Fa. J. H. Gerding Het Westen aclit zich ontheven van aanbod opschorting atoomproeven Ver. Staten en Euratom tekenden overeenkomst WEERBERICHT Kernexplosies in Sovjet-Unie op 1 en 3 november maakten een bijzonder ongunstige indruk MAANSCHOT MISLUKT Fa. D. KRET Zn. Gemeenschappelijk programma ontwikkeling kernenergie voor Dillon waarschuwt ernstig tegen economisch offensief van Moskou T- „De steen, die doodt" gaat naar een museum in Washington 97ste jaargang ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 No. 29590 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Herniy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte SlngeI 1. Lelden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De beide jongste Russische atoomproeven ontheffen de Verenigde Staten van hun aanbod om hun eigen atoomproeven op te schorten, aldus liet president Eisenhower gistermiddag in een verklaring van het Witte Huis bekendmaken. Toch zullen de V.S. voor het ogenblik nog niet opnieuw met de proeven voort gaan. Engeland zal dezelfde houding aannemen. De V.S. gaan natuurlijk tijdens de besprekingen in Genève door met het zoeken naar een hechte overeenkomst voor gecontroleerde staking der kernproeven, maar zien zich gedwongen om hun standpunt te herzien, indien Rusland niet binnenkort een soortgelijk besluit neemt, aldus besluit de verklaring van Eisenhower. Bedoelde atoomproeven had den op 1 en 3 november in de Sovjet-Unie plaats. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf een eensluidende verklaring uit. gen, dan zal de opinie in de wereld dit VU SI scherp veroordelen. Dulles weigerde, pessimistische ver wachtingen te verbinden aan de im passe in welke de ontwapeningsbespre kingen geraakt zijn. De Russen hebben zich bereid verklaard, over twee aspec ten van het ontwapeningsvraagstuk ge degen besprekingen te voeren en dat is een positieve winst. Vroeger heeft men het, wat die twee punten betreft, nooit verder dan algemeenheden gebracht. Moskou houdt aan „gelijk aantal De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, zei gisteren, dat de Verenigde Staten de Sovjet-Unie niet van kwade trouw kunnen beschul digen terzake van de voortzetting der proefnemingen, daar de Sovjet-Unie nimmer de „termijn" van 30 oktober heeft aanvaard. Maar wanneer de Sovjet-Unie voortgaat met proefnemin- Derde rakettrap ontbrandde niet De derde en voorlopig laatste poging van de Amerikaanse lucht macht om een raket te lanceren naar de omgeving van de maan is mislukt. De machtige, dertig meter lange drietrapsraket Thor Able startte vanochtend om een minuut over half negen Nederlandse tijd van Cape Canaveral, nadat giste ren in verband met technische moeilijkheden de start een etmaal was uitgesteld. De eerste twee trappen functio neerden goed, hetgeen betekende dat de nieuwe apparatuur om de tweede trap van de grond af op het juiste moment te ontsteken geen moeilijkheden opleverde. Dat betekende al een winst vergeleken bij de vorige poging, toen deze tweede trap automatisch ontstoken werd op een te vroeg tijdstip, waardoor uiteindelijk de maan niet werd bereikt. Maar ditmaal was het de derde trap die moeilijkheden veroor zaakte: de ontsteking weigerde, en daarmee was deze poging een veel minder spectaculair einde bescho ren dan de vorige. De Pionier die op 11 oktober werd gelanceerd drong 127.000 km. in de we reldruimte door. De vanochtend gelan ceerde Pionier bereikte waarschijnlijk een hoogte van slechts enkele honder den kilometers, zodat ook van enig wetenschappelijke waarde van de proef geen sprake was, terwijl de eerste Pio nier een schat van wetenschappelijke gegevens naar de aarde zond. Na deze mislukte poging zal de lucht macht de maanschoten voorlopig aan het leger overlaten. Waarschijnlijk zal het leger een eerste poging ondernemen in de eerste week van december. Russisch antwoord Sovjet-Rusland heeft gisteren de Westerse klacht afgewezen dat de Rus sische proeven met atoomwapens wor den voortgezet. Rusland behoudt zich nog steeds het recht voor het totaal aantal van de Amerikaanse en Britse exploisies te evenaren. Dit antwoord werd gegeven