Alstublieft jongeheer, Lezers schrijven Kerkelijk Leven SÏÏC Technisch bureau H. DE NIE net meisje Dagbladreclame is niet te vervangen! mmm.,, en kerngezond! WOENSDAG 12 NOVEMBER 1958 Talrijke arrestaties in geheel Argentinië Officieel is te Buenos Aires meege deeld. dat de staat van beleg, die voor het gehele grondgebied van Argenti nië is afgekondigd en tot doel heeft een einde te maken aan de staking van de arbeiders in de oliebedrijven in de provincie Mendoza en de vak- bondsstrijd tegen de regering door Peronistische en communistische ar beidersleiders, dertig dagen zal duren. Door de staat van beleg heeft de regering bevoegdheid gekregen arresta ties te laten verrichten zonder gerech telijk bevel. Van deze mogelijkheid werd op grote schaal gebruik gemaakt. Gistermiddag waren in Buenos Aires, La Plata, Rosario en Mercedes reeds hon derden aanhangers van Peron, commu nisten en nationalisten gearresteerd. Minister-president Frondizi had zon dag in een rede voor radio en televisie de stakers in de oliebedrijven reeds er voor gewaarschuwd, dat hij de streng ste maatregelen zou treffen tegen per sonen, die zijn pogingen om de Argen tijnse olieprodukten zodanig te verho gen. dat geen invoer meer nodig zal zijn. zouden saboteren. Immers, de Ver enigde Staten hebben duidelijk latet weten, dat Argentinië niet op buiten landse investeringen behoeft te reke nen als niet straf bezuinigd wordt e». de overheid niet tegen de groeiende eisen van de vakbonden ingaat. Om de zaak nu nog meer op de spits te drijven hebben de communistische en Peronistische vakbonden de rege ring een ultimatum gesteld om bin nen een week een aanzienlijke loons verhoging af te kondigen. Anders zou men op 21 en 22 november staken. Volgens waarnemers daarentegen is de krachtige houding, die de regering- Frondizi nu tegen de Peronisten aan neemt een gevolg van de druk van het leger. President Frondizi zou hebben moeten kiezen tussen steun van het leger of een compromis met Peronisten en communisten. Zijn huidige houdiag betekent dus een duidelijke zwenking naar rechts. Soekarno weer in Djakarta STEEDS HETZELFDE AAMBEELD President Soekamo van Indonesië is gisteren van zijn reis van 6500 km door oostelijk Indonesië in Djakarta terugge komen. Eerder op de dag had de president op Lombok de Indonesische bevolking aan gespoord weerbaar te zijn. „Indien wij met de imperalisten willen praten is de enige taal die zij verstaan kracht. Wij moeten onze krachten verzamelen en onze macht opbouwen van Sabang tot Merauke. Indonesië zal stellig Nieuw- Guinea terugkrijgen", aldus Soekarno. Geen politieke redenen, zegt mr. Schiirmann De Sovjet-Unie heeft negatief geant woord op het Nederlandse verzoek in de economische en financiële commissie der Ver. Naties om uitbreiding van de Economische en Sociale Raad niet tegen te houden door elke wijziging van het VN-Handvest onmogelijk te maken zo lang communistisch-China niet tot de volkerenorganisatie is toegetreden. De Sovjetrussische afgevaardigde in de commissie, Arkadef, verklaarde gis teren, dat Nederland,, Amerika en Engeland die in de economische en financiële commissie hebben voorge steld de Economische en Sociale Raad uit te breiden teneinde een betere geo grafische verdeling der zetels mogelijk te maken proberen politieke munt te slaan door zich voor te doen als voor vechters van de rechten der kleine landen. De Nederlandse afgevaardigde in de commissie, mr. C. W. A. Schiirmann, verklaarde dat Nederland geen ander motief heeft dan verbetering van de functionering van de Economische en Sociale Raad. Wij vragen de commissie haar mening te geven over een