HET GAAT IETS BETER, MAAR BEHEERSING BLIJFT GEBODEN Achtjarig meisje gedood bij militaire oefening Fa.J. M.Gerding WEERBERICHT j Dezelfde krachtige winterstorm heeft de afgelopen twee dagen tien levens ge- j eist in de staten van het Amerikaanse midden-westen. Op sommige plaatsen bereikte de storm de kracht van tor nado's. In Alamosa in Colorado daalde de temperatuur tot 29 graden Celcius onder nul. Plaatselyk ontstonden over stromingen en werd het verkeer door sware sneeuwval ontwricht. Consolidatie herstel noodzaak Een soldaat zeer zwaar gewond knipselprij svr aag 600.— aan prijzen Amerikaanse vrachtboot (35 man) in Meer van Michigan vergaan 87ste jaargang WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 No. 29599 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 MINISTER ZULSTRA IN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) De produktie en de export waren in het derde kwartaal hoger dan in 1957. Deze opgaande lijn vraagt zelfbeheersing om te voorkomen dat opnieuw kiemen van overbesteding worden gelegd. Het is waar schijnlijk dat in 1959 de opgang tot verdere ontplooiing zal komen. Daarbij is het van het grootste belang van die situatie gebruik te maken om het herstel zo volledig mogelijk tot stand te brengen en aldus tot uitgangspunt te maken voor de vervulling van vele wensen. Het herstel zal op zichzelf nog niet veel mogelijkheden bieden, bijvoorbeeld voor de uitzetting van de consumptiebesteding per hoofd van de bevolking. Aldus minister Zijlstra gisteravond in de Tweede Kamer over de economische vooruitzichten. proces, onze economie wederom op de weg naar overbesteding wordt gevoerd. Consolidatie van het herstel is voor het komende jaar een gebiedende eis. Uitvoerig zette de minister uiteen, dat de stijging van de prijzen, met twaalf procent sedert 1951 huren, verzeke ring en belasting niet meegerekend slechts voor één procent betrekking heeft op artikelen met ingevoerde grond stoffen, waarop het prijsstabilisatiebeleid betrekking heeft. De prijsontwikkeling van brood en vlees zal nader worden onderzocht. Omtrent het resultaat zal de kamer zo spoedig mogelijk worden ingelicht. Ter bevordering van de concurrentie is minister Zijlstra van plan advies te vragen over maatregelen om in het kader van het kar'telbeleid algemeen te verbieden, dat. vestigingseisen worden Overschatting van de kolenvoorraden In de huidige situatie, aldus de minister van Economische Zaken, waarin op basis van het herwon nen evenwicht een nieuwe op gaande lijn in onze economische ontwikkeling zich begint af te tekenen, moeten wij nu vóór alles voorkomen dat door een onbezon nen aanzwengeling van het zich in beweging zettend opleverings- Parijse professoren en studenten voor 36 uur in staking (Van onze correspondent in Parijs) Voor het eerst in de geschiede nis van de Franse universiteiten is er voor vandaag bij het hoger onderwijs in de Franse hoofd stad een algemene staking af gekondigd, waar studenten en professoren in gesloten front achter staan. De staking zal voor lopig 36 uur duren en wordt ge motiveerd door de volslagen on mogelijke omstandigheden, waarin de colleges nu moeten worden ge geven. Verschillende professoren hadden deze week het bijltje, of beter de toga, er al bij neergelegd omdat er door de overbevolking van hun collegezalen in feite niet meer gewerkt kon worden. De studenten zaten als haringen in een ton en de hoogleraren konden zich vaak nauwelijks meer verstaan baar maken. Juist dezer dagen moet generaal De Gaulle een ge schil arbitreren tussen de minis ters van Onderwijs en van Finan ciën over verhoging der kredieten voor de universiteiten en de pro fessoren en studenten hopen nu met hun spectaculair gebaar de premier van de rechtvaardigheid en de urgentie van hun eisen te kunnen overtuigen. (Op pagina 11 in ons nummer