NIEUW UNESCO-PALEIS IN PARUS TRUTH 3 eigen tassenmaker! ZATERDAG 8 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Architectuur en decoratie tonen verwant, eigentijds kunstbesef Bezoekers van restaurant namen verf van paneel van Appel mee ONS MENU VAN DE WEEK DE MAN, DIE 5qq mannen de dood inreed Spiegeltjespiegeltje aan de ivand WEEST UW IS BOEIENDE ST VAN DE MODERNSTE KUNSTSTROMINGEN Een deel van het nieuwe Unesco- gebouw in Parijs* (Van onze Parijse correspondent) Deze week is de aandacht van de wereld weer eens op Parijs ge richt en geconcentreerd. Maandagmiddag heeft Frankrijks president René Coty, in aanwezigheid van de diplomatieke vertegenwoordigers van tachtig verschillende landen, de nieuwe zetel ingewijd van de Unesco, die, zoals men weet, het ministerie van O. K. en W. der Verenigde Naties genoemd zou mogen worden. In de morgenuren heeft bovendien onze minister Cals een soortgelijke plechtigheid gepresideerd in de perszaal, die door architect Rietveld uit Utrecht ontworpen is en als het Nederlandse geschenk beschouwd mag wor den aan dit cultuur-paleis der wereldorganisaties. Tot dusver moest de Unesco zich vergenoegen met een wel ruim doch stationshall-achtig hotel vlak bij de Etoile, dat bovendien nog in kwalijke reuk staat vanwege het feit, dat tijdens de oorlog hier de Duitse Kommandatur, onzaliger nagedachtenis, gevestigd was. Maar het geduld, dat de menigvuldige diensten van de Unesco ge durende twaalf jaren hebben opgebracht, is nu wel met interest beloond. De nieuwe zetel is een imposant bouwwerk geworden dat, zowel van buiten als van binnen, een machtig zinnebeeld is van hedendaagse, en zelfs ultra-moderne kunst en levensopvatting. als uitzicht met de Tour Eiffel, Chaillot, Notre Dame en alle andere historische monumenten aan de Wanneer men kaas by de warme maaltijd gaat gebruiken, is de keuze van de juiste kaassoort van enorm belang. Deze week b.v. staat een gebakken kaaslapje op het menu, een gerecht, dat bijzonder gemakkelijk en vlug is te bereiden, mits men maar van de goede kaas gebruik maakt. Daar het lapje door het bakken smeuig moet worden, leent een oude kaas zich voor dit gerecht niet goed. Oude kaas is te droog en te hard. Kiest men daarentegen jonge kaas, dan zal deze in de hete boter te snel uitsmelten tot een pannekoek, die mis schien zelfs aan de bodem van de koekepan blijft kleven. Belegen kaas van zt 46 maanden oud is in dit geval het meest geschikt. In plakken gesneden van 4cm., door een bloempapje gehaald, gewenteld door paneermeel en snel aan beide zijden goudbruin gebakken, bezorgt deze kaas U een welkome afwisseling by de keuze van Uw gerechten. ZONDAG gevulde tomaten met kaasragoüt; Wiener-schnitzel, witlofsla, aardappelen; yoghurtpudding. MAANDAG gebakken kaaslapje, andyvie, aardappelpuree; watergruel. DINSDAG saucijsjes, bloemkool, aardappelen; caramelvla. WOENSDAG gesmoorde prei met gehaktballetjes, aardappelkoekjes; gries- meelpap. DONDERDAG stamppot zuurkool, speklappen; fruit. VRIJDAG rijst met gepocheerde eieren, tomatensaus; crème panaché. ZATERDAG macaronischotel met ham; yoghurt met banaan. (Advertentie) Model I Is een tas met beugel, die u van zeer divers materiaal kunt maken. Wilt u een semi-sportief resultaat, dan breit u ze van. dikke wol, in gerste- korrelsteek, of u haakt ze eveneens van dikke wol, in louter vasten. Voelt u meer voor het werk met schaar en naaimachine en wenst u een tas voor universeel gebruik, dan kiest u grove tweed (Ia), harig loden of mohair, bouclé mantelstof of ratiné. Geeft u de voorkeur aan een rustiek effect, dan staan allerlei handweefstoffen ten dienste, terwijl u eveneens een fraai resultaat zult boeken indien u de hele tas in kelim werk uitvoert (Ib) Flu weel. vooral zwart fluweel, maakt er voorts een middagtas van, ripsfluweel een accessoire