moge lijke uitbreiding van de raad om econo mische en sociale, en niet om politieke redenen. Dit behoort tot de bevoegd heden van de commissie, meende mr. Schiirmann. De Rus Arkadef zei verbaasd te zyn over de manier waarop hier het hand vest werd geïnterpreteerd. Door uitbrei ding van het ledental van de Econo mische en Sociale Raad voor te stellen wordt herziening van het Handvest (een voorwaarde hiervoor) geopperd. De commissie heeft volgens Arkadef niet het recht om dergelijke kwesties te be spreken. De Amerikaan Phillips wees erop, dat 16 van de 18 landen van de Economische en Sociale Raad voorstander zijn van uitbreiding van het aantal leden, en niet alleen Amerika, Engeland en Ne derland. De Groentijd In alle Universiteitssteden is de groen tijd reeds geruime tyd voorbij, zodat thans het geschikte ogenblik is aange broken daaraan enige woorden te wij den. Stel eens, dat men op jeugdige leef tijd naar een andere gemeente gaat verhuizen. Men meldt zich aan als lid van verschillende verenigingen. Men wordt overal beleefd en voorkomend ontvangen. Daar stelt men er prijs op er wederom een lid bij te krijgen. Men wenst lid te worden van een stu dentencorps en meldt zich aan. Dan is men verplicht enige weken groen te lo pen. Ik herinner mij nog goed de dag, dat ik nu 55 jaar geleden in 1903 Leiden kwam binnenvallen om mij als groen aan het Leids Studenten Corps te pre senteren. Ik had onder de studenten nogal wat kennissen en moet zeggen, dat ik een vrij draaglijk, hoewel vermoeien de groentijd heb doorgemaakt, maar verreweg de meeste groenen viel zulks niet ten deel. Drinkdwang, mishandeling, belediging, grote flauwiteiten en ik weet niet wat al meer, vielen vele der aangekomen kaal geschoren groenen, zoals was voor geschreven, in afgedragen kostuums en frontjes met zwarte strikjes ten deel in deze gehele ontvangst en zo is het thans overal nog. Wat een schrille tegenstel ling met die waarmede de burgermaat schappij U verwelkomt. Daar presen teert men zich zo netjes mogelijk ge kleed om een behoorlijke indruk te ma ken, in de studentenmaatschappij is men gedwongen zo onaantrekkelijk mo gelijk te verschijnen. En wie nemen voor het grootste deel aan de ontgroening deel, die het tegen deel van enige opvoedkundige waarde bezit?' Dit zijn voornamelijk de jeugdigste studenten, die hun eertijds beleefde ont- groenmethoden nu op de aangekomenen toepassen. Het spreekt vanzelf, dat in- plaats van vriendschap tussen de groe nen en de ruwste ontgroeners in de toe komst tegenover deze laatste rancune en vijandschap zal heersen. Ook dit jaar hebben zich volgens de courantenberichten in verschillende Universiteitssteden weer excessen voor gedaan van ernstige aard en ook is het algemeen bekend, dat in die steden de groentijd allerminst enige sympathie verwekt bij de burgerij en de politie, wier houding diamentraal is. De groentijd is een anachronisme, omdat deze niet meer past in de tegen woordige maatschappij, waarin ook spe ciaal na de tweede wereldoorlog de toe standen en opvattingen zozeer veran derd zijn. Zou men een enquête instellen bij de ouders, wier kinderen voor het eerst een Universiteit gaan bezoeken en hun oor deel vragen of zij al dan niet voor de groentijd geporteerd waren, dan zou hun oordeel ongetwyfeld ontkennend zijn. De groentijd behoort dan ook zo spoe dig mogelijk afgeschaft te worden. Ik merk nog op, dat er naast de studenten corpsen in Universiteitssteden vereni gingen bestaan waar geen groenlopen verlangd wordt en deze hebben blijkbaar meer begrip dan studentencorpsen wat een aanstaand lid toekomt. Om het bestaan van de groentijd te