GERO ZILVIUM LEIDSE LOGEZITPLAATS VOOR DE MAAN r mm Ij Wetenschap en techniek boden fascinerende blik op heelal tm (gero) 97ste jaargang Donderdag 20 november 1958 Tweede blad no. 29600 Vele honderdduizenden hadden Het weer hielp op zeldzame wijze mee (Van een onzer redacteuren) De Leidse Sterrewacht heeft gisteravond een dagrecord geboekt aan bezoek van buitenstaanders. Vele honderdduizenden Nederlanders zaten drie kwartier lang op een „loge-zitplaats voor de maan" in de koepel van de grote fotografische kijker. Die „zitplaats" was een verzamelnaam voor alle fauteuils, gewone stoelen, krukjes en andere zetels, waarop de TV-kijkers de televisieschermen gadesloegen, waar een voortreffelijke directe reportage over de maan vanuit de Leidse Sterrewacht te bewonderen viel. Dank zij de consciëntieuze voorbe reiding, de medewerking van velen, de overgave van de „spelers" en bovenal het bijzondere toeval dat de toestand van de atmosfeer onge dacht gunstig was, werd deze uitzending een succes zoals zelfs de organisatoren zich nauwelijks hadden durven dromen. De maan staat de laatste maanden sterk in de belangstelling, als gevolg van de pogingen, om onze naaste buur in het heelal te bena deren. Deze belangstelling ip gisteren via Leiden op royale wijze gehonoreerd. 400.000 kilometer boven <le mist Terwijl langs de wegen overal in Nederland het verkeer zonder zicht voortkroop door een dichte laaghan gende mist, priemde de Leidse telescoop door de bovenste lagen van de grijze massa heen over bijna vier honderdduizend kilometer naar onze naaste buur in het heelal, de maan Via een televisiecamera, een straal zender naar Lopik, deze TV-zender en de talloze antennes en ontvangers werd de maan bij honderdduizenden thuisbezorgd en door zeker 'n miljoen Nederlanders bekeken alsof zjj uit een venster van een raket op nog geen duizend kilometer hoogte het bizarre, ruige maanoppervlak aanschouwden. Ondertussen waren enkele tientallen ln en om de Leidse Sterrewacht in touw, om dit merkwaardige uitstapje te laten slagen. Moeilijke voorbereiding Weken geleden reeds werd met de eerste voorbereidingen begonnen. Het bleek niet zo heel eenvoudig om de „maan in de huiskamer te brengen". De Leidse Sterrewaoht is er nu eenmaal (als alle andere sterrenwachten) op ingericht om rustig observaties te doen voor wetenschappelijke doeleinden. Een zame waarnemers zitten er dikwijls urenlang afgezonderd van het kleine rdse gedoe verbonden met de fasci- Ingenieus statief Zo was er bijvoorbeeld maar nee plaats voor een bescheiden opnarrie- camera tussen het oculair van de kijker en de wand van de koepel. En dat „net plaats" was onvoldoende. Wilde men de maan op het televisiescherm krijgen, dan moest die opname-camera beweeg lijk worden opgesteld. De maan staat immers niet op een vaste plaats aan de hemel, maar beweegt, staat van uur tot uur, van minuut tot minuut op een andere plaats. De kijker moet die be weging volgen, ende camera moet de kjjker kunnen volgen. Het enthousiasme van de Leidse ster renkundigen voor deze TV-uitzending blijkt wel uit het feit, dat men in de Sterrewacht zelf aan de slag is gegaan om dit probleem op te lossen. Daar werd een speciaal statief voor de camera geconstrueerd, dat (ja-knik ken", „nee-knikken" en bewegingen naar opzij en naar voor en achter mogelijk maakte in de beperkte ruim te die voor de camera ter beschikking stond. Er kwam een vernuftige constructie uit de bus, waarover zelfs de vaak verwende TV-technici opge togen waren. En gisteravond Is geble ken, dat die constructie nog feilloos werkte ook! Zo waren er talloze technische en ook organisatorische problemen op te los sen. Niet in de laatste plaats, omdat de Leidse Sterrewacht niet is ingesteld op maanwaarneming. Men houdt zich hier met andere hemelprojecten bezig, die sche tijdstip kon worden gehandhaafd. De uitzending vond plaats via een straalzender, welke was opgesteld op de bovenste omloop van het torenlabora torium van zoölogie