van gisteren publiceerden wij een uitvoerig artikel van onze Parijse correspondent over de schrikaanjagende overbevolking ln alle lagen van het Franse onderwas Red. L.D.). Half schip „gevlucht" uit Oost naar West-Duitsland De voorste helft van het 230-ton metende Duitse schip Kurieris gisteravond, onder grote belangstel ling van de inwoners van het West- duitse stadje Gorleben, over land in vrijheid gebracht. De andere helft zal over enige dagen volgen, waarna de beide delen weer aan elkaar gezet zullen worden. De eigenaar was met zijn gezin naar West-Duitsland ge vlucht daar hij vreesde, dat het schip in Oost-Duitsland onteigend zou worden. Hij kon de Elbe echter niet verder afvaren, daar de rivier bij Gorleben de grens met Oost- Duitsland vormt. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele verspreide op klaringen en hier en daar mist. Over wegend zwakke wind tussen oost en zuidoost. Dezelfde of iets lagere tempe raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 NOVEMBER Zon op: 8.07 uur; onder: 16.43 uur. Maan op: 14.19 uur; onder: 1.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.47 en 23.24 uuri Laagwater te 6.13 en 18.37 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's gesteld, die uitgaan boven die in de Vestigingswet; het weren van bepaalde bedrijfsvormen, zoals postorderhuizen, het weren van onjuiste methoden van kartelrechtspraak. Omtrent de grote kolenvoorraden in Europa zei de minister, dat hij het niet uitgesloten acht, dat de omvang daarvan thans evenzëe wordt overschat als aanvankelijk het Europese kolente- kort is onderschat. Belangrijker is hoe men de voorraden concurrerend kwijt kan raken. Pas zeer kort geleden is aarzelend een begin ge maakt met een stukje prijsverlaging. Vergeleken bij prijsverlaging zijn alle andere middelen lapmiddelen. Dat heeft onze minister ook in de Europese Kolen- en Staalgemeenschap vooropgesteld. Als met de toeneming van de economische bedrijvigheid in de wereld, de scheeps- vrachtprijzen stijgen, zullen de Europese kolen weer kunnen concurreren tegen de goedkope Amerikaanse kolen. Als de prijzen van de Europese kolen worden verlaagd, zal die concurrentiemogelyk- heid eerder intreden. Als de conjunctuur verbétert en de Amerikaanse invoer ver mindert, zal men zien, zei minister Zijlstra, dat het kolenovervloedprobleem niet zo erg is als men thans denkt. De Limburgse mijnen hebben slechts een voorraad van 31 dagen produktie, terwijl de Europese Kolen- en Staalgemeen schap pas steun verleent bij een voor raad van 35 dagen produktie. Advertentie KANTOORMACHINES KANTOORMEUBELEN BREESTRAAT 11 TELEF. 25876 Pistool van wachtpost ging af De oefening „Carillon II" heeft het leven gekost aan een 8-jarig meisje. Omstreeks zes uur gistermiddag zijn aan de rai\d van de Emmerdennen nabij de straat „De Hunenbaan" te Emmen door een plotseling schot, vermoedelijk uit een pistool, de militair J. van Veggel uit Vught en het 8-jarig meisje Ida Haverdings getroffen. Het meisje werd gedood, de soldaat is in ernstige toestand in het ziekenhuis te Emmen opgenomen. Speelde „katoen" een Onze Sint Nicolaas- advertentie rol bij staatsgreep in de Soedan De Soedanese radio heeft gisteren de vorming van een nieuwe kabinet onder generaal Abboed bekendgemaakt. De generaal neemt tevens Defensie waar. Omstreeks kwart voor zes had een aantal militairen, die deel uitmaakten van de alarmoefening, bivak geslagen bij de Emmerdennen. Volgens getuigen- verhalen hadden enkele kinderen uit de omgeving zich bij de rustende soldaten gevoegd. Hoe het ongeval zich precies heeft toegedragen is nog niet bekend, daar er geen getuigen bij het ongeval geweest zijn. Volgens de Legervoorlichtingsdienst is het ongeluk gebeurd bij een wacht post, bestaande uit twee militairen, die het tijdelijke bivak in het bos bewaak