mm picyioMMü Geen kinderbijslag voor eerste twee kinderen in West-Duitsland Met een enkel woord Agenda MAANDAG 17 NOVEMBER 1958 Tegenstelling tussen Blank en Würmeling Vergelijking in Europa Verantwoordelijkheid mag niet verminderd worden (Van onze correspondent te Bonn) De Westdultse minister van Sociale Zaken, de oud-vakbondsman Blank, is tegen kinderbijslag voor de eerste twee kinderen van een gezin. Wel is hU be reid de bijslag voor het derde en ieder volgend kind per maand te verhogen van 30 tot 40 mark en wel met ingang van 1 januari a.st Daarmee heeft Blank een strijd in West-Duitsland doen ont branden, waarbij de minister zich zelfs geplaatst ziet tegen zijn collega van Ge zinszorg Würmeling. Blank gaat er van uit. dat de ouders Belf ook voor hun derde en volgende kinderen het een en ander moeten op brengen en daarmee dus verantwoor delijkheid moeten dragen voor him ge hele gezin. Het doel van Würmeling is dat de ouders, in een nog verre toe komst, slechts de helft van de kosten voor de opvoeding van hiun kinderen be hoeven te dragen. De kinderrijke gezin nen moeten volgens deze minister zich niet langer sociaal gedeclasseerd gaan voelen. De grote meerderheid van de ge zinnen met drie en meer kinderen be vindt zich volgens Würmeling reeds aan de rand van het bestaansminimum, maar zijn collega Blank is van een an dere gedachte. Allereerst is voor Blank van bijzonder groot belang dat de ouders niet ontslagen mogen worden van de verantwoordelijkheid voor de opvoeding van hun kinderen, of het er nu twee of tien zijn. In het bijzonder meent deze minister'dat er al te veel huisvaders zijn die genoeg verdienen om hun gehele gezin op niveau te houden. Voor hem is het een bespottelijke toestand, dat hoog- gesalarleerden kinderbijslag kunnen ontvangen, hetgeen Würmeling vanzelf sprekend acht. Blank heeft voorlopig het gelijk aan zijn zijde. Met ingang van 1 januari a.s. wordt de kinderbijslag weliswaar verhoogd maar niet uitgebreid tot het tweede kind. Men gaat volgens hem van een verkeerd standpunt uit. Het gaat er ndet om van het begin af aan te mikken op het doel kinderbijslag voor elk kind en voor iedere huisvader", maar op die sociaal-economische toestand waarin iedere huisvader genoeg middelen tot zijn beschikking heeft om al zijn kinde ren goed op te voeden. Daarmee stuit Blank op vooral rooms-katholieke tegen stand. waar men algemeen Wünmelings- ideeën steunt en waar men niets van Blanks gedachte moet hebben, volgens welke de Westduitse levensstandaard op een dergelijke wijze groeien zal dat er hoop is op verwezenlijking van de ge dachte van deze minister. De sociale markt-economie van West- Duitsland zal aldus Blank en zijn aan hangers in hét kabinet-Adenauer, ertoe leiden dat de levensstandaard tengevolge van allerlei economische en sociale maatregelen zal stijgen. Zij voelen er niets voor dat kinderbijslag wordt ge geven voor die gezinnen die zichzelf best kunnen bedruipen. Van het derde kind af steun geven, dat kunnen zij aanvaar den, uitgaande van het standpunt dat er vele gezinnen zijn met drie kinderen, die een zekere minimumgrens bereiken.' En deze voorstanders van Blanks ideeën zijn volmaakt ongevoelig voor de argu menten van Würmeling c.s., die o.m. aanvoeren dat de kinderbijslag in de andere landen van de Europese gemeen schappen bepaald beter is dan in West- Duitsland. Een vergelijking geeft nl. het volgende beeld voor een gezin met drie kinderen West-Duitsland (per 1 Januari a.s.) 40 mark, Nederland 50 mark, Italië 62 118 mark. mark Saargebied 84 mark, België 85 mark," Luxemburg 116 mark en Frankrijk „Verkiezingen" naar welbekend recept Zoals te verwachten was hebben de „verkiezingen" in Oost-Duitsland en Hongarije het verwachte resultaat ge had: in Oost-Duitsland, waar slechts op één kandidatenlijst voor de vierhon derd zetels in de Volkskammer kon worden gestemd, bracht 97.6 procent van de stemgerechtigden zijn stem uit, van wie meer dan 99 procent zün stem op het communistische Nationale Front uitbracht. Bijna niemand had de moed (kón trouwens die moed niet hebben op gevaar af voor een volkomen waarde loos gedoe zijn of haar leven in de waagschaal te stellen) te kennen te geven, dat hij tegen de communisten stemde. Want