na bovenstaande bekend makingen. De tekst van de Amerikaanse verklaring werd op de conferentie in Genève uitgereikt door de Amerikaanse ambassadeur James J. Wadsworth. Het antwoord van de Rus Tsarapkin was kort en bondig. Hij herinnerde het Westen er aan, dat de Russische dele gatie op 3 november aan de conferentie de tekst heeft gegeven van een verkla ring der Russische regering, welke op 31 oktober gedateerd was. In deze ver klaring werd gezegd, dat, gezien het feit dat de Westerse mogendheden de explo sies hebben voortgezet na de 31ste maart de datum dat de Russen begonnen te pauzeren met hun proeven de Sovjet- Unie het recht had de experimentele explosies voort te zetten tot het aantal Russische proeven in evenwicht zou zijn gekomen met die van de Amerikanen en Engelsen samen. De zitting van gistermiddag de zesde sedert het begin van de conferen tie duurde slechts 1 uur en 44 minu ten en was de kortste tot dusverre. De impasse is er niet door verminderd. Blijkens het gebruikelijke, korte com muniqué, blijft men steken op de Rus sische eis dat de proeven met kern wapens onmiddellijk, onvoorwaardelijk en voor altijd verboden worden, en op de even vaste houding van het Westen dat men niets zal tekenen voor een controle-systeem is opgericht. K.L.M. in april ook overdag naar V.S. Met ingang van de zomerdienstrege ling op 1 april 1959, zal de KLM zeven maal per week overdag vluchten uitvoe ren van Amsterdam naar New York. Met DC-7C toestellen zal in eerste- en economyklasseindeling drie maal via Prestwick en vier maal rechtstreeks AmsterdamNew York worden gevlogen. Het tijdstip van vertrek uit Amsterdam is gesteld op 11 uur in de ochtend, zo dat de aankomst in New York nog de zelfde avond omstreeks 9 uur plaats vindt. De KLM. die uiteraard de non-stop- vluchten met vertrek in de avonduren van Schiphol zal handhaven, heeft deze dienst bij daglicht ingesteld op aandrin gen van zakenlieden in Europa. Zij ge ven er n.l. sterk de voorkeur aan over dag naar New York te vliegen. Bovendien acht de KLM het nuttig reeds gedurende een jaar ervaring op te doen met een meer gedifferentieerd schema van vluchten op de route naar New York. In 1960, wanneer de DC-8 straalverkeersvliegtuigen op dit traject zullen worden gebruikt, zal men immers van de conventionele (avond)vertrek tijden van Schiphol af moeten stappen, als gevolg van de grotere snelheid van deze toestellen, die anders midden in de naoht te New York zouden aankomen. Advertentie KANTOORMACHINES KANTOORMEUBELEN BREESTRAAT 11 TELEF. 25876 LOODGIETERSBEDR1J F EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: De wind in ons land zal naar noord west draaien en morgen bovendien in 1 kracht toenemen. In de uit het noord- westen aangevoerde lucht komen enkele i opklaringen voor, maar een storing uit Schotland kan morgen ook enkele buien veroorzaken. Er zal een lichte daling van de temperatuur optreden. (Opgemaakt te 10 uur). 9 NOVEMBER Zon op: 7.48 uur; onder: 16.59 uur. Maan op: 5.07 uur; onder: 16.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.04 en 13.27 u. Laagwater te 9.17 en 21.32 uur. (10/11 hoogwater te 1.50 en 14.12 uur; laagwater te 10.04 en 22.22 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Gaan de 37 in Australië tijdelijk aan land Nederlandse consulaire autoriteiten trachten landings-vergunningen te ver krijgen voor de 37 „verstekelingen", die gisteren te Sydney met de „Johan van Oldenbarnevelt" zyn aangekomen. De woordvoerder van de Nederlandse Ambassade, de heer Richard van Wijnen heeft meegedeeld, dat de Australische autoriteiten hierover nog beraadslagen. Vier uren, voordat het schip, naar In donesië zou varen, waren zij nog aan boord. De KLM te Sydney heeft medegedeeld dat zij 37 plaatsen gereserveerd heeft voor een vlucht op 12 november uit Sydney naar Ned. Nieuw-Guinea. De Nederlandse autoriteiten onder zoeken ook de mogelijkheid om de „Jo han van Oldenbarnevelt" een omweg van bijna 1000 km. te laten maken. Ten einde de groep naar Nieuw-Guinea te brengen, als de Australiërs zouden wei geren, dat de mannen aan land gaan. Hedenochtend te Brussel Dfc