De „Maatschappij voor Toonkunst" herdenkt haar 125-jarig bestaan Bejaarden - pensiontehuis Hofwijck te Oegstgeest vanmiddag geopend OUD, MAARSPRINGLEVEND School met 1400 leerlingen is als een gonzende bijenkorf! Wi Eenvoudig, doch fraai interieur 97ste jaargang Woensdag 12 november 1958 Tweede blad no. 29593 Hoge traditie wordt krachtig voortgezet Een oud-gerenommeerde, maar nog altijd springlevende instelling herdenkt dit seizoen haar 125-jarig bestaan, namelijk de geheel op zichzelf staande Maatschappij voor Toonkunst, dus los van de Maatschappij ter bevordering der Toonkunst, welke in vele plaatsen haar afdelingen bezit. Zij is op die onafhankelijkheid waarlijk een beetje trots en terecht! Al wordt er aan die onafhankelijkheid de laatste jaren door de ge meentelijke subsidie wel wat getornd o.a. in verband met de onnoemelijk hoge exploitatiekosten der Muziekschool men kan totnutoe gelukkig zijn eigen boontjes doppen en dat zegt héél wat! Toch zal de Maatschappij op den duur deze zelfstandigheid wel geheel aan de gemeente moeten overdragen, wil men volkomen kun nen voldoen aan de eisen van de moderne tijd, waartoe in de eerste plaats een bezoldiging der vele leerkrachten in overeenstemming met die der middelbare schoolkrachten, bovendien met redelijke pensioenen, gerekend moet worden. De kosten daarvan zijn zo zwaar, dat een particuliere instelling ze onmogelijk kan opbrengen. Rijk en gemeente zullen dit dienen op te vangen, wil de muziekschool als muzikaal centrum voor Leiden en omliggende gemeenten behouden blijven. DEZE muzirekschool, als onderdeel der jubilerende Maatschappij, is tegenwoordig als een gonzende (bijenkorf! Daarvoor zorgen de ruim 1400 leerlin gen. Zij musiceren, onder de stimule rende directie van Henk Geirnaert en zijn staf van ongeveer 50 deskundige en bekwame leerkrachten van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Een stroom van leerlingen studeert er in alle mogelijke takken van muziek beoefening: praktisch, zowel als theore tisch. Vooral na de tweede wereldoorlog is de belangstelling hiervoor merkwaardig snel gegroeid. Er lijkt geen einde te komen aan het aantal aanvragen, om tot de school toegelaten te mogen wor den. De school zit eigenlijk propvol en, hoe vreemd het ook klinken moge, elke nieuwe leerling betekent geen geldelijke winst meer. Wanneer men zo hoort van 300 pianoleerlingen, 100 violisten, 40 cellisten, 40 fluitisten, 40 guitaristen, 70 accordeonisten, tientallen zangleerlin- gen en ga zo maar door, tot de orkest-, ballet- en operetteleerlingen, tegenwoor- dgi zelfs ook de slagwerkers toe! de school wil in elk opzicht up to date zijn dan vraagt ge U af, waar ze allemaal vandaan komen en waar de oorzaak ligt van die steeds groeiende belangstelling voor de muziek en de zelfbeoefening ervan. Hóe dan ook: die school vormt een Ibrandend centrum voor het Leidse muziekleven, met als een der krachtige pilaren ook het Toonkunstkoor, dat vanouds een grote reputatie geniet en thans onder de energieke leiding van Iskar Aribo staat. Naast die school, wijdt het bestuur der Maatschappij voor Toonkunst zijn krachten aan het exploiteren van een jaarlijkse concertenserie van steeds voorname allure en het organiseren van altijd totaal uitverkochte jeugdconcer- ten. DE eigenlijke oprichtingsdatum der Maatschappij valt op 2 mei 1834. Toen werd in de Stadsgehoorzaal het eerste bestuur benoemd onder voor zitterschap van wethouder mr. P. Cunaeus. Een maatschappij, die zich ben doel stelde het exploiteren van een muziekschool. Tot directeur hiervan werd benoemd de heer A. Ie Fièvre. Klavier en zang, viool en alt, violoncel, clarinet, fluit en fagot waren de vak ken, waarin onderwezen werd. Wie dit lijstje vergelijkt met al hetgeen er tegenwoordig aan de school te koop is, moet even meewarig het hoofd schud den Op 2 augustus 1834 werd de school met 42 leerlingen geopend en het eerste halfjarig klein examen vond plaats op 31 januari 1835, 's avonds in de Stads gehoorzaal „met een gepaste aanspraak tot de onderwijzers en kwekelingen", als openingswoord van de voorzitter. „De school bleek in een