mm WYBERT Verlos Randstad van het keurslijf der te starre gemeentegrenzen Dames CREMATIE Geheel gaat ver vóór de delen Rus Koeznetsof stelde in Genève vijf „zeer straffe voorwaarden" Met een enkel woord pÏMÏGmMCL Agenda WOENSDAG 12 NOVEMBER 1958 Ir. Van Embden over stedebomv (Van onze Haagse redactie) Gisteren is de Stedebouwkondige Raad van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Sfedebouw in „Het Oude Hof" te Den Haag byeengekomen ter herdenking van de wereldstedebouwdag, waarbij ir. S. J. van Embden uit Delft een inleiding hield over „De stedebouw en het wonen". In zijn interessant betoog zeide ir. Van Embden dat de omstreeks 1900 herboren stedebouw zich aanvankelijk vooral heeft beziggehouden met het ontwerpen van tuinsteden, woonwijken en stadsuitbreidingen, doch dat de tweede wereldoorlog in vele opzichten een keerpunt betekende in de ontwikkeling, zowel van de stedebouw als van do woningbouw. Een van de allergrootste belemmeringen voor een gezonde stedbouwkundlge uitleg van vele onzer steden, aldus spreker, vormt de starheid van de gemeente grenzen en het overdreven belang dat men daaraan hecht. Toch winst Een grote winst was echter de erken ning, dat een gedifferentieerde bevol king een gedifferentieerde huisvesting vraagt. Andere winstpunten ln de huidi ge opvatting van de stedebouwkunde zijn de onderscheiding tussen verkeersstra ten en woonpaden en de velerlei nieuwe verkavelingsvormen. Er is echter, zo meende ir. Van Eemb- den, een ernstige discrediet tussen het verzorgingsniveau van enerzijds onze openbare werken en de installaties en leidingen van onze openbare nutsbe drijven, die alle aan zeer redelijke eisen voldoen en anderzijds de woning zelf. die gewoonlijk tot het laatste toe zijn „uitgekleed". De onderlinge afstand tussen de wo ningblokken wordt veelal te krap ge kozen. Dit, gepaard gaande met de ar melijke afwerking en onvoldoende uit rusting der woningen brengt de toe komstwaarde van onze woningbouw in gevaar. Reconstructie Komende tot de reconstructie van onze oude stadscentra, zei spreker, dat dit een volgende grote opgave vormt voor bestuurders en stedebouwers. De gedachtevorming hierover is nog slechts nauwelijks begonnen. Het volgende grote nationale werk bq uitnemendheid zal de vormgeving van de Randstad moeten zijn. De gehele aanpak van dit vraagstuk, zo zei spre ker, zal evenwel fundamenteel moeten veranderen, waarbij de starheid van de opvatting inzake de gemeentegren zen verdwijnen moet. Bij de vorming van zulk een Randstad moet bovendien erkend worden, dat het stedelijk milieu het specifiek men- Montgomery verzacht opmerkingen over de Italiaanse soldaat De Britse veldmaarschalk Montgome ry heeft verklaard dat de opmerkingen, welke hij in zijn gedenkschriften heeft gedaan, niet bedoeld waren om een blaam te werpen op de moed van de Italiaanse soldaat. Hij deed dit in een brief aan de Britse ambassadeur te Rome, wie hij verzocht de inhoud van het schrijven ter kennis van de Itali aanse regering te brengen. De veldmaarschalk zegt het te be treuren, dat zijn woorden tot gevolg hadden dat een volk was beledigd, dat hij enige jaren had gediend in zijn hoedanigheid van plaatsvervan gend N.A.V.O.-opperbevelhebber in Europa. In die tijd had hij het Ita liaanse leger zien groeien en gecon stateerd, dat het een hoge mate van geoefendheid en discipline bezat. In de tweede wereldoorlog was het mo reel van het Italiaanse leger laag geweest, omdat het niet met hart en ziel achter de fascistische zaak stond en bovendien slecht was uit gerust. Men mocht evenwel niet ver geten dat „vele dappere Italianen toen langzamerhand met het fas cisme hadden gebroken en Italië aan de Geallieerde kant brachten". Thans is het Italiaanse leger echter even goed als elk ander leger in de NAVO, aldus veldmaarschalk Montgo