daartoe zou men zich in het stemlokaal van stad of dorp naar een afgelegen hoek van dit lokaal moeten hebben begeven inplaats direct zonder enig hokje op het papier in te vullen het stembiljet in de bus te werpen.. Tochde uitslag was „een daverende zege van het socialisme (lees: communisme, Red.) op de reac tionaire krachten". In Hongarije is het verloop van de verkiezingen preoies zó geweest: ook daar maar één lijst, uitslag 98 procent stemmen voor de eenheidslijst. Niette min „grote geestdrift" onder de kiezers. Hoe „enthousiast" het Hongaarse volk naar de stembus zal zijn gegaan, blijkt wel uit een Reuterbericht uit Wenen. Volgens in de Oostenrijkse hoofdstad ontvangen berichten hebben zich name lijk in sommige kerken van Boedapest ordeverstoringen voorgedaan toen er van de kansels verklaringen werden voorgelezen, waarin er bij de bevolking op aangedrongen werd de regering te steunen bij de verkiezingen. In de basi liek van St.-Stefanus, waar aartsbis schop Grosz een herderlijk schrijven voorlas, waarin zij het op passieve wijze voorgesteld werd de regering te steunen, begonnen de kerkgangers zo hard te hoesten en met hun voeten te schuifelen, dat de aartsbisschop de voorlezing van de brief niet kon beëin digen. Toen hy aan de passage kwam over „vrijheid van godsdienst" werden er stoelen omver getrokken en begon nen kinderen te schreeuwen. Ook in andere r.-k. kerken van Boedapest speelden zich soortgelijke tonelen af. In de Calvinistische kerken van de Hongaarse hoofdstad (ongeveer 20% van de Hongaarse bevolking is pro testant) kwam het eveneens tot inci denten. Tijdens het voorlezen van een dergelijke verklaring liepen gemeente leden de kerken uit. Wedemeyer prijst en laakt De Amerikaanse generaal Wedemeyer, bekend door zijn optreden in de tweede wereldoorlog en ook als bevelhebber in Azië, heeft in zijn boek „Wedemeyer Reports", dat zaterdag in Amerika is uitgekomen, Churchill een „roemrijke oorlogsleider" had, die evenwel „betreu renswaardige gebreken als veldheer" had. Sir Winston kon nimmer zijn eigen opvatting over strategie in overeen stemming brengen met gezonde mili taire beslissingen. „Engeland zou nau welijks 1940 en '41 doorgekomen zijn zonder het verenigend symbool van Churchill en zijn groot redenaarstalent. Maar na 1941 was het vraagstuk hoe de pseudo-veldheer in Churchill in te to men en hem tegelijk als inspirerend politiek leider alle ruimte te laten". Wedemeyer schrijft dat Rommel als generaal van een dergelijke grootte was dat de Britse soldaten in Afrika foto's van de Duitse generaal in hun ransel droegen. Evenals Montgomery in diens memoires heeft Wedemeyer kritiek op de Italianen omdat zij, hoewel als enke ling dapper, in eenheden niet doeltref fend konden opereren. Voor Tsjang Kai sjek heeft Wedemeyer slechts goede woorden. Verkeersongelukken Op de Rademakersstraat in Soester- berg is gisteravond een sportauto, waar in drie Amerikaanse straaljagerpiloten van de vliegbasis Soesterberg zaten, to taal vernield bU een botsing met een {jzeren lichtmast. Twee Inzittenden wer den uit deauto geslingerd en zwaar ge wond, terwijl de bestuurder in elkaar gedrukt in de vernielde auto werd aan getroffen. Voor zijn leven wordt ge vreesd. De drie Amerikanen zijn nawr het militaire hospitaal „Oog in Al" in Utrecht overgebracht. De open sportwagen kwam met zeer grote snelheid uit de richting Utrecht. Toen de bestuurder een voor hem rij dende personenauto inhaalde, passeerde hij zo scherp, dat een stuk sierstrip van de personenauto werd afgerukt. Daarna maakte de Amerikaan enige slingerende bewegingen om tenslotte met een hoek van 90 graden naar rechts af te buigen. Voordat de auto het rijwiel- en voetpad zou kunnen oprijden, ramde de wragen een ijzeren lichtmast. De wagen wrong zich om de mast heen en werd totaal vernield. In de nacht van zaterdag op zondag is op de Birkstraat te Soest, in de bocht ter hoogte van de Hartmanstraat, een personenauto tegen een boom gebotst. De 39-jarige mevrouw J. Herrebrugh v. d. Berg uit Soest echtgenote van de bestuurder van de auto werd uit de wagen geslingerd en op slag gedood. De bestuurder, de heer J. Herrebrugh (33), werd bewusteloos in de vernielde auto aangetroffen. Zijn 40-jarige schoon