SE in de pijp! Westduitse vakbond kregel over samenvoeging Mannesmannbedrijf Tweede Kamer is pessimistisch gestemd over de vrijhandelszone Tegen varensgezel 7 jaar geëist wegens doodslag van stiefvader Schrale huid 97ste jaargang Woensdag 12 november 1958 Derde blad no. 29593 Gevaar van politieke machtsvorming door grote industriële concentraties Ook Adenauer waarschuwde (Van onze correspondent in Bonn) Een van de grootste Westduitse indus trieconcerns, de Mannesmann A.G. te Düsseldorf, is ertoe overgegaan haar al gehele organisatie te vereenvoudigen. Zij brengt een vijftal fabrieken onder het dak van de Mannesmann A.G., naar zjj zegt uit belastingoverwegingen en uit motieven van eenvoudiger bedrijfsvoe ring. Van de zijde van de D.G.B. (het West duitse Vakverbond) evenwei, wordt be toogd dat hier sprake is van industriële concentratie, van machtsuitbreiding en van een poging de invloed der vakbon den te verminderen. Mannesmann A.G., zal tegen het eind van dit jaar de volgende bedrijven naar zich toetrekken: de Mannesmann bui- zenfabriek, de Essener steenkolenmijnen, de twee Mannesmann grondstoffen- fabrieken en de Hahnse fabrieken. De holding company wordt op deze wijze weer wat zij voor de oorlog was: een alles overkoepelend orgaan, een produk- tiemaatschappij, waarbij de tot dusver juridische zelfstandige dochtermaat schappijen thans onderdelen van het grote geheel, bedrijfsafdelingen dus. v orden. Van een concentratie is volgens dc Mannesmann-directeur Winkhaus geen sprake, omdat er in feite niets aan het geheel van de bedrijven wordt toege voegd. Men lijmt als het ware twee-der de van het gehele concern aan elkaar, een derde behoudt zijn juridische onaf hankelijkheid. Dit alles gaat gepaard met aanzienlijke belastingvoordelen en met een beter overzicht over de totale bedrij fsorganisatie. De D.G.B. ziet het .als gezegd, anders. Nogal grof pakte het oordeel van een der leiders van de metaalarbeidersoond, S tra ter. zelf al-, arbeidersvertegen woor- öiger .lid van.de Raad van Commissaris sen van Mannesmann, uit. Volgens hem gaat het hier om een principiële kwestie. Winkhaus, de directeur, en Zangen, de president-commissaris, verenigen door de concentratie de gehele Duitse hoog ovenindustrie. Aan de top komt nu een keizer of een koning, die later Hitler heetaldus deze vakbondsleider. Andere vakbondsmannen zeiden het genuanceerder. Een van hen wees op de waarschuwing van Adenauer, die on langs heeft gezegd dat de concentratie i:i de Westduitse economie te ver dreigt Provinciale subsidiëring beroepstoneel in Z.-Holland Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben aan Prov. Staten een nieu we regeling voorgesteld voor subsidie verlening aan beroepstoneelgezelschap pen. Volgens het ontwerp van deze re geling komen de subsidie toneelgezel schappen in aanmerking, die lid zijn van oe toneelcoördinatie. De subsidie geldt ten behoeve van voorstellingen in ge meenten met minder dan 50.000 in woners. Een uitzondering is gemaakt voor voorstellingen in gemeenten met méér dan 50.000 inwoners, indien deze voorstellingen naar het oordeel van G.S. bestemd zijn voor en ten goede zullen komen aan een publiek uit kleinere ge meenten dat zonder provinciale bijdrage niet zou kunnen worden bereikt. In totaal wordt, aldus de ontwerp regeling, per speelseizoen ten hoogste f 12.000,beschikbaar gesteld, ten be hoeve van voorstellingen in de zin van de regeling. Ged. Staten stellen jaarlijks het aandeel van de tot de regeling toe gelaten beroepstoneelgezelschappen vast. op basis van een bedrag van f 300,per voorstelling. De culturele daad van Zuid-Holland heeft voorgesteld de gezelschappen Puck