Rookt u veel sigaretten? SUCROSE Géén gewoon laxeermiddel Natu-raLax Prof. dr. ir. H. G. J. H. Gelissen is gekozen tot A.N.V.V.-voorzitter Betere zoetstof ontdekt Achterstand in restauratie van de monumenten neemt steeds toe Minister gematigd optimistisch over de Nederlandse speelfilms DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 voor oliehaarden Als opvolger van mr. dr. L. N. Deckers De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft tijdens I een gisteren in Utrecht gehouden bui tengewone algemene vergadering prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen met een over weldigende meerderheid van stemmen tot haar nieuwe voorzitter gekozen. De benoeming van prof. Gelissen, die reeds heeft toegezegd dat hü bereid is het voorzittersambt te aanvaarden, wordt op 1 januari 1959 van kracht. Prof. Gelissen is de opvolger van mr. dir. L. N. Deckers, die sinds 1940 voor zitter is geweest van de ANW en die in verband met het bereiken van de 75- jarige leeftijd voor zijn functie heeft be dankt. Mr. Deokers werd in Kheeze ge boren. Hij is geweest Tweede Kamerlid, minister van Defensie, minister van Landbouw en visserij en lid van de Raad van State. Mr. Deckers werd met alge mene stemmen benoemd tot erelid van de vereniging. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen werd op 15 mei 1895 te Venlo geboren. Aan de technische hogeschool te Delft promoveerde hij in 1925 cum laude tot doctor in de technische weiten- schap. In 1930 werd hij benoemd tot di recteur van de N.V. Provinciale Lim burgse Elektriciteitsmaatschappij. In hetzelfde jaar werd hij buitengewoon hoogleraar aan de katholieke economi sche hogeschool te Tilburg. Prof. Gelissen werd in 1935 benoemd tot minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. In 1937 trok hij zich terug uit de politiek. Advertentie. Goed nieuws voor hen die geen suiker mogen gebruiken diabetici slanke lijn) I In Amerika is een nieuwe zoetstof ontdekt, met zulk een zuivere smaak dat men in de hele wereld enthousiast is. Aanvankelijk was dit nieuwe middel vrij kostbaar, maar door Chefaro wordt zij nu onder de naam Sucrose voor een billijke prijs beschikbaar gesteld. de nieuw» in Amerika ontdekte zoetstof, waarover men in do hele worold enthousiast is I Geen wettelijke regeling vakantiespreiding nodig Minister Cals acht het niet nodig, de vakantiespreiding wetteiyk te regelen. Hij verwacht, dat op basis van vrijwil ligheid dezelfde of nagenoeg dezelfde mate van vakantiespreiding bereikt zal worden als door ingrijpen van de wet gever zou kunnen geschieden. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over zyn begroting zegt mr. Cals, de indruk te hebben, dat een zekere mate van vrijwillige vakantiespreiding steeds meer verwezenlijkt wordt. Het Inzicht in het nut van vakantiespreiding is groeiende, en daarom acht de mi nister het niet nodig de wetgever hier in te schakelen, mede omdat deze slechts weinig zou kunnen doen. Kastelen ui verval (Advertentie) petroleum DE HAARDOLIE met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Situatie is in het algemeen sorgivekkend De toestand van de Nederlandse monumenten moet over het geheel genomen zorgwekkend worden genoemd. De beschikbare middelen zyn niet voldoende om onherstelbare verliezen te voorkomen. Naar schatting 10 miljoen gulden per jaar zal nodig zyn ter subsidiëring in de kosten van de meest urgente restauraties. Oud-minister GELISSEN nu voorzitter A.N.V.V. Jordanië laat klacht tegen V.A.R. vallen Jordanië zal zijn klacht by de Ver. aties tegen de V.A.R. (Egypte-Syrië) naar