Verenigde Staten en Eura tom hebben heden te Brussel de overeenkomst tot samenwerking ondertekend. Deze overeenkomst voorziet in een gemeenschappelijk programma voor onderzoek en ontwikkeling op het gebied van de kernenergie, dat de bouw be helst van verscheidene kernreac toren op industriële schaal, waar van het totale geïnstalleerde ver mogen tegen 1963 een miljoen kw. zal bedragen. De overeenkomst zal thans aan de atoomcommissie van het Amerikaanse Congres worden voorgelegd, dat hier aan waarschijnlijk nog voor 1 februari zjjn goedkeuring zal hechten. Intussen zijn te Washington en Brus sel reeds besprekingen begonnen tussen deskundigen van Euratom en de Ver enigde Staten en men verwacht dat de voorbereidingen voor de bouw van de eerste reactoren in 1959 zullen zijn voltooid. Als volgende stap zal de industrie in de Euratomlanden en de Verenigde Staten voorstellen doen aan Euratom en de Verenigde Staten betreffende op neming van reactorprojecten in het energieprogramma met de mogelijk- „Als achtergebleven landen in greep van communisme komentvorden ivij gewurgd" Plan van zes punten De Verenigde Staten en de vrije wereld dienen zich bewust te zijn van het eco nomisch offensief, dat het Sovjetrus- sisch-Chinese blok begonnen is tegen de economisch-achtergcbleven landen in Afrika, het Midden-Oosten, Azië en Zuid-Amerika, aldus verklaarde de Ame rikaanse onderstaatssecretaris, Douglas Dillon, gisteren in een rede in San Fran cisco. Dillon heeft onlangs bezoeken ge bracht aan verschillende van deze ge bieden en verklaarde sindsdien meer dan ooit overtuigd te zijn, dat de toekom stige veiligheid en het welzijn der V.S. voor een deel zou berusten op goede ver standhouding met de verdrukte en hon gerige massa's in deze streken. „Indien deze volkeren er met de steun van de Westelijke landen in zullen sla gen een evenwicht en materiële vooruit gang te bereiken, en daarbij hun onaf hankelijkheid te handhaven, zal onze eigen toekomst meer verzekerd zjjn. In dien deze opkomende landen echter één voor één in de greep van het commu nisme raken, zullen wij omsingeld en tenslotte gewurgd worden", zo ver klaarde Dillon. Hü zei verder, dat hij het gevaar van het grote aantal mensen en wapens in de Sovjet-Unie niet wilde onderschatten, doch meende dat de ernstigste dreiging bestaat uit het economische offensief van de Sovjet-Unie. Als antwoord op dit offensief, stelde Dillon voor een programma te aanvaar- Vertegenwoordigers van dc drie grote partijen in België hebben een schoolpad geparafeerd dat een ein de maakt aan de schoolstrijd. De voorzitter van de liberale partij, Destenay, plaatst zijn hand tekening. den, dat bestaat uit de volgende zes punten het stimuleren van de particuliere in vesteringen in de betreffende gebieden; uitbreiding van de door het internatio nale ontwikkelingsfonds en de Export- Import bank te verstrekken leningen, waarbij de middelen van het eerstge noemde fonds met 300 miljoen dollar worden verhoogd tot 1 miljard; het op grote schaal verstrekken van technische hulp; voortzetting van de pogingen om de internationale handelsbarrières te doen verdwijnen het aanmoedigen van de landen in de niet-communistische wereld om hun eigen hulpprogramma's uit te breiden; het vormen van regionale groeperin gen ter oplossing van de problemen, zo als dit door het reeds voorgestelde In- teramerikaanse instituut voor ontwik keling zal geschieden. heid aan de ondernemingen bepaalde waarborgen te verschaffen. De streef datum voor de voltooiing van het re actorprogramma, welke is vastgesteld op 1963 kan zonodig met twee jaar wor den verlengd. Ondertekenaars De overeenkomst werd namens de re gering van de Verenigde Staten onder tekend door de heer John A. McCone, voorzitter van de Amerikaanse atoom commissie en de heer W. Walton But- terworth, ambassadeur van de Ver enigde Staten voor de drie Europese gemeenschappen. Namens Euratom te kenden de vice-voorzitter professor Enrico Medi, bij afwezigheid van de voorzitter de heer Louis Arm and, als mede de leden van de commissie van Euratom. De overeenkomst behelst een tweele dig programma dat