zuster. mevrouw Van Heeterenv. d. Berg uit Amsterdam kreeg een kaak- fractuur. Haar echtgenoot liep enkele schrammen op. De gewonden werden naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort overgebracht. Zaterdagmiddag is de 51-jarige me vrouw J. VerbeekVan Deventer op de hoek Tasmanstraat-Prins Hendrikstraat te Den Haag met haar bromfiets in bot sing gekomen met een auto. Zij is naar het ziekenhuis aan het Westeinde over gebracht, waar zij gisterochtend is over leden. Te Oostwold (Gr.) is zaterdagmiddag een autobus van de maatschappij ESA tegen een boom gebotst en ernstig be schadigd. Het ongeluk gebeurde, toen de chauffeur een met pulp geladen wa gen wilde passeren. De autobus geraakte daarbij in de berm van de weg. De chauffeur werd gewond en zes van de 30 passagiers liepen venvondingen op. Allen werden naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen gebracht. Doe het zelf. Toen de 32-jarige gasfitter Alf Smith uit Londen gisteren een nieuw behangetje in zijn kamer wilde "plakken en daar toe eerst het oude papier van de muur wilde halen, trok hij niet alleen de oude laag eraf maar bovendien de hele muur en schoorsteen mee. Een deel van het dak stortte in en in de naastgelegen keuken ontstond een grote ravage. Smith is nu een verwoed tegenstander van de leuze „doe het zelf". Britse raketten „veel beter" dan Amerikaanse Volgens de „News Chronicle" zal de Britse regering binnenkort vergunning geven voor de verkoop van totnutoe zeer geheime Britse raketten aan de NAVO-landen. Deze beslissing zou zijn genomen op aandrang van de Britse firma's, die deze raketten vervaardigen. Deze be drijven zouden van mening zijn dat de door hen vervaardigde allernieuwste geleide projectielen veel beter zijn dan de raketten, die de Verenigde Staten thans aan hun NAVO-bondgenoten leveren. Deense communistenleider Larsen uit partij gestoten De Deense communistische partij heeft zaterdag Axel Larsen, de Deense com munistische leider, die onlangs als voor zitter werd afgezet, uit de partij gesto ten. Deze maatregel is de jongste ont wikkeling in het geschil tussen de Stalinistisch gezinden en de liberale „Titoisten" onder leiding van Larsen. Men verwacht dat Larsen zijn parle mentszetel niet zal afstaan. tl r i fi t V J? VOOR HEDENAVOND Advertentie Hilversum I 402 m. NORV: 18.00 Orgelconc.; 18.30 Sport; 18.40 Pianorecital; 10.00 Nws. en weerber. 19.10 Nederl. volksliederen: 19.30 Radlo- kranit; 19.55 Op de man af; 20.00 Gram. 2D.25 Verstoppertje spelen, caus.; 20.30 De zee roept, hoorsp.; 21.35 Cellorecital; 22.00 Volk en Staat, caus.; 22.15 Koor en fluit; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverden king: 23.00 Nws.: 23.15—24.00 Gram. Hilversum II 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm.: 18.20 Lichte rruuz.; 18.50 Openbaar kunstbezit, caus.; 19.00 Parlementair overz.; 10.15 Mu zikale caus.; 19.45 Regeringsuitz.; De B.B. van binnen en van bulten. Mr. L. Tiele- ntus Kruythof, directeur van de Stich ting Bevordering Bescherming Bevolking, vraagt de aandacht van de Nederlandse noodwacht; 20.00 Nws.; 20.05 Lichte muz. 20.30 Cabaret; 24.00 Etherforum; 21.40 Maandagavondkron.; 22.10 Lichte muz.; 22.30 Strljkork.; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Showprogr.; 21.00 Maandelijks Journ. 21.46 Ja®z. VOOR DINSDAG 18 NOVEMBER Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nws.; 7.15 Gram.; 7.40 Idem; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws. 8.15 Gram.; 8.50 V. d. vrouw; 9.35 Water standen: 9.40 Schoolradio; 10.00 V. d. kind.; 10.15 Lichtbaken, caus.; 10.30 Cello en piano; 11.00 V. d. vrouw; 11.30 Gram. 1'1.50 Als de ziele luistert, caus.; 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Llohte muz. 12.30 Land- en tuinfo.meded.; 12.33 Gram. 12.50 Act.; 13.00 Nws.; 13.16 Zonnewijzer 13.20 Gram.; 13.30 Dansmuz.; 14.00 Gram. 14.06 Schoolradio; 14.36 V. d. vrouwen v. h. land; 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V. d. jeugd 17.40 Beursber.; 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Bestrijding van volks ziekten in Nederlands Nieuw-Gulnea, door dr. O. Kranendonk. KRO: 18.00 Lichte muz.; 18.25 In het brandpunt caus.; 18.30 Negro-spirituals; 18.50 V. d. jeugd; 19.00 Nws.; 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje; 19.30 Gram. 20.45 Ra dio Phlflh. Ork. en soliste. (In de pauze: 24.0021.30 Aan de poorten van een nieuwe tijd. caus); 2235 Gram.; 22.45 Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nws.; 23.15 Klavecimbelrecital: 23.4024.00 Gram. Hilversum II 298 m. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 De groenteman; 9.16 Gram.; 9.40 Morgenwij ding; 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus.; 10.00 Gram.; 10.50 V. d. kleu ters; 11.00 Hammondorgelspel; 11.15 V. d. zieken; 12.00 Dansmuz.; 1220 Regerlngs ultz.: Landb.rubr.; De boer van Nooltge- dacht; 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Llohte muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. of ;ram.; 13.20 Priomenade-ork.; 13.55 Beurs- 14.00 Gram.; 14.40 Schoolradio; 16.00 d. vrouw; 15.30 Alt en plano; 16.00 V. "eugd; 16.15 Gram.; 16.30 V. d. Jeugd^ Ie dierenwereld en wij, caus. imma. Nws.: 18.15 Pianospel 18.30 in het helder gele blikje BINNENLAND De heer J. G Leus te Almelo, lid van de schietvereniging SDV7 verbeterde het Nederlandse record petite carabine tot 589 punten op de nationale schietwed strijd te Brummen ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de schietvereni ging Willem Teil. Dit record stond op naam van A. Dlrks te Baarn met 584 pun ten. Door een felle uitslaande brand is gistermiddag een dubbel houten woon huis aan de dr. J. Mulderstraat te Zaan dijk volkomen uitgebrand. Wnarschljnlijk is de brand onstaan doordat vuur uit de kachel van de familie J. Haaker viel. Het vuur sloeg over naar de woning van de familie A. Snelders. die eveneens niet thuis was. Uit dit huls kon vrijwel alle huisraad gered worden. Alle havenarbeiders, ook de niet-ge- organlseerden. zullen van 1 tot 4 decem ber tijdens de internationale boycotactie van schepen varende onder zogenaamde goedkope vlag normaal hun loon ontvan gen, alsmede de sociale uitkeringen. De bij het NVV aangesloten Bond van Transport arbeiders ls, gehouden aan de door de in ternationale transportarbeldersfederatle gemaakte richtlijnen voor deze boycot actie. Deze internationale federatie zal de kosten van de actie voor zijn rekening nemen. De algemene vergadering van de Bond van Prot. Chr. Kweekscholen zal za terdag 13 december te Utrecht ln „Ter minus" worden gehouden. Volgens een officiële mededeling van de Noorse autoriteiten ls met Ingang van heden de onbeperkte Invoer ln dit land toegestaan van een aantal soorten verse groenten, t.w. komkommers, kropsla, sja lotten, spinazie en tomaten. De directie van de textielfabriek Van Keek en Co., N.V., te Enschede heeft ter gelegenheid van het 100-Jarlg bestaan der N.V. een receptie gehouden. Daar heeft de burgemeester van Enschede, de heer W. Thomassen, medegedeeld dat HM. de Koningin het predikaat „Koninklijk" heeft toegekend aan de N.V. De heer Thomas sen deelde verder mede dat de jubileren de N.V. de eremedaille van de gemeente Enschede ls toegekend. In Utrecht heeft het contactorgaan voor beambten in het N.V.V. zaterdag een conferentie gehouden over de wenselijk heid van werkclassiflcatie voor beambten, ln casu voor administratief, leidinggevend, toezichthoudend en technisch personeel, De twee Inleiders die dit onderwerp be handelden. prof. dr. J. Pen en dr. W. J. van de Woestjjne. kwamen belden tot de conclusie, dat werkclassiflcatie voor be ambten zowel mogelijk als noodzakelijk is. Toen de 24-Jarlge B. Lamers, gister avond in de ouderlijke woning aan de Ten Hagestraat te Eindhoven een looplamp f;ebruikte, is hij met de electrlsche stroom n aanraking gekomen, met het noodlottig gevolg, dat hij vrtjwel op slag gedood werd Hij heeft vermoedelijk de lamp stuk ge stoten en daarna de fitting vastgepakt; hierdoor kreeg de man de stroom door het lichaam. Zaterdagmiddag is aan de Aalsmeerse Koorvereniging medegedeeld, dat HM, de Koningin gunstig beschikt heeft op het verzoek deze vereniging het predikaat ..Koninklijke" te verlenen. De Aalsmeerse Koorvereniging vierde haar 75-Jarig be staan. BUITENLAND De New York Times meldt, dat de Ver. Arabische Republiek de Amerikaanse militaire hulp aan Jordanië blokkeert door tien straaljagers geen toestemming te geven over Syrië naar