tfulshoff Binnenkort aanvang van bouw Leicls dierenasiel nabij Hoge Rijndijk Ook het houten noodschooltj e in Z.W.-Leiden nadert voltooiing Leidse aankoop van Tibetaanse teksten dank zij ZWO-subsidie Lezers schrijven Op hoek Hoflaan-Telderskade Opening volgend jaar juli 07ste Jaargang Vrijdag 7 november 1958 Tweede blad no. 29589 WONINGINRICHTING SPUI 'S-GRAVENHAGE TEL 180990 Bezoek onze Planflat om voor Uzelf ideeën op te doen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Leiden heeft dit gebouwtje met een oppervlakte van 340 vierkante meter laten optrekken om enigszins tegemoet te komen aan het gebrek aan school ruimte, dat in deze wijk nog steeds heerst en met het groeien van de wijk groter wordt. Op het werk werd ons verzekerd, dat men alle pogingen in het werk stelt, om het gebouwtje over twee weken op te leveren. De drie beschik baar komende lokalen zullen dan voor lopig ter beschikking worden gesteld van de r.-k. lagere school tot deze het eigen gebouw, dat eens aan de Bos- huizerlaan zal moeten verrijzen in ge bruik zal kunnen nemen. Het is nog met geen mogelijkheid te zeggen, wan neer dit zal zijn. Maar als het een maal zover is, ligt het in de bedoe ling de houten lokalen aan een andere school ter beschikking te stellen. Daar het gebouwtje zeker een twintig jaar dienst zal moeten doen, kunnen er wel licht verscheidene scholen mee geholpen worden. ARJOS KWAM BIJEEN Gisteravond hield de Arjos in het Geref. Jeugdhuis een bijeenkomst, waarin de heer W. van Heeten enkele problemen belichtte, welke verband houden met de steeds voortschrijdende industrialisatie. H'oewel het westen van ons land bijzonder geschikt is voor industrievestiging, is het met het oog op de bevolkingsdichtheid wel nood zakelijk, dat industrieën, welke zich hiervoor lenen, elders in ons land een onderkomen vinden. Bovendien kan dit in deze gebieden bijdragen tot de op lossing van het werkloosheidsvraagstuk. De kerk, aldus spreker, zal met de industrie mee moeten groeien, omdat het vaak voorkomt, dat bij voortgaande industrialisatie de onkerkelijkheid toe neemt. De secretaresse, mej. H. A. Verduyn, die aftrad, werd in deze functie opge volgd door mej. G. Datema. spreekkamers etc., terwijl boven de overloop nog juist het dak zichtbaar is van de andere (op de tekening naar achter lopende) vleugel i«oor de katten. Deze laatste vleugel is iets korter dan de honden-vleugel en heeft in verband met het andere doel en de andere inrichting ook een iets ander uiterlijk. De tekening heeft de ZO en NO- gevels aan, gezien van de Besjes laan af. Belangrijk voor studie van Boeddhisme De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. J. W. de Jong, hoogleraar in het Boeddhisme en het Tibetaans aan de Leidse Universiteit, een subsidie ver leend voor de aankoop ten behoeve van de bibliotheek der Universiteit van een in Japan uitgegeven verzameling van Tibetaanse teksten. In een onderhoud vertelde prof. De Jong, dat deze teksten van zeer groot belang zijn voor de bestudering van het Boeddhisme. Het Boeddhisme heeft in India, zijn land van oorsprong, een zeer omvangrijke literatuur doen ontstaan. Tengevolge van de verdwijning van het Boeddhisme in India is hiervan verre weg het grootste gedeelte verloren ge gaan. Vele teksten zijn echter tussen de achtste en de zeventiende eeuw in het Tibetaans vertaald. Tibetaanse geleerden hebben deze vertalingen bijeengebracht in twee gro te verzamelwerken, de Kandjoer en de Tandjoer. In 1410 is voor het eerst de Kandjoer in Peking gedrukt met behulp van houten blokken, zoals in China ge bruikelijk was. Sindsdien zijn zowel Kandjoer als Tandjoer verschillende malen gedrukt in Peking en in Tibet. Wat betreft de duidelijkheid van druk is een van de beste uitgaven de editie, die tussen 1700 en 1724 in Peking is ge drukt. De houten blokken van deze uit gave zyn in 1900 tijdens de Bokser-op- 206 nieuwe donores De actie van de Bloedtransfusiedienst ran het Rode Kruis in Leiden en om geving voor de werving van vele nieuwe donores heeft, na de inleidende voor lichtingsavond waarover wij vorige week uitvoerig schreven als eerste