mery. Indonesisch vijfjarenplan thans goedgekeurd Het Indonesische Parlement heeft vandaag zqn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp voor een vijfjaren plan, dat bqna drie jaar geleden bij de volksvertegenwoordiging werd inge diend. De wet wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 januari 1956, toen de eerste projecten op basis van dit vijfjarenplan ter hand werden ge nomen. Premier Djoeanda verklaarde vandaag in het parlement, dat door het aan nemen van dit wetsontwerp „Indonesië de wereld heeft getoond in staat te zijn opbouwprojecten uit te voeren op basis van vooraf opgestelde plannen, wetten en voorschriften". Hij gaf echter toe, dat nog tal van problemen moeten worden opgelost voor de financiering der plan nen. doch, zozeide hij, er bestaat een „grote mogelijkheid", dat Indonesië voor dit doel buitenlandse leningen zal kun nen krijgen. Het streven van dit eerste vijfjaren plan is opvoering van de produktie en verandering van de „koloniale structuur" van de binnenlandse economie in een nationaal economisch stelsel. De regering heeft 12,5 miljard roepiah voor de opbouwprojecten van het plan uitgetrokken. Voorstel tot verkoop van Nederlandse bedrijven De Indonesische Raad voor de Indus trie heeft gisteren de suggestie ge opperd om een deel van de Neder landse bedrjjven in Indonesië na hun nationalisatie te verkopen aan Indo nesische particuliere zakenlieden. De Raad meent, dat niet alle Nederlandse ondernemingen na de nationalisatie door de regering zullen kunnen wor den gedreven. Voorts sprak de Raad de hoop uit dat de Indonesische kopers in staat zullen worden gesteld de overnamesom in termijnen af te betalen. selijk milieu der toekomst zal zijn, zulks in weerwil van de slechte erva ringen in de 19e eeuw. Het is aan ons om daarvoor de nieuwe vorr# te scheppen. De huidige situatie in het Westen van ons land biedt in principe prachtige uit gangsvormen voor het creëren van een nieuw, geheel eigen-geaard, groot, stede lijk milieu, aangepast aan de behoefte van de moderne mens. Gebroken moet dan worden met de tot dusver gevolgde praktijk van min of meer evenredige groei van alle binnen de Randstad gelegen bebouwingsaanzet- ten. Geen „reuzenkampong" Als men vloog over vroeger „Neder lands- Oost-Indië' zo zei spreker, dan zag men soms gebieden, die bestonden uit een aaneengeschakelde ril van kam pongs van horizon tot horizon. „Wij moeten ervoor waken, dat de Randstad- Holland in de toekomst zulk een „reu zenkampong" wordt, zonder een enkel hoogtepunt erin. Voor alles moet worden gestreefd naar het werkelijk en radicaal vrij van be bouwing houden van de daarvoor in aanmerking komende ruimten binnen de Randstad. Tenslotte zei ir. Van Embden nog, dat ook nodig zal zijn de overwinning van het gemeentelijke particularisme, ten einde te erkennen dat het geheel hier behoort te gaan vóór - en vèr vóór - de samenstellende delen. Na de uiteenzetting was er gelegen heid tot discussie. Amerikaans voorstel voor bespreking van de voornaamste aspecten der ontwapening Verschillende standpunten van het Oosten en Westen Robert Murphy, de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteravond op een bijeenkomst in Milwaukee nieuwe Oost-Westbesprekin gen over drie aspecten van de ontwape ning voorgesteld: controle op conventio nele bewapening, stopzetting van de aanmaak van kernwapens en de verze kering dat de ruimte slechts voor vreed zame doeleinden zal worden gebezigd. Onder voorzitterschap van de Ameri kaan William Foster zijn gisterochtend te Genève de besprekingen tussen het Oosten en Westen over de middelen ter voorkoming van onverhoedse aanvallen hervat. Het was een besloten bijeen komst. De zitting van dinsdag werd volgens diplomatieke waarnemers beheerst door de „zeer straffe voorwaarden", die de Rus Koeznetsof