497 SAN FRANCISCOEEN JONGE STAD, DIE AL BEDAAGD IS Een uitmuntende, dure jas. Los Angeles heeft doorsnee van 85 kilometer.... Geef mij maar San Francisco! Reclame zal grote rol spelen in komende Europese gemeenschap 97ste jaargang Vrijdag 7 november 1958 Vierde blad no. 29589 Per auto door de Nieuwe Wereld (X) Congres te Utrecht L. A. eigenlijk een volgebouivde provincie (Van onze Amerikaanse correspondent) Er is rivaliteit tussen Amsterdam en Rotterdam, er is naijver tussen Parijs en Marseille, Washington en New York, maar dat alles is niets en niets vergeleken met de competitie tussen San Francisco en het snel groeiende Los Angeles. In San Francisco vroeg men mij: „Gaat U ook nog naar Los Ange les", en in Los Angeles kreeg ik te horen: „Bent U ook nog in San Francisco geweest?" Die vragen worden zo gesteld, dat je er bijna geen „ja" op durft te zeggen en in geen geval lijkt het raadzaam om toe te geven, dat die rivalen-stad je erg imponerend lijkt. Er is één diplomatieke frase, waarmee je altijd prachtig uit de moeilijkheden kunt komen. Je kijkt zo'n locaal-patriot in San Francisco of Los Angeles allervriendelijkst aan en zegt: „Uw stad is natuurlijk wel heel iets anders". Daarmee liegt men beslist niet en het voordeel is, dat die uitspraak altijd als een compliment wordt opgevat. Waarom zou men de mensen kwet sen? Maar waar het mogelijk is ben ik toch maar liever ronduit. Welnu: ik aar zel geen moment om aan San Francisco verreweg de voorkeur te geven boven Los Angeles, dat men hier, ook in de spreektaal, afkort tot L.A. Kon men ook op andere'manier Los Angeles maar wat inkorten! Deze stad is zo enorm groot, dat men 85 km. moet rijden, voor men er doorheen is. Dan komt men weliswaar door allerlei delen, die een eigen naam hebben, maar die plaatsen liggen toch alle binnen de stadsgrens en lopen vol komen in elkaar over. Deze stad is eigen lijk een volgebouwde provincie. Gelukkig zijn er wel gedeelten, waar ihet heel plezierig wonen is (Beverley Hills bijvoorbeeld, waar veel filmmensen een huis hebben), maar het overgrote deel van L.A. is foei- en foei-lelijk: huizen en winkels die behalve in de binnenstad geen of één verdieping hebben veel platte daken, veel lelijke, houten' telefoonpalen lang de straten, overal open gaten tussen de huizen (die als parkeerterreinen worden gebruikt), felle zon en niet te vergeten „smog". „Smog" is een mengeling van smoke en fog, rook en mist dus. Het lijkt een on schuldige, liohte nevel, maar je ogen gaan er geweldig van tranen en sommige mensen moeten zelfs hun auto nu en dan aan de kant zetten en even uithui len. De rook der industrieën, de uitlaat gassen van de auto's en de nevel, die nu en dan uit zee landinwaarts komt, schij nen samen te spannen om „smog" te fa briceren. Gedurende de dagen, dat ik in Los Angeles was, werd het zo bar dat men via de radio aan het publiek ver zocht alleen auto te rijden wanneer het strikt noodzakelijk was „Nou ja. zo'n beetje smog" zeggen de mensen in L.A. „Het is hier gelukkig geen San Francisco, waan* de mist wer kelijk dik is en waar je die Ijzig-koude wind hebt!" Zelf zeg ik maar niet te veel over dit onderwerp zolang ik in Los Angeles ben. Ik weet wel, dat het kan misten in San Franciscoe maar heel dikwijls is het er mooi weer, een stad, heerlijk door haar lucht, haar licht en haar ligging. San Francisco, maar heel dikwijls is het van vele punten ziet men de zee, de grote bruggen en de onmetelijke baai, die San Francisco's haven is. Hoe goed is het om vis te eten bij de haven, waar de vissersboten aankomen. Wanneer men. daar gezeten, de zon ziet onder gaan achter de Golden Gate-brug dan begrijpt men pas goed die naam „Gou den Poort". Nït honderd jevnr San Francisco is als stad maar net honderd jaar oud. Een kind onder de steden. Maar een vroegrijp kind, dat het leven te genieten weet en, ondanks zijn jeugd, conservatief is. Toen ik er was, werd juist het opera-seizoen geopend: iedere man in de schouwburg in rok, iedere vrouw in groot avondtoilet, dat in Amerika! Hoogst ongebruikeh'k. Niet dat me die nu zo speciaal bekoort in deze stad maar men kan er toch uit zien. dat San Francisco een zekere stijl weet te waarderen en bij alle vrien delijkheid distinctie kent. Genoeg over een rivaliteit tussen ste den, die