aanleiding van het incident met het vliegtuig van Koning Hoessein laten vallen. Premier Samir Rifai heeft mee gedeeld, dat hiertoe besloten is op ver zoek van de koning. Zoals bekend is het vliegtuig van Ko ning Hoessein, toen hy onderweg was naar Europa voor een vakantie, door Syrische jagers onderschept. Naar ver luidt is by onderzoek gebleken, dat aan Jordaanse kant een administratief ver zuim is begaan. Premier Rifai heeft verklaard dat Hammarskjöld van het Jordaanse be sluit op de hoogte is gesteld, maar dat hem zal worden verzocht de kwestie „langs andere weg" te behandelen ter bereiking van het gewenste doel. Op een persconferentie heeft Koning Hoessein maandag gezegd, dat hy de aanval van vorige week beschouwt als een zaak die hem persoonlyk aangaat. zyn regering had zich tot de secre taris-generaal van de Ver. Naties ge wend om herhaling van dit soort inci denten te voorkomen. Indien een derge lijk incident zich zal herhalen, zal op andere wyze worden gereageerd, aldus de Koning. Baby uit vlammen gered Door het in brand raken van een fles propaangas is gistermiddag in Delden een hevige brand ontstaan, die de bo venverdieping van een woning aan de Molenstraat geheel vernielde. De wo ning, die nog niet geheel gereed was, is zaterdag door het gezin Ruepert betrok ken. De 19-jarige schilder, die de gas fles gebruikte, liep brandwonden op. Monteurs van een tegenover gelegen garage wisten met behulp van ladders de brandende bovenverdieping binnen te dringen en de dertien maanden oude baby op het nippertje te redden. Het kind had reeds ernstige brandwonden opgelopen. Beide gewonden zijn opge nomen in het Koningin Juliana Zieken huis in Hengelo. Een der redders moest zich met een koene sprong boven van de ladder in veiligheid stellen, toen men de bran dende gasfles naar buiten wierp, waar door een metershoge steekvlam naar bo ven schoot. Nieuw hotel in Haarlem Kosten Vh miljoen gulden (Speciale berichtgeving) Prof. ir. H. Th. Zwiers te Haarlem heeft een plan ontworpen voor een nieuw hotel, dat verrijzen zal aan de Wagenweg-hoek westelijke randweg te Haarlem. Het hotel zal de beschikking krijgen over ongeveer 200 bedden, die alle gelijkvloers komen te liggen op het circa 15.000 vierkante meter grote ter rein. Het hoofdgebouw zal ondermeer een groot restaurant bevatten, een café met een terras, een bar met dansvloer, diverse aparte zalen, een lounoh, uit ziende op een binnentuin, een girote vergaderzaal voor 200 personen, voorzien van een toneel een ruime sportzaal en een dameskapsalonDe kosten van de bouw en de inrichting van dit grote hotel zullen ongeveer 2% miljoen gul den vragen. Men hoopt zeer binnenkort met de verwezenlijking van dit project te beginnen en men verwacht dat het ho tel reeds in augustus of september van het volgend' jaar gereed zal zijn GROEIEND KLEUTERONDERWIJS De behoefte aan kleuteronderwijs is nog groeiende. Op het ogenblik krygen 362.000 kleuters onderwijs, doch minis ter Cals verwacht dat het aantal schoolgaande kleuters in de komende vijf jaren zal oplopen tot rond 425.000. Na 1962 zal dit aantal zich naar de mi nister verondertelt, gedurende verschei dene jaren blijven bewegen tussen de 425.000 en de 420.000. Dit zegt minister Cals in zyn memorie van antwoord aan. do Tweede Kame* over Büu begroting. Vernieuwing van het onderwijs in de Sovjet-Unie In de Sovjet-Unie is een nieuw onder- wijs-plan van premier Nikita Kroesjtsjef gepubliceerd. Het beoogt in de eerste plaats de school „dichter met het leven in aanraking te brengen". Het voorziet in een reorganisatie