ten. Militairen in het bos hoorden een schot. Toen zij er op uitgingen om te zien wat er gebeurd was, kwamen zij een van de twee militairen van de wachtpost tegen, de man was totaal overstuur. Uit zijn pistool bleek een ko gel te zijn afgevuurd. Bij de wachtpost werd de soldaat Van Veggel ernstig ge wond op de grond aangetroffen. Een eind verder lag het in het hoofd getrof fen meisje. Het ongeluk zal, naar men wel moet aannemen, zijn gebeurd aldus de Legervoorlichtingsdienst met de kogel die uit het pistool van de ene wachtpost verdwenen bleek, maar hoe het zich zo heeft kunnen toedragen is nog een raadsel. Er wordt rekening ge houden met de mqgelykheid van een ricochetschot, dat eerst de militair en daarna het meisje heeft getroffen. De soldaat met wiens pistool het schot is gelost heeft een shock en kon tot dus verre niet worden gehoord. Hij is opge nomen in het gewestelijk militaire hos pitaal in Assen. De toestand van de ge wonde militair, die in de Diaconessen- inrichting in Emmen wordt verpleegd, is zeer ernstig. Het bivak is inmiddels opgebroken en de aan de oefening „Carillon" deel nemende troep is verder getrokken. Al leen de manschappen, die na het onge luk de toestand hebben opgenomen zijn in Emmen achtergehouden. De Konink lijke Marechaussee heeft het onderzoek in handen. Soldaat J. P. van Veggel is dienst plichtig soldaat bij het 43ste bataljon infanterie uit Assen. Hij is 21, onge huwd en woont in Vught. GENERAAL ABBOED Er is ook een revolutionaire raad van dertien man in het leven geroepen, met Abboed als voorzitter. Volgens Radio- Cairo heeft deze raad aan generaal Ab boed alle wetgevende en uitvoerende macht gegeven, alsmede het opperbevel over de strijdkrachten. Minister van Bui tenlandse Zaken is Ahme Cheir. Abboed zei gisteravond op een pers conferentie te Khartoem, dat de strijd krachten niet van plan zijn voor altijd de macht in handen te houden. Hij zei te hopen, dat het normale democratische bestel in alle opzichten zal terugkeren. In antwoord op vragen over Britse wapenschenkingen en Russische aanbie dingen tot hulp zei Abboed, dat het nieu we regime alles zal aanvaarden wat het in het belang van het land acht en alles zal afslaan wat inbreuk zou kunnen ma ken op de onafhankelijkheid en de soe vereiniteit van het land. De dagbladen mogen weer verschijnen, aldus de pre mier, maar op voorwaarde, dat zij niets publiceren „tegen andere landen, de re gering, politieke partijen en sekten". Het huisarrest voor de ministers van de oude regering, is intussen opgeheven. Alle politici kunnen zich weer vrij be wegen. Alleen banken, buitenlandse am bassades en PTT-kantoren worden nog bewaakt. Overal in het land is het rustig. In welingelichte kring te Londen vraagt men zich af, of de katoen een rol heeft gespeeld bij de regeringswisseling in Soe dan. De Manchester Guardian, zo merkt men op, heeft vorige week bericht, dat de (vorige) regering van Chalil in be ginsel besloten had katoen aan de Sov jet-Unie en andere communistische lan den te leveren in ruil voor andere artike len. Dit besluit zou door het anti-com munistische deel van het leger als een capitulatie voor het communisme be schouwd zijn. Dit had het voor de pro- Westerse generaal Abboed gemakkelijk gemaakt zyn staatsgreep te doen slagen. De advertentie-knipselprijsvraag, welke wy gisteren en vandaag ter gelegenheid van het komende Sint-Nicolaasfeest publiceren, moge dan al van weinig origina liteit getuigen, zij heeft niettemin in de loop van meerdere jaren haar grote populariteit bewezen en het is dan ook op veelvuldig verzoek van tal van lezers zowel als adverteerders, dat wij er nogmaals een afdrukken. Ten behoeve van hen, die de gebruiksaanwijzing van een dergelijke puzzel niet mochten kennen, laten wij hieronder de spelregels volgen: Onze editie van gisteren, die U