beide belangrijk zijn voor Cali- fornië. Wie een andere smaak heeft dan ik, zal wellicht aan Los Angeles de voor keur geven. In elk s-eval is het een r?:t. dat er de laatste tijd meer Nederlanders, en dan vooral Indische Nederlanders, naar de buurt van Los Angeles zijn ge trokken dan San Francisco. Bovendien wonen er ten zuiden van Los Angeles reeds sedert jaren heel wat Hollandse «x Friese boeren, Zij worde» rak van het fansrën turn do» Interieur van een in serie gebouwd huis naar het ontwerp van Anshen en Allen stedelijke provincie. Maar wat een merkwaardig boerenbedrijf! Him koeien, die natuurlijk elektrisch worden gemol ken. staan in betrekkelijk kleine ruim ten. Zij grazen niet. maar worden gevoe derd met hooi, dat in geweldige auto's wordt aangevoerd uit de Imperial Val ley, 250 km. daar vandaan Waarom men die koeien dan niet in de Imperial Val ley laat grazen? Het is goedkoper om het hooi te transporteren over die afstand, dan om, in koelwagens, melk aan te voeren naar L.A. van zo ver weg. Bijzonder druk Dr. A. Hartog, die reeds een derde eeuw consul is in Los Angeles, heeft het de laatste jaren bijzonder druk gehad door de komst van enige duizenden In dische Nederlanders in zijn ressort. Dat waren lieden, die onder de „Refugee Re- lief Act" naar de Verenigde Staten kon den immigreren en thans heeft zoals men weet het Amerikaanse Congres een wet aangenomen, waarbij opnieuw een aanzienlijk aantal van deze mensen naar Amerika kan gaan. De Nederlandse consul zal het daarom ook in de komen de periode nog wel druk hebben. Er zijn twee redenen waarom deze In dische Nederlanders voorkeur hebben voor het zuidwesten van de Verenigde Staten: het warme klimaat trekt hen en bovendien is een wat donkere huids kleur hier waar ook vrij veel Mexi canen wonen niet zo opvallend. Ern stige moeilijkheden ten gevolge van hun ras hebben deze immigranten zelden of nooit ondervonden. Maar dat betekent niet, dat zij het gemakkelijk hebben hier. In de regel kennen zijn niet al te goed Engels. En dat maakt hen ongeschikt voor de betere functies. Wie technische kennis heeft, komt In Amerika meestal vrij gemakke lijk aan de slag, maar het nadeel is, dat ln de buurt van L.A. een zeer groot deel van de Industrie voor de defensie werkt en niet-Ameri'kanen krijgen daar geen baan. Gelukkig hebben Amerikaanse kerk genootschappen veel gedaan om deze immigranten op streek te helpen, maar wie niet de steun van een kerkelijke groep heeft, diens kansen staan veel slechter. Daarom is het goed, dat Meden van Nederlandse afkomst, die reeds lan ger ln het westen van Amerika wonen, thans een fonds hebben gevormd, waar uit in nood verkerende immigranten met leningen geholpen kunnen worden. Mooie moderne huizen In één opzicht kan men over San Francisco en Los Angeles iets goeds 2»ggen. zonder een van beide steden voor te trekken: er wordt hier. aan de westkust, in- het algemeen wat' gedurf der en wat moderner gebouwd dan in het oosten van Amerika. Het prachtige ontwerp voor de centrale hal van de Olympische Spelen Is daar een goede illustratie van Ook in en rond de grote steden en in kustplaatsen zoals Carmel, Laguna Beach en La Jolla ziet men vrij veel mooie, uiterst moderne huizen. Daar naast bliift de „Spaanse" stijl in z.w- Californië zeer in trek, die huizen zijn natuurlijk traditioneler maar passen op een charmante manier in dit klimaat van blauwe lucht en zon. De meeste van de artistiek-moderne huizen ziin voor de heel rijken gebouwd. Helaas ziin veel van de nieuwe huizen voor „de kleine man" even fantasieloos als aan de oostkust. Men maakte met „bulldozers" een enorm terrein kaal en zet daar rijen en rijen eendere, comfor tabele, maar saaie woondozen op. Het kan ook beter: het befaamde architecten-bureau Van Anshen en Allen in San Francisco, maakt reeds se dert Jaren ontwerpen voor bouwfirma's, die weliswaar reeksen van eendere hui zen neerzètten. doch die tegelijk oog voor schoonheid hebben, die bomen laten staan, variatie brengen in de ligging der huizen enz. Genoemd architectenbureau heeft prachtige huizen gebouwd voor welgestelden, en hun kerk in Sedona (Arizona) is wereldberoemd. Maar het is verheugend, dat de architecten van dit bureau ook hun talent geven aan hui zen die bekostigd kunnen worden nu ja. wel