De eerste twee Friendships werden overgedragen aan Ierse Air Lingus N.V.V.voorzitter laat tot de werkgevers een „neen" horen Historische dag voor Fokker F. 27 ivordt twee ton duurder 97ste Jaargang Donderdag 20 november 1958 Derde blad no. 29600 VERKRIJGBAAR BIJ ELKE GOEOE SLIJTER Arbeidsrust geen teken van tevredenheid „Er is op het sociaal-economisch terrein in ons land een ontwikkeling aan de gang, die de grootste waakzaamheid van de vakbeweging vraagt, omdat hierbü het levenspeil en de toekomstmogelijkheden van de werknemer ten nauwste betrokken zijn" aldus de heer C. van Wingerden, voorzitter van het NVV, in zün vanmiddag op het ANAB (Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond)-congres gehouden rede. „Met bitterheid hebben wü" aldus de heer Van Wingerden „moeten vast stellen, dat er, nu er weer sprake is van een „opgaande lijn" en van mogelijke nieuwe welvaart, geen enkele aanduiding is voor het begrip, dat de vakbeweging nu het meest volstrekte recht heeft de eis op tafel te leggen, dat, als er dan van enige verruiming van mogelijkheden sprake is, deze in de eerste plaats ten goede dient te komen aan degenen, die de afgelopen jaren de zwaarste lasten te dragen hebben gekregen". „De rede van de heer De Graaff, waarin de wensen en verlangens van de vakbeweging eenvoudig niet worden ge noemd of van de tafel worden geveegd is" aldus spreker „kenmerkend voor wat er aan de hand is. Wat van de zijde van de werkgeversverbonden wordt uit gedragen bewijst, dat in die kringen de gedachte leeft, dat waar mogelijk de vakbeweging een halt moet worden toe geroepen en dat zij tegelijkertijd voor zichzelf willen proberen zoveel mogelijk binnen te halen en de belastingvoorstel len van minister Hofstra te torpederen. Wij vragen ons af, of men in werkge- verskrmg nu werkelijk denkt, dat men met die mentaliteit, met de standpun ten zoals die door de werkgevers zijn kenbaar gemaakt, met ons tot overeen stemming kan komen over de aan de orde zijnde vraagstukken. Dat zou dan betekenen, dat wij zouden moeten in stemmen met een huurverhoging, waar van de voordelen naar de huiseigenaren gaan, en waardoor zelfs bij de looncom- pensatie de stijging van de produktivi- teit wordt opgesoupeerd en eventuele mogelijkheden voor het terugdraaien van de bestedingsbeperking voor de werknemers worden weggenomen; dat wij de werktijdverkorting voorlopig op stal zouden moeten zetten; dat wij het vraagstuk van de loongrenzen voor de sociale verzekering moeten laten liggen; dat wij los van de andere vraagstukken, die aan de orde zijn, zouden moeten medewerken aan het geven van een advies over verhoging van de melkprijs; dat wij afstand zouden doen van het recht om nu onze eisen te stellen tot verbetering van de positie van de werk nemers in Nederland. Een recht, dat wij ontlenen aan onze bereidheid tot ENKELE AMBONEZEN NAAR NIEUW-GUINEA (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Klompé gisteravond opgemerkt, dat ach ter de post van 100.000 gulden op de begroting van Maatschappelijk Werk voor overtochtskosten van enkele Am bonezen naar Nieuw-Guinea (waartegen de PvdA bezwaar heeft) meer is gezocht d'an gerechtvaardigd is. Er was gevraagd of enkele Ambonezen naar Nieuw-Gui nea wilden gaan vocfr administratief werk. Enige mensen, die geïnteresseerd waren, zijn opgegeven. Het overleg er over is nog gaande. Het is nog onbekend om hoeveel mensen het gaat. Er is in geen geval sprake van een ombuiging van het beleid ten aanzien van de Ambonezen. het brengen van offers in een tijd, dat dat nodig was. „Welnu, ons antwoord is: neen". „En laat men ons