Kroesjtsjef zou naar overleg van Grote Vier inzake Berlijn streven WEERBERICHT Russen veroorzaakten weer eens incident aan Oostduitse grens Woensdag geen bijeenkomst van vrij handelscoinmissie-Maudling 97ste jaargang MAANDAG 17 NOVEMBER 1958 No. 29597 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fT.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Terwijl men in Bonn juist de indruk had gekregen, dat de kwestie-Berlyn in rustiger banen was gekomen, deed zich het afgelopen weekeinde aan de Oost- Westduitse grens bij Babelsberg een Russisch-Amerikaans incident voor. Rus sische soldaten hielden hier drie vrachtwagens van het Amerikaanse leger aan. De Russen eisten, dat zij mochten zien wat de vrachtwagens vervoerden, hetgeen in strijd is met de geallieerde overeenkomst over Duitsland en Berlijn. Acht en een half uur lang werd het Amerikaanse transport opgehouden. Pas nadat een Amerikaanse officier heftig bij het Russische hoofdkwartier te Oost-Berlyn had geprotesteerd, liet men de vrachtauto's vrij. Zij mochten terugrijden naar West- Berlijn, niet evenwel doorgaan naar de Bondsrepubliek, waarheen zij juist op weg waren geweest. meld, veel onrust en verontwaardi ging ontstaan door de bekendma king van de gesprekken, die Schat ter in 1956 en 1957 gehouden heeft met de Oostduitse getier aal Vincenz Muller en de Russische ambassa deur te Oost-Berlijn Poesjkin over de Duitse hereniging. Bondskanselier Adenauer dekte het afgelopen weekeinde Schaffer met het volle gewicht van zijn gehele autoriteit. Te Bad Godesberg zei hij zaterdag j.l. dat hfj van de gesprekken had afgewe ten, maar Schaffer tevoren had afgera den ze te voeren, omdat zij toch geen resultaten zouden hebben. Schaffer evenwel had hem destijds gezegd, dat hij zich voor zijn geweten verplicht achtte naar Oost-Berlijn te gaan en met Müller te spreken. Zoals Adenauer zei: „Ik heb hem gewaar schuwd en op mij kon hij zich dan ook niet beroepen". Aan de andere kant zei de Bondskanselier, dat hij ook thans nog gelooft, dat Schaffer, die zich als mi nister van Financiën en daarvóór als Het Westen neemt geen enkel risico Dit voorval heeft in Berlijn en Bonn veel stof doen opwaaien, omdat het in geen tien maanden was voorgekomen, dat de Russen zich hadden bemoeid met de Amerikaanse militaire transpor ten van Berlijn naar West-Duitsland. Men gelooft overigens niet, dat dit Rus- sisch-Amerikaanse incident aan de Oost-Westduitse grens veel te maken heeft met een scherpere koers van Mos kou met betrekking tot Berlijn. Ware dit wel het geval geweest en zou het de eerste stap zijn op weg naar een Russi sche isolering van Berlijn, dan had men nog wel andere maatregelen met de vrachtwagens kunnen nemen. Inmiddels neemt men van Westelijke zijde geen enkel risico. Men onder zoekt dit voorval van alle zijden. Zo had de Amerikaanse generaal Hamlett zaterdag met de Westberlijnse burge meester Brandt een onderhoud over deze gebeurtenis om na te gaan, of zij in verband staat met Kroesjtsjefs aan gekondigde eenzijdige herziening van de viermogendhedenovereenkomst voor Ber lijn. Vandaag zou de Britse ambassadeur iu Bonn, Sir Christopher Steel, over hetzelfde onderwerp met Brandt gaan praten. In Bonn verwacht men dat Moskou voort zal gaan met druk uit te oefenen op de Westelijke mogendheden teneinde maar te komen tot een conferentie van de Grote Vier. Dat zou de achtergrond zijn van de Russische en Oostduitse dreigementen met betrekking tot Ber lijn. Men is nauwelijks nog bezorgd over dc mogelijkheid, dat