...beter op Super Shell VROOM DREESMANN WARM WATERDICHT GEMAKKELIJK Vader doodde vi pasgeboren babies daar draait het om „Hosanna" verzorgde in Alphen uitstekende kantaten-avond NU OP WINTERKWALITEIT! PAKKEN OUDE COURANTEN i 0.75 per 5 kg. (Van onze correspondent) De Rotterdamse politie is tot de ont stellende ontdekking gekomen, dat een 36-jarige loodgieter in de loop van ze ven jaren vier babies, waaraan zijn vrouw het leven had geschonken, heeft vermoord. Op de vliering van zijn wo ning aan de De Manstraat in Rotter dam-zuid werden de skeletjes van drie kinderen in zakken aan getroffen. De recherche is op het spoor geko men. van deze afschuwelijke moorden doordat op 13 november j.l. de vrouw van de loodgieter, nadat zij was beval len, vrij ernstig ziek is geworden. Bij de bevalling was geen medicus of verlos kundige aanwezig, maar de loodgieter vond het, nadat zich complicaties had den voorgedaan, raadzaam een dokter te waarschuwen. De arts zou hebben ge vraagd, waar het kind was. De man had dat kort na de geboorte gewurgd. De arts waarschuwde de politie, waarna een politiearts een onderzoek instelde op het lijkje en al spoedig tot de conclusie kwam, dat het keeltje was dichtgekne pen. Bij nadere huiszoeking werden gisteren de stoffelijke resten van nog drie kinderen aangetroffen. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat ook die door de vader door wurging om het leven zijn gebracht. Uit de verklaringen is geble ken, dat het echtpaar, dat reeds zes kinderen heeft, meer babies als een enorme last beschouwde en derhalve waren ze ongewenst. De loodgieter heeft bekend de moorden te hebben gepleegd en wel in 1951/1952, 1954, 1956 en de laatste verleden week. De vrouw, die in een ziekenhuis wordt verpleegd, is even eens onder arrest gesteld. De man is voor de officier van Justitie geleid. In de buurt, waar het echtpaar woont, kan men nauwelijks geloven dat de man tot zo iets afschuwelijks in staat is ge weest. Hij was over het algemeen een zeer geziene figuur, die zich zeker niet te buiten ging aan drank of iets van dien aard. Alom hoorden wij vanmorgen dat hü een bijzonder goede man en va der was. Grote ruzies tussen hem en zijn vrouw kwamen nooit voor, integen deel. Men had de indruk gekregen, dat ze uitstekend met elkaar konden op schieten. De vrouw verzorgde haar 6 kinderen van de oudste - een 13-jarige jongen - tot de jongste - een ongeveer 7-jarig meisje - uitstekend. Daar kwam nog bij, dat de man zich als secretaris van de speeltuinvereniging „Tunnel Zuid" een bijzonder groot kin dervriend heeft getoond. Niets was hem te veel, als er een be roep in het belang van de kinderen van de leden op hem werd gedaan. Ook ouderen heeft hij met vele aangelegen heden geholpen. Een buurman zei: „Het was stellig een aanwinst voor onze buurt, toen hij zo'n jaar of vijf geleden aan de De Manstraat kwam wonen". Daarvoor woonde de loodgieter in het westelijk stadsdeel van Rotterdam. Daar moet hij in 1951 of 1952 de eerste moord hebben gepleegd. Het lijkje heeft hij in een zak meegenomen naar het nieuwe adres. Daar zijn dan nog twee lijkjes bijgekomen. Zijn dochtertjes haduen wel eens iets gezegd in de buurt van: „We krijgen er een zusje bij". De vrouw zei dan echter, dat de kinderen maar wat kletsten. Niemand heeft gemerkt dat zij in verwachting was. Trouwens de laatste weken kwam zij bijna niet meer buiten. De laatste bevalling i.s, evenals de drie vorige, geschied zonder dat er een arts of verloskundige bij was. Nog maar kort geleden had de man nieuw meubilair aangeschaft. Hij had 'n t.v.