Viooltjes voor de tuin Vandaag nog „Snoekdag Morgen „Dag snoek!" Siliconen, Grondstof: gewoon zand! Nu nog duur door de moeilijke chemische bewerking, maar een grote toekomst ligt open ZaTExyDAG 15 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGiNA 2 Andere toepassingen Alle moderne bakkerijen hebben te genwoordig bakblikken, met aan de binnenkant een siliconen-laag, waar door de broden gemakkelijk loslaten, en waarmee men geen vieze zwart- ingebrande olielaag krijgt. Ook de wonderpannen. waarmee de huisvrouw eieren en biefstuk kan bak ken zonder boter te gebruiken, zijn voorzien van een dunne laag siliconen. De eiwitmoleculen hebben geen schijn van kans, zich aan de pan vast te hechten. Aanbranden is uitgesloten. Verbranden kan natuurlijk, maar daarbij blijft de pan schoon. Door aan de molecuulketen andere zijtakken te bevestigen wat klinkt dat ..bevestigen" eenvoudig, de schei kundigen studeren daar maanden op kunnen ook siliconen in vaste vorm ontstaan. Men noemt ze „kunstrub bers", hoewel zij met natuurrubber natuurlijk niets uitstaande hebben. De eigenschappen van de „rubber"- siliconen zijn al even fantastisch als van de vloeibare. Als isolatiemate riaal heeft het talrijke goede eigen schappen. die ook door hoge tempe raturen niet te beinvloeden zijn. Als isolatie van elektrische leiding vindt de vaste siliconenverbinding al toepassing. Het voordeel springt direct in het oog. Breekt er brand uit op een schip, dat uitgerust is met siliconenkabels, dan zal de elektrische installatie blijven werken, omdat de isolatie niet weg smelt en er geen sluiting ontstaat. De isolatie gaat er wel niet op vooruit, maar het schip kan tenminste nog thuisvaren. Rubber verhardt op de lange duur; met siliconen heeft men proeven gedaan, die erop wijzen, dat deze isolatie het veel langer uithoudt. Mors gerust met de Nog maar tien jaar Het ondezoek naar siliconen is nog maar tien jaar goed aan de gang. De stoffen kunnen toegepast worden voor projecten, waar de gewone plastics niet aan te pas komen. In de elektro nische techniek zijn het siliconen, die 'n: het geeft geen vlekken! ook bestand bleken tegen hoogfre quente stromen. De chemici blijven zoeken. In ons land is het 't Kunst- stoffeninstituut van TNO Delft, waar tussen de plastics een plaatsje is inge ruimd voor de siliconen, een plaatsje dat steeds groter wordt. De sportvisser wordt bij de neus genomen Wanneer over het vissen op snoek wordt gesproken ol geschreven, gaat het meestal over de manieren waarop deza vissoort kan worden gevangen. Weinigen realiseren zich hierbij, dat om snoek te kunnen vangen, de aanwezigheid van deze vissoort dringend noodzakelijk is. Juist nu is het goed, zich dat voor ogen te houden, want de snoek in ons land, wordt met algehele uitroeiing bedreigd. Wanneer er niets zal veranderen in het beleid rond de belangen van de visstand, zal dat nog slechts een kwestie van enkele jaren zijn. mensen geweest, die dachten „dat het wel niet zo'n vaart zou lopen". Dat was in de dagen, dat aan het Kra- lingse Veer nog 100.000 zalmen per jaar werden aangevoerd, omdat de RÜn toen de beste en rijkste zalm rivier van Europa was. De dienst maagden in de omgeving van Dordrecht wilden slechts het dienst verband aangaan, op voorwaarde, dat zij niet meer dan twee maal per week „rode vis" (zalm) op het menu zouden krijgen. Dit nu, goede vrienden, is verleden tijd geworden. Nieimand kan ons onze zalmstand teruggeven. Een cultureel verlies van onschatbare waarde. Onze snoekstand zal eveneens wor den uitgeroeid en met die snoekstand onze gehele visstapel, als het roer