voor elk uur van de dag. En, ziet u niet tegen het werk op, dan kunt u een prachtige, praktische 'mid dag tas de uwe maken door het pa troon niet uit stpf te snijden, maar uit gaas, dat u met wol geheel in petit- point borduurt hetzij met een all-over motief, hetzij met een enkel fraai boe ket als middenstuk (Ic). De beugeltas. Teken het patroon van schema I op ware grootte op pa pier na en knip het volgens de dikke lijnen uit. Voor het kelimwerk of petit-point wordt het patroon op bor duurgaas uitgezet. Werkt u met stof, dan knipt u het patroon met toevoe ging van 1 centimeter voor de naden uit. Naai BCDE tegen B'C'D'E' en HKMN tegen H'K'M'N'. Bevestig ver volgens EDDTf tegen EE' en NMM*N' tegen NN'. Naai ook de voering op de- Wanneer men wandelt door de ein deloze gangen en talrijke zalen die over zeven etages zijn verdeeld, zestigdui zend vierkante meters beslaan en ruim zevenhonderd bureaus omvatten, dan wordt men door een stijgend gevoel van ontzag en bewondering vervuld voor de prestatie, die hier collectief ge leverd werd. Want het globale ontwerp en de uitvoering, plus de leveringen der verschillende materialen, vormen inderdaad de vruoht van internationale samenwerking op de breedst mogelijke voet. En, in tegenstelling tot de aan vankelijke vrees, is dit resultaat over het algemeen, qua karakter, geenszins hybridisch geworden. In de kolkende maalstroom der vele actuele kunstrichtingen krygt men wel eens de indruk dat iedere eenheid, of zelfs dominerende gedachte, ont breken zou. De bijzondere, ja uitzon derlijke verdienste van het Unesco - gebouw lykt ons daardoor vooral wel gelegen in het feit dat men deze veel zijdige uitingen van moderne kunst, in architectuur en decoraties, bepaald er vaart als de uitvloeisels van een ver want, eigentijds kunstbesef. En die er varing- wint dan nog aanmerkelijk aan kracht door de omstandigheid dat de Unesco-leiding zich zeker niet tot aca- demisch-georienteerde kunstenaars uit de verschillende landen heeft gericht. Integendeel men heeft kennelijk aan de meestvooruitstrevende en dus om streden artiesten van onze tijd de voor naamste opdrachten willen verstrek ken. Architecten als de Fransman Bernard Zehrfuss die ook de gi gantische nieuwe expositiehall even buiten Parijs ontwierp de Ameri kaanse Hongaar Marcel Breuer (die eveneens de Rotterdamse Bijenkorf en het Amerikaanse ambassadegebouw in Den Haag op zijn naam heeft staan) en de Italiaan Pier Luigi Nervi, in ternationaal specialist in betoncon- structieSj hebben gedrieën de verant woordelijkheid van de plannen aan vaard, die vervolgens door een inter nationaal college, waarin ook Le Cor- busier zitting had, moesten worden goedgekeurd. Schilders als Picasso, de Nederlander Appel, de Italiaan Afro, de beeldhou wers Arp, Oarp en Moore droegen eveneens gemeenlijk nogal „gedurfde" werken bij. En de zeldzaam fraaie tui nen en parken werden eveneens in gemeenschappelijk beraad aangelegd waarbij de Japanse hoek met kerse bomen en planten, die per speciaal vliegtuig werden overgebracht, een heel eigen kleur en toon aan het ge heel verleent. Picasso stelde teleur Natuurlijk zal men over leder onder deel niet steeds dezelfde bewondering en geestdrift kunnen opbrengen. Zo valt de wand in de hall, die Pioasso versierde, zeker niet tot de best-ge slaagde werken van de grote meester te rekenen. De beroemde Spanjaard had de verschillende plakkaten waaruit deze muurversiering bestaat, in zijn atelier afzonderlijk beschilderd om ze daarna door arbeiders als een legkaart ineen te laten passen. Men krijgt ech ter sterk de indruk dat Picasso zich inderhaast van zijn opdracht heeft gekweten, want tussen de verschillende plakken zijn storende verschillen in kleurnuance te bemerken, waarvan men moeilijk kan aannemen dat ze bewust zo werden gezocht. Tegen deze