en Arena tot de regeling toe te laten. De prestaties van ..De schouwspelers" geven volgens de culturele raad hiertoe geen aanleiding, en de raad wil de artistieke prestaties van „Studio" nog nader be studeren alvorens advies uit te brengen. Mr. W. Rip trekt motie 'm Na uitvoerige besprekingen en op drin gend aanraden van. staatssecretaris Schmelzer heeft de Anti-Revolutionaire senator mr. W. Rip gistermiddag in de Eerste Kamer een motie ingetrokken, die mede-ondertekend was door de heren Kropman (KVP) en Oosterhuis (PvdA) en waarin de regering werd uitgenodigd haar standpunt inzake de onverenig baarheid van het lidmaatschap van de SER en van de Staten-Generaal Li een algemene maatregel van bestuur vast te leggen. Het doel van de motie was de Staten-Generaa! in staat te stellen zich j over de al of niet noodzakelijkheid van deze onverenigbaarheid uit te spreken. J Staatssecretaris Schmelzer had nadruk- 1 kei ijk verklaard de motie te moeten ont- I raden. Hij somde nog eens drie bezwa ren op tegen een combinatie van beide functies: het SER-lidmaatschap kan minder goed worden vervuld, voor het Kamerlidmaatschap geldt hetzelfde, maar tenslotte is het belangrijkste, dat de staatkundige en staatsrecntelijke ver houding zou worden verstoord, omdat dezelfde personen, die de regering moe ten adviseren, haar beleid later zou moeten controleren. te gaan. Wat bij Mannesmann geschiedt, aldus Rosenberg, D.G.B.-bestuurslid, komt neer op de vorming van een soort oppercommando, waarbij controle nau welijks mogelijk zal zijn. Zijn vakbond zal zich tegen het herstel van oude in- oustriele koninkrijken verzetten. De D.G.B. heeft zelfs reeds bij Adenauer persoonlijk tegen de Mannes- mann-maatregelen geprotesteerd. Weinig veranderd Mannesmann is inderdaad in West- Duitsland een industrieel koninkrijk van cie eerste orde. Het geeft werk aan niet minder dan 70.000 arbeiders en kantoor bedienden en het heeft een grote waar de voor de Westduitse economie. De maatregelen tot vereenvoudiging van het gehele bedrijf treffen in het bijzonder vandaar zeker ook de D.O.B.-protes- ten een aantal zogenaamde arbeiders directieleden en de vakbondsvertegen woordiger in de raad van commissaris sen. Daarnaast staat dat de vakbonds vertegenwoordigers nauwelijks op de hoogte zouden zijn gesteld van de gang van zaken in het bedrijf. In de grond van de zaak is er bij Mannesmann niet zo heel veel veran derd. De thans naar de holding-company getrokken kleinere ondernemingen wer den toch reeds van het hoofdkwartier uit geregeerd, ook al waren ze juridisch on afhankelijk. Ten deze kan men dan ook moeilijk, als de D.G.B.. spreken van een concentratie. Opgemerkt is dat de be kende Siemensfabrieken een produ cent van een reeks technische consump tieartikelen een jaar geleden precies de andere richting uitgingen: daar vond men het bedrijf te groot geworden en splitste met het in juridische onafhan kelijke eenheden. Mannesmann wordt thans het, slacht offer gemaakt van een bepaalde'menta liteit m de gehele Bondsrepubliek, welke gericht is tegen de vorming van Mam- moetbedrijven. Een man als Flick is daarmee al weer druk bezig. Mannes mann is een nieuw voorbeeld, ook al was het in feite al een grote eenheid. Men vreest, en niet alleen in vak bondskringen, dat grote industriële con centraties gepaard zullen gaan met eco nomische èn politieke machtsvorming, dus met invloed op het politieke leven van de staat, gelijk dat voor 1933 be stond. Het bestaan van vele industriële cn andere „lobbies" te Bonn, de al of met verkapte omkoperijen met auto's, koelkasten en misschien nog meer dat alles heeft een zekere vrees voor het be staan van