van het schip, dat Beleid heet, niet snel en drastisch wordt gekeerd.. Maat op vis een paskwil In Nederland en in Nederland alleen worden de belangen van een half miljoen sportvissers ondergeschikt gemaakt aan de belangen van nog geen 2000 beroepsvissers, die aan het werk worden gehouden. Maar een groot deel er van bestaat reeds groten deels bij de gratie van de sport (ver huur van boten en vergunningen). Bijna alle maatregelen van de over heid zijn gericht op het in stand hou den van deze kleine groep, hoewel het voor niemand een geheim is, dat deze groep tot uitsterven gedoemd is.. Dit vak heeft zichzelf overleefd, zoals het vak van lantaarnopsteker zichzelf overleefd heeft. Met alle mogelijke middelen wordt het voortbestaan van de beroeps visserij in het binnenwater gerekt, ook al gaat daarbij de visstand ten onder. Het IJsselmeer, dat een deviezen- bron bij uitstek kon zijn, omdat het als sportviswater vermaard kan wor den, wordt stelselmatig en volkomen bewust uitgemoord. Miljoenen kilo's vis waaronder snoekbaars, baars en karper, worden aan dit water onttrok ken en naar de vismeelfabrieken ge bracht. De maat op vis is een paskwil geworden, het kweken van vis een doekje voor het bloeden, het uitzetten van vis een aanfluiting.. Kortom; de sportvisser wordt op een grandioze manier bij de neus gevat. Foutieve rekening Het beleid van sommige hengelaars verenigingen en bonden, werkt even eens de ondergang van onze visstand in de hand, alle goede bedoelingen ten spijt. Het beleid is niet altijd aange past aan de veranderde omstandig heden: het viswater is beperkter ge worden, het aantal sportvissers is met tienduizenden toegenomen, de vang- middelen zijn geperfectioneerd en ver scherpt. Men is vergeten de sportvisser een ethiek bij te brengen, die nood zakelijk is voor het behoud van de sport. Men is nog steeds niet over tuigd, van de onmogelijkheid, om uit één liter melk vier liter room te kar nen. Een eenvoudig rekensommetje zal een ieder overtuigen van het gevaar, dat de visstand bedreigt, wanneer de ogen worden gesloten voor de feiten. Van de meeste verenigingen be draagt de contributie circa f. 6.per jaar. Dit houdt in, dat ieder lid a raison van f. 0.12 per week in het water van de vereniging mag vissen en alle vis, die hij vangt mag meene men. Zodra hij meer gaat meenemen dan twaalf cent vis per week, bedrijft hij roofbouw. Onbewust en ongewild, maar het is een feit. Want pootkarper kost veertig cent per pond en poot- snoek f. 2.50 per kilo. In de praktijk komt het hier op neer: hij betaalt twaalf cent en neemt voor guldens vis mee. In de organen der verenigingen wordt met geen woord gerept over weidelijk vissen en vis terug ie zetten, de aanwezige vis wordt zo snel mogelijk gevangen en men gaat dan mopperen, over slecht viswater. Alsof het genoegen van het vissen zou bestaan uit het meenemen van vis, inplaats van het genoegen van het vangen. In welke mate zo'n vereniging nogmaals ten spijt alle goede bedoe lingen in staat is, de visstand op peil te houden, laat zich gemakkelijk be denken. Ook als men geen econoon is. Hoe groot de kwaliteit van het water is, kan worden geraden. En dat, ter wijl een half miljoen vissers, gaarne bereid is veed meer te betalen. Zij krij gen echter geen kans! De wil is goed Ons land telt ook een tiental ver enigingen, waarvan de contributie varieert van f. 30..tot f. 150.per jaar. Deze verenigingen trachten niet, zoals de verenigingen van f. 6.con tributie, hun ledental onbeperkt uit te breiden door het maken van propa ganda, maar zij hebben een ledenstop, slechts wanneer één