bijdrage waarvoor de Unesco diep in de buidel had te tasten is dan ook al weer een (nieuwe) storm van protest opgesto ken. Karei Appel kreeg een wand van het restaurant op de zevende etage toebe deeld om er zyn woeste kleuren op aan te brengen, en zijn bewonderaars on dergaan daar weer heel de tomeloze kracht van zyn onmiskenbare persoon lijkheid. Niettemin legt die Appelse oer kracht het hier toch nog af by het weergaloze schilderij, dat Parys zelf Roos verdwijnt met anti-roos Traltal 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen Is de roos verdwenen. Vraag TRAITAL 3 Voor de handel: N.V. HANDELMIJ. R. F. M. WERNEKINCK, A dam ÖESPBANt" BELEGSTUK BOVEWKANT BODEM SO'li* Het tweede tasje is een reticuultje, dat u uit ripsfluweel of peau de suède maken kunt, indien u het veel gebrui ken wilt; dat u uit fluweel of stevige ripszijde vervaardigt, Indien u het tot middagtasje bestemt, en waarvoor u zelfs satin gebruiken kunt. indien u er een geklede accessoire bij de korte avondjapon van maken wilt. Een zeer aardig effect verkrijgt u ook door de onderste en de bovenste helft van ver- 1. Op 25 oktober 1854 lagen de Franse en Engelse troepen voor Sebastopol op de Krivi. Het was de eerste maal sedert 200 jaar dat Engeland en Frankrijk te zamen streden. Hun gemeenschappelijke vijand was Rusland. Dat de Geallieerden voor een moeilijke opgave stonden, be- ivees de uitspraak van de Russische ge neraal Liprandis: „Wij hebben de sleu tel tot Sebastopol in handen en deze deur zal de vijand niet openen". 2. De Britse opperbevelhebber Lord Raglan ontwierp het plan om de vijan delijke artilleriestellingen in een blik- semoperatie te veroveren. De schatrijke Lord Cardigan, die het bevel over de En gelse ruiterij voerde, werd voor deze taak uitverkoren. „Het betekent een zekere dood de stelling tegemoet te rijden", antwoordde hij toen hij -de opdracht tot de aanval ontving. Maar hij gehoor zaamde en reed alleen vooraan de vijand tegemoet met de woorden „Hier rijdt de laatste Cardigan". 3. Het Britse ruiterkorps telde 700 rui ters. Toen de troep zich in beweging zet te, riep de Franse maarschalk Canrobert. die de brigade van zijn waarnemingspost gadesloeg, uit „Het ziet er prachtig uit maar het heeft niets met oorlogsvoering te maken". Toen de brigade in het midden van het dal was aangekomen, openden de Russische kanonnen het vuur en de ge lederen iverden al dunner en dunner. Lord Cardigan reed kaarsrecht en on aangedaan verder als maakte hij een ritje in Hyde Park. Hij behoorde even wel tot de weinigen, die de aanval over leefden en terugkeerden. 4. Met hem kwamen slechts 190 van de 700 ruiters terug. Doodmoe voerden zij hun afgematte paarden aan de teu gel terug, terwijl Russische scherpschut ters hen vanaf de omliggende hoogten voortdurend beschoten. Lord Cardigan vierde nog dezelfde avond zijn behouden terugkeer met een feestmaaltijd aan boord van zijn prach tig jacht in de haven van Sebastopol en toen hij drie maanden later in Engeland voet aan wal zette, werd hij als een held bejubeld. Maar aldra keerde de volks stemming zich tegen hem. Men vergat meer en meer, dat hij onverschrokken een bevel had opgevolgd, maar ging hem beschouwen als de man, die 500 van zijn mannen de dood ingejaagd had. Hij stierf na een val van zijn paard in 1868. zelfde wijze ineen. Leg op de bodem van de tas (ENN"E') en op maat ge sneden stuk karton voordat de voe ring wordt aangebracht, en schuif tussen de zijkanten en de voering een reep karton van 6 centimeter hoogte voordat de beugel wordt aangenaaid. Het patroon is uitgezet voor een beu gel van 25 centimeter lengte, waarvan de zijkanten phis minus 115 centi meter hoog zijn. Voor een beugel die iets korter of langer is, kan het'pa troon gemakkelijk iets verbreed of ver smald worden. Een couponnetje van 55 centimeter en eenzelfde hoeveel heid voeringzijde, Is voldoende voor deze tas. 6 4 2.S 4 6 A' <S' Het reticuultje. 