Laatste nieuws loede verwachtingen in Ver. Staten oor 1959 ondanks inflatie-gevaar Wie het zuinig aanlegtkomt met zijn dollars verder dan men op het eerste gezicht denkt iLEIDSCH DAGBLAD Strawinsky dirigeerde in nieuwe montage zijn „Oedipus Rex" ite Jaargang Vrijdag 7 november 1958 Vijfde blad no. 29589 Van onze Brusselse correspondent, na een bezoek aan Amerika) ïa een studiereis van een maand in de Verenigde Staten, ge- tkken in Washington en bezoeken aan bedrijven en hoofdkantoren flew York en elders, mag de conclusie wel luiden dat de verant- ordelijke Amerikaanse leiders zich duidelijk bewust zijn van het feit, de inflatie het grootste gevaar is, dat zij in de komende jaren zul- dienen te bestrijden. De lonen zijn in de jongste jaren geregeld 5 tot 6 procent gestegen, terwijl de arbeidsproduktiviteit slechts 3,8 procent toenam. Vandaar dat de prijzen van de produkten Her stegen dan wenselijk was voor de goede algemene gang van en en er ieder jaar geregeld een daling van de koopkracht van de ar wordt geconstateerd. Vanneer men de dure winkels van de Fifth Avenue bezoekt of idelt langs de etalages van de goedkope zaken rond Times are, constateert men nochtans dat de keuze tussen goedkope, ge- delde en dure artikelen nog steeds enorm is. De fabrikanten ben begrepen, dat zij zich aan de gewijzigde omstandigheden ten aan te passen. >feef van welvaart a van koopkracht n de verbruiker aan te sporen In- drie goede katoenen overhemden copen, wordt een globale prijs ge kt van 10 dollar of 38 gulden. Een nkostuum kost 40 dollar en de be- kostuums gaan tot 100 dollar of L Een regenhoed kost 3 dollar. In oedkope restaurants kost een maal- van een tot twee dollar en voor 15 rcents rf)dt men in de onder- dse van Times Square naar Wall- it, een enorme afstand die per taxi dollar kost. Wie het zuinig aan met zijn dollars, komt dus een eind >r dan men op het eerste gezicht zou denken. algemene sfeer van welvaart en bracht, die wij voor het eerst in bewonderden, blijft het hoofdken- t van de Amerikaanse samenleving, men voelt duidelijk dat een aan- kan niemand missen. Geen dag. Niet alleen om het nieuws, maar ook om de ADVERTENTIES HEEL - BETROUWBAAR - VLUG HUI MARKTBERICHTEN DEN, 7 november. Veemarkt. Er langevoerd 3 stieren, 52 melkkoeien, ette koelen, 120 vare koelen, 25 pln- 18 graskalverem 48 vette kalveren, 41 tere kalveren, 80 vette schapen, 2345 lammeren, 30 varkens (zeugen), 326 mmen, 734 biggen, 8 gelten, totaal dieren. lering: melkkoeien f8001050, vette n, schoon gewicht f2.703.20, vare H f 500850, pinken f 350550, gras- ren f 225—325, vette kalveren, levend htf2.002.70, nuchtere kalveren, d gewicht per kg f 1.151.55, nuch- kalveren, levend gewicht, per stuk - tot f 60,vette schapen f 75,tot - vette lammeren f 75.tot f 100, Itlge zeugen f 250, tot f 350, schram- f 70,tot f 95,biggen f 50,tot - en tot f 52,—. adel: voor melkkoeien en vare koelen l, vette koeien flauw, pinken en gras- ren kalm, vette kalveren goed, nuch- kalveren lulerig, vette schapen en lammeren goed, zeugen, schrammen ggen matig. DEN, 7 november. Kaasmarkt. Er angevoerd 23 partijen Goudse kaas, 7 en Leidse Kaas. Notering Goudse ex- waliteit tot f 2.56, Goudse eerste kw. —2.30, Leidse eerste kw. tot f 2.32. indel was goed. rvviJK AAN DEN RIJN, 6 november. Iroenteveillng: andijvie 7.0010.50, ien B export (per kist) 1.903.20, *n binnenland (per kist) 2.004.30, peen (per kist) 901.60, tomaten groene kool 10.20—10.70, knolselde- per 100 stuks) 10.00—14.00, bloem- (per 100 stuks) 20.00—38.00. 