en gericht op Lopik. Knappe compositie, soepele uitvoering Wat de kijkers na wekenlange voor bereidingen en een gistermiddag gehou den generale repetitie te zien kregen was bijzonder boeiend en door regisseur Ben Steggerda knap samengesteld. Gerton van Wageningen als gespreks leider zorgde voor een vlotte verbinding tussen de opnamen en de interviews. De kijkers kregen beelden van de maan te zien, telescopische vergrotin gen van het maanlandschap, getekend door tienduizenden ruwe kraters met hun aparte mysterieuze schoonheid, De ster van het veld in deze ster- tenrijke omgeving, de voortdurend zorgzame Herman Kleibrink, zoals de TV-kijkers hem gisteravond konden zien bij het richten van de kijker op het doel van deze uit zending, de maan. (Foto L.D./Van Vliet) de band vastgelegd) de soepelheid van de regie illustreerde. Actueel Onlangs werd bekend, dat Russische astronomen menen, vulkanische erupties op de maan te hebben waargenomen. Zoals wij gisteren reeds schreven, moe ten dergelijke waarnemingen zeer kri tisch worden bekeken, alvorens men er definitieve conclusies uit kan trekken. Toch was het aardig, dat prof. Ooster- hoff over deze waarnemingen des mid dags de voorzitter van de sterrenkundige afdeling van de Russische Akademie van Wetenschappen Miohailof had op gebeld, zodat diens commentaar een wel zeer actueel tintje aan de uitzending van gisteren kon geven. Duidelijk was dat commentaar zelfs blijkbaar voor prof. Oosterhoff bepaald niet, doch dit deed geen afbreuk aan de waarde van dit op het laatst ingelaste onder deel van het programma. Succes Het is te hopen, dat uitvoering wordt gegeven aan wat het commentaar van gisteravond (zowel van de zijde van prof. Oort als van de TV-staf) sugge reerde: in de toekomst een uitzending uit Dwingeloo, het Nederlandse centrum voor radiosterrenkunde, en uit de Leidse Sterrewacht wanneer de fotografische kijker in een nieuwe waarnemingstoren zal zijn opgesteld. Het programma van gisteravond rechtvaardigt in al zijn nuchtere zake lijkheid, die voortreffelijk te combine ren bleek met boeiende romantiek, deze hoop ten volle. Sterrewacht, VARA en NTS hebben met deze uitzending eer ingelegd, de kijkers zijn er rijker door geworden. Hulp aan landgenoten in Indonesië ZATERDAG A.S. STRAATCOLLECTE. Zaterdag houdt het Comité Leiden van de Stichting „Hulp aan landgeno ten in Indonesië" een straatcollecte, waarvan de opbrengst voor de activitei ten van deze Stichting is bestemd. Deze Stichting, welke indertijd op initiatief van mr. F. J. Domela Nieuwenhuis, di recteur van het Centraal Archief en In- j lichtingenbureau inzake Maatschappe lijk Hulpbetoon voor Nederland, als i overkoepelend orgaan van alle hulpver- i leningsorganisaties, die op dit terrein j werkzaam waren, werd opgericht, heeft sinds 1956 behoeftige Nederlanders in Indonesië en omliggende gebieden van hulp voorzien. Deze hulp bestond o.a. uit het zenden van levensmiddelen, kle ding, medicamenten, babyvoedsel, fond- sen etc. naar contactpersonen in Indo nesië 'ter distribuering. Voorts heeft de Stichting een groot aandeel gehad in de hulpverlening bij de aankomst in Sin gapore van uit Indonesië uitgeweken Nederlanders. Ook na de massa-repa triëring van Nederlanders uit Indone sië, moet er volgens het oordeel van het Stichtingsbestuur nog veel hulp aan achtergebleven landgenoten in Indonesië geboden worden. Velen van hen verke- J ren in kommervolle omstandigheden en i mogen niet aan hun droevig lot worden overgelaten. Het Stichtingsbestuur ver- 1 wacht dan ook, dat vele stadgenoten deze collecte royaal zullen gedenken. Zij, die zich als collectant(e) voor dit doel wensen in te zetten, kunnen zaterdag ochtend van 8 uur af terecht bij het Geref. Jeugdhuis aan de Breestraat. ONTEIGENINGSPLAN „LEÏDEN-ENDEGEESTERWETERING" In de zitting van 28 mei heeft de raad besloten tot onteigening ten name van de gemeente Leiden in het belang der volkshuisvesting, van gronden en water, gelegen tussen de