Gehr. van Ulden Tien reservisten van Leidse politie ontvingen vrijwilligersmedaille IT? Kernenergiebeleid besproken in Wiardi Beekman Stichting LEIDSCHE CHR. ORANJE-VER. 97ste jaargang Maandag 17 november 1958 Tweede blad no. 29597 Advertentie Tien reservisten van de Leidse gemeente-politie, die sinds tién jaar in deze functie deel uitmaken van dit korps, ontvingen zaterdagmiddag in het gymnas tieklokaal van het politebureau de bij K.b. ingestelde vrijwilligersmedaille, met bijbehorend lint, als blijk van waardering voor tienjarige vrijwillige dienst by bepaalde korpsen, organen, of verbanden, welke in het belang van de Neder landse gemeenschap werkzaam zijn. Het waren de reservisten, de heren A. G. Bizot, S. Banna, L. J. Dirks M. van der Kaay, S, A. Meerburg J.'c. Ros kamp, H. C." Uljee, nvr. G.' H. Wissen- toungh, H. van der Zeeuw en J. Zoer. De onderscheidingen werden door Nde loco-burgemeester, de heer J. C. van Schalk de burgemeester was door ziekte verhinderd aan deze mannen, die direct na de oprichting van het korps blijk gaven van hun juiste opvatting omtrent burgerplicht, uitgereikt vóór het front van het aangetreden korps reserve gemeentepolitie. Toen loco burgemeester, vergezeld van de Com missaris van Politie, de heer J. Dreeuws, de hoofdinspecteur D. J. Verzijden en de instructeur, de inspecteur H. Oud- man, het gymnastieklokaal binnentrad, werd hem het korps gemeld door de in specteur J. L. Arbouw, waarna hij het woord richtte tot de onderscheiden vrijwilligers. Spreker bracht naar voren, dat het zijn van vrijwilliger vele opof feringen van de man en zijn gezin eist en dat het toekennen van de vrijwil ligersmedaille aan de tien reservepolitie- mannen gezien moest worden als een er kenning van de regering voor het feit, dat zij hun verplichtingen als zodanig volledig (hebben nagekomen, Nadat spreker d'e betekenis van de zin spreuk „Patriae-Servire-Liberbas" en de Lezers schrijven De Eltax-busdienst (II) Met verbazing nam ik kennis van het ingezonden stukje over dit onderwerp in Uw blad van 14 dezer. U schrijft, dat de bussen soms wel een paar minuten te vroeg vertrekken van de halteplaatsen van een markant punt. Als jarenlange passagier van deze bus moet ik zeggen, dat het maar hoogst zelden voorkomt, dat de bus 1 minuut te vroeg (maar dan ook niet meer) van de halteplaats ver trekt. Nu zou ik de geachte mede-passagier in overweging willen geven iets vroeger van huis te gaan, dan zal hem de erger nis niet treffen, dat de bus net vertrok ken is. Geachte buspassagier, U moet toch steeds voor ogen houden, dat U aan dit openbaar middel van vervoer niet de zelfde eisen kunt stellen als aan een taxi, welke ook wel eens op een andere tijd komt dan U besteld heeft. Meestal sta ik 3 k 4 minuten te wachten op de bus. Mij is het dan ook nog niet overko men, dat ik de bus miste. Wanneer U met de trein meemoet, zorgt U toch ook minstens een paar minuten voor de vertrektijd op het station te zijn. Weet U wat een grote ergernis is? Sommige mensen, dicht bij een stop plaats wonend, gaan pas hard lopen als zij de bus horen naderen. Dan steekt men z'n hand op om de bus te laten stoppen (niet op een halteplaats). De meeste -chauffeurs zullen dan stoppen om de paasagier(s) (dit zijn altijd de zelfde) in te laten, waarbij de chauf feur grote kans loopt om bekeurd te worden. Tussen de halteplaatsen mogen geen passagiers worden in- of uitgela ten. Als de chauffeur echter niet tus sentijds stopt, wordt hij door sommige buspassagiers uitgemaakt voor on-so- ciaal (dit heb ik zelf meegemaakt). Tot slot nog dit: als U klachten heeft als deze, is het dan niet beter zich rechtstreeks met de directie van de „El- tax" in verbinding te stellen, dan der gelijke aangelegenheden via de publieke opinie op de chauffeur los te laten. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, N. L. Segaar, Leiden Roemer Visserstraat 8 afbeelding op de medaille had ver klaard, reikte hij de bij de medaille be horende oorkonden uit en speldde hij de onderscheidingen op d;e borst van 9 van de 10 reservisten één vrijwilliger was door ziekte verhinderd waarbij haj voor allien een persoonlijk woord van waar dering uitte. Hierna nam de Commissaris van Po litie het woord en bracht naar voren, dat het hem tot grote voldoening stem de, dat het Leidse reservepolitiekorps Op de eerste rij: zij, die thans tien jaar vrijwillig hun plicht deden (Foto L.D./Van Vliet) vrijwilligers telde, die voor de onder scheiding in aanmerking kwamen. Hij wenste de onderscheidenen en hun echt genoten, die eveneens waren uitgeno digd, van harte geluk en sprak de hoop uit, dat nog vele malen een bijeenkomst zal worden gehouden, waarin de vrij willigersmedaille aan leden van het korps kan worden uitgereikt Hij bood alle onderscheiden korpslederi de béton aan, welke op de dagelijkse tenue kan worden gedragen. Hierna 'bestond in de Grote Wacht de .gelegenheid om de reservisten geluk te wensen, waarna men neg enige tijd in gezellige stemming bijeen bleef. (Advertentie) TRUCKS met groot laadvermogen. Vraagt offerte bij: VERDAMSTRAAT 6 TELEFOON 23041 Herdenking van 26 november Weer bijeenkomst in Pieterskerk Op 26 november 1940 trad het verzet van de Leidse Universiteit tegen het vertrappen van recht en vrijheid' door de Duitse bezetters in het openbaar door de befaamde rede van prof. mr. R. P. Cleveringa tegen het onitslag van de jood'se hoogleraren, de daarop volgende staking en als antwoord het sluiten van de Leidse Universiteit. Teikenjare wer den na de bevrijding op deze dag in ver schillende plaatsen des lands bijeen komsten van oud-Leidenaren gehouden. Dit geschiedde ook in Leidien. Twee jaar geleden werd voor het eerst aan de Leidse herdenking een ruimer karakter gegeven, door niet alleen de oud-alumni doch de gehele civitas daar bij te betrekken en wel door een bijeen komst in de Pieterskerk. In de afge lopen twee jaar is gebleken, dat deze uitbreiding zeer wordt gewaardeerd. Ook dit jaar zal derhalve weer zulk een samenkomst in de Pieterskerk plaats vinden, en wel op 26 november om 16.15 uur. Na een openingswoord door de rector magnificus prof. dr. H. J. Lam zal prof. dr. W. den Boer, hoogleraar in de oude geschiedenis, spreken onder het motto „Tweeërlei maatstaf". De rector mag nificus zal de bijeenkomst ook sluiten. Muzikale omlijsting wordt verzorgd door de heer A. Blankenstein, orgel, mej. A. E. Lambers, viool en de heer G. A. Noest .cello. Na afloop worden in Sociëteit Minerva en in het Clubgebouw van de WSL ont vangsten aangeboden aan de oud alumni en de leden van de senaat en wetenschappelijke ©taf. JUBILEUM B. TEN HAVE De heer B. ten Have, uitvoerder van bouwwerken der N.V. Wernink's Beton Maatschappij, is deze maand 25 jaren in dienst van deze maatschappij. Bij diverse bouwwerken was de heer Ten Have uitvoerder, o.m. bij de bouw van een magazijn voor de N.V. Stereo Beschuit- en Koekfabriek te Rotterdam in 1946, van een rioolwaterzuiverings installatie voor de gemeente Naaldwijk in 1950, van een fabriekspand voor de N.V. Cranenburg en Heringa te Leiden in 1951, van het gewapend betonwerk voor het Hoofdbureau van Politie te 's-Gravenhage in 1954, van magazijnen en werkplaatsen voor de N.V. Nederl. Siemens Maatschappij te 's-Graven