-toestel, radio- en pickup-installatie, kortom het leek erop alsof het met dit gezin uitstekend ging. Kort nadat in 1956 een moord moet zijn gepleegd, brandde in volle glorie de lichtjes in de kerstboom. De 6 kinderen hadden een gezellig thuis. „Onbegrijpelijk", zeggen de bewoners van de De Manstraat. „We kunnen het haast niet geloven". Herenloafer» met elastieken sluiting en oersterke lederen zool. Geheel spijkerloo 24.90 LEIDEN Klndermollères sterke pororubberzool. Leuke moderne snit. In leverkleur en naturel 32-36 28-31 24.27 20-23 9.95 8.95 7.95 5.95 Deze PORO zool Is: 0 sees •••pal 0 licht la («wicht 4 aaiilark 0 «a laai alat laa Suède dameslaarsjes mei gevulcaniseerde rubberzooi In beige 12.90 In zwart 11.90 Albert de Klerk toont zich knap organist Alphens „Hosanna" o.l.v. Willem Mizee heeft eens het orkest laten varen en de rol daarvan toevertrouwd aan de waarschijnlijk meest gedistingeerde organist, die Nederland bezit: Albert de Klerk. In ver band hiermede werd een Kantatenavond gegeven, die bekroond werd door een Te Deum. Meesterstukken van Buxtehude, Bach, Purcell volgden elkaar op. Purcell is voor oratoriumlievend Alphen nieuw. Van Bachs leven heeft men doorgaans enige voorstelling. Dat van Purcell is in nevelen gehuld. Hij was een koorknaap en een orgelstemmer, geroepen om als componist en organist het hof te dienen. Voor onze grote koren is hij van belang, omdat hij voor Handel een weg bereidde. Van Purcell houden we om zijn nederige ongekunsteldheid en om de eenvoud van zijn middelen, waarmee hij zo'n ziels veroverende zeggingskracht wist te ontwikkelen. De beide uitgevoerde kantates „Das neugeborne Kindelein" van Buxtehude en Bachs „Uns ist ein Kind geboren" (nr. 142) hebben kerstteksten. Bach heeft Buxtehude enorm bewonderd. Buxtehude nadert Bach in grootheid. Een tekenend bewijs daarvan leverde Klerk, die tussendoor solo het D dur Preludium und Fuge van hem speelde. Al bleek de vormgeving vrijer en min der groots dan by Bach, o.a. door de in voeging van tussenspelen als fantasieën in de Fuga, de machtige werking ervan maakt even sprakeloos. In de Kantate vonden we iets soort gelijks. Een rijke afwisseling van aan- eengeryde, bondige en gedurfde rit mische beelden en tempovariaties be werken een pakkende schildering. Een zelfde opzet zou verbrokkelen als niet een genie er de bindende grote gedachte aan gegeven had. Het is „primitiever", naïever, soberder dan Bach. Korte mo tieven beheersen het werk, een echt uit gezongen „catabile" brengt slechts de laatste regel van de tekst. Bachs meeslepende kantate is breder van zanglijnen en universeler in de taal, die hij spreekt. Zij behoort tot het ge- inspireerde deel van dit soort alweke- lijks plichtwerk en bevat drie koordelen en enige aria's, bestemd voor alt-, tenor- en bassolo. Tussen deze kantate en Purcells Te Deum heeft het koor nog het koraal van Kantate 147 verklankt, iets aan de gevoelige kant en met meer toonkleur dan tevoren, en speelde de organist twee Bach-koraalvoorspelen. Deze waren het onvolprezen „Wachet auf", met een donker en penetrant register voor de koraalstem en het ma jestueuze „Wir glauben all' an einen Gott" uit de Orgelmis. Purcells ongelooflijk mooie, heldere, briljante en zachtgestemde Te Deum in D verenigde de vijf solisten van de avond, te weten Regina Beekman (so praan), Watty Krap en Ank Begemann (alten), Jan Waayer (tenor), Herman Schey (bas). De 2e alt had slechts een zeer ondergeschikte partij. De sopraan, die blijk gaf van een vakkundig stemge bruik, had een te kortstondige solo om zich te laten