6E, 6 nov, Plantgoedvelllng. cle plantgoedveiling van de Coöp. lbollenveillng HBG blijft grote be- telling. De aanvoer wordt nu wel fcr. Goed bewaard plantgoed brengt leste prjjzen op. bPEN per mand: Nlphetos f40, in Harvest 34,Edith Eddy 48, 'an der Hoeff 50,Bonanza 45, er 50,Scarlet Sensation 34, far Cardinal 55,Livingstone (fijn) Kansas 45,Grand Due 65.El- 47.—, White Sail 55,—, Apeldoorn Rijnland 35,Fuga 38,Carara Brilliant Star 55.—. 0KUSSEN per mand: Remembrance h Geel 20.King of the Striped Vanquard 70. RCISSEN per mand; Rembrandt Golden Harvest 28,Laurens t 15,—, IPEN Zlft 10: Bartlgon 12.20. Kleu- acht 2,Golden Harvest 1.90, Rose fact 2.95, Wm. Copland 2.Wm. Pitt Paris 3.25, Her Grace 2.85, Hildegarda Zenober 2.75, Balmoral 2.40, Vlam- pel 2.95. Blue Parrot 1.95, V. d. Eer- 1.65, Krelage's Triumph 2.50, White j-90, Orange Favorite 2.40. BLOFARENDSVEEN, 6 november. lenveilingj Freesla 45—130, TroöChry- Bi Mlllersdale 3157, White Bouquet Choco 3954, Sunset 4059, Gol- fllnt 53—68, Superform 4867, Car- 3756, Perfection 6166, Alfretton Champion 4153, Medallion 48 luthdoron Pink 4056, Popcym 50 Velyn Busch 4452, Encore 5059 OS; Alfretton 913, Southdoron Pink B, Lovellners 1016, Choco 1017. Pion 12—16, Medaillon 17—28, Eve- bsch 1517, Am. Aanwinst 2325 p. Am. Anjers 1527 per stuk. NSBURG, 6 november. Bloemen- g FLORA. TroschrysantenSuper- 48—65. Choco 7286. Caroline 40 ins D Or 6575, Joy Prinses 95130 ttrst 70—78, Brons 43—50, W. Hope 6. Indapolls 95115, Golden Glint .Indianapolis 95-115, Golden Glint 0, Esther 85—95, Jozef 85—110, W. Out 6085, Mosquito 2040, Freesla 6. Physalis 6595, per bos, Anemo- 555625 per 100; Am. Anjers: sim 23—32, roze 19—30, wit 23—28. Har- Moon 2127. Geplozen Chrysanten: berlka 10—16, Kauffmann 10—15, Pink 20—24, Choco 15—20 per at. tal goederen en ook verschillende dien sten door de inflatie aanzienlijk duurder zijn geworden. Zo kost de herenkapper U een of twee dollar, wat een flinke som gelds is, wie zou in Nederland vijf tot zeven gulden betalen om zijn haar te laten knippen? Terwijl de koopkracht van de dollar is gedaald, dient men rekening to houden met het feit, dat de Amerikaanse ar beiders en het kantoorpersoneel korter werken. Men kan er op zaterdagochtend nergens terecht. Alle fabrieken en kan toren zijn gesloten, en reeds op vrijdag middag begint de weekeindstemming. Men is niet vriendelijk wanneer U in de late middag van vrijdag een kantoor binnenkomt. De 40-uren week moet na tuurlijk invloed hebben gehad op de prijzen. Er wordt echter veel meer dan in 1952 allerlei „nickel business" ge dreven in drankjes en sandwiches, ter wijl bijvoorbeeld in Wallstreet de ban ken aan hun personeel een kosteloze lunch geven. Tot eer van de Amerikaanse werk gevers dient gezegd te worden dat zij (zonder verplichte ondernemingsraden) allerlei sociaal werk financieren waar door de inflatie veel minder; de in komens van de loontrekkenden treft dan men op het eerste gezicht zou ver moeden. Bij General Electric worden de suggesties van het personeel, ook als het werk van arbeiders of kantoormensen wordt vereenvoudigd, flink betaald en alle personeelsleden werken aan de ideeën-bus mee. Opleving in het bouwbedrijf De economen en de top officials, die wij in New York en Washington be zochten, zijn optimistisch gestemd over de vooruitzichten voor 1959. Het nieuwe jaar zal een opleving te zien geven en de Industriële produktie stijgt. In ieder geval zijn de meeste waarnemers van oordeel, dat de economische depressie, die het grootste deel van 1958 ken merkte,, voorbij ls. Er zijn door enkele Amerikaanse centrale banken reeds maatregelen genomen om te beletten dat de stijgende produktie nieuwe infla toire spanningen zou teweeg brengen. De meeste banken verhoogden hun dis contovoet, Een stimulans voor de econo mie ls de verwachte bouw van 1,1 mil joen huizen. In het bouwbedrijf is de heropleving