op de bijeenkomst van maandag heeft gesteld. Koeznetsof, de leider van de Russische delegatie, verklaarde maandag dat maatregelen ter voorkoming van verras singsaanvallen. slechts kunnen worden uitgewerkt met inachtneming van de volgende voorwaarden: 1. een totaal verbod op het hebben of maken van kernwapens; 2. het verwijderen van deze wapens uit de militaire uitrusting van de betrok ken landen; 3. de vernietiging van de voorraden kernwapens; 4. de opheffing van de militaire bases op buitenlands grondgebied; 5. een drastische besnoeiing van de klassieke wapens en de omvang van de strijdkrachten. Volgens waarnemers zijn deze voor waarden ook van politieke aard en vol gens de Westerse opvatting dientenge volge buiten de orde. Deze waarnemers zagen de rede van Koeznetsof ook als een poging om de conferentie ter voorkoming van onver hoedse aanvallen te koppelen aan de conferentie over het staken van de kem proeven. 37 verstekelingen gaan voorlopig naar Merauke Van niet-officiele zijde in Hollandia wordt vernomen, dat de 37 verstekelin gen, die zich aan boord bevinden van de „Johan van Oldenbamevelt" door het Marine-opnemingsvaartuig „Luymes" zullen worden overgenomen. De verste kelingen worden vrijdag in Merauke ver wacht, waar zij zullen worden ontvan gen door een vertegenwoordiger van de dienst voor Sociale Zaken. Zij zullen voorlopig in Merauke worden onderge bracht, doch zullen verder zich alt vrije burgers kunnen bewegen. Het Ned. Roode Kruis van Nieuw- Cuinea heeft ten behoeve van de verste kelingen een bedrag geschonken. De Britten en Amerikanen zijn van mening dat de besprekingen met de Sov jet-Unie over het staken van de kem proeven, die op het ogenblik in Genève worden gehouden, op politiek niveau worden gevoerd, terwijl daaren tegen de conferentie over het voorkomen van onverwachte aanvallen nog moet be ginnen met het werk op technisch niveau, dat de geleerden van het Oos ten en Westen hebben gedaan in juli en augustus ter voorbereiding van het po litieke gesprek over het staken van de kernproeven. De besloten bijeenkomst van dinsdagmorgen duurde ongeveer een uur. De besprekingen zouden vandaag worden voortgezet. Door schot hagel getroffen Tjjdens een jachtpartij, die gister morgen in het duingebied van het Provinciaal Waterleidingbedrijf onder Bergen aan Zee is gehouden, werd de 72-jarige gepensioneerde jachtopzie ner Jan Wittebrood uit Bergen ge troffen door een op korte afstand afgevuurd schot hagel. Zijn beide benen werden doorzeefd met hagelkorrels. Hij werd onmiddellijk per auto naar het St..-Elizabethzieken- huis te Alkmaar vervoerd. De heer Wittebrood nam als gast aan de jacht partij deel. Hij heeft erkend, dat het ongeval aan zijn eigen onvoorzichtig heid te wij ben is. Vergadering Kon. Ned. Middenstandsbond „Onder de huidige omstandigheden was wel te verwachten dat de regering bij haar beslissing zou blijven het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen als representatief te beschouwen, ook na de gehouden enquête naar de sterkte van de middenstandsorganisaties", al dus gisteren de voorzitter der Kon. Ned. Middenstandsbond, de heer P. G. van der Weele, tijdens de algemene leden vergadering te Utrecht, ten aanzien van de kwestie der middenstandszetels in de S.E.R. In zijn rede besprak de heer Van der Weele ook de huidige problemen, welke in het midden- en kleinbedrijf en in de organisatie aan de orde zijn. Na enige algemene opmerkingen over de huidige conjunctuur, waarin de re cessie in Nederland minder ernstig wordt geacht dan aanvankelijk werd gedacht, constateerde hq dat het midden- en kleinbedrijf in het algemeen een omzet niveau mag verwachten, dat ongeveer parallel loopt met dat van de le helft van 1958, met een lichte tendens naar verhoging. In de sector van de meer duurzame gebruiksgoederen en vooral