt. zusters in Christus". De opbrengst van een massale verkoop van deze penningen zal een krachtige steun kunnen vormen voor het werk van de Oostpriesterhulp ander de vluchte lingen in Duitsland en Oostenrijk. CURSUS VOOR „INDUSTRIE-PREDIKANTEN" Het plan besbaat om in het begin van het volgend jaar in Utrecht een cursus te beginnen waaraan een vijftiental predikanten van alle protestantse ker ken, die werkzaam zijn in industriecen tra, zal deelnemen. In deze cunsus zal de theologie gesteld worden tegenover de problemen die door het bedrijf en de vakbeweging worden opgeroepen. PROTESTANTEN IN VOORMALIG DUITS GEBIED Borstbeeld van dr. Albert Schweitzer IN HET VREDESPALEIS In het Vredespaleis is gistermiddag een door Piet er de Monchy vervaardigd bronzen borstbeeld van dr. A. Schweitzer onthuld, dat is aangeboden door een comité van vrienden en bewonderaars van dr. Schweitzer De voorzitter van het comité, prof. W J. M. van Eysinga, zeide in een toespraak, die aan de over dracht voorafging dat een beeld van dr. Schweitzer in het Vredespaleis thuis hoort en wel uit dezelfde overwe gingen. die enkele jaren geleden heb ben geleid tot het besluit hem de nobel- prijs voor do vrede te verlenen. Namen? de Carnegie-stichting werd het borstbeeld aanvaard door de presi dent, j'hr. mr. dr A. W. L. Tjarda van Starkenborgth Stachouwer De plechtig- De dertiende diesviering van „Kerk en i heid werd bijgewonod door leden van Wereld", stond in het teken van de ver- het Internationale Gerechtshof en ledien houdingtussen de kerk en het bedrijfs- van de staf van. het Vredespaleis. De vrouw in het ambt In haar vergadering van woensdag heeft de generale synode der Ned. Herv. Kerk onder meer de resolutie behandeld van een aantal ambtsdragers van hervormde gemeenten, betrekking hebbende op de openstelling van de ambten voor vrouwelijke lidmaten. Deze resolutie is aangenomen op de vergadering van gereformeerde ambtsdragers van hervormde gemeenten te Utrecht. Er werd in gezegd dat de be trokken ambtsdragers de beslissing over de toelating van de vrouw tot de ambten diep betreuren. De vergadering sprak uit, dat de synode niet op haar gehoorzaamheid kan rekenen en verzocht het besluit in te trekken. Na voltooiing van de uittocht van Duitsers uit de onder Pools bestuur staande Duitse gebieden zullen daar vrijwel geen protestanten meer wonen, aldus het voorlichtingsblad van de Evangelische Kerk in Duitsland. Het aantal protestanten aldaar zou dan nog maar ongeveer één procent van de be volking uitmaken. Voor de oorlog woon den er ruim zes miljoen protestanten. Kerk en bedrijfsleven Het moderamen heeft een antwoord aan de opstellers van de resolutie ont worpen, waarin gezegd wordt, dat de toelating van de vrouw tot de ambten niet verplicht gesteld is. De Synode heeft dan ook geen gehoorzaamheid gevraagd. Zij heeft alleen maar het verkiezen van vrouwen tot de ambten mogelijk ge maakt. Bij de discussie verklaarde ds. P. M. van Galen, classis Gorinchem, zich te gen het concept-antwoord. Hy wilde een commissie benoemen, die de op dracht heeft de bezwaarden te overtui gen op grond van Gods Woord. DE ZAAK STAAT SCHERP. Ds. L. Vroegindewey, classis Bommel, zei niet te weten of de Synode er wel begrip voor heeft, hoe scherp de zaak staat. Hij vreesde grote moeilijkheden. Wie voorstander is van toelating van de vrouw tot de ambten gehoorzaamt de Heilige Schrift niet. In feite wordt in de kerk de situatie zó, dat de midden- orthodoxe en de vrijzinnigheid het be leid stempelen en de Gereformeerde Bond hen moet vasthouden, aldus spreker. WEINIG GEREFORMEERD. Dr. Th. C. Frederikse, classis Meppel, had bezwaren tegen de brief van de hervormd geref. ambtsdragers, omdat deze zo weinig gereformeerd is. Men maakt de Schrift los uit het verband, waarin hij moet worden uitgelegd. Daar om moet geantwoord worden, dat men gaarne een uitleg zal ontvangen, die waarlijk naar de Heilige Schrift is en die overtuigt, zo meende hij. Dr. J. C. de Vos, classis Arnhem, wijst erop, dat het bezwaarschrift door een bredere groep gedragen wordt, dan door de Gereformeerde Bond. De zaak van de gereformeerde religie is voor het geheel van de kerk van belang. Hy betreurde het, dat schrijvers uit de Gerefonneerde Bond zo weinig oog ervoor hebben, dat de Synode Steeds weer let op de grond structuur van de H. Schrift. Men moge by de beslissing over de toelating langs de rand zijn gegaan, het is toch niet juist de zaak op het punt van de toe lating tot de ambten zo scherp te stel len. Wie dat doet, laadt grote verant- woordelijkheid op zich. De Synode zorge I ervoor, dat het geweten van niemand geweld moet worden aangedaan, aldus spreker. Ds. J. Vink, classis Hoorn, vond de resolutie verdrietig, omdat steeds weer misverstanden blijken. Hij vroeg respect voor de gewetensbeslissing, die de voorstanders genomen hebben. EERLIJKHEID IN HET GEDING. Dr. E. Emmen stelde, dat dit vraag stuk op goéd-reformatorische wijze is behandeld. De tegenstanders brengen de eerlijkheid in het geding. Maar de Synode is juist steeds op de weg van het geestelijk met elkaar bezig zyn geweest, aldus spreker. Hy stelde voor, dat het concept- antwoord door een commissie, gehoord de discussie, omgewerkt wordt en dat vervolgens het moderamen de eind redactie vaststelt. Dit voorstel werd met vier stemmen tegen aanvaard. TOELATING TOT CLASSIS EN SYNODE. De Synode behandelde voorts hét voor stel van het breed-moderamen en de overgangsbepalingen aan te vullen, met het oog op de toelating van dc vrouw tot de ambten. Wordt deze bepaling wet, dan zullen vrouwelijke ambtsdragers tot 1 januari 1969 niet tot de meerdere ver gaderingen (classis, provinciale kerkver gadering en Synode) worden toegelaten en by plaatselijke regelingen kan dan worden vastgesteld, dat vrouwelijke ambtsdragers, die in een wijkkerkeraad zitting hebben, niet 'tot de centrale ker- keraad tot 1 januari 1969 worden toege laten. De Synode besloot dit voorstel te wijzigen. De termijn, waarin vrouwe lijke ambtsdragers niet worden toege laten tot de meerdere vergaderingen wordt bepaald op 1 januari 1965. Dit voorstel wordt aangenomen met 29-20 stemmen. De Synode zal weer bijeenkomen van 8—11 februari 1959.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9