van de scholen voor middelbaar onderwijs, in de invoering van gedwongen stages in fabrieken en op kantoren voor de leerlingen daarvan, in meer avondscholen en lessen per cor respondentie In een uiteenzetting van het plan door het officiële persbureau „Tass" werd erop gewezen, dat er op het ogenblik meer dan vier miljoen studen ten zyn op hogere scholen en in tech nische instituten. „De inrichtingen voor hoger onderwys in de Sovjet-Unie hebben bijna viermaal zoveel studenten als Engeland Frank- ryik West-Duitsland en Italië tesamen. De bevolking van die vier staten is vry- wel gelijk aan die van de Sovjet-Unie. Er zal bovendien vooral de nadruk worden gelegd op de studie in de atoom energie. Het plan bevat de volgende wyzigtn- gin in het Sovjetrussische onderwys: de duur van de basis-leertijd zal van zeven tot op acht jaar worden verlengd; alle leerlingen van die opleiding „moe iten aan sociaal nuttig werk deelnemen. Dat zal meer gelijke mogelijkheden voor Dit heeft minister Cals meegedeeld in zyn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van O. K. en W. Kerken aan restauratie toe De grote kerkgebouwen, welke nog talrijke steden bezitten, zyn voor zover zy niet zyn gerestaureerd, vrijwel alle aan restauratie toe. Door het treffen van noodmaatregelen worden in vele gevallen de restauraties naar de toe komst verschoven. Desondanks is er een groot aantal zeer belangryke kerkgebou wen, waarvoor uitstel van restauratie niet langer mogelyk is en waarby noch tans geen afdoende regeling voor het subsidie kon worden getroffen, b.v. de kerken van Bergen op Zoom, Gouda, Geertruidenberg, Oudewater, Haarlem (Waalse Kerk), Leiden (Marekerk), Cu- lemborg en de torens van Zwolle en Deventer. Bovendien moet het tempo van de belangrijkste restauraties aan- merkelyk worden vertraagd, waardoor het werk in totaal veel duurder wordt. (Torens van Breda, Dordrecht, Delft, de bovenkerk van Kampen, de kathedraal van Den Bosch, de Domkerk te Utrecht, de Oude Kerk te Amsterdam en de Hooglandse Kerk te Leiden). Ook van de dorpskerken verkeert een werk en opleiding soheppen voor alle burgers; er zullen, misschien aparte, scholen worden ingericht voor ..in het bijzonder begaafde" studenten voor muziek cho reografie. andere kunsten of voor de we tenschap' naast meer en betere oplei ding tijdens een gedeelte van de dag voor arbeiders; meer vreemde talen en meer sport- opleiddng. Voor kieskeurige rokers zyn sigaretten geen „gewoontedingen". U wenst een sigaret die altyd nieuw is en blyft. Om u te verkwikken als u dat nodig hebt te ontspannen wanneer u daar tijd voor hebt. Om u 't rookgenoegen te schenken, dat telkens *weer „nieuw" is. Dat doet Roxy nu al jaren voor miljoenen. Omdat de eigen Roxy-smaak niet kón vervelen. En omdat Roxy fluweelzacht is van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Om u dit te bieden worden voor Roxy 21 edele, milde tabakken gebruikt. Ieder heeft zyn taak: hetzy in die eigen lichte Roxy-smaak, hetzy in het geurige aroma, de koele brand, het milde, zo zachte karakter. Koop een pakje Roxy. Rook met aandacht die licht geurige, perfect gestopte, fluweelzachte Roxy's. En u zegt ook: „'n Roxy? Jagraag!" aantal in zeer slechte conditie, zonder dat direct ingrijpen mogelyk is. Als voornaamste voorbeelden kunnen wor den genoemd: een groot aantal Ro maanse kerken vooral in de provincies Groningen en Friesland, in Zuid-Hol land de Abdytoren van Rijnsburg, vele gotische kerken door het gehele land, zoals in Oosterblokker, Warmenhuizen, Ede (Gld.), Eemnes Buiten, Asperen, Bergambacht, een