o.m. bij de motorrüwielen en automo bielen is de situatie ernstig. Verwacht mag echter worden dat de daling in die branches tot staan is gekomen. De vergadering hield zich voorts be zig met het nieuwe prijsbeleid der re gering. Tevens werd het nieuwe wets ontwerp prijzenwet belicht door de directeur mr. F. Portheine. BINNENLAND Te Utrecht ls plotseling overleden prof. dr. J. H. Sohuurjnans Stekhoven., een Internationaal erkend nem atoloog en auteur van een reeks van boeken op het gebied van de plant- en dierkunde. Hij werd 66 Jaar oud. Vannacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een magazijn van de constructiewerkplaatsen en machinefa briek Braat N.V. aan de Doklaan te Rot terdam-zuid. Behalve ln het magazijn, dat uitbrandde, ontstond ook brand ln een daaraohter liggende smederij, die slechts gedeeltelijk is verbrand. Een aangrenzend dat d. hankroof' transformatorhuls heeft eveneens schade opgelopen Gistermiddag heeft zich te Horst, op de spoorlijn tussen Helmond en Seve- num, een spoorwegongeval voorgedaan, dat aan de 26-Jarlge autobestuurder, de heer Telkamp uit Wamel (GId.), het leven heeft gekost. Deze passeerde de door knip perlichten bewaakte spoorwegovergang en kwam daarbij in botsing met een perso nentrein. De zwaar vernielde bestelauto werd ongeveer 15 m. meegesleurd. Reeds geruime tijd zijn oriënterende besprekingen aan de gang omtrent een nieuw telegrafieproject voor Peru. Opuit- nodiging van de Peruaanse regering heeft Philips in dit verband een opzet gemaakt, waarbij het gehele land zal worden be streken door moderne telegrafische ver bindingen. BUITENLAND Baron Paul Kronacker, voormalig liberaal minister, is gisteren bij het be gin van de winterzitting van het Belgi sche parlement tot voorzitter van de Kamer van volksvertegenwoordigers ge kozen. Hij volgt de 87-jarige socialist Camille Huyamans op. Officieel is in Tunis meegedeeld, dat Tunesië wapens van Amerika en Engeland heeft geweigerd, omdat „de soevereini teit niet werd geëerbiedigd". De beide landen hadden aan een derde aantal en soort van de wapens genoemd. Zij hadden voort» verzocht ervoor te zorgen, dat de wapens niet in handen kwamen van de Algerijnse opstandelingen. Tunesië traoht nu wapens in de Scandinavische landen te kopen. Twee aantrekkelijke Jonge vrouwen hebben kans gezien ln minder dan ne gentig seconden een bank ln het Zwit serse wintersportoord San tot Moritz te be roven. Terwijl een van haar de aandacht van de kassier op zich wist te vestigen, maakte de ander zich van een stapel bankbiljetten meester, waarop beiden het gebouw verlieten. De plaatselijke politie meent, dat de bankroof door buitenlandse vrouwen is gepleegd De waarnemersgroep van de V.N. in Libanon heeft de regering in Beiroet mee gedeeld. dat er de komende dagen 200 waarnemers het land zullen verlaten. Er blijven er dan nog een kleine 400 over. die naar de Libanese regering hoopt, tegen Kerstmis ook vertrokken zullen zijn. De naspeuringen naar de sinds zon dag j.l. op de luchtverbinding Lissabon- Funchal de hoofdstad van Madeira) vermiste Portugese vliegboot. worden voortgezet. Gisteren had een Brits vlieg tuig het wrak van de verongelukte „Mar tin Mariner" waargenomen, doch perso neel van de afdeling voor navigatletoe- zicht van de luchthaven te Lissabon heeft medegedeeld, dat niet bevestigd ls. dat het waargenomen wrak dat van de ver miste vliegboot is. De vliegboot had 36 personen aan boord. In de nacht van maandag op dins dag heeft zich een ontploffing voorgedaan aan boord van het Amerikaanse vlleg- schlp .Ranger", aldus ls gistermiddag te Alameda ln Californlë bekendgemaakt. Twee opvallenden worden vermist. De ma teriële sahade ie gering. S r 0 t S i' VOOK HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Leger des Hellskwartler. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Onze Ver houding tot de medemens, door prof, dr. H M Oldewelt. 19.00 NW6. en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Omr. ork 21.05 Het Materialisme, caus. 21.25 Muz. caus. 21.55 Reformatie en Pausdom, caus. 22.15 Ka merkoor 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportultsl. 23.20—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA- 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Joods progr. VPRO; 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Comm. 20.15 Als de dag van gisteren, hoorsp. 21.35 Lichte muz. 22.00 Een van de veer tigduizend, klankb. 22.20 Strijkkwart. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammond- orgelspel. 23.5024.00 Soc. nws. in Espe ranto. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 19.50 Interland voetbalwedstrijd 21.5022.20 Weekjourn. VOOR DONDERDAG 13 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. KRO; 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Wuterst. 9.40 Gram. NCRV; 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Ritm. muz. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Amus. muz. NCRV: 14.00 Amus. muz. 14.20 Gram. 14.50 Radio Philh. ork. en soliste. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool, cello en piano. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole ork. NCRV: 18.15 Stemmen van Overzee. 1J.30 Vocaal ens. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Klavecimbelrecital. 19.30 Radlokrant. 19.50 CSHTJ, of pol. caus. 20.00 Amus. progr. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelcone 22.40 GTam 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.15 Sportultsl. 23.20 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. Nieuwe serie van de cursus Openbaar Kunstbezit De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. P. G. A. Höppener, zal dit jaar de inschrij vingsactie voor de nieuwe serie van de cursus Openbaar Kunstbezit met een kort woord inleiden. Hij zal dit doen op woensdagavond 19 november, in een uitzending in het gezamenlijk pro gramma. Advertentie K—«HAMEA-C handen ruw of schraol HAMEA.GELEII^Ö.95^ Advertenne Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met s K.L.M. - gasten uit Japan vertrokken De gasten van de KLM die ter gele genheid van de openingsvlucht Amster damTokio over de Noordpool een be zoek van acht dagen aan Japan hebben gebracht hebben vandaag, vol van de indrukken over het Japanse politieke, sociale en culturele leven die zij tydens het goed bestede bezoek hebben opge daan, de terugreis aanvaard. De hoogtepunten van het verblijf wa ren een bezoek van drie dagen aan Kyo to en Nara, die vroegere Japanse hoofd steden, die bekend staan om hom legen darische tradities, (heilige plaatsen, tem pels en kleurrijke festivals een tocht over de beroemde Hozoewa terva llen en een Japans doner, waarbij zij in kimono aanzaten, gevolgd door traditionele geisha- dansen. De KLM-gasten vertegenwoordigers van de sportwereld, muziek, handel, po litie, geloof, film, landbouw, weten schap. baillet, vakverenigingen, bedrijfs leiding, pers en radio in de Westeuropese landen hebben Japanse theaters be zocht, alsmede zijde- en lakwerkfabrie ken en ook bezochten zij de grote Van Goghtentoonstelling, die dagelijks meer dan 10.000 bezoekers trekt.. Voorts hebben deze eerste gebruikers van die Nederlandse luchtlijn over de pool aan een officieel diner aangezeten met Prins Mitoasa broer van de Keizer van Japan, en meer dan 100 Japanse en Westelijke persoonlijkheden. Dr. Paumgartner directeur van het Mozarteum in Salzburg, heeft een Ja pans symfonie-orkest gedirigeerd en een lezing over Mozart gehouden. Prof. BLa ser, directeur van het Observatorium van Neuchatél, heeft met Japanse ge leerden over astronomie en astrofisdca van gedachten gewisseld