er een nieuwe blokkade van Berlijn zal komen. Het conflict zou worden voortgezet, zo zegt men in Bonn, op diplomatiek niveau, hoewel Bondskanselier Adenauer zater dag j.l. nog wel verklaarde, dat de toe stand van de voormalige hoofdstad nog altijd ernstig is. De Westberlijnse burge meester Brandt zei gisteren, dat de Rus sen er thans wel zeker van overtuigd zullen zijn, dat Berlijn geen weke plek in het geheel van de Westelijke defen sie is; daarvan heeft men zich te Mos kou in elk geval de afgelopen week kunnen overtuigen. Minister Schaffer treedt niet af Het wordt in Bonn als vaststaand aangenomen, dat de 70-jarige West- duitse minister van Justitie Schaf fer niet zal aftreden. Er is, als ge- Alle soorten „UBICA"-matrassen uit voorraad leverbaar bij: N.V. Textielhandel ADR. v. OOY Jr. BREESTRAAT 39 - LEIDEN Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met overdrijvende wolken velden. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige oostelijke wind en over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uu). 18 NOVEMBER Zon op: 8.04 uur; onder: 16.46 uur. Maan op: 13.33 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 8.20 en 20.53 u. Laagwater te 3.52 en 16.20 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's. minister-president van de deelstaat Beieren grote verdiensten heeft verwor ven, volgens zijn geweten heeft gehan deld. De Oostduitse communisten heb ben gepoogd om met openbaarmaking van het gesprek Schaffer-Müller de Westduitse regering zwart te maken bij haar Westelijke bondgenoten Via achterdeurtje? Deze mededelingen van Adenauer over Schaffer komen er op neer, dat laatstgenoemde niet door het kabinet te Bonn zou worden gedwongen af te tre den wegens zijn op eigen risico onderno men reis naar Oost-Berlijn. Daarbij doemt thans in Bonn de vraag op, of, hoewel Adenauer Schaffer destijds heeft gewezen op het zinloze van zijn daad, de Westduitse regering toch niet bereid zal zijn via allerlei achterdeurtjes een gesprek met de communistische Oost duitse regering aan te knopen over de Duitse eenheid. Een dergelijk gesprek is totdusver door Bonn steeds van de hand gewezen; men wenste niet te praten met de vertegenwoordigers van de Oostzone- regering, die men ook op geen enkele wijze wenst te erkennen. Zelfs toont men zich te Bonn steeds bijzonder gepi keerd, wanneer buitenlandse staten er toe overgaan Pankow. de zetel van de Oostduitse regering, te erkennen, zoals Joego-Slavië dat een jaar geleden deed, waarop Bonn de diplomatieke betrek kingen met Belgrado voor een groot deel afbrak. De ontmoeting Schaffer-Müller -Poesjkin stelt dit alles in een geheel nieuw licht en Adenauers allesbehalve opwindende verklaring van zaterdag, waarbij Schaffer gedekt werd, zal de mening versterken, dat er te zijner tijd toch wel eens gesproken zou kunnen worden met Ulbricht c.s. Het is te ver wachten dat van Westelijke zijde men ten dele een zekere ongerustheid zal voelen ontstaan, indien Bonn zich niet meer dan Adenauer zaterdag deed, dis tantieert van Schaffers uitstapje naar Oost-Berlijn, ook al deed hij dit, omdat zijn geweten hem zou hebben geplaagd over de Duitse eenheid. Tyrone Power in Madrid overleden De Amerikaanse filmacteur Tyrone Power is zaterdag te Madrid na een hartaanval overleden. Hij was juist op getreden in een duelscene voor de nieuwe film „Solomon and Sheba", die geïnspireerd is op bijbelse motieven. Tyrone Power jr. speelde de rol van Solomon. Met hem treden in deze film op Gina Lollobrigida, George Sanders