Poelwetering, de En- I tegeesterwetering en de trambaan Lei- I den's-Gravenhage. De termijn, binnen welke, op straffe van het vervallen van het goedgekeurde raadsbesluit, de gemeente Leiden de eigendom van de daarin vermelde per celen bij minnelijke schikking moet hebben verkregen of de eigenaren, in dat besluit aangewezen, moet hebben doen dagvaarden, eindigde met ingang van 18 januari 1958. Het liet zich aan zien, dat de gemeente voor 18 januari 1958 de eigendom van het nodige per ceel niet langs minnelijke weg zou kun nen verkrijgen. Teneinde het vervallen van het onteigeningsbesluit te voor komen, hebben B. en W. aan de minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid gevraagd te bevorderen, dat de i vorenbedoelde termijn met ten hoogste I een jaar wordt verlengd. Dit is geschied bij K b van 18 december 1957 en wel met een jaar. zodat de vorenbedoelde ter- mijn thans eindigt 18 januari 1959. Hoewel de onderhandelingen nog niet I zijn geëindigd, verdient het, volgens het terzake ingewonnen advies van de j rechtsgeleerde raadsman der gemeente. I aanbeveling tot het instellen van de nodige onteigeningsprocedures te be- j sluiten. De procedures moeten worden ingeleid door het doen van een aanbie ding, waartoe B. en W. de raad thans een voorstel doen toekomen. AANVULLEND KREDIET OLIESTOOKINSTALLATIE ENDEGEEST. De voorzieningen ten behoeve van de psychiatrische inrichtingen „Endegeest" c.a., waarvoor de raad een krediet be schikbaar stelde, omvatten o.m. het ver vangen van de kolenstookinstallatie in het centrale ketelhuis door een olie- stookinstallatie. De hieraan verbonden kosten werden, inclusief het renteverlies doch exclusief het honorarium van de adviseur, op f 66.500.— geraamd. Tengevolge van verschillende omstan digheden werd de uitvoering van de plannen opgeschort behoudens enkele urgente voorzieningen aan het centrale ketelhuis, nodig, teneinde een onge stoorde stoomvoorziening te verzekeren. Inmiddels zijn de plannen aan een nadere beschouwing onderworpen. Hier bij bleek, dat het aanzienlijke voordelen zou medebrengen, indien in plaats van een niet geheel automatische oliestook installatie. waarin de oorspronkelijke plannen voorzagen, een volautomatische oliestookinstallatie zou worden aange bracht. B. en W. achten het daarom gewenst, dat met wijziging van de oor spronkelijke plannen wordt overgegaan tot het aanbrengen van een volauto matische oliestookinstallatie. Met het aanbrengen van een zodanige installatie, gepaard gaande met enige andere wijzigingen van het oorspron kelijke plan, is, naar raming een bedrag van f 132.000gemoeid. Het aanvan kelijk beschikbaar gestelde krediet zal derhalve met f 65.500.moeten worden b j f k W - mm %'■- f ,-v' f t :v:; y h I f\.,/ y/' :fuJr v-'- één van de moderne gedistingeerde model len in Gero Zilvium. De schoonheid van lijn en vorm en de diepe rijke glans geven cachet aan Uw tafel. Uw Gcro-leverancier zal U Evolution, model 248, gaarne laten bewonderen. vervaardigd van zilverwit ondermetaal, bedekt met een laag zuiver zilver op basis 90 gram. een- ^ocontic GERO Het Gero Spaarkrediet: Een artikel voor Uw leven, op aantrekkelijke voorwaarden en toch de cassette gratis! verhoogd. B. en W. geven de raad in overweging in deze geest een besluit te nemen. nerende diepten van het heelal. In betrekkelijk kleine koepels, met net voldoende ruimte achter de kijkers voor een hoofd of een fotocamera. Het bleek niet zo heel eenvoudig, om in zo'n kleine op rust ingestelde ruimte, een televisie- Eloeg te laten neerstrijken met ontel- are snoeren, camera's, lampen, en andere hulpmiddelen, tientallen tech nici, „spelers" en wat er verder bij een vlot en goed opgebouwd programma nodig is. In de afgelopen weken is er herhaal delijk geëxperimenteerd, proefgedraaid, geconfereerd, veranderd, weex geëxperi menteerd en weer proefgedraaid en weer gedebatteerd over wat wel en wat niet en hoe het dan toch weer wèl kon. Ambtsaanvaarding prof. dr. H. Drion