werkelijke en langgevoelde behoefte te voorzien", luidde het indertijd. Zo is het al die jaren geweest en in het bijzonder nü! IJ willen hier niet de ganse histo rie van de Maatschappij en van de school gedetailleerd bespre ken. Wie daarvoor belangs telling heeft, kan een schat van alleraardigste bij zonderheden vinden in het boekje „Óns Eeuwfeest", dat de toenmalige secreta ris, de heer G. W. Groen ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan der Maatschappij met grote liefde in 1934 schreef. Hoe zeer het onderricht in de mu ziek, met tegenwoordig het alge meen vormend muziekonderwijs, dat aan het instrumentaal onderwijs voorafgaat, als grondslag, zich in de loop der jaren gewijzigd mag heb ben, het is bij de sinds het 100-jarig jubileum opgetreden directeuren, resp. de heren Richard Boer, Hans Franco Mendes en Henk Geirnaert, steeds in uiterst bekwame handen geweest. Zij deden beroemde voor gangers als Wetrens en Van Gro- nigen eer aan! Daarbij mogen de talrijke concer ten, die in de loop der jaren georga niseerd werden en die door de ver maardheid der solisten of kamer- muziekensembles grote faam geno ten, niet vergeten worden! N overeenstemming met de hoge tra ditie van voorgaande besturen zetten de huidige Commissarissen onder lei ding van de voorzitter jhr. ir. A. C. von Weiier opvolger van de diepbetreurde heer C. Grijpma het werk tot heil van muziekminnend Leiden en omge ving voort. In het bijzonder ook in Oegstgeest, waar een bloeiende neven- afdeling reeds vele jaren geleden werd opgericht. Zoals de directeur, de heer Henk Geirnaert, het in het Jubileumprospec tus zegt, is het: „het muziekonderwijs is erop gericht de jongemens zóveel muzikale ontwikkeling mee te geven, dat hy later, hetzij actief of passief, aan het muziekleven kan deelnemen." Moge vele ouders hiervan doordron gen worden en er hun kinderen gelegen heid toe geven. De Maatschappij voor Toonkunst zal zich steeds krachtig blijven beijveren de liefde voor de muziek op velerlei terrein aan te kweken. Zij zal er ook in de toekomst haar steentje ongetwijfeld toe bij dragen. WU kunnen oprecht verklaren, dat het voor haar dikwyis een zware steen is. Te zwaar zal haar die steen echter nimmer zijn, omdat zy door een ideaal gedragen en voortgestuwd wordt! Dit ideaal zal zy hoog houden, ge dachtig aan al datgene, wat in de afgelopen 125 jaar tot stand kwam. Moge de komende feestviering, welke op 18 november met een concert te geven door het Münchener Kamer- orchester wordt ingezet, van een even waardig niveau zijn, als waarvan de geschiedenis dezer Maatschappij ge tuigt. Een geschiedenis, die haar op- en neergang kende, doch thans, mede in verband met de algemeen sterk ge groeide muzikale belangstelling, op een bloeiend hoogtepunt is aangeland. Waarmee wij het bestuur van harte geluk wensen! EERSTE STEENLEGGING CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL Vrijdag 21 november, 's middags om 3 uur, zal de eerste steen worden ge legd van de nabij de Haagweg te bou wen Chr. Nijverheidsschool voor Meis jes. Zaterdag is liet klaproosdag Zaterdag is het klaproosdag! Een dag, waarop wij nog weer eens herin nerd worden aan het offer, dat tien duizenden geallieerde soldaten in de jaren 19401945 brachten voor onze vrijheid. Het stoffelijk overschot van ruim 30.000 van deze soldaten vond een laatste rustplaats in Nederlandse bodem. Ieder jaar groeit het aantal aanvra gen van ouders, die nog eenmaal met hun zoon, in het verre Nederland ge vallen, verenigd willen zijn. .Vrouwen, die een laatst, troostrijk vaarwel willen brengen aan hun geliefde man. Kinde ren, voor wie vader helaas maar al te vaak een figuur is uit de vertellingen van moeder. Het Nederlands Oorlogsgravencomité, dat him de gelegenheid wil geven nog eenmaal bij het graf te staan van hem, die zij althans nooit zullen vergeten, zegt: „de tijd in zijn onbarmhartige voortgang wist vele contouren uit. Maar erger dan onwetendheid is vergeten. Erger dan vergeten is onverschillig heid." De klaproos, welke ons zaterdag weer aangeboden wordt, is dan ook geen „gewoon" liefdadigheidsspeldje, maar het symbool van de dankbaarheid voor onze duurgekochte vrijheid. Wil deze collecte echter slagen, dan zal het plaatselijk comité zaterdag over vele collectanten moeten be schikken. Zy, die zich voor dit doel enkele uren willen inzetten, kunnen die dag reeds van 8 uur. 