Hooft/W- ZELFBEHOUD Verwachting in Rome BINNENKORT CONSISTORIE? Met een enkel woord Babyderm.zeep Agenda ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 Vermoedelijk kardinaalshoed naar Utrecht IN Genève trachten thans Oost en West elkaar te vinden in een poging om de proeven met kernwapens stop te zetten, naar het zich overigens tot heden laat aanzien met weinig resultaat. Zo als men weet is het voornaamste ver schil tussen het Amerikaans-Britse standpunt aan de ene kant en het Rus sische aan de andere hierin gelegen, dat Moskou onmiddellijke beëindiging van die proeven voorstaat en dan nog wel voor altijd, terwijl het Westen, zeer terecht, voorzichtig aan wil doen en met een periode van een jaar wil beginnen. Als de controle op de naleving gedu rende dat tijdvak bevredigende resul taten afwerpt, willen de Amerikanen en Britten er telkens een jaar aan vast knopen. Zeer terecht, schreven we, want het Westen bedankt er feestelijk voor in een Russische fuik te zwemmen. Het is immers gelet op de uitvoering van vroegere overeenkomsten door de com munisten allerminst ondenkbaar, dat een akkoord - voor - dadelijk - en-voor- eeuwig achteraf door het Kremlin op allerlei wijze wordt gesaboteerd. In dat geval zouden Washington en Londen op zeker ogenblik tot de gevolgtrekking moeten komen, dat het handhaven van de gemaakte afspraak niet langer mo gelijk is. En dan HET ZOU NIET de eerste keer zijn, dat Moskou een lawine van propa gandistische verontwaardiging zou loslaten om het Westen tegenover de rest van de wereld te brandmerken als de misdadige verbreker van plechtige geloften, waarbij het welzijn van het ge hele mensdom op het spel staat. En nu kan men wel zeggen, dat de bevolking van de vrije landen een dergelijke tak- tiek wel zou doorzien, maar men ver- gete niet, dat er ook nog honderden miljoenen onontwikkelden zijn, die zich de grofste leugens, mits met grote na druk voorgedragen, maar al te grif op de mouw laten spelden. Zij zouden deze Russische propagandatruc niet doorzien en ervan overtuigd geraken, dat de nette Russen door het verraderlijke Westen op schandalige wijze op het edele, van idea lisme bonzende hart getrapt waren Ziehier een alleszins begrijpelijke en volkomen verantwoorde reden, waarom de Amerikanen en Britten bijzonder be hoedzaam te werk gaan. zy wensen onder geen beding slachtoffers te worden van de slimme propaganda-makers in het rode Mekka, die de kunst om de andere party in de hoek te drukken en van allerlei lelijks te betichten, won derwel verstaan. HET IS JAMMER, dat het vrye deel der mensheid een dergelijke taktiek moet volgen, maar de wet van het zelfbehoud schrijft nu eenmaal niet an ders voor. Niettemin zyn er nog altyd lieden, die in goed vertrouwen een op het eerste gezicht aanlokkelijk voorstel zonder veel kritiek zouden willen aan vaarden, maar vergeten zich af te vra gen, wie dat voorstel dan wel doet. waarom het zó geformuleerd is, wat voor oogmerken de voorsteller er mee kan hebben en wat het resultaat kan zyn. Zeker, er zyn factoren, die de hoop wettigen, dat er langzaam, maar dan toch wel héél langzaam, een zekere mate van ontspanning over het Sovjet- russische ryk trekt. Men kan gerust aannemen, dat een figuur als de schrij ver Pasternak onder het regime van Stalin nooit of te nimmer voor de Nobelprijs in aanmerking zou zyn geko men, omdat hy, zodra uitgelekt zou zyn, dat het manuscript van zyn boek Dr. Zjiwago in het buitenland was terecht gekomen, met de eerste trein naar Si berië zou zyn vervoerd. En dan had hy nog dankbaar mogen zyn, dat men geen kortere metten met hem zou hebben gemaakt. Dit neemt niet weg, dat er in de hoofdlijn van de Sovjetrussische bui tenlandse politiek weinig of geen ver andering is gekomen, zodat het Westen zich te allen tyde tegen verrassingen dient te pantseren. ER IS INTUSSEN nog een andere factor, waarmee rekening dient te worden gehouden. Behalve kernwa pens zyn er immers ook conventionele wapens, dus die, welke bestonden toen de nucleaire nog niet waren ingevoerd. Welnu, op dat gebied hebben de Russen een belangrijk overwicht. Het Westen kan derhalve onmogelijk zyn sterkste defensietroef uit handen geven, omdat het bestaan van kernwapens de vrije wereld totnutoe ervoor bewaard heeft onder de voet te worden gelopen. Dit is dan ook de reden, dat Amerikanen en Britten deze