grote industriële concentraties veroorzaakt. waarvan Mannesmann thans het slachtoffer wordt, rog te meer daar zijn aandelenpakket nogal wijd verstrooid is over brede lagen van de be- olking. Dat maakt contro'e van de aan deelhouders nogal moeilijk en dus de macht van banken als vertegenwoordi gers van vele kleine aandeelhouders en van de president-commissaris en de di rectie groot. Gulden hardste valuta in Europa Een opmerkelijk verschijnsel in het financiële beeld van Europa is de aan houdend sterke betalingsbalanspositie van Nederland, zo schrijft de Finan cial Times. Volgens het blad geniet de Nederlandse gulden thans reeds vele maanden de onderscheiding de hard ste valuta van Eüropa te zijn. De vraag naar guldens is aanhoudend groter dan het aanbod en om in deze situatie te voorzien hebben de Neder landse autoriteiten grote hoeveelheden guldens op de internationale wissel markten moeten aanbieden met als resultaat, dat zij thans kunnen wijzen op een ontwikkeling van de Neder landse monetaire reserves sedert een jaar, die in peen enkel ander land ter wereld gunstiger is geweest. De Neder landse monetaire reservés hebben nu een ongekend hoog peil sedert de tweede wereldoorlog bereikt; er zijn volgens de Financial Times geen aanwijzingen, dat er in de nabije toekomst een einde zal komen aan deze gunstige ontwikkeling. Concurrentie voor Frankrijk te zivaar? (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de heer Van Leeuwen (VVD) zich gisteravond bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken pessimistisch uitge laten over de ontwikkeling van de Euromarkt en de vrijhandelszone. Het zou een ramp zijn, zei hij, als de vrijhandelszone er niet komt, want het risico bestaat dat Nederland wordt fijngewreven in het gezelschap van de EEG. Ook de heer Nederhorst (P. v. d. A.) was niet zonder pessimisme, maar hij wilde niet alleen aan Frankrijk de schuld geven voor de dreigende mislukking van de vrijhandels zone. Hoewel de Franse industrie zwak is, heeft Frankrijk er toch in toegestemd zijn invoerrechten te verlagen in het kader van de EEG. De vrijhandelszone, die Engeland wil, zou nieuwe concurrentie betekenen voor Frankrijk en het is de vraag of de Franse industrie in één klap de concurrentie zowel van Duitsland als van Engeland kan doorstaan. Abbas bereid tot een tijdelijk bestand De Algerijnse nationalistische leider Ferhat Abbas heeft tegenover een cor respondent van Belga te Cairo ver klaard, dat hij bereid is een tijdelijk bestand in Algerije te sluiten, mits er onder auspiciën van de V.N. onderhan delingen tussen Frankrijk en de Alge rijnse regering worden gevoerd. Met besprekingen volgens de door premier De Gaulle genoemde voorwaarden zou hij nooit instemmen. Elk initiatief van de V.N. dat kan leiden tot toenadering tussen de Franse en de Algerijnse rege ring zou hij toejuiehen. Advertentie De nieuwe mode... Doe mee en win f 5.000. In de grote HONIG prijsvraag gijn yi4 prijzen te winnen d f 20.000.- in totaal TOP-prijs van f 5.000.- 13 hoofdprijzen van f 1.000.- zie Uw ti^Quiad van vrijdag a.s. en Uw radioblad van deze week „Het is ons aller belang", zei de heer Nederhorst. de Franse economie niet zwaarder te belasten dan zij kan dragen. Dat is een Europees, een Nederlands be lang, want Frankrijk zou direct al een beroep moeten doen op de uitzonde ringsmogelijkheden van het EEG-ver- drag. Men moet niet vergeten dat Enge land alleen maar voordelen heeft van een vrijhandelszone. Met het oog op de a.s. onderhandelingen in Parijs, waar schuwde de heer Nederhorst minister Zijlstra dat de fractie van de PvdA geen vrijhandelszone wil tot elke prijs. „Lie ver geen