aantal renaissance- kerken, zoals te Zoetermeer, Blokzyi, Coevorden en Maassluis. Kostbaar Deze griezelige halstooi van een Amsterdams bruidje hoort bij een unieke huwelksreis. Tussen de Ita liaanse stad Trento en Amsterdam zijn voor de plaatselijke dieren tuinen dieren uitgewisseld. Als dank daarvoor bood Trento het bruidspaar De Lang-Calbo een hu welijksreis naar Italië aan, In Tren to zal het echtpaar ook de dieren tuin bezoeken, en de huwelijksreis begon daarom ook maar in de Am sterdamse Artis, waar kennis werd gemaakt met vele dieren, onder andere met deze slangDat de ken nismaking hartelijk was. bewijst deze oto Ook by de openbare gebouwen is een aantal kostbare restauraties dringend nodig, b.v. by de stadhuizen van Haar lem, Weesp, Geertruidenberg, Buren, Zierikzee, het v.m. raadhuis te Elburg, het Museum en het Weeshuis te Gouda, het Pesthuis te Harderwyk, het Bonne- fantenmuseum te Maastricht, het Mar kiezenhof te Bergen op Zoom en het huis Justinus van Nassau te Breda. Talrijke hofjes dienen binnenkort te worden verbeterd, zowel uit hoofde van de bouwkundige toestand, als van de bewoonbaarheid. Ook vele stadspoorten vragen om herstel. (In Zierikzee alleen zal de restauratie ruim f 1.000.000. kosten). De kastelen en buitenplaatsen ma ken over het algemeen een zeer moei- lyke periode door, aangezien vele sedert lange jaren in onvoldoende mate konden worden onderhouden en in verband daarmede voor een aantal hunner een nieuwe bestemming moet worden gezocht. Byna alle Limburgse kastelen zijn in ernstige mate door verval aangetast. Door de .slappe" constructie, welke men in deze provincie heeft toegepast, zyn de restauraties zeer kostbaar. Ook in andere gewesten wordt een aantal zeer belangryke kastelen, zoals het kas teel Nederhorst den Berg, het huis Aerdt te Aerdt, met ondergang bedreigd of kan door gebrek aan middelen om het herstel aan te vatten geen bestem ming krijgen. (Ammersooien, Wyenburg te Echteld). Aan de Canneburg te Vaassen en het kasteel te Amerongen dienen ingrijpende herstellingen drin gend te worden uitgevoerd. Een speciale en zeer kostbare groep monumenten vormen de vestingwerken.. Omvangrijk en zeer urgent zyn de pro jecten: Naarden en de Bossche fronten te Maastricht. Doordat in de afgelopen jaren nood gedwongen een aantal zeer omvang rijke herstellingen ter hand moest worden genomen en nog een aantal van deze zware gevallen te wachten staat, is het veelal niet mogelijk die monumenten, welke nog met betrek kelijk geringe middelen kunnen wor den veilig gesteld, tijdig te restaure ren. Door uitstel worden deze restau- i raties steeds omvangrijker, zodat de achterstand op restauratiegebied voort- i durend toeneemt, hetgeen op den duur tot grote kosten of tot zeer be langrijke verliezen onder de monu menten zal leiden, aldus de minister. Burgemeester mr. G. E. van Walsum van Rotterdam rechts en echtgenote hebben een bezoek gebracht aan Amsterdamwaar burgemeester mr. G. van Hall hen rondleidde. Natuurlijk moest het gezelschap ook even een rit maken met ,de nieuwe driedelige Amster damse tram. Indonesië op gevaarlijk punt Nationalisatie der Nederlandse bedryven Alleen Masjoemileden zien nog beztvaren By de algemene beschouwingen van het Indonesische parlement over het wets ontwerp inzake nationalisatie van de Nederlandse bedryven, betoogde de Mas- joemi-afgevaardigde Moh. Sardjan, dat de positie van Indonesië in het geschil met Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea is verzwakt door de „overname" van Je Nederlandse belangen tijdens de anti-Nederlandse