ontwapeningsvraagstukken altyd in groter verband hebben gezien, niet zoals meermalen door het Krem lin is gesuggereerd om obstructie te voeren, maar enkel en alleen, omdat zij een voldoende garantie wensen tegen een verrassende overval, waarvan alge hele vernietiging van het bestaan-in- vrijheid het onvermijdelijk gevolg zou zijn. Het klinkt zo verleidelijk: ogen blikkelijke beëindiging van de kern proeven, vernietiging van de voorraden kernwapens en verbod van aanmaak, maar er bestaat ook nog zo iets als machtsevenwicht. En dat machtseven wicht is geen doel in zichzelf, maar niet anders dan een omschrijving in militaire termen van de noodzakelyk- heid het ons toebetrouwde pand der vrijheid ongerept te bewaren. I---N HOEVERRE men in Genève voort gang zal kunnen boeken, mode uiter aard nog worden afgewacht. De dag van gisteren (voor de berichtgeving zie men pagina 1) is in dit opzicht verre van gunstig geweest. De Russen willen evenveel proeven uitvoeren als Ameri kanen en Britten tezamen hebben ge daan sinds het Kremlin tot tijdelijke opschorting besloot. En van Westelijke zijde is bekendgemaakt, dat men zich niet gebonden acht aan het achterwege laten van proeven, nu de conferentie in Genève een aanvang heeft genomen en de Sovjet-Unie daarna nog twee proeven heeft laten nemen. In de afgelopen zomer verliep het vóór- overleg heel wat vlotter, maar dat werd dan ook gevoerd door wetenschappelijke deskundigen van beide zijden, die tot de conclusie kwamen, dat het inderdaad mogeiyk is een controle-systeem van tachtig waarnemingsposten te ontwer pen, dat voldoende waarborgen geeft. De tweede stap is echter veel moeilijker: de technische besprekingen moeten af gerond worden met een politiek akkoord en dat dit heel wat meer voeten in de aarde heeft, ligt voor de hand. De mannen van de wetenschap hadden een beperkte, duidelijk omschreven opdracht, de politici daarentegen moeten rekening houden met geheel andere factoren. Beide groepen denken immers in geheel andere categorieën. TOT VOLDOENING stemt het ove rigens, dat de Sovjet-Unie zich onlangs bereid verklaard heeft con troleposten op haar grondgebied toe te laten. Dit is een niet geringe stap voor waarts. Aanvankelijk scheen het alsof het Kremlin de .heilige" grond van Moedertje Rusland alleen voor party- of althans landgenoten wilde reserve ren. maar van dat afwyzende standpunt is het om welke reden dan ook teruggekomen. VermoedeUjk heeft de technische vooruitgang daarbij een zekere rol gespeeld. De communisten beginnen te beseffen, dat het niet zo heel een voudig is zich van de rest van de we reld af te zonderen. De „milde" beje- Van r.-k. zifde is gisteravond in Rome meegedeeld, dat Paus Joannes op het ogenblik bezig is met het op stellen van een lijst met namen van kandidaten voor de kardinaalshoed. Men verwacht dat de Paus deze namen binnenkort zal bekend maken en dat hii omstreeks Kerstmis een consistorie zal bijeenroepen, waarop dan nieuwe kardinalen benoemd zul len worden. Het College van Kardi nalen telt op het ogenblik 52 leden, byna 400 jaar geleden werd het maxi mumaantal van 70 vastgesteld. Volgens waarnemers is het vrywel zeker, dat de aartsbisschoppen van Westminster. Utrecht, Wenen, Milaan en Napels kardinaal zullen worden. Aan het hoofd van deze aartsbisdom men hebben nl. in het verleden reeds kardinalen gestaan. Andere kandidaten voor de kardi naalshoed zyn de nog te benoemen pa triarch van Venetië en de pro-staats secretaris by het Vaticaan. Men ver wacht voorts dat de Paus een of twee Amerikaanse bisschoppen tot kardinaal zal verheffen. Zoals bekend is hebben de Verenigde Staten in de afgelopen vyf maanden twee kardinalen verloren. Beiden stierven in Rome. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink is een geboren Gelders man. Hy werd in 1900 geboren te Nykerk en deed de lagere studie aan het toenmalige klein-seminarie van het aarts-diocese Utrecht te Culemborg en zyn theologische studies in het groot seminarie te Driebergen-Rijsenburg. Daarna studeerde hij te Rome en Jeru zalem. In 1930 promoveerde hy voor de bybelcommissie te Rome op het proef schrift ..De opvattingen der Israëlieten Conservatieven verliezen terrein in Engeland (Van onze correspondent te Londen) Hoewel het voorbarig is een algemene politieke gevolgtrekking te verbinden aan het resultaat van de tussentijdse Lagerhuis verkiezingen in de kiesdis tricten Morecambe en Chichester, was dit allerminst bemoedigend voor de regering. In beide districten is welis waar de conservatieve meerderheid zo vast als een huls, zodat er geen gevaar bestond voor zetelverlies, doch in Morecambe steeg het aantal Labour- stemmen met 5.89 pet., terwyi in Chichester het conservatieve aandeel in het stemmental met 0.11 pet. steeg. De verwachting is thans, dat de rege ring zich nog wel tweemaal zal beden ken alvorens overhaast algemene ver kiezingen te houden, zoals verwacht werd. Hoewel een politiek opinie-onderzoek heeft aangetoond, dat de Conservatie ven nog altyd een belangryke voor sprong op Labour bezitten, hebben de meeste tussentydse verkiezingen in de afgelopen twee jaar voor hen slechts teleurstellende uitslagen opgeleverd. In Morecambe oefende de daar heersende werkloosheid, welke meer dan het ge middelde bedraagt, ongetwijfeld invloed uit op het verkiezingsresultaat. Sikkens in Skandinavië De Sikkens Groep is in overeen stemming met plannen voor de toe komstige Vrijhandelszone mede-eige naar geworden van een bekende verf- fabriek in Zweden, n.l. Condorverken A.B. te Göteborg. Het is de bedoeling dit bedrijf op grond van de technische kennis en overeenkomstig de economische politiek van de Sikkens Groep te ontwikkelen als een centrum voor fabricage en dis tributie van lakken en verven voor industriële en huisschilders-doeleinden in de Scandinavische landen. en Babyloniërs over het leven na de dood". Hoewel een typische weten schapsman, wijdde dr. Alfrink zich na zijn terugkeer in ons land ook aan de praktische zielszorg. Gedurende de ja ren 1930'33 was hij kapelaan te Maarssen. Daarna is hy vele jaren hoogleraar in de theologie geweest aan het groot-seminarie Driebergen Rijsenburg. In 1945 volgde zyn benoe ming tot hoogleraar in de godgeleerd heid aan de r.-k. universiteit te Nijme gen. Hij had o.m. een leeropdracht Hebreeuws en Oude Testament. Toen Johannes kardinaal De Jong ziek werd en zyn gezondheidstoestand steeds meer achteruitging, volgde de benoeming van prof. Alfrink tot co-adjutor en na het overlijden van kardinaal De Jong werd hy aartsbisschop van Utrecht. Het quiz - schandaal in Verenigde Staten Producer gearresteerd Districtsprocureur Frank Hogan heeft gisteren de arrestatie bekend gemaakt van Albert Freedman, producer van de t.v.-quiz „21", op twee aanklachten van meineed. In een door een „grand jury" uitge vaardigde akte van beschuldiging wordt gesteld dat Freedman bewust loog toen hjj voor de grand jury verscheen om te antwoorden op de vraag of hy aan 21 deelnemers al dan niet vragen en ant woorden ter beschikking heeft gesteld, voor zy in de quiz optraden. Hogan zeide dat de „grand jury" Freedman er in feite van beschuldigt vragen en antwoorden vooraf onthuld te hebben aan deelnemers. De beklaagde was producer van de quiz ,.21" van november 1956, tot deze quiz vorige maand beëindigd werd. Een deel van zijn taak, vertelde Hogan, was te praten met gegadigden voor de quiz en leiding te geven aan de voorbereiding van de vragen. Reeds zeven weken on derzoekt de „grand jury" of ontoelaat bare handelingen hebben plaats gehad met betrekking tot zekere quiz-program ma's. Freedman moest op 2 oktober voor de „grand jury" verschijnen. Hij werd onder ede verhoord. Hij ontkende dat hij vragen had onthuld die later in de quiz gesteld werden, of antwoorden had onthuld op vragen die in de quiz ge bruikt werden. Als Freedman schuldig wordt bevonden kan hem maximaal een straf worden gegeven van 10 jaar de tentie en 10.000 dollar boete. NAAR HET ZENDINGSVELD. Ds. M. Geleynse, missionair predi kant van de Chr.-Geref. Kerken op Celebes heeft weer een visum verkre gen en zal 21 november weer naar Ma kassar vertrekken. Ds. Geleynse is de enige missionaire predikant, die de Chr. Geref. Kerken thans nog hebben. Hij is reeds 65 jaar en arbeidt sedert 1930 in dienst van de zending onder de Toradja's. Advertentie HOLS SPOEDBLIK maaltijd kant en klaar voor hond en kat. Verkrijgbaar in alle speciaalzaken! BINNENLAND Gisteravond laat, met een vertraging van ongeveer twee uur, kwam op Schiphol do KLM-Viscount aan, die ter gelegenheid van de opening van de nieuwe lijn van de maatschappij naar Tripoli, een groot gezel schap gasten uit Lible naar Nederland bracht, onder wie de minister van Finan