vrijhandelszone dan een slechte vrijhandelszone". Nu de bestedingsbeperking ten einde loopt, dient bij het economische beleid weer meer op de voorgrond te komen de industrialisatie en de modernisering van oe industrie, betoogde de heer Janssen (KVP). Dat vereist meer sparen voor in vesteringen en een evenwichtig prijsbe leid. Op een snellere industriële ontwikke ling van de probleemgebieden drong de heer Assmann (KVP) aan. Hij vond de daarvoor beschikbaar gestelde 30 mil joen gulden voor een periode van 5 jaar veel te weinig. En betreurde het dat zuid-west-Brabant niet meer als pro bleemgebied wordt beschouwd. Diepvrieskippen (Van onze Haagse correspondent) De Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Folmer, heeft een gevangenisstraf van 7 jaar met af trek geëist tegen een 23-jarige varens gezel, die op 8 februari van dit jaar zijn 62-jarige stiefvader in diens boek handel aan de Weimarstraat te Den Haag heeft gewurgd, nadat hij hem eerst door het toedienen van slagen op het hoofd had gewond. De Officier van Justitie achtte de tenlastegelegde doodslag bewezen: de opzet tot doden, zo meende mr. Folmer, blijkt vooral uit het feit, dat de varens gezel na zijn vreselijke daad, die vol- j gens de verdachte zelf onopzettelijk ge- I schiedde, geen enkel spoor van emotie I heeft getoond, doch integendeel met kalmte en overleg de nodige maat- Amerika onderhandelt met landen van Bagdad-pact Ambtenaren van het State Depart ment (Amerika's Ministerie van Buiten landse Zaken), hebben meegedeeld, dat de Verenigde Staten onderhandelingen voeren met Perzië. Turkije en Pakistan over nieuwe akkoorden op het gebied van defensie en economie ter onder steuning van het Pact van Bagdad. Zoals gemeld heeft Perzië in een nota aan de Sovjet-Unie op dergelijke onder handelingen gezinspeeld. Dit nieuwe amfibievoertuig van dc Amerikaan*" ma-ine de Go!:ath.\ kan 63 ton vervoegen, tegen hellin-\ I gen van 45 graden klimmen en in het water een snelheid halen bijna twaalf kilometer per uur Twee foto's gemaakt bij proev in Californië. regelen nam om zijn bebloede kleren en de beitel te doen verdwijnen. Voorts is komen vast te staan, dat de verdachte een goed motief had voor doodslag. Hij haatte zijn stiefvader en was hem bui tendien geld schuldig. De varensgezel ontkende tegenover de rechtbank, evenals destijds tegenover de politie, dat hij zijn stiefvader opzet telijk van het leven beroofd had. Op de bewuste avond ging het ge sprek over de afbetaling van een schuld, ontstaan doordat verdachte geld van zijn stiefvader had gestolen. De oudere man weigerde uitstel. Integendeel, hij dreigde alsnog aangifte bij de politie te doen. De varensgezel werd hierover zó woe dend, dat hij zijn stiefvader een stomp in het gelaat gaf. De boekhandelaar zou de jongeman daarop „een knietje" hebben gegeven, waardoor de jongeman tegen het bureau aanviel. Toen was het, dat de door blinde woede bezeten varensgezel de beitel greep, welke op het bureau lag. Hfj stormde op zijn stiefvader af en diende hem met de beitel enige slagen op het hoofd toe. Beide mannen vielen daarop vechtend tegen grond. De oudere man schreeuwde om hulp, zijn stiefzoon kneep hem toen hard de keel toe, met de rechterhand, terwijl hij hem met de linkerhand nog enige stompen gaf, tot dat zijn slachtoffer levenloos bleef liggen. Verdachte's moeder een jaar onge- i lukkig getrouwd met het slachtoffer is bij de doodslag zelf naar alle waar- j schijnlijkheid niet betrokken geweest. Op 1 desbetreffende nadrukkelijke vragen van de president van de rechtbank, ver klaarde een rechercheur van politie als getuige, dat er geen enkele aanwijzing is gevonden, dat de