Amman te vlie gen. De toestellen hadden 1 november in de Jordaanse hoofdstad moeten zijn. De Venezolaanse regering heeft za terdag een revolutionair komplot onscha delijk gemaakt. Zes officieren zijn aange houden, anderen worden nog gèzocht. Volgens het Venezolaanse blad „El Mundo" zijn militaire wachtposten ge plaatst op strategische punten ln de hoofdstad Caracas en worden radio- en televisiestations bewaakt. De maatregelen zouden genomen zijn om verstoring van de voorbereiding voor de presidentsver kiezingen. die de volgende maand gehou den zullen worden, te voorkomen. De Franse troepen hebben in gevech ten, die in de afgelopen dagen in het district Constantine, in Oost-Algerije, zijn geleverd, zestig opstandelingen gedood en twintig gevangen genomen, aldus is gis teravond door de militaire autoriteiten van Constantine medegedeeld. Er zijn ook vele ondergrondse opslagplaatsen van wa pens gevonden. Nabij Regensburg in West-Duitsland is gistermiddag een Tsjecho-Slowaaks sportvliegtuig met een Jong echtpaar aan boord geland. Men neemt aan, dat de echtelieden om politiek asiel hebben ver zocht. In een vijfde rapport aan secretaris generaal Hammarskjöld verklaren de waarnemers der V,N. ln Libanon dat niets hun aanwezigheid in dat land meer schijnt te rechtvaardigen. In Libanese kringen wordt bevestigd, dat 200 waar nemers voor eind november het land zul len hebben verlaten en dat de overige 385 voor het einde van het Jaar zullen weggaan. De Britse generaal Strickland is za terdag te Amman aangekomen om zijn post van militair adviseur der Jordaanse regering te aanvaarden. Hij zal deze func tie een half jaar vervullen. Twee Jeugdige inwoneTs van Moskou, die ln dronkenschap een student hadden gedood en een ander gewond, zijn resp. ter dood en tot een gevangenisstraf van twin tig Jaar veroordeeld. Het geval had aan leiding gegeven tot een campagne ln de pers tegen „straatschenders". Dertig leden van het Blrmaanse le ger zullen gedurende een jaar in Israël de coöperatieve landbouw bestuderen ,als onderdeel van een project der Blrmaan se regering om oud-militairen een be staan in de landbouw te geven. Uit Ostende is zaterdag de tweede Belgische Zuidpoolexpeditie vertrokken. De expeditie, die uit 22 man bestaat, zal 16 maanden ln het Zuidpoolgebied blij ven. De reis wordt gemaakt met de Noor se IJsbreker „Polarhav". I Amateureprogramma. I AVRO: 18.00 Nws.; 18.15 Pianospel I Lichte muz.; 1835 Paris vous parle: 19.00 V. d. kleuters; 19.05 Gevar. progr. v. d. sold.: 19 45 Lichte muz.: 20.00 Nws.; 20.05 I Gevar. progr.; 21.15 Gram.; 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje; 22.45 Koorzang; 23 00 Nws.; 23.15 Koersen ln New York; 23.16 New York calling; 23.21—24.00 Met de Franse slag. TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 20.00 Journ. en weeroverz.; 2020, 20.30 en 21.0022.30 Filmprogr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 V. d. scholen; 13.00 Schots ork. 13.55 Weerber.; 14.00 Nws.; 14.10 Discussie 14.55 Intermezzo; 15.00 V. d. scholen; 16.00 Planoreoital; 16.35 Hoorsp.; 17.05 Gevar. muz.; 17.45 Caus.; 18.00 V. d. kind- 18.55 Weerber.; 19.00 Nws.; 19.15 In the South- East; 20.00 Gram.; 21.00 Hoorsp.; 22.00 Nws.; 22.16 Caus.; 22.45 Oude muz.; 23.45 Pari. overz.; 24.00 Nws.; 0.060.36 Piano recital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordx.; 12.15 Mrs. Dale's Dagb.; 12.30 Nws. en orgelspel 13.00 Gram.; 13.30 Nws. en progr. v .d. arb.; 14.00 Lichte muz. 14.30 Nws.; 14.45 V. d. kind.; 15.00 V. d. vrouw; 15.30 Nws.; 16.00 Dansmuz.; 16.30 Nws.; 16,45 Mil. ork.; 17.30 Nws. en Mrs Dale's Dagb.; 17.45 Or.- gelspel; 18.15 Pianomuz.; 18.30 Nws. en gevar. progr.; 19.45 Hoorsp.; 20.00 Journ. 20.25 Sport; 20.30 Nws. en Have a go!; 21.00 Gevar. progr.; 21.30 Nws. en gram. 22.00 Hoorsp.; 22.30 Nws. en lichte muz. 23.30 Nws.; 23.40 Dansmuz.; 0.30 Nws. en lichte muz.; 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk 309 m. 12.00 Jazzmuz.; 13.00 Nws.; 13.15 Omr,.- ork. en solist; 16 00 Romantische muz.; 17 00 Nws.; 17.20 Planorecital; 17.45 Lichte muz.- 19.00 Nws.; 19.20 Lichte muz. 20.00 Gevar. progr.; 21.15 Gram.; 21.45 Nws.; 23 15 Ork conc.; 24.00 Nws.; 0.101.00 Lichte muz. FrankrUk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws.; 12.05 Ork.conc.; 13.35 Klankb. 