overigens reeds sedert de lente een feit. De federale regering en de staten gaan meer geld besteden aan grote auto wegen met drie banen in iedere rich ting, waarvoor echter hier en daar tol wordt geheven. Sedert de spoetnik-affaire is het sys teem van het onderwijs streng onder de loep genomen. De Amerikanen hebben de indruk dat zij op het gebied van het onderwijs een achterstand hebben in te halen, voornamelijk in de sector van het middelbaar onderwijs. Om het algemeen peil op te voeren zal vanwege de staten (het onderwijs ls niet federaal georgani seerd) een zeer grote financiële inspan ning nodig zjjn. Overigens dient men er rekening mee te houden, dat de bevolking van de Ver. Staten ieder Jaar met drie miljoen zielen toeneemt en er 800.000 jongeren in het produktieproces moeten worden opgenomen. Ook de defensie-uitgaven zullen toenemen. o.m. wordt In Alaska een zeer kostbaar en buitengewoon uit gebreid defensiesysteem uitgebouwd. Een aanval van de „vijand" over de Noord pool op de Canadese en Amerikaanse bases moet door dit defensiesysteem on mogelijk worden gemaakt.In de meest grote bedrijven zijn de militaire bestel lingen dus nog zeer aanzienlijk. Grote omwenteling Het gevaar voor inflatie heeft de drang naar expansie en de verbetering van de produktie niet aangetast. De chemische industrie en de meeste an dere takken van bedrijf zullen, naar de heer Müller van het departement van Handel in Washington ons verklaarde, in de e.k. jaren een zeer groot percen tage van hun produktie in nieuwe pro dukten afleveren. Over tien jaren zal drie kwart van de chemische produkten totaal verschillend zijn van het huidige produktiegamma. De meeste van die produkten moeten nog worden uitge vonden, ofschoon de grote lijnen van de nieuwe ontwikkeling reeds bekend zijn. De elektronica en de televisie staan nog slechts aan het begin van hun ex pansie. De combinatie van telefoon en tele visie bijvoorbeeld, waardoor men zyn gesprekspartner aan de telefoon zal „zien" op een klein schërm, is slechts een kwestie van tijd. Zo blijft het Amerikaanse optimisme een feit. In de vrije wereld blijven de States een bron van kracht en wij kregen de indruk dat de belangstelling voor de Europese inspanningen op ieder gebied thans veel groter is dan in 1952, toen men hier leea aan over-optimisme en misschien aan onderschatting van de Europese economische prestaties. Uitdrukkingskracht is beivonderensivaardig (Van onze Weense correspondent Een zeer oude, maar toch altyd nog ongebroken Strawinsky die in 1882 werd geboren is naar Wenen gekomen om er een aantal van zijn eigen werken te dirigeren. Natuurlijk was de belang stelling of nieuwsgierigheid de eerste avond zeer groot, toen zijn „Oedipus Rex" in de opera ten gehore werd ge bracht. Het werk staat in een nieuwe mon tage reeds enkele maanden op het re pertoire, nadat Von Karajan het zelf had ingestudeerd en de eerste opvoerin gen had geleid. Doch de klinkende naam van de grote dirigent heeft toch niet kunnen verhinderen dat dit oratorium achtige werk op de duur geen hoorders meer trok. Nu dringt het zich opeens weer op de voorgrond, omdat Strawinsky zelf achter de lessenaar staat. Het publiek had nu het gevoel, dat het werk indrukwekken der, edeler en genialer klonk dan in de afgelopen maanden. Nu is het niet uit gesloten dat er van Strawinsky's per soonlijkheid inderdaad een magische straling is uitgegaan, vooral op het Weense Filharmonisch Orkest dat voor beeldig; speelde, maar het is evengoed mogelijk dat de toehoorders het slacht offer zijn geworden van een psychische begoocheling. Want hoe men het ook draait en keert, Strawinsky is een wel krasse, maar stokoude man, die onmo gelijk de kracht kan hebben