resultaat ln Leiden 206 nieuwe donores opgele verd. De dagresultaten geven een voort durende stijging in de aanmelding aan, maar dit betekent niet, dat men gerust is op de uiteindelijke resultaten. Men is dankbaar voor iedere nieuwe aan melding, maar tevens houdt men zich steeds voor ogen, dat er dit jaar nog zeker 1000 nieuwe donores gevonden moeten worden in Leiden en omgeving! stand verbrand. In Japan, waar het Boeddhisme zeer intensief bestudeerd wordt, heeft men deze uitgave onlangs fotolithografisch herdrukt. De oorspron kelijke uitgave bestaat uit 333 delen, doch door reducering van het formaat heeft men haar kunnen herdrukken in 151 delen. Hierin bevinden zich meer dan 4500 afzonderlijke teksten. Het grootste gedeelte hiervan heeft betrek king op het Boeddhisme, doch ook zijn er werken, in India geschreven, over grammatica, theorie der dichtkunst, lo gica, tijdrekenkunde, medicijnen, enz. Door de aankoop van deze fotolitho- grafische herdruk is het thans ook in Leiden mogelijk een studie te maken van deze talrijke teksten, waarvan tot nu toe nog slechts zeer weinige uitgege ven en vertaald zyn. NOG GOED AFGELOPEN. Auto contra stadstram. Een ongeluk, dat wonder boven won der nog goed is afgelopen, vond gister middag op de Rijnsburgerweg ter hoogte van de Houtlaan plaats. Op het mo ment ,dat een bestuurder van een per sonenauto een vrachtwagen wilde pas seren, naderde uit de richting Oegst- geest een stadstram. De auto werd door de tram gegrepen, kantelde, schoof op het dak de rijweg over en kwam eerst tot stilstand tegen een hek. Be halve de bestuurder bevonden zich ook twee jonge kinderen in de auto. Slechts éên van hen een drie-jarig meisje liep een onbeduidend snijwondje aan het rechteroor op. De auto en de tram werden slechts licht beschadigd. Onze stadgenoot, de heer F. J. Maat, is aan de Ned. Econ. Hogeschool te Rotterdam geslaagd voor het docto raal examen in de economische weten schappen. DK HUUR VAN OUDE WONINGEN Beleefd verzoekt ondergetekende het volgende onder de rubriek „Lezers schryven" te plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. In Uw 2e blad van woensdag 5 no vember j.l. staat een verslag van „Par ticuliere bouwondernemers", waarin de voorzitter, de heer D. J. Beuker o.a. be toogt dat de huren voor „oud bouw"- woningen opgetrokken moeten worden tot het nieuwbouwpeil. Wat is een nieuwbouwwoning? Volgens my zyn deze modem ge bouwd in een royale wijk, met voor- en achtertuin, althans bij hele- of bene denwoningen, eventuele plantsoenaan- leg in de omgeving of straat. Tevens zijn de meeste nieuwbouwwoningen voorzien van alle comfort o.a. veel lucht en licht, douchecel, opbergplaatsen en ook zijn in de onmiddellijke omgeving garages gebouwd en speelterrein voor de jeugd aangelegd. Als bewoner van een zeer oud huis, midden in deze stad, waarvan de huur reeds 70 is verhoogd, kan ik niets van deze geriefelijkheden vinden als hier boven vermeld bij de nieuwbouw, laat staan een speelterrein voor de jeugd, want mensen in de oude binnen stad hebben ook kinderen. Wanneer aan de oude woningen hetzelfde com fort zou worden gegeven, is het volgens mij geenszins een bezwaar meer huur te betalen, doch de huur van een oude woning, zijnde zonder comfort, te laten bijbetalen voor een woning plus comfort, lijkt mij zeer onbillijk en niet fair. Een lezer van Uw blad J. L. v. K. ZONDAGMORGENGESPREK BIJZONDER KERKEWERK Vragenbeantwoording n.a.v. Osborn Zondagmorgen a.s. hoopt de Com missie voor Bijzonder Kerkewerk, o.l.v. dr. P. L. Schoonheim, het gesprek naar aanleiding van het optreden van Osborn voort te zetten. In die bijeenkomst zullen de meer dan twintig verschillende vragen van de vo- 3 oktobermedewerkers vierden feest Het bestuur van de 3 Octobervereeni- ging heeft gisteren in de Stadsgehoor zaal een feestavond aangeboden aan allen, die aan het welslagen van de vie ring van Leidens Ontzet hun medewer king hebben verleend. Van een bijzonder geslaagde avond kan beslist niet ge sproken worden, daar was het te rom melig en te rumoerig voor. De liedjes van Koos Speenhof, die een halve eeuw geleden met succes