moeder haar mede- werking had verleend. Wel hielp zij haar zoon snel het huis te verlaten. Op zijn verzoek gaf zij hem een schoon stel kleren en ook haalde zij enige stenen uit de tuin, die de verdachte mét de van bloed doordrenkte kledingstukken in een koffertje pakte, om dit later te Rotterdam des te gemakkelijker naar de bodem van de haven te kunnen laten zinken. Dit plan bracht hij ook inder daad ten uitvoer. Ook nam verdachte een deel van het kasgeld van zijn stiefvader mee. De boekhandelaar zat juist de kas op te maken toen de ruzie begon. Vandaar dat de politie aanvankelijk aan een „ge wone" roofmoord dacht. De verdediger, mr. B. H. A. Langer- werf, achtte de opzet tot doden geens zins bewezen. Hij vroeg daarom vrij spraak van de tenlastegelegde doodslag, overwegende dat de verdachte onopzet telijk in woede en ook in dronkenschap heeft gehandeld. De rechtbank zal op 25 november uitspraak doen. Als gevolg van de beslissing van de Hoge Raad mag diepvrieskip alleen worden verkocht bij een poelier. Zoals bekend is een wetsontwerp te ver wachten tot verruiming van het aan tal verkoopplaatsen voor diepvrieskip. In dat verband maakte de heer W. J. Peters (KVP) erop attent dat door uitbreiding van de verkoopgelegen heden, evenals in Amerika, kip een goedkoop soort vlees kan worden. Kip is veel goedkoper dan biefstuk. Alle winkeliers kunnen kip panklaar van de fabriek krijgen, zodat er geen poe lierskennis aan te pas hoeft te komen. In de koffiekamer had de heer Peters voor de Kamerleden een aantal verpak te diepvrieskippen tentoongesteld. Hij bood ze ook minister Zijlstra en Staats secretaris Veldkamp aan als bewijs hoe goed en goedkoop kip is. i Ook de heer Cornelissen (VVD) vond het dwaaas dat diepvrieskip alleen bij poeliers mag worden verkocht, maar hij bood de bewindslieden niets aan. Winkeliers die een pand hebben ge huurd en moeten verdwijnen omdat het pand wordt afgebroken wegens sanering van de oude binnenstad, krijgen van de gemeente meestal slechts een geringe vergoeding, gelijk aan twee jaar huur. Daarom pleitte de heer Peters voor een betere regeling en de heer Cornelissen (VVD) drong aan op ruimere krediet verlening bij vestiging in nieuwe wrken. Ook de heer Reehorst (PvdA) wijdde aandacht aan de middenstand. Vandaag wordt het debat voortgezet. Do awe Egberts COOPVAERT zachte geurige pijptabak |{|J Sg^isSt. Advertentie kloven, gesprongen handen, wintervoeten: Klooster balsem maakt uw huid weer gaaf. I Kloosterbalsem cmtsmet en geneest J Benoeming van mr. Algera wordt juist geacht Hoewel mr. Algera is afgetreden als minister van Verkeer en Waterstaat om gezondheidsredenen, verhindert dit niet dat hjj ten volle in staat is een functie te vervullen, die niet, zoals het ministerschap, bepaaldelijk ook ten gevolge van het intensieve verkeer met de Staten-Generaa] en de vele inter nationale verplichtingen, die op dc mi nister van Verkeer en Waterstaat rus ten, uitzonderlqk zware eisen stelt. Dit zegt de minister-president, mede namens mr. Struycken. in antwoord op schriftelijke vragen terzake van het Tweede-Kamerlid mr. Burger. Deze had in zijn vragen ook gesteld, dat door deze ^"middellijke benoeming ten on- re 'e indruk zou kunnen ontstaan ais waie het lidmaatschap van de Raad I van State een slechts geringe inspanning vergende functie, zulks ten nadele van l „SIBAJAK" ARRIVEERT VANAVOND Het m.s. „Sibajak", dat door weers omstandigheden opnieuw enige vertra ging heeft gekregen komt enkele uiren later dan werd verwacht en zal nu van avond tussen 6 en 7 uur aan de Lloyd- kade te Rotterdam aankomen. De pas sagiers, die zelf over huisvesting hier te lande beschikken zullen, indien