van een groot dirigent in de bloei van zijn jaren. Des te meer kan men zijn dirigeren be wonderen, waarvan ongetwijfeld een zekere suggestie uitgaat. Zijn gesties hebben een sterke uitdrukkingskracht, ook al zijn ze eerder „gedragen" dan gepassioneerd. Maar dat staat toch wel wezenlijk in verband met het episch-mythologische karakter van dit werk. De componist dirigeert met een opvallend rijke varia tie, want dezelfde hand die eerst als 't ware grote muzikale steenblokken te kent, gaat plotseling over in een soepel heid en beweeglijkheid van lijnen, die speels en zelfs pikant door het hout en de strijkers worden nagetrokken. Toch was deze in het latijn gezongen „Oedi pus Rex" ook onder deze leiding zwaar, en tot een openbaring is het dan ook niet gekomen. Het was niettemin een evenement, omdat men nu ervaren kon hoe de grote componist zijn werk opvatte. Naast deze opvoering in de opera dirigeert Stra winsky in het „Konzerthaus" ook nog de muziek van zijn ballet „Apollon Mu- sagète" en zijn „Pulcinella-suite", maar in de muziekikringen van Wenen be treurt men het dat de keuze niet was gevallen op zijn jongere werk, „The Rake's Progress", een stuk overigens dat al jaren geleden op het repertoire van de Weense Opera heeft gestaan en dat veel meer de aandacht verdient. Het grote en vooral het Jonge publiek oppert ech ter bezwaren, want het heeft hoogst waarschijnlijk voor de laatste keer één van de grootste moderne compo nisten gezien en dat nog wel achter de lessenaar! LEIDERDORP Evangelisatie in een grote stad De Gereformeerde Jeugdcentrale houdt per seizoen ongeveer drie in structie-avonden. Gisteravond werd de eerste gehouden. In gebouw Irene sprak ds. Van Krimpen uit Rotterdam over het onderwerp: „Evangelisatie in een grote stad". De voorzitter der Jeugdcentrale de heer A. Verbeek heette alle aanwezigen hartelijk wel kom en verheugde zich over de goede opkomst. Direct hierna kreeg ds. Van Krimpen het woord. Volgens de opdracht van onze Here Jezus, aldus ds. Van Krimpen, „Gij zijt het zout der aarde", staat iedere gelovige evangeliserend in het leven, ieder op de plaats waar hij gesteld is. Dit spruit voort uit het wezen van het Christen zijn, dit is dus ongeorganiseerd. De kerken werken wel georganiseerd maar hebben een bijzondere opdracht, een vergunning. Ds. Van Krimpen merkte op, dat er in de kerken veel werk te doen is. en dat de evangelisatie altijd wat moeizaam gaat. De toewij ding, liefde en interesse is er niet altijd, hoewel dit werk, vooral in een grote stad deze toch zeker verdient. Hoe moe ten we dan die evangelisatie aanpakken? Eén van de kernpunten is, dat de evangelisatie nooit beperkt mag blijven tot alleen woordverkondiging. Er moet een harmonische samenhang zijn tus sen woord en daad, de daad van de barmhartigheid. In het werk van de kerk moet de mens altijd weergezien worden in zijn totale bestaan. Wil men evangelisatie beoefenen bij buitenkerkelijken, dan trachte men allereerst deel te hebben of te krijgen in diens gewone leven. We moeten de mensen benaderen vanuit hun eigen situatie en beginnen met de kinderen, echter in samenspraak en overleg met de ouders. Ds. Van Krim pen vertelde ontroerend uit z'n werk over de grote nood: nood van huisves ting; nood van de jeugd die niet opge voed kan worden; nood van niet te kunnen groeien naar de volwassenheid. Hierna ging men in 4 verschillende discussiegroepen, waaruit zeer actuele vragen naar voren kwamen. De heer T. van Ingen Schenau sloot deze avond met dankgebed. VERKOOP VAN GROND Aan de agenda voor de hedenavond te houden raadsvergadering is nog een punt toegevoegd, namelijk de verkoop van grond in complex V aan de heer Nic. Mol, alhier. De koper wil op het