werden gezongen, deden het in tegenstelling tot hetgeen de artiest verwachtte nü niet. De man moest zijn optreden herhaaldelijk on derbreken om op de hatelijkheden van de jongeren in de zaal te reageren. Evenals bij de optocht, „Een en al mu ziek", het geval was wilde men ook in dit cabaretprogramma teruggrijpen naar de historie. De jeugd heeft dit kennelijk niet helemaal weten te waarderen. De leiding van de avond was in handen ge legd van Roland Wagter, die de ver schillende nummers aankondigde en zich ook als een kundig sneltekenaar ontpopte. Veel succes oogste het Spaanse danspaar evenals de Bellini's, drie clowns. Verder werden er op deze avond o.m. Oudhollandse hoerenliedjes en Schotse en Hongaarse melodietjes ten gehore gebracht. Jammer dat de afwer king van het programma evenals de houding van de jeugd op dit feest te wensen overliet. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Ned. recht mej. E. Appelman (Heerlen). rige bespreking zo uitvoerig mogelijk worden beantwoord. Alle beschikbare tijd zal hieraan worden besteed. De Commissie Bijzonder Kerkewerk heeft prof. dr. K. H. Miskotte en dr. J. H. Plokker bereid gevonden hun medewerking te verlenen. Het ligt uiter aard in de lijn van de zondagmorgen- gesprekken dat speciaal de bijbelse en geestelijke zijde van de nog steeds actuele vragen rondom de Osbom-cam- pagne worden belicht. De bijeenkomst wordt gehouden in het Luxortheater en begint om half elf. Na vele jaren van voorbereiding en talryke onderhandelingen, waarbij het soms leek, dat men niet uit het labyrint van moeilijkheden en tegenslagen zou komen, is het dan eindelijk zover: binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van een Leids dierenasiel. Nu alle vergunningen binnen zijn en een mooi bouwkapitaal in kas (ruim f40.000), wordt momenteel de aanbesteding voorbereid. Het asiel, dat naar een ontwerp van architect H. Pino wordt gebouwd, zal verrijzen aan de Besjeslaan. uitkomende op de Hoge Rijndijk op de grens van Zoeterwoude en Leiden. Het bestuur van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. voor Dierenbescherming, dat voor deze bouw veel activi-teitep heeft ontwikkeld, re kent er op. dat het asiel in juli geopend kan worden. Behalve een woning voor de concierge- asielhouder en het dierenverblijf, dat plaats biedt aan circa 24 katten en dertig honden, zijn in het gebouw ge projecteerd een behandelkamer, een apotheek, een wachtkamer en een ruimte voor trimmen en wassen. Verder is in het bouwplan een i'uimte xnet een aantal hokken opgenomen, waar de die ren in observatie (quarantaine) kunnen wox-den genomen. Achter het gebouw, dat eenvoudig, doch modem van opzet is, bevindt zich een open i-uimte, welke eventueel als speelveld voor diex*en kan wox-den inge richt. Aangezien het bestuur er naar streeft om straks schuldvrij te beginnen, zal in de komende maanden een grote actie worden ontwikkeld om de aan de bouw som nog ontbrekende f 20.000 bijeen te brengen. Een actie, waarbij ook leerlingen van middelbare-, huishoud- en technische scholen in onze stad zijn betrokken. Woensdagmiddag in het Lido-theater en gistermiddag in de Luxor-bioscoop werd voor de schooljeugd, van wie zo veel mogelijk medewerking gevraagd wordt, een indrukwekkende kleurenfilm over het leven van de dieren gedraaid. De heer J. Pot, propagandist van de vereniging, zette ook tijdens de voorstel ling van gisteren zo nauwkeurig moge lijk uiteen hoe de jongelui kunnen meewerken aan het tot stand komen van het nieuwe asiel. Alle jongens en meis jes, die de actie steunen, hebben eigen- lyk niets andei's te doen dan een aan tal aan hen versterkte zilveren gebruiks voorwerpen tegen een vastgestelde vrij lage px'ijs bij familieleden en kennissen aan de man te brengen. Zij mogen echter met deze artikelen niet huis aan huis gaan. Heeft iemand dertig zilveren voorwerpen verkocht dan wordt hem een reisje naar het oosten van het land aangeboden. Ziet hij (of zij) kans om het aantal verkochte artikelen tot ne gentig op te voeren, dan mag hij de reis niet alleen met nog 'twee anderen ma ken, maar dan komt bovendien zijn naam