hage, welk werk thans zijn voltooiing nadert. Morgen zal dit jubileum in de kring van de directie en collega's wor den gevierd. Bridgeclub VOG De uitslagen van de derde ronde der viertallencompetitie luiden: Hoofdklasse: Team Oudshoorn wint van team Epskamp met 21 pnt; team Eling wint van team Slegfcerahorst met 19 pnt; team Smit gelijk met team Jansen. Eersteklas: team Huys wint van team Versteeg met 9 pnt; team Nieuwland wint van team Grommé met 9 pnt; team Crama wint van team Caro met 8 pnt. Tweedeklas: team Boom wint van team De Ruyter met 16 pnt; team Westerman wint van team Wendt met 33 prat; team Jasper geljjk met team Kruizinga; team Kooiker gelijk met team Miggels. Onzekere sprong moet worden gewaagd In aanwezigheid van o.a. de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonk man, de staatssecretaris van Sociale Zaken mr. dr. A. A. van Rhyn en de voor zitter van de Atoomcommissie heeft de Dr. Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partjj van de Arbeid, zaterdag in het Groot- handelsgebouw te Rotterdam een conferentie gehouden over kernenergie. Twee sprekers, die zeiden hun persoonlijke opvattingen weer te geven, hebben over dit onderwerp het woord gevoerd, n.l. prof. dr. J. J. Went, wiens inleiding was getiteld „De kernenergie en de industriële ontwikkeling", en ir. S. A. Post humus, die sprak over „Het Europese energievraagstuk en Euratom". Jhr. W. Röell te Den Haag overleden Eva bleek reeds de mannen te kennen; Haar verleiden begon met verwennen. Benut, Eva's van thans, Met TIP eens Uw kans tip laat mannen door 't vuur voor U rennen Oud-commandant 6e regiment Veldartillerie Jhr. W. Röell, generaal-titulair buiten dienst, oud-commandant van het zesde regiment Veldartillerie te Leiden en van 19321937 commandant Veldleger, is zaterdagavond te Den Haag op bijna 85-jarige leeftijd overleden; hij zou don derdag a.s. die leeftijd bereikt hebben. Jhr. Röell was tevens commandant der vesting Holland en gouverneur der Residentie. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal in stilte geschieden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marco, zn van J. R. Zweerus en H. P. Vink, Petrus Hermanus, zn van P. H. Timmers en J. L. van der Voort, Johannes Marinus Albert, zn van J. A. Brinks en R. J. Middendorp, Pieter Anne, zn van F. Meinema en A. Hiemstra. GETROUWD N. de Haas en D. Gerrits, W. J. B. Zle- gelaar en C. Jonk. Veiligheid voorop Prof. Weht beschreef de samenwer king in ons land van de provinciale en gemeentelijke elektriciteitsbedrijven en merkte op, dat deze een overeenkomst hebben gesloten om de elektriciteit, die een toekomstige kerncentrale zal leveren, af te nemen tegen prijzen, die nader hand zullen worden vastgesteld. Bij de offertes van kernreactoren, die aan ons land werden gedaan, zijn altijd drie eisen gesteld: de installatie moet zo veilig mogelijk zijn, een voldoend economisch perspectief bieden en tevens wordt verlangd een opgave, waarin wordt aangegeven welke onderdelen of fracties daarvan in ons land zouden kunnen worden gemaakt. Zou de veiligheid van een reactor dubieus zyn, aldus antwoordde prof. Went nadien op vragen, dan zou de installatie, ook mede op economische gronden, op geen enkele voorwaarde moeten worden gebouwd. Alle discus sies van thans houden verband met het principiële punt van veiligheid; eerst zal bepaald moeten worden welk type reactor veilig is en dan pas moet de economische kant bekeken worden. Volgens de plannen zou in 1975 door kernenergie 3000 megawatt geleverd moeten worden, evenwel door centra les, die over het gehele land verspreid liggen en bij voorkeur gebouwd