betreffende terrein 15 eensgezinswonin gen bouwen. De grondprijs is totaal f. 85.000. B. en W. adviseren de raad tot verkoop te besluiten. WASSENAAR BEVESTIGING DS. ZUURDEEG De nieuwe voorganger van de afde ling van de Nederlandse Protestanten bond, ds. H. Zuurdeeg uit Parijs, zal zondag 16 november a.s. nam. 3 uur door dr. H. Faber worden bevestigd. AANRIJDING Aan de 18-jarige bromfietser A. Roet- man uit Den Haag werd op de hoek Zij- deweg-Ryksstraatweg door de bestuur der van een personenauto geen voor rang verleend waardoor hij een hersen schudding en een beenbreuk opliep. Hij werd vervoerd naar het gemeentezie kenhuis te Den Haag. Raadsagenda De gemeenteraad komt woensdag 12 november a.s. in openbare vergade ring bijeen. De agenda omvat de na volgende punten: aanbieding bedrijfs- begrotingen en gemeentebegroting; aan gaan geldleningen (algemeen besluit tot het aangaan van geldleningen gedu rende de periode van 15 november 1958 tot en met 31 december 1959 tot een ge zamenlijk bedrag van drie miljoen); subsidiëring Bond tegen het schenden door Vloeken van Gods Heilige Naem (afwijzend advies wegens begrotingspo sitie); benoeming leden en plaatsver vangende leden van de commissie voor georganiseerd overleg (uitbreiding); in- selling ouderraad (op verzoek oudercom missies); ontslag onderwijzer (W. Lems op diens verzoek)wijziging algemeen ambtenarenreglement; benoeming on derwijzeres o.l s. II; aanvrage dempen sloot en aanbrengen ingangshek Mon tessorischool Wassenaar (medewerking) aanvrage plantsoen bij kleuterschool St.-Willibrordusstraat (medewerking) huur gebouw Schoolstraat 27 (van nieuwe eigenaresse)veranderen van doucheleidingen in het badhuis aan de Charlottes tra at (verbetering)uit het grondbedrijf te nemen grond (waarop transformatorhuisje is gebouwd)voor ziening vacatures in besturen woning bouwverenigingen; borgtocht hypothe caire geldlening aankoopwoning Hof- campweg 32, onderhoudstoestand wonin gen Oostdorperweg 36 en 38 (onbewoon baarverklaring) onbewoonbaarverkla ring woningen Tuinpad; vaststelling van een zakelijk recht van niet-bebou- wing (perceel Groot Haesebroekseweg). BURGERLIJKE STAND Geboren: Ingrid M„ dr van J. J. Bollee en C. M. L. Corel, Johannes, zn van G. F. Beck en M. G. W. Verheijen, Judith A., dr van P. van Hoven en H. L. Stlenstra, Pe trus J., zn van P. C. van der Ham en C. A. van Meurs, Jacobus P. M.. zn van J. G. M van Langen en J. T. Groot, Warner W. zn van R. Riksen en J. J. Boer, Cornelia M., dr van J. J. Noordermeer en J. M. van den Heuvel, Wilma B. M.. ar van J. J. Amesz en W. J. van der Ruit, Monica P. S. C„ dr van C. J. Knijnenburg en S. B. D. M. de Jong, Derk, zn van W. F. S. van Lingen en A. Feitsma, Robert, zn van D. van Egmond en T. van Veen, Gudulla M. P., dr van Jhr. J. van Nispen tot Panner- den en C. W. M. E. M Bergen, Rudolf J. G., zn van A. J. P. Oliehoek en A. J. Ruijgrok. Ondertrouwd: G. Scholten en C. A. de Graaf. J. G. de Winter en B. C. M. Aange varen; P. de Jong en F. J. M. Barlber. J. A. van den ÏJssel en A. A. van Noort. M. A J. G. Qulnet en B W. R. J. IJsseldyk, A. Looyestijn en L M. de Jager. A J. D. Steenstra Toussalnt en V. A. Davis. W G. de Jong en A P. Nleuwpoort, J. E. Mei link en H. A. Veldhuizen Getrouwd: C. G. J. Kempen en T. J M. Maat. A. Veeneman en E H. van Someren, H. A, van Aken en J. van Duljvenvoorden. H. J. van Veen en J. C. Knijnenburg. J T Dolmans en M. E. Persenalre. I J. G. Alons en F A. J. van Duinen. W. Smit en J E. F. G. Wlllems, F H. J. Stappers en J. M. E. Schoof H. Reedijk en S. O. van Eg- mond. J. J. Taex en S. K. Grleb, C. Stol en M. A. van Rossum. Overleden: H. W. H. van Heugten, 67 Jaar. Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel VIERT ZILVEREN JUBILEUM. Woensdag herdacht de afdeling van de Nederlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel met een jubileumfeest haar 25-jarig bestaan, waaraan mede werking werd verleend door de Accor deonvereniging D.V.S. De voorzitter, de heer M. A. Maaskant, wilde allereerst dank brengen aan God. Na in gebed te zijn voorgegaan, be groette hij burgemeester S. baron van Wijnbergen, wethouder dr. J. Hazenberg, de directeur van gemeentewerken de heer A. J. Bolten, de secretaris van het hoofdbestuur, de afgevaardigden en voorts alle aanwezigen. Nadat D.V.S. enige nummers van het programma had gespeeld, gaf hij het woord aan de burgemeester, die daartoe de wens te kennen had gegeven. Burgemeester Van Wijnbergen felici teerde de heer Maaskant, het bestuur en de leden met het jubileum. Hij zei er begrip voor te hebben, dat zij zich bij deze bond aansloten om principiële re denen en om niet te parasiteren op an deren. Hij sprak zijn waardering uit voor de bond. Hij wensten allen, dat zij met opgeruimdheid door zullen gaan met hun werk. Namens de Geref. Kerk wenste dr. Flach de afdeling een bestaan toe tot in lengte van jaren. De secretaris, de heer S. de Vlieger, gaf een uitvoerig verslag over het wel en wee van de afdeling, besluitend met een overzicht van het vele, dat nog te wensen overblijft, in verband waarmee hij de leden tot actief meeleven aan spoorde. De vertegenwoordiger van het hoofd bestuur, de heer Wieringa, reikte met een aardige toespraak aan de heren D. Ouwerkerk en G. Kiers medailles uit voor het 25-jarig lidmaatschap. ZOETERWOUDE Bazaar Herv. Gemeente bracht f. 3200 op De bazaar gehouden ten bate van het restauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk alhier welke aanving te 2.30 uur en eindigde om 11.30 uur heeft bruto f. 3200 opgebracht. Vicaris Hoogendijk opende de bazaar met een welkomstwoord tot de genodig den. onder wie burgemeester H. J. J. A. Smeets en wethouder J. M. Kraan, de heer Luyendijk van de Provinciale Kerkvoogdij kamer en vele anderen. Aan het slot gaf spreker de slagzin van de letters „Bazar". „Bouw Allen Zelf Aan (de) Restauratie". De grote zaal van „Ons Huis" was feestelijk ver sierd en de verschillende met smaak opgesteld stands boden een zeer ver zorgde aanblik. Vele gemeenteleden, maar ook vele anderen, brachten een bezoek aan de bazaar, waardoor het mogelijk was, dat men om 11 uur nam. geheel door de voorraad heen was. Daarna werd nog de trekking gehou den van de verloting, zodat men te 11.30 uur kon sluiten. Gefundeerd optimisme Onze correspondent in Brussel, de heer A. G. Samoy, die zich vooral als economisch deskundige gespecialiseerd heeft, vertelt in bij gaand artikel in het kort, wat het resultaat is van een studiereis van een maand in de Verenigde Staten, gesprekken in Washington en be zoeken aan bedrijven en hoofd kantoren in New York en elders. Er heerst optimisme in Amerika, ondanks inflatie-gevaar en de ver wachtingen voor 1959 zijn gunstig. Verzet tegen Katwijkse rechercheur Eis: half jaar gevangenisstraf (Van onze Haagse redactie) Een half jaar gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk, al dus luidde de eis van de Procureur- Generaal bij het Haagse Gerechtshof in de zaak tegen een 22-jarige land arbeider uit Rijnsburg, die zich op 12 januari j.l. zou hebben schuldig gemaakte aan het plegen van verzet tegen een Katwijkse rechercheur. De politieman, die door het Hof als getuige werd gehoord, vertelde een opzienbarend verhaal. De verdachte en diens broer waren dronken geweest. Zij hadden ruzie gemaakt en gevochten met het publiek.. De rechercheur had hen gesommeerd mee te gaan naar het bureau, doch in de Tramstraat namen de verdachte en