gelden. Meest werd in ensembleverband opgetreden. Alleen de alt had er een respectabele solo. In dit Te Deum heeft het koor ons het sterkst geboeid, omdat het er spon taner, stralender zong. De 7 bassen, die een achtste deel van het koor uitmaken, schonken een wel wat ontoereikend fun dament om de totaalklank te dragen. Wel weet Mizee deze klanktotaliteit van alle zwaarte vry te houden en de stem groepsverhouding heel gunstig te rege len. Met de stemschaving staat het goed: ruigheid, hardheid, scherpte, niets van dat al deed zich voor. De akoestiek is echter geen bondgenoot. Een tot ont roeringen leidende en nuancen schen kende versmelting der stemmen werd niet noemenswaardig waarneembaar. De solisten ontkwamen dus ook niet geheel aan deze nivellering. Jan Waayer heeft een hoog-sympathiek, gezond tenoraal geluid, maar de partyen gaven hem geen ontplooiingskansen, zoals ook met Herman Schey het geval was. Al leen de alt Watty Krap was dit gegeven. Dat zij zonder forceren de tegendruk van de akoestik goeddeels uitschakelde, pleit voor haar prachtig ontwikkelde techniek. Maar ook haar timbre is be nijdenswaardig. Haar tekstverklanking en psychisch begrip zijn edel van aard en door intelligentie en bewogenheid bepaald. Als de lage tonen niet wat ver sluierd klonken, zouden we, althans voor dit genre, geneigd zijn van een vol maakt bevredigend, zingen te rappor teren. Albert de Klerk begeleidde met ideale volgzaamheid en dienende bescheiden heid. Nooit opent hy meer registers dan nodig zyn om het klankbeeld karakter te geven. Nooit zal iets de rustige klaar heid van een lynensamenspel afbreuk doen. Een fijnzinnige, innemende, serene en liturgisch besnaarde geest is deze organist, matig en niettemin vol krachts bewustzijn. Bovendien een uitgelezen vakman, van een feilloze en evenwich tige virtuositeit, waar de muziek dit verlangt. In enige dezer eigenschappen raken De Klerk en Mizee elkaar en een samen treffen van deze twee kunstenaars be tekent meer dan een spel van omstan digheden. V. S.E.R.-advies: Duurtetoeslag op kinderbijslag handhaven (Van onze Haagse redactie) De duurtetoeslag op de kinderbijslag, die begin van dit jaar werd ingevoerd, moet ook in het komende jaar worden gehandhaafd, aldus luidt het advies van de betrokken commissie van de SER aan de regering. Over de kwestie van de consumenten subsidie op melk heeft de SER nog geen advies uitgebracht. Het ziet er naar uit, dat dit niet voor 1 december a.s. zal plaats hebben, zoals de regering had verzocht. De SER wenst dit probleem, evenals dat van de huursubsidies, zeer diepgaand te bestuderen, alvorens hier over advies uit te brengen. Aan de serie attractieve tentoon stellingen, die de Stichting Onderwijs tentoonstellingen in de afgelopen tien jaar ten dienste van het onderwijs in ons land heeft samengesteld, is er gis termiddag weer een toegevoegd. Deze heeft tot onderwerp: „Granen en hun verwerking" en het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat deze opklap bare en daardoor gemakkelijk reisvaar dig te maken expositie is opgebouwd in samenwerking met het produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. In het gebouw van het produktschap in Den Haag heeft de voorzitter ir. T. P. Huisman, deze tentoonstelling gister middag officieel overgedragen aan de Stichting Onderwijstentoonstellingen. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 18 nov. Groenteveiling: waspeen B export (per kist) 2.103.30, waspeen binnenland (per kist) 2.004.10, uien (per kist) 1.80, an dijvie 8.00-15.00, groene kool 10.90, bloem kool A (per 100 st.) 29.0036.00 .idem B (per 100 st.) 19.00, breekpeen (per kiet) 1.70—1.90. LISSE, 18 november. Plantgoedvei- llng. De aanvoer was ongeveer 2500 mand. Er waren nog mooie partijen aangevoerd en de handel was zeer vlot. Onderstaan de prijzen werden besteed: TULPEN per hl.: Apeldoorn zaad f200. Avalanche 85,Aureola zaad 200, Bartigon 42,Crater 140,Denbola 160,Dover, zaad 200,Edith Eddy 90,Van der Eerden 80,Elmus 95, Golden Harvest 65.Gudoshnick zaad 700,Her Grace 100,John Gay 110, Korneforos 85,Kleurenpracht 60, London, zaad 300,Krelage's Triumph 55.Madame Lefeber zaad 140,Ma- sa 70,Paris 225,Pikant zaad 110,Prunus 75,Queen of Night 80.- Remagen ongeraapt 180,Rose Marie 65.Rijnland 85,Sulphur Cloud 100,Telescopium 60.The Bishop 115,—, White Virgin 90.—, Wintergold 120,—. WOERDEN. 19 november. Kaas markt. Aanvoer 84 partijen: le kw. f2.30 —2.35. 2e kw. f 2.25—2.29, extra kw. f 2.36 tot f 2.48. Handel goed. Heerlijk ontspannen voort te zweven, terwijl uw wagen rotsvast op de weg ligt: dat genoegen schenkt u een krachtige motor, die soepel loopt. Zó genieten van elke auto-rit opnieuwdat doen alle verbruikers van „SUPER SHELL" - de schoonste benzine, die ooit werd gemaakt. Dank zij de moderne raffinage-methoden van Shell en dankzij het exclusieve I.C.A. rijdt u beter op „SUPER SHELL"! „SUPER SHELL" met I.C.A. en „SHELL" Benzine met I.C.A. geen ijsvorming in de carburateur geen startmoeilijkheden geen afslaan of inhouden van de motor VERRAS UW KINDEREN (OF DIE VAN ANDEREN)! Stop even bij een Shell-pomp en vraag inlichtingen over de SHELL JUNIOR CLUB. Jongens en meisjes tot en met 14 jaar doet u een geweldig plezier met het lidmaatschap. Tweemaal per maand het leuke jeugdblad Olidin, allerlei aardige verras singen en nog een lange reeks bijzondere attractiesi Wie zich nu aanmeldt, blijft automatisch lid voor 19591 DIVERSEN \yonlngruil. Huis aangeb., ramen op 't zuiden, 2 kamers (toog), 3 slaapkamers, zolder. Huur f8.00. Gevraagd: hulsm. tuin. bergplaats fietsen, min. 6 kamers. Hogere huur geen bezwaar. Brieven bur. v. d. olad no. 7202 k. De V.V.U. organiseert grote St.-Nicolaas kaart- en sjoel- avond voor mooie prijzen, op vrijdag as. 8 uur in de Kleine Burcht. Leden 50 ct„ niet- leden f 1. Heeft U karweitjes z.a. wit ten, schilderen, het geeft niet wat. Belt U ons even 22398 en wij komen vrijblijvend voor prijsopgaaf. H. H. v. Houten Jr. Voorstr. 21, Leiden. B Wonlngruil. Vrij beneden huis 2 kamers, alkoof, keuken en plaats, Morsweg. Ruilen voor winkelhuls. Brieven bur. v. d. blad onder no. 7171 k. Ruiling. Aangeboden te Noordwijkerhout: heel huis, 4 slaapkamers, voor- en achter tuin. Huur f22.per week. Gevraagd dito huis te Lelden of Oegstgeest. Brieven onder no. 7166 k bur. v. d. blad. St.-Nicolaas en Piet konien persoonlijk bij U aan huls. Wij zijn ook genegen, voor winke liers pakjes të bezorgen. Br. bur. v d. blad no. 7105 k of Tel. 22287. Televisienieuws! Geef voor St.-Nicolaas een kleurfilter voor het gehele gezin. 43 cm. f5.25. GijzeniJ, Munnikenstr. 43, Leiden. Geen pynlyke voeten meer door regelmatige verzorging. Beh. zonder afspraak iedere vrijdagavond van 710. verder voigens afspraak. Mevr. A. Jasper-Lourense, gediplomeerd pedicure, de Genestetstr. 80 a, Leiden. Tel. 33395. Nette jongeman, 31 Jaar, vaste positie, zoekt serieuze kennismaking met een net meisje (een kind geen bezwaar) Brieven liefst met foto op ere woord retour bur. v. d. blad no. 7075 k Geheimhouding ver zekerd. Afgehaald aan ona bureau Witte Singel 1

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4