cien Ismail Bellamln. Ter gelegenheid van het 40-jarlg Ju bileum van de Puttense Pluimveevereni ging zal op 18 november in de eierhal van Putten een pluimveetentoonstelling ge houden worden. Prinses V/ilhelmina heeft een. door haarzelf vervaardigd, schlldery als prijs beschikbaar gesteld. Het m.s. „Slbajak" met 666 passagiers uit Nieuw-Zeeland. Australië en Indbnesie op weg naar Rotterdam, wordt daar niet zoals aanvankelijk werd bericht, op dins dag a.s. verwacht, maar op woensdag om 12 uur aan de Lloydkade te Rotterdam. Het schip heeft nl. het konvooi door het Suezkanaal gemist en daar er tegenwoor dig maar eenmaal per 24 uur een konvooi dft kanaal mag passeren, betekent dat een verlies van een etmaal. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft gistermiddag in het Bouwcentrum te Rotterdam de ten toonstelling „Europoort een schakel" ge opend. Men wil met deze expositie een In druk geven van de vraagstukken die met dit plan. waarvan de uitvoering op 13 sep tember J.I. een aanvang nam, samenhan gen en wel tegen de achtergrond van be volkingstoeneming. werkgelegenheid en welvaartsvergroting. Donderdag a.s. wordt in de Dieren tuin te 's-Gravenhage de „Landbouw- onderwijsdag 1958" gehouden De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning, dr. A. Vondeling, zal deze bijeen komst officieel openen. Op 11 november zullen in Utrecht zo wel het nieuwe instituut voor Italiaanse taal- en letterkunde als het filosofisch in stituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht geopend worden. Het bestuur van de Joodse Invalide deelt mede, dat de heer J. Lobatto, sedert 8 Jaren administrateur, thans is benoemd tot directeur van de vereniging BUITENLAND In Nicosia op Cyprus is gisteren een Britse bankbediende door verzetslieden doodgeschoten. gening van Pasternak heeft een soort parallel op het terrein van de interna tionale samenwerking bij de ontwape ningsvraagstukken, al maakt één zwa luw nog geen lente. Men late zich door het huidige krakeel in Genève niet al te zeer van de wijs brengen. Een con ferentie Oost-West over de zo belang- lyke problemen gaat vanzelfsprekend ge paard rne't een spelletje „tawarren": geen van beide partijen begint met het „ach terste van de tong" te laten zien. Zon der zich in ongemotiveerd optimisme te verliezen is er dus voorshands geen reden elke verwachting te laten varen. Zo als Seneca reeds zei: „Wanhoop niet zonder hoop"! De V.S. zijn van plan beperkte hoe veelheden lichte infanteriewapens aan Tunesië te verkopen ter versterking van de strijdkrachten aldus melden functio narissen in Washington. ZIJ verklaarden dat Frankrijk met de levering heeft inge stemd. Tevoren had dit land zich verzet tegen een dergelijke verkoop omdat het vreesde dat de wapens in handen zouden komen van Algerijnse opstandelingen. Pre sident Bourgulba van Tunesië had met klem om de wapens verzocht en de V.S. verzekerd, dat zij niet in andere handen zullen vallen. De V.S. zullen geweren, ma chinegeweren. revolvers en munitie leve ren. t— BIJ processen te Parijs. Metz, Rijssel en Rouaan zijn gisteren twee Algerijnen ter dood veroordeeld, terwijl er vier le venslang kregen. De aanklachten varleer den van moord tot acties tegen de bui tenlandse veiligheid van de staat. Een rechtbank in de Franse hoofdstad veroor deelde een Algeryn tot dertien maanden gevangenisstraf, omdat deze, in gevangen schap als gevangeniskapper, een scheermes over de keel van een medegevangene had gehaald, waardoor het slachtoffer ernstig werd gewond. Molotof, Sovjetrussisch ambassadeur in Mongolië, heeft in Oelan Bator, de hoofdstad aldaar, het woord gevoerd op een byeenkomst ter herdenking van de ok toberrevolutie. Enige tyd geleden was er sprake van bevreemding over het feit, dat men Molotof. voorheen Sovjetrussisch mi nister van Buitenlandse Zaken, lange tyd niet in Mongolië had gezien. De officiële communistische pers van Joego-Slavie heeft vrijdagavond met kracht geprotesteerd tegen de „giftige" en „lasterlijke" aanvallen op Joego-Slavie. De Joegoslavische bladen beschuldigen de communistische autoriteiten van Oost- Duitsland, Bulgarije, Communistisch- China en Albanië ervan, dat zij de feeste lijkheden ter herdenking van het feit, dat de Russische revolutie 41 jaar geleden uit brak. hebben misbruikt voor heftige aan vallen op de regering-Tito. Elf politiemannen