Onder de voornaamste indrukken, die de KLM-gasten uit Japan met zich meenemen zijn de snel wijzigende le venswijze als gevolg van mechanisatie en andere factoren in plattelandsge bieden en de nadruik die men legt op de jeugd. De Zweedse schrijfster en artieste ELsa BjorkmanBoldsohimddt verklaar de, dat zij nog nooit onder normale om standigheden „zo'n dramatische span ning had gezien by de overgang van oud naar nieuw". Dodenherdenking moet eensgezind zijn (Van onze parlementaire redacteur) Bq de jaariykse nationale dodenher denking op 4 mei worden alleen de doden herdacht, die zyn gevallen in de oorlog 19401945, maar niet die na dien zqn gesneuveld in Indo.iesie en Korea. In de Tweede Kamer zelden gisteren de heren Calmeycr (CHU) en Roos jen (AR) dat dit onbevredigend is. zy maakten erop attent dat Neder land het enige land ter wereld is met twee verschillende dodenherdenkingen. De nieuwe pacifistische socialistische partij heeft de regering echter doen we ten. dat zij er niet mee zou kunnen in stemmen indien op 4 mei ook de doden v\ orden herdacht „uit de koloniale oor log tegen Indonesië en in Korea". Dat was ook het standpunt van de heer Gortzak (Comm.). Daarom vestigde minister-president dr. Drees er de aandacht van de heren Calmeyer en Roosjen op, dat er in ons volk altqd eenheid van gevoelen is ge weest over de dodenherdenking op 4 mei. Door een andere omschryvlng van deze dodenherdenking zou er strqd over ontstaan. Dat wil de rege ring vermijden. Dat betekent geen geringscnatting van de offers, die zijn gebracht in Indonesië en in Korea. De mogelijkheid wordt opengelaten deze doden ook te herden ken bij het monument op de Dam te Amsterdam. Als d - pacifisten eb: ge bruik van wapenen veroordelen, aldus dr Drees. dan zouden zij ook niet aanwezig moeten zijn bij de herdenking op 4 mei. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d kleuters. 11.00 V. d. huisvr. 11.15 Volksliederen. 12.00 Promenade-ork. en sol 12.30 Land en tuinb.meded. 12 33 Prr»nenade ork. (verv.). 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansork 13.55 Beursber 14.00 Ka- merrnuz. 14.40 Logboek 1588. 15.15 V. d. vrouw. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 V. d. Jeugd. 17.45 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18 15 Marsmuz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20 05 Radio Philh. ork. en soliste. 21.05 Koorzang 21.15 Kamer koor. 21.35 Kunst- en wetensch. overz. 22.05 Theaterork. en solist. 22.36 Act. 22.50 Sport act. 23 00 Nws. 23 15 Beursber. te New York. 23.2524.00 Discoratia. TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20 20 Filmprogr. 20.30 Documen tair progr. 20.50 Oude films. 21.00 Caba- retprogr. 21.20 tv-documentaire. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC' Home Service 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14 40 Gram. 15.00 V. d. scho len. 16.00 Lichte muz. 16 45 Ouders en kinderen. 17.15 Kritieken. 18 00 V d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19 15 In the South-East. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Hoor spel. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Lichte muz. 23.30 Voordr. v. gedichten. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Plano recital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en dansork. 13.00 Orgelspel. 13.30 Nws. Daarna; V. d. arb. 14.00 Pianospel. 14.15 Gevar. muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15 00 V. d. \rouw. (Om 15.30 Nws.). 16 00 Lichte muz. 16.45 Gevar. muz. 17.30 Nws. en mrs. Da le's dagboek. 17.45 Ork. conc. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en wedstr. tussen scholen. 21.00 Gevar. muz. 21.30 Nws en brlevenbeantw. 22.00 Gevar. protV 22.30 Nws. Daarna: Where are you now? 23.00 Liederen. 