's ochtends terecht in „Het Gulden Vlies". Hoewel wij aannemen, dat men dit niet doet om er in materiële zin iets mee te verdienen, is het „The British Legion", de Britse Bond van Oud-Strij ders, die uit dankbaarheid voor het vele werk, dat het Nederlands Oorlogsgra vencomité verricht, ieder jaar 22 collec tanten uitnodigt voor een zesdaags ver blijf in Londen. Ten overstaan van een notaris worden de namen van deze ge lukkigen getrokken uit de zich in een kartotheek bevindende legitimatiekaar- ten van deelnemende collectanten. Onze stadgenoot, de heer W. H. M. van Ommen, is voor de Kath. Ned. Boeren- Tuindersbond voor de tijd van drie jaar benoemd tot plv. lid van de Sociale Verzekeringsraad. (Advertentie) Wat particulier initiatief vermag derne keuken, in totaal 74 eenpersoons kamers en 9 tweepersoonskamers. Ge makkelijke trappen en een lift verbin den de woonlagen, waar op verschil lende plaateen zitjes zijn aangebracht. Wat particulier initiatief vermag is weer eens gebleken uit de ge schiedenis van de oprichting van het bejaardencentrum te Oegstgeest, waarvan vanmiddag het pensiontehuis officieel is geopend, nadat de afzonderlijke bejaardenwoningen reeds ongeveer een jaar geleden voor bewoning gereed kwamen. In de winter van 1953'54 kwamen op initiatief van de heer J. J. Vos enkele mensen in een bespreking bijeen om de mogelijkheid onder ogen te zien tot stichting van een bejaardencentrum. Ze legden per man 20 gulden op tafel en vormden aldus het stichtingskapitaal van zegge en schrijven honderd gulden. Overigens waren zij ondanks hun enthousiasme nuchter genoeg om te beseffen, dat er nog heel wat water naar de zee zou moeten stromen om een kans van slagen te hebben, want wat doet men met een dergelijk luttel bedrag voor de bouw van een gebouwencomplex, dat twee en een half miljoen gulden zou moeten kosten? De huidige zetel der Maatschappij van Toonkunst" aan het Rapenburg 22. (Foto fcivv&a Vilei) Het verhaal van alle moeiten, zorgen, mee- en vooral tegenvallers is groot ge noeg om er een boek over te kunnen schrijven. Doch door dit boek zou een gouden draad lopen van vasthoudend heid, doorzettingsvermogen, het over winnen van allerlei onvoorziene obsta kels. Ook zou blijken, dat in ons va derland de overheidsbemoeiingen een zodanige omvang hebben aangenomen, dat met een reeks van instanties tot overeenstemming gekomen moet worden en dat het nog steeds waar is, dat ambtelijke molens langzaam draaien. Het zou dan ook niet te verwonderen Broederschap van oud-padvinders (sters) INTERESSANTE LEZING OVER POLITIESPOORONDERZOEK In het Geref. Jeugdhuis aan de Bree- straat kwam gisteravond de Kring Rijnland van de Broederschap van oud-padvinders (sters) o.l.v. de heer E. Kronenburg bijeen. De heer C. P. A. Kanters, technisch rechercheur bij de Rijkspolitie te Den Haag, hield deze avond een interessante lezing, toegelicht met dia's, over het politiespooronderzoek. Aan de hand van vele voorvallen uit de praktijk vertelde spreker allereerst het een en ander over het optreden van de politie-spoorhond. Getoond werd hoe men b.v. op het spoor van een misdadi ger komt en op welke wijze men een misdrijf reconstrueert. Een kijkje werd ook genomen in „de keuken" van de dactyloscopische dienst., waar gegevens van circa 350.000 criminelen zijn ge registreerd. Tenslotte liet de heer Kanters zien hoe de recherche in 1953 te werk ging bij de identificatie van de slachtoffers van de watersnoodramp. GEVONDEN VOORWERPEN In de maand oktober zijn de volgende voorwerpen gevonden: Kinder jack; regenjas; rozenkrans; pyjama; vulpen; rubberlaars; portemon nee; autostep; polshorloge; nylonkou sen; kinder handtas je; couponboekje; bankbiljetten; muntbiljetten; legitima tiebewijs; koffer; tas inh. sportkleding; paraplu; jongensjasje; kinderbril; over all; windjack; sjaal; hengels; school tas; wieldop; fondskaart; wandelwagen; aktentas; autoplaid; plastic jas; sleutels armband; fazant; schoudertas inh. boe ken en schriften; kindertuigje; kinder schoentjes; rijwieltas; zegels Rijkspost spaarbank; roeiboot; welpenpet; dubbe le kranten tas; spijkerbroek; gouden ring badhandoek; damesvest; straatmakers- hamer; zwembroek; handschoenen; kin derrokje; kinderfiets (driewieler); da meshoedje; vakantiezegels; 3 kleuren- potlood. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tus sen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. zijn, indien de initiatiefnemers de moed opgegeven zouden hebben om door te zetten. Nadat op voorstel van het Stichtings bestuur de gemeenteraad bereid was ge vonden een geldlening te garanderen ad 2 miljoen gulden, werd voor een bedrag van f250.000 bouwrijpe grond van de gemeente gekocht. Inmiddels was de architect, de heer H. Lamberts te Leiden, met het ontwerpen van zijn plannen ver gevorderd. EERST BEJAARDENWONINGEN. Het heeft veel 'tijd gekost om de circa 700 betonnen palen in de grond te slaan en al het betonwerk gereed te maken, waarop het uit drie woonlagen bestaande gebouw kon worden opge trokken. Inmiddels werd met spoed voortgegaan om allereerst de 46 afzon derlijke bejaardenwoningen gereed te maken, niet alleen om de bouw zo spoedig mogelijk te kunnen concentreren op het pensiontehuis, doch tevens om tal van gegadigden aan een passende woning te helpen en bovendien om huurontvangsten te hebben, die voor de totale financiering niét gemist konden worden. FRAAI INTERIEUR. In de opzet om het pensiontehuis zonder bijzondere luxe toch een fraai interieur te geven is men ongetwij feld geslaagd. Grote aandacht is be steed aan de hal, waarvan de veel kleurige schervenvloer zeer opvallend is. alsmede het mozaiek met een mo tief van het Hazenbos, dat eertijds langs de Hofdyck lag. Er is gewerkt met kleur en licht in de conversatie- en recreatiezaal, die thans ook al voor hét gebruik gereed zijn en waarin het een genoegen moet zijn te vertoeven. Een doelmatige, ruime en frisse ziekenafdeling is aanwezig, als mede een serre voor herstellenden. Het gebouw bevat naast de noodzakelijke dienstafdelingen, w.o. een grote, mo- De hal van het vanmiddag in ge bruik genomen pensiontehuis Hof wijck'met in het midden op de achtergrond het mozaiek van het Hazenbos (Foto L.D./Van Vliet) De bewoners van het pensiontehuis zullen de maaltyden op de kamers gebruiken. De warme maaltyd wordt opgediend in afzonderlijke schaaltjes en de broodmaaltyd wordt 's avonds in een broodtrommeltje verstrekt ge- iyk met het onbyt. De bewoners kun nen zelf voor een kopje thee zorgen, daar in iedere kamer een elektrisch comfoortje geplaatst wordt. De kamerbewoners genieten zeer veel vrijheid, doch kunnen volledig reke nen op de diensten, die centraal worden verleend. Het ligt in de bedoe ling, dat de bewoners zelf hun kamer stofvrij houden, terwijl eenmaal per week een, werkster de kamer een grote beurt geeft. Bij ziekte en hulpbehoe vendheid krijgt men uiteraard meer hulp. Het personeel bestaat, althans voor lopig, uit 18 personen, van wie er 10 in tern zijn. Him kamers liggen in een aparte vleugel van he gebouw. De bewoners van de reeds eerder ge reed gekomen afzonderlijke huisjes kunnen in geval van nood altijd terug vallen op de diensten van het pension tehuis, doch verder geldt hier het prin cipe, dat zij gewoon een huisje hebben gehuurd en dus geheel op zichzelf zijn aangewezen. Overigens profiteren zij ook van het grote tehuis o.m. door de centrale verwarming. Thans is nog geen enkele kamer wj het pensiontehuis bewoond, doch wel zijn alle kamers verhuurd. Over enkele dagen zullen de eerste bewoners komen en op 1 december a.s. denkt men volle dig te kunnen „draaien". Voor ongeveer 90 personen is dan een uitstekende woongelegenheid verkregen. In de ge meente Oegstgeest en ook elders zal het zeer zeker merkbaar worden, dat er be jaarden woonruimte vrij hebben ge maakt. Met het gereedkomen van dit bejaardencentrum is dus weer een klein stukje woningnood opgeheven.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3