zijn als z.g. basisbelastingcentrale. Eenheid van normen Dr. S. A. Posthumus besprak aller eerst het energieprobleem, waarvoor Europa staat. Hij wees er daarbij op, dat in Europa de produktie van wat hij klassieke energie noemde, achterblijft bij het verbruik en een aanvoer plaats heeft uit andere dan Europese landen. Dat er niettemin kolenoverschotten in Europese mynen zijn is een economische kwestie. Ook bij de kernenergie blijft het kost- prijsvraagstuk van groot belang. Er moet heel wat gebeuren, zo ver volgde ir. Posthumus, om het door Euratom gestelde doel in 1965 te berei ken. De sprong moet echter worden ge waagd, ook al moet er geld by en zijn er nog onzekere factoren. Een onbevredigend punt van het door Euratom met Amerika gesloten verdrag noemde hij het feit, dat de inspectie buiten de algemene inspectie van het atoomagentschap te Wenen is gehouden. Tenslotte wees hy erop, dat des kundigen klaar zijn met een ontwerp van de basisnormen, dat by het ge bruik van kernenergie gebruikt zou moeten worden. Worden deze normen aanvaard dan betekent dit een enor me vooruitgang, omdat zij als mini mum zullen gelden voor de wetgever in ieder van de zes landen. Ook is er, vooral door de steenkool producenten, gevraagd om een totaal Europees energiebeleid, waarin de on derlinge verhoudingen van alle energie vormen, ook van de kernenergie, nader bezien zouden moeten worden. Volgens spr. zijn er nog dit jaar voorstellen op dit gebied te venvachten. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. A. K„ A'dam ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Gene ver. Nwe. Limericks inz. aan II. Bootz, A'dam Prof. van de Hulst voorzitter commissie ruimte-onderzoek De Commissie voor Ruimte-Onderzoek van de Internationale Raad van Weten schappelijke Verenigingen heeft op haar inaugurele bijeenkomst te Londen prof. dr. H. C. van de Hulst, hoogleraar aan de Leidse Universiteit tot voorzitter ge kozen. Verder werden in het bestuur gekozen geleerden uit Amerika, Rus land, Frankrijk en Engeland. De com missie heeft tot taak het verwerken van gegevens over de ruimte. Koningin Louise van Zweden gefotografeerd tijdens haar bezoek aan een Zweedse Kerstbeurs ten bate van het Zweedse Kerkfonds in Londen. De Koningin vertoeft voor I een privé-bezoek in Engeland. Jhr. Willem Röell werd op 20 novem ber 1873 te Haarlem geboren. Op 4 ok tober 1895 werd hij benoemd tot tweede luitenant by het lste regiment vesting artillerie. Vefvolgens werd hij overge plaatst naar het 2e rgt. veld-artillerie en op 1 mei 1900 naar de rijdende artil lerie. Op 11 juli 1901 volgde zijn benoe ming tot eerste luitenant, waarna hij van 1906 tot 1909 aan de Hogere Krijgs school studeerde. In 1912 kapitein ge worden, werd hij in 1913 onder de be velen gesteld van de chef van de Ge nerale Staf en op 6 juni 1916 bij het departement van Oorlog gedetacheerd. In de functie van adjudant van de minister van Oorlog, waarin hij op 5 augustus 1916 werd benoemd, bleef hij tot 1921 werkzaam. Tevens werd hij in 1916 kapitein van de Generale Staf. De carrière van jhr. Röell vervolgde met zijn benoeming tot majoor, hoofd van de tweede afdeling (Gen. Staf) dep. van Oorlog in 1921 en de bevordering tot luitenant-kolonel op 3 mei 1924. In deze rang werd hij op 5 september 1925 benoemd tot commandant van het zesde regiment veld-artillerie, waarna hij op 1 Oktober 1926 werd bevorderd tot kolo nel, commandant van de 4-de artillerie- brigade. In 1929 ging jhr. Röell over naar de opper-officieren in de rang van gene- raal-majoor, commandant der eerste di visie en bevelhebber der eerste militaire afdeling. Op 