23.30 Nws. 23.40 Jazz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutsrher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 16.00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.00 Nws. 1745 Orgelspel. 18.00 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.2o Jazz. 20.00 Hoorsp. 21.05 Strijkkwart. 21.45 Nws. 23.30 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. Frankrijk 3. 2&0 en 235 m. 12.00 Operamuz. 13.30 Gram. 14.05 Ka- rr.ermuz. 16.40 Gevar. muz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelcone. 18.30 Gram. 19.01 Ameri kaanse ultz. 20.00 Ork. conc. 22.25 Zang. 22.45 Nws. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Fran se les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Ultwisse- lingsconc. 16.45 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.10 Kinderliederen. 17.15 V. d kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.40 GTam. 19.50 Pol. caus. 20.00 Jazzmuz. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Verz. progr. 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio universiteit. 22.30 Experimentele muz. 22.55—23.00 Nws 484 m. 12.00 Gram. 12.30 Chansons. 13.00 Nws. 14.15 Gram. 14.30 Grote musici. 15.30 en 16.05 Gram. 16.20 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Zang en pla no. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Orgelcone. 22.35 Gram. 22.55 Nws. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal)Toneelavond Selskip Fryslan. 8 uur nam. Rehoboth; Najaarszendlngsweek. Spr. ds. Joh. Slerat. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Chr. Bond van Plattelandsvrouwen en Boerinnen. 7.45 uur nam. „Lltterls Sa- verschljnin- •ïrg: crum". „Verdwijningen gen". 8 uur nam. Zomerzorg; Contactavond Vespa-club Lelden 8.15 uur nam. Doopsgez. Kerk: I Oossanen. ..Kan een by bel geloven?" 8 uur nam. Gulden Vlies: Lezing en demonstratie Cosmetica. 8 uur nam. DONDERDAG Rehoboth: Ledemverg. Veron. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sa crum". „Verdwyningen en verschijnin gen". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Resldentle-ork. o.l.v. W. van Otterloo. Solist W. Prim rose. 8 uur nam. Ryksmuseum van Volkenkunde: Excur sie Ned. Ver. van Huisvrouwen 2.30 uur nam. Gerecht 10: Voorllchtlngsbyeenkomst Werkgroepen Anonieme Alkohollsten. 8 u. nam. VRIJDAG Rehoboth; Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. ds. A. G Barkey Wolf. 8 uur nam. Prediker; Zang- en toneelavond .Mar griet". 7.30 uur nam. Gulden Vlies: Contactavono Cle Kin derbescherming. Spr. mr. J. Zwanenburg over de ondertoezichtstelling ln de prak- tyk. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus modern toneel door Erik Vos. 8 uur nam. Wilkgebouw LevendaalJaarverg. A.R WiJkklesver. 8 uur nam. Clubhuis „MaredJJk": Bazaar ten bate van speelmateriaal, 211 uur nam. Rapenburg 6Oprichtingsvergadering Liberale Studentenver. Spr. prof. rnr. P. J. Oud: „De student ln de politiek". 7i uur nam. Breestraat 19: Tentoonstelling Jan Wes- sendorp en Kees Buurman. Werkd. 7lOj uur nam. (tot 22 november). Leiderdorp Dorpshuis Film avond Ouden van Dagen 7 3o uur nam Leiderdorp: Zaal Ger. Kerk. Arjos. Spr. P. Huisman en. G. Dompeling. Ond.' „Bedrijft de A.R. nog evangelische poli tiek". 8 uur nam. Fronz Léhar-herdenking Tien jaar geleden overleed Frana Léhar. de beroemde componist, die zo vele voortreffelijke, charmante operet tes aan het operetterepertoire heeft toegevoegd. De VARA zal deze Hon gaarse componist, wiens werken mede zulk een grote bekendheid kregen, door dat vele ervan door Richard Tauber werden gezongen, herdenken in een uitzending op woensdagavond 19 novem ber. De sopranen Gerry de Groot en Christine Spierenburg en de tenoren Bert Robbe en Peter Walter zullen dan, tezamen met het Radiokoor en het Promenade-orkest, fragmenten uit operettes van Léhar ten gehore bren gen. onder leiding van Benedict Silber- man. Men hoort, na de ouverture Das Land des Lachelns, liederen uit Friede- rike. Eva. Paganini, Zigeunerliebe, Der Zarewitch, Der Graf von Luxemburg, Giuditta en Die lustige Witwe. Alle inlichtingen worden U toegezonden na inzend, van deze adv. als drukwerk aan Ver. v. Crematie AVVL, Plantage Middenlaan 58, Amsterdam-C. ZATERDAG Clubhuis „Maredyk": Bazaar ten bate van speelmateriaal211 uur nam. Halte Posthof HTM: Excursie Kon. Ned. N atuurhisterlsohe Ver. naar Voor linden. 