en Maria Pavan. Tijdens de opnamen stak de 45-jarige acteur plotseling een sigaret op en zei: „Ik moet stoppen. Ik voel mij niet goed". Enkele minuten la ter stierf hfj. Zijn vader eveneens filmacteur overleed destijds op dezelfde wijze. Hij was ook aan een film bezig, toen hij plotseling onwel werd. In de armen van zijn zoon blies hij de laatste adem uit. Tyrone Power jr. was in mei van dit jaar in het huwelijk getreden met de 26-jarige Deborah Montgomery Minar- dos. In februari verwacht zij een baby. Hij is voorts gehuwd geweest met de filmsterren Annabella en Linda Chris tian. Tyrone Power jr. heeft in zijn leven meer dan honderd films gemaakt. Voor de oorlog in de jaren 1938 tot 1940 was Power een van de grote trekpleis ters voor de Amerikaanse jeugd. De films uit die jaren, waaronder „Alexan ders Ragtime Band" en „Marie Antoi nette" waarin hij de hoofdrollen ver vulde, hebben de ondernemers in Holly wood veel geld in het laatje gebracht. Zijn filmcarrière werd door de oorlog onderbroken hy heeft bij de Ameri kaanse Marine gediend maar na de oorlogsjarën slaagde hij erin weer een „ster" van de eerste rang te worden. Hij speelde in zijn latere films vaak ern stige rollen. Power heeft twee dochters uit zfjn huwelijk met Linda Christian, die van Nederlandse afkomst is. Zjjn rol in de film zal worden overge nomen door Yul Brynner. Koningin Juliana en Prins Bernhard bij hun aankomst bij het AMVJ-gebouw te Amsterdam, waar zij gisteren een herdenkings dienst bijwoonden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de AMVJ. In zijn paleis te Brussel heeft Koning Leopold van België de Bel gische Pater Pita ontvangen» die da nobelprijs voor de vrede heeft ver worven. Prinses Irene in Oostenrijk Prinses Irene is zaterdag in Inns bruck aangekomen. Zij werd ontvangen door de voorzitter van de Oostenrijkse Skivereniging, dr. Otto Lorenz. In Kuf- stein bezichtigde de Prinses de oudste skifabriek van Oostenrijk. Zij vertrok daarop voor een vakantie van twee da gen naar het gebied van de WeissenzeQ. Felle strijd op Cuba De Cubaanse legerleiding heeft mede gedeeld, dat meer dan 150 rebellen zijn gesneuveld bij in het afgelopen week einde uitgevoerde operaties; hiermede is het aantal opstandelingen, dat volgens officiële gegevehs sinds 1 juli j.l. is ge dood, tot ruim 1300 gestegen. Er zijn za terdag j.l. drie Cubaanse militairen ge sneuveld en vier gewond. Volgens de radio-omroep der opstan delingen zijn in het noorden van de provincie Oriente talrijke gevechten ge leverd, waarbij zeshonderd leden der regeringstroepen zouden zijn gesneuveld en tweehonderd gevangen genomen. Ook zouden verscheidene regeringseenheden in hun geheel de zijde der rebellen hebben gekozen. De overlopers zouden hun wapens hebben meegenomen. Rijksweg 13 krijgt verlichting (Van onze Haagse redactie). De eerste rijksweg in Nederland, die geheel zal worden verlicht, is de beruchte weg no. 13 van Den Haag naar Rotterdam, waarop mede ten gevolge van het zeer slechte wegdek, reeds zeer vele ernstige ongelukken zijn gebeurd. In de komende jaren zal in versneld tempo worden gewerkt aan de aanleg van een nieuwe weg. die het oude ..was bord" moet vervangen. Tegelijkertijd wordt dan verlichting aangebracht, een verbetering, die door de weggebrui kers zeer zeker op hoge prijs zal wor den gesteld, aangezien het verblindings gevaar verdwijnt en het berijden van de drukste weg van Nederland een stuk minder gevaarlijk wordt. Deze verlich ting brengt voor de deskundigen van Rijkswaterstaat echter