natuurlijk als gevolg van onze waarschuwing zorgvuldig heeft bewaard, bevatte een aantal zakelijke advertenties (waaronder dus niet begrepen de familieberichten, personeels-aanvragen, Sleuteltjes e.d.), waarvan U vandaag een precies even groot aantal uitknipsels, op twee pagina's bijeengebracht, terugvindt. Deze knipsels zijn genummerd van 1 tot en met 185, zodat U meteen weet hoe veel advertenties in deze prijsvraag betrokken zijn. Onze vraag is nu een lijst samen te stellen, genummerd van 1 tot en met 185, waarin U te kennen geeft aan welke advertenties deze knipsels ontleend zijn. De oplossingen, welke ondertekend moeten zijn met de naam en het volledig adres van de inzenders, dienen uiterlijk woensdag 26 november des middags te 2 uur in het bezit te zijn van onze Redactie. Zij moeten gericht zijn aan de Redactie van het Leidsch Dagblad en op de enveloppe het opschrift „Knipselprijsvraag" dragen. Later binnenkomende inzen dingen worden onherroepelijk terzijde gelegd. Voor de goede oplossingen stellen wij een bedrag van in totaal f. 600.beschikbaar, t.w.: EEN HOOFDPRIJS VAN f. 100.— EEN HOOFDPRIJS VAN f. 75.— EEN HOOFDPRIJS VAN f. 50.— DRIE HOOFDPRIJZEN VAN f. 25.— en voorts TIEN PRIJZEN VAN f. 10.— TWINTIG PRIJZEN VAN f. 5.— en VEERTIG PRIJZEN VAN f. 2.50 De prijzen zullen, indien enigszins mogelijk, worden uitgereikt vóór 5 december, in de vorm van bonnen ter waarde van f2.50, welke uitsluitend inwisselbaar zijn bij de adverteerders, die blijkens hun advertenties in ons Blad van gis teren deelnemen aan deze prijsvraag. Over de toekenning der prijzen beslist uitsluitend onze Redactie en er kan daarover geen discussie mogelijk zijn. Men kan natuurlijk aan zijn of haar inzending de een of andere attractieve vorm geven en de mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat wij daarvoor enkele extra-prijsjes beschikbaar stellen, doch zulks is volstrekt niet noodzakelijk om op basis van absoluut „democratische" gelijkgerechtigdheid deel te nemen aan deze prijsvraag. Wfj wensen onze puzzel-grage lezers en lezeressen veel genoegen bij de oplossing der voor hen liggende moeilijkheden en veel succes bij de daaruit voortvloeiende winstmogely kheden Weer straaljager in Duitsland neergestort Wassenaarse piloot gedood Een Nederlandse straaljager is gisteren neergestort in het Duitse heuvellandschap in de omgeving van Möhringen (bij Tuttlingen). De bestuurder van het toestel, de 23-jarige ongehuwde tweede luite nant-vlieger F. A. Kathmann, kwam om het leven. Volgens de Luchtmachtvoorlichtings dienst zijn gisterochtend twee straal jagers van het type „Thunderstreak" van de vliegbasis Volkel opgestegen voor het maken van een oefenvlucht boven Zuid-Duitsland. De vliegers hebben steeds door middel van hun boordradio contact met elkaar gehouden, maar in Krachtige ivinterstorm van tornado-kracht eiste elders in midden-niesten 10 levens Op rif in tweeën gebroken? De 10.028 ton metende Ameri kaanse vrachtboot „Carl D. Brad ley" is gisteren op het meer van Michigan in tweeën gebroken en gezonken, aldus een melding van de Amerikaanse kustwacht. De Duitse vrachtvaarder „Christian Satori", die koers had gezet naar naar de door de kustwacht opge- j geven positie van de „Bradley", seinde, na deze bereikt te hebben, dat geen spoor meer van het schip of overlevenden was te bespeuren. loof, dat alle opvarenden om het leven zijn gekomen. Wij hebben geen reddingsboten gezien". de omgeving van Donauschingen zweeg de radio van een der toestellen plotse ling. De andere vlieger is daarna op onderzoek uitgegaan, maar hij moest zijn speurtocht zonder enig resultaat afbreken, waarna hij naar Nederland is teruggevlogen. Gistermiddag omstreeks half vier verkeerde men nog steeds in onzekerheid over het lot van het toe stel. Eerst later op de middag kwam het bericht binnen, dat