campagne. Spreker schatte de waarde van deze belangen op 26 miljard roepiah en stelde de vraag waar de regering het geld vandaan zal halen om schadevergoeding te betalen. De econo mische situatie in Indonesië bereikt thans het gevaarlyke punt, zo zei hy. Een ander lid van de Masjoemi-frac- tie, K. H. Tjikwan, uitte de vrees, dat de door de regering te betalen schade loosstellingen een zware last zullen toevoegen aan de Staatsbegroting, die toch ai een groot tekort vertoont. Hy vroeg welke basis zal worden gebruikt Nalu-raLax werld anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaatzodat U .met een gerust hart elke dag aan, uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis ,dc regelmaat wan de klok flacon a 60 tabletten versterkte werking) (I. 1.35 Minister Cals aoht de vooruitzichten voor de Nederlandse speelfilm bemoedi gend. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van O. K. en W. noemt hy de redenen voor zijn mening op. In de eerste plaats is er door de stichting van het produiktie- fonds voor Nederlandse films zoals verwacht werd een zekere continuï teit in de Nederlandse fümproduktie tot stand gekomen. Voorts is voor de speel films de medewerking ingeroepen van een aantal Nederlandse kunstenaars, wier oapaciteiten de beste belaften in- Zilvervoorraad niet meer zo rooskleurig De afgelopen jaren is de voorraad- positie van het muntzilver by de Ryks Munt minder rooskleurig geworden. In de eerste plaats komt dit doordat het uiteindelijk benodigde aantal zilveren guldens groter is gebleken dan destyds mocht worden verwacht op grond van het aantal circulerende muntbiljetten van een gulden. Dientengevolge moest er dus meer zilver voor de muntslag van guldens worden gereserveerd. In de tweede plaats moest 187 ton muntzilver van een gehalte van 720/1000 aan de voorraden worden onttrokken, omdat In donesië weigerde zijn verplichting je gens Nederland tot het leveren van zyn aandeel van circa 135 ton fyn zilver in de leen- en pachtzilverschuld aan de V. S. na te komen. Dit zal tengevolge hebben, dat in de toekomst zilveraan kopen voor de muntslag van nieuwe rijksdaalders niet te vermyden zullen zyn. Voor 1960 zal daarom met een uit gave van circa 3*6 miljoen gulden reke ning moeten worden gehouden. Uitein- delyk echter zal de vervanging van de zilverbons door zilveren ryksdaalders baten voor de schatkist opleveren. Aldus deelt minister Hofstra mee in in zyn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Financiën. hielden voor een produktie op behoorlyk niveau. Zo werden by de laatste films op het gebied van regie, camera, scena rio. draaiboek en muziek bekende Ne derlandse kunstenaars aangetrokken, terwijl ook de produktie lei ding in zeer ervaren handen werd gelegd. De recente vertoningen van films als „Dorp aan de rivier" en „Fanfare" heb ben naar het oordeel van de minister bewezen, dat zyn gematigd optimisme gerechtvaardigd is. Zware fabrieksbrand te Halsteren Schade f. 200.000 Gisternacht is brand uitgebroken in de Coda-suikerwerkfabrieken van de firma Ligthart te Halsteren, Noord- Brabant. De fabriekshal van 30 bü 10 meter is zo goed als geheel uitgebrand. De brandweer van Halseren, later by- gestaan door die van Bergen op Zoom, wist de kantoorgebouwen en het nieuwe gedeelte van de fabriek te behouden. De oorzaak van de brand is nog on bekend: de aangerichte schade beloopt ongeveer f.200 000. POLIKLINIEKBOOT VOOR NED. NIEUW-GUINEA Gistermorgen is in Zaandam in tegen woordigheid van verschillende autori teiten, een zeewaardige polikliniekboot, de „dr. G. Royer" te