de nodige pro blemen mee. want de nieuwe weg krijgt een breedte van niet minder dan 24 meter, veel breder dus dan de andere rijkswegen in ons land. die tot dusver zij het slechts gedeeltelijk van ver lichting v/erden voorzien. Gezocht moet dus worden naar een type lamp. dat een groot oppervlak kan verlichten. Waarschijnlijk zullen na- trium-lampen worden gekozen. Men is op het ogenblik druk doende te bepa len, aan welk soort verlichting de voor keur moet worden gegeven. Aanrijding of moord? (Van onze correspondent) Vannacht om twaalf uur is de 21- jarige veehouder J. Kloosterman, die op de fiets van zijn meisje naar huis reed, vlak bij het K.I.-station te Garijp (Friesland) door een achteropkomende auto aangereden en gedood. De jonge man werd door de aanrijding in een langs de weg gelegen sloot geworpen. Er is een zeer sterk vermoeden, dat hier opzet in het spjel is. De chauffeur' van de auto. een 32- jarige veehouder, eveneens uit Garijp, heeft zich na de aanrijding zelf bij de politie gemeld. Het is bekend, dat er een familievete tussen beide jongeman nen bestond De man is onder arrest ge steld. Eervol ontslag aan mr. L. A. Nypels Bij K.b. is aan mr. L. A. Nypels. op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1959 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van vice-president van de Hoge Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door ham in rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen. Londen hooptdot West-Dnitsland alsnog tracht Frankrijk tot rede te brengen (Van onze Londense correspondent) Hoewel Frankrijk de deur nog niet heeft gesloten inzake de onderhandelingen over de door Engeland voorgestelde Europese vrijhandelszone, heeft het volgens Londen weinig zin, dat de commissie onder leiding van de Britse minister Maud- ling volgens de plannen woensdag a.s. in Parijs opnieuw bijeenkomt. Nu het Britse denkbeeld is verworpen, kan de situatie alleen worden gered, indien een andere basis voor het plan kan worden gevonden. Het wachten is op nieuwe Franse voorstellen. De mislukking van het oorspronkelijke plan vormt een diepe teleurstelling voor de Britse regering, en speciaal voor Maudling zelf, die altijd volledig begrip voor de Franse moeilijkheden heeft getoond. Engeland vreest politieke en economische catastrofe Hoe somber men in Britse regerings kringen ook gestemd is, men klemt zich vast aan de hoop dat Frankrijk of anders een van de overige vijf andere landen van de Euromarkt, nog op het laatste nippertje de impasse zal door breken. In Engeland hoort men na tuurlijk wel verdwaasde stemmen, zoals in de bladen van Lord Beaverbrook, een mislukking van het Europese plan toejuichen, omdat dit de grote kans voor Engeland zou betekenen om zich eens en voor goed af te zonderen binnen de burcht van het Britse Gemenebest, maar dit is verouderde romantiek. Er zijn in Engeland slechts weinigen, die deze roerige minderheid ernstig nemen. De Britten, al beschikken" ze dan over een eigen overzeese markt van 600 miljoen klanten, kunnen in deze snel verande rende wereld zich natuurlijk niet de weelde veroorloven de Europese markt van 160 miljoen afnemers te verliezen. Is Georgi Malenkof doodgeschoten Dit zou voor Engeland niet alleen eco nomisch, maar ook politiek een ramp zijn. Premier Macmillan, die Europees denkt, heeft altyd voor nauw samen gaan met het vasteland geijverd. Hij en velen met hem, beseffen dat een vast knoping aan de Euromarkt, dank zij de grotere Britse welvaart, welke er het gevolg van is, alleen