1 mei 1932 werd generaal Röell benoemd in de hoogste functie die hij heeft bekleed, luitenant-generaal, commandant van het veldleger, com mandant der vesting Holland en gou verneur der Kon. Residentie. Tijdens de jaren van de Duitse bezet ting heeft generaad Röell drie jaar, met een doodvonnis boven het hoofd, in Duitse gevangenschap verkeerd in on geveer 18 gevangenissen en 1 tuchthuis. In 1946 trad hy op als voorzitter van de adviescommissie inzake militaire zui vering. Toen hij op 30 april 1954 af scheid nam van het militaire leven, was hij generaal titulair b.d. Jhr. Röell is o.a. voorzitter geweest van de Nederlandse Militaire Bond en van het Christelijk Militair Verband. Vóór de tweede wereldoorlog vervulde hy gedurende vry lange tijd het presi dentschap van de „Alliance Frangaise" en later was hy ere-president. Hij be zat vele onderscheidingen. MONDORICO'S VIERDEN FEEST De Mondaccordeonvereniging „De Mondorico's" toelegde zaterdag een ge zellige bijeenkomst in een der zalen van „Den Burcht". Vrijwel de gehele avond werd er enthousiast gespeeld en gezon gen. Het ehe populaire melodietje volg de op de ander en het was geen wonder dat de feestgangers af en toe vrolijk mee neurieden. O.m werd het bekende La Paloma, in een nieuwe bewerking, ten gehore gebracht. Voor wat roman tische Zuidzee-klanken zorgden de Mon- do-Hawaiians. Twee komische schetsjes, „Het huwelijksbureau" en „De Boeme laar", deden de aanwezigen schudden van het lachen. Ook na de pauze was het een en al vrolijkheid wat de klok sloeg. Twee conferenciers regen de ver schillende programmapunten aaneen en „The Musical Travelers" brachten tij dens het gezellig samenzijn dansmuziek ten gehore. BEGRAFENIS MEJ. P. VERBOOM De begrafenis van het stoffelijk over schot van mej. P. Verboom kleuter- en padvind'sterleidster, die vrijdagavond plotseling is overleden, zal woensdag middag te Voorschoten plaats vinden. Vooraf vindt om 2 uur in de Hervormde Kerk een rouwdienst plaats In verband met dit overlijden is de propaganda- avond van het. Ned. Padvindstersgilde, welke 21 november in het St.-Aratonius- clubhuis zou worden gehouden, uitge steld. „DE VERZAMELAAR". De Ned. Ver. „De Verzamelaar" hield de vorige week haar eerste ruilbeurs in dit seizoen. De opkomst was zeer goed en er werd druk geruild. Vooral suiker zakjes, lucifersmerken en munten von den gretig aftrek. De ruilbeurs is zowel voor ouderen als voor jongeren en wordt elke tweede maandag in de maand gehouden in het gebouw Korte Mare 28a. Wie wint de pot Het Nieuwe Toneel zorgde voor vlotte opvoering Het verdelen van een erfenis onder het motto „Wie wint de pot" is het hoofdmotief van Dick van Maaslands klucht in drie b'edrijven. Zaterdagavond gaf de toneelvereniging „Het Nieuwe Toneel" in de Burchtzaal er een vlotte opvoering van. Tante Alberdina heeft een grote erfe nis achtergelaten en de zes erfgenamen komen bijeen in het huis van het echt paar Dyksterhuis, om daar 'ten over staan van de notaris de wensen van tante Alberdina voor haar naaste fami lieleden in te willigen. Het blijkt, dat elke erfgenaam slechts honderd gulden ontvangt voor rouw kleren te kopen en dat de rest van haar vermogen geërfd wordt doorKeesje en Pietermannetje, respectievelijk het poesje en kanariepietje van tante Al berdina. Het echtpaar Dyksterhuis moet zich over deze twee diertjes ontfermen en zorgen, dat zy allebei een natuur lijke dood sterven. Gebeurt dit niet, dan zullen de andere familieleden, uitgezon derd het echtpaar Dyksterhuis, de zoveel duizend gulden erven, onder voorwaar de, dat Herman, de student, binnen een week gaat trouwen, dat