water gelaten en overgedragen aan de dienst gezondheids zorg Nieuw-Guinea. De dooppechtigheid werd verricht door mevrouw Royer-v. Slem, echtgenote van de voorzitter van „Simavi" Deze boot werd door de vereniging tót medische hulp aan tropenland „Simavi" geschon ken voor het medische werk op de Radja Empateilanden van Ned. Nieuw-Gui- nea, een streek waar veel malaria en ituiberoulose heerst en die zonder zee waardige boot niet te bewerken, is. voor de vaststelling van het bedrag der compensatie, en voorts of de regering rekening heeft gehouden met een moge- lyke weigering van de Nederlandse eigenaren om by het Indonesische Hooggerecht in beroep te gaan, als zy niet tevreden zijn met het door de, door de regering ingestelde commissie vast gestelde bedrag der schadeloosstelling. „Zij zouden er de voorkeur aan kun nen geven hun zaak voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie", zo betoogde Tjikwan. De derde spreker, eveneens van de Masjoeml, Raden Soeprapto, leverde kritiek op de bepalingen van het wetsontwerp en waarschuwde tegen de ernstige financiële consequenties van de nationalisatie. Hij verklaarde echter, dat zyn party de regering zal steunen in haar streven naar het terugwinnen van Westelyk Nieuw-Guinea. Hij verklaarde het er mee eens te zyn. dat een der meest doeltreffende middelen om de Neder landse groep op Indonesië te beperken, „is hen te treffen in de Achillespees van hun economie". In de grond van de zaak zou Indonesië graag in vrede wil len leven met de Nederlanders, doch dit vreedzame voornemen wordt onmogelyk gemaakt zolang de Nederlanders een politiek van „kolonialisme" biyven voe ren door een deel van het Indonesische grondgebied onder hun laars te hou den". De sprekers van de regeringsgezinde partijen spraken over het algemeen hun goedkeuring uit over het wetsontwerp. Verscheidene leden uitten de wens, dat de nationalisatie ook zal worden toe gepast op het Nederlandse kapitaals aandeel in bedryven van gemengde nationaliteit. Het linkse parlementslid Werdojo, en Djalaloeddin van de kleine islamitische partij PPTI stelden verbreking der diplomatieke betrekkingen met Neder land voor. K. H. Siradjoeddin Abas van de „Perti" eveneens een kleine islamitische groe pering. uitte de beschuldiging, dat het buitenlandse kapitaal een grote rol heeft gespeeld door hulpverlening aan de opstandelingen van Sumatra en Celebes en andere opstandelingen. Hy vroeg de reegring of het niet beter zou zyn de eigendommen van alle landen, „die Nederland in de kwestie Nieuw- Guinea in de V.N. hebben gesteund, te nationaliseren". Franse verbazing over de Nobelprijs voor natuurkunde De Franse medische Vereniging voor Electro-radiologie heeft maandagavond een motie aanvaardt, waarin zy haar verbazing uit over het feit, dat de Nobelprijs voor natuurkunde werd toe gekend aan de Sovjetrussische geleerde Tsjerenkof. voor diens „Tsjerenkof- effect", zonder dat de naam van de Franse professor Mallet in dit verband werd genoemd. In de motie wordt gezegd, dat profes- fer Mallet dit effect reeds verscheidene jaren geleden heeft ontdekt. „Het zou dus juist zyn geweest over het Mallet- effect. inplaats van over het Tsjeren- kof-effect te spreken", aldus de motie van de Franse Medische Vereniging voor Electro-radiologie. De inhoud der motie zal ter kennis worden gebracht van de Zweedse jury, die de Nobel-prys voor natuurkunde heeft toegekend. De tekst ervan zal ook aan de Unesco en aan de betrokken we tenschappelijke lichamen worden mede gedeeld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5