niet door de „kleine man", maar toch door mensen met een inkomen in de middenklasse. Men houdt hier in het zuidwesten veel van een „Patio", van een omsloten, tuinachtig binnenplaatsje. Bovendien is men er onder Spaanse invloed? ook op gesteld, het huis naar de straat kant zo gesloten mogelijk te houden. Welnu, de betrekkelijk goedkope huizen die Anshen en Allen hebben ontworpen, voldoen, aan beide wensen. Men kan een goed leven hebben en plezierig wo nen aan de westkust. Ook in Los Angeles! LOS ANGELES Op ae voorgrond Lafayette Park. De heuvels van Hollywood liggen rechts op de achtergrond. Ga naar één der Coster-filialen. Laat U deze herenwinterjas tonen. Pas hem aan en voel hoe correct deze jas zit, met een perfecte coupe en een volmaakte balans. Zie eens wat een prachtige velours en geheel gevoerd. Een gedistingeerde, royale echt goede jas die normaal een flink bedrag moet kosten. MOOT tl nu koopt U deze jas voor de ongelooflijk lage prijs sfechts jïw Zeer speciale aanbieding, alleen bij Gebr. Coster, zolang de voorraad strekt. "^Denk a.u.b. niet: "Dat kan niet goed zijn voor die prijs. Het is een uitmuntende, dure jas, dié wij thans om zeer uitzonder lijke reden voor die wonderbaar lijke lage prijs brengen. In verband met de overstelpende drukte kunnen telefonische of schriftelijke orders niet worden uitgevoerd. LEIDEN: Haarl.straat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk. Goudsesingel; Ka- tendr. Lagedijk hk. Dorps weg: W. Kruiskade 35. Er zijn gisteren te Wenen twee Jonge Duitsers aangekomen, die vijf dagen lang onder een lading kolen in een uit Polen komende trein hadden doorgebracht. De Duitsers, die om politiek asiel hebben ver zocht, deelden mee, dat zij een aantal jaren in Polen in steenkolenmijnen had den gewerkt. Zij hadden een houten schuilplaats ln een wagon gebouwd, een luchtgat in de vloer van de wagon ge maakt en levensmiddelen voor een week meegenomen. Onuitputtelijke bron van samenwerking Het Genootschap voor Reclame is uitermate verontrust over het feit, dat men het in ons land op ieder gebied onvermijdelijke compromis terzake van de commerciële televisie nog niet gevonden heeft. Dit zeide de heer W. van Andringa de Kempenaer in zijn kwaliteit van voorzitter van dit Genootschap tijdens het 20ste congres, dat in Utrecht wordt gehouden. „Het Genootschap voor Reclame wenst, wat de commerciële televisie betreft, niets meer", aldus de voorzitter. Het Genootschap zal zijn ziel in Nederlandse lijdzaamheid dienen te bezitten. De commerciële televisie, aldus jhr. Van Andringa de Kempenaer, is een com merciële en daarmee een aangelegenheid van economisch belang. Het is ook daarom, dat het Genootschap er alle begrip voor heeft, dat deze kwestie, die in feite noch met onderwijs, noch met kunst, noch met wetenschap ook maar iets te maken heeft, de minister van O. K. en W. grote zorgen baart. Jhr. Van Andringa de Kempenaer sprak er zijn vreugde over uit, dat men zich ook buiten de engere begrenzing van het Genootschap voor Reclame re kenschap geeft van de wenselijkheid nu bijzondere aandacht te schenken aan de ontwikkeling en mogelijkheden van de moderne reclame, teneinde daar straks in eigen onderneming de vruch ten van de kunnen plukken. Het congres is hierop door de burge meester van Utrecht, jhr. mr. de Ranitz geopend. De heer O. M. E. Loupart, oud-lid van het presidium raad van bestuur Philips' Gloeilampenfabrieken wees er o.a. op dat het Europa van de econo mische integratie met een markt van circa 165 miljoen inwoners en het Europa van de economische associatie als vrijhandelszone van circa 350 mil joen personen, de Nederlandse zaken man een onuitputtelijke bron van vruchtbare mogelijkheden tot handelen en samenwerken zal bieden. Het spreekt vanzelf, aldus de heer Loupart, dat een zo commerciële activiteit als de reclame een bijzonder grote rol zal spelen bij het economisch gebeuren rondom ons. In de reclame hebben wij, volgens hem, behoefte aan strategen van het zelfde postuur als in de wetenschap pelijke, technische en commerciële wereld. Mensen, die niet uitsluitend hun tactische activiteiten baseren op de situatie van het ogenblik, maar die door hun 'bekwaamheid en vooral visie bij voortduring het oog gericht houden op de toekomstige ontwikke lingen en