zij dit wensen, nog diezelfde avond zo spoedig mogelijk na aankomst kunnen ontsche pen. De overige passagiers, repatrie- renden uit Indonesië, die door het Mi nisterie voor Maatschappelijk Werk aan onderdak geholpen moeten worden, zul len evenals de in het scheepshospitaal opgenomen patiënten eerst morgen ochtend om 8 uur van boord gaan. Voorzieningen in probleemgebieden (Van onze parlementaire redacteur) Vele gemeenten, vooral in het noorden van het land. kampen met werkloosheid, doordat de landbouw voor de groeiende bevolking niet voldoende werk biedt. Deze gemeenten moeten daarom voor zieningen treffen voor het aantrekken van industrie. De Tweede Kamer heeft gistermiddag bü zitten en opstaan een motie van dë heer Smallenbroek (AR) aangenomen, waarin bij de regering wordt aange- j drongen op de stichting van een ontwik kelingsfonds, waaruit de gemeenten in de probleemgebieden kunnen worden geholpen voor het treffen van voorzie ningen in verband met industrialisatie. Tegen stemden alleen de KVP, omdat een regeling wordt getroffen in de nieu we wet op de financiële verhouding tus sen Rijk en gemeenten. Tevoren was reeds, eveneens bij zit ten en opstaan, een motie van de heer Franssen (PvdA) aangenomen, waarin de regering wordt verzocht, aan de ge meenten in de probleemgebieden roya lere uitkeringen uit het Gemeentefonds te doen, zolang terzake geen andere re geling is getroffen. Tegen stemden KVP en WD omdat bij de uitkeringen reeds met bijizondere omstandigheden rekening wordt gehou den. Betekenis Raad van State twijfelachtig Wijze mannen. het prestige van dit Hoge College van Staat. Dr. Drees vindt geen grond voor een dergelijke indruk, zo zegt hij in zijn ant woord. waarin hij tevens opmerkr, dat mr. Algera zou zijn afgetreden ook als niet de vacature Schouten in de Raad van State was ontstaan. Overigens werd aan dr. J. Schouten reeds bij K.B. van 4 augustus 1958. nr. 20. met ingang van 1 september 1958 ontslag als lid van de Raad van State verleend, terwijl mr. Al gera eerst op 3 oktober 1958 zijn ontslag als minister bij H M. de Koningin in diende. Omp staatkundig eschienenis kent meer voorbeeHer v s enryds -ftre dende ministers, die onmiddellijk aan sluitend of korte tijd later in een an dere overheidsfunctie werden benoemd. I (Van onze parlementaire redacteur) In de tweede Kamer heeft prof. Rom- me (KVP) gisteren aan de regering ge vraagd of de benoeming van de 38-jarige drs. J. W. de Pous in de Raad van State een wijziging van het karakter be tekent van dit door hem zeer gewaar deerde college, waarin door levenserva ring gerijpte, wijze mannen zitting die nen te hebben. Het moment om over het karakter van de Raad van State te spreken aohit- te de heer Franssen (PvdA) nog niet ge komen. Dat kan beter gebeuren bij de wijziging van de wet op de Raad van State. Prof Oud (WD) herinnerde er aan dat vroeger de Raad van State het adviescollege was voor het aleemeen be leid van de Koning, maar die betekenis is gewijzigd door de ministeriele verant woordelijkheid. Het regeringsbeleid wordt bepaald in de Raad van Ministers op grond van tal van adviezen waaraan de Raad van State niets meer van bete kenis kan toevoegen. Minister Struycken verklaarde dat het niet de bedoeling is in het karakter van de Raad van Stajte verandering te bren gen. De wet laat toe reeds 35-jarigen in het college te benoemen. De minister had grote waardering voor de Raad van State, maar hij was het met prof. Oud eens dat de betekenis als advies college in de loop der tijden is vermin derd omdat de regering zoveel adviezen van andere instanties krijgt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5