verdedigen, wordt weer met het woord „mos" geschermd, maar zo dikwijls wordt in de gehele wereld aan „ge woonte" nog veel te veel invloed toege kend en moesten verouderde toestan den, opvattingen en plichtplegingen al lang afgeschaft zijn of door andere meer in overeenstemming met de tegen woordige zienswijze vervangen. Het verstandigste is, dat wanneer nieuwelingen zich aanmelden deze ter stond als corpsleden worden opgenomen en dus niet na enige weken groengelo- pen te hebben als zodanig moeten ge- inaugureerd worden. Voordat de colleges beginnen moeten zij zoveel mogelijk contact met elkaar en de corpsleden onderhouden en zich van Universiteits- en Stedelijke beziens waardigheden op de hoogte stellen. Het verdient aanbeveling, dat zulks ge schiedt met hulp en onder toezicht van daarvoor geschikte oudere corpsleden, die al het mogelijke doen om hen van de hoofdzaken van het Universiteits- en corpsleven in te lichten. Naar myn overtuiging kan, moet en zal de groentijd verdwijnen. Steeds luider galmt de doodsklok, maar nog niet luid genoeg. Moge dan ook op grond van het bo venstaande het College van Curatoren, de Academische Senaat en het bestuur van het Studentencorps in iedere Uni versiteitsstad in onderling vriendschap pelijk overleg geraken tot die maatrege len, welke tot gevolg hebben een alge hele afschaffing van de groentijd. Mr. D. G. Kortenbout van der Sluys Nunspeet. Naschrift van de Redactie Wy kunnen de geachte inzender de stellige verzekering geven, dat het karakter van de groentijd sedert 1903 en in het bij zonder na de tweede wereldoorlog dras tische veranderingen heeft ondergaan. Dat zich - overigens niet in Leiden! - dit jaar toch enkele excessen hebben voorgedaan, houdt geen veroordeling in van het instituut van de groentijd als zodanig. Men moge verschillen in inzicht ten aanzien van de „vorm waarin", de wen selijkheid dat een zeker overgangssta dium voor de nieuwaangekomen studen ten gehandhaafd blijft, wordt in aca demische kringen toch wel algemeen er kend. Prinses Marijke steunt „Blauwe Vogel"-aetie Prinses Maryke verkocht gistermiddag aan haar klasgenoten van de zesde klasse van de nieuwe Baarnse school werkbladen voor de Blauwe Vogels- steunactie van het Nederlandse Pad- vindsters Gilde. Op deze manier wordt geld ingezameld voor de gehandicapte padvindsters, „De Blauwe Vogels". Op de werkbladen, die in de komende weken door de padvindsters zullen wor den verkocht, staan voorbeelden voor het vervaardigen van kerstversieringen naar een ontwerp van mejuffrouw Hil Bottema. Prinses Marijke, zelf padvindster, heeft hiermede het startsein gegeven voor deze actie door aan haar schoolvriendinnen de eerste Werkbladen te verkopen. NED. HERT. KERK Ber,oepen te Oudega (Wijmibr.) (toez.) P. L. M. Sterrenburg te Broek op Langen- dij'k, te Rijden IH. Roelofsen te Zeist. Be dankt voor Nieuw-Lekkerland (wijk Dorp) P. de Jonig te Kootwijk. Benoemd tot hulp prediker te Utreoht-noord (wijkgemeente VliPij'lsweert) dr. J. M. Hasselaar, laat stelijk predikant te Djakarta, thans woon achtig te Driebergen. GEREF. KERKEN Beroepen te Rijswijk (Z-H) (3de pred.- pl.) en te Utrecht-oost (vac. H. W. H. van Andel) P. Heinen te Noordwijk-Binnen; te Houwerzijl L. Buitenhuls. kand. te Arn hem; te Holwerd (Fr.) J. H. Nawijn kand. te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Newmarket (Ontario. Canada) (Chr. Ref. Church) D. N. Habermehl te Wormer. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Opperdoes G. J. Buys te Pa- pendrecht en A. Rebel te Emmeloord <N. ÖJ?.); te Urk H. van Leeuwen te Arnhem en, J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen. In een industriestad in dc Oekraine heeft men deze nieuwe rupsvoer- tuigen gebouwdbestemd voor de Russische Zuidpoolexpeditie. Ze kunnen zonder aanvulling van voor- taden meer dan zesduizend kilo meter over sneeuw en ijs afleggen. Uit deze nieuwe uitrusting van de Russische expeditie blykt wel, dat de Russen voorlopig niet van plan zijn dit gebied, waar zij gasten wa ren voor de duur van het Interna tionaal Geofysisch Jaar, te verlaten. Bedankt voor Deventer T. Brlenen te Mussel. EVANG. BROEDERGEMEENTE Beroepen te Zeist H. Blntz, hulppredi ker te Bazel Zwitserland GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor MlddeQharnle Ohr. van Dam te Rotterdam-zuid. Grieks priester op Cyprus bleek politiek propagandist Onder een kippenren bij de woning van een Grieks priester op Cyprus heb ben Engelse soldaten gisteren een grote hoeveelheid propagandamateriaal, wa pens en munitie aangetroffen. Te Lar- naca is een bomaanslag gepleegd op de woning van een Brit het huis werd beschadigd, persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Elders op Cyprus werd een 55-iarige Grieks-Cyprioot tijdens een huwelijks plechtigheid neergeschoten. Bij een aan slag op een auto waarin enkele Turkse Cyprioten reden, zijn twee van hen ge dood, een derde werd ernstig gewond. Wasmachines Vloerwrijvers Scheerapparaten NIEUWE RIJN 57 bij de Hooigracht - TEL. 21155 AERDENHOUT Gevraagd per 1 dec. in klein gezin voor dag en nacht, goed kun nende koken, leeftijd 2540 jaar, hulp voor ruw werk aanw. Prima referenties. Brieven: Burg. de Texlaan 19, Aerdenhout. 1LEIDSCHES FAUTOBOXEN 'GAPAGE! v.OLDENBARHEVELTSTR. 37 LEIDEN, tel, IC 1710 - 21583 j Mevr. DE SNOO, Warmonder- weg 28, Oegstgeest, vraagt we gens huwelijk der tegenw. te gen 1 dec. een flinke WERKSTER, voor ma., di., dond. en vrijd.- morgen. Als U meer wilt weten over dagblad reclame, geef ons dan even een berichtje of telefoontje (no. 25041) Onze vertegenwoordiger komt U gaarne zonder enige verplichting volledig inlichten BIEDT ZICH AAN: le kapster Brieven onder nummer 6036a aan het bureau van dit blad. Gebr. Paes Breestraat 58 naast Stadsgehoorzaal veritoop verhuur Bij vonnis der Arrondisse- ments-Rechtbank te 's-Gra- venhage 4e Kamer d.d. 3 no vember 1958, is DIRK BOOGERT, zonder beroep, wonende te Noordwijk, onder curatele gesteld. Mr. L. SPREY, Turfmarkt 8, Leiden. je groeit ervan en 't smaakt naar meer! Tast toe, beste vriend, en steek je tevredenheid niet onder stoelen of banken. Dat smaakt, hè, zo'n boterhammetje? Ja... jij weet er weg mee en dat is je aan te zien. Zo'n gezel lige smuller is een gezond groeiend mannetje! Blue Band zet zijn beste beentje voor om je te helpen bij het groter worden. Vandaar die lekkere smaak, vandaar nu Caroteen! i Door CcüurféêJt méér vitamine-zekerheid! Meer dan ooit helpt Blue Band in de dagelijkse vitamine behoefte voorzien. Al jaren geeft Blue Band U vitamine A en vitamine D. Dat betekent weerstand en energie, maar ook een sterk beendergestel en een gezond gebit. Nu is Blue Band nog verrijkt met CAROTEEN (provitamine A), dat een waardevolle bijdrage levert tot de gezonde groei van Uw kind. BLUE BAND Hoe lang, hoe zwaar moeten Uw kinderen zijn? Hoeveel vitamine A en caroteen hebben ze dagelijks nodig? jongens lengte gewicht viiamine A caroleen 6 jaar 108 cm 21 Z3 kg 680 I.E. 1000 pg 6 jaar 114 cm 23 ya Vg 890 I.E. 1100 yg 7 jaar 116 cm 25/4 kg 1155 I.E. 1225 8 jaar 121 cm 27'/4kg 1265 I.E. 1375 ,jg In volgende advertenties vindt U weer cijfers voor andere leeftijden. Deze cijfers blijven na tuurlijk altijd een gemiddelde.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11