der leden sterft, kan een ander toetreden. Tienduizenden sportvissers, zouden gaarne lid willen worden van zo'n vereniging omdat nu eenmaal nie mand in slecht water wil vissen maar dat kan niet. Eigen water pachten is ook niet mogelijk, want dat verbiedt de Kamer van de Bin nenvisserij. Er blijkt wel uit, dat de sportvisser in het algemeen, geen en kele behoefte bezit om voor twaalf cent per week te vissen, hij wil in goed water vissen, maar door het algemeen beleid bevindt hij zich in de positie van iemand, die hongert en geld bezit, graag lekker wil eten, maar genoegen moet nemen met een maal uit de gaarkeuken. Omdat er geen instelling bestaat die met zijn behoeften reke ning houdt. Het zou indruisen tegen de belangen van hen, die de beroepsvis serij beoefenen. 350.000 ongeorganiseerde sportvis sers, geen genoegen nemend met gort uit de gaarkeuken, moeten machteloos toezien, dat hun recreatie gaat ver dwijnen, door een foutief beleid. Wanneer wordt het de overheid dui delijk, dat men bezig is de kip met de gouden eieren te slachten? Wanneer wordt het de overheid duidelijk, dat jaarlijks meer dan vijftig miljoen wordt uitgegeven aan sportvisserij, een bedrag, dat lang niet evenredig is aan het gebodene? Het is niet nodig Het is niet norig, dat het IJsselmeer wordt uitgemoord, de sportvisser wil die vis gaarne hebben en betalen. Het is niet nodig, dat jaarlijks 200.000 kilo snoek wordt geëxporteerd, die snoek is al reeds betaald door de sportvisser, maar desondanks wil hij ze nog wel eens kopen en betalen. Het is niet nodig, dat de snoekstand van dag tot dag slechter wordt, omdat de natuur de wedloop niet kan bij houden. Door lijnrechte voorlichting, zonder kool of geit te sparen, moet het de sportvisser duidelijk worden gemaakt, dat hij onmogelijk twee din gen kan doen, geen snoek vangen en snoek meenemen. Wanneer hij het eerste wenst en dat wenst hij moet het laatste worden nagelaten. Wenst hij het laatste te doen, dan houdt het eerste op te bestaan. De keuze zal niet moeilijk zijn! Onze zalmstand hield voor tien jaar op te bestaan, ondanks zalmtractaten, zalmkweek, men geeft het kalf het leven niet terug door de put te dem pen. Over tien jaar zal onze snoek stand hebben opgehouden te bestaan en tien jaar later zal de visrijkdom van Nederland slechts voortleven in de herinnering der ouderen. Niet om dat er niemand was, die er iets voor over had haar te behouden, maar om dat men niet tot inzicht kwam toen het nog tijd was. JAN SOHREINER. nieuwe wonderstoffen met veelzijdige toepassingen In de moderne bakkerij: Siliconen In het wonderland der kunststoffen komt één familie de laatste tijd steeds meer in de belangstelling te staan: de Siliconen. Het is een bijzonder veelzijdige familie, die invloed heeft op bijna alle takken van industrie. Het wonderpannetje, waarmee u een ei kunt bakken zonder boter te gebruiken dankt zijn bestaan aan siliconen. De nieuwe autopoets, waarmee de automobilist in een oogwenk zelf zijn wagen glanzend krijgt, is gebaseerd op siliconen. Waterafstotende preparaten voor bouwmateriaal, papier, glas, leder en textiel, met zeer bijzondere neveneigenschappen, berusten allemaal op de wer king van siliconen! Lange ketens Wat is het geheim van deze kunst stof, die in vloeibare, kneedbare, buig zame en in vaste vorm voorkomt? De familie hoort tot de plastics, hoewel zij wat bouw betreft een vreemde eend in de bijt is. De plastics bestaan uit grote moleculen, met koolstof als basis. Siliconen bestaan eveneens uit langge rekte moleculen, ketens van silicium- atomen, (Si) en zuurstof (O). Aan deze