45 centimeter stof van 90 centimeter breedte, en 20 cen timeter voeringzijde zijn toereikend voor dit basje. Het partoon voor dit tasje bestaat uit vier delen (zie sche ma II)een bodem met een middellijn van 16 centimeter, de opstaande kant van de tas, de band voor het handvat en de gespband, waarmee het tasje ge sloten wordt. Knip al deze delen, met toevoeging van 1 centimeter voor de naden uit de stof na; knip uit de voe ring zijde een bodem en. voor de op staande kant, een lap van 50 centi meter breedte en 18 centimeter hoogte (naden niet inbegrepen!). Vouw hand- va tband en gespband in de lengte dubbel (met de goede kanten op el kaar) en stik ze dicht. Keer ze bin nenste buiten en pers ze (met de naad midden in de band). Vouw de grote lap in de lengte dubbel (met de goede kanten op elkaar) en stik EC aan FD Pers de naad, voordat de handvatband; te beginnen aan de onderkant, op de naad bevestigd wordt over een hoogte van 19 centimeter. Stik de band 24 oentlmeter hoger dwars op de tas vast. Bevestig het andere uiteinde van de handvatband op dezelfde wijze op de tegenovergestelde kant van de tas. Naai de bodem in. Vouw de bovenste 8 centimeter van de tas (het beleg stuk) naar binnen. Leg op de bodem van de tas een op maat gesneden stuk karton. Maak de voering klaar en schuif, voordat deze aan de kant EF van het belegstuk met de hand wordt vastgenaaid, een reep karton van 5 centimeter hoogte en 50 centimeter lengte tussen voering en tas tegen de onderkant van de opstaande kant. Voorzie de gespband van gaatjes en een gesp en schuif hem door de lussen die de opgestikte handvatband voor dit doel openlaat. J. V Parijs, november '58. Weest uw eigen tassenmaker het is zo moeilijk niet De twee modellen, die hier zijn afgebeeld, kunt u zonder veel hoofdbrekens zelf maken, ter uitbreiding van uw eigen garderobe of om er (de feestdagen zijn zo ver niet meer!) straks een ander mee te verrassen. schillend materiaal (al dan niet in af stekende kleur) te maken en in dat geval stellen we voor: zware ottoman of faille (voor het onderdeel) en haak werk van zijden garen voor de bo venste helft, ofwel zware katoenen ripsstof gecombineerd met haakwerk (vasten) of breiwerk (gerstekorrel) van wol. Bent u meer bedreven in de haak- dan in de naai kunst, dan ver krijgt u een bijzonder aardige acces soire door het gehele tasje van zwarte (of gekleurde) raffia of stro te haken en het te garneren met banden van suède of ripslint. mmw< 1 bezoeker heeft te bieden. Overigens heeft men het paneel van Appel na een paar dagen aan beide zyden ach ter glas moeten zetten, omdat de gas ten van het restaurant hun handen niet by zich konden houden om een laagje Appel-verf als aandenken mee naar huls te kunnen nemen! Reuze ngevoarte van Calder Sterke bebmgsteMng trekt eveneens het abstracte reuzengedaante dat Cal der in de tuin heeft laten planten. Een horizontale wiek op een stalen ondier stuk waaraan van boven nog een soort projectiel is bevestigd, dat door de wind in beweging wordt gebracht. Een repliek, zou men kunnen zeggen, op de stalen Eiffel aan de overzij, die op het einde der vorige eeuw tot 'mo dern wereldwonder werd uitgeroepen. In het nieuwe huls, waar alle talen worden gespreken en men vertegen woordigers van bijna alle volkeren en rassen ter wereld ontmoet, heeft de Unesco zo een onderdak gevonden, dat in de royale opzet de bouw en in richting hebben het bedrag van 35 mil joen gulden gekost aan het doel zeker zal beantwoorden en dat boven al een indrukwekkend symbool en bijna synthese Is geworden van intieme en Internationale samenwerking van de belangrijkste kunstenaars waarop onze tijd1 'kan bogen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15