van een voorstad van Toronto (Canada) zijn aangehouden op beschuldiging van diefstal en heling van goederen ter waarde van tienduizend gulden. Frankrijk is van plan zijn eerste atoomonderzeeër uit te rusten met een Amerikaanse reactor met Amerikaans ver rijkt uranium als brandstof, aldus is giste ren in Parijs vernomen. De Fransen heb ben hiertoe besloten nadat zij tegenslag hadden ondervonden bij hun pogingen een reactor te bouwen, die natuurlijk uranium als brandstof gebruikt. De romp van de duikboot is te Cherbourg in aanbouw Het voornemen van Oostenrijk om het onderwys in de Sloweense taal niet langer verplicht te stellen ln de grenspro vincie Karinthlë, zal de oplossing van de meningsverschillen tussen Oostenrijk en Joego-Slavie niet vergemakkelijken, heeft een Joegoslavische regeringswoordvoerder verklaard. Joego-Slavië betreurt het. zei hy, dat Oostenrijk negatief heeft gerea geerd op de Joegoslavische protestnota over het schoolprobleem. Joego-Slavië stelt dat beëindiging van het onderwijs in het Sloweens de rechten van de Joegoslavische minderheid ln Oostenrijk in gevaar brengt. Oostenryk heeft geantwoord, dat dit een zuiver Interne aangelegenheid is. Er is geen Aspirin zonder BAYERKRUIS VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 in. KRO: 14.00 Voor de Jeugd. 14.10 Metro- pole ork„ klein koor en solist. 14.45 Kron. van letteren en kunsten. 16 20 Gram. 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaanse zang. 16.20 V. d. Jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Amateursprogr. 17.40 Gram. 18.00 Jour nalistiek weekoverz. 18.10 Strykork. 18.30 Caus. 18.35 Gram. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Radio Philhnrm. ork. 20.30 Ja. met my, schets. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Pol. caus. 22.05 Lichte muz. 22.35 WIJ lulden de zon dag ln. Aansluitend; Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. Jj/imni Tere huid? Hilversum II, 298 m. VARA: 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Harmo- nie-ork. 15.05 Van de wieg tot het graf. caus. 15.20 Kunstmaandork koor en sol. 16.15 Boekbespr. 16.35 Kinderkoor 17.00 Gram. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm.'18.2o Jazzmuz. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Machten en mensen, caus. 19 45 Deze week caus. 19.50 Iets voor niets, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialistisch comm. 21.45 Lichte muz. 22.00 Oude en nieuwe dansen. 22.35 Opsporing verzocht. 23.15 Nws. 23.30—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. VARA; 20.20 Vraag- en antwoordspel. 21.10 Demonstratie v. d. Hoela Hoepel- wedstr. 21.20 Avonturen van Dorus. (Advertentie) Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05— 24.00 Dansmuz. 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. lp.10 Verz. progr. en sportber. 14.30 Ork. conc. 15.15 Verz. progr. en sportber. 1700 Nws. 17.05 Verz. progr. en sportber, 18.45 Gram. 19.00 Godsd. halfuur. 19.30 Nws. 20 00 Le chapeau chinois, operette. 21.00 Gram. 21.30 Chansons. 22.00 Nws. 22.10 Relais. 22.55 Nws. 23.00 Jazz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 10 NOVEMBER Hilversum I, 402 in. NCRV; 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. '8.15 Sportuitsl. 8.26 Gewijde muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9 35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theolo gische Etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Gevar progr. 12 00 Lichte muz. 12.25 Voor hoer en tuinder 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Promenade ork. Omr. koor en solist. 13.55 Gram. 14.05 School radio 14.35 Gevar. progr. 15.35 Orgelconc. 16.00 Bybellezing. 16.30 Zang en piano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.; Rijksdelen Overzee: Nieuw- Guinea-pedagoglek in de praktijk (2). door K. J. S. Knol. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Musettemuz. 19.00 Nws. en weerber. 19 10 Nederl. volksliederen. 19 30 Radio krant 19.55 Op de man af. 20.00 Gram. 20.30 Moeilijkheden bij de N.V. Construc tie, hoorspel. 21.20 Vocaal dubbelkwartet. 21.35 Pianorecital. 22.00 Volk en Staat, caus 22.15 Muz. caus. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9 40 Morgenwyding. 10.00 Gram 11.00 Kamerork. 11.45 Voordr. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Lich te muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork, 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Gram. 10.00 Idem. 16.45 •Wenken v. d. tuin. 17.00 V. d. kind. 17.15 V. d. padvinders. 17.25 V. d. jeugd. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regerlngsuitz.: 18.15 Nieuwe ontwikkelingen op het ge bied van de openluchtoreatie, door B. M. van Griethtiysen, ministerie van onder wijs. kunsten" en wetenschappen. 18.25 In- str. kwartet. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Tenor én plano. 19.30 Muzikale caus. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Ra- dioscoop 23.00 Nws. 23,15 Beursber. in New York. 23.16 Act. 23.30—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Kritieken. 21.05 Filmprogr. 21.25 Pas geperst. 21.55 Dagsluiting. VOOR ZONDAG 9 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Orgelspel. KRO: 9.30 Nws. 9 45 Gram. 10.05 Piano recital. 10.55 Pontificale Hoogmis. 12.35 Instr. Octet. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De Wadders. 13.30 Lichte muz 13.45 Boekbespr. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Radio Philh. ork. 15.10- 15.20 (In de pauze: De Vliegende Hollan der. caus.). 15.40 Gitaarspel. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Jeugddienst. 1S.C0 Het geladen schip, causerieën. 18.30 De kerk aan het werk, caus. 18.40 Bijbel- vertelling. NCRV: 19.00 Kerkelijk nws. 19.05 Samenzang. 19.30 De mens en ik De Mens in Paulus, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Act. 20.15 Cabaret. 20 45 Gram. 21.30 De glimlach der Apostelen, hoorsp. 22.35 Gram. 22 45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9 45 Geesteiyk leven, caus. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Ned. Herv. Kerkd. 11.30 Vragenbeantw. AVRO: '.2.00 Gram. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand ln de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bydraaien. 14.00 Boekbespr. 14.20 Klarinetkwint. 14.45 Theseus en Ariadne, hoorsp. 15.10 Motetgezelschap 15.40 Rep. Nat. Wetenschappelijk Congres v. d. Ned. Ver. voor Celtherapie. 15 50 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars, caus. 17.15 Werkgelegen heid ln een weifelende conjunctuur, caus. VARA: 17.30 V. d. jeugd 17.50 Nws.. sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Zigeuner- ork. 19.00 Discussie. 19.30 Annemarleke. hoorsp. AVRO; 20.00 Nws. 20.05 I.ichte muz. 20.50 Wanhopige uren, hoorsp. 21.25 Gevar. progr. 22.20 Act. 22.35 Piario-4m- provisaties. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.2024.00 Heden en verleden. Radio-Bloeinendunl 10 uur ds. Gabe van Duinen te Wassenaar-Zuid (uitzen ding van de dienst gehouden op 2-11-1958 om 2 uur nam); 11.15 uur prof. dr. J. H. Eavinck te Amsterdam (uitzending van de dienst voor belangstellenden gehouden op 2-11-1958 om 7.30 uur nam): 3.45 uur ds. J. A. van Arkel te Haarlem-Noord (rechtstreekse ultz.). BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.2o Muzikale caus. met gram 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber 14.00 Nws. 14.10 Coast and country. 14.40 Operamuz. 15.00 Wenken voor de tuin. 15.30 Ork. conc. (Om 16.29 Caus.). 17.15 Caus. 17.30 Muzi kale caus. 18.00 V d. kind. 18 55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Amerikaanse nieuwsbrief. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Liefdadigh.opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Lezing. 22.45 ^neramuz. 23.50 fil 6 Strykkwart. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.20 Gram. 12.30 Kerkd. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar progr. 14,45 Iaem. 15.10 Idem. 15.45 Filmprogr. 16.30 Lichte muz. 17.30 Hoorsp. 18 00 Lichte muz. 18.30 Hoorsp. 19.00 Gevar muz. 19 30 Gevar. progr. 20 00 Idem. 20 30 Nws. 20.35 Verz. progr. 21.30 Kerkd. 22 00 Gevar. progr. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 24.30 Lichte muz. 0.50 Avondge beden. 0.551.00 Nws Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws 13.10 Ge var. muz. (verv.). 15.45 Amus. muz. 16.15 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 19 00 Nws 20 00 Lichte muz. 2115 Klankb. 2145 Nws. 22.15 Hoorsp. 22 50 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12 05 Ork. conc. 13.35 Hoor spel. 15 45 Le marlage de Chiffon, operet te. 17.30 en 17.40 Gram. 17.15 Ork. conc 19.40 Lichte muz 20.10 Moderne muz. 22.35 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53 —24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 321 m. 11.45 Ork. conc. 12.05 Gram. 12.15 Amus ork 12.30 Wee-ber 12.34 Amus. ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d sold. 1^.00 Gram. 15.40 Idem. 15.45 Sport. 17 00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.52 I I ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomet Leger des Hells. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltteris Sa crum" „Verdwijningen en verschijningen" 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Uitvoering Chr. Tambour- en pyperscorps „Kunst en Ge noegen". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Uitslag tuinwedstryd „Onze Tuin". 8 uur nam. Breestraat 19: EvangelisatleDijeenkomst Christengemeente „Ecclesia" 8 uur nam. Den Burcht Jacobazaal)Feestavond Ver. van Gerepatrleerden. 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. HTM^halte Posthof; Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar „Rust en Vreugd" te Wassenaar. 9.26 uur voorm. Aula Asserstraat. Najaarszendlngsweek. Spr. ds. D. J. Vossers. 7 uur nam. Maranathakerk Najaarszendlngsweek. Spr. ds P J. Mackaay. 7 uur nam. Luxor-theaterZondagmorgengesprek Byzondere Kerkewerk o.l.v. dr. P. L. Schoonheim. 10.30 uur voorm. MAANDAG Lakenhal. Opening tentoonstelling „Ars Aemala Naturae" 8 uur nam. Rapenburg 61. K. en O.-cursus prof dr. G. W. J. Drewes over de Islam. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Filmavond Ned. Reis- ver „Hellas in Rome in verleden en he den". 8 uur nam. Tltus Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W J. Robert. 7.30 uur nam. Hotel Centraal. Chr. Hlst. Jongeren groep. Spr. ir, H. G. Kulperi over het Deltaplan 8 uur nam. Steenschuur 6- Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. Clubgebouw ..Oosterkwartier' (Borneo- straat)Ouderavond OLS. Driftstraat 77. 7.45 uur nam. Twentsche Bank (Breestraat 81): Re ceptie opening nieuwbouw. 45.30 uur nam. De Doelen: Bondswedstrijd 1957 voor Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. DINSDAG Petruskerk (K. Onneslaan)Lezing pa ter Sluys over Lourdes. 8 uur nam. Breestraat 19: Broederschap van oud padvinders (-sters) Spr. C. P. A. Kanters over Politiespooronderzoek. 8 uur nam DoelenkazerneHaags Operettegezel schap. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden; Lezing Mad. G. Faider over De heilige Gallisch Romeinse nederzetting van FontaineVal- mont". 8 uur nam. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal): Toneelavond Selskip Fryslan. 8 uur nam. Rehoboth; Najaarszendlngsweek. Spr. ds. Joh. Sierat. 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Chr. Bond van Plattelandsvrouwen en Boerinnen. 7.45 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltteris Sa crum". „Verdwijningen en verschijnin gen". 8 uur nam. Zomerzorg: Contactavond Vespa-club Lelden. 8.15 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: Kon. Ver. „Lltteris Sa crum". „Verdwyningen en verschynin- gen". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Residentle-ork. o.l.v. W. van Otterloo. Solist W. Prim rose. 8 uur nam. Rijksmuseum van Volkenkunde: Excur sie Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2.30 uur nam. Georg FriedTiOh Handel „The Mes 2e en 3e deel. Jennifer Vyvyan, sopraan; Norma Procter, alt: George Maren, tenor; Owen BTannigan, bas: George Malcolm, cembalo: Ralph Downes, orgel. The Lon don Philharmonisch Orchestra; The Lon don Philhaxmonisch Harmonic Choir. Di rigent: Sir Adrian Boult. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 V d 6Cholen. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 V. d. scholen. 16.00 Hoorsp. 17 30 Lichte muz 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer ber. 19.00 Nws. 19 15 In the South-East. 20.00 Ork. conc. 21.00 Klankb. 21.30 Ge var. progr 22.00 Nws. 22.15 The Lord Mayor's Banquet 23.00 Pianorecital. 23.25 Caus. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.06 0.36 Vlooi en plano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs Da le's dagboek. 12.30 Nws. en ork muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en dansmuz. 14.00 Ork muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V d. kind 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws 16.00' Ork. conc (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gevar. muz. en voordr. 