1.56 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Het Nieuwe Toneel speelt „Wie wint de pot?" 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltterls Sa crum". „Verdwijningen en verschijningen". 8 uur nam. Breestraat 19Evangelisatiebij eenkomst Christengem. „Eoclesla". 8 uur nam. MAANDAG Rapenburg 61. K. en O.-cursus over de islam door prof. dT. G. W. J. Drewee. 8 uur nam. Rapenburg 6: K. en O.-cursus moderne woninginrichting door mej. M. C. Veraart. 8 u<ur nam. T Branidsmalaan 174: Volle Evang. Kerüc. Spr. B. W. J. Robert. 7i uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Forum- Volksondeuwys: Waarheen na het Lager Onderwys. 8 uur nam. Leldsche Volkshuis: Openbare bespre king: Wat is de vTede ons waard? Ge spreksleiders prof. dr. A. J. Rasker en prof. mr. W. H. Nagel. 8 uur nam. Warmond. De Stad Rome: Jaarver gadering IJteolrub. 8 uur nam. DINSDAG De Harmonie: Ledemverg. Expogé. Spr. mr. J. C. Woudstra over Zuid-Afnika. 8 uur nam. Petrus Kerk (K. Onneslaan)Lezing pater Sluys over Lourdes. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Chr. Reis ver. over Joego-Slavië. 8 uur nam. Laboratorium Zoölogie (Sterrenwacht- laan) Ledemverg. Kon. Ned. Natuurhis torische Ver. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert Münchener KammerorChester. 2\ uur nam. Stadszaal (grote zaal)M5J voor Toon kunst Münchener Kammerorohester. 8 uur nam. Warmond. Chr. KleuterschoolLe denvergadering kleuterschool. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Fanfare". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: "The brave One". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Jacht op een schaduw". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jerry rnaakt weer herrie". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: "Jailhouse Rock". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: "Les Girls 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw" (Werkd 25 uur nam.; tot en met 15 november) Breestraat 19Tentoonstelling Keee Buurman en Jan Wessendorp. Werkd. 7 10J uur nam. (tot 22 november). Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aeimula Naturae". Werkd. 10 uur voorm.4 uur nam.; zond. 14 uur nam. (t/m 8 de cember). De avond- en nachtdienst der apothe ken te Lelden wordt waargenomen door: Apotheek Van Drlesum, Mare 110. tel. 20406 en te Oegstgeest door: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274 Bij geen gehoor by (Jw hulsarts of specialist, bel op dnkterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). •d P-9 tt s •St- En Helsinki geh. bew. zw 4 6 10 Stockholm regen ono 1 5 0.4 Oslo regenbui z 2 4 3 Kopenhagen geh. bew. wzw 2 4 0 Aberdeen onbewolkt wzw 2 2 2 Londen regen zzo 2 6 0.1 Amsterdam mist z 4 2 0.3 Brussel mist windstil 0 0 Luxemburg mist nno 2 2 0.3 Parys mist windstil -0 0 Bordeaux mist windstil 1 0 Grenoble geh. bew. nw 8 6 0 Nice regen n 4 10 2 Berlijn geh. bew. n 2 6 0 Frankfort geh. bew. ono 1 1 0 München regen wnw 2 4 3 Zürich motregen ono 3 5 2 Geneve regen no 8 6 3 Looarno regen ozo 2 8 23 Wenen gen. bew. zo 5 10 0.1 Tnnsbruf regen windstil 3 13 Rome egen windstil 13 63 Alaccio zwaar bew. ono 2 8 11 Madrid onbewolkt windstil 0 0 Mallorca half bew. windstil 7 6 Algiers weerlicht nw 8 12 34

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2