14.10 Solistenconc.; 14.40 Gewijde muz.: 17.00 Pianorecital; 17.25 Gram.; 19.16 Gram.; 20.00 Kamermuz.; 23.5324.00 Nieuws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram.; 12.15 Pianospel; 12.34 Weerber.; 12.40 Pianospel (verv.); 12.55 Koersen; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.45 Idem; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram. 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 16.30 Ork. conc.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 Koor zang; 17.45 Boekbespr,.; 18.00 V .d. Jeugd; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.30 Gram. 19.50 Caus.; 20.00 V .d. vrouw; 21.00 Gram. 21.12 Ork.conc.; 22.00 Nws.; 22.15 Altviool en piano; 22.55 Nws.; 23.00 V .d. zeelleden. 484 m.: 12.00 Gram.; 12.15 Pianospel; 12.30 Chansons; 13.00 Nws.; 13.10 Gram.; 14.45 Oik.conc.; 16.30 Gram.; 16.05 en 16.35 Idem; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 18.30 Discografie; 19.30 Nws.; 20.00 Ork.conc.; 22.00 Nws.; 22.10 Vrije tijd; 22.55 Nws. Koningin Frederika van Griekenland heeft zaterdag te Quincy ln de Ameri kaanse staat Massachusetts de grootste Opvangen van moeilij kheden (Van onze t.v..-medewerker) De NCRV heeft om dat te merken, behoeft men waarlijk geen insider te zijn moeilijkheden met het zaterdag avondamusement. Het is daarom, dat men Johan Bodegraven inzette en dan mag het een regelrechte strop worden genoemd, dat de man, de grote man mogen we wel zeggen, laat afweten wegens ziekte. Maar dat is allemaal nog niets vergeleken met het drama van Little Rock en- daarmee verwante ste den en streken. Daar stapelen zich de moeilijkheden kennelijk zo op, dat de voorzitter van het schoolbestuur, die in een of andere toespraak, in het jour naal opgenomen, het woord hulpeloos nodig had, zich zinrijk versprak en hopeloos zei. Hopeloos was het weer in het Pothuis gesteld. Het begon met een aardige sneer over het opbreken van straten in het hoogseizoen, een eigendommelijk- heid van vele gemeenten, die het juist van het toerisme moeten hebben. Maar over dit zo langs de neus weg gelan ceerd grapje werden vijf lange minuten gevuld en toen we dachten, dat daar mee de kous af was, werd er nogmaals rond een kwartier over doorgezeurd, waaraan zelfs Sophie Stein niets had kunnen doen. Behalve dan, dat ze de MAANDAG St.-Antonius Clubhui6; De Speelgroep „Bruiloft op de appelbloesem". 8 uur nam. Hogewoerd 87: Lezing voor Kanaxiever. ,JDe Zanger". 8 uur nam. StadszaalPrijsuitreiking Vebo. 7£ uur nam. Rapenburg 61. K. en 0.-our6us over de Islam door prof. dT. G. W. J. Drewes. 8 uur nam. Rapenburg 6; K. en O.-oursus moderne woninglnrlohtlng door mej. M. C. Veraart. 8 uur nam. T Brandsmalaan 174: Volle Evamg. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7* uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Forum- Volksonderwijs: Waarheen na het Lager Onderwijs. 8 uur nam. Leidsche Volkshuis; Openbare bespre king: Wat Is de vrede ons waard? Ge- sprefclelders prof. dr. A. J. Rasker en prof. mr. W. H. Nagel. 8 uur nam. Warmond. De Stad RomeJaarver gadering IJsclub. 8 uur nam. Leiderdorp. Café Doesburg. Contactavond buurtver. „Doesburg". 8 uur nam. DINSDAG St.-Antonius Clubhuis: De Speelgroep „Bruiloft op de appelbloesem". 8 uur nam. De Harmonie: Ledenverg. Expogé. Spr. mr. J. C. Woudstra over Zuld-Afnika. 8 uur nam. Petrus Kerk (K. Onneslaan)Lezing pater Sluys over Lourdes. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Filmavond Ned. Chr. Reisver. over Joego-Slavië. 8 uur nam. Laboratorium Zoölogie (Sterrenwacht laan): Ledenverg. Kon. Ned. Natuurhis torische Ver. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Jeugdconcert Münchener Kammerorchester. uur nam. Stadszaal (grote zaal): MIJ voor Toon kunst Münchener Kammerorohester. 8 uur nam. Oegstgeest (Irene)Ballet- en piano-avond t.b.v. Oegstgeester Dierente huis. 8 uur nam. Warmond. Ohr. KleuterschoolLe denvergadering kleuterschool. 8 uur nam. .-avond Kath. uur nam. Schouwburg; Propaganda-ï Nat. Bond voor EHBO. 8 uur WOENSDAG Sohouwburg: Smalfllmcabaret „Camera loop". 8uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond 50- Jarig bestaan Leldse Chr. Oranjever. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. 8 uur nam. Stadszaal (foyer); Gepensioneerden. 2 J Doopsgezinde Kerk; Lezing ds. K. C. van Oossanen „Kan een modern mens in Christus geloven?" 8 uur nam. Rijksmuseum voor Geologie: Filmavond Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Lezing mr. H. Scholte over Griekenland. 8 uur nam. Rapenburg schikken door C. tankboot te water gelaten, die ooit op het Rehoboth: Bazaar Nieui westelijk halfrond is gebouwd. Het schip nessenhuls. 210 uur nam. 6: K. en O.-cursus bloem- Krlest. 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning 12.50—1.20 uur nam. Rijksmuseum voor Geologie (v. d. Werf- park 1). Filmavond over aardolie in Ne derland. 8 uur nam. Stadszaal (receptiekamer); Receptie 50- Jarlg bestaan Leldse Chr. Oranjever. 7 7.45 uur nam. Haarlemmerstraat 5761: Receptie 45- Jarig bestaan firma A. Verhoog. 35 uur nam. Oegstgeest: Irene. Mr. P. J. Idenburg spreekt voor herv. Poelgeester- wijkgemeente over: Afrika zoekt een nieu we houding. 8 uur nam. DONDERDAG Rehoboth: Bazaar Nieuwbouw Diaco ls door de Bethlehem Steel Company ge bouwd en meet 70.700 ton. Het is bestemd voor een van de ondernemingen van de Griekse reder Nlarchos. De „Prinses So phie". zo heet de tankboot, ls te groot om door het Suezkanaal en het Panama- kanaal te varen. Koningin Zain. de moeder van Ko- ning Hoessein van Jordanië, zal deze week per vliegtuig van Zwitserland naar Jor danië terugkeren in gezelschap van de acht] itjarige Prinses Basma, een zuster van Koning, en de driejarige Prinses Alia, dochter van de Koning, aldus ls officieel te Amman bekendgemaakt. De Koningin en de Prinsessen waren sedert begin sep tember in Zwitserland met vakantie Stadszaal (grote zaal): K. en O.-con cert Residentieorkest o.l.v. W. van Ot- terloo. Soliste Lols Marshall. 8 uur nam. Hotel Central: Ledenverg. Ver. tot IJs- bestrljdlng. 4 uur nam. en erfelijkheid". 8 uur nam. Kongo. Hogewoerd 175: BIJeenkomnt Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. VRIJDAG Het Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. dr. J. v ,d. Grient over: „De misda- llg dlger en wij". 8 uur nam. Schouwburg: VPRO-ensemble „Water proef". 8 uur nam. Rapenburg 64K. en O.-cursus modern toneel door Erik Vos. 8 uur nam. Haagweg 108: Eerste steenlegging ohr. Het zoeken naar de Portugese vlleg- boot, die vorige zondag met 36 inzitten den op de Atlantische Oceaan verdween ls zaterdag gestaakt. Na 42 Jaren omzwervingen ls een brief, in 1916 door een Duitse frontsol daat aan zijn moeder geschreven, einde lijk op de plaats van bestemming ln Mainz aangekomen. Daar moeder en zoon Inmiddels zijn overleden ls de brief aan ae weduwe van de laatste overhandigd. Drie mensen zijn dit weekeinde bij Durban. Zuid-Afrlka om het leven geko men bij een poging een hond uit zee te redden. Eerst trachtte een tienjarige Jon gen het dier te grijpen, maar hij werd evenals een vrouw die hem volgde, door vS"t5n$Ur,df de zee meegesleurd. Ook een min moest1 8 1 J" zijn poging met de verdrinkingsdood be-j K0U' J uur nam. kopen, de reddingsbrigade kon hen niet Leiderdorp Dorpshuls. Feest- i tijdig meer bereiken. De hond werd ge-1 avond personeelsvereniging „Ouderzorg Nijverheidsschool voor meisjes. 3 uur nam Wijkge bouw Levendaal: Ledenverg. Chr. Hlst. Unie. Spr. mej. mr. E. A. Haars over: „Vrijheid en politiek". 8 uur nam Oegstgeest. (Patronaatsgebouw): Feestavond Speeltulnver. „Vogelenwijk" rol had kunnen weigeren. Die moeilijk heid is dus nog op te vangen, waarvoor men nu een maand de tijd heeft. De hobby-rubriek, die best wat meer karakter gebruiken kon, vertoonde in derdaad een nieuw kostelijk trekje, namelijk het kunstig aan elkaar breien van de verschillende onderdelen. De houder van een aapje resideerde in de Jordaan, waarover hem een filmpje werd aangeboden, waarop een draai orgel. Toen kwam een draaiorgelknut selaar, tevens deskundige, en die mocht naar een orgel raden, dat uit Katwijk kwam, waar het in het bezit was van een poppensnydster, die een kostelijke Dorus en een prachtig gedoste Wim Kan vertoonde, waarop Pleiter snedig reageerde. En de overgangen in zo'n programma zijn vaak levensgrote moei lijkheden, die dus prachtig werden opgevangen. In de plaats van de quiz