goed verstaan. Zoals in het verleden zullen wij ook nu onze verantwoordelijkheid blijven dragen en zijn wij bereid om met iedereen en met elke instantie over constructieve oplos singen te praten. Maar wij voegen er deze waarschuwing aan toe: het is een vergissing te menen, dat de zelfbeheer sing van de vakbeweging en de arbeids rust in ons land uitingen zijn van te vredenheid. „Wat na de oorlog aan samenwerking is opgebouwd wordt op dit ogenblik ernstig bedreigd. Wij hebben er goede nota van genomen wat er in de Nederlandse ondernemerswereld leeft. Laten de heren zich dat voor gezegd houden" zo besloot de heer Van Wingerden zijn rede.. Advertentie VERENIGING VOOR CREMATIE A.V.V.L ÓOOOO LEDEN Na inz van deze adv. als drukw. aan Hoofdbestuur Plant. Midden laan 58, Amsterdam-C ontvangt U uitvoerige inlichtingen. Russen wijzen in Genève Westelijk plan van <le haiul Sovjet-Rusland heeft gisteren een tweede Westelijk compromisvoorstel om de impasse over de agenda van de drie- mogendheden-kernwapenconferentie te Genève te doorbreken, van de hand ge wezen. Volgens welingelichte kringen behelsde het nieuwe voorstel bespreking van een akkoord over kernwapenproeven onder internationaal toezicht en inspectie. De Rus Tsarapkin had met nadruk ver klaard, dat het voorstel voor Rusland onaanvaardbaar is. Rusland staat er op dat er éérst een overeenkomst over staking van kern proeven moet komen, voordat men over controleregelingen kan spreken. Het Westen is het daarmee niet eens Vrijdagmiddag komt men weer bijeen. De dag van gisteren heeft historische betekenis voor de Nederlandse vlieg- industrie: de eerste twee F. 27-toestel- len, gebouwd voor de Air Lingus, werden aan de Ierse luchtvaartmaatschappij officieel overgedragen. Vanzelfsprekend werd aan deze overdracht een bijzonder tintje gegeven. Er werden zowel van Ierse als van Nederlandse zijde vele vriendelijke woorden gewisseld. Captain J. C. Kelly-Rogers, vice-pre sident van de Air Lingus, herinnerde er b.v. aan, dat zijn maatschappij de eer ste koper is geweest van de F.-27. „Als ik nu de lijst van orders zie, ben ik gerustgesteld, dat wij destijds een goede koop hebben gedaan. Ik durf zelfs te beweren, dat de F. 27 het beste vliegtuig in zün klasse van de gehele wereld mag worden genoemd. De heer E. J. Mulder, voorzitter van de Vereniging Nederlands Fabrikaat overhandigde aan de financiële direc teur van Fokker, de heer H. During, de gouden medaille van de vereniging. De Ver. Ned. Fabrikaat heeft in betrekke lijk korte tijd voor de tweede maal een Nederlands bedrijf willen onderscheiden voor de prachtige resultaten, welke het, dankzij veel inspanning, volharding en vooral kennis aan de wereld heeft kun nen tonen, aldus de heer Mulder. De heer During dankte voor de toekenning van deze medaille en bevestigde het feit, dat het 22 jaar geleden is geweest, dat het laatste Nederlandse vliegtuig, de F. 22 aan een Zweedse maatschappij werd afgeleverd. Nadat de beide toestellen door de echtgenote van de Ierse gezant in Nederland, mevrouw Gallacher, ten doop waren gehouden, volgde in de late namiddag de afleveringsvlucht naar Dublin. Daar herhaalde zich in het Stationsgebouw, wat eerder op de dag op Schiphol had plaats gehad. Wederom enkele vriendelüke toespraakjes. De heer F. J. L. Diepen, commercieel directeur, vertelde later, dat zeven jaar geleden de eerste tekeningen van de F. 27 op papier waren gezet. Nu zjjn de eerste twee machines van de serie- produktie afgeleverd. Half december zal de F. 27 worden ingezet op de lijn Dublin-Parijs, waarvoor thans nog de Viscount wordt gebruikt. In de winter