Teddy, een los bollig meisje, een kookdiploma moet hebben, dat Clothilde door een erkende zangvereniging aangenomen zal worden en dat de bange Diederik een gevecht moet winnen tegen een oud-kampioen bokser. Deze komische gegevens heeft Dick van Maasland op aardige wijze in zijn klucht uitgewerkt en met een goed toneelgezelschap kan deze klucht ieder een eens hartelijk laten lachen. Hierin is „Het Nieuwe Toneel" zeker geslaagd en de regisseur, de heer J. Sleyser, heeft steeds gezorgd, dat er ge noeg vaart in zat. De meeste spelers waren rolvast en acteerden soepel, uitgezonderd mej. S. Zwart als iemand van de dierenbescher ming en C. Laterveer als student. Het was bij hen nog 'te veel een opzeglesje met onnodige gebaren. De steunpilaren van dit stuk waren ongetwijfeld mej. N. Duffels als Teddy en mej. R. Vermond met de heer C. Rijsbergen als het echtpaar Dykster huis. Bijzonder goed verzorgd waren het geluid en de kleding. Er werd direct vlot gestart met het eerste bedrijf en ondanks een inzinking aan het eind hiervan, wist men tot en met het slot (vooral het derde bedrijf) de vaart er behoorlijk in 'te houden Een welverdiend applaus mochten de spelers aan het eind van de avond in ontvangst nemen, waarna men nog ge zellig bijeen bleef, terwijl de „O.K Rythme Stars" o.l.v. F. J. J. Houps en C. Laterveer als balleider, de aanwezi gen enige uurtjes bezighielden. KLAPROOSCOLLECTE BRACHT F. 981.— OP. De zaterdag alhier gehouden klap rooscollecte ten bate van de Ned Oor logsgravenstichting heeft ruim f.981 opgebracht. WOENSDAGAVOND Jubileum-feestavond Stadsgehoorzaal Kaarten ail.-, fa' K°™enhoven Doezastraat 37, Muziekh. Servaas, Koornbrugst. 5. Felle brand te Enschede Schade f200.000 (Speciale berichtgeving) Een felle brand heeft in de vroege ochtenduren van vandaag het café „Dei Vries", alsmede de confectie fabriek „Hartgers" aan de Schurink- dwarsweg te Enschede in de as gelegd. De schade bedraagt bijna f200.000. De brand is in het café begonnen en het vuur bereikte via enkele houten schuif deuren de belendende confectiefabriek, waar een grote voorraad goederen is opgegaan in vlammen. Ook de ma chines, die zich hier bevonden, wer den vernietigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, ofschoon boven het café tien mensen, n.l. een gezin van vijf personen en vijf kostgangers wonen. De brand weer is tot vanmorgen acht uur bezig geweest met het nablussen. Een herders hond is in de vlammen omgekomen. Rehabilitatie Indische oorlogsslachtoffers Minister Luns is niet van mening, dat de Commissie van Bystand voor de rehabilitatie van Indische Oorlogs slachtoffers te langzaam werkt. Het Tweede Kamerlid de heer De Graaf had in schriftelijke vragen kritiek op deze oommissie geoefend. Zijns inziens was er sprake van schadelijke en onverant woorde traagheid. De minister zegt nu in zijn antwoord, dat hij deze mening niet deelt, gezien het vele werk, dat de commissie te verrichten heeft, en de moeilijke aard hiervan. Tot ultimo 1957 is besteed een bedrag van ruim 132 miljoen gulen aldus do minister. In totaal zyn ter behandeling 70936 vragenlijsten ontvangen. Daarvan waren er eind oktober van dit js«*j» 68473 afgedaan. Bij Ned. Spaarbankbond in oktober 9.5 miljoen gespaard Bij de spaarbanken, aangesloten bij de Ned. Spaarbankbond, is in oktober ingelegd f94.1 miljoen en terugbetaald f84,6 miljoen, een voordelig spaarver- sohil dus van f9,5 miljoen. (In septem ber werd f 11,7 miljoen gespaard, in oktober 1957 werd f 19.3 miljoen ont- spaard). In de periode jan./okt. is tot dusver f 115 miljoen gespaard.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3