diens broer de benen, na een worsteling met de agent. De rechercheur achtervolgde het tweetal en kreeg het weer te pakken in een dood lopende straat. Verdachte sloeg de agent echter tegen de grond en nam opnieuw de vlucht. De agent ging er weer achteraan en op een erf kwam het opnieuw tot een handgemeen, waarbij de verdachte zelfs probeerde de agent met een zinken teil op het hoofd te slaan. De beide jongelui wisten te ont komen, doch werden nog diezelfde nacht van hun bed gelicht. Thans kwam de verdachte op zijn aanvankelijk afgelegde gedeeltelijke be kentenis weer terug. Hij zei de recher cheur niet te hebben aangeraakt. Het Hof zal 21 november arrest wijzen. Amerikaanse stap inzake kernproeven Volgens berichten uit Washington verwachtte men aldaar hedenmiddag een belangrijke verklaring inzake proe ven met kernwapens. Gisteravond heb ben president Eisenhower en de minis ter van Buitenlandse Zaken Foster Dulles dienaangaande besprekingen ge voerd met de defensie-autoriteiten. Zoals bekend worden in Genève op de besprekingen over dit onderwerp nog steeds pogingen gedaan om uit de im passe te geraken. Op afbetaling Tot 3 maanden gevangenisstraf m.a. heeft de rechtbank te Dordrecht een 27-jarige fabrieksarbeider uit Zwijn- drecht veroordeeld, omdat hij had in gebroken in het kantoor van een fa briek en daarbij f. 460.had buitge maakt. De man had voor f. 3000.meu bilair enz. op afbetaling gekocht. Hij moest van dit bedrag nog slechts een fractie voldoen, maar had op het mo ment geen geld en vreesde dat men nu zijn boeltje weg zou halen. Teneinde raad had hij ingebroken. De eis was vijf maanden gevangenisstraf. Britse Tories wonnen tussentijdse verkiezing De Britse conservatieve regerings partij heeft een gisteren te Morecambe, in het Britse graafschap Lancashire, gehouden tussentijdse verkiezing ge wonnen; de op het spel staande zetel was reeds in conservatieve handen. De conservatieve kandidaat verenigde 23.923 stemmen op zich en zijn socialistische mededinger 12.692, zodat de conserva tieve meerderheid 11.231 stemmen be droeg, tegen 17.701 stemmen bij de in 1955 gehouden algemene verkiezingen. BEURSOVERZICHT Scheepvaart vast AMSTERDAM, 7 november Vanmiddag ging de meeste belang stelling uit naar de scheepvaartafdeling. Men is van mening, dat deze groep van aandelen op de huidige koers sterk ondergewaardeerd ligt. De aandelen hebben hoegenaamd niet geprofiteerd van de hausse, die heeft plaatsgehad. De intrinsieke waarde van vele scheep vaartaandelen komt boven de 500% uit. Mogelijk, dat de steeds verder gaande verruiming van de wereldhandel een stimulans voor de koersvorming van de aandelen kan betekenen voor de naaste toekomst, aldus de beurs. De aandelen verlieten de markt op vrijwel het hoog ste peil van de dag. Scheepvaart Unies liepen op van 138% tot 141%, waardoor een koerswinst van 3 punten kon wor den geboekt. KPM steeg van 132 tot 134%, plus 2%, Van Nievelt Goudriaan plus 3 en Holland Amerika Lijn ruim 2 punten beter. Ook de overige waarden verbeterden 1 tot 2 punten. Kon. Olies waren op f 188.50, f 1.50 hoger vergeleken bij de slotkoers van gisteren, ingevolge Wall Street, doch bleven toch nog een paar dubbeltjes be neden pariteit New York. Aandelen Phi lips liepen op van 383 tot 385. Unilevers stegen van 463% tot 465. Aku's openden op 254% aan de lage kant en herstelden zich tot 256%. KLM lag op f99,20 goed in de markt, plus f 0,80. Nu er een mogelijkheid bestaat dat de Indonesische regering schadevergoedin gen zal uitkeren in verband met de ge nationaliseerde Nederlandse bedrijven en eigendommen, wordt dit vooruitzicht reeds lichtelijk in de koers van de aan delen van de cultuurfondsen verdiscon teerd. Hiervan profiteerden