is het passagiersvervoer op Parijs niet zo groot als in de zomermaanden. Dan kan men beter de Friendship, die naar verhouding met de Viscount een wat minder grote capaciteit bezit, maar praktisch dezelfde kruissnelheid heeft, gebruiken. In de loop van deze winter vliegt de Air Lingus met de F. 27 ook naar Birmingham. Bristol, Cardiff, Edinburgh, Glasgow, Liverpool. Man chester, Shannon, het. eiland Man en Jersey, steeds geregelde diensten. Voor K.L.M. De twee Friendships, die destijds door de KLM zijn'besteld en in 1959 zouden worden afgeleverd, zullen pas in 1960 door de maatschappij worden afgeno men. De reden is, dat de twee toestellen zodanig zullen worden gebouwd, dat zij als passagiersvliegtuig en als vracht Afleveringsvlucht toestel zullen kunnen worden gebruikt. Daarvoor zün enkele voorzieningen nodig, o.a. wordt een der deuren van groter formaat, terwyl een versterkte vloer Ingebouwd wordt. Met de constructie van dit type toestel, een zogenaamd combinatie vliegtuig, zal worden begonnen als men met de serieproduktie van de gewone passagiersunaohine aanzienlek is gevor derd. Naar wy van de zijde van Fokker vernemen, hebben ook de defensie-auto riteiten van Australië belangstelling voor de F. 27 en in het byzonder voor de vrachtuitvoering van dit toestel, welke voor militaire transporten kan worden gebruikt. Men verwacht enkele vertegenwoordi gers van de Australische militaire auto riteiten op 1 december a.s. op Schiphol. Het ligt in de bedoeling, dat zü enkele proefvluchten zullen maken en zich verder geheel op de hoogte stellen van de technische details. Duurder Onlangs heeft de directie van Fair- child Fabrieken in Hagerstown (Ver enigde Staten), waar de F. 27 in licentie wordt gebouwd, besloten de prijs van het toestel te verhogen. Ook de Friendship, door de Fokkerfabrieken op Schiphol geconstrueerd, zal duurder worden. De aankoop vraagt op het ogenblik een bedrag van 2.1 miljoen gulden per toestel, maar dit zal, na 1 januari a.s. met f. 200.000 worden verhoogd. Er zijn verscheidene oorzaken aan te wijzen voor deze prijsverhoging. Een van de belangrijkste is wel. dat de vele Engelse onderdelen, die in de Friend ship worden gebruikt, belangrük in prijs zün gestegen. Twee opvarenden van de Bradley konden zich redden Met vhegituagen en schepen wordt nog gezocht naar 22 vermiste opvarenden van de vrachtboot „Carl D. Bradley" die dinsdag tijdens een vliegende storm door onbekende oorzaak op het meer ran Michigan is vergaan. Tot dusver heeft, men twee mensen gered die zioh op een eiland in veilig heid hadden weten te brengen. Het is ze kei' dat elf opvarenden om het leven zyn gekomen. Wat de oorzaak van het vergaan van de vrachtboot betreft, wordt gedacht aan een ontploffing, ontstaan door het binnendringen van het ijskoude water in de ovens na£at het schip op een rots zou zijn gelopen. Een van de geredden zou echter hebben verklaard niets van een ontploffing te hebben gemerkt. Atlantische prijzen voor Hella Haasse en prof. dr. P. J. Bouman De jury heeft de beide eerste prijzen voor de Atlantische Boekenprijsvraag toegekend aan Hella Haasse en prof. dr. P. J. Bouman. De prijzen, die tot een totaal van f. 11.000 waren uitgeloofd door de Atlan- sche Commissie, werden toegekend aan vier auteurs en hun vier uitgevers. In de literaire sector gaat de eerste prijs naar de schryfster en de uitgever (Querido) van „De Ingewyden". Naast Hella Haasse is de tweede prijs voor An Rutgers van der LoeffBasenau en uitgever Ploegsma voor „Je b*rt te goed Giacomo". In de niet-literaire sector werd prof. Bouman (en uitgever Van Gorcum) be kroond voor zyn „Vijfstromenland". De Bij de N.V. Fokker oo Schiphol zijn gisteren de eerste Ftiendships officieel overgedragen aan de Ierse luchtvaartmaatschappij "Aer Lin gus". Een overzicht van de hal met een der vliegtuigen tijdens de toe spraken. 