lange hoofdketens kunnen allerlei andere moleculen en atomen worden gekoppeld, in grote verscheidenheid, waardoor de chemicus talloze materia len met totaal verschillende eigen schappen kan maken. De grondstof voor deze eigenaardige groep van stoffen is overal voorhan den, in onvoorstelbare hoeveelheden. Het is zand, doodgewoon zand, het oxyde van silicium, waarvan 3/4 van onze aarde is opgebouwd. Toch zijn de siliconen nog duur. Niet alleen is het uiterst moeilijk de zand- moleculen (SiOJ te breken en het zuivere Si te lokaliseren; de grootste moeilijkheid schuilt in het maken van de verbinding, die in staat is zich met zijn buurlieden tot lange ketens te verenigen. Via een lange reeks kostbare reacties krijgt de chemicus de beschikking over de' silicium-zuurstofketens, waarmee hij kan gaan werken. „Wonder-olie" Hij maakt er o.a. temperatuur-besten- dige oliën van, die door hevige kou niet dikker en bij grote hitte niet dun ner worden, dus met een constante viscositeit. Dit opent nooit gedroomde mogelijk heden voor de makers van smeer middelen. Een olie, die onder alle omstandigheden zijn eigenschappen behoudt! Die de zuigers en cilinders in een gloeiend-hete racemotor net zo goed beschermt als de tandwiel- tjes in een bromfiets. Tot nu toe heeft alleen de siliconen-olie deze wonderlijke, helemaal „tegen de na tuur ingaande" eigenschappen. Wat gebeurt immers wanneer we een stof verhitten' De moleculen, die in voortdurende trilling zijn. gaan snel ler bewegen. Komt de temperatuur boven het smeltpunt, dan raken de moleculen van oorspronkelijk vaste stoffen als was, ijs en lood in zó'n sterke beweging, dat huil onderling verband ophoudt en zij :#fch vrij langs elkaar kunnen bewegen. We zeggen dan dat de stof vloeibaar is geworden. Ook traag vloeibare stoffen, zoals smeerolie, worden bij verhitting méér vloeibaar de olie wordt dun en kan zijn smerende eigenschappen minder tot hun recht laten komen. Bij siliconen-olie gaat deze regel niet op. De moleculen gaan wel heviger trillen, waardoor de vloeistof dunner wil worden, maar tegelijkertijd ge beurt er iets anders, dat dit tegen werkt. De moleculen, die oorspronkelijk ln spiralen opgerold lagen, gaan zich bij hogere temperatuur geleidelijk uitrol len Zij worden hierdoor groter, lang gerekter en dat zou normaal een dik ker worden van de vloeistof tot ge volg hebben. Nu wegen beide verschijnselen tegen elkaar op. Ondanks flinke tèippera- tuurverhoging, blijft de vloeistof zo Als b dm De bouw van het molecuul, de spiraal vormige Si-O-keten, behelst dus het geheim van de siliconen-eigenschap pen. Waterafstotend Fabricage van siliconen is nog zó kostbaar, dat een olie voor auto's bij voorbeeld. nog niet mogelijk is. We zijn nog lang niet zo ver. dat we maar wat zand in een reageerbuisje hoeven te scheppen, om met een paar foefjes even wat siliconen te bereiden. In kleine hoeveelheden maakt de in dustrie echter al een druk gebruik van deze wonder-stof, die behalve haar bestendigheid tegen temperatuurswis selingen. ook in hoge mate water-af stotend is. Toen de scheikundigen deze eigen schap ontdekten, verschenen al gauw de autopoetsmiddelen op de markt, die veel gemakkelijker dan de ge wone was te verwerken waren. .Nu geen urenlang poetsen en wrijven meer. om de waslaag aan het glanzen te brengen. De siliconenvloeistof kan met een watje luchtig worden aange bracht. Enkele minuten wachten er verschijnt een wit poedei op de lak, die wordt weggeveegd en de auto is klaar, met een glanzende lak. die re genwater zó afstoot, dat bet in grote druppels wegrolt, zonder vat op de lak te