op een van de „steun"pilaren van het nieuwe Leidse dierenasiel te staan. Om een en ander nog attractie- ver te maken, heeft het Leidse bestuur van Dierenbescherming in enkele van de na afloop der filmvoorstelling uit- gei-eikte pakketjes, waar de te verkopen voorwerpen zich in bevonden, een kaart gedaan, waarop reeds dei'tig stempels gedrukt zijn. Zij, die in hun pakje 'n der gelijke kaart hebben aangetroffen, kun nen dus nu al verzekerd zijn van een ge zellig uitstapje. Na verkoop van een arti kel kunnen de kinderen bij één van de depothouders in de stad het geld afgeven en een stempel op de in hun bezit zijnde kaart laten drukken. Na een reeks opwekkende woorden van de heer Pot konden de jongelui genieten van de Italiaanse rolprent „De betove ring van het woud". Het orkest van Jos Cleber en een aantal bekende Neder landse zangers en zangeressen hebben deze voortreffelijke film, waarin een aaneenschakeling van natuurwonderen zijn opgenomen, muzikaal geïllustreerd, terwijl Bob Korpershoek voor het com mentaar zorgde. De metamorfose van een libelle, de strijd van de mieren, het leven van de bijen, het „circus" der in- sekten, dat alles moet ongetwijfeld met veel kennis van zaken en een onvoor stelbare dosis geduld door de Italiaanse cineasten in beeld zijn gebracht. Deze schetstekening geeft een al gemene indruk van het komende dierenasiel in Zoeterwoude. Rechts de hondenvleugellinks de door een overloop daaraan verbonden wo ning. In het hogere gedeelte, waar deze overloop in het eigenlijke asiel overgaat, vindt men wacht- en (Advertentie) Wilhelmina Catharina Maria, dr van J. van Lierop en M. J. Baart, Marion Jolan- da, dr. van M. Stokhuijzen en W, H. Zirk- zee, Catharina Elisabeth Maria, dr van J. A. Voskuil en C. H. van Veen, Yvonne, dr. van P. C. Heijmans en J. van Westbroek, Carolina Geertruida, dr van A. A. Cirillo en G. C. Brunsveld, Udo, zn van J. A. Lut en E. Lit, Jacobus, zn van E. Scholten en C. Harder, Wilhelmina Elizabeth Petro- nella Maria, dr van G. C. van Werkhoven en A. M. van Zoelen, Jan, zn van J. A. den Haan en T. W. Schippers. Anna Simona. dr van L. Toet en H. E. Dogger, Johann Hubert, zn van G. Gommans en J. M. van Diemen, Marijke Jacoba, dr van J. Ver koren en F .C. van Vollenhoven, Eugenio Benedito Francesco, zn van M. G. Tros en L. C. van der Vooren, Katharina Leopol- dxne, dr van D. A. de Jong en F. Lelyveld Geert Jan, zn van W. Vegter en J. de Vries; Ronald, zn van A. R. Miedema en E. M. Bok. GETROUWD B. Ouwersloot en A. Blok, H Boekwijt er. C. S. van Helden. C. Bavelaar en M. van der Linden, J. Stigter en J H. Pun- selie, H. J. Hollinga en J. Reijken, J Straathof en N. Tupanwaël, J. J. Heijkoop en M. L. de Jong. OVERLEDEN G, H. Hellema, 1 week, dochter, I. Tu- renhout, 57 Jaar, man, J. M. Jansen, 74 jaar weduwe van C. de Koning, D. Ko nijn, 80 Jaar, echtgenote van J. Sterk. Men zou de neiging kunnen krijgen zuidwest-Leiden langza merhand als een „noodwijk" te gaan betitelen. Vanavond immers wordt het r.-k. noodkerkje op de hoek van de Vijf Meilaan en de Boshuizerlaan ingezegend door deken Haring van Leiden, de Hervormde Gemeente zal binnen kort aan de „oude" Hoflaan bij de Telderskade een houten gebouwtje neerzetten, dat tijdelijk als wijkcentrum dienst zal moeten doen, en op de hoek van de „nieuwe" Hoflaan en de Telders kade woei gisteren de vlag boven een ander houten noodgebouwtje: een noodschool. Deze school, die drie leslokalen, een plaats, waar leermiddelen opgeborgen kunnen worden, een kamer voor het hoofd der school en twee toiletgroepen zal bevatten, wordt daar door Padox uit Warmond in opdracht van de ge meente Leiden neergezet. De gemeente grauwe herfstlucht heeft de vro-slopers en de desolate aanblik van lijkheid definitief plaats moeten verval, maken voor de rauwe geluiden van variatie van houtsoorten en staal, tafelbladen in hout, linoleum, formica, Perstorp enz. Prijzen vanaf f. 261,- (tafel met 4 stoelen) KEUZE UIT 70 MODELLEN1 De afdeling Vrolijk België'' van de Expo is in een niet-meer-zo-vro- lijk toneel veranderd. Onder de

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3