aan beide deelge noten voordelen biedt. De Euratomlan den zullen profiteren van de ervaring en kennis van de Verenigde Staten voor een snelle ontwikkeling van de kernenergie, die zij behoeven om hun steeds toenemend tekort aan energie te dekken. De Verenigde Staten, voor wie het op dit ogenblik economisch minder wenselijk is om kernreactoren op in dustriële schaal in Amerika te bouwen wegens de relatief lage kosten van de klassieke energie, zullen hunnerzijds van de Europese ervaring kunnen pro fiteren. Wederkerig Het wederkerige karakter van de overeenkomst vindt zijn weerslag in het tweeledige programma: ten eerste een energieprogramma voor een geïn stalleerd vermogen van ongeveer 1 mil joen kw. tegen 1963 en ten tweede een gemeenschappelijk programma voor onderzoek en ontwikkeling dat zich uit strekt over een periole van tien jaar. Verwacht wordt, dat in de verschil lende landen van Euratom 6 tot 8 van deze reactoren met een vermogen van 100 k 150 mw. zullen worden gebouwd. De totale kapitaalsuitgaven zullen 350 miljoen dollar bedragen welke als volgt zullen worden verkregen: ongeveer 215 miljoen dollar zullen worden verschaft door de deelne- Prinses Margaret ontving dezer dagen het eredoctoraat in de rech ten van Cambridge UniversityDe Prinses, getooid met de cappa, na afloop van de promotie in gezel schap van de kanselier Lord Adrian Soekarno: „Ons vuur is onuitblusbaar" President Soekarno en zijn reisgezel schap zijn op het eiland Ceram, beho rende tot de Zuid-Molukken, aangeko men. Tijdens een redevoering voor een massabijeenkomst der bevolking van Am ah ai. aan de zuidkust van Ceram, verklaarde de president, dat Indonesië gebonden is de strijd om Westelijk Nieuw-Guinea voort te zetten, totdat dit gebied „terug is". „Niemand kan dit vuur in onze harten blussen. Amerika kan dit vuur niet blussen, Australië niet, de Nederlanders niet. de Sovjet-Unie niet. de Chinezen niet". „Onze geest blijft een vuur en ik smeek God, dat alle regeringen in deze wereld zullen erkennen, dat deze liefde van ons voor Westelijk Nieuw-Guinea en deze geest van ons niet kunnen wor den gedoofd". |BREESTR.173*TEL.233371 mende nutsbedrijven en andere Europese kapitaalbronnen, maximaal 135 miljoen dollar zal worden ver strekt door de regering van de Ver enigde Staten in de vorm van lang lopende kredieten aan Euratom, waarbij de laatste de aldus verkregen middelen opnieuw zal uitlenen voor de bouw der installaties. Beroemde Hope-diamant bracht ongeluk De beroemde Hope- diamant, „de edelsteen die doodt", gaat deel uit maken van de verzame ling van het Smithso nian Museum te Wash ington. De tegenwoordige eigenaar de juwelier Har ry Winston, aan wie tot dusver nog geen ongeluk is overkomen, wil niet verder het noodlot tarten en heeft besloten de 44- karaatssteen - de groot ste blauwe diamant ter wereld - aan het museum te schenken. Om zelf geen gevaar meer te lo pen heeft hij het juweel per post gezonden. Volgens het verhaal is de steen, die van een uit zonderlijke schoonheid en van onschatbare waarde is, van een Hindoe- beeld geroofd en in 1642 naar Frankrijk gezonden door een zekere Taver- nier, een avonturier die spoedig daarna door zijn honden werd verscheurd De diamant kwam ach tereenvolgens in het bezit van de Franse minister van Financiën Fouquet, die in ongenade stierf, de Prinses van Lamballe, die in de Franse revolutie werd vermoord, en van Marie-Antoinette, die in 1793 werd onthoofd. Daar na werd d steen eigen dom van de lei-se bankier Henry Thomas Hope, die weliswaar een natuurlijke dood stierf, maar wiens kleinzoon geheel werd geruïneerd. De volgende eigenaa? kwam met zijn vrouw en kind bij een auto-ongeluk om het leven. Toen kwam de diamant in het bezit van Sultan Abdoel Ha- mid van Turkije, die werd afgezet. Zijn gunstelinge, die de steen daarna had, werd vermoord. Degene tenslotte, die de Hope- diamant vóór Winston bezat, was mevrouw Ned Mclean, die haar leven in een krankzinnigenge sticht eindigde, nadat haar zoon bij een ver keersongeval was omge komen en haar dochter zelfmoord had gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1