hebben. Geen vlekken meer Niet alleen van zuiver water moet de exclusieve familie der siliconen niets hebben; alle waterige oplossin gen worden afgestoten. Met silico nen geïmpregneerde kleding kan rustig met wijn of koffie worden be smeurd. Het loopt er af als regen water en laat geen sporen na. Een flesje, waarvan het glas mee sili conen is bewerkt, kan nu letterlijk „tot de laatste droppel" worden ge leegd. hetgeen in het laboratorium, met kostbare vloeistoffen, groot voor deel oplevert. Het niet meer aanwezig zijn van de snoek als soort, is een gemis dat hon derdduizenden diep zullen betreuren en het brengt bovendien gevolgen mee, die hoewel nu reeds enigszins te over zien, een groot verlies teweeg zullen brengen. Zonder de snoek als selecte rende roofvis (onontbeerlijk om het biologisch evenwicht in een viswater tot stand te brengen en zieken en degeneratie te voorkomen) gaat onze gehele visstapel geleidelijk ten onder en mét die visstapel de recreatie van een half miljoen Nederlanders.. Men kan hier over denken zoals men wil, het zal een volkomen feit worden. Hoe snel een bepaalde vis soort kan uitsterven, werd bewezen door onze bloedeigen zalm, de koning der sportvissen, die nog geen vijftig jaar geleden in enorme hoeveelheden voorkwam in de Rijn. Ook toen zijn er Viooltjes zijn allerliefst voor tuinbeplanting; ze bloeien dat het een lieve lust is en er zijn zoveel soorten, dat er voor elk plekje wel iets bijzonders te vin den is. Algemeen bekend zijn de grootbloemige, tweejarige vio len; ze worden veel in eigen tuin gezaaid en verder gekweekt. Dat dient men in juli-augustus te doen en daar is het nu te laat voor. Doch de bloemist heeft het niet vergeten en die heeft nu voldoende planten in voorraad. Planten waarvan enikele al bloeien. Vroeg in het voorjaar kan men hiervan eclhter de rijke bloemenweelde verwachten. Als men maar zorgt voor een licht schaduwplekje, kan men er tot in de voorzomer plezier van hebben. Nu kunnen dus deze tweejarige, grootbloemige soor ten in uw tuin worden aange plant. Zorg er voor dat ze op de voorgrond in de border komen; ze zouden er andeTS achter kun nen groeien. Voor houten bal- konbakken zijn die grootbloe mige soorten ook werkelijk ideaal. Poot niet allerlei kleuren door elikaar; dat gaat snel ver velen; zoek het in één of twee kleuren. Naast de bekende grootbloe mige violen, zijn er ook de vaste- plantsoorten en die kunnen nu ook gepoot worden. De bloemen zjjn over het algemeen wat klei ner van stuik, doch ze bloeien veel rijker en voor hen is zeker wel een licht schaduwplekje te vinden. Overigens moet u dat woord schaduw niet al te letter lijk opvatten. Het is al voldoen de, indien ze op het heetst va-n de dag 's zomers een weinig in de schaduw kunnen komen Vasteplant-violen houden wel van een zeer voedzame grond soort en het is dus wel nodig wat oude stalmest onder te spitten, doch indien de grond voldoende humus bevat kan men ook heel goede resultaten bereiken met de bekende korrelmest. Van tweejarige violen kan men jarenlang plezier hebben. Het is echter wel nuttig na de bloei het slappe gewas wat terug te snijden: voor de whiter wordt dan nog een stevige krans van groen gevormd. Violen Viola Odorata is het bekende welriekende maartse viooltje het bloeit met mooie blauwe of purperkleurige bloempjes en wordt alleen omdat ze zo heerlijk geuren gekweekt. Dat maartse (Foto Turkenburg) viooltje heeft er ook een hekel aan 's zomers in de felle zon te moeten staan. Zoek er dus een licht schaduwplekje voor. G. KROMDDK

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 14