2de prijs in deze sectie gaat naardr. J. W. Schulte Nordholt en uitgever Van Loghum Slaterus voor „Het volk dat in duisternis wandelt". De jury bestond uit dr. E. van Raalte, prof. mr. B. V. A. Röling en Bernard Verhoeven. Japanse vissers vermist Na een hevige storm, die gisteren aan de zuidwestkust van het Japanse eiland Hokkaido heeft gewoed, worden ver scheidene vissersschepen met bij elkaar 39 man vermist. Jan Ligthart-herdenking te Amersfoort Op 11 januari zal het honderd jaar geleden zün, dat de pedagoog Jan Ligt- hart werd geboren. Op initiatief van de Oudercommissie van de Jan Ligt- hartschool in Schiedam is nu een werkcomité gevormd, dat een herden king van de 100ste geboortedag van Ligthart voorbereidt. Deze herdenking zal op 10 januari in de GemeenteRjke Markthallen te Amersfoort worden gehouden. Daar zullen dan de leerlingen van de zesde klassen van de Jan Ligthartscho- len uit verschillende steden in ons land bijeenkomen. Leex-lingen van de Kweek school te Amersfoort zullen daar het door Ligthart geschreven toneelstuk „Toch timmerman" opvoeren. Er is een erecomité gevormd onder voorzitterschap van mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg. Op 10 januari zullen bü het graf van Jan Ligthart te Dieren en by de beeldjes van Ot en Sien in het Haagse Zuider park bloemenhuldes worden gebracht. Advertentie Slag bij Algiers In Franse militaire kringen in Algiers werd gisteravond vernomen, dat er in een slag ten zuiden van Palestro (zestig kilometer ten zuidoosten van Algiers), 148 opstandelingen zyn gedood of ge vangengenomen. De operaties van de Franse troepen werden geleid door de parachutisten- general Massu. De slag begon twee da gen geleden. Sedert de zomer is- geen melding gemaakt van gevechten van een dergelijke omvang. De Fransen ver loren vyftien man: drie sneuvelden en twaalf werden gewond. Westduitse arbeiders verontwaardigd De leiders van de Westduitse vakver- enigingsfederatie, waarbij zes miljoen arbeiders zyn aangesloten, maken zich op voor een grootscheepse actie, die mogelijk tot een politieke staking zal leiden. Volgens de leiders zijn de arbeiders verontwaardigd over onnodige concen tratie van economische macht in de staalindustrie, de massale ontslagen in de steenkoolindustrie en pogingen van de werkgevers om de werknemers mede zeggenschap in het beheer van de on dernemingen te onthouden. Vandaag zou in Dortmund, midden in het Roergebied, een demonstratie ge houden worden tot het uiten van bo vengenoemde grieven waaraan, naar men verwacht, meer dan twintigduizend arbeiders zouden deelnemen. De voorzitter van de vakvereniging der metaalarbeiders, Otto Brenner, heeft verklaard vast besloten tezyn „de demo- era ti met alle mogelyke middelen te verdedigen, zonodig door een politieke staking". Hij verweet de regering en de werkgevers een dubbelzinnige politiek te voeren die tegen het belang van de arbeiders ingaat. FL. 6.45 PER FLES VOOR 0E HANDEL: H. VAN T00R 12. VIAARDINGE» vader geworden Advertentie Vice-atlmiraal Pröpper: „Vermindering N.A.V.O.