maar het Gemene best ten goede zou kunnen komen. Wel iswaar zullen sommige Britse export- industrieën zich meer moeten inspan nen, doch hetzelfde geldt voor de Euro pese exporteurs. De nieuwe Europese samenwerking belooft niet minder dan een verdubbeling van de Britse export naar het vasteland! De Britse regering zal zich daarom niet bij het verlies van de Euromarkt kunnen neerleggen. Men blijft hopen, dat het niet tot een tra gische handelsoorlog zal komen, welke tot een politieke catastrofe zou leiden, met de Russen als lachende derde! De Bondsrepubliek zou hierbij vooral de grote verliezer zijn. Vandaar dat Londen hoopt dat West-Duitsland alsnog zal trachten Frankrijk op het goede pad te brengen. Het Amerikaanse blad Sunday News meldt dat de gewezen Sovjetrussische premier Georgi Malenkof is doodge schoten. Hij zou door een „kortaange bonden" ondervrager met kogels zijn doorzeefd toen hij bleef weigeren als getuige mede te werken aan een door premier Kroesjtsjef beoogd zuiverings proces. Het blad haalt als bron „welingelichte kringen te Londen" aan. Kroesjtsjef wil zich volgens het be richt door middel van een proces ont doen van zijn gevaarlijkste rivalen Malenkof. Molotof. Zjoekof, Kagano- witsj, Sjepilof en Boclganin. Sunday News zegt verder te hebben vernomen, dat Kroesjtsjef woedend is over het neerschieten van Malenkof. Volgens door de Britse geheime dienst ontvangen berichten, aldus de Sunday News. is dc dader een kolonel van de staatspolitie. (Malenkof de eerste premier na Stalin, was de laatste tijd leider van een waterkrachtstation in Oost-Kazakh stan). Prijs van f35.000 In de 541e Staatsloterij, derdeklasse, is een prijs gevallen van f35.000 op no. 12911. De dichter Werumeus Buning overleden Ook bekend journalist en vertaler Gisteravond te half zeven is de dichter, schrijver en journalist J. W. F. Werumeus Buning op 67- jarige leeftijd in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam overleden. Hij werd reeds enige weken, lijdend aan pleuritis, verpleegd. Johan Willem Frederik Werumeus Buning werd op 4 mei 1891 te Velp ge boren. Na de HBS doorlopen te hebben werd hy journalist. De dichter A. Ro land Holst, aan wie hy zyn eerste ver zen liet lezen, gaf hem de raad „er maar niet mee door te gaan". Werumeus Buning bleef echter schrij ven, en toen hij zijn in 1921 voltooide bundel „In Memoriam" gewyd aan een overleden geliefde ter lezing aan A. Ro land Holst aanbood, kreeg hy de raad er toch vooral wèl mee door te gaan. Als journalist kreeg hy naam door zijn recensies over literatuur, dans en toneel. Voorts schreef hy kookboeken en vertaalde hy oun. Cervantes' „Don Quichotte" in samenwerking met de his- panoloog C. F. A. van Dam, Heming way's „De oude man en de zee, toneel stukken van Shakespeare en „Moby Dick". Tot de publikaties van J. W. F. Weru meus Buning behoren: „Enkele gedich ten" (1924), „Dood en leven" (1926), „Hemel en Aarde" (1927), „Maria Le- cina", „Et in terra", „Afscheid", „Negen Balladen" (de ballade van de boer), „Orpheus en Euridice" (1941), „Verbo den verzen", „De wereld van de dans", „Toneel en dans", „Twee eeuwen dans kunst", „lk zie ik zie wat gy niet ziet" (1937), „100 avonturen met een pol lepel", „De gewaarschuwde reiziger", „Tristan en Isolde" (1944), „Ik vaar ik vaar waar gy niet vaart" en „Zeven en twintig stokpaarden" (1951). Shakespeare-vertalingen„Het spel der vergissingen", „Romeo en Julia", „Midzomemachtdroom" en „Winter avondsprookje".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1