vandaag aandelen Senembah, die 2 punten hoger noteerden. Amsterdam Rubbers plus 1 en certificaten Deli f0.40 hoger. HVA's prijshoudend. Staatsfondsen vast zonder meer. Aandelen Allan werden 33 a 35 ge taxeerd (42) op de controverse tussen de directie en de Raad van Commissa rissen van deze maatschappij. Aandelen Batoe Djamoes Landbouw Maatschap pij reageerden niet op de 20% terugbe taling op deze aandelen. De koers werd op circa 38 (onv.) geadviseerd. WISSELKOESEN Amsterdam, 7 november Londen 10.57%—10.58%. New York 3.76A—3.77A; Montreal 3.88fj—3.89-A; Parijs 89.7589.85; Brussel 7.58%— 7.58%; Frankfort 90.41—90.46; Stock holm 72.99—73.04; Zürich 86.48%— 86.53%; Zürich (vr. fr.) 87.75%—87.80%; Milaan 60.57%60.62%; Kopenhagen 54.64%—54.60%; Oslo 52.86—52.91: We nen 14.60—14.61; Ankara 3.80%—3.80%; Praag 52.84—62.94; Lissabon 13.2674— 13.28. Advertentie glaasje Beurs van Amsterdam Vrijdag 7 november ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% 93 B Grootboek obl. 3% 79 Ned.'47 3% (3) 90% 90A Ned. '51 3% 93 B Ned. '53 (3%) 91A 91% Ned. '56 3% 91A 91% Ned. '48 3% 85% 85% Ned. '54 3% 88% 88% Ned. '55 I 3% 87% 87% Ned. '55 II 3% 89 89 Ned. '37 3 88 87% Dollarlng '47 3 91% 91% Investeringscert. 3 95 A 95 A Ned. 62-64 3 93% 93% Cert. NWS 2% 59% 59% Indië '37 A 3 90% 90% Grootboek '46 3 108% Ned. W.B. 6% 108% 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 34 35 Nat. Handelsbank 122% 121% Ned. Handelmij184% 185 Amst. Rubber 77% 77% Deli Mij .en (Ver.) 131.50 131.60 H.VA125% 125% Java Cult27 27% Senembah107% 108% Vorstenlanden12% 11% A.K.U258% 265% Berkel's Patent (v.) 204 Calvé Delft cert. 366 363 Kon. Pap. v. Gelder 195 195 Hoogovens cert344 345 Müller en Co. NB. 300 305 Ned. Kabelfabr297 293 Eu !PS~LL;385 384% Philips pref177% 1773'* Unilever UJ* Wilton Feyenoord 21414 21s Biliton 2de riro Dordtse Olie gew. 778% 787% Kon. Petr. (f.20.—iqcso im idem (50 A f.20.—jj® i^45 HoU. Amer. lijn iriST Java China Paket^3% 135 89 40 exd- 100 Ned. Stoomv. My. irqix irii& Kon. Paket MijJ2J,7 Stoomvaart Mij. Ned. JE Nievelt Goudr. cert. }J? }?Ju v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd ?2L fJS Ned Scheepv. Unie J33* JJJJ,, NIET -ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 92% 92% Den Haag 1954 3% 86% Leiden 1947 3% 94 B R'dam '37 I-III 3% 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 96 Premieleningen A dam '53 3 95% 94% A'dam '51 2% 90 90 Adam '56 I 2% 85 85y4 A'dam'56 II 2% 94% 947'» Eindhoven '54 2% 84% L 84% Enschede '54 2%82 L 82 Den Haag '52 I 2% 94% 94 Idem II 2% 95 R'dam '52 12% 96% Idem II 2% 94% 95 idem '57 2% 106% 106A Utrecht '52 27* 97 Z.-Holl. 1957 2% 104% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank246 247% H.B.U. eert220 220% Rott. Bank 206 207 y4 Twentsche Bank 187 187 Industrie Ondernemingen Albert Heyn260% 260L Borneo Sum. H. My. 43% 41% Ned. G. en Sp. fabr. 2487* Kon. Ned. Grofsm. 119% 119% Internatio86 87 Rott. Droogdok Mij. 540 540 Tieleman en Dros 7% 7% Ned. Mij. Walv.vrt. 79% 79% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29A 29% Intern. Nickel87% 887* Anaconda 69 A 58% Bethlehem Steel 52% 51% Cities Service60 59 y» General Motors 50 50fi Kennecott 98% 98% Republic Steel 66% exd. 66% Shell OU 82% 83% Union Pacific32% 32 y4 Un. States Steel 88A 87% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VE. 6/11 Edelmet. Kon. AA 45% Pref. w.a. idem 58 58 Electrolas Bexd. Holl. Constructie exd. Ing. bur. v Bouwnijv. 149%GB 154 Int. Kunststoff. Ind. 41GB 41% Leidsche Wolsplnn. 209 202L Slkkens Lakfabr. '53 545 540 Ver. Touwfabrleken 193% 193% Wernlnk's Betonm. 93 93 Van Wijk Textiel 62%GL 62L Zaalberg 99% 100

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7