plannen. De heer Loupart pleitte tenslotte voor een zo spoedig mogelijke vakkundige bestudering van de taak van de reclame in de econo mische evolutie van het eigen land en de taak van de reclame in de voor de deur staande geografische markt- verbreding voor het Nederlandse pro- dukt. De algemeen secretaris van de S.E.R., de heer Hub Jansen, sprak over de con sumptieve ontwikkeling van Nederland. Z.i. zal het percentage van het inkomen besteed voor voedingmiddelen in de toe komst verder dalen. Het absolute bedrag van het verbruik in deze sector zal vol gens hem echter wel toenemen. De ver schuiving naar meer luxe voedingsmid delen zal zich niet in dezelfde mate voordoen als in het recente verleden. Het procentuele aandeel van de be stedingen voor kleding en schoeisel ten deert af te nemen, zo zei de heer Jan sen, ook hier zal volgens hem het abso lute bedrag der bestedingen zich ten minste evenredig aan de groei van de bevolking nog wel uitbreiden.. Verschui ving is echter mogelijk naar lagere prijsklassen in het artikel. Volgens de secretaris van de S.E.R. zal het percentage van het inkomen besteed aan het wonen sterk stijgen, ook in verband met de te verwachten huurverhogingen. Bij het beschikbaar komen van meer ruimte, neemt ook het aandeel voor meubilering en stof fering toe. Goedkopere aanbiedingen in deze sector zullen echter meer dan in het recente verleden een zekere preferentie genieten. Het aandeel van duurzame consumptiegoederen als televisietoestellen, radio's, bandrecor ders, wasmachines, auto's, ijskasten e.d. zal zeer sterk toenemen, terwijl volgens de heer Jansen het aandeel van het inkomen, uitgegeven aan ontspanning, vakantie en sociale en hygiënische zorg ongeveer gelijk zal blijven, met een lichte tendens tot stijging. De heer J. P. Coelingh, voorzitter van de Bond van Adverteerders, sprak over hetgeen de reclame doet en zal moeten doen voor de merkartikelenindustrie. De directeur van het Nederlands Zuivelbureau, de heer H. Dorlas, be handelde het onderwerp: „De reclame voor Nederlandse produkten op West- europese markten". Prof. dr. H. J. M. Weve commandeur in de Orde van Oranje Nassau De Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. R. Höppener, heeft gistermiddag tijdens de herdenkingsbijeenkomst in het groot auditorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het Nederlandsch Gasthuis voor Behoeftige en Minvermo gende Ooglijders medegedeeld, dat H. M. de Koningin, prof. H. J. M. Weve heeft benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Prof. Weve is oud hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en oud-geneesheer-directeur van het Utrechts Ooglij dersgasthuis. De gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd over handigd aan de dames J. G. Burger en W. Kisman, die beiden hoofdverpleeg ster zijn geweest in het Gasthuis. Aan mej. C. W. M. Thyssen, secretaresse aan de Rijksuniversiteit te Utrecht werd de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend. De voorzitter van het college van re genten dr. P. Th. Posthumus Meijes, bood Koningin Juliana, die deze herden kingsbij eenkon bijwoonde, het eerste exemplaar aan van het boek, dat dr. G. ten Doesschate over de oprichter van het Coglijdersgasthuis, prof. dr. F. C. Don ders, heeft geschreven. Advertentie HOLS 3POEDBLIK maalttyd kant en klaar voor hond en kat. Verkrijgbaar in alle speciaalzaken! IBBBBBBBBBBBBBBBSIBBB. Verstandige straffen De kinderrechter in Darmstadt, een bekende en beminnelijke figuur, heeft gisteren de volgende straffen uitgedeeld: Een meisje van 17, dat zonder rij bewijs op een scooter had gereden moet een kinder-scooter kopen en aan een kindertehuis in Darmstadt schenken. Een jongen van 17, die vyf vogels uit een dierenwinkel had gestolen, moet twee voederbakjes voor de ge stolen vogels maken, en de diertjes tot de lente blijven voorzien van voer. Ook moet hij lid worden van de Duitse Vereniging tot Bescher ming van Vogels. Een 17-jarige leerling in een fa- cl-c, die acht markt, waarmee hij een rekening moest betalen, in si garetten had omgezet, moet iedere dag een sigaret minder roken en elke week de zeven overgespaarde sigaretten afdragen aan de Vereni ging voor Bejaardenzorg. BBBBI

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13