18.30 Nws en gevar. muz. 19.45 Hoorsp. 20 00 Journ. 20 25 Sport. 20.30 Nws en hoorsp. 21.00 Interviews. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en §evar. progr. 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. .30 Nws. en gevar. muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 ni. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Filmkron. 20.00 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz 22.40 Jazz 23.30 Gram. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.15—4.30 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Idem. 14.25 Hoorsp. 16.00 Ork. conc. 18.05 Ka- mermuz. 19.01 Amerikaanse ultz. 19.46 Gram. 20.00 Ork. conc. 22 45 Nws. 23.10 Kamermuz. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landbouwers. 12.42 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koer sen 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nwe. 17.10 Gram 17.45 Idem. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.20 Godsd. ultz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.40 Idem. 20.00 De Dijle, cantate. 20.45 Kunstkaleldoscoop. 21.00 Gram. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Ork. conc. 22.5523.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram 14.15 Ork. conc. 15.05, 15.30 en 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 en 17.40 Gram. 19.30 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Experimentele muz. 22.55 Nws. VRIJDAG Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. ds. A. G. Barkey Wolf. 8 uur nam. Prediker; Zang- en toneelavond „Mar griet". 7.30 uur nam. Gulden Vlies: Contactavond Cis Kin derbescherming. Spr. mr. J. Zwanenburg over de ondertoezichtstelling ln de prak- tyk. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus modern toneel door Erik Vos. 8 uur nam. Wijkigebouw LevendiaalJaarverg. A.R. Wykklesver. 8 uur nam. Rapenburg 6: Opriohtlngs vergadering Liberale Studenteneer. Spr. jwof. mr. P. J. Oud: „De student ln de politiek". 7± uur nam. Breestraat 19: Tentoonstelling Jan Wes- sendorp en Kees Buurman. Werkd. 710fr uur na<m. (tot 22 november). (Leiderdorp Dorpshuls. Film avond Ouden van Dagen. 7.30 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Fanfare". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4 30, 7 en 9.15 uur. Casino: "The brave One". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Jacht op een schaduw". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Jerry maakt weer herrie". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: "Jailhouse Rock". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: "Les Girls 14 Jaar. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- fie van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Ryksprentenkublnet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw" (Werkd 25 uur nam.: tot en met 15 november) De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden wordt waargenomen door Apotheek Van Driesum. Mare HQ, tel. 20406. Bovendien is geopend tot zaterdag middag 6 uur de Zuider-Apotheek, Lam- mensohansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest ls geopend Apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8. tel. 26274, behalve zondag van 8 uur tot en met 10 uur. De dienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmor gen 8 uur waargenomen door de doktoren Den Haan, Pieterse, Stoffers, Wydicks en Langeaaal. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr. en jr.. tel. 20390. Bij geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). ■o C-3 rsl. al uur a S3 i s Ir- ll T# C(N Helsinki motregen z 3 3 4 Stockholm regen zzo 4 7 2 Oslo regen zzo 4 6 8 Kopenhagen zwaar bew. z 8 7 0 Aberdeen lloht bew. zw 4 3 1 Londen motregen n-no 5 10 0.2 Amsterdam regen zw 2 11 5 Brussel geh. bew. w 2 12 6 Luxemburg regen z 4 5 4 Parijs regen nnw 2 12 4 Bordeaux motregen w 4 16 3 Grenoble mist windstil 1 0 Nice licht bew. nnw 6 9 0 Berlijn onbewolkt zo 4 1 0 Frankfort geh. bew. zzo 1 5 0 München geh. bew. z 2 4 0 Zürich zwaar bew. zw 5 0 Genéve zwaar bew. windstil 6 0 Locarno licht bew. windstil -1 0 Wenen regen no 2 6 2 Innsbruck mist windstil -2 0 Rome zwaar bew. no 4 9 0.4 Ajaccio licht bew. no 2 8 0.1 Algiers regen zw 5 13 2 Madrid licht bew. windstil 6 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2