Op vrijdag 28 november om 4 uur hoopt prof. dr. H. Drion, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse Univer siteit voor het onderwijs in het burger lijk recht, zijn ambt openlijk te aan vaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Donderdag 27 november wordt in het gebouw der Kamer een ledenvergadering gehouden van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland. In deze vergadering zal o.a. de begroting voor het jaar 1959 worden vastgesteld, een verkiezing van leden der Kamer plaats vinden en gesproken worden over een retributieregeling Vestigingswet Bedrij ven 1954. het b..v. niet nodig maken, dat de kijkers automatisch de maanbaan vol gen. Automatisch volgen van de sterren behoort uiteraard wel tot de mogelijk heden, maar de maan heeft een andere baan en een ander tempo. Hoofdprijs uit de loterij En dan was er dat ene grote pro bleem, dat men niet door enthousiasme en organisatie kon oplossen: de weers omstandigheden. Het is gemiddeld slechts veertig nach ten per jaar mogelijk, goede astronomi sche waarnemingen te doen. Dat wil zeggen slechts een van de negen nach ten Men had dus gerede aanleiding om te veronderstellen, dat bij deze TV-uitzen ding directe opnamen van de maan niet zouden kunnen worden gemaakt. Der halve zijn de afgelopen weken vele filmopnamen door de Leidse fotografi sche kijker vervaardigd, om de TV- kijkers toch een blik op de maan te gunnen, wanneer wolken een directe opname zouden verhinderen. Slechts enkele van die filmopnamen zjjn gisteravond gebruikt, want men had het zelfzame geluk, dat ondanks een dichte lage mist het zicht naar de hemel kristalhelder was. Men stond van Leiden uit regelmatig in telefonische verbinding met weer stations in Frankrijk, in Valkenburg en De Bilt. Zouden de vooruitzichten om streeks acht uur het gunstigst zijn, dan zou de uitzending uit Leiden op dat tijdstip beginnen, vóór het journaal dus. Voorspelde men daarentegen een half uur later betere omstandigheden, dan zou de oorspronkelijke tijd, half negen, worden aangehouden. En had men in die weerstations meer hoop op heldere lucht later op de avond, dan was de blik pas om kwart voor tien, na de toneeluitzending, op de maan gericht. Hei toeval Wikte, da* hel programmati- Een opname van het TV-scherm lijdens het afdraaien van de ge- ïnidsband, waarop het telefoonge sprek met Leningrad was vastge- j legd. Links prof. Oosterhoff, midden de heer Kleibrink, rechts Gerton van Wageningen. (Foto L.D /Van Vliet) I beelden uit het verdere heelal zoals de j intrigerende Krabnevel (waarover wij 1 enige maanden geleden schreven in een serie over de „sprong naar de maan") en bovendien opnamen van het instru mentarium van de sterrenwacht zelf. de kijker, de koepel, de bedieningsappara- tuur en allerlei andere hulpmiddelen van deze boeiende wetenschap. Door dat alles heen dartelde de joviaal commentaar gevende fotograaf van de Leidse Sterrewacht en bekende cineast Herman Kleibrink, die het voortreffelijk verstond om technische zorg met aandacht voor het gesprek te combineren. De rust, die de sterrenkunde als weten schap en de wereld der astronomen kenmerkt, spriik uit het gesprek met de directeur van de Leidse Sterre wacht prof. dr. J. H. Oort, de char- mant-beminnelijke wereldvermaarde geleerde, die in de afgelopen weken met zjjn medewerkers alles heeft ge daan om deze uitzending te doen slagen. De wetenschappelijke nuchterheid werd vooral uitgedragen door prof. dr. P. Th. Oosterhoff, wiens telefoonge sprek met Leningrad (des middags op a» Uit deze foto blijkt, hoe weinig ruimte er was voor de TV-camera (het lichte apparaat midden boven) tusaen de muur links en het oculair van de kijker (de apparatuur rechts boven). De camera staat op het ingenieus dóór de Sterre wacht geconstrueerde statieft dat soepel volgen van de kijker moge lijk maakteJuist zichtbaar links achter het statief prof. Oort. (Foto L.DyVan Vliet)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3