het wrak van de straaljager in het Duitse heuvelland schap was gevonden. Over de oorzaak van dit tragisch ongeval tast men nog steeds in het duister. Nieuw Russisch plan in de kwestie van de kosmische ruimte Bij de behandeling van de kwestie van de kosmische ruimte in de Politieke Commissie van de Algemene Vergade ring der V.N. in New York, heeft de Brit Dixon zich gekant tegen een Rus sische ontwerpresolutie, waarin een verbod van militair gebruik van de ruimte wordt verbonden aan opheffing van militaire bases van het ene land in het andere. In de Westelijke wereld zijn militaire steunpunten van het ene land in het andere geen „buitenlandse" ba ses. Dergelijke bases bestaan met de volledige instemming van het land, waarin ze gevestigd zijn, aldus Dixon. Later heeft de Sovjet-Unie een nieuwe ontwerp-resolutie ingediend, waarin op richting wordt voorgesteld van een werkgroep van elf leden voor het uit werken van een program voor een in ternationale commissie voor problemen van de ruimte. In deze werkgroep zou den de volgende landen zitting moeten hebben: de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk, de Sovjet-Unie, India, de Verenigde Arabische Repu bliek, Zweden, Tsjecho-Slowakije. Polen, Roemenië en Argentinië. De Russische vertegenwoordiger. Zorin, zei echter, dat wijzinging van deze lyst mogelyk is. Zorin noemde het voorstel een be- - langrijke stap voorwaarts in de richting Later meldde de gezagvoerder van het vinden van een grondslag voor van de „Christian Satori": „Ik ge- "Vi' terrein' De, Sov" - - jet-Unie heeft met de nieuwe ontwerp resolutie een formulering trachten te vinden, die aanvaardbaar is voor alle partyen. De Amerikaan Lodge heeft de nieuwe Russische ontwerp-resolutie „een teken Hij voegde hieraan toe dat een dry- van vooruitgang" genoemd. De tekst er vende tank was opgevist, „en iets, dat van wordt grondig bestudeerd door de op een regenjas lijkt". De gezagvoerder regering van Washington, al*us Lodge, van het Duitse schip maakte uit de De Brit Dixon noemde het ontwerp „een toestand, waarin de tank verkeerde, op, j welkome terugkeer uit de kosmische Gisteren heeft de chef aan de Generale Staf, Lt.-gcn G. Lefèvre de Moniigny het bevel ge geven voor een alarmoefening voor een _?e/ van de andwach D a'armoefening Carillon 2 is bestemd voor de dienstplichtigen in klein verlofingedeeld bij enkele onder~ delen in Oirschoi. Bij de foerier worden de opgeroepen militairen van wapens en dekens voorzien dat zich aan boord van de „Carl ÉL Bradley" een „verschrikkelyke ontplof fing" heeft voorgedaan. De gezonken Amerikaanse koopvaar der had een bemanning van 35 koppen aan boord. Er is ook een lezing voor het vergaan van de vrachtvaarder, volgens welke dit het gevolg zou zijn geweest van het lo- I pen op een rif, waarna de „Carl D. Bradley" in tweeën zou zyn gebroken, j Er woedde, op het tijdstip van de on dergang van het Amerikaanse schip, een I vliegende storm boven het meer van Michigan. ruimte op de vaste grond". Vice-president Gomez van Argentinië afgetreden Vice-president Gomez van Argentinië is gisteren afgetreden. Hy onthulde de vorige week een komplot om president Frondizi af te zetten, maar hij weigerde by zonderheden te geven. Vóór de offi ciële bekendmaking was reeds in rege ringskringen gemeld, dat Gomez zondag zijn ontslag had aangeboden op voor waarde dat hij zou worden gezuiverd van alle beschuldigingen van samen zwering. In een gisteren gepubliceerde open brief verklaarde president Frondizi, dat Gomez een „voortreffelyk mens" is en een „trouwe medewerker". De radicale regeringsparty die Gomez had geroyeerd omdat hy weigerde de namen van de deelnemers aan het kom plot te noemen, heeft hem uitgenodigd weer toe te treden. Alle beschuldigingen werden ingetrokken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1