was het kwartet Los Indios ingeschoven, als trio Los Paraguados aan de Leidse lustrum- gangers van 1955 voor drie kwart wel bekend. De waardering van de prestaties werd toenmaals gesymboliseerd door de wens van H.M. de Koningin de musici persoonlijk te complimenteren. Het bespelen van de harp was een luisterrijk schouwspel, het gehele op treden was uitermate beschaafd, de vrouwenstem gaf een prettige afronding van het geheel, maar opmerkelijk waren in vergelijking met de Braziliaanse muziek de sterke Indiaanse invloeden, die soms even een Slavische inslag leken te hebben. Daarna kwam het hoofdnummer „Sneeuwwitje".. Hoewel het charmante prinsesje van zaterdagavond nog niet geboren was, toen Walt Disney zijn schepping baarde (1937), heeft ze veel van haar voorbeeld geleerd. We vonden niettegenstaande de langdradigheid van de koning het geheel acceptabeler dan de eerste aflevering en zien nu toch wel met spanning uit naar Dik Trom op 13 december, een heel anders geaarde spanning overigens als de NCRV onder vindt met moeilijkheden op twee fron ten. waarvoor ds. Diederiks ln het strijdperk moest treden. In één kijkers sector vindt men de ernst van de dag sluiting niet passen bij het amusement, maar aan de andere kant loopt een groep te hoop, die het vermaak te frivool vindt en niet passend bij de ernst. Vooral tot de laatste, meest ver wante, bezwaarden merkte de predikant op, dat hij niet alleen zijn diensten- gevraagd wil zien bij ziekte of dood, maar ook voor festiviteiten te ontbie den! 't Is maar moeilijk het iedereen naar de zin te maken. ZATERDAG Den Burcht (grote zaal)Uitvoering To neelver. D.O.B. ..Suikerfreule". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Leldse Jeugd Ac tie Scapino-ballet. 2.30 uur nam. St.-Anthonlus Clubhuls: Receptie 50- Jarlg bestaan Ned. Kath. Grafische Bond. 3.305 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stieltjesstraat: Receptie 36-1arig bestaan Fa. Th. Burgerhout en Zoon. 35 uur nam. ZONDAG Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Spr. dr. B. W. Schaper. 10.30 uur voorm. Stadszaal (grote zaal)Feestavond 60- Jarig bestaan Ned. Kath. Grafische Bond. 8 uur nam. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. BIOSCOPEN Trianon „Fanfare". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Hij.... zij.... en de petti coat!" 14 Jr. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclois„Eén zomer slechts heeft zij gedanst". Lido „De ondergang van de Titanic". 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. Luxor „Dorp aan de rivier". 14 Jr. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Tien van het Vreemdelingenle gioen". 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 9.15 uur. mdag: 2.30. 4.45. 7.15 en TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- fie van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw" (Werkd 25 uur Dam.; tot en met 15 november) Breestraat 19: Tentoonstelling Kees Buurman en Jan Wessendiorp. Werkd. 7— 10i uur nam. (tot. 22 november). Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae". Werkd. 10 uur voorm.4 uur nam.; zond. 14 uur nam. (t/m 8 de cember). De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt waargenomen door: de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31. telef. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, telef. 20085. Te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. tel. 26274. BU geen gehoor bU Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). red. De Ridder". 8 uur nam. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfort Mlinchen Zürlch Genève Locamo Wenen Tr.nsbruck rtome 1 iaccio Madrid Mallorca Algiers a •5? 3 n Q c a +Jt- Cei onbewolkt w 2 -1 0 onbewolkt zzw 2 -3 0 mist nnw 2 1 0 geli. bew. ozo 3 7 0.1 onbewolkt zw 4 9 0 mist 1 windstil 2 0 mist O 3 5 0.1 mist no 2 6 0 onbewolkt no 5 5 0 geh. bew. no 4 4 0 mist windstil 4 0 half bew. nnw 6 10 0 geh. bew. no 2 6 0 zwaar bew. ono 3 8 0 geh. bew. ono 4 6 1 geh. bew. no 4 7 0 zwaar bew. windstil 3 0 zwaar bew. windstil 5 0 geh. bew. nnw 2 6 1 geh. bew. zzo 2 5 0.7 onbewolkt ono 2 7 0 half bew. no 2 5 0 onbewolkt windstil 1 0 regen ono 6 12 20 onbewolkt zzw 2 6 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2