-inspanning zou rampzalig zijn" Admiraal Wright: Nederlandse marine mannen behoren tot de besten De zich nu in de V.S. bevindende opperbevelhebber der Nederlandse Zeestrijd- krachten, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, die thans, op uitnodiging van de chef van de Amerikaanse Marinestaf, admiraal Arleigh Burke, een driedaags bezoek brengt aan de etablissementen der Amerikaanse Marine te Norfolk, in de staat Virginia, heeft gisteren op een aldaar gehouden persconferentie verklaard dat een vermindering van de NAVO-inspanning ter verdediging van de Atlantische Oceaan „rampzalig" zou zün. Hü voegde hieraan toe dat, indien één der NAVO-staten zijn militaire ver dediging zou verwaarlozen, de gehele Noordatlantische Verdragsorganisatie in groot gevaar zou komen te verkeren. „Ik geloof, dat de gehele nadruk der NAVO- verdediging van Europa naar het gebied van de Atlantische Oceaan moet worden verlegd, want tegenover een gemeenschappelüke vyand moeten de V.S. en Europa een ondeelbaar front vormen", aldus vice-admiraal Pröpper. Vice-admiraal Pröpper bracht vervol gens hulde aan de V.S. voor de aan de Nederlandse vloot verleende hulp en met name voor de bijstand bij het, na de tweede wereldoorlog, weer opbouwen van Nederlands Marine. „Zonder de Amerikaanse hulp zou onze vloot byna van de zeeën zyn ver dwenen", besloot hy. De persconferentie werd mede byge- woond door de opperbevelhebber der NAVO-strijdkrachten in de Atlantische Oceaan, de Amerikaanse admiraal Je rauld Wright. Admiraal Wright verklaarde vaak etablissementen der Ned. Marine te hebben bezocht, „waarbij ik altijd weer onder de indruk kwam van de Neder landse opleidingsmethoden en van de doelmatigheid van werken van het Ne derlandse Marinepersoneel. „De Nederlandse marinemannen be horen tot de besten, die ik ooit heb gezien", aldus admiraal Wright. Hü besloot met de opmerking, dat de waarde van de bijdrage der Neder landse vloot aan de NAVO-strüd- krachten „niet kan worden overschat". Raketten voor kruisers Vice-admiraal Pröpper, heeft met de chef-afdeling operaties van de Ame rikaanse Marinestaf, admiraal Arleigh Burke, de kwestie besproken van de kruisers H.M. „De Zeven Provinciën" en „De Ruyter", die met geleide pro jectielen (luchtdoelraketten) zullen wor den uitgerust. Hij heeft verklaard te hopen dat de beide kruisers in 1959 hun raketten zul len krügen. Afgaande op het standpunt van de Amerikaanse marinestaf, dat de Nederlandse Marine een zeer efficiente organisatie is, zei de vice-admiraal te hopen, dat de beide kruisers in een hoge prioriteitsklasse zullen worden ingedeeld. De raketbewapening van de beide kruisers zal waarschynlyk dezelfde zijn als die van de Amerikaanse kruisers ,3oston" en „Canberra", zo verklaarde vice-admiraal Pröpper. (De „Boston" en de „Canberra" heb ben ieder op het achterschip twee af- vuurstellingen voor ieder twee lucht doelraketten van het type „Terrier". De raketbatterijen word enautomatisch „ge laden" en kunnen twee salvo's (van twee raketten per battery) per minuut afvuren) De commandant Zeemacht heeft de wens kenbaar gemaakt dat Nederlandse oorlogsschepen méér dan voorheen deel nemen aan Amerikaanse manoeuvres, byv. onderzeebootbestrüdingsoefeningen. Hij hoopte dat Amerikaanse schepen dan ook aan Nederlandse Marineoefe ningen kunnen deelnemen. Admiraal Burke heeft veel belangstel ling getoond voor de Ned. Marine, die hij een hoge graad van paraatheid en efficiency toemeet, aldus vice-admiraal Pröpper. Vice-admiraal H. H. L. Pröpper, ministerie van Oorlog onderschei- Marine Thomas S. Gates, vice- de bevelhebbei van de Nederland- den met het commandeurschap van admiraal Pröpper en de bevelheb- se zeestrijdkrachten is tijdens een